WEEKBLRD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLONO Woningbouw- politiek Blos van gezondheid ligt op Sint-Annalands Boerenleenbank gouden Nieuwsbrief WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De vergulde pil of de zoetwater oester Twaalfhonderd belangstellenden voor jubileumviering ,,Doe het zelf' bij deze woningbouwpolitiek 19e jaargang No. 19 21 maart 1963 Uitgevers C. J. ZAGHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Enkele reacties in dit nummer op de cau serie van Gedeputeerde Kaland, vorige week te Oud Vossmeer gehouden, bevestigen dat deze spreker voor onze woningtoewijzing- loze gemeenten een teer punt heelt aange roerd. Behalve een onjuist detail, zoals voor het bedrijf n.v. Hommel te Oud Vossemeer heeft deze provinciaal bestuurder er geen doekjes om gewonden. Zonder een zo heldere belichting van de hedendaagse woningpoli- tiek onzer regering door deze provinciaal bestuurder was het onze streek toch al dui delijk, welke koers er in dit opzicht wordt gevaren. In zoverre had dan ook wethouder Kleppe van Scherpenisse zeker niet het ongelijk aan zijn kant. Intussen moeten we slechts rekening hou den met de harde feiten, zoals die via de toewijzing tot uitdrukking komen en zoals die nader zijn belicht door gedeputeerde Kaland. En voor wat de streek al sgeheel betreft mogen we dan nog van groot geluk spreken, dat we een sub-kerngemeente heb ben, terwijl voorts Tholen, dank zij de des tijds geplaatste woningen voor militairen als groeiende gemeente ook nog werd bedeeld in de toewijzing 1963. Het is voor de firma Hommel en voor alle andere bedrijven, die onze werknemers kunnen aantrekken vast geen bezwaar die mensen uit Sint Maartens dijk of Tholen te halen. Daar gaat het ook niet om. Mede door de toegenomen industriële vestigingen (of hetgeen daaromtrent nog is te verwezenlijken) in de kerngemeente ziet het er voor de streek als geheel nog niet zo somber uit. Verder zijn onze dorpen niet zo klein, dat ze direct onder de economische hamer zouden moeten vallen, zoals ook dhr Kaland in een voorbeeld stelde. Ondertussen is een dergelijke woning- bouwpolitiek hard. Mag het eigenlijk nog wel onedre „politiek" worden gerangschikt, zoals met zoveel andere dingen, die er mogelijk niet meer thuishoren. Moeten we het alles niet onder het hoofd „economie" plaatsen. Met de wetenschap, dat economie nog veel harder is dan politiek. Het moet alles planologisch, cijfermatig en de rest wordt uitgeschakeld. Uitgeschakeld dus ook de initiatieven van inwoners in dorp of streek. En dat is hier de zaak waar het om gaat. Dan kan men een mooi bedrijf stichten door ijver, initiatief, doorzettingsvermogen, een bedrijf dat in korte tijd tot groee ont plooiing komt, zoals om nu maar in Oud Vossemeer te blijven het bedrijf van de n.v. Hommel. Maar dan komt er ergens van buitenaf de rem. De rem omdat men niet in de randstad Holland woont of in een an der industriegebied of in een kerngemeente. Dan moet men of verhuizen of verdwijnen. Dat is het wurgende element in de huidige woningbouweconomie. Of we daar tegenop kunnen roeien is een niet gemakkelijk te beantwoorden vraag. Maar graag willen we zoals enige tijd geleden, nogmaals be drijven, aannemers, banken en plaatselijke overheid aansporen te trachten om zelf iets te bereiken. Met een gezamenlijk offer om een gezamenlijk belang te dienen. Soms vraagt men wel eens -maar men moet er deskundig in zijn om die vraag te kunnen beantwoorden of onze banken in dit op zicht niet te veel afhankelijk zijn van een centrale leiding en al dat plaatselijk gede poneerde (gespaarde) geld wel voldoende in het plaatselijk belang wordt aangewend. Moeten niet te grote bedragen gereserveerd worden om er elders mee te „spelen". Dit laatste dan in de gunstige zin van het woord maar zonder voordeel voor de gemeente of de streek waarin dat geld wordt opgebracht. Is dat allemaal gemakkelijker gezegd dan gedaan? Inderdaad, maar wanneer men geen woningwettoewijzing krijgt en men wil zich handhaven of uitbreiden, dan zal men het toch zelf moeten doen. Dus in de vrije sector bouwen, maar het wel gezamenlijk spelen, door steun van de plaatselijke over heid voor wat bijvoorbeeld de bouwgrond betreft, door financiële medewerking van de bedrijven, waarvoor de woningen worden ge plaatst, door hulp van banken en soepelheid van eigen bouwvak-aannemers. Zelfs in déze winter heeft men niet lat enondersneeu- wen. Laat men dat evenmin toelaten door de harde economische inslag van deze tijd. Het is lang geen evangelie dat zo'n politiek voor elke periode zaligmakend is. Maar wie dan ten onder is gegaan, komt niet meer boven. schien maar beter, dat de vuist is neergeko men, De oesterkwekers en handel zijn er door getroffen. De pijn, die geestelijke pijn dan, is al enige jaren gevoeld. Ook onze kerheid kan pijn veroorzaken. En het is voor deze categorie altijd onzeker geweest sinds de gedenkwaardige dag, dat de Deltawet is aangenomen. Bijna even onzeker was het voor de mosselvisser en verwerker en al die anderen die er (van vader op zoon) hun beroep van gemaakt heben om hun brood figuurlijk (maar toch de meest letterlijke zin nabijkomend) uit het water haalden. Het leek er al lang op of hoogmogenden ergens in het achterhoofd de gedachten hadden, dat men de Deltabewoners moest laten voe len dat veiligheid niet zonder pijn wordt ver- kergen. Ja dat ging allemaal heel voorzichtig aan. De werken moesten eerst goed op gang komen. Dus maar een oesterproef in het Veerse Gat. Er was toch altijd nog een kans dat het niet zou lukken en ware dat wel het geval en het is gelukt dan was men alweer zoveel verder gekomen met die werken, dat andere bezwaren wel door slaggevend zouden zijn. Desnoods had men het willen doen voorkomen tegenover de mensen die met die teelt waren vergroeid, dat zelfs een zoetwater-oester niet tot de onmogelijkheden behoorde. Vissers zijn im mers in het algemeen goedgelovige mensen. Ze vinden het de natuurlijkste zaak van de wereld po sleeptouw te worden genomen. Dat brengt hun beroep mee. En wanneer de slag valt, dan ligt er on middellijk een vergulde pil om als snel ver dovend middel de ergste pijn weg te nemen. Ja, een zeer bekwame regeringsdokter, een rijkswaterstaat-specialist. Maar nu met beide benen op de grond de consequenties? Mogen we in eigen omgeving blijven? De conse quentie dan, dat Tholen nog vóór 1978 als vissersplaats heeft afgedaan. Nou ja, we le ven in een dynamische tijd. Onder dat woord wordt tegenwoordig alles gerangschikt. Maar die tijd is toch niet zo dynamisch, dat men in 1953 heeft gezegd: oesterkwekers en handelaars, mossel en botvisser in Tholen: in 1975 is het gebeurd met dat beroep van jullie, vanwege de veiligheid en daarom ne men we nu vast dat bedrijf van je over tegen deze ruime schadeloosstelling. Nee, zo dy namisch was het nu ook weer niet. Tien jaar later weet men nog, even weinig van vergoe ding als in 1953. Alleen nu dan eindeijk die vuist neer daalde, werd ook meteen de vergulde pil gegeven. Een voorschot krijg je en voor de rest maar afwachten. Misschien moet je in 1975 nog wel wat terugbetalen van dat voorschot, omdat het bedrag per „leerling" zoals bij het onderwijs, al is overschreden. Maar vanwege die pijnlijke vuist nu toch maar die vergulde pil innemen. Als men in 1,963 al weet, dat jullie in 1975 ten dode zijt opgeschreven, wordt er al niet meer over gepraat, .wanneer die laatste adem uit gaat. Nee, die oesterproef gaat niet meer door. Dus de oesterkweker en handelaar weet het al. En tegelijk schijnt hiermee ook de mos- selverwaterproef afgeschreven. Nou ja, je kunt naar net noorden verhuizen. En de botvissers, die wisten het al in 1953, de zeearmen worden afgesloten, dus dan geen botje meer ih' de tholense thuishaven. Afge daan Tholen als vissersplaats. Het betreft toch maar een 6 tal oesterkwekers, waaron der 2 kwekers-handelaren. Er zijn immers in totaal maar een 35 mensen bij betrokken en dan nog een paar mosselpellerijen, wat mossel- en botvissers. Om daar nu zo'n drukte over te maken? O. dacht u, dat het niet zwaar valt in een beroep te zijn geboren en getogen, een be drijf met noeste vlijt te hebben opgewerkt en dan plotseing: afgedaan. Nou ja, geen sentimenten. Die pijn was er ook bij herver kaveling. Maar dan kon men altijd nog vrij willig afstand doen of zich laten verplaatsen Dwang was daar niet bij. Nu ook niet? Alleen maar een gevolg van de zo nodige veiligheidsmaatergelen? Maar waarom dan geen zekerheid verschaft. Ook wat de scha devergoeding betreft. Nu moeten de organi saties in 't geweer komen Zoals bijvoorbeeld het gevormde werkcomité al heeft gedaan en zich telefonisch tot de minister heeft ge wend om richtlijnen inzake de afwikkeling van de schhade. Het comité was zich bewust dat het hiermee de indruk wekt zich bij de feiten neer te leggen, zoals er ook al enkele oesterkwekers zijn, die de gelegenheid wil len aangrijpen, om er maar direct, althans heel spoedig mee te stoppen, vooral nu de winter ook nog zo heeft huisgehouden onder de schelpdierenkweek. Maar wat kan het comité anders doen? Na die ene verkregen zekerheid van verdwij ning, dient nu toch ook die andere zekerheid die van de vergoeding te komen. Of moet het nu tien jaar teren op een voorschot. Niet alleen vanwege de talrijke officiële personen op maandag middag 18 maart 1963 in het Dorpshuis te St. Annaland, niet alleen ook vanwege de vele goede wensen en woorden, de fraaie cadeaux, de verduizendvoudige omzet, de zo sprekende statistiek, maar bovenal door de bijna 1200 belangstellenden voor de jubileumviering, wordt het bewijs geleverd, dat de Coöperatieve Boerenleenbank „Sint-Annaland" zijn plaats in de gemeenschap wist te veroveren. Een ruime plaats. Deze bank kon haar vijftig jarig bestaan vieren, na in de na oorlogse jaren tot ongekende bloei te zijn gekomen. Als Dorps- bank, als een onmisbare schakel in het economisch bestel van Sint-Annaland of om met waarnemend burgemeester J. Moerland te spreken: met een blos van gezondheid. J De slag is gevallen en de klap komt tame lijk hard aan, maar omdat ze al zolang drei gend boven het hoofd hing en al zo lang geestelijke pijn veroorzaakte, is het mis- TOT EN MET DE JEUGD Al eerder werd in deze kolommen opge merkt, hoe de Sint Annalandse boerenleen bank verschillende mijlpalen ongemerkt voor bij liet gaan. Het vijftig jarig bestaan was gerede aanleiding om dat niet te doen. En als het dan moet, dan ook goéd Dat laatste bleek bestuur, raad van toezicht en perso neel volledig te zijn toevertrouwd. Het is een goede jubileumviering geworden. Met een plezierig officieel gedeelte, met zelfs een pret tige opsomming van droog cijfermateriaal, met een goede koffietafel voor de ongeveer 75 genodigden, met een inzonderheid de eerste avond hoogstaand ontspanningsge deelte, Er zijn vier dagen mee gemoeid. De aan de leden en spaarders geboden gelegen heid van hun belangstelling blijk te geven en mede feestgenoot te zijn, werd inclusief de jeugd, door zo'n 1200 personen aange grepen. Drie maal een vól Dorpshuis van ouderen en zaterdagmiddag nog eens met een 300 kinderen. Zelfs de jeugd, die niet lichamelijke omstandigheden, altijd weer van de partij kan zijn, de kinderen die door verstoken zijn van het extraatje, worden niet vergeten. Thuis zal hun een verrassing wor den gebracht en dat zelfs dit onderdeel niet vergeten is, dat juist die kinderen zéker niet voorbijgegaan worden, getuigt van een opzet die waardering verdient. DAT WAS HET BEGIN Maandagmiddag omstreeks 3 uur was de eerst bijeenkomst in het Dorpshuis. Voor zitter C. J. J. Kooijman moes zich van de eerste officiële taak kwijten door de onge veer 75 genodigden een welkom toe te roe pen. Inzonderheid was de voorzitter ver heugd over de aanwezigheid van het lid van de raad van toezicht de heer L. J. Breure nu deze nauwelijks is hersteld van een ernstige operatie. Een bizonder welkomstwoord tot burge meester en wethouders en wnd gemeentese cretaris, ook tot de onderdirecteur van de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, de heer H. te Kolsté, verder de heer J. Oudkerk van de inspectie Goes, de vertegenwoordiger van de Ring van Boerenleenbanken Tholen de heer L. A. M. Elenbaas te Scherpenisse de bestuurders van de zusterbanken, de ver tegenwoordigers van de coöperaties en die van de Dorpsgemeenschap. VOOR VERDUISTERING Een tweede officiële daad was de schen king aan het gemeentebestuur van een al kant en klaar aangebracht verduisteringsgar nituur voor het,Dorpshuis. Fraaie gordijnen die het mogelijk maken dat voortaan ook bij daglicht dia's of films vertoond kunnen wor den. WAT UIT DE GROND KWAM Begrijpelijk, dat na een dergelijk cadeau de wnd burgemeester als eerste spreker ge legenheid kreeg zijn gemoed te luchten. De heer Moerlandgreep daarbij ver in de Sint Annalandse geschiedenis terug. Tot aan het ontstaan daarvan toe. Rond 1470 kreeg Anna van Bourgondië het nog slechts uit slikken bestaand Sint Annaland onder haar beheer. De eerste bewoners daarvan, achter de provisorisch aangelegde dijkjes, waren boeren. Ze hebben het ver ge,bracht. Want het is nog altijd die grond waaruit geput wordt. En wat daaruit is gekomen, toont de grafiek van deze Boerenleenbank op deze jubileumdag. Laat het daarom maar een Boerenleenbank blijven en verander het niet „Raiffeisenbank" vond de wnd burge meester, die zijn felicitatie besloot met de wens voor de gehele gemeenschap: Hand in hand, met de Boerenleenbank „altijd bet groeyende." Van de gemeente was een fraai bloemstuk aanwezig. SAMEN STERK De heer te Kolsté, onderdirecteur van de Centrale Bank te Utrecht wees er op, hoe deze centrale zich altijd gesteund weet door zo'n 700 over het gehele land verspreide plaatselijke banken. Op dit eiland is al bi zonder veel aktiviteit ontplooid en wanneer ik hoor, dat men op de Sint Annalandse boe renleenbank per jaar 55.000 dagboekposten te verwerken heeft, dan moet ik kassier Goe- degebuure wel inzonderheid complimenteren voor de keurige manier waarop dat vele wordt verwerkt. Zich tot voorzitter Kooij man richtend, merkte dhr. te Kolsté op, dat hem nog een taak vanuit Utrecht was opgelegd, nl. huldiging van dit bestuurslid vanwege het feit, dat deze al sinds 1932 lid van dat college is, waarvan sinds 1955 als voorzitter. De C.B. onderkent de waarde van dergelijke bestuurders en ook tegenover u, mijnheer Kooijman, hebben we veel ver plichtingen. Als blijk van waardering over handigde deze spreker de heer Kooijman een fraai platenalbum, passend bij de jager hobby van deze voorzitter, terwijl er voor de Bank een enveloppe met inhoud bijkwam. Notaris E. D. van de Velde uit Tholen had met een felicitatie voor bestuur en raad van toezicht inzonderheid om de kassier gedacht. Het gewenst bureau-materiaal werd via een schenking van de notaris uitgebreid. De heer L. A. M. Elenbaas plaatste de herinnering aan wijlen burgemeester F. W. Raiffeisen op de voorgrond. In 1848 werd in Duitsland door deze burgemeester, die be gaan was met de armoe van zijn dorpelingen de basis gelegd voor wat thans de Sint Annalandse Boerenleenbank met al die an dere zusterbanken is geworden, zoals in die eeuw zijn er ook nu nog altijd woekeraars en de kracht van onze organisatie is, dat we mogen voortbouwen op het principe van Raiffeisen: de naaste helpen. Sint Annaland is de grootste bank in onze ring geworden, aldus spreker en we zijn dankbaar voor het vele goede werk, dat hier gedaan kon worden, dankbaar ook voor de goede onderlinge samenwerking. Moge die blijven voortduren en moge er voor de Sint Annalandse gemeenschap via de oBe- renleenbank nog veel goeds tot stand komen zo besloot de heer Elenbaas die namens de zusterbanken op Tholen en St. Philips- land een fraaie elektrische klok aanbood. SPAARBANK VOOR ALLEN De heer J. C. Kooijman was de tolk van zeven coöperaties, nl. de Cavetho, de vei ling, Landbouwbelang, Diepvries, Kolenbond aardappelkoelhuis en weegbrugvereniging. De bank is er niet alleen maar voor de boer individueel, maar oo|k onze verenigingen hebben hun bloei mede te danken aan de boerenleenbank, de spaarbank voor allen zo vond deze spreker. Het plattelandskapi- taal voor het platteland en als symbool van die verbondenheid van het platteland dient men het schilderij te zien, zo vond dhr. Kooijman, dat hij de voorzitter namens die verenigingen overhandigde, in de hoop dat DE REDACTIE LEGT U VOOR: De vergulde oesterpil Scherpenisse wil toch gemeentehuis verbeteren Een honderdjarige in St. Philipsland De grote belangstelling voor het St. Annalands Boerenleenbank-jubileum Nog E.E.G.-toekomst Kent u ,,'t Kreukelt je"de schoolkrant in St. Philipsland Hoe lezers over de woningbouwpolitiek oordelen Een uitgebreid en gevarieerd nummer Die hoger klimt dan hem betaamt, valt dieper dan hij heeft geraamd. het een plaatsje zou krijgen in het bankge bouw. Een schilderij van Van Dijk, een gezicht op het platteland, beschermd door een rijk, met schorren met een woonkern met een boerenleenbank. Namens de Dorps gemeenschap en daarmee werden vrijwel alle verenigingen ter plaatse vertegenwoordigd sprak dhr. A. J. Scherpenisse. Van die dorps gemeenschap is de boerenleenbank niet alleen maar het lid, dat de gestelde contributie be taalt, maar de financiële medewerking strekt zich zover uit, dat het deze Dorpsgemeen schap mogelijk werd gemaakt ook culturele avonden te organiseren. De heer Scherpe nisse besloot zijn felicitatie met te verwijzen naar het geschonken bloemstuk en de woor den: Spaar bij een vreemde bank toch niet, Wat eigen boerenleenbank biedt. Tijdens de koffietafel in hotel „Ha venzicht" voerde dhr. Oudkerk van de inspectie Goes het woord, daarbij inzonder heid het werk der kassier en zijn personeel onderstrepend. IN EEN HALVE EEUW KAN HEEL WAT GEBEUREN Omstreeks 7 uur waren een 300 belang stellenden in het Dorpshuis gezeten tot bij woning van de eerste jubileumavond. Op nieuw had dhr. C. J. J. Kooijman de taak het welkomstwoord te spreken, waarbij hij zich naast dhr. L. J. Breure inzonderheid richtte tot aanwezige oud-personeelsleden. Herdacht werd het overlijden van de secre taris van de Raad van Toezicht, de heer H. A. Elenbaas. Spijtig vond spreker het, dat het Dorpshuis ditmaal te klein was om alle belangstellenden op deze avond bijeen te kunnen brengen. Een vijftigjarige periode die voorbij is, lijkt een onbetekenende tijds duur, maar naar menselijke maatstaven ge rekend, kan er toch heel wat geschiedenis in zo'n periode worden geschreven. Spreker was dankbaar, dat 50 jaar geleden door .Landbouwbelang" het initiatief werd geno- -nen tot oprichting van de Boerenleenbank n bracht het eerste bestuur en de eerste kas- ier hulde voor hun doorzettingsvermogen 3e naam Goedegebuure is niet alleen on- erbrekelijk, maar ook als een zeer ver- rouwde klank aan onze bank verbonden, o vervolgde dhr. Kooijman, die voorts in iet kort de hoogte- en dieptepunten van de lankhistorie in het kort samenvatte. Dyna ïisch was de na-oorlogse ontwikkeling: her- erkaveling, krotopruiming, uitbreiding co 'peraties, middenstand en de toenemende ak- iviteiten van schippers, aannemers en fabri anten droegen daartoe 't hunne bij De St. Vnnalanders durven aanpakken, zo conclu deerde dhr. Kooijman. Nieuwe tijden stellen Maart roert z'n staart ook in de nieuws brief. Een ruime verscheidenheid van onder werpen wordt in dit nummer behandeld. Allereerst wordt het landarbeidersvraagstuk in het zoeklicht geplaatst. Behalve de bij eenkomsten die te Scherpenisse en te St. Annaland zijn belegd tussen werkgevers en werknemers, kwamen ook de bestuurders van de landbouworganisaties bijeen, 'n ron de tafelconferentie op hoog niveau dus, Maar dan geen conferentie met tegenstrijdi ge-, maar met parallel-lopende belangen. Vooral in onze tijd wordt de noodzaak bi zonder gevoeld om het beroep van land- arbender in aanzien te doen stijgen. En daarmee op de maatschappelijke ladder een zelfde sporthoogte te bereiken als zijn buur man in het gelijkwaardige (industriële) be roep met daarbij een betere beloning en de eerste omdat zijn bedrijf dusdanig is veran derd, dat hij het meest gebaat is met vakbe kwame mensen. Maar leest u zelf liever verder wat daarover in dit eerste nieuws briefartikel is geschreven. Met de huidige weersituatie, welke overigens ieder uur van de dag aan verandering onderhevig is, zal het niet lang meer duren of de landbouw vliegt uit. Dan duurt het evenmin nog lang of men is toe aan het planten van de gla diolen. Weet u wat u daarvoor reeds ge daan moet hebben? Lees het maar in het tweede artikel. Ook in de mestkuikenfok- kerij is er nu een voorbeeldbedrijf in onze streek. Het is van de firma Hoek te Sta- venisse. Trouwens het artikel over Pluim- veebedrlven uit ons eigen gebied, is voor de niet fokker evenzeer interessant. Gaan we spruiten telen? Wanneer u die vraag bevestigend beantwoord moet u ze ker weten, wat de heer Baijense daarover schrijft. De „tips voor tuinders" zijn weer van de partij en de belangstelling hiervoor wordt groter naarmate de zon hoger komt. Wanneer u iets wilt bereiken als tuinder in het groot of in het klein, dient u bereid te zijn gezamelijk op te trekken met uw branchegenoten. De werkgroep tuinbouw is daarvoor dan de aangewezen weg. Het komt via dhr. Baijense in deze nieuwsbrief onder uw aandacht. Ook welke aktiviteiten de werkgroep Tuinbouw middels ontwikelde. En dan de bemesting. Een voornaam iets voor de landbouwers en veehouders. Een leerzaam „staatje" in dit nummeh is waard bewaard te blijven. Verder nog be richten over de machinale melkerscursus, die van veebeoordeling en een zaaiwedstrijd, waarvoor u zich al kunt opgeven .Bij elkaar genoeg om er weer een lezenswaardige nieuwsbrief aan te hebben. Eén van de geschenken voor de gouden Boerenleenbank was een door zeven coöpera ties aangeboden fraai schilderij. Namens die zeven overhandigt de heer H. van Gorsel uit Oud Vossemeer (rechts) dit gezicht van het platteland aan de voorzitter van de Sint Annalandse boerenleenbank, de heer C. J. J. Kooijman (links) foto P.Z.C. nieuwe eisen, daarom thans een belangrijke verruiming van de kredietverlening. Weet dat niemand, zelfs in de moeilijke dertiger jaren niet, ooit een cent aan de bank is te kort gekomen, Spreker dankte voor de pret tige wijze, waarop de Raiffeisenbank in Utrecht de belangen ook voor Sint Anna land behartigde, evenals de heren van de Inspectie en de Ring van Boerenleenbanken op Tholen en St. Philipsland. Tenslotte danke dhr. Kooijman ieder, wel ke de belangen op enigerlei wijze hebben ge diend, inzonderheid de familie Goedegebuure met als centrale figuur de als zodanig al 24 jaar werkzaam zijnde kassier A. D. Goede gebuure. Dhr. Kooijman besloot zijn over zicht met alle aanwezigen nog een gezellige avond toe te wensen. STATISTIEK De secretaris C. J. C. Boot bracht het op, om de meer cijfermatige bankhhistorie van de hieraan verbonden droge kanten te ont doen en op prettige manier de bankgroei schhematisch onder de aandacht te brengen. Daarbij onderscheidde hij 2 perioden, nl. die tussen 1913 en 1945 en vanaf 1945 tot he den. Hoe in 1913 het ledenregister tot 34 personen werd getekend, hoe de kassier be gon met een salaris van f 40.j. 's jaars, wat in het tweede jaar met honderd procent steeg, maar welke stijging toch niet tot

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1