WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws Verkoudheid 'ASPRO' WAARIN OPGENOMEN DE THOOi.SE COURANT KRONIEK VAN HET LAND De industrie: REGENKLEDING in „Spectaculaire ontwikkeling in de probleemgebieden' OP ZONDAG DOKTERSDIENSTEN THOLEN Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: OUD-VOSSEMEER Uw maag smeekt mi Bennies, DE REDACTIE LEGT U VOOR: Tegen maartse buien: ST. ANNALAND 19e jaargang No. 18 14 maart 1963 Uitgevers C. J. ZAGHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Minister De Pous (Economische Zaken) is niet ontevreden over de gang van zaken rond ons vaderlandse industrialisatiebeleid. Bij de verdediging van zijn begroting in de Senaat heeft hij dezer dagen een kort over zicht gegeven van de ontwikkeling sinds 1950. Er heeft zich aldus de minister, een duidelijke verschuiving voorgedaan in de spreiding van de industriële werkgelegen heid over dfe verschillende landsdelen. Het aandeel van de drie Westelijke provincies (de „Randstad Holland") in de totale indu striële werkgelegenheid in Nederland liep terug van 44.2 procent tot ruim 40 procent Het aandeel van de provincies Overijssel en Gelderland bleef vrijwel gelijk, maar het Zuiden en de drie Noordelijke provincies kwamen duidelijk hoger op de ranglijst. Relatief gezien was, zo zei de bewindsman het groeipercentage in het Noorden zelfs het sterkste van geheel het land. De feitelijke toeneming van de industriële personeelssterkte in het Noordelijke pro bleemgebied Groningen, Friesland, Dren the en enkele streken van Noord-Overijssel bedroeg afgerond 17.700, tegenover 15 en een half duizend in de Randstad Hol land. In alle probleemgebieden in ons land te zamen kwamen er ruim 29 duizend ar beidsplaatsen bij. Voor minister De Pous was dit aanleiding te spreke over 'n „spec taculaire ontwikkeling in de probleemgebie den", die dan vooral de laatste drie jaren tot stand is gekomen. Het regionale indu strialisatiebeleid van de overheid heeft vol gens de minister een belangrijk steentje bij gedragen aan deze ontwikkeling. Tussen april 1959 het moment waarop, het indu- straiisatiebeleid in de huidige vorm begon te draaien en midden 1962 werd de pre mieregeling toegepast op 184 nieuwe ves tigingen met een totaal aantal arbeidsplaat sen van ruim 19.000 en op 282 uitbreidingen met een te verwachten personeelsbestand van meer dan 13.000. Een belangrijk deel hiervan is het Noorden ten goede gekomen. De gunstige invloed van de industrialisa tie op de bevolkingscijfers in de Noordelijke provincies is onmiskenbaar, zei minister De Pous. In de vertrekoverschotten is een dui delijke afneming waar te nemen. Zeeland gaf, wat dit betreft, een ongunstig beeld. Maar hier begint de industrialisatie pas goed op gang te komen, terwijl alles nog beter ligt als de Sloeplannen zijn uitgevoerd en het kanaal Terneuzen - Sas van Gent is verbeterd. Al met al kon de bewindsman heel wat optimistische geluiden laten horen. „Maar ik wil zeker betogen, dat wij er waar- ook reeds zouden zijn", voegde hij er waar schuwend aan toe. „Ondanks déze gunstige resultaten van ons beleid in de afgelopen vier jaren is het op het moment nog niet duidelijk in hoeverre de andere, daarmee verband houdende doelstellingen van dit regionale industrialisatiebeleid, namelijk het creëren van e- zelfstandige industriële ontwikkeling in de verschillende probleemge bieden, reeds is bereikt." Een interessante noot bij de beschouwin gen van de minister was, dat ongeveer tege lijkertijd in Leeuwarden de voorzitter van het algemeen bestuur van het economisch technologisch instituut in Friesland ir J. B. Ritzema van Ikema. tijdens de jaarvergade ring van het E.T.I. een beschouwing gaf over de ontwikkelingen in Friesland, een van die Noordelijke probleemgebieden, waarover de minister zo best was te spreken. Het zelfde kan men niet zeggen van ir Ritzema van Ikema. „De afneming van het aantal industrievestigingen in Friesland heeft zich in 1962 opnieuw voortgezet. Het aantal nieuwe arbeidsplaatsen nam dus ook sterk af", moest hij verkondigen. In 1960 vestig den zich in Friesland 38 nieuwe bedrijven, in 1961 29 en in 1962 slechts 12. In 1960 kreeg Friesland er ruim 6.700 arbeidsplaat sen bij, in 1961 1,400 en vorig jaar nog maar 300. In andere probleemgebieden valt vol gens ir Ritzema van Ikema een soortgelijke ontwikkeling waar te nemen. De verklaring zit volgens hem in het verschijnsel, dat in de Randstad Holland een opeenhoping was ontstaan van bedrijven, die elders in het land expansie moesten zoeken. Dat gebeurde op grote schaal in 1960. Maar langzamerhand is deze doorbraak weer in een smallere bed ding teruggekeerd. De probleemgebieden moeten het nu hebben van de min of meer normale stroom van door subsidies en faci liteiten gestimuleerde bedrijven. dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 17 tot en met 23 maart zondag 7.52 20.16 maandag 8.30 21.00 dinsdag 9.25 22.00 woensdag 10.33 23.28 donderdag 11.43 vrijdag 0.44 13.15 zaterdag 1.58 14.24 18 maart Laatste Kwartier te 13.08 uur JAARVERSLAG 1962 NUTSSPAARBANK In de algemene groei van de spaarbanken in onze streek over 1962 maakte de Nuts- spaarbank Tholen geen uitzondering. Het ging in ongeveer dezelfde mate bergopwaarts als in de drie voorgaande jaren. Het inleg gerstegoed overschreed de 3 miljoen tijdens de rentebijschrijving per 31 december. Het eerste miljoen werd bereikt in mei 1953, het tweede eind december 1959 en drie jaar later kon dus het volgende, het derde miljoen al worden bereikt. Op 22 oktober 1962 werd het zesduizendste spaarboekje uitgereikt en om ook dit onderdeel een groeibeeld te geven, wordt in genoemd jaarverslag mee gedeeld, hoe het eerste boekje op 7 dec. 1846 werd uitgereikt, hoe het duizendste veertig jaar later onder de man kwam, num mer 2000 op 11 nov. 1929, no. 3000 in 1947, 4000 in 1952, no. 5000 op 29 maart 1958. De omzet bedroeg f 2.168.000. ruim 260.000 gulden meer dan vorig jaar. Het gemiddeld tegoed per inlegger bedroeg 1175,84 (v.j. 1082,43). De totale reserve bereikte de 140.000,Het aantal inleggers in Tholen steeg tot 1852 (v.j. 1812), Poortvliet 302 (v.j. 293), Scherpenisse 30 (v.j. 28), St. Maartensdijk 23 (v.j. 12), Stavenisse 31 (v.j. 29), St. Annaland 90 (v.j. 87 en Oud- Vossemeer 246 (v.j. 241). Ook in dit op zicht was er dus overal enige groei waar te nemen. Voor schoolsparen stond 213 leer lingen ingeschreven en spaarbusjes waren er 1350 in omloop tegenover 1307 in 1961. COLLECTE Van 18 maart tot en met zaterdag 23 maart a.s. wordt hier ter plaatse door de Stichting „Het Hoogeland" een collecte ge houden voor haar Verzorgings-, Opvoe- dings- en Reklasseringswerk JAARVERGADERING VARKENSBOND Onder voorzitterschap van dhr. M. van Oeffelen werd de jaarvergadering gehouden in de zaal van dhr. P. van Broekhoven. Uit de jaarverslagen bleek, dat er in 1962 geen uitkeringen nodig waren. Daarom was er een batig saldo van f 160.22 en het totaal financieel bezit bedroeg per 1 maart j.l. f 3179,47. De aftredende bestuursleden M. van Oeffelen en C. Praat werden herkozen. Als kascommissie fungeren Adr. van Oef felen en T. Tichem. Enkele vragen of er een terrein zal worden aangewezen voor het houden van varkens kon de voorzitter niet helemaal bevredigend beantwoorden. JAARVERGADERING DAMESKRANS Maandag 11 maart hield de Ned. Herv. Dameskrans haar jaarvergadering. Geopend werd met het zingen van ps. 138 1 gebed en bijbellezing. De presidente mevr. Franke verwelkomde naast de leden een groot aan tal gasten. Het bijbels onderwerp ging over het dochtertje van Jairus. Na de eerste pau- ze werd door 3 dames een stukje voorge dragen, gevolgd' door de jaarverslagen. Ver der was er een spraakwaterval, hersengym nastiek, gedichten en de gewenste koffie met versnaperingen. Met het zingen van het 'k Wil u o God mijn dank betalen en dankgebed werd geëindigd. Zowel leden als gasten hebben een prettige herinnering aan deze jaarvergadering. VERGADERING IJSCLUB Onder leiding van de heer M. C. Meer man vergaderde de IJsclub Tholen. De bij eenkomst was op verzoek van enkele leden belegd, die van gedachten wensten te wis selen over de gang van zaken der vereni ging. De heer Blaas meende te moeten op merken, dat het bestuur te weinig aandacht had besteed aan de ijsbaan op de Vest. Spreker voerde het aan als goedbedoelde kritiek en dat niet slechts op het dagelijks bestuur, maar het had toch anders gekund. Enkele leden waren begonnen de 2e ijsbaan vrij te maken en zijn nadien geholpen door het bestuur. Het had eerder andersom moe ten zijn. Vervolgens stelde hij de vraag of de contribtie niet vroeger kan worden opge haald. De voorzitter anwoordde hoe de en kele malen ingevallen dooi en de vele sneeuw het alles heel moeilijk hebben ge maakt. Mensen om de baan te vegen waren praktisch niet te krijgen dan tegen betaling. Het heeft toch al behoorlijk wat geld gekost. Hij wil toegeven, dat misschien door het bestuur wat te vaak is geaarzeld1 en enkele beslissingen niet tijdig zijn gevallen, maar nogmaals de vele sneew en de uitzonderlijke winter hebben het daar naar wel gemaakt. Honderden guldens werden betaald voor het vegen. Om financiële redenen moest daar een punt achter gezet worden. Daar over werd nog uitvoerig van gedachten gewisseld, waarbij tevens naar voren werd gebracht de onwil van verschillende leden om contributie te betalen, indien er nog geen ijs is. Geinformeerd werd voorts naar de moge lijkheid e,en weide te huren. De voorzitter antwoordde dat reeds enkele pogingen daar toe hadden gefaald. Ter vergadering geop perde suggesties zullen nader worden onder zocht. Wordt er iemand gevonden, die een terrein wil afstaan, dan zal het bestuur met een voorstel en begroting komen. Te vens zal dan een werkcomité worden be noemd, dat het bestur zal bijstaan. Ook hef innen van de contributie op een vroegere tijdstip zal nader word enbekeken. Er werd op aangedrongen de contributie tijdig te be talen, ijs of geen ijs. Daarna sluiting. OUDERAVOND CHR. SCHOOL Onder grote belangstelling werd vrijdag j.i. in een 2-tal lokalen van de school met den Bijbel de jaarlijkse ouderavond gehou den. Na de avond met zingen, Schriftlezing en gebed te hebben geopend, sprak de voorzitter der schoolvereniging dhr. P. van Driel Gzn en de wens uit dat deze avond de liefde voor de school zou verdienen. De opvoeding in christelijke zin is van groot belang. Voor de kinderen, wier levens 2 aspecten vertoont, een tijdelijk en een eeu wig, zijn daaraan beloften verbonden. Niet alleen het bekende, dat wie de jeugd heeft, ook de toekomst heeft, maar ook het Bij belse, dat wie Hem vroeg zoeken, Hem ook zullen vinden. Het hoofd dhr. B. G. Kegge, begon zijn schoolpraatje met op te merken dat zijn verhaal eentonig werd. Opnieuw melding van een vertrek, dat van dhr. B. J. Rutten en de komst van een ouderwijzere dhr. W. F. J. van Tour, voor wie een introductie overbodig was, daar vele ouders bij het huisbezoek met hem kennis maakten. Voor dhr Kegge was het schoolpraatje een slot verhaal, omdat hij over enkele maanden ver trekt naar Schiedam. Spreker vond het niet ter zake op de redenen van zijn vertrek in te gaan. Deze zijn van particuliere aard'. De een zal ze billijken, de ander niet. Behan deling van de normale schoolzaken liever aan zijn opvolger overlaten, maakte dhr. Kegge toch een uitzondering voor het huis werk. Een enkel geval daargelaten heeft elk kind recht op speeltijd, huiswerk is voor lag. school-leerlingen onnatuurlijk. In oplei dingsklassen voor vervolgonderwijs is het niet te vermijden. Op deze laatste ouderavond moest dhr. Kegge nog één ding van het hart, nl. het onbegrijpelijke feit dat te Oud Vossemeer, dat tocb „alleszins godsdienstig" is zove- len die op grond van hun godsdienstige en politieke overtuiging voor chr. onderwijs zouden moeten kiezen, die keuze niet maken. Het grote voorrecht van de chr. school is dat ze vrij en onbelemmerd de boodschap mag doorgeven dat Christus voor zondaren op de wereld is gekomen. Het betekent niet dat de kinderen beter zijn dan anderen; ook het schoolbestuur en onderwijzend personeel maken fouten. De kinderen worden ook op verdraagzaamheid jegens anderen gewezen. Hoewel het aantal kinderen in dé hoogste klassen klein was, had het onderwijzend personeel toch kans gezien met hen ver scheidene stukjes in te studeren, die bijzon der in de smaak vielen. Bij het stukje „Naomi, Orpa en Ruth", maar vooral bij „De 3 schuintambours" was grote aandacht besteed aan de kostuums, de achtergrond, kortom de gehele aankleding. Het personeel had hier ongetwijfeld veel werk aan gehad. Grote vrolijkheid veroorzaakten enkele jon gens met de opvoering van het schimmen spel „Bij de dokter". Onderwijzeres J. M. v. Poortvliet droeg enkele gedichten voor en dhr. W. F. J. van Tour sprak over „Het boek vroeger en nu" Het lezen van een goed boek, waaronder in verband ook de krant valt, betekent ver meerdering van kennis, men blijft op de hoogte kent zijn tijd en het bevordert gevoel voor schoonheid. Dit alles is mogelijk dank zij goed leesonderwijs. Spreker gaf daarvan een historisch overzicht. Het begon bij de A.B.C.-boeken daarna de z.g. Haneboeken dan volgden perioden van het gevoel en het verstand en de deugd. Dhr. van Tour be sloot zijn uiteenzetting met een citaat uit „Ouwe Bram", wees op het belang van een goede schoolbibliotheek en vroeg de ou ders het lezen van boeken door hun kinde ren te stimuleren. Het programmapunt „Schoolfilm" kon geen doorgang vinden, daar op korte termijn geen films beschikbaar bleken, in plaats daarvan werd een herhaling gegeven van de N.C.R.V.-schoolradioles met lichtbeelden uitgezonden enkele dagen voor de begrafenis van Koningin Wilhelmina. Het eerste ge deelte tekende haar als Vredesvorstin, het tweede als Vrljheidsvorstin. Gedurende de pauze's boden enkele jonge dames tractaties aan en was er gelegenheid tot bezichtiging van het werk der leerlin gen. Een luidspreker in het 2e lokaal zorgde dat ook daar alles goed te vogen was, zij het dat het apparaat in het begin wat over stuur scheen te zijn. Dhr. P. van Driel Matth.zn., die de avond met dankgebed sloot, merkte eerst nog op dat er voor zijn gevoel verschil is tussen chr. school en School met den Bijbel. De laatste aanduiding veronderstelt meer bin ding met de Schrift. Er is veel dat zich met de naam Christelijk tooit. Goed chr. onderwijs betekent dat aan de kinderen een zuurdesem wordt gegeven. Hoewel daar op het oog weinig van is te zien, zal die zuur desem doorwerken, hetzij ten zegen, hetzij ten oordeel. als overtollig maagzuur weer zo'n laaiende zuurkolom doet opslaan en U niet weet waar U te bergen van die snerpende pijn. U weet toch, over de hele wereld vinden méér mensen dagelijks baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. GEVONDEN Ter gemeentesecretarie zijn inlichtingen te verkrijgen over een gevonden koperen (huis) sleutel. BRANDJE Vermoedelijk door een vonk vloog vorige week woensdagmiddag, rond kwart over 1 een kleine hoeveelheid benzine in brand in de werkplaats van N.V. Hommel. Er werd onmiddellijk alarm gegeven en de brandweer was snel ter plaatse. Men behoefde echter geen dienst meer te doen omdat het personeel er met behulp van snel- blussers inmiddels in was geslaagd het vuur te doven. BEJAARDENMIDDAG De serie ontspanningsmiddagen voor be jaarden werd donderdag jl. voortgezet met een door het V.V.H. georganiseerde samen komst in het verenigingsgebouw. Onderlinge gezelligheid bepaalde het pro gramma. Er was o.a. een voordracht van mevr. Versluijs en de bejaarden konden hun hart ophalen aan diverse gezelligheids- spelen. EXAMEN VERKEERSCURSUS De deelname aan de verkeerscursus voor alle weggebruikers, voor de pl. afd. v. h. Veilig Verkeer verzorgd door wachtmeester L. J. Nelis, trok dit jaar minder belangstel ling dan voorheen. Uiteindelijk bleven slechts 6 cursisten over. Moge dan de kwantiteit minder zijn, de kwaliteit schijnt goed te zijn getuige de uitslag van het vorige week dins dag afgenomen examen. Alle cursisten slaag den. Kroniek van het land Toenemende belangstelling voor de fruitteelt Thoolse IJsclub zoekt geschikt terrein Woningbouw-politiek te Oud~Vossemeer belicht Jan Overeenkam het broeit al Gymdemonstratie te Sint-Annaland Gaat de bal zaterdag rollen Duurzaam geluk is alleen in oprechtheid te vinden. voorzitter P. Quist, de wnd. burgemeester J. Moerland en de afgevaardigden van de kerken. Secretaris J. B. van Dijke had1 van wege het 40-jarig bestaan extra werk ge maakt van het jaarverslag. „Eben Haëzer" had hij er boven geplaatst en o.m. aange haald, hoe op 16 maart 1923 de school on der grote belangstelling werd geopend met daarbij aanwezig inspecteur Brandsma, b en w en talrijke vertegenwoordigers van chr. scholen uit de omgeving. Het eerste hoofd was dhr. C. Hage, onderwijzer C. van Houdt. In november 1922 had ds Lans op verzoek van de mannenvereniging en na een daartoe door de heer P. Quist geno men initiatief een spreekbeurt vervuld om tot oprichting van de school te komen. De belangstelling was toen nog niet groot, maar wel voldoende om tot oprichting van de schoolvereniging te komen. Het eerste bestuur bestond uit J. Kurvink, voorzitter, P. Quist, vice-voorzitter, A. Boon, secretaris C. K. Slager penningmeester en J. B. van Dijke, lid. Na werving had men die eerste maanden 143 leden. Bij het bestuur werden 180 kinderen opgegeven. Het toenmalig ge meentebestuur stond met enig wantrouwen tegenover die cijfers en hield ook zelf een enquête. Er waren toen nog ouders, die zich uit angst terugtrokken, zodat het ge meentebestuur met 130 leerlingen uit de bus kwam, overigens nog wel ruim voldoende om tot oprichting van een school te komen. Een aanvraag om een schoolgebouw werd ingediend. Van gemeentewege werd toen gevraagd de bestaande school te splitsen, hetgeen na overleg gebeurde. Men startte dus met 140 leerlingen, momenteel zijn het er 209, een aantal dat de laatste jaren weinig schommeling te zien geeft. In die 40 jaar had men met het huidige personeel 76 verschillende leerkrachten en 1423 leer lingen werden in die periode ingeschreven. Sinds oktober vorig jaar is men eniger mate uit de personeelsmoeilijkheden geraakt, maar in dat opzicht is de hemel niet lang wolkeloos, daar mevrouw van den Burg- Vrolijk in augustus a.s. de pensioengerech tigde leeftijd hoopt te bereiken en dientenge volge per 1 sept. 1963 ontslag heeft ge vraagd. Men is dus wel tijdig gewaarschuwd maar daarmee bestaat er nog geen zekerheid dat men ook tijdig in de komende vakature zal kunnen voorzien. Boekhouder J. van Luijk gaf de financiële situatie 1962 weer. Een kasrekening met aan inkomsten f 72,810.10 uitgaven f 71.723,01 alzo een voordelig saldo van f 487,09. Het tegoed op de Bank bedroeg f 327.51 en op de giro f 6.42. De exploitatierekening was met f 709,93 boven de inkomsten ad f 7407,43 overschreden. Voor het vakonderwijs was f 796,77 uitgegeven, nadat een voorschot was ontvangen van de gemeente ad f 520. Ook de „eigen" schoolrekening had, door verbetering aan de woning van het hoofd een nadelig slot, nl. van f 878,43. Er was in totaal f 2343,27 uitgegeven en f 1463.84 ingekomen. De boekhouder gaf voorts een toelichting op de vijfjaarlijkse verrekening terwijl aan de hand van het bedrag per leer ling voor 1963 ad f 39.de begroting 1963 werd opgemaakt. Voor het uitvoerig jaar verslag en het prachtig werk dat de boek- POPLIN - TERLENKA - GABARDINE - NYLON U slaagt zeker bi] BERGEN OP ZOOM JAARVERGADERING CHR. SCHOOL Er waren 42 leden aanwezig voor de 39ste jaarvergadering van de school met den Bij bel, die in een lokaal van de school onder leiding van dhr. G. J. Breas werd gehouden, i Een bizonder welkomstwoord kregen de ere- houder leverde werden de heren A. B. van Dijke en J. van Luijk een bizonder dank woord' toebedeeld. Als bestuursleden werden herbenoemd de heer J. B. van Dijke en J. A. den Engelsman. Niet herkiesbaar was het lid der com missie van schooltoezicht P. van Dijke, in wiens plaats de heer J. van Eennennaam werd gekozen. Bij de rondvraag deelde de heer Kalle nog mee, hoe de uitslag van een door het gemeentebestuur gehouden enquête invoering schoolmelk 110 briefjes met het „voor" op leverde en 90 met het „tegen". Negen ou ders hadden het briefje niet ingeleverd. Op gemerkt werd hierbij, dat invoering het meest effectie zou zijn, wanneer de jeugd geduren de het speelkwartier ook op het school plein moest blijven. De beslissing ligt uiter aard bij het gemeentebestuur inzake de schoolmelkinvoering. Dhr. Kalle deelde voort mee, hoe in over leg met de Inspecteur en de heer Boot het aanvangsuur voor 's morgens per 1 maart niet werd vervroegd, zoals te doen gebrui kelijk. Eerstens vanwege de toen heersende koude, tweedens omdat er ook verzoeken van ouders waren niet voor 9 uur te be ginnen. Mogelijk kan dat het gehele jaar gehandhaafd blijven, zulks dan weer in samenwerking met Inspecteur en de open bare school. De schooltijden zijn dan van 9 tot 12.15 en van 2 tot 4 uur. Daarna sloot de ere-voorzitter P. Quist de vergade ring met dankgebed. JAARVERGADERING „V.Z.O.S." Voor de .grote avond" van het gemengd zangkoor „V.Z.O.S." was dusdanige be langstelling, dat het hervormd verenigings gebouw vrijwel bezet was. Aan de vml. dirigent dhr. K. Koetsdijk te Oudenbosch was gevraagd de leiding op zich te nemen van deze jaarvergadering, die dan ook een bizonder welkom te horen kreeg van voor zitter C. Scherpenisse. Secretaris J. M.j Vroegop bracht het jaarverslag. De vereni ging telt thans 40 leden, was in 1962 vier maal in het openbaar opgetreden en had bij een concours gezongen in de eerste afde ling, waarbij een 2e prijs was behaald met 150 punten. Twee nieuwe leden versterkten het bestuur, nl. M. den Engelsman en Johs. den Haan. Herdacht werd het overleden lid mevr. J. Rijnberg-Rijnberg, waarna het ver dere gedeelte van het qrogramma werd af gewerkt. Dat bestond uit het optreden van het koor, een mannenkoor, een dameskoor tje, solozang van mej. L. Heijboer, enkele voordrachten door W. Moerland, die ook een quiz leidde, terwijl er ook bizondere aandacht was voor klarinet- en orgelspel door het echtpaar W. Fase-Goedegebuure. De heer Koetsdijk zorgde telkens voor de inleiding. De aanwezigen vonden het een gezellige avond. „WILLEN IS KUNNEN" GAF DEMONSTRATIE VAN KUNNEN De gymnastiekvereniging „W.I.K." zorg de dinsdagavond voor een flinke propagan da. Een vol dorpshuis was getuige van een bizonder leuk optreden door jongere turn sters en turners, aanschouwde een kenne lijke vooruitgang bij de senioren en was het er over eens, dat deze vereniging zich in een paar jaar behoorlijk omhoog wist te werken. „Bovendien" en nu grijpen we terug op het openingswoord van voor zitter Johs. Scherpenisse zorgt „W.I.K." ervoor, dat wekelijks een 140 jongere en oudere inwoners een goede ontspanning hebben, lichamelijk nuttig en geestelijk vol doende afreagerend om het gemeentebestuur een paar honderd gulden ruitenkosten te be sparen. Mogelijk gooide deze voorzitter daar mee egelijk een gymballetje op, om meer subsidie of om aan te tonen, dat het de gemeentelijke subsidie, waarvoor men uiter aard dankbaar is tenvolle waard is. Wanneer we dit alles maar voor reke ning van „Willen is kunnen" laten kan daar naast toch worden vastgesteld, dat deze gymnastiekvereniging bij vele jongens en meisjes bizonder in trek is. En wanneer de aanwezigen met ons genoten van de luchtige demonstratie, inzonderheid dan van de kleintjes zal men zich dat kunnen inden ken. Overigens was het wel een erg uit gebreid programma. Ietwat te veel van het goede op één avond. Maar ja, om alles een beurt te kunnen geven, om toch maar te laten zien, dat er zoal geleerd is, was er veel tijd nodig. Alle vormen van gymna- stiekbeoefening kwamen naar voren en lei der J. den Hollander had met zijn assis tenten mej. T. Hartog en R. Hage heel wat werk te verzetten. Gelukig dat men in menig opzicht door de andere bestuurders en leden werd bijgestaan. Veel werd daarbij gevergd van mej. T. Gaakeer die de muzi-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1