Veilig gebruik OUD-VOSSEMEER Verlovingsringen Herbers Jenniskens ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. PHILIPSLAND PREDIKBEURTEN „CONCORDIA" HIELD JAARVERGADERRING Vorige week hield de Kon. Muziekver. „Concordia haar algemene jaarvergadering onder leiding van voorzitter A. F. Goede- mondt. Deze vond het wel spijtig, dat niet meer leden waren opgekomen, al zijn er in deze periode wel verschillende redenen tot verhindering mogelijk. Bij de ingekomen stukken was er een mededeling van het Prins Bernhardfonds naar aanleiding van een aanvrage om financiële steun. Het verheu gend antwoord was, dat dit fonds alsnog bereid was f 1250.uit te keren, waarbij het goede financiële beleid daartoe zeker niet de geringste aanleiding is geweest. Voorts was er nog een uitnodiging van de gemeente Oisterwijk ter gelegenheid van het 750 jarig bestaan dier gemeente, muzikale medewerking te verlenen. Dit wordt nog nader bekeken. Uit het jaarverslag bleek, dat menigmaal werd opgetreden. Bovendien waren nieuwe instrumenten uitgereikt en het was ook het laatste jaar van dirigent Verswijveren. Een beter repetitielokaal was in gebruik geno men. De afdelingen, zowel Tremolando als Concordia waren in ledental op hetzelfde peil gebleven. Verschillende concerten, zowel in- als buiten de gemeente waren gegeven. Een woord van dank aan secretaris Bal van de voorzitter werd oor eerstgenoemde over geheveld naar de heer Verkerke. Uitvoerig was zeker ook het verslag van penningmeester J. Quist. Het was een duur jaar voor de vereniging, mede ook door de aankoop van het nieuwe instrumentarium Er is wel geen geld, maar dan toch spullen zo werd geconcludeerd. Mej. Tichem en de heren Verkerke en Schot werden dank ge bracht voor hetgeen ook zij in het belang der vereniging hebben gedaan. De emmer- tjes-aktie was aan de heer Nelisse overge dragen. Op voorstel van de controle com missie werd penningmeester Quist gedechar geerd, waarna de voorzitter deze financier voor zijn vele werkzaamheden dank bracht. Bij monde van dhr. Nelisse werd verslag uitgebracht van het uniform- en instr'umen- tenfonds. Niet minder dan 34 ton oud pa pier was verhandeld. Het gemeentebestuur werd voor de medewerking in deze dank gebracht, evenals de heer M. de Laater, die als chauffeur optrad en de meewerkende leden. Ook de enveloppen-aktie had goed resultaat geboekt, evenals de fancyfair. De voorzitter danke namens de leden dit comité voor al hetgeen met medewerking van an deren kon worden gedaan. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren Bal en Duiven- dijk herbenoemd. De contributie wordt per 1 april van f 1.op f 1.25 per maand ge bracht. Aspiranten betalen 10 cent per week. Met algemene instemming werd het bestuurs voorstel begroet om oud directeur Verswij veren tot erelid te benoemen. Na nog en kele huishoudelijke zaken te hebben bespro ken, o.a. over de uitvoering op 1 maart a.s. volgde sluiting met een opwekking van de, voorzitter goed te studeren en tot trouw repetitiebezoek. ORANJEVERENIGING Maandagavond had onder leiding van burgemeester mr. A. J. van der Hoeven op het gemeentehuis een bijeenkomst plaats waarbij tegenwoordig waren bestuursleden van de Oranjevereniging, van de winke liersvereniging en onderwijzend personeel. Het doel van deze bijeenkomst was bespre king a.s. feest ter herdenking van de 150 jarige onafhankelijkheid van Nederland. Men wilde dit feest houden in de eerste helft van de maand september. Naar voren werd gebracht om in de morgenuren een orientatierit voor de jeugd te houden, met een aubade voor het gemeentehuis van de schoolkinderen, in de middaguren kinder en volksspelen en ook als de mogelijkheid er is reidansen onder leiding van een deskun dige. en dan s avonds een openluchtspel. Een en ander vraagt veel geld. Om hier- aan te komen zal er een circulaire aan alle inwoners van Tholen worden gezonden, waarin de mogelijkheid wordt uitgestippeld hoe men deze geldmiddelen kan krijgen. Nadere berichten omtrent de verdere plan nen leest men dan nog wel in dit blad. BURGERLIJKE STAND Geboren; 14 febr. te Bergen op Zoom Cornelis zoon van Gerard Schot en Anna Rijnberg 22 febr. Jacoba Anthonetta dochter van Jan Bogert en Jacomina Johanna van Daa- len. 22 febr. Bernardus Johannis zoon van An- tonie van Droffelaar en Cornelia Adriana Kosten. VROUWENWERELDGEBEDSDAG yr'i^a9 1 maart, de eerst vrijdag in de lijdensweken zal D.V. de Vrouwen wereld gebedsdag weer plaatsvinden in de Ger. Kerk te Tholen s avonds 8 uur, kwart voor 8 zal de oproep door klokgelui worden aangekondigd. De er veel Thoolse vrouwen met alle vrouwen over de gehele wereld samen zullen bidden voor alle noden en dus mogen opkomen tot een gemeenschappelijk gebed is de wens van het Comité. JUBILEA A. D. van DIJKE en J. van POORTVLIET Op 1 maart a.s. zijn de 54 jarige Johan nis van Poortvliet en de 46 jarige Abr. D. van Dijke 25 jaar in dienst van de landbou wer P. W. C. van Westen alhier op de Gankelhoeve. Dit dubbele jubileum werd dinsdagmiddag 26 februari gevierd in de zaal van dhr. J. C. Ampt tijdens een gezellige bijeenkomst van de leden van het personeel en natuurlijk de gezinnen van de jubilarissen en werkge ver. Dhr. van Westen drukte zijn waardering voor deze 25 jarige dienst uit met hartelijke gelukwensen en de aanbieding van een bij zonder fraai geschenk, t.w. een gouden hor loge. Onder degenen, die gelukwensen aanbo den was ook dhr. H. van Gorsel. Als voor zitter van de Z.L.M.-afdeling Oud Vosse- meer bóöd hij een oorkonde aan. Men was nog geruime tijd gezellig bijeen. OUDERAVOND OPENB. LAG. SCHOOL De ouderavond van de Openbare Lagere School trok vorige week vrijdag het grote aantal van 133 bezoekers, de kinderen niet meegerekend. In deze koude winter had men aan de zaal van dhr. J. C. Ampt de voorkeur gegeven boven het moeilijker te verwarmen turngebouw, waar anders de ouderavonden worden gehouden. Als voorzitter van de Oudercommissie sprak dhr. W. M. van Dijke een welkomst woord waarin hij zich speciaal richtte tot de genodigden, burgemeester en wethouders vertegenwoordigd door weth. P. van Driel en de gemeentesekretaris. Van de burgemeester was bericht van ver hindering ontvangen. Bij afwezigheid van de sekretaris van de Oudercommissie, dhr. Jac. van Dienst Gzn. las dhr. Vroege diens notulen van de vorige ouderavond. Het punt verkiezing lid oudercommissie was snel afgehandeld. De aftredende Jac. van Dienst Gzn werd bij acclamatie herko zen. Bij zijn schoolpraatje behandelde het hoofd dhr. J. D. Vroege diverse punten. Het be langrijkste was wel de staat waarin het huidige schoolgebouw verkeert. Volgens deskundig rapport zou een ver bouwing tot een draaglijk peil ruim een ton kosten. Met het oog daarop zou de bouw van een nieuwe school de voorkeur ver dienen. De rapporten over een en ander zijn naar de Inspecteur gezonden en wellicht zal er nu in die richting verder gewerkt worden. Dit betekent echter niet dat er nu niets meer zal gebeuren aan de grootste be zwaren van de huidige school: zoals de W.C.'s, de ramen en de vloeren Onder de ouders bestaat enige ongerust- j heid over het vele vrijaf dat de kinderen in deze winter moest worden gegeven door onvoldoende of in het geheel niet brandende kachels. Dhr. Vroege verklaarde nadrukke lijk dat dit niet te wijten was aan laksheid van het gemeentebestuur. De gemeente koos de duurdere maar verantwoorde weg van onderzoek en reparatie door een deskundige. Deze was in deze winter natuurlijk overbe last, zodat het even duurde voordat de fout verholpen was. Dhr. Vroege stelde daarna voor elk jaar de gehele zesde klas te doen testen door een Instituut voor school- en beroepskeuze. De reacties uit de zaal bewezen dat men daar voor 99% wel voor voelde. Ten laste van de ouders komt f 5.terwijl het gemeente bestuur f 10.subsidie per geval betaalt. In plaats van de bezichtiging van het leerlingenwerk voor of tijdens de Ouder avond wordt nu gelegenheid gegeven het werk voor het Kerst- en het Paasrapport te bekijken. Dhr. Vroege zette het belang daarvan uiteen en zei te rekenen op vol doende deelname van de ouders. Een laatste meer persoonlijke opmerking betrof de vele mooie geschenken die de kin deren hadden meegebracht bij de geboorte van de baby van de „bovenmeester". Spre ker was daar zeer dankbaar voor, maar ried de ouders aan dit niet te overdrijven. Het is gebleken dat dit rivaliteit tussen de kinderen veroorzaakt. Ga dus in het vervolg bij zoiets niet verder dan een kwartje per kind. De leerlingen kwam daarna zelf aan het woord met een toneelstukje in 3 bedrij ven dat aardig in de smaak viel. Het ver ving de vele schetsjes, voordrachten e.d. die vroeger gebruikelijk waren. Een stelletje oude breiende besjes verplaatste de toeschou wer in een rusthuis. Natuurlijk wilden ze allemaal wel weer jong worden. Enkele pillen bewerkten inderdaad dit wereldwonder En het slot was dat de jonge meisjes werden geschaakt en dat de burgemeester en de po litie er aan te pas moesten komen voor het opmaken van processen-verbaal. Voor een verloting met vele fraaie prijzen zoals 4 taarten en enkele kippen bestond grote animo. Tenslotte werd nog een komische film vertoond en een Paul Vlaanderen detective. r v ZATERDAG 2 MAART oud papier, enz. ophalen door muziekvereniging, adv.ing.med. VERTONING PLAATSELIJKE FILMS Indien er al enige malen ongerustheid mocht hebben bestaan over te te verwach ten belangstelling bij de vertoning van de plaatselijke film nadat ze kort geleden in het turngebouw draaide dan werd die vorige week woensdagavond tcch wel gelogenstraft met de behoorlijk gevulde zaal van dhr. P. A. W. Mees. Er waren blijkbaar nogal wat mensen, die bij de première niet aanwezig waren. Wellicht hebben de andere films die woensdag draaiden ook nog wat publiek getrokken. Dhr. A. Geertse, voorzitter van „Oud- Vossemeer's Muziekvereniging" opende de avond waarna dhr. Cornelisse de bekende plaaselijke film draaide, die vorige jaar zo mer is opgenomen. Tijdens de pauze bracht een verloting de nodige variatie in het filmprogramma De plaatselijke winkeliers hadden een groot aan tal prijzen beschikbaar gesteld. Bijzonder aardig was de 2e plaatselijke film, opgenomen tijdens een Oranjefeest. Dhr Cornelisse meende dat het jaartal 1937 was, maar zeker was men daar niet van. Hoe het zij, duidelijk werd dat men toen wel wist hoe een volksfeest te organiseren. Van alle onderdelen was bijzonder veel werk ge maakt, meer dan daarvan in 1963 te ver wachten is. Vooral de ouderen genoten veel van deze film. Jammer dat de beelden zo snel wisselden dat men weinig tijd kreeg zich te realiseren welk gezicht van 25 jaar ge leden het ook weer was dat daar op het doek verscheen. Na een korte pauze volgden nog een 4-tal korte Amerikaanse films met een humoris tische strekking, over de hengelsport, de ver richtingen van een jongleur en een orkest en over de manier waarop Pa de was doet. GESLAAGD Bij het gehouden examen te Breda van de Eerste Nederlandse Mode Vakschool slaag den woensdag 20 februari: Corry Aarnoudse voor talleuse, Henny van Gorsel voor coupeuse, Cocky van Driel voor Medeteke nen en op 21, februari slaagden Cocky van Driel voor modiste Adspirant lerares. Ze ge noten hun opleiding bij mej. N. van Driel Ensaid-lerares. VIJF EN ZESTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar Iz. van den Boogaard- Bruijnzeel herdacht het heuglijke feit, dat het 65 jaar in het huwelijk was verbonden. Beide bejaarden mogen zich nog in een goede ge zondheid verheugen. Ook langs deze weg nog gefeliciteerd. NOG EEN JUBILEUM Accelerando heeft een oude kern, want opnieuw was er een jubilaris, die gaat mee tellen. Tijdens de repetitie werd de heer L. van Daalen met zijn dertigjarig lidmaatschap gefeliciteerd en het gebruikelijk insigne overhandigd. VIJFTIG JAAR MANNENVERENIGING De plaatselijk hervormde mannenvereni- ging „De Heere is mijn Banier" heeft tijdens haar algemene jaarvergadering in het her vormd verenigingsgebouw haar 50 jarig be staan herdacht. Voorzitter P. Quist gaf een stukje geschiedenis weg en weet daarbij uit ervaring te spreken, daar het nog een der oprichters is. Op 12 oktober 1912 werd deze vereniging opgericht onder leiding van ds G. Lans, toen hervormd predikant te Sint Annaland en thans nog te Putten (Veluwe) wonend. Van de oprechters zijn voorts nog in leven P. Quist (86 jaar) G. Goedege- buure (88 jaar) en M. van der Klooster (74 jaar) Bijna was de vereniging geliqui deerd, toen er tijdens de oorlogsjaren nog maar 5 leden over waren. Thans zijn het er weer 25 zodat ze opnieuw volop bestaans recht heeft. Jaren beproefd en hoog geroemd Mijrchardt's Zenuwtabtetten VOOR „LANDBOUWBELANG" TOEKOMST LANDARBEIDER BELICHT LANDBOUW VERLANGT GEEN TOERISME, ZEGT VRAAGPUNTENCOMMISSIE In twee onderdelen viel de vorige week gehouden bijeenkomst uiteen van ^de land- bouwvereniging „Landbouwbelang gehou den onder leiding van de heer J. C. Kooij- man in de zaal van de heer N. Burggraaf. Eerstens een causerie door de heer J. Vroon te Goes over de toekomst van de landarbei- der en tweedens beantwoording van vraag punten gesteld door de Z.L.M. Over het thema recreatie. Het was niet alleen een vergadering voor de leden van landbouw belang, maar ook voor alle werknemers van de agrarische bedrijven. In feite een aansluiting op de vorige dag te Scherpe- nisse regionale samenkomst van de Streek- verbeteringscommissie „De toekomst van de landarbeider". Het verheugde voorzitter Kooijman dan ook, dat ook hier van werknemerszijde een dergelijke belangstelling werd getoond. Hij vatte samen hetgeen een vorige avond te Scherpenisse door het forum was gesteld en dat was ook het geval bij de heer J. Vroon, die er voorts nog op wees, hoe 3% van de landarbeiders maar jonge is dan 17 jaar en 30% ouder dan 50 jaar, waaruit dus wel duidelijk de leeftijdsopbouw bij deze cate gorie van werknemers blijkt. Zowel de so ciale als de vaktechnische kant werden be licht en ook deze spreker kwam tot de con clusie, dat er voor de vakbekwame land arbeider een behoorlijke toekomst is wegge legd. Het zal een selecte categorie zijn in tgenstelling met vroeger, toen men nergens voor kon deugen, zoals werd uitgedrukt en dan toch nog landarbeider worden. Naast een behoorlijke vergoeding en dat gezien in het licht van deze tijd, bepalen meer fac toren de animo tot landarbeider. Spreker noemde daarvan 3 hoofdzaken, t.w. het oor deel thuis, de band met het bedrijf en de verhouding tussen werkgever en werknemer. Er kwamen hierna nog enkele vragen los, waarbij het loonverschil tussen industrie- en landarbeider ook weer, op de voorgrond trad. Geconcludeerd werd, dat er overigens al heel wat verbeterd is, met name in de verhouding tussen werkgever en werknemer. Het feit, dat de wederzijdse verhouding aanmerkelijk beter is, dat men elkaar als mens wil zien en als gezamenlijk werkzaam in en vcor hetzelfde bedrijf, werd ook naar de mening van de aanwezige werknemers als een belangrijke stap gezien in het verheffen van de landarbeidersstand. Op de causerie volgde de film „De Zeeuwse landarbeider en zijn werk", een onopgesmukt verhaal in woord en beeld, gevolgd door wat excur sieplaatjes, die door de voorzitter van „Landbouwbelangwaren gemaak. RECREATIE DOOR LANDBOUW NIET GEWENST Een uit leden van de plaatselijke landbouw- vereniging gevormde commissie beantwoord de hierna de vraagpunten, welke dit jaar door de Z.L.M. aan de afdelingen zijn voorgelegd. Bij monde van de voorzitter dier commissie werd benadrukt, dat deze vragen werden benaderd uit landbouwkun dig oogpunt. Uit de conclusie bleek, dat men voor de landbouw weinig of geen voordeel ziet in recreatie. Eerder nog nadeel door onttrekking van goede landbouwgronden. Men was anderszijds niet blind voor het feit, dat die recreatie en dat toerisme er I toch komt, waarom samenwerking tussen V.V.V., Waterschap en Landbouworgani saties, voorzover gewenst en nodig, werd aanbevolen. Men stelde als antwoord op de eerste vraag dat tot dusver nog slechts enkele van de leden (van „Landbouwbe lang" bij die recreatie zijn betrokken door verhuur van bootjes e.d. De meest voor komende vormen zijn watersport, hengelen, kamperen, iets wat naar de commissie ver wachtte nog zal toenemen in onze streek. Problemen als gevolg daarvan zijn er in feite nog niet voor de landbouw. Uitdruk- kelijk werd gesteld op een desbetreffende vraag, dat men er ook geen voordeel in ziet. Zo werd ook de vraag ontkennend beant woord of mogelijk een belangrijk aantal pen delaars zou kunnen overschakelen op ver huur van gronden of pensionhouden. Voorts achtte de commissie een gemengd-agrarisch- recreatiebedrijf nauwelijks mogelijk. Een goede boer wordt nooit een goede kampbe heerder, zo werd gesteld. Ten aanzien van de wensen voor de overheid bij voorkomen de recreatie was het oordeel, dat er geen goede land- en tuinbouwgronden worden ont trokken voor recreatieve doeleinden. Overi- i gens was dus de commissie wel van oor deel, dat de recreatie zich nog zal uit breiden, waarom dus de al genoemde samen werking tussen de verschillende organisaties gewenst werd geacht. De antwoorden had den overigens geen onverdeelde instemming, omdat men het ook van ander standpunt wenste te bekijken en men van mening was, dat de commissie trachtte de klok terug te zetten. De commissie repliceerde dat deze vragen een ander antwoord zouden krijgen, indien zulks aan de middenstand of VVV zouden worden gesteld. Vanuit landbouw- oogpunt bezien, kon men echter niet anders voorhouden. Tenslotte werd nog een ZLM film gedraaid op deze goed bezochte bijeen komst. VOOR HET GROENE KRUIS Ook het plaatselijk zangkoor is het be kend, dat de Groene Kruisafdeling met te korten kampt. Gemeentelijke subsidies en contributies bereiken zo langzamerhand de top. Daarom wil „V.Z.O.S." een zangavond geven, waarvan de opbrengst genoemde Groene Kruisafdeling ten goede komt. Dat wordt dan zaterdag 7.00 uur in het Dorps huis met een optreden van „V.Z.O.S." onder leiding van de heer J. C. Geluk uit Sint Maartensdijk, Verder „De Nachtegalen" on der dezelfde leiding en ook de dames van het Plattelandsvrouwenkoorje onder leiding van de heer A. L. Riedijk, verlenen hun medewerking. Alles zang dus wat de lief hebber te wachten staat. Gewoonlijk is daarvoor nogal fikse belangstelling in onze gemeente. Daar wordt ook nu op gerekend, omdat hetGroene Kruis er dan ook van kan profiteren. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Stave- nisse maken bekend, dat heden de aangifte biljetten voor de hondenbelasting zijn ver zonden. Zij vestigen er de aandacht op dat de biljetten uiterlijk 12 maart 1963 behoorlijk ingevuld en ondertekend aan hen terugge zonden moeten worden. De houder van één of meer honden, die vóór of op 23 februari 1963 geen aangifte biljet heeft ontvangen, is verplicht vóór 13 maart 1963 ter gemeente-secretarie aan gifte te doen, door invuling, onderteke ning en inlevering van een aldaar kosteloos verkrijgbaar aangiftebiljet. Wegens honden, welke in de loop van 1963 worden verkregen, dient op de voor gaande alinea omschreven wijze aangifte te worden gedaan binnen 14 dagen na het verkrijgen daarvan. Niet- of niet behoorlijk invulling van for mulieren, welke ter invulling worden aange boden, alsmede niet- of niet behoorlijke vervulling van andere formaliteiten, welke tot richtige heffing der belasting ingevolge de verordening op de heffing van een belas ting op de honden in de gemeente Stavenisse werden gevorderd, kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste f 50. Burgemeester en wethouders voornoemd. Stavenisse, 20 februari 1963. JAARVERGADERING IJSCLUB „EENDRACHT BINDT" Dinsdag 19 febr. hield de ijsclub „Een dracht bindt in hotel Zeeland te Stavenisse haar jaarvergadering. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer C. J. Moerland, stond deze vergadering onder leiding van de se cretaris de heer G. de Rijke. Llit het verslag van de penningmeester blijkt, dat de inkomsten f 1129,22 bedroe gen, terwijl de uitgaven een bedrag van f 571,86 te zien gaven, zodat er een batiq slot was van f 657,36. Het jaarverslag van de secretaris liet echter een geheel ander geluid horen, daar deze een overzicht gaf van de kosten, welke nog betaald moeten worden. Wanneer dit geschied zal zijn, blijft er niets meer over. De aftredende bestuursleden de heren P. D. Moerland Mz en M. Moerland Cz. werden bij meerderheid van stemmen herko zen. Vervolgens werd een nieuw bestuurslid gekozen, waarvoor zich spontaan drie ge gadigden opgaven, te weten de heren Joh. Potappel, C. Goedegebure en Joh. Stoutjes- j Hiervan werd Joh. Potappel met een meerderheid van stemmen gekozen. In de rondvraag werden door verschil- iende leden vragen gesteld, die door de voor zitter tot tevredenheid werden beantwoord Verder werd door enkele leden de vraaq gesteld of het niet nodig zou zijn de con- tributie te verhogen. De voorzitter antwoordde, dat het be stuur dit wel had overwogen, maar er zelf met mede op de proppen wilde komen. Nu dit echter door de leden naar voren wordt gebracht, is het bestuur wel genegen hier mede accoord te gaan, wanneer de leden er voor voelen. Bij stemming bleek een grote meerderheid er voor te zijn om de contri butie van f 1.50 op f 2. —te brengen Up een vraag of er dan niet veel leden bedanken zullen, antwoordde de voorzitter dat zulks niet bekend is, maar hij gelooft, dat niemand voor deze kleine verhoging zal bedanken, daar het toch geruststellend is voor de ouders dat zij hun kinderen op een veilige ijsbaan weten. Wanneer de ver eniging zich niet zou kunnen handhaven, zijn hun kinderen overgeleverd aan watergangen en sloten, met alle gevolgen van dien. Volgens spreker is f 2.— contributie een erg laag bedrag en hij gelooft niet, dat men er gens elders voor zulk een bedrag lid van een vereniging kan zijn. Tevens werd nog medegedeeld, dat zij, die weigeren a.s. herfst hun contributie te betalen, bij het schaatsen a.s. winter f 1.25 extra zullen moeten betalen, willen zij op de baan kunnen rijden. Hierna niets meer aan de orde zijnde, dankt de voorzitter allen voor hun opkomst en medewerking en sluit de vergadering. COLLECTE De collecte, die in deze gemeente ten bate van het N.V.V.-T.B.C.-fonds „Zonne straal te Amsterdam gehouden werd, heeft opgebracht de som van f 55.45. INLICHTINGEN UIT HET KIEZERSREGISTER In verband met de a.s. verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal kan een ieder kosteloos de inlich tingen uit het kiezersregister verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander al dan niet behoorlijk is opgenomen. IN 1963 KUNNEN 23 WONINGEN GEBOUWD WORDEN Tegen heden donderdag 28 februari om 1,0.00 uur is een openbare raadsvergadering uitgeschreven met onder meer het voorstel het plan voor de bouw van 23 woningen in 1963 op te dragen aan het architecten bureau H. Weertman te Goes. Door de P.Z.E.M. werd op verzoek van b en w een geheel nieuw verlichtingsplan opgesteld, dat aan de huidige eisen voldoet. En dat met inbegrip van een betere verlichting op het industrieterrein de jaarlijkse exploitatiekos ten bij uitvoering van dit plan worden ge raamd op f 13.000.Voor projectiedoelein den zou een leslokaal van de openbare school verduisterd moeten kunnen worden. Voorgesteld wordt daarvoor f 428.be schikbaar te stellen. Verder komen aan de orde voorstellen tot verstrekking van extra koudetoeslagen en rijwieltoelage voor de ge meentewerklieden. VERGADERING N.C.V.B. Op 20 februari hield d, plaatselijke af deling van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar vergadering onder leiding van de pre sidente mevr. Lindhout. Na het zingen van ps. 147 1 en gebed sprak de heer Suur- mond uit Middelburg over het werk van I de reklassering. Er volgden vele vragen. Op 26 maart a.s. hoopt men een gecobineerde vergadering te houden in het Holland Huis met als spreker ds. van der Molen. Vrijdag 22 februari jl. kwamen 50 van de 350 leden van de Veiling Sint Maartensdijk in café Smerdiek bijeen om een spranke lend betoog van de heer M. Murre van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst aan te ho ren. Met enige, wat wij zouden willen noemen nonchalante cijfers, toonde de heer Murre aan dat een koelhuis de veiling Smerdiek waardig een slordige half miljoen gulden zou gaan kosten, wanneer dit zo n 1750 duizend kg producten zou moeten bergen. Al gauw kwam vast te staan dat voor de veiling Smerdiek kistkoeling werd geprefe reerd omdat dan ook de allerkleinste produ centen een aandeel kunnen nemen, omdat de ze kisten 10 hl kunnen bevatten terwijl bijv. de cellen in het koelhuis te Scherpenisse zo'n 50 ton kunnen bevatten. Wat voor de zgn kleine teler niet gewenst is. De voorzitter J. L. M. Geluk en de direc- eur M. A. van Gorsel betoogden dat zij het niet langer verantwoord achten met dit ini tiatief te wachten, omdat vooral dit seizoen duidelijk heeft aangetoond dat wanneer een dergelijk koelhuis aanwezig geweest zou zijn de netto opbrengsten hoger zouden liggen terwijl de kwaliteit van het product (en dit is de voornaamste factor) hoger zou zijn geweest. Thans zet de veiling Smerdiek zo'n 4 a 5 miljoen kg uien om en 6 tot 7 miljoen kg aardappelen. Het ligt voor de hand dat de koeling van uien de voorkeur verdient niet alleen dat vnl in een vochtige periode de oogst wordt vergemakkelijkt door dat het product dan direct kan worden gedroogd maar ook omdat de traditionele uienren haast niet vorst vrij te houden is. Het is echter ook mogelijk aardappelen in deze kisten te bewaren dit hangt dus uitsluitend van de aandeelhouder af. Nadat dhr. W. P. Balkenende nog enkele technische aspecten had belicht bracht voor zitter Geluk het plan in stemming 35 van de 50 aanwezigen verklaarden zich positief terwijl de rest .zich nog moest beraden. Daar onder bevonden zich enige fruitkwekers om dat de koeling van fruit en uien niet gemak kelijk te combineren is. Het veilingbestuur heeft dus thans de machtiging om de bouwkosten te begroten en de plannen verder voor te bereiden, wel ke inhoud het koelhuis zal krijgen, moet blijken uit een analyse van de te verwachten aandeelhouders. De volledige uitslag van het Thoolse Kampioenschap hard- en schoonrijden vrijdag en zaterdag jl, op de ijsbaan Scherpenisse gehouden, moest door plaatsgebrek met enkele andere be richten blijven overstaan. «.itljd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP GESLAAGD Bij de gehouden examens voor de Ned. Modevakschool te Breda slaagden voor cou peuse mej. A. Poot te Sint Maartensdijk en voor tailleuse Koosje Lindhout te Scher penisse. Ze werden opgeleid door mevr. M. van der Jagt-de Groen te Scherpenisse. LEDENVERGADERING N.C.V.B. In de bovenzaal van het gemeentehuis werd de ledenvergadering gehouden van de Ned. Chr. Vrouwenbond, geopend met gez. 118 en gebed. De presidente deed een beroep op allen deel te nemen aan de Vrouwenwe reldgebedsdag op 1 maart a.s. Na de pauze hield de heer Van der Stel van Sint Maartensdijk een causerie over zijn werk als sociaal werker. Hij wees vervol gens op de nood die er ook in deze streek nog bestaat. Weliswaar niet wat kleding en voeding betreft, maar wel ten aanzien van de bejaardenzorg. Dat aantal neemt de laatste jaren belangrijk toe. Vroeger woon den de kinderen meestal in de nabijheid van de bejaarde ouders. Tegenwoordig is dat anders. Voor ziekte of door gebrekkigen wordt de hulp ingeroepen van de Sociaal Werker. Het is echter lang niet gemakkelijk om aan de vraag om hulp te voldoen. Spreker belichtte voorts nog de noodzaak van centrale bejaardenzorg. Ér kwamen nog enkele vragen los, waarna de presidente de heer Van der Stel dank bracht voor zijn causerie. T.B.C.-COLLECTE De voor het t.b.c.-fonds „Draagt elkan ders lasten" te houden inzameling beliep f 112.15. FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS Ondanks de slechte weersomstandigheden was de bovenzaal van hotel „De Druiven tros" op vrijdagavond 15 februari goed be zet, toen volksonderwijs afd. St. Philipsland daar zijn eerste feestelijke ledenvergadering hield. Onder voorzitterschap van de heer A. Verwaal werd in vlot tempo het zakelijke gedeelte van de agenda afgewerkt. Hierbij werd bekend gemaakt, dat deze afdeling thans, binnen een jaar na oprichting, 124 leden telt, welke mededeling met applaus begroet werd. Vervolgens kreeg de heer M. A. Hage, hoofdbestuurslid van Volks onderwijs het woord. Op boeiende en gees tige wijze schetste spreker de verzuiling in onze maatschappij. Ook op terreinen waar dit voor 50 jaar voor onmogelijk gehou den werd is de verdeling naar godsdienstige of politieke overtuiging een feit geworden. Voor de jeugd, die in deze versnipperde maatschappij opgroeit, is deze verdeeldheid een groot gevaar. Deze jeugd kent niet an ders en dreigt te aanvaarden zonder meer. Wie het standpunt van de andersdenkende niet kent, of zelfs niet beseft, dat er een ander standpunt is, zal nooit een verant woorde eigen keuzen kennen. Op de open bare school kan het kind opgroeien samen met het kind van de andersdenkende ET met het kind uit het andersdenkende milieu en leren dat andersdenken te respecteren. Uit dat respect voor de ander groeit een ver antwoord aanvaarden van de eigen keuze, aldus de heer Hage. Gelukkig, besloot spre- er, ziet men alom, dat men zich gaat afvra gen waartoe de verzuiling, ook in het onder wijs, geleid heeft. Er is een duidelijke ken tering. De vereniging Volksonderwijs met haar moto: „Onverdeeld naar de Openbare School" is hier alleen maar blij om. Nadat de heer Hage uit erkentelijkheid voor zijn werk voor de afd. St. Philipsland een boekenbon was aangeboden, werd de film: „Het openbaar onderwijs" vertoond. Deze film onderstreepte hetgeen de heer Hage naar voren had gebracht. In pakkende aan de werkelijkheid ontleende filmbeelden werd getoond hoever het met de verzuiling in ons land gekomen is. Door het afzonderen van ieder in zijn eigen groepje wordt een tweede toren van Babel gebouwd. Men verstaat elkaar niet meer, men krijgt ook niet de kans elkaar te leren verstaan. Op de openbare school leert het kind omgaan met de naaste, met eerbied voor diens godsdiens tige overtuiging, terwijl dez eschool gele genheid geeft tot het volgen van godsdienst onderwijs. In het slot van de film zag men, dat Volksonderwijs niet slechts ijvert voor openbaar, maar ook voor goed openbaar onderwijs. Na de pauze brachten een aantal kinderen van de Rijkskweekschool te Middelburg een gevarieerd programma. Met vaart en enthou siasme wist het jeugdige gezelschap de aan wezigen twee uur lang te boeien. Er werd vaak hartelijk gelachen maar ook aandachtig geluisterd, zoals bij een knap gespeeld mu ziekstuk voor hobo en piano. Na afloop kon den zij een volkomen verdiend applaus in ontvangst nemen. Met de trekking van de verloting, waarbij de hoofdprijs, een lam, met de kweekscholie ren naar Middelburg ging, werd deze goed geslaagde eerste feestavond van Volksonder wijs St. Philipsland besloten. GEVALLEN De heer A. Mol moest vorige week don derdagavond met zijn brommer voor een auto uitwijken, slipte door de gladheid en kwam ten val. Na eerste hulpverlening bleek ver der behandeling in het Ziekenhuis te Ber gen op Zoom gewenst. zondag 3 maart 1963 THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds B. A. van Donkersgoed 3 uur ds L. G. Zwanenburg Collecte Bouwfonds i Geref. Kerk 10 en 5 uur ds Steunenberg, Em. Pred. te Rotterdam Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds van Doorn Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds J. F. van Rooyen, Em. Pred. te Rotterdam Herv. ver. Kerkelijk Leven 5 uur ds F. G. Bosboom te Weesp OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 ur ds Ph. J. Leenmans voorber. H.A. 6.30 uur ds Ph. J. Leenmans Geref. Kerk 10 en 3 uur ds R. Sijtsma te Nederhorst den Berg Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Geref. Gem. in Ned. 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds. W. van Hennekeler Vreeswijk 6 uur ds. W. van Hennekeler Bediening H. Doop In beide diensten collecte verwarming Geref. Gemeente 9.30 2 en 6 uur leesdienst Geref. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur cand. G. F. Smaling te Amersfoort 6 uur cand. G. F. Smaling Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur ds J. W. Slager ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur ds J. van der Haar 2 uur ds J. van der Haar Collecte Ziekenfonds Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Rehoboth geen opgaaf ontvang«n

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 2