WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Sneeuw Regeling treffen tijdens het leven WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Grondwaarde VERERVING en BEDRIJFSOPVOLGING Boerenleenbank Sint-Maartensdijk vijf miljoen Plaatselijk nieuws Waarde (vrije) grond ontstellend hoog. Ir. GEUZE LEIDT N.C.R.V.-FORUM THOLEN lye jaargang No. 14 14 februari 1963 Uitgevers C. J. ZAGHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Tijdens een door de Streekverbeterings- commissie Tholen gehouden bijeenkomst werd deze week een onderwerp aangesneden dat niet zo vaak in het openbaar komt nl. dat van vererving en bedrijfsopvolging. Op zichzelf overigens bizonder interessant en toegelicht door twee deskundigen, waarvan de eerste meer de wettische kant belichtte en de tweede het fiscale aspect, overigens ook met de wet achter zich. Daarna kwam er een leerzame discussie, zij het dat hierbij meer het accent kwam te liggen op de tegen woordige grondwaarde of grondprijs dan op de vererving, al heeft het daarmee evenals met bedrijfsopvolging van dege te maken. Inzonderheid bleek daaruit wel, dat ook een periode van hoogconjunctuur zijn pro blemen heeft. En daar toe behoort ook de huidige vrije grondverkoop, nadat de Wet Vervreemding Landbouwgronden kwam te vervallen. Een dergelijk probleem is de aandacht van de rijksoverheid toch wel tenvolle waard. De vrees is niet ongegrond, dat met name de categorie pachters ondanks de ook bij het vervallen van genoemde wet, weer eens onderstreepte beschermende maatregelen de dupe zullen worden van de verkregen grond- verkoop-vrijheid. Misschien is dit een te somber beeld, maar gerust zijn we er niet op. Een eigenaar blijft toch altijd eigenaar en geniet terecht eigendomsrechten. Wanneer de verhouding tussen grondwaarde bij eventuele verkoop) en pachtprijs zodanig scheef komt te liggen als nu lijkt te gebeu ren, kan men het geen eigenaar kwalijk ne men, dat hij op andere wijze over zijn grond wenst te beschikken dan het te blijven ver pachten. Eén spreker vreesde zelf de fi guurlijke ontploffing van de Grondkamer. Het kan zijn, dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen en het inderdaad zo is, als weer een forumlid meende, namelijk dat het na de hausse in het begin zichzelf wel weer zal corrigeren .Maar helemaal gerust zijn we daarop niet. De grote factor daarbij zal zijn de verdere economische ontwikkeling. Zolang de vraag groot blijft, zolang voor sommigen het geld nauwelijks een rol speelt zolang zit er de tendenz in van abnormaal hoge grondprijzen. En dat kan voor velen wel eens té lang duren. ii Wie meent, dat een „sneeuwpraatje" na een tienweekse winter niet meer aktueel zou zijn, vergist zich. De witte wereld om u heen is daarvan een overtuigend bewijs Opnieuw kregen we deze week ons portie. En steeds groter worden de nare gevolgen voor velen van deze lange winter. Onze tijd staat het als het ware niet meer toe, dat een zodanige vertraging ontstaat als thans het geval is. Die lange winter moge ons opnieuw leren, dat we daartegenover nochtans mach teloos staan. Het is wel eens goed weer aan enige afhankelijkheid te worden herinnerd. Behalve daaraan mogen we ook wel even stilstaan bij hen, die juist door die ongekende winter extra verantwoordelijkheid kregen. Degenen, die hun werk vinden aan de open bare weg, de mannen van het vervoer, zo wel van personen als van goederen. Er wordt van hen heel wat gevraagd. Denk Maandag 18 februari aanstaande zal onze jongste prinses, de benja min van onze koninklijke familie, 16 jaar worden. Velen zullen zeg gen: „Waar blijft de tijd, nu wordt onze jongste prinses alweer 16 jaar-" Zij zullen zich nog heel goed herinneren, dat deze telg van onze Oranjestam in die koude februari van 1947 werd geboren en hoe dui zenden door de sneeuw naar het paleis Soestdijk trokken om daar uiting te geven aan hun vreugde over de geboorte van dit vierde prinsenkind. Deze prinses heeft als benjamin vande familie een speciaal plekje in het hart van ons volk en wij wensen haar allemaal nog vele jaren in ge zondheid en voorspoed temidden van ons volk. bijvoorbeeld maar eens aan de buschauffeurs die de ene morgen hun voertuig met kost bare „lading" door bergen sneeuw moeten wroeten om de andere morgen weer over een spiegelglad wegdek te rijden. Ook het sneeuwruimen bracht zijn perikelen. Daar van werd ook in onze kolommen de laatste weken zo een en ander merkbaar. „Alles goed en wel", zeggen een aantal bewoners van het Poortvlietse Strijenham, „maar met het hoofdartikeltje in vorig nummer kunnen we ons niet verenigen. „We lanceerden na melijk geen ongegronde verwijten aan het adres van een waterschaps-ambtenaar,zoals werd geschreven." Het deed ons nog dieper op deze zaak ingaan. En daarbij bleek, dat het enige kardinale punt was, dat men zich op Strijen gegriefd voelde, toen men zelf de hand aan de ploeg had geslagen, gedach tig ook de oproep van de burgemeester ter plaatse in zijn nieuwjaarsrede en gedachtig een radio-oproep. Een vierdaags isolement was te vergeven, ook al mag het dan be vreemden dat plaatselijke overheid noch waterschap daarin niet wat meer tegemoet is gekomen. Mogelijk waren er omstandig heden die zulks wettigden. Maar wij, zo ver klaren de Strijense bewoners, waren bang van dat isolement. Bang voor de gevolgen bij een eventuele brand, bang voor een mo gelijk ernstige zieke, die vervoerd zou moeten worden. Daarom werd de hand aan de sneeuwschop geslagen. Daarom was de te leurstelling des te groter, toen we als het ware naar huis werden gezonden. Daarom was het verwijt mogelijk ook iets te scherp gesteld, al was die mening lang niet alge meen. Aldus een aantal inwoners van Strij en. Kijk, door dat laatste zijn we echt waar we wezen moeten. Ook deze medaille had waarschijnlijk twee kanten. Vandaar ook, dat we vorig maal reeds vroegen om begrip voor een mogelijk na zoveel sneeuwnarig- heid minder parlementair optredende ambte naar. En als we tot dit punt zijn gekomen, is de tijd mogelijk rijp, dat men er van beide kanten zo over denkt, toch ergens iets te ver te zijn gegaan. Een verontschuldiging daarvoor is voldoende om te kunnen en te moeten vergeven en vergeten. En zonodig toch weer maar gezamenlijk aanpakken om een gemeenschappelijk belang te dienen. Er was goede belangstelling in het „Holland Huis" te Scherpenisse voor de door de Streekverbeteringscommissie Tholen georgani seerde bijeenkomst. Het waren ook een paar belangwekkende onderwerpen, die daar werden behandeld door notaris W. L. Blindenbach van St. Maartensdijk: „De noodzaak van een goede vererving en bedrijfsopvolging en de handelwijze hierbij" en ver volgens door de heer C. Paauwe van het Boekhoudbureau der Z.L.M. over „De fiscale aspekten van de bedrijfsopvolging." Beide sprekers concludeerden, dat een regeling tijdens het leven ten aanzien van vererving en bedrijfsopvolging het beste is, omdat men zich daarmee aanpast aan de werkelijke omstandig heden. Een groot aantal vragen weiden aan het forum gesteld, waarbij de waarde van grond, na de opheffing Wet Vervreemding Land bouwgronden, de hoofdschotel vormde. De streekverbeteringsvoorziter de heer M. C. J. Kosten te Tholen (hij was ook aanwezig op de O- en O-dag op 2 febru ari) opende de zo goed bezochte bijeenkomst met een welkomstwoord inzonderheid tot de genoemde sprekers en de mede-forumle den ir. J. Prins, secretaris van de Z.L.M. en de hoofdassistent van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst de heer J. Markusse. Notaris W. L. Blindenbach belichtte ver volgens een viertal normen van vererving en bedrijfsopvolging. Noodwendig moest dit een wat wettische, dus ook wat droge verhandeling zijn met belichting van het on geschreven gewoonterecht, de degitiemé po sitie, het recht van ouders en grootouders bij boedelverdeling, de maatschap, vrucht gebruik enz. Maar daarbij kwamen toch be langrijke aspecten naar voren. Notaris Blin denbach was van mening, dat het aanbe veling verdient voor de agrarische bedrijven een speciaal recht te maken. Hij wees er met nadruk op van hoeveel belang het voor alle partijen is om reeds tijdens het leven de vererving en opvolging te regelen. Later na overlijden ontstaan zo vaak moeilijkhe den. Dat is altijd al zo geweest, wanneer met bijvoorbeeld drie broers het bedrijf van vader en moeder wordt overgenomen door vererving, maar dat spreekt in deze tijd met de grote verschillen nog te meer. Zo kan het zijn, dat de ene bedrijfsopvolger de thuisblijver zijn arbeidskracht geeft aan de broers die studeren de uitvliegres. Daarom is het ook in deze tijd meer dan ooit gewenst de kinderen te belonen naar arbeids prestatie. De studerenden of de broers of zusters die een ander beroep kozen dan voortzetting van het ouderlijk bedrijf zul len hun erfportie gewoonlijk in geld willen hebben. De waardebepaling van het bedrijf is dan wel zeer moeilijk geworden. De be drijfsopvolger kan voor een dusdanige last komen te zitten bij een te hoge waardering, dat het hem niet doenbaar is. In dit ver band meende dhr. Blindenbach, dat het nood zakelijk is voor de agrarische bedrijven een speciaal recht te maken. FISCALE ASPECTEN In de hem toegewezen tijd van twintig minuten behandelde de heer C. Paauwe de fiscale aspecten van de bedrijfsopvolging. Wanneer een bedrijf wordt overgedragen door overlijden of door andere omstandighe den krijgen we te maken met de inkomsten belasting. Het verschil tussen de gelds- en de boekwaarde is belast. De heer Paauwe behandelde de zgn. voorfase waarbij vader nog in bedrijf werkzaam is. Spreker stelde hierbij de vraag of het wel verantwoord is, dat de zoon in het bedrijf werkzaam is, zonder daarvoor betaling te krijgen, zoals nog vaak gebeurt en zoals ook reeds door dhr. Blindenbach was belicht. Ook de heer Paauwe benadrukte de overdracht tijdens het leven als de beste methode. Hij tipte het probleem aan van de aanwezige onroerende goederen en hoe bij de komende nieuwe wet op de inkomstenbelasting het zgn. boerenpri- vilege komt te vervallen. Men zal de boek waarde dienen aan te passen aan de werke lijke omstandigheden. U doet er goed aan te overwegen, aldus adviseerde dhr. Paauwe hoe u straks de vererving en bedrijfsop volging wilt regelen. WORDT DE LANDBOUW DOOR GRONDPRIJS KAPOT GEMAAKT? Talrijke vragen kwamen na deze spre kers los. Onder andere hoe de waarde van de grond vast te stellen. Het antwoord was, dat de Belastinginspecteur die waarde zal vatstellen naar de prijs die in het econo mische verkeer wordt gemaakt. Dit gebeurt dan bij afzonderlijke beschikking van de Inspecteur. Op de vraag wat in feite dan de werkelijke waarde van de grond is, werd ge antwoord, dat de Pachtwet zulks aangeeft, nl. de werkelijke waarde. En wat die werke lijke waarde is, werd hiervoor reeds opge merkt. Hoewel zulks niet te beschouwen is als een overal en voor iedere grond geldend feit, zal de verpachte grond in het algemeen nog wel iets lager in prijs liggen dan de zgn. vrije grond. Op een vraag of de wetswijzi ging (het vervallen van het boerenprivilege) wel logisch is, werd geconcludeerd in de zaal, dat het mogelijk een kapot maken is van de landbouw. Vanuit het forum werd er evenwel op gewezen, hoe dit boerenprivilege de enige niet te handhaven uitzondering was. Een ander oordeel was, dat men bij het verval- len van dit privilege ook de grondbelasting dient te laten verdwijnen. Wanneer de grond in waarde daalt overigens momen teel nog een droombeeld vindt bij over dracht fiscale verrekening plaats. Dit levert nooit de grootste moeilijkheden op, omdat terugontvangen altijd gemakkelijker wordt geaccepteerd dan bijbetaling. Nogmaals werd op een desbetreffende vraag onderstreept, dat de waarde van de grond bij vererving de verkoopwaarde is. Een forumlid achtte het niet uitgesloten, dat de opheffing Wet Vervreemding Land bouwgronden tot gevolg zal hebben, dat de lont in het kruitvat, dat Grondkamer heeft, ontstoken zal worden en daardoor in de lucht zal vliegen. Uitvoerig werd nog gesproken over de grote verschillen tussen de waarde van land- en tuinbouwgronden, zodat twee naast elkaar liggende percelen tot een waar deverschil van wel tienduizend gulden per hectare kunnen komen. Men schrikt van de thans in het openbaar geboden prijzen voor de grond. Soms spelen tuinbouwaspecten, soms recreatiedoeleinden daarbij een grote rol. De verwachting van sommige aanwe zigen, dat die grote prijs maar van tijdelijke aard zal zijn, een gevolg van het feit dat de grond zolang via de Wet Vervreemding Landbouwgronden, vast lag, werd door an deren weer betwijfeld. Ongetwijfeld zal die hausse waarschijnlijk dit eerste jaar het grootst zijn, wat echter niet wegneemt, dat het vooral de economische situatie zal zijn, die bepaalt of deze ongekende hoge grond- prijzen, zich in de verdere toekomst zullen weten te handhaven. In onze provincie, evenals op de Zuid- Hollandse eilanden en West Brabant speelt hierbij in de tuinbouwontwikkeling onge twijfeld een voorname rol en daarnaast de vraag naar recreatiegronden, naar het per ceel, waar de welvarende stedeling, de ver mogende industrieel z'n zomerhuisje, z'n bungalow gaat bouwen. Wat betekent voor zo iemand tienduizend gulden voor een hec tare grond Ondertussen zitten de pachters met al hun rechten en faciliteiten op min of meer hete kolen. Zou het niet zo worden, dat ze er blaren van overhouden Pijn lijke blaren Hiermee wordt niet be streden, dat ook de huidige pachtprijs mogelijk niet de juiste afspiegeling is van hetgeen van goede landbouwgrond door DE REDACTIE LEGT U VOOR: Grondwaarde Nog eens een portie sneeuw (perikelen) Vererving en bedrijfsopvolging Poortvlietse chr. schoolvereniging jubileerde Smerdiekse Bank kwam tot de vijf miljoen Het vergaderseizoen in volle omvang Jan Overeenkam doet een ingrijpend voorstel Waar een wil is, is een (sneeuwvrije) weg. opbrengst en prijs wordt gemaakt, een pachtprijs welke een verpachter geen gouden eieren bezorgt. Degenen, die in de laatste jaren op een of andere wijze gronden in eigendom verkregen en daar van hetzij door eigen vruchtgebruik, hetzij via doorverkoop rijke vruchten plukken, kunnen handenwrijvend van gelukspreken. Maar zij, die er voor staan door vererving of bedrijfsopvol ging een boerderij te moeten overnemen, met de huidige grondprijs zitten in een vrijwel onoverkomelijke positie. Onder tussen zal de fiscus, door het zo grote verschil tussen gelds- en boekwaarde er wel bij varen. De mijlpalen bij de Boerenleenbanken in onze streek vermenigvuldigen zich. Na Scherpenisse (3 miljoen) en Stavenisse (4 miljoen) was er deze maand op de Boe renleenbank te Sint Maartensdijk ook een feestelijke bijeenkomst omdat de 5 miljoen aan spaargelden werd bereikt. In feite was dat reeds het geval op 29 januari jl. Daarna was er een min of meer feestelijke bijeenkomst met het voltallig bestuur de Raad van Toezicht en de erevoorzitter A. L. Hage met de oud bestuursleden G. J. de Wilde en J. M. Muller, plaatsvervangen de bestuursleden en het personeel der bank. Voorzitter G. D. Kloet gaf een overzicht van het verloop der spaargelden. In 1944 werd het eerste miljoen bereikt, in 1954 was men aan de twee miljoen, en in 1954 werd het drie miljoen, 30 november 1961 kwam men tot 4 miljoen en 14 maanden verder was men reeds aan de 5 miljoen toe in de Smal- stad. Het was mevrouw E. C. Robbe-op den Brouw die deze mijlpaal afrondde, na een voorlaatste storting door de heer M. N. de Viet en een overschrijding daarvan door mej. M. J. Hage. Alle drie waren op deze bijeenkomst genodigd en kregen uit handen van de voorziter een enveloppe met inhoud en bloemen aangeboden. Opnieuw werd het bestaan van een Boe renleenbank onderstreept en was men nog enige tijd gezellig bijeen. Vijf miljoen spaargelden op de Boerenleenbank Sint Maartensdijk. Dat is een bloeme tje waard. Voorzitter G. D. Kloet overhandigt het boeket aan mevr. Robbe. Achter haar erevoorzitter A. L. Hage en links achter de heer Chr. Hoek. Binnenkort zal de N.C.R.V. één keer in de maand een forumavond houden, waarbij onderwerpen in bespreking komen, die in meerdere of mindere mate aan de actuali teit zijn gebonden. Het forum zal onder lei ding staan van ir M. A. Geuze uit Poortvliet lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U. De gesprekspartners zijn mevr. W. J. van der Schans-den Duyf, dr W. A. Albeda, secretaris van het C.N.V., ds S. Gerssen en mr dr K. de Vries. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel. Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dr. A. C. J. Noteboom, St-Annaland tel. 01665-400 HOOGWATER in de week van 17 tot en met 23 februari zondag 9.10 21.45 maandag 10.07 22.46 dinsdag 11,16 23.45 woensdag 12.27 donderdag 1.13 13.36 vrijdag 2.16 14.36 zaterdag 3.10 15.28 16 febr. Laatste Kwartier te 18.39 uur 24 febr. Nieuwe Maan te 03.06 uur EXAMEN KRAAMVERZORGSTER Aan het Centrum voor Kraamzorg van het Groene Kruis voor Zuid- en Noord-Be veland te Goes zijn geslaagd voor het exa men kraamverzorgster de dames A. Hu- bregtse te Yerseke, J. Jansen te Kruiningen en F. de ong te Lewedorp. Het diploma is aan deze dames woensdagavond door de gedelegeerde mevr. Vermaas-van Konijnen burg te Middelburg in tegenwoordigheid van de docenten en de sekretaris van het Bestuur uitgereikt. GECLAAGD Bij het gehouden Staatsexamen te Den Haag, slaagde voor Scheepswerktuigkundi- ge diploma A de heer W. J. de Jonge Czn. VOORZITTER V.P.Z. NAM AFSCHEID Tijdens de gehouden jaarvergadering van de Piuimveevereniging V.P.Z. afdeling Tho len nam de heer G. A. de Hond senior af scheid als voorzitter. Namens het bestuur en leden werd de heer De Hond dank gebracht voor hetgeen hij voor de afdeling en ook als hoofdbestuurder van de Provinciale ver eniging heeft gedaan. Van het bestuur der provinciale vereniging was eveneens een afscheidsbrief ontvangen. De heer De Hond was sedert de oprichting der thoolse afde ling in 1952 voorzitter

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1