4995r iooo lërhorsl Plaatselijk Nieuws ASPRO Bronchi letten v Hogereuitkeringen verpleging Tholen voor „Ziekenhuis- en St. Filipsland' Huid-handen-lippen erlovtr igsringen Herpers i k Jenniskens Balans Opruiming bij betekent VOORDEEL THOLEN neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. Neem 2 'ASPRO's -»i ruw of schraal PU ROL OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND Of op de begrotingsposten versoberen. Er zijn meer verenigingen noodlijdend. De heer A. Kurvink sluit zich bij deze sprekers aan. Men kan het van hem ook wel dan niet geloven, maar hij is evenmin tegen de mu ziek. Hij kan zich echter niet indenken met deze afwijzing het bestaan daarvan op het spel te zetten. Hij kan deze verhoging niet als het meest urgente geval zien. De heer J. den Engelsman sluit zich hierbij ook aan. Weth. Scherpenise onderstreept nog eens, dat men niet alle ook wel noodlijdende ver enigingen overeenkam kan scheren. B. „Ac celerando" is echter de gehele gemeenschap betrokken. Is de weg al gezocht om geld te vinden? De heer Stols vraagt zich af, hoe gedepu teerden dat zullen klaren, die deze week dui zenden guldens hebben gevraagd voor het sneeuwruimen. Daarvoor moet och ook dek king zijn. Het gaat er in deze raad op lijken als in de dertiger jaren, toen de kapitalis ten met zweetdruppels op hun voorhoofd antwoordden, waneer het geen om enkele centen steun: we zijn er voor, maar er is geen geld. Laten we ons woord houden en doen wat in de raadsvergadering van juli 1960 is besloten. Verandering is belachelijk en getuigt van onwil. Vroeger sprak dr Colijn over „aanpassen". Zo schijnt het hier nog te zijn. De voorzitter: ik wil maar één vraag beanwoord zien, nl. waar we het geld vandaan moeten halen. Versoberen of hoger belastingen. Weth. Scherpenisse: Een geleidelijk op trekking van de belastingen zal nodig zijn, wil het straks niet met sprongen gaan met alle gevolgen van dien. De heer van den Boogaart zegt, dat hier over helemaal niet te stemmen valt, omdat er op de agenda geen voorstel staat om het vorige raadsbesluit in te trekken. We kun nen dus in deze vergadering helemaal niets doen, dan ons aan het raadsbesluit van 1960 houden. De voorzitter: wanneer he in strijd is met de wet, indien we het afstem men, zullen we dat wel horen. De heer van den Boogaart blijft er bij niet te kunnen stemmen. De voorzitter brengt dan toch het voorstel in stemming om het verzoek af te wijzen. Dit wordt gesteund door den Engelsman, Kurvink, Mosselman en J. Moer land. Weth. Scherpenisse stemt tegen en de heren Stols en van den Boogaart onthouden zich van stemmen. Eenzelfde uitslag (maar dan andersom) volgt bij stemming over het minderheidsvoorstel van b en w, nl. om de subsidie wel te verhogen. Zonder discussie wordt vervolgens het voorstel aangenomen om in het Dorpshuis telefoon-aansluiting te doen aanleggen. VIJF VOORSTELLEN Voor de rondvraag zijn door de PvdA vijf voorstellen ingediend. Het eerste gaat over een extra uitkering aan de gemeentewerklie den vanwege de strenge winter tot een be drag van f 35.B en w stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Het personeel heeft het eerstens zelf niet gevraagd, waarvoor men altijd bij b en w zou kunnen aanklop pen en wordt tweedens voor alle overuren betaald. Er is in deze koude periode niet meer werk verzet, alleen onder moeilijker omstandigheden. De heer van den Boogaart vindt dat, wanneer zulks op de ene gemeente wel kan het op een andere gemeente ook moet kunnen. De heer den Engelsman vreest dat men het zelf zal moeten betalen, maar dhr. Stols leest een uitspraak voor van minister Rool- vink, die in dit opzicht wel geruststellend is. Weth. Mosselman meent, dat de PvdA fractie de gemeentewerklieden niet heeft ge vraagd of ze dit wensen. Hij weet van 2 ze ker, dat zulks niet het geval is. Dhr. Stols: dan hebben wij toch onze plicht gedaan. Dhr. Kurvink zou het zeker niet willen opdringen. Bij stemming blijken alleen de heren Stols en v. d. Boogaart dit extraatje te willen geven. GROF VUIL Dezelfde fractie constateert, dat er na een desbetreffend verzoek in vorige vergadering nog steeds het vuil dat niet in de emmer kan is opgehaald. Geen tijd geen weer en geen geld acht deze fractie geen afdoende motive ring. Voorgesteld wordt voortaan de eerste vrijdag van iedere maand grof vuil op te halen. De voorzitter zegt de vergadering van het bestuur der gemeenschappelijke vuilophaal dienst te hebben bijgewoond en dit punt aan de orde te hebben gesteld. Poortvliet's afge vaardigde viel hem bij, maar stelde als voorwaarde, dat men dan een derde vaste kracht zou nemen. Dit betekende, dat het weer f 2.50 extra per emmer gaat kosten, wat spreker te veel vond. Daarvoor kunnen we het zelf ook doen. Daarom stelt hij voor daarmee a.s. woensdag te beginnen, omdat vrijdag voor de gemeentewerklieden te moei lijk is. Hij hoopt voorts niet, dat het bestuur der gemeenschappelijke dienst hiertoe gaat besluiten, want dat zou betekenen, dat de begroting weer niet zou kloppen, maar voor Sint Annaland voor wat deze dienst betreft van f 7700.naar f 8950.zou moeten gebracht worden. Hij heeft echter goede hoop, dat het niet zover komt, al staakten vorige maal te stemmen, omdat Poortvliet en Scherpenisse voorstemden. Sint Maar tensdijk en Sint Annaland tegen. De heer A. Kurvink gelooft niet, dat men hiertoe verplicht zou zijn, omdat dit toch afwijkt van de aangegane gemeenschappelijke rege ling. Weth. Scherpenisse zou van dit laatste liever helemaal af zijn, maar men zit er 10 jaar aan vast. Ook dhr. Stols zegt niet erg geporteerd te zijn voor gemeenschappe lijke regelingen. Overigens is de PvdA fractie tevreden met het voorstel van b en w om met eigen mid delen het grof vuil te gaan ophalen. HAVENMUUR Een derde voorstel van de pvda is om de muur bij de Tonhuisstraat op te ruimen. B en w kunnen zich daarmee geheel vereni gen, maar men heeft er niets over te zeg gen. Het is een waterschapsaangelegenheid. Een tweede zeewering, die overigens als zodanig geen nut meer kan doen. B en w zijn er vlak voor beide muren (ook bij dhr. Gaakeer) op te ruimen. RIOOLBELASTING Verder zou de pvda-fractie graag zien, dat de heffing rioolbelasting niet voor min der draagkrachtigen zou gelden. Tegenover degenen met een groot inkomen is deze hef fing onrechtvaardig verdeeld. Ja zelfs een schandaal en onrechtvaardig. Het voorstel is om onthefing te verlenen aan hen, die een inkomen hebben, dat niet boven de f 3000 per jaar uitgaat, verder de heffing te laten voor degenen met een inkomen van f 3000 tot f12000 en voor degenen die daarboven liggen de belasting op te voeren, tot men aan eenzelfde bedrag als nu toe is. B en w stellen voor dit ook af te wijzen. Men heeft richtlijnen via 't kadaster 'tgeen al voldoende gediferentieerd is. Bovendien zou gedeputeerden hieraan goedkeuring ont houden en tenslotte is dit geen inkomen- over vermogensbelasting. Ér volgt een gloeiend betoog van dhr. Stols, waarbij de kerken worden betrokken, nadat weth. Mos selman heeft opgemerkt, dat er ook nog een diaconie is, wanneer men in moeilijkhe den zit, een diaconie (van alle kerkenj die graag bijstand verneet en daartoe ook de middelen heeft. Voor slechts kunt u nu een echte auto kopen i TYPE 900 simca 128 km/u 50 pk 4 gesynchroniseerde versnellingen verwarming «min. onderhoud: olie 10.000 km doorsmeren 20.000 km Maak een proefrit bij een van de SIMCA-dealers Tenslotte licht de wnd. secretaris, dhr. Leune toe, dat de rioolbelasting verordening een zakelijke belasting is. waardoor het niet mogelijk zal zijn het gedane voorstel van de pvda te verwezenlijken. Wel kan worden overwogen de richtlijnen dusdanig te wijzi gen, dat men een andere differentiatie krijgt Dit zal door b en w worden bezien. Een vijfde voorstel van de Pvd.A fractie is om alle alleenwonenden, die minder dan 2750.per jaar verdienen een toeslag te geven van 35.vanwege de strenge win ter. Het meerderheidsvoorstel van b en w is om dit af te wijzen, de minderheid wil het toestaan. De voorzitter wijst er op, hoe vorig maal reeds een toelage werd toegekend en nie mand heeft er om gevraagd. Weth. Scher penisse wijst er op, hoe de rijksoverheid toch ook aanspoort om in bizondere gevallen te voorzien. Het rijk neemt hiervan trouwens 80% voor haar rekening. Weth. Mosselman herhaalt dat er ook voor deze categorie bij schrijnenle armoede, indien deze er inderdaad zou zijn, zoals de pvda-fractie schrijft, altijd beroep op de diaconie mogelijk is. Weth. Scherpenisse vindt dat kerken zulks bij voorbaat zouden moeten doen. Er blijft jaarlijks veel geld over bij de diaconie, omdat er door de mensen veel wordt gegeven. Waarom moet dit worden overgehouden. Men zou het per jaar moeten verdelen. Dan zal men niet behoeven aan te kloppen bij de overheid. Tegemoetkomen eer er nood is. Maar men belegt het geld elders. Men leent er van aan de kerkvoogdij voor onderhoud, enz. Hoestdrank in tabletvorm.95ct De voorzitter vindt dat die wethouder de kerk te zwart schildert. Bij alle verzuim in vroeger tijd wil men thans toch helpen waar nodig is. Men zal het echter moeten weten. Aan de gemeente komt men het toch ook vragen, waarom dan niet aan de kerk. De heer Kurvink zegt dat de kerk het niet beschouwt als een gunst voor degene die wordt bedeeld, maar als en plicht. De wnd. secretaris de heer Leune wijst er op, hoe de huidige Armenwet nog altijd de burgerlijke overheid de plicht oplegt eerst naar de kerk te verwijzen. Bij stemming over dit voorstel tot toekenning van een extra toelage zijn de heren A. Scherpenisse, F. J. Stols en J. v. d. Boogaart voor, de vier andere stemmen tegen. Een tussenvoorstel komt er dan van de heer J. A. den Engelsman om aan die be- hoeftigen nog 2 mud kolen te verstrekken, hetgeen met algemene stemmen wordt aan genomen en de heer Stols doet opmerken, dat het er blijkbaar maar aan ligt waar de wind vandaan komt. WONINGTOEWIJZING De vierde van de blok woningwetwonin gen moest volgens gedeputeerden worden bestemd voor de industrie. Aanvankelijk had zich daartoe de firma L. J. Rijnberg als gegadigde opgegeven, waaraan onder voor waarde de woning in de vorige vergadering is toegewezen. De heer Rijnberg deelde hier na echter mee van deze woning af te zien, maar wel in aanmerking te willen komen voor een woning op het domineeshof, waar ook een blokje wordt gebouwd. Ondertussen deed hij een andere fabrikant de toezegging, dat hij die eerste woning dan wel kon krij gen. „Maar zo is het nog niet", aldus de voorzitter. „De woningwetverdeling houden we zelf in handen." We hebben dhr. Rijn berg tot vandaag toe gelegenheid gegeven. Hij heeft evenwel niet meer geageerd. Ik beschouw dus, dat we vrij zijn nu die vierde woning aan een ander industrieel, cq. aan nemer toe te wijzen. De raad zegt dat de voorzitter hierin prima heeft gehandeld. Besloten wordt met voorbehoud van toe stemming van een ontbrekend lid der wo ningcommissie die woningwetwoning toe te kennen aan de aannemers W. van Vossen Zn voor haar draglinemachinist, de enige huidige gegadigde met 2 kinderen. Verder zijn er aanvragen van de firma Moerland, Johs. van Vossen en busondernemer C. v. d. Klundert. BOUWPLAN OUDE HAVEN Tegen de wens in van de eigen stedebouw- kundige is er toch weer de mogelijkheid om op de oude haven aan de noordzijde van de daar aan te leggen weg woningen te bouwen. De rest zal men voor parkeer terrein bestemmen. Verder zit er een kans in, dat dhr. J. van Luljk zijn bedrijfsgebouwen wil verkopen en in de omgeving nieuw wil bouwen. Men zal daartoe echter eerst de schattingscom missie aan het werk moeten laten gaan, wat een 700 gulden zou kunnen kosten. Hoe de ontwikkeling dan verder mogelijk zal ijn in die omgeving is nog niet met zekerheid te zeggen. De raadsleden vinden het in het algemeen wat vaag om hierin te kunnen toestemmen. Met 5 tegen 2 stemmen (weth. Moerland en J. v. d. Boogaart) wordt be sloten vooralsnog geen opdracht aan de schattingscommisie te geven. De heer J. A. den Engelsman zou graag zien, dat er op het eind van de Tienhoven toch weer trapjes werden aangebracht, waar mee de raad akkoord gaat. De heer A. Kurvink vraagt of al voorzien is in de door het overlijden van J. Kurvink ontstane vakature in het brandweerkorps. De voorzitter antwoordt ontkennend. Het is niet gemakkelijk met die sleutelpositie, die de overledene hierin innam. Weth. A Scherpenisse vreest dat de aanleg sportveld een fiasco gaat worden en zeer lang zal duren. De voorzitter meent dat men weinig kan doen voor oplevering door de Heide Mij plaats vindt. Weth. Scherpenisse zou ook een parkeerverbod in de Zuidstraat willen vaststellen. Na bespreking lijkt een oplossing mogelijk door verbreding. Slecht sneeuwvrij gemaakt vond weth. Scherpenisse de weg Sint Annaland-Stave- nisse, terwijl de van het Waterschap ont vangen rekening toch niet laag te noemen is. De voorzitter antwoordt, dat wanneer het Waterschap niet aan deze weg had ge daan, de gemeente er nog niets van had kunnen zeggen, want het is haar taak. De heer F. J. Stols zou graag zien, dat men ook het huisvuil in de Klippelstraat ophaalde. Nu moeten de bewoners de em mers naar het eind daarvan brengen. De voorzitter zegt dat zulks op meerdere pun ten in het dorp het geval is. Verder vraagt de heer Stols wie goedkeuring gaf voor aanleg van een trottoir in 't tuintje van de wed. C. M. Rijnberg in de Tienhoven. De voorzitter antwoordt dat de raad destijds machtiging gaf met degenen waar dat no dig was (ook in de Noordstraat) te on derhandelen tegen f2.50 per m2. De heer Stols blijft er bij, dat noch de raad, noch g.s. hierop goedkeuring gaf. De voorzitter vindt het spijkers op laag water zoeken. Hij heeft alles gedaan om daar voor ieder een behoorlijk trottoir te krijgen. Weth. Scherpenisse is de voorzitter dank baar, dat hij dit zo wist op te lossen, maar de heer Stols zegt het bij g.s. te zullen uit zoeken. De heer J. v. d. Boogaart heeft ernstige kritiek op het sneeuwvrijmaken der straten. Vooral de Voorstraat lag er schandalig en bizonder hinderlijk voor het verkeer bij. Men had een beroep op de inwoners moe ten doen. Dat is al meer gebeurd. De voor zitter zegt,, dat de post sneeuwruimen, ad f 100.de eerste dag al op was. Hij geeft toe, dat er tekortkomingen waren, maar er was geen materiaal te krijgen. Verder vraagt dhr. v. d. Boogaart bij de volgende (Tweede kamer) verkiezing geen oproepingsbiljetten meer tegelijk te doen bezorgen met een zeker verkiezingsbiljet van een partij. De voorzitter zegt dat hij zich voor deze klacht niet bij het gemeentebestuur maar tot de P.T.T. moet wenden. Ai 1 1* '««An UA L. j t i Maar een klein percentage van de 1300 leden der Vereniging Ziekenhuisverpleging voor Tholen en St. Philipsland was zater dagmiddag in jaarvergadering bijeen onder leiding van voorzitter dokter P. J. Duinker te Tholen. Maar ook die niet-aanwezigen zullen begrip hebben voor het aangenomen voorstel tot verhoging der contributie, om dat ook de uitkeringen belangrijk worden verhoogd. De verhoging der contributies met dertig procent is nodig Ze komt daardoor op f20.80 per persoon per jaar. Hiertegenover staat dat de uitkeringen voor verpleegkosten, ope ratiekosten, röntgenfoto's, enz. met onge veer 50 procent kunnen stijgen. De leden waren er trouwens reeds van op de hoogte dat deze wijzigingen aan orde zouden komen want in een circulaire was dit alles reeds uiteengezet. Tijdens de in "De Druiventros" te St. Philipsland gehouden vergadering werd het definitief besluit daartoe genomen. Verder bleek uit het verslag van de boek houdster, mevr. Gaakeer-Boomsluiter uit Stavenisse, dat de inkomsten door contribu ties hadden bedragen f 17.334,60. Met andere kleinere inkomsten werd het totaal f 17.840. Uitgegeven werd f9.631,05 aan verpleeg kosten, operatiekosten f3.218,55 voor rönt genfoto's f 773.50, salarissen f 2828.85 di verse onkosten f 387,82 wervings premie f22.50 totaal uitgaven f 16.862,27. Er werd voor 89 patiënten in totaal over 1962 een aantal van 852 verpleegdagen geregistreerd. Het totaal bezit der vereniging staat op een bedrag van f 14.145,25. Er blijkt voor de vereniging een groeiende belangstelling te bestaan, waardoor het mede mogelijk is tegen een zo laag mogelijke premie een zo hoog mogelijke uitkering vast te stellen. Een vereniging die geen winst beoogt, maar in haar 26 jarig bestaan al veel goed werk deed voor haar leden. Moderne Herencostuums. Nu reeds de mode van voorjaar 1963. Heren winterjassen en demies 49,50 - 119,50 Foamback Heren Regenjassen warm als demies 47,50 - 49,50 - 53,50 Jongens- en Junior Coats 15,75 - 69,50 Op alle courante artikelen 10 procent korting Bergen op Zoom DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 3 to en met 9 februari 1963 zondag 10.20 23.10 maandag 11.45 dinsdag 0.24 13.05 woensdag 1.35 14.12 donderdag 2.35 15.05 vrijdag 3.26 15.45 zaterdag 4.15 16.35 8 februari Volle Maan te 15.52 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen stellen de ingezetenen, die menen alsnog in aanmerking te kunnen komen voor kolen- toeslag, in de gelegenheid vóór donderdag, 7 februari a.s. een daartoe strekkend verzoek in te dienen. Aanvraagformulieren zijn ter secretarie verkrijgbaar. Tholen, 29 januari 1963 Burgemeester en wethouders voornoemd. AFSCHEID BIJ DIRECTE BELASTINGEN Vandaag donderdag 31 januari neemt na ruim 41 dienstjaren de heer P. van de Berg, Dienstgeleider bij de Directe Be lastingen afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer van de Berg kwam op 21 oktober 1921 bij de Belastingen en kreeg eerst een standplaats te Biervliet, vervolgens in Hontenisse om per 1 october 1924 naar St. Maartensdijk te verhuizen, waar hij werkzaam was tot 15 mei 1935. Daarna is hij tot op heden werkzaam ge weest in Tholen. Hij was speciaal belast met de werkzaamheden in Tholen en Oud-Vos- semeer. Vandaag zal het mede door de aanwezigheid van de Inspecteur in dit rayon een bizondere dag worden voor de heer van den Berg. Het zal hem, na de in zoveel jaren gelegde contacten met superi- i euren, collega's en ondergeschikten niet aan belangstelling ontbreken. Na zo'n lange werkzame periode is het zeker tijd om aan de rust toe te zijn. Dat wensen we deze Dienstgeleider nog vele jaren toe. BEJAARDENMIDDAG Dinsdagmiddag zal er op „Ten Anker" als het weer zulks enigszins toelaat weer een bejaardenmiddag gehouden worden. Aari- van half drie. Graag een briefje in de bus bij Mevr. v. d. Velde op de Markt van degenen die gehaald en gebracht willen worden. SCHELDE-RIJNVERBINDING IN 1970 KLAAR? Onder dit „kopje" vraagt ook het be kende weekblad „Schuttevaer" de aandacht van haar lezers voor de Schelde-Rijnverbin- ding, waarover minister Luns in de Tweede Kamer mededelingen deed. De minister ge loofde dat er weldra een redelijke oplossing voor dit al vele jaren slepende vraagstuk zal komen. Ook de Antwerpse wethouder voor havenkwesties haakte er op in. De kostenverdeling schijnt nog een struikelblok te zijn. „Schuttevaer" gaat dieper in op het voor haar leden verheugende feit, dat over eenstemming is bereikt over de afschaffing der Rijnpremies. Verwacht wordt dat het wel 1970 wordt eer de nieuwe verbinding er is en het lijkt ons toe, dat dit zelfs nog optimistisch is. Hoe het kanaal precies zal lopen is ook nog niet zeker. Volgens „Het Vrije Volk' begint het nieuwe kanaal bij Zandvliet, even over de grens, op Belgisch grondgebied. Ten zuidwesten van Bergen op Zoom en ten oosten van Rilland-Bath door snijdt het kanaal de landengte van Zuid- Beveland. Ongeveer een kilometer bezuiden de Oosterschelde is de enige sluis geprojec teerd, waardoor er geen zout water komt in de Oosterschelde, die in het kader van het Deltaprogramma als zoetwaterreservoir werd geprojecteerd. Met de uitvoering van het eerste deel van het plan (tot Bergen op Zoom) zou naar schatting drie jaar gemoeid zijn. Daarna komt de tweede fase: verbreding van de Eendracht tussen Brabant en Tholen. Daar bij hoort ook het graven van een kanaal door de dam van St. Philipsland. Van de verbrede Eendracht zouden de schepen ook door het Zijpe, in de Krammer en het Hollands Diep kunnen komen. Omdat deze vaarweg lastig is, zouden de Belgen vast houden aan een kanaal door de dam van St. Philipsland, wat tevens een verkorting van de route betekent. Nederland zou daar tegen geen onoverkomelijke bezwaren heb ben. Het gaat er dus op lijken, dat ook onze streek dicht betrokken gaat worden bij een internationale verbinding. Waar we in feite geheel buiten de Deltawerken vallen, zou deze verbinding wel eens van bizondere betekenis kunnen zijn. In elke geval ontstaan hierdoor ingrijpende veranderingen. In hoe verre een mogelijkheid ontstaat om St. Phi lipsland met Tholen te verbinden dient nog even in het midden te worden gelaten, zon der daaraan voorbij te gaan. De te hand haven vaarroute naar het Zijpe-Krammer is daarbij evenwel van grote betekenis. ifit.' NUTSSPAARBANK THOLEN PASSEERT DE DRIE MILJOEN GULDEN In steeds sneller tempo stijgt het spaar derstegoed bij de Nutsspaarbank Tholen. Het heeft 118 jaar geduurd voor het eerste miljoen wes bereikt. Dat gebeurde in 1953. Het tweede mijoen was er reeds 6 jaar later, eind 1959. En nu is het derde milpoen reeds na 3 jaren volgeboekt. Als men zo'n snelle groei ziet, vraagt men zich onwillekeurig: wat is de oorzaak of wat zijn de oorzaken En dan blijkt dat er inderdaad verschillende oorzaken zijn. Wel, om te beginnen: Tholen is een eiland en Tholen is een stad op het eiland. Meer dan een eeuw lang vormde de stad Tholen in hoofdzaak het werkterrein van de Nuts spaarbank, Eerst na de Wereldoorlog is de Nutsspaarbank Tholen in de volle zin van het woord de spaarbank voor het eiland Tholen geworden door het houden van zit tingen in Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scher penisse, Sint Annaland, Sint Maartensdijk en Stavenisse. Daarmee is toch niet alles gezegd. Het is natuurlijk belangrijk dat de inwoners van al deze plaatsen en hun directe omgeving in deze plaatsen zelf terecht kunnen voor hun spaarbankzaken. Maar of men daarvan ge bruik zal maken en op de duur zal blijven maken, hangt af van de wijze waarop men behandeld wordt. In dat opzicht doet de Nutsspaarbank haar naam eer aan. Zij werkt inderdaad nog altijd tot nut van het algemeen zonder winstoogmerk voor zich zelf: haar devies is dienst aan de gemeen schap. Maar dan in de eerste plaats aan de Tho- lense gemeenschap en dan in de zin van de gemeenschap van het gehele eiland. Dat be treft niet alleen de spaarkant, maar ook wat re met de spaargelden wordt gedaan. Daarbij staat de veiligheid van de spaar gelden als een onaanstastbare eis voorop. Maar binnen de eisen van soliditeit wordt er naar gestreefd, de op Tholen bijeengebrachte spaargelden in de eerste plaats aan de ont wikkeling van Tholen ten goede te laten komen. Het overgrote deel van de spaar gelden is dan ook belegd in hypotheken op eigendommen op het eiland Tholen. Maar ook daarmede is niet alle gezegd. Voor hen, die hun salaris of pensioen door de spaarbank laten innen ter bijschrijving op hun spaarrekening worden alle betalingen gratis verricht. Belasting-betaling uit spaartegoeden is eveneens geheel gratis. Het bestuur van de Nutsspaarbank Tholen bestaat uit alom bekende Tholenaars, die hun tijd en energie belangeloos ter beschik king van de Nutsspaarbank stellen. Bij hen staat de mens en het menselijke voorop. Dit schept de sterke persoonlijke band, die de Tholenaars naar de Nutsspaarbank trekt en ze daar ook doet blijven. Enkele voorlopige cijfers over het afge lopen jaar BURGERLIJKE STAND Geboren: 19 jan.: Geertruida Cornelia, dt. van Wouter Marinus Potappel en van Cornelia Bentschap Knook. 23 jan.: Jacobus Abraham, zn. van Cor nells Abraham Heijboer en van Maria de Vos. Huwelijksaangiften: 21 jan.: Cornelis Huisson, 26 jr. employé wonende te 's-Gravenhage en Maria Adriana Kooman 25 jr. lerares aan een huishoud school, wonende te Tholen. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge speeld op dinsdag 29 januari 1963. Jac. de Rijke D. v. d. Sande 20 C. Overbeeke J. v. d. Velde 02 A. Tichpm H. Baaii 20 C. Moeliker J. de Riike 20 D. de Vos C. J. de Korte 11 GEVONDEN Ten gemeentehuize zijn inlichtingen te verkrijqen over een paar gevonden dames handschoenen (wit) TONEELSTUK „DE KARASHOEVE" op donderdaq 7 februari a.s. om 7 uur in Hotel Ampt te Oud-Vossemeer Plaatsbespreking a.s. dinsdag van 7—8 uur aan de zaal Iedereen is welkom adv.ingez.med. GESLAAGD Vorige week woensdag ontving dhr. J. G. Boonman zoon van dhr. Jac. Boonman land bouwer alhier bericht dat hij te Wageningen was geslaagd voor zijn ca'ndidaatsexamen Landbouwkundig Ingenieur. Gefeliciteerd. Jaaroverzicht 1962 1962 1961 Inleggers-tegoed 1 januari 2.708.299,51 2.404.157,29 Ingebracht gelden 1.198.128,46 1.066.334,07 Opgenomen gelden 970.071,57 837.644,42 Bijgeschreven rente 90.320,84 75.452,57 Inleggers - tegoed 31 december 3.026.614,24 2.708.299,51 Spaar-rekeningen 1 januari 2502 2416 Nieuw ingeschreven rekeningen 221 228 Geheel afbetaalde rekeningen 149 142 Spaarrekeningen 31 decebmber 2574 2502 Uitgereikt babyboekjes 52 40 Afgesloten jeugdspaarovereenkomsten 34 30 Aantal stortingen 6479 6276 Aantal terugbetalingen 2238 1891 Geledigde spaarbusjes I 1387 1472 Gespaard bedrag in busjes 37.291,87 34.482,95 Gespaard 100 gulden Club 10.430,— 10.390,— Deelneming Beleggingsfonds 41.284,46 20.626,14 Effecten 31 december 1.045.519,95 1.005.034,62 Hypotheken 31 december 1.678.282,36 1.541.610,— Leningen 31 december 184.825,— 157.025,— Totale reserve 139.200,— (voorl.) 130.909,07 (def.) „DE KARASHOEVE" In samenwerking met de Bond van Plat telandsvrouwen, afd. St. Annaland, hield „Landbouwbelang alhier in het Dorpshuis een gezinsavond met als hoofdschotel de op voering van het toneelstuk „De Karashoeve" In onze omgeving kreeg het stuk al bekend heid door opvoering in Anna Jacoba Polder (voor de Z.L.M.), te Stavenisse en te Scherpenisse. Het is overbodig nog verder over de inhoud uit te weiden. Het gegeven is niet nieuw. Fen aan zijn grond verKnochte boer, gaat door dik en dun om die hoeve groot te houden en groter te maken. Het gaat ten koste van levensvreugde en gezins leven. De extra bekoring die er van „De Karashoeve" uitgaat is, dat het in Mace donië speelt, waarbij decor en leding zijn aangepast en alleen daarom al een bepaalde romantische sfeer oproept. De heer Raaij- makers uit Bergen op Zoom staat boven dien borg voor een goede grime- en toneel verzorging. Maar zonder een goede vertol king zou het toch niet gaan. En dat is hier doorslaggevend. Laten we het maar bij de pseudoniemen houden: Mischko Karas, de boer door dik en dun wordt vooral in mimiek voortreffelijk vertolkt. Een wat duidelijker uitspraak aan het begin van het stuk zou gewenst zijn. Dat worat echter steeds beter De scène met de zweep in de hand: uniek voorgedragen. Djana, zijn vrouw, een zeer beschaafde, duidelijke uitspraak. Moeilijke rol vanwege de gedwongen lijdzaamheid. Niet te verbeteren. De oudste zoon Tornar, misschien in het geheel iets te rauw optre dend, met het niet helemaal uit de verf komen van de zwakke ogenblikken, maar overigens een van de besten in deze groep. Catharine Gregoras, talentvolle vertolking. Melia, dochter van Karas in een wat minder sympathieke rol krijgt het daardoor niet gemakkelijker. Verder een niet ovedreven humorvol optreden van Nicolai, met veel verve gebracht. In een meer bescheiden rol de derde zoon Andrej, buurman Starnipol en zijn dochter Sophie. Eens te mogen en te kunnen uitvallen in een toneelstuk is dik wijls gemakkelijker dan zich de bescheiden te moeten tonen. De vertolkers en vertolksters kregen met regisseur en grimeur (zoals elders) een ver diende hulde. Omdat het inderdaad „af" was. En waar men te Oud-Vossemeer nog ge legenheid zal geven dit stuk te bekijken, willen we de liefhebbers voorspellen, dat men er geen spijt van zal hebben. Er is tevoren aan dit stuk gewerkt, er is voor amateurs nauwelijks een speld aan te ver steken bij de opvoering. De avond in het Dorpshuis stond onder leidin van de voorzitter van „Landbouw belang", de heer J. C. Kooijman, terwijl door de Plattelandsvrouwen een verloting werd georganiseerd. Tevoren had men kun nen luisteren naar het optreden van het L.J.G.orkest onder leiding van mevr. Ver- jaal en ook met enkele afwezige leden, werd het een goede uitvoering. Na afloop waren er nog een drietal jonge lui uit Scherpenisse - St. Maartensdijk die wat gitaarmuziek ten gehore brachten. HAN FASE KAMPIOEN Zes finalisten kampten zaterdagmiddag omstreeks vier uur op de nog altijd goed berijdbare ijsbaan aan de Lageweg te St. Annaland om het kampioenschap hardrijden van die middag. Een finale van vijf ronden, wat een totale afstand uitmaakte van on geveer 1000 meter. Het werd een mooie strijd tussen Han Fase, Han Elenbaas, A- drie Scherpenisse, Hans Moerland, Jaap den Hollander en Wim Mosselman. Hoewel Han Fase al direct kop nam, bleef men gedurende deze finale vrij dicht bij elkaar. Fase beet zich al echter vanaf het begin vast op de overwinning, al was het daarbij vooral Adri Scherpenisse die hem in de sprint belaagde. Op het rechte gedeelte zak te deze van de zes wel snelste sprinter echter telkens wat terug, temeer omdat hij een avond daarvoor na een val een knie verdikking had opgelopen. Han Elenbaas, Hans Moerland en Jaap den Holander hiel den zich in deze eindstrijd eveneens prima en alleen Wim Mosselman moest het in de laatste ronde opgeven en kon dus niet in de kop blijven. Zonder strijd in de laat ste meters werd Han Fase winnaar, gevolgd door Han Elenbaas die een vrijwel gelijk uithoudingsvermogen demonstreerde en daar-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 2