WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Tien Jaar Later WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG ST. ANNALAND Discussie rond subsidie Kon. Fanfare „Accelerando" Opzet van gemeenschappelijke huisvuilregeling bekritiseerd. „Grof vuil" wordt door eigen dienst opgehaald. Rioolbelasting-richtlijnen wijzigen. Woningtoewijzing aan industriëlen. Wie gaf goedkeuring voor trottoiraanleg in stukje particuliere tuin aan Tienhoven 19e jaargang no. 12 31 januari 1963 Uitgevers C. J. ZAGHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Hoe dichter bij de ramp betrokken geweest hoe moeilijker daaraan te herinneren. Im mers voor degenen, bij wie het met mate riele schade is afgelopen, betekent het geen schrijnende wonde meer. Alleen maar een herinnering aan een bewogen periode, mis schien met een vleugje dankbaarheid voor de bewarende hand, maar zeker niet een schrijnende leegheid, Zouden we dan aan het rampgebeuren moeten herinneren voor hen, wi^r ogen nog altijd naar de lege plaat sen worden getrokken? Nee, we behoeven het niet te bedekken, dat ook vele van die wonden zijn geheeld. Bij jongeren, van wie het leven nog zoveel vraagt, bij ouderen, die wisten verder te moeten gaan. We moe ten ons wel afvragen, wat voor zin het heeft dat rampgebeuren 1953 weer op te halen, zoals we, met alle andere publiciteitsmedia, met pers en radio enzovoorts, elders in dit nummer toch óók doen. Wat voor zin? Want zelfs een uur na de catastrophe in die rampnacht vroeg het gewone leven weer de aandacht. Toen schreidde een geredde baby om melk en moest men er ergens op uit een blikje te bemachtigen of van een eveneens geredde koe gebruik te maken. Zou een herinnering, tien jaar later, dan nog in staat zijn, een minimaal onderdeeltje van hetgeen toen werd ondervonden op te roe- pen? Het heeft alleen zin, wanneer we er j tegelijk bij vaststellen, dat het leven zijn loop hernam. Dat wederopbouw en herstel i zijn voltooid. Dat de wens van onze com missaris der koningin, geuit tijdens zijn eerste bezoek aan onze getroffen streek is vervuld: „Met Gods Hulp en aller inspan ning kans op behoud voor de streek." Bij de dan inderdaad gewenste herinnering aan het rampzalig gebeuren, mogen we even min voorbijgaan aan hetgeen sinds die eerste februari 1953 tot stand mocht worden ge- bracht. Aan de verleende hulp. Aan de ste vige aanpak, aan de woningbouw de herver kaveling, de vernieuwing, de ontwikkeling van Tholen en St. Philipsland, dat op i februari 1953 shier leeggebloed, scheen. Dankbaar voor wat ons werd gelaten, dank baar voor wat opnieuw is verkregen, dank baar voor hetgeen we daaraan in de toe komst nog mogen doen. g&jjüiti HEDEN donderdag 31 januari is het weer feest in ons land, want we vieren de 25 ste verjaardag van onze kroon-prinses, H.K.H. Beatrix. Deze oudste dochter uit ons koninklijk gezin neemt een speciale plaats in. Zij die onze toe komstige koningin is en die zich in eigen land en ver daarbuiten populair heeft gemaakt, wensen wij nog vele jaren in geluk en voorspoed toe, ons hiermede aansluitend bij de wens van het gehele Nederlandse volk. Het ware beter er een nacht over te slapen, inplaats van direct een verslag te moeten maken van een raadsvergadering, welke vanaf half acht nm, tot 1.00 uur 's nachts doordraait. De verleiding is groot om zo'n verslag met een zeskolomskop in één woord af te werken: kletskoek. Men zou daarmee echter tekort doen aan de lankmoedigheid van een raadsvoorzitter, aan hen die daaraan het vele voorbereidende werk deden, aan de tijdens zo een lange vergadering zo nu en dan nog wel zakelijke besprekingen en bovenal aan de taak als voorlichter tegenover de lezers. Laten we daarom slechts mogen vaststellen, dat er momenteel in de Sint-Annalandse raad weinig begrip is voor de uiterst moeilijke taak, voor de leiding zich tijdens deze burgemeesterloze periode hoe lang nog? geplaatst ziet, een zich te vaak onnodige inmenging van dagelijkse bestuursleden in de discussies (hoe goed bedoeld ook) en een zo nu en dan spijkers op laag water zoeken van raadsleden. En verder maar een nuchter verslag geven. Deze dinsdagavond jl. gehouden vergade ring werd door alle leden bijgewoond. De omvang der discussies noopt niet alleen tot een zeer beknopte samenvatting, maar ook om de nieuwjaarsrede van de wnd. bur gemeester J. Moerland tot een volgend num mer te bewaren. Daaruit nu slechts aanstippend, dat ver wacht wordt, hoe in 1963 weer belangrijke bouwwerken zullen verrijzen, zoals uitbrei ding veilinggebouw, tweede Cavetho-silo en constructie werkplaats in de omgeving veiling. Naar aanleiding van de notulen informeerde de heer J. v. d. Boogaart of er al goedkeuring van gedeputeerde staten was binnengekomen op de door de raad toege kende extra f 25.voor brandstoffen aan behoeftigen. De voorzitter anwoordde ont kennend. Verder had de heer v. d. Boogaart bezwaar tegen de gestelde publicatie met betrekking tot het verkrijgen van f 100. voor kledingtoelage. Die publicatie was door een daar in opgenomen aantekening, dat men bij het bezit van roerend en onroerend goed. daarvoor niet in aanmerking zou ko men verwarrend. Na uitvoerige discussie concludeerde de voorzitter dat het besluit zo uitgelegd moet worden, dat degenen, die uitsluitend van de A.O.W. of weduwen- en wezen uitkering moeten leven, daarvoor in aanmerking komen. De heer Stols verzocht bij behandeling van de ingekomen stukken een nader toelich ting op hetgeen de raad van Buurmalsen voorstaat, aangaande de motie aan de mi nister over de rijksbijdrage verpleegkosten van geesteszieken en langdurige zieken. B en w stelden namelijk voor geen adhaesie aan die motie te betuigen. De voorzitter wijst er op, dat tot voor kort de gemeente voor de volle kosten opdraaide, met slechts een geringe provinciale steun. Thans neemt het Rijk (ministerie sociale zaken) 80% voor haar rekening om daarover nu te gaan kla gen, daarvan nu 100% te willen maken achtte b en w nie fair. De heren stols en v. .d Boogaart blijven echter voorstander om wel adhaesie aan genoemde motie te be tuigen. De andere leden kunnen zich met het voorstel van b en w verenigen. Het bestuur van de bijzondere kleuter school zal over 1963 een voorschot krijgen van f 3393,28 zijnde 3 x f 800.per lokaal en voor 77.6 kleuter a f 12.80 f 993.28. Een voorschot op de exploitatievergoeding 1963 voor de bijzondere lagere school tot een bedrag van f 7830.36 wordt eveneens goedgekeurd. Voor vakonderwijs aan die school f 1200. Met algemene stemmen wordt dokter A. C. J. Noteboom alhier benoemd tot gemeen tegeneesheer, belast met de armenpraktijk. De heer J. A. den Engelsman vraagt wat die armenpraktijk nog inhoudt. De voorzit ter merkt op, dat deze zich beperkt tot in entingen bij armlastigen. Geen bezwaar ont moet verder het concept instructie gemeente geneesheer. VOOR 14 WONINGEN De firma Burgers Zn heeft 3621, m2 bouwgrond gevraagd „achter de bogerds" voor de bouw van 8 woningen links aan de doorgetrokken Zuidstraat en 6 woningen rechts aan de doorgetrokken Schoolstraat. Voorts verzoekt de heer K. M. van Dijke uit Poortvliet om 230 m2 voor de bouw van een bungalow aan de Kerkeblokstraat. Op een desbetrefende vraag van dhr. den En gelsman antwoordt de voorzitter dat er nog plaats voor een bungalow overblijft in de zuidelijke hoek van het daarvoor aange wezen terein bij de Kloosterstraat. Ingestemd wordt met het voorstel van b en w om aan het subsidieverzoek van de R.K. middelbare landbouwschool te Roosendaal te voldoen, nu door een leerling uit de gemeente die school in 1962 is bezocht. school in 1962 is bezocht. Men zal f35. bijdragen. NIEUWE STRAAT Toegelicht wordt het voorstel inzake het doen maken van een plan om den verbin dingsweg tot stand te brengen tussen School straat en Zuidstraat, waarvoor (voor het maken van een plan) een bedrag van f 1400 gevoteerd dient te worden. Men gaat er mee akkoord. VERKEERDE KOSTENRAMING Een voorstel tot wijziging van de begro ting 1963 geeft opnieuw aanleiding tot uit voerige discussie. B en w delen met genoe gen mee, dat de begroting 1963 reeds door gedeputeerden is goedgekeurd. Een wijziging is echter al nodig op deze begroting. Zo was bij de opstelling daarvan nog niet bekend, dat het bedrag van de ge raamde kosten van de vuilophaaldienst niet f 7.40 per emmer, maar naar nu blijkt f 10.68 zal bedragen. Uitgaande van de ruim 700 aangeschafte emmers betekent dit een ver- j hoging van f 2238,98. De heer Stols noemt het een geduchte tegenvaller. De voorzitter: en we zijn er nog lang niet. De heer Stols vindt dat men aanvankelijk een onjuiste kostenraming is voorgeschoteld. Dat had la ter wel iets hoger kunnen zijn. Men mag dan niet op een paar kwartjes per emmer kijken, maar dit verschil is te bar. f2200. is geen kleinigheid. De voorzitter: u zegt nu wel, dat „zij" dat verkeerd hebben ge daan, maar „wij" eveneens. We hebben het toch goedgekeurd op de geraamde bedragen? Dhr. Stols: wanneer ops zoiets wordt voorgelegd, gaan we er van uit, dat de opzet door een deskundige is gemaakt. Voor de gehele dienst betekent het een verhoging van een f 10.000.Dat had tevoren uitge kiend moeten zijn. Ik kan me met deze be grotingswijziging dan ook niet verenigen. Dhr. Kurvink: ik denk er in feite ook zo over. We hebben gemeend met een deskun dig voorstel van doen te hebben. En dat had ook iemand moeten zijn, die het kon. Dit is een zodanige uitschieter, dat ik wel eens zou willen weten, wie die persoon heeft aangesteld, die de eerste opzet maakte. De voorzitter: b en w van St. Maartens dijk waren het uitvoerend college, maar wij als mede-initiatiefnemers zijn daarvoor me de verantwoordelijk. Hij licht toe, hoe la ter bleek, dat er nog zoveel kosten bijkwa men, zoals onderhoud auto brandstof, ver zekering, enz. enz. Men heeft aanvankelijk te laag en dus inderdaad verkeerd geraamd. Maar ook wij hebben dat over het hoofd gezien Het tarief van f 7.40 betekende zo'n f 14.000 inkomen, waaruit alleen al twee vaste krachten moeten worden betaald. Daarbij kwam aanschaf auto, emmers, enz. Dhr. Kurvink vindt het buitengewoon jam mer, dat het zo is gelopen. Die man, die de opzet maakte, zou er feitelijk zelf voor moeten opdraaien. Nochtans ben ik het met b en w eens, dat we moeilijk tegen deze begrotingswijziging kunnen stemmen, omdat we nu eenmaal vastzitten aan deze gemeen schappelijke regeling. Weth. Scherpenisse vindt die gemeen schappelijke regelingen in feite niets gedaan. Men heeft ervaring met de Centrale Dienst. Het blijkt altijd veel meer te kosten, dan eerst wordt voorgehouden. Zo zachtjesaan, zou het in eigen beheer nog goedkoper mogelijk zijn geweest. Daarna wordt deze begrotingswijziging met de stem van dhr. Stols tegen aangeno men. De andere wijzigingen ontmoeten geen bezwaar. SUBSIDIE „ACCELERANDO" Met een uitvoerige toelichting heeft het bestuur van de Koninklijke fanfare „Acce lerando" per 14 januari jl. een verzoek inge diend om de huidige subsidie van f750. op f 1200.te brengen, als zijnde de norm, die ook de federatie van harmonie- en fan faregezelschappen adviseert voor verenigin gen in de afdeling Uitmuntendheid, waarin „Accelerando" nu voor het tweede jaar uitkomt. Daling oud-papierprijzen, meer kapers op de kust voor bepaalde „emmertjes sparen" hoger aanschaffingskosten muziekinstrumen ten en uniformen zijn enkele van die motie ven. Men heeft nog een schuld van f 1500 welke aan de leden moet worden terugbe taald voor aankoop uniformen, terwijl voorts wordt aangetoond, dat Accelerando in meer dan één opzicht bestaansrecht heeft. De meerderheid van b en w stelt voor het verzoek af te wijzen, de minderheid wil twee jaarlijkse verhogingen van f 250. doorvoeren, om het per 1964 op f 1250. per jaar te brengen. De voorzitter zegt allereerst aan die min derheid van het college het woord te willen geven om zijn voorstel te motiveren. Weth. Scherpenisse begint met voor deze gelegenheid zijn dank te brengen. Hij wil niet als secretaris van deze betrokken ver eniging spreken, maar als mede-bestuurder der gemeente. GEEN OPGESCHOTEN JONGENS, DIE OM EEN AALMOES VRAGEN Weth. Scherpenisse zegt diep geschokt te zijn door dit meerderheidsvoorsted van DE REDAKTIE LEGT U VOOR: Kroonprinses jarig Tien jaar later Beelden uit de rampdagen 1953 Sint-Annalandse raad discussieerde tot de kleine uurtjes over subsidie Accelerando"gemeen schappelijke reinigingsdienst en vele andere meer of minder onbelangrijke zaken. „Ziekenhuisverpleging" verhoogt de uitkeringen IJswedstrijden Stemmen van lezers Dienstgeleider met pensioen Nieuwe bezems vegen schoon. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij het 40 jarig bestaan van de vereniging tot bevordering van onroerend goed door landarbeiders te Poortvliet, kreeg de heer C. P. van Tiggele de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Tiggele was mede op richter en heeft 40 jaar zitting in het bestuur. Burgemeester W. J. van Doorn bevestigde het ereteken. b en w. Weten de heren wel wat ze doen? Zijn ze er zich van bewust welke plaats een muziekvereniging in een gemeente in neemt? Hoeveel gemeenten zouden het toe juichen zo'n vereniging te mogen bezitten. Gaarne zou men daarvoor de gevraagde sub sidie overhebben. Zie het maar rondom u in naburige gemeenten. Men zou er als gemeentebestuur trots op moeten zijn, dat een prestatie wordt geleverd, zoals „Ac celerando" afgelopen jaar deed. Vooral in een kleine gemeente is een muziekgezel schap een radertje in het gemeentelijke rad. O wee, wanneer, dat breekt. Dat dienen we als gemeentebestuur mede te voorkomen. Hoe wordt men anders aan de verjaardagen van het Koninklijk huis herinnerd? Hoe bij andere passende gebeurtenissen. Onze com missaris der koningin heeft eens gezegd, trots te zijn op een gemeente met een goed vereni gingsleven en de gemeentebestuurders aan gespoord de waarde daarvan niet te onder schatten. Er is hier een goed verenigingsle ven, maar vaak ontbreekt daadwerkelijke steun van de overheid. Het zijn hier geen opgeschoten jongens, die om een aalmoes vragen, maar een belangrijk deel van de gemeente, dat een bedrage verzoekt. Moeten we dan blijven toezien? Het culturele leven lam leggen? Zeker, er is een grens aan de gemeentelijke beurs. Maar de gevraagde subsidie is de richtlijn mede vastgesteld in overleg met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De heren moeten dan wel een bizondere re den hebben dit af te wijzen. Is het om princi piële redenen? Alle respect. Maar bedenk dat men in vooruitstrevende samenwerking een vooruitstrevende maatschappij moet be sturen. Een breder bril, een ruimer blik is nodig. Men kan van de leden dezer vereniging niet meer vergen: uitjes geteeld, oud papier ophalen, emmertjes gespaard, hoge contri butie. Men gaat zo zachtjes aan schromen lid te worden van „Accelerando", omdat men bij de liefhebberij zoveel taken wordt opgedragen, dat het vele vrije uren kost, wil de vereniging het hoofd boven water houden. Is het niet droevig dit verzoek nu af te wijzen? Men draagt niet zo maar het praedicaat „KoninklijkeWe komen toch al in vele opzichten ten achter bij andere streken. Ook onze plaatselijke verenigingen binden de jeugd, denk maar aan supporters gymnastiek- en voetbalvereniging. Daar op mogen we trots zijn, daarover ons verblij den. We kunnen niet alle verenigingen over één kam scheren. Laten we blij zijn, dat iedere vereniging ter plaatse, zonder uitzon dering de zondag respecteert, maar laten we ook de taak zien de jeugd in de week van de straat te weren. Wanneer u overtuigd bent, dat „Accele rando" moet blijven bestaan, dan zult u ook een mogelijkheid zien haar de gevraagde subsidie te geven. Wanneer we zo stroef op de gemeentebe groting gaan turen, kunnen we straks een kapotte vlag niet eens meer vervangen. Weth. Scherpenisse verklaarde er niet ver der op te willen ingaan, maar wel te ho pen, dat men het als een plicht zou voe len om ja te stemmen op dit verzoek. De toe komst van de vereniging ligt in uw handen, aldus weth. Scherpenisse. ALLEMAAL OVERBODIG, HET BESLUIT LIGT ER AL. De heer Stols zegt met aandacht naar het gloedvol betoog van de wethouder te heb ben geluisterd. In feite was het echter over bodig, zoals ook dit voorstel van b en w. De raad heeft immers per 15 juli 1960 reeds besloten voortaan de normen te zullen vol gen van de Federatie van muziekgezelschap pen. Dat is nu f 1250.Er behoeft ver der niet over te worden gesproken. Alleen maar volgens het destijds genomen raads besluit te worden gehandeld. De hierna ge lezen notulen van die vergadering bevesti gen hetgeen door dhr. Stols werd aange voerd. Dhr. Stols kan niet natlaten toch ook nog eens op het belang van een muziekver eniging in een gemeenschap te attenderen. Laten we er dan ook tenvolle aan meewer ken, is zijn conclusie. De voorzitter erkent dat genoemd besluit er ligt. Hier gaat het echter om een verhoging, wat de raad op nieuw dient goed te keuren. Zelf tegenstan der van die verhoging zijnde, betekent het helemaal niet ook tegenstander van „Acce lerando" te zijn. Integendeel, ik ben er ook trots op, of u het gelooft of niet, aldus de wnd. burgemeester. Waarom ik dan nu niet voor zal stemmen. Omdat we bij uitvoering van de genoemde kapitaalswerken voor een tekort zitten van een f 20.000.en een ho gere subsidie van f 500.aan „Acceleran do" betekent verkapitaliseerd een bedrag van f 10.000.Daarvoor kunnen we bij voorbeeld het zo hard nodige parkeerterrein aanleggen. Een brandweerkazerne is even eens hard nodig. Ik stem dus alleen tegen uit financieel oogpunt. Weth. Mosselman zegt dit laatste te on derschrijven. Hij is evenmin tegen de mu ziekvereniging. Maar er zijn momenteel urgenter werken uit te voeren, terwijl de fi nanciële positie niet best is. integendeel. Daarom durf ik thans niet voor te stemmen. Ik weet toch al niet, hoe we de nodige wer ken moeten uitvoeren, 'k Heb al gedacht over een vast subsidiebedrag, waaruit we alle noodlijdende verenigingen naar rato bijstaan. Maar dit kon wel eens een vermin dering voor „Accelerando" betekenen, waarom ik er vanaf zie. Hoe kunnen we dit dekken. Moeten we de belastingen verhogen,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 1