m De Kloof Piet van Tilburg PU ROL in huis BEGROTING 1963 in Tholen. Leefbaarheid verhogen, woonbaarheid vergroten Verdere rioleringswerken dringend gewenst Terugblik op de ver kiezingen en samenstelling dagelijks bestuur Men moest de S»G*P» niet Het ging om de helft plus één» i Jenni skehs De grootste moot van de Thoolse raadsagenda op vrijdag jl. was de begrotingsbehandeling. Daarvan geven we hieronder uit voerig verslag. DE BEGROTINGSBRIEF De gewone dienst van de gemeentebegro ting 1963 kon slechts sluitend worden ge maakt door een bijdrage van 30.000, van de kapitaaldienst te ramen. Er is ook een financieringstekort van een paar ton. Hiervoor zal men trachten een geldlening te sluiten. De Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland maakte bezwaar, zo blijkt voorts uit de begrotingsbrief van b en w, tegen de geprojecteerde H.A.-bebouwing langs de provinciale weg op een strook van dhr. Joh. van de Berge en de schuur van de gebrs. Moeliker, evenals tegen de bestemde grond voor agrarisch-technische hulpbedrijven aan de andere zijde van de provinciale weg tussen de bedrijven van J. van den Berge en M. Overbeeke. Na overleg bleef uiteindelijk het bezwaar tegen de H.A.lint-bebouwing. Het architecten bureau is nu opgedragen het ontwerpplan in genoemde zin bij te werken. OPENBARE VEILIGHEID Door de P.Z.E.M. is bijna 64.000, geinvesteerd voor straatverlichting in deze gemeente. De gemeente zal een geldlening aangaan om deze schuld af te lossen. Voor elf nog bij te plaatsen lichtpunten zijn de armaturen reeds gearriveerd. Men kwam na b.s. en o-overleg tot uniforme vergoe dingen voor het brandweerpersoneel. De inspectie van het Brandweerwezen advi seerde twee komplete persluchttoestellen voor de brandweer aan te schaffen, waar mee een uitgaaf van ongeveer 2600,is gemoeid. Verder nog een paar honderd meter brandslag. Er is nog altijd geen tweede sirene. De Centrale Dienst stelde voor die op een hoge paal in het Bosje te plaatsen. Een voorstel in die richting wordt nog niet gedaan. VOLKSGEZONDHEID. Het nadelig slot van de exploitatie bad huis wordt op ongeveer 800.geraamd. In 1961 werden 9346 baden verstrekt of 180 per week gemiddeld. Voor 1963 wordt op gemiddelde 175 baden gerekend. VOLKSHUISVESTING Ten aanzien van de woningbouw laat de begrotingsbrief een wat optimistischer geluid horen. Niet alleen vanwege de 9 voor 1963 toegewezen woningwetwoningen en de 15 particuliere aanvragen of de 5 woningen, die in de vrije sector tot stand zullen komen, maar ook vanwege de plannen van de Bouw- kas Rohyp, die een aantal woningen wil bouwen. Tenslotte heeft ook de Stichting „Beter Wonen" nog plannen om een aantal premiewoningen te bouwen voor verhuur aan militairen en burgergezinnen, later ge volgd door een aantal te verhuren bejaarden woningen. Zodra deze laatste stichting de koninklijke goedkeuring krijgt op haar sta tuten, zullen de bestaande 55 woningwet woningen en 2 premiewoningen, die met rijkssteun in deze gemeente tot standkwamen aan genoemde stichting overgaan. Om deze woningbouwplannen te kunnen realiseren zal aan de Centrale Dienst spoe dig opdracht worden gegeven om de aan leg van de nodige straten ten noordwesten van de verlengde Simon Lindhoutstraat en de straat achter „Ten Anker" besteksklaar te maken. Tot sanering van delen der be bouwde kom zijn nog geen stappen gedaan. In 1962 kwamen 12 aanvragen binnen om premie voor woningverbetering en -splitsing, 10 verzoeken waren er om premie voor closet. Op 6 aanvragen om bouwvergun ning voor o.a. de dubbele school en het kleedlokaal voor het sportterrein, met een totale bouwsom van 510.000,kon niet worden beslist, omdat de voorgeschreven rijksgoedkeuring op zich laat wachten. Ge deputeerden is gevraagd een beslissing te nemen in de kwestie opheffing Centrale Dienst. OPENBARE WERKEN De gemeente-werklieden werden van uniforme werkkleding voorzien. Een 45 urige werkweek werd ingevoerd. De slechte toe stand, waarin het schilderwerk van vele gemeenteeigendommen verkeert, noopt het gemeentebestuur om een werkman-schilder in gemeentedienst aan te trekken. Het eerste gedeelte van de nieuwe riolering werd in 1962 uitgevoerd en nu doet zich nog meer dan voorheen de behoefte gevoelen aan totale vernieuwing. In werkloosheidsverband is op korte termijn geen kans. De gehele vernieuwing van riolering, enz. zal op nog een 636.500,komen. Over 30 jaar genomen zou dit de ge meente per jaar 37.000,kosten. Van ongeveer 1000 percelen komt er thans 9.000,rioolbelasting binnen. Wanneer deze belasting tot gemiddeld 25.per perceel zou worden opgetrokken, wordt nog slechts dekking voor 16.000,gevonden. Dan blijft er dus nog 20.000,ongedekt. Als vrij werk (voor eigen rekening) kan men dus zeker die rioleringswerken niet laten uitvoeren. Daarin moet wel subsidie zitten. De kosten voor de rioolwaterzuive ringsinstallatie zou op een zes ton komen te staan. De straatverbetering verloop naar wens. Op de gewone dienst staat er nu 2000, minder op dan vorig jaar. En op de kapi taaldienst is een post van 11.000,ge raamd. Eerst straten verbeteren en dan straks weer nieuwe riolering is niet econo misch. Het een hangt dus vast aan het ander. De verbetering van de Markt wacht op de uitkomende keien van de Oudelandsestraat, Oudelandsepooort, enz. Per 1963 zullen scherven niet meer afzonderlijk worden op gehaald, omdat er voor de compost toch geen liefhebberij meer is. Dat kan dus nu gezamenlijk met het andere huisvuil worden meegegeven. ONDERZOEK Door de raadsleden werd deze begroting onderzocht, waarbij de heer Berrevoet ver hinderd was. Over de begroting gasbedrij ven waren geen opmerkingen. Het streven van de burgemeester van Steenbergen om de gasbedrijven van Steenbergen, Halsteren, Zierikzee en Tholen onder één direkteur te brengen kreeg wel de aandacht. De comissie meent dat het momenteel nog moeilijk te I realiseren zal zijn. Wat de gemeentebegroting betreft meent de commissie dat het tekort van 30.000, nog niet behoeft te verontrusten, nu er nog mogelijkheden zijn van vordering op het rijk. Eén lid van de commissie geeft b en w in overweging éénrichtingsverkeer in te voeren voor Kerk- en Stoofstraat. Er zijn daar voortdurende verkeersopstoppingen. Hij acht het bovendien wenselijk meer aandacht te besteden aan het bewoonbaar houden van de oude kern, inzonderheid vestigt hij hierbij de aandacht op Doelweg en Ver- brandestraat. Dit lid wil voorts bijdragen j voor bouw van closets, opdat het steeds duurder tonnenstelsel kan verdwijnen. I Het spijt een lid, dat b en w tegemoet zijn gekomen aan de bezwaren van de Prov. Planologische Dienst tegen de H.A.bebou- wing bij de kwekerij Van den Berge. Bij dit lid weegt de lint-bebouwing niet zo zwaar. Bijna de gehele rondweg is gebouwd en voor dit stukje komen er nu nog be- 'iyfrh f-V'»-''} ONDERWIJS Melding wordt gemaakt van de ingebruik neming der nieuw uloschool. Voor wat de bouw van de gecombineerde lagere scholen betreft aan de Molenvlietsedijk-Zoekweg, wordt verwacht, dat de rijksgoedkeuring dit voorjaar afkomt. Ook in deze gemeente blijven er moeilijkheden om in onderwijs- vakatures te voorzien. Negen procent van de leerlingen doet mee aan de schoolmelk- voorziening. De organisatie hiervan loopt goed. Per 1963 zal het een cent per liter duurder worden, waarvan de gemeente J4 cent voor haar rekening zal nemen. Er bestaat voorts nog grote behoefte aan een gymnastieklokaal. Als plaats denkt men aan het terrein tussen het sportveld en de komende nieuwe lagere scholen. B en w willen zo spoedig mogelijk iets laten doen aan het speeltterrein onder aan de zeedijk en ook voor ontspanning van de oudere jeugd kunnen voorstellen worden verwacht. SOCIALE ZORG Voor ziekenverpleging moest een bizon der hoge post worden geraamd. De Amster damse Bank bleek bereid de voormalige pastorie der hervormde kerk voor de koop prijs over te doen aan de gemeente. B en w hopen, dat de instanties, die goed keuring aan een en andere moeten geven, daartoe alle medewerking zullen verlenen, odpat deze dringend noodzakelijke verpleeg inrichting spoedig in gebruik kan worden genomen. Wat de economische aangelegenheden betreft, blijft het streven uitsluitend mede werking te verlenen bij vestiging van be drijven, die werk kunnen geven aan mannen. Bij de Postweg kon een terrein worden aan gewezen voor vestiging van een transport bedrijf. Aan de firma De Waal werd inmid dels weer 600 m2 industrieterrein verkocht voor uitbreiding van dit bedrijf. De firma wilde nog 1000 m'2 grond kopen, maar daar voor was al een aanvrage van de plaatse lijke veilingvereniging. De firma Timpa wil een eigen atelier op het industrieterrein bouwen. De laatste maanden zijn twee tuin bouwwarenhuizen tot stand gekomen. B en w juichen ook deze ontwikkeling toe. Wat het gasbedrijf betreft, de gasomzet neemt gestadig toe. De vernieuwing van hoofd- en dienstleidingen en de vernieuwing van het meterpark naderen hun voltooing, aldus besluiten b en w de uitvoerige be grotingsbrief. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat - hoek I,indebaan - tel. 5467 BERGEN OP ZOOM zwaren. Met een parallelweg zou bovendien de hinder voor het verkeer kunnen worden weggenomen. Men zal nu voorts hoegenaamd geen plaats meer vinden voor alleenstaande huizen van enig formaat. De commissie acht het gewenst, dat men van buiten af de sirene in werking kan stellen. Ook wordt gevraagd naar de kleding voor de brandweerlieden. STRAATVERLICHTING Gevraagd wordt of het mogelijk is, aan de Postweg bij de „Stoof" en op de hoek Molenvlietsestraat-Singel een lichtpunt te plaatsen. Ook bij het „Stenenkruis" zou dat gewenst zijn, hoewel dit mischien op finan ciële moeilijkheden zal stuiten. De paragraaf Volksgezondheid levert een bespreking op over fluoridering van het drinkwater. De commissie is van oordeel, dat op principele en praktische gronden, de vertegenwoordiger van de gemeente op dracht gegeven dient te worden „tegen" te zijn. Bij het punt Volkshuisvesting wordt er op gewezen, dat het ongewenst is om van leegkomende huizen pakhuizen te maken, zoals dat nogal eens voorkomt. Vaak wordt hierdoor de bewoonbaarheid van een gehele straat geschaad. B en w dienen zulks zoveel mogelijk te voorkomen. Gevraagd wordt voorts de wenselijkheid van een zgn. saneringsplan onder het oog te willen zien. Riolering kan inderdaad niet met eigen middelen worden uitgevoerd. De commissie hoopt dat er op de begraaf plaats spoedig een zgn. aula kan komen. Voorts heeft ze het vermoeden, dat Tho len een functie zal gaan vervullen als woon- gemeente, daarbij voor ogen houdend de industrialisering in de omgeving van zuid west Brabant. Om die leefbaarheid te ver hogen is het o.a. nodig de visfabriek te ver plaatsen, wat naar de mening van de com missie aan het bedrijf zelf ten goede zal komen. De commissie adviseert 25. te subsidiëren aan het Astmafonds, de bij drage voor de Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland op 5 cent per inwoner te bren gen, de R.K. Stichting van het Wit Gele Kruis met 1 ct per inwoner te subsidiëren en de Belgisch-Nederlandse Vereniging Zeeland met 25.De overige geraamde subsidies ongewijzigd te handhaven. HET ANTWOORD VAN HET COLLEGE Het merendeel der verzoeken van de commissie van onderzoek vindt bij b en w een gewillig oor. Het college merkt op, dat het gevraagde éénrichtingsverkeer al meer malen is overdacht, maar toch op grote moeilijkheden stuit. Toch zal naar een be vredigende oplossing worden gezocht. B en w hopen dat de raad de gelden voor een saneringsplan zullen voteren. Wat de hogere bijdrage voor aanbrengen closets be treft vragen b en w zich af of zulks billijk is tegenover degenen, die daarin al eerder hebben voorzien, of zulks verantwoord is in de welvaartstijd waarin we leven, nu dus ieder persoonlijk ook meer kan hebben en tenslotte of gedeputeerden daarmee genoe gen zullen nemen. De Planologische commissie was ten aan zien van lintbebouwing in de bocht van de provinciale weg onvermurwbaar, zo merken b en w op als antwoord op de vraag van de commissie inzake de H.A.-bebouwing bij de rondweg. B en w volgen de commissie in haar bezwaar tegen fluoridering drink water en ergeren zich voorts ook aan de pakhuisuitbreiding via leegstaande woningen Aankoop door de gemeente (dus sanering) is echter de enige mogelijkheid om dit tegen te gaan. Dat verdere rioleringsplannen wor den uitgevoerd, is ook volgen b en w ge biedende eis, maar dit kan alleen met finan ciële bijstand. Op het speelterrein onder de zeedijk zal een zandbak worden aangelegd en indien de voetbalhinder voor omwonen den dan nog blijft, zal het college over wegen, c.q. voorstellen een hoge omheining te maken. Het college zal trachten in over leg met het veilingbestuur en de firma De Waal overeenstemming te krijgen over de gevraagde industriegrond. j Ook b en w zien met spanning de uitslag van de Schelde-Rijn verbinding tegemoet. In alle gevallen dient de leefbaarheid der gemeente te worden bevorderd. Het huur contract met de n.v. Pearlessence Internati onal (beter bekend als de visfabriek) loopt per 1 juni 1964 af. De directeur van dit bedrijf deelde mee dat binnenkort verplaat singsplannen tegemoet gezien kunnen wor den. B en w zullen met de exploitant van het wachtlokaal bij de bushalte de klachten over verkoop van ijs en patatefrites op zon dag bespreken. Het antwoord van b en w, waarvan hierboven een samenvatting, werd voorzover gewenst nog nader door de voor zitter toegelicht. BESCHOUWING Wanneer de voorzitter vraagt of iemand nog behoefte heeft aan een algemene be schouwing vraagt de heer Boender het r woord. Hij wijst er op, dat dit de eerste begroting is na de nieuwe samenstelling van raad en dagelijksbestuur. Daarom wil hij die verkiezingen ook in zijn besprekingen be trekken en ook hetgeen daarvoor plaats vond Met betreking tot de volmachtenkwestie wenst dhr. Boender ieder verwijt van de hand te wijzen onder inroeping van de bur gemeester en secretaris als getuigen. Buiten zijn wil is hij hierbij betrokken en uiteraard I deed hij alles om het voor betrokkene zo 1 gunstig mogelijk te laten verlopen, j Weth. van der Velde, hierop later inha kend zegt het spijtig te vinden dat dhr Boen der hierop terugkomt. Overigens kan hij zich wel indenken, dat hij zich in deze wil vrijmaken. Wel betreurt spreker het, dat hij niet eerst naar de burgemeester is ge gaan of nog beter naar hemzelf is toege komen. „Ik ben er voor beboet, heb er mee geleerd en hopenlijk anderen met mij", al dus weth. van der Velde. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen. Schrale huid. VERKIEZINGSUITSLAG Dhr. Boender vervolgt zijn beschouwing met op de verkiezingsuitslag terug te ko men, die naar zijn mening enkele verwacht en ook niet verwachte uitkomsten te zien gaf. De niet verwachte uitkomst was het verlies van de C.H.U. van 368 naar 271 en de winst van de SGP van 427 naar 525 stemmen. Daarmee werd de SGP met 28% van de stemmen de grootste partij. Een dui delijke uitspraak van de Thoolse kiezers, die vertrouwen hebben in het geen de SGP voorstaat. De vraag is of de fractie aan de gestelde verwachtingen zal kunnen voldoen. Niettemin hopen we onze krachten te blijven geven in het belang van de plaats onzer in woning, aldus de woordvoerder van de SGP Ondanks deze uitslag ben ik zeker geen voorstander van de leer van de volkssouve- reiniteit. Ook de plaatselijke overheid ont vangt de macht van God, want er is geen macht dan van Hem. In ons staatsbestel is het gelukkig zo, dat de kiezers degenen aanwijst, die daar toe van Godswege met het overheidsgezag bekleed worden. De kie zers kunnen dus mede de richting bepalen. Dat hebben ze gedaan en daarom meent spreker ook wel op de wethoudersverkie zing van 4 december te moeten terugko men. De uitslag daarvan is namelijk in lijnrechte tegenstelling met wat op 30 mei plaatsvond. Ook de AR heeft in haar richt lijnen dat het aanbeveling verdient de be langrijkste raadsgroepen in het college van b en w te doen vertegenwoordigen. En dat wanneer een A.R. fractie een kleine min derheid vormt wel overwogen moet worden of een wethouderszetel aanvaard kan wor den. Spreker zag dhr. Bal als de formateur van het college en herinnerde hem er aan, hoe prof. Oud .nog kortgeleden heeft gezegd, dat de verhouding van Kamer tot Rege ring niet vergelijkbaar is met de verhouding van Raad tot B en W. Dit laatste behoort, volgens genoemde VVD leider, een afspie geling te zijn van de raad. En terecht, zo meende dhr. Boender. Maar hoe is het nu in Tholen?. De twee huidige wethouders heben op hun lijsten te zamen 27% van de stemmen, de AR 13 en de CHLI 14%. Ik zoek naar een oorzaak voor deze wonder lijke samenstelling. S.G.P. NIET GEWILD EN NIET GEWEN ST Dhr. Jansen verklaarde, zo vervolgde dhr. Boender, direct na de raadsverkiezing, dat hij zich wel had willen terugtrekken, maar zich uiteindelijk een wethouderszetel zou laten welgevallen indien de meerderheid hem zou kiezen. (Logisch red.) Dhr. Jansen sen greep daarbij terug tot 1958, toen hij bezwaar had dat een grote minderheid zou worden gepasseerd. Maar dit ruime stand punt was voor dhr. Jansen de enige moge lijkheid wethouder te blijven. Daarom komt de sympathie van dhr. Jansen voor de gro te meerderheid bij mij in een wat eigenaardig licht te staan. Overigens is niet het nemen van dit ruimer standpunt hem kwalijk ge nomen, maar wel dat hij als enig A.R. raadslid door de kleinste protestantse partij in de raad gebracht, op de zetel van eerste wethouder wist te komen en daarmee op het gemeentebestuur een overwegend A.R. onder druk. Vier jaar geleden heb ik dhr. Jansen gevraagd die zetel af te staan. Ik zal dat niet herhalen want 't zou tevergeefs zijn Alleen wil ik vaststellen, dat hij op die zetel niet behoort. De andere wethouder heeft zijn benoeming zwijgend aanvaard en zal er daarom ook zwijgend aan voor bijgaan. Alleen zou ik dhr. v. d. Velde onder de aandacht willen brengen, dat hij met succes bezig is de C.H.LI. hier ter plaatse af te breken. Daarin verheugt zich de SGP allerminst, want aan die partij voelen we ons het naast verwant. Vele jaren bestond hier het dagelijks bestuur uit een SGPer en CH Uman. HOE KOMT HET? Hoe is dit college echter, met voorbijgaan van wat losse praatjes, ontstaan? Waarom werd de S.G.P. niet bij het vooroverleg be trokken? De andere groeperingen werden hierbij wel betrokken. Het stond dus nu al vast dat de S.G.P. was uitgesloten. Deze smadelijke passering gaf de SGP een slag in het gezicht die fel is gevoeld. De vraag rijst waarom? Twee antwoorden heb ik kun nen vinden, aldus nog steeds dhr. Boender. Ten eerste: deze 6 raadsleden waren van oordeel dat er bij de 3 SGPers niet één geschikt was voor wethouder. En dat kan, maar zeg het dan ronduit. Dan kan bij een volgende verkiezing getracht worden meer geschikte kandidaten op de lijst te zet ten. Ten tweede: deze 6 waren van oordeel dat de levensbeschouwing van de SGP geheel onbruikbaar en waardeloos zijn, zo dat van hen niets nuttigs voor onze gemeen te te verwachten is. Indien dit zo is en dat kan natuurlijg ook zou ik het ook graag ronduit horen, zodat een volgende maal de kiezers hun oordeel kunnen ge ven. De heer Boender besluit zijn eerste betoog met de hoop, dat men hem ant woorden op deze vragen zal willen geven. Hij meent, dat Tholen er recht op heeft te weten, hoe het college in zijn huidige vorm is ontstaan. KLAAR ANTWOORD De heer Bal wil dit antwoprd wel geven. Hij is formateur genoemd door dhr. Boen der een naar zijn mening wat te groot woord Overigens erkent hij met de totstandkoming wel bemoeienis te hebben gehad. Dhr. Bal zegt van mening te zijn, dat het college wel een afspiegeling is van de raad. Beide wethouders zijn rechts, dat is ook de raad. Hij zou het liever niet in een zo groot ver band willen trekken als door dhr. Boender is gedaan. Overigens wordt ook in landelijk verband vaak een coalitie gevormd, omdat het niet anders kan. Zo was het ook in Tholen. En wat mezelf betreft, wil ik wel verklaren liever m'n stem te geven aan een A.R. of C.H.er dan aan een S.G.P.er, aldus dhr. Bal. HELFT PLUS EEN Weth. Jansen zegt te kunnen begrijpen, dat deze zaak dhr. Boender hoog zit. Toch blijft het slechts nakaarten. Het feit ligt er De politiek is nu eenmaal een harde zaak daarbij gaat het om de helft plus één. Er was geen meerderheid te vinden voor een andere mogelijkheid. Ik heb het zelf helemaal niet gezocht (Dhr. Boender interrumpeert: dat geloof ik oprecht) Weth. Jansen: u moest ook hulp hebben, want zonder die hulp kon het niet. Waarom het anders is uitgevallen? Ik weet het niet. Er was een afspraak met Algemeen Belang. Later bleek de A.R. te hebben gewonnen, de S.G.P. (bij de weth. verkiezing) te hebben verloren. Toont u zich dan sportief verliezer. Wan neer men in meerderheid zou eisen m'n plaats af te staan, zou ik me daarover be zinnen. Zolang zulks niet het geval is, tracht ik de belangen der gemeente te die nen. Wel wil ik nog verklaren, aldus weth. Jansen, dat er tussen de A.R. en S.G.P. diepgaande verschillen bestaan, vooral om dat de S.G.P. zich niet weet aan te passen aan de tijd, waaromtrent zelfs Groen van Prinsterer heeft opgemerkt, dat zulks moge lijk moet zijn. Dhr. Verduit merkt op, dat men bij stem ming toch nog altijd vrij is te kiezen wie men wil. De heer W. K. Quist zegt blij te zijn met deze uitslag. Hij wil er nog wel aan toe voegen, dat weth. Jansen het zelf niet heeft gezocht, maar is aangezocht. Hij gaf ook de voorkeur aan A.R. boven S.G.P. Die mening deelt ook de heer M. v. d. Sande. Men is vrij te stemmen en hij had ook meer bezwaren tegen de opvattingen van de S.G.P. dan tegen die van de huidige wethou ders. Dat was beslissend. Dhr. Berrevoets wil er niet te veel van zeggen. Alleen dat dhr. Jansen speelbal is van de coalitie. Men kon het nu eenmaal niet zonder de stem van dhr. Jansen, an ders had men hem niet zien staan. Dhr. Bal wenst te onderstrepen hetgeen dhr. Quist opmerkte, nl. dat dhr. Jansen is aangezocht. Weth. Jansen merkt daarna nog op, dat het al een vooruitgang zou zijn, wanneer men de 6 partijen in Tholen tot drie zou kunnen terugbrengen. Dan waren er in dit opzicht geen problemen meer. Verhoudings gewijze had de S.G.P. recht op een wethou derszetel, maar in de politiek valt dat wel eens anders uit. De heer Boender zegt dankbaar te zijn voor de antwoorden van de heren Bal en Quist, die duidelijk heben gezegd de S.G.P. niet te willen, dat ze dus uit het college zijn geweerd omdat ze S.G.P. zijn. Laat ook in de toekomst de kiezers beslissen, hoe die er over denken. Daarna maakt dhr. Boender, nu meer als voorzitter van de commissie van onderzoek nog enkele algemene opmerkingen over de begroting. Veelal slechts een onderstre ping van hetgeen reeds in het rapport van deze commissie naar voren is gebracht- Hij is dankbaar voor het uitvoerige en snelle antwoord van b en w. Wat de pak huiskwestie in de binnenstad betreft, wil hij er b en w opmerkzaam op maken, dat goed voorbeeld goed volgen doet. Laten we ons eens laten voorlichten over een sane ringsplan. Met betrekking tot fluordering drinkwater wil hij de persoonlijke opmerking maken het ontoelaatbaar te achten, dat de overheid via een monopolistisch bedrijf aan de bevolking, zelf tegen haar zin, medica menten gaat toedienen. Waar is dan het einde. Hij krijgt voorts de verzekering dat de termijn voor de visfabriek (1 juni '64) niet verlengd wordt. Een trieste wetenschap vond spreker het, dat het eiland procents - gewijze het grootste aantal pendelaars heeft. Tenslotte brengt dhr. Boender namens zijn collega's b en w hulde, evenals secretaris en personeel voor het vele werk, dat aan de begroting is gedaan en hoopt dat God allen kracht zal mogen schenken tot welzijn van Tholen. Dhr. Berrevoets vindt de begroting ie der jaar vrijwel hetzelfde. Dat hij geen deel van het onderzoek nam kwa m niet omdat hij dit niet wilde, zoals wel aanvanke lijk het geval was, maar omdat hij was verhinderd. Hij dringt er op aan ook een straatlantaarn bij het zgn. Slagveld te doen plaatsen. Dhr. Verduit betreurt het, dat H.A. be bouwing aan de provinciale weg van de baan is, terwijl dhr. Quist het jammer vindt dat agrarische bebouwing daar niet is toe gestaan. Dhr. Berrevoets wijst er op, dat de be hoeftige bejaarden hier goed worden gehol pen. Met de huidige strenge winter zou hij toch aan b en w willen vragen of het mogelijk is hen nog een extraatje brandstof fen te geven. Dit verzoek wordt door dhr. D. van der Velde ondersteund. De voorzitter wil het graag in b en w bekijken. Hij antwoordt vervolgens de heer Boen der nog op diens gestelde vragen met be trekking tot fluordering drinkwater, speel terrein, visfabriek en de gewijzigde bouw plannen aan de provinciale weg. Ook hij betreurt het, dat op Tholen nog altijd de meeste pendel wordt gevonden. Ook om die reden wordt gepoogd de leefbaarheid der gemeente te vergroten. Maar men kan hier niet zover gaan als de grote gemeenten of de kerngemeenten. Tenslotte dankt de voor zitter alle leden voor het onderzoek en de besprekingen en het woord van erkentelijk heid voor b en w en het gemeentelijk admini stratief personeel. Daarna wordt de begro ting 1963 met algemene stemmen vastgesteld Cijfers: gewone dienst 1.591.183,25 met een onvoorziene post van f9115,52 en een naai de kapitaaldienst overgebracht bedrag van f 30.000.De cijfers van de kapitaaldienst luiden: ontv. f3.193.201,16 uitgaven f 3.728.529,41 nadelig slot f 535.328,25. door Jan v. Maasdorp ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE 15 Op listig-psychologische wijze had hij, opzettelijk la waaiig, geantwoord dat hij kon komen: ,,Of 't goed is dat je komt? Maar natuurlijk zal ik je met het allergrootste genoegen in mijn weelderige appar tementen ontvangen. Met een uurtje ben ik waarschijn lijk al klaar met je, zeg je Nou dat staat nog te bezien. Kom om acht uur en als je 's nachts om twee uur nog niet bent opgekrast, schóp ik je er uit. Haha," En dan, na het verhelgde bedanken van de de ander: ,,So long dus, tot morgenavond acht uur, de Hoog." Volders schonk zich een borrel in en liet zich in zijn fauteuil zakken. Soldaat de Hoog zou dus weer eens bij hem op bezoek komen. Hij had de jongen zelf aange boden, hem te helpen bij een paar moeilijke boekhoud- problemen. Het was vreemd, maar sinds die middag, toen hij de Hoog in de stad ontmoette, had die hem niet los gelaten. Zag er slecht uit vermagerd en vermoeid, scheen het niet gemakkelijk te hebben. Volders had drommels goed gemerkt, dat de ander hem had willen ontwijken had de Delftse Poort onder door willen schieten. Een moment had hij gedacht te doen, alsof hij hem niet zag, maar dat vond hij te laf. Hij ging recht op hem af en begroette hem joviaal: ,,Nee maar, de Hoog, hoe gaat 't met jou We hebben elkaar in een eeuwigheid niet gezien." Karei de Hoog, kleurend, had zijn hoed gelicht en de handdruk beantwoord met de vormelijke woorden: ,,Dag, meneer Volders." Dat had hij een dwa ze vertoning gevonden, maar in feite was de verhouding van superieur en inferieur uit het leger nog altijd ge handhaafd gebleven. Volders had zijn voormalige min dere kort en scherp opgenomen met zijn staalgrijze ogen. „Te hard gewerkt, hé?" had Volders opgemerkt. Ik weet 't, overdag hard werken en dan tot in de nacht studeren valt niet mee. Je moet 't wat kalmer aandoen, kerel, anders ga je er onder door." „Doe me 't plezier, de Hoog en kom me nog eens opzoeken. Maar dan niet zomaar even, we moeten samen eens een flinke boom opzetten." Het blijde gezicht van de Hoog had hem goed gedaan. „Maar bel me tevoren op, want ik ben geregeld druk bezet." Uit het veld geslagen door de spontane hartelijkheid van meneer Volders had Karei de Hoog gretig gezegd: „Graag, meneer Volders." Nu, twee weken daarna, was hij opgebeld door de Hoog hij was weer aan de studie begonnen, maar zat met een paar moeilijke vraagstukken misschien dat meneer Volders hem daarbij kon helpen. Volders gooide de inhoud van het glas in zijn keel en trommelde nerveus op het tafelblad. Vreemde situatie eigenlijk hij, voormalig officier van het Nederlandse leger en die wildvreemde soldaat, die hij de laatste maand van de mobilisatie had leren kennen. Wat beziel de hem eigenlijk, dat hij zich nog steeds met die jongen uit de arbeiders klasse bemoeide Hij had er zich ge makkelijk van kunnen afmaken en toch kon hij deze jongen, die hij in de mobilisatie op zo vreemde wijze had leren kennen niet aan zijn lot overlaten. Hij zou hem nu graag weer helpen. Met de gaven van goede leraar had Volders de vol gende avond Karei de Hoog in enkele uren de proble men voor deze weten duidelijk te maken. Hij is niet on intelligent, had hij gedacht, maar de jongen heeft het zo moeilijk doordat hij geen goede ondergrond heeft. La chend had hij hem gezegd, dat het bij boekhouden er maar op aankwam te weten, of een post link bij debet dan wel rechts bij credit moest worden geboekt. Gedeci deerd had hij de boeken dichtgeslagen en gezegd: „Ik zou wel eens willen weten, waarvoor je eigenlijk angst hebt. Je hebt nog tien maanden voor je examen, doe het wat kalmer aan. Ik zal je elke week een privéles geven,» vooral in handelsrecht, de bottle neck in je kennis, en dan zie ik niet in, dat je niet zou slagen. En als je dan bent geslaagd, ga je meteen door met Engelse handels correspondentie en die zal ik je leren. Kerel, smijt die angst van je toch eens overboord. En nu stoppen we met al die geleerdheid." Met het vooruitzicht van de komende vakanties, begon hij daar maar over. Wat de Hoog van plan was zelf was hij voornemens naar de Rivièra te gaan, zei hij non chalant. Vorig jaar was hij naar Parijs geweest, hij hield van de Ville Lumière en was eigenlijk verliefd op „douce France. Hij maakte een smakked geluid: „Ah, Paris, qeelle ville..." Dat was toch heel anders dan Rotterdam. „Ja, zo eens in het jaar moet je er eens helemaal tussen uit, alle beslommeringen van je afgooien. Daar heeft een mens recht op, nietwaar?" Abrupt brak Volders zijn geestdriftig betoog over de komende vakantiegenoegens in het buitenland af en staarde naar de gelaatstrekken van zijn bezoekèr. „O, ja," klonk het antwoord, „ik geloof ook wel dat het geweldig is naar Parijs of de Rivièra te gaan. Al leen jammer dat ik er geen geld voor heb. Ik zal maar in Rotterdam blijven en mijn vakantie gebruiken om te blokken." wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 6