EENDRACHTBODE De Kloof Pief van Tilburg Vier miljoen op Boerenleenbank te Stavenisse. KRONIEK VAN HET LAND. Het Europese Continent is een koude-depol 19e JAARGANG No. 9 10 JAN, 1963 TWEEDE BLAD NIEUWJAARSBIJEENKOMST POORTVLIETSE RAAD. Belangrijke kapitaalswerken in 1962 uitgevoerd of aanbesteed - Sportveld dit jaar in gebruik - In 1962 toenemende pendel - Gedeelten uitbreidingsplan bouwrijpmaken - Nieuwe gymnastiek zaal wacht nog op rijksgoedkeuring. Stramheid en Fijnen vallen van U af met Kruschen. „Zwarte handel" in boerderijen. yèrlóvinc jsringen Herbers 6 i Jen niskeri Met de voltallige raad was vrijdagavond ook het gemeente- personeel in de Poortvlietse raadszaal aanwezig voor de gebruike lijke nieuwjaarssamenkomst, waarbij de voorzitter, burgemeester W. J. van Doorn een samenvatting gaf van het gemeentelijk gebeuren in 1962. Burgemeester van Doorn begon zijn toe spraak met de raadsleden en het gemeente- personeel met hun gezinnen zijn beste wen sen te doen toekomen voor 1963. Hij consta teerde hoe de wereldsituatie wel grote span ningen te zien gaf, maar in het algemeen de vrede bewaard is gebleven. Ook wat de economische situatie betreft is er reden tot dankbaarheid. TOENEMENDE PENDEL Voor wat de eigen streek aangaat, blijft het scheppen van meerdere arbeidsplaatsen van groot belang, hoewel nieuwe vestigingen in de industriekern Sint Maartensdijk aan leiding mag zijn tot enig optimisme, terwijl ook in de eigen gemeente door uitbreiding van bestaande bedrijven vooruitgang te con stateren valt. Het initiatief van de onderne mers is te prijzen en de ontwikkeling daar van wordt door het gemeentebestuur met belangstelling gevolgd. Ondertussen is ech ter de gedachte, vorig jaar geuit, dat de pêndel nog eerder toe dan af zou nemen, be waarheid. Momenteel zijn er uit deze ge meente zo'n honderd pendelaars, waarvan 60 in Bergen op Zoom werkzaam, 9 in Roo sendaal en de overigen in verschillende plaat sen, zoals Ridderkerk, Zwijndrecht, enz. Voor de agrarische sector was het een goed boerenjaar. Het aantal inwoners van deze gemeente is met 5 verminderd. Het te kort aan personeel bij de politie was oor zaak, dat de organieke sterkte van de post Poortvliet zijnde 2 man alleen maar op pa pier bestaat en dit werk alleen door wacht meester de Lange moest worden verricht. Uitwassen kwamen niet voor, het aantal pro cessen-verbaal was normaal. Behoudens een m enkele uitzondering gaf liet gedrag der jeugd huïsvuiïbelasting"vanwegé* 'de 'gêmeênschTp- geen reden tot bizondere klachten. De pa- pelijke regeling. De uit de bouw van een raatheid van het plaatselijk brandweerkorps rioolzuivering voortvloeiende kosten zullen was ook in 1962 goed. Door de commandan- gedeeltelijk worden gedekt uit een verhoogde ten werden 11 cursussen bezocht in ringver- rioolbelasting. De liquiditeitspositie der ge- band. Ter plaatse werden 13 oefeningen of theorieavonden gehouden. Ernstige branden in eigen gemeente deden zich niet voor. Met inbegrip van de hulp aan Tholen werd zes maal uitgerukt. De ondercommandant de heer Oudesluijs werd opgevolgd door dhr. J. Gebraad terwijl dhr. Kesteloo ontslag heeft gevraagd. Beiden hebben veel voor de Poort vlietse brandweer gedaan, waarvoor dank. Wat de algemene gezondheidstoestand' betreft, was er geen reden tot klachten. Ook hier mosten maatregelen worden genomen ter voorkoming van hondsdolheid. Een alge mene inenting is verplicht voor honden, ter wijl het voor katten word aanbevolen. An dere bizondere maatregelen ten aanzien van de volksgezondheid behoefden niet te worden getroffen. Wel brachten de weersomstandigheden in de laatste dagen van het jaar veel ongerief. Al het mogelijke werd gedaan, maar het be schikbare materiaal was overal tegelijk no dig. De bevolking dient er ook in de toe komst rekening mee te houden, dat men bij dergelijke weersomstandigheden ook zelf moet aanpakken. Men is daartoe wettelijk zelfs verplicht. En veel handen maken in dit opzicht licht werk. dienst ophalen huisvuil in het leven geroe pen, die tot voldoening werkt. Dc plannen om de ouden openbare lagere school te verbouwen tot een goed ge outilleerd gymnastieklokaal liggen be- stedingsklaar. Het wachten is nog op de rijksgoedkeuring. UITBREIDINGSPLAN Voor verdere realisering van het uitbrei dingsplan werden in 1962 weer enkele wer ken in uitvoering genomen, zoals het ver lengen van de Julianastraat en het Hoge Dorp. Deze werken komen dit voorjaar klaar. Door aankoop van gronden en enkele opstallen in het uitbreidingsplan, zullen in 1963 weer gedeelten bouwrijp gemaakt kun nen worden. Door gebrek aan bouwvakarbeiders kon in 1962 de verdere restauratie van de toren geen voortgang vinden. Gehoopt wordt dat 1963 hiertoe betere perspectieven biedt. Het reeds enkele jaren bestaande plan tot de bouw van een gemeentebergplaats achter het gemeentehuis zal nu worden uitge voerd, zij het dan in combinatie met de bouw van de rioolzuivering, weggedeelten buiten de bebouwde kom werd een feit. Een financiële regeling met betrek king tot de onderhoudskosten is nog niet bekend. FINANCIEN De voor 1963 vastgestelde begroting is sluitend, na een opzet volgens de financiële verhoudingswet 1960. In 1962 werd beslo ten over te gaan tot invoering ONDERWIJS De personeelsvoorziening aan de open bare lagere school was in 1962 een groot probleem. Met ingang van 1 maart werd mej. v. d. Maas wegens huwelijk ontslag verleend. In deze vakature werd per 1 mei tijdelijk voorzien door benoeming van mevr. Vroege-v. d. Weerd, die echter in septem ber met ziekte verlof moest worden gezon den. Tot 1 december werd door dhr. de Heer uit Tholen waargenomen en daarna door mevr. Visser. Hopenlijk kan dit jaar definitief in deze vakature worden voorzien. De kosten van het onderwijs bevinden zich in stijgende lijn. Voor 1962 was er f44.44 per leerling berekend, voor 1963 is dat f 48.75. Laat dit niet verontrusten, want een bekend gezegde luidt dat de uitgaven voor onderwijs de beste investeringen zijn. De rechtspositieregeling voor het gemeen- tepersoneel werd verbeterd. Er kwamen en kele mutaties voor. Aan de typiste mej. Kes teloo moest wegens huwelijk eervol ontslag worden verleend. Tot leerling-ambtenaar werd de heer C. Bijl per 1 augustus aange steld en mej. B. Nortier per juli voor halve dagen. Tweede gemeentewerkman werd A. de Wit per 16 augustus. eHt werk op de sekretarie kan met deze bijblijven. Met de technische ontwikkeling op administratief gebie ddient men ook bij te blijven. Het oud archief werd door de heer Staderman geordend en geinventari- seerd. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat de voor 't Waterschap bewaarde stuk ken naar het Polderhuis zijn overgebracht. Hij dankte allen voor de goede samenwer king in 1962 en hoopte dat het in 1963 niet anders zou zijn, opdat zou met de inwoners gezamenlijk in het belang der gemeente kan worden gearbeid. Want Kruschen's zes minerale zouten jagen de onzuiverheid uit Uw bloed en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. Het klinkt haast ongelofelijk, maar duizenden Rheumatieklijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wèl ze zich bevinden met de kleine dosis Kruschen iedere dag. De wethouders van der Slikke en Krijger alsmede het oudste raadslid de heer P. J. van Houdt beantwoordden deze nieuwjaars rede van de voorzitter door hun dank te betuigen en wederkering voor burgemeester en gezin de beste wensen uit te spreken. Daarna was men nog enige tijd gezellig bijeen. Na een onlangs te Scherpenisse bereikte mijlpaal, was Oudejaars dag 1962 voor de boerenleenbank te Stavenisse ook van historische aard, nu daar de vier miljoen spaargelden bereikt is. Met een wat feestelijke bijeenkomst werd dit gebeuren vastgelegd. OPENBARE WERKEN Een aantal belangrijke werken kon worden uitgevoerd of aanbesteed. Zo bijvoorbeeld de rioolzuiveringsinstallatie, waarmee een bedrag van ongeveer f 170.000.is gemoeid Met de uitvoering is een aanvang gemaakt. Het gemeentelijk sportterrein kwam gereed en het zal dit jaar in gebruik genomen kun nen worden. Voor 1962 kreeg de gemeente een toewij zing voor de bouw van 6 woningwetwonin gen. Het is aan de spanning op de arbeids markt te wijten, dat met de bouw hiervan nog niet is begonnen. Eerst na veel moeite lukte het tegen curveprijs een aannemer te vinden. Een drietal particuliere woningen kwam in 1962 gereed, mede door splitsing van de oude christelijke school. Nog drie zijn in aanbouw. Verheugend was verder de realisering der plannen voor een nieuwe openbare la gere school met ambtswoning hoofd. De houw vordert goed, zodat de ingebruikne ming dit jaar kan plaats vinden. Dank zij samenwerking van een viertal ei meente is goed. De vlottende schuld is vrij wel nihil. In 1962 is een vaste geldlening aangegaan van f 99.000.Wel zal door de kapitaalswerken in 1963 de vlottende schuld sterk oplopen, zodat opnieuw een vaste geld lening van ongeveer 2 ton moet worden opgenomen, waarschijnlijk op het eind van 1963. Andere investeringen kunnen wellicht uit de rekening courant worden gefinancierd. In het afelopen jaar werden kredieten ver leend voor kapitaalsuitgaven tot een bedrag van f 440.000.Dit bizonder hoge bedrag werd vooral veroorzaakt door de bouw van de nieuwe openbare school (f 176.000.en van de zuiveringsinstallatie (205.000. Het bouwrijpmaken van het Hoge Dorp en de Julianastraat vergde f 45.700.Bouw ambtswoning hoofd der school f 33.500. Voor de zuiveringsinstallatie werd een rijks bijdrage ontvangen van f 168.000.Het merendeel van de in 1962 verleende kre dieten zal eerst in 1963 worden verwerkt. De werkelijke kapitaalsuitgaven zullen dit jaar dan ook de twee ton wel ruim over schrijden. Maar er zullen in 1963 ook wat minder kapitaalswerken op stapel komen. De voornaamste hiervan is al genoemd, nl. de turnzaal. De gemeenterekeningen 1958, 59 en 60 werden definitief vastgesteld en de rekening 1961 ter controle aangebo den. Vergelijkende cijfers tonen aan, dat er in 1962 ook in financieel opzicht heel wat is gedaan. Ink. en uit. gew. dienst 1962 f490.016,75 idem 1963 f548.964,55 toename f 58.947,80 Uitgaven kapitaaldienst 1962 f 1.312.627,54 idem 1963 f 1.346.601,67 toename Ink. kapitaaldienst 1962 idem 1963 f 33.974,13 f 1.039.216,51 fl. 120.016,37 toename Nadelig slot kap. dienst 1962 idem 1963 f 80.799,86 f273.411,03 f226.585,30 vermindering f 46.825,73 In de reserve en waarborgsommen is vrij wel geen verandering gekomen met onge veer een totaal van f 78.000.Het bedrag der niet afgeloste geldleningen en rijksvoor- landgemeenten werd een gemeenschappelijke schotten was op 1 januari f 969.060,76. Een bijeenkomst met een wat feestelijk karakter was er op Oudejaarsdag 1962 in het kantoor van de Boerenleenbank te Sta venisse. Daarbij waren aanwezig het be stuur en de raad van toezicht evenals de gasten mejuffrouw Stoutjesdijk en de heren M. G. Goedegebuure en Rien Klippel Mzn. In een toespraaktje zei de voorzitter de heer J. van Beveren, dat het voor de bank ter plaatse een historische dag was op het oudejaar 1962. De spaarbank heeft namelijk de vier miljoen gulden bereikt. Om die nieuwsgierigheid der genodigden niet langer te prikkelen, deelde hij mee, dat mej, M. C. Stoutjesdijk met haar storting de spaarbank over de drempel van die vier miljoen gul den had geholpen, terwijl de heer M. G. Goedegebuure met zijn inleg die grens nog neit bereiken kon en Rien Klippel na mej. Stootjesdijk de spaarbank op weg hielp naar de 5 miljoen. Met dit mooie resultaat van deze drie „grens-inleggers" op het eind van 1962 meende het bestuur hieraan enige bi zondere aandacht te moeten schenken. Even teruggrijpend op de geschiedenis van de bank merkte dhr. van Beveren op, dat er na de tweede wereldoorlog en na de stormramp van 1953 goed is gespaard. Steeds meer inwoners brachten hun geld op de suaar- bank. In 1937 was er een totaal bedrag van f304.662.In 1940 was het f263.329,—, in 1947 f 1.066.994.— in 1953 f2.357.362 in 1960 f3.194.812.— en op 31 december 1962 f4.017.796. De boerenleenbank is zo langzamerhand de onmisbare schakel geworden in het dorps leven. Een instelling waar de één zijn spaar geld brengt om mede daardoor via rente een extraatje te maken, terwijl een ander aan geld kan worden geholpen, zonder dat door de bank grote winsten gemaakt behoe ven te worden, al dient een gezonde reserve vorming mede doel te zijn. Het is voor be stuur en raad van toezicht prettig te ervaren aldus de voorzitter, dat vrijwel geheel Sta venisse met haar boerenleenbank meeleeft. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat - hoek Lindebaan - teL 5467 BERGEN OP ZOOM Hierna ontving mej. Stoutjesdijk een elek trische kachel met ventilator en een bloem stuk. De heren M. G. Goedegebuure en Rien Klippel kregen elk een enveloppe met inhoud en bloemstuk na een felicitatie van de voor zitten. Begrijpelijk waren deze drie inwoners verheugd en dankbaar over deze geste van hun plaatselijke bank. Inmiddels werkt men in Stavenisse al weer aan de vijf miljoen. Nederland heeft na de oorlog een moeilijk probleem te bestrijden gehad, de trek van het platteland naar de stad. Velen vonden in de landbouw of veeteelt geen brood meer en probeerden hun bestaan te vinden in de industrie. Langzamerhand heeft dit ver schijnsel een ander karakter gekregen. Grotendeels door een verstandig industrialisatiebeleid, dat al geruime tijd de ontwikke ling in de provincie beheerst. De laatste tijd is echter een ander verschijnsel merkbaar, dat soms even sterke conflicten geeft als destijds de trek van het platteland naar de steden. Het is, vreemd genoeg, ogenschijnlijk precies het omgekeerde: de trek van de stad naar buiten. Het eigen huisje „ergens in de natuur" is een statussymbool geworden. Al in voorbije eeuwen zochten rijke kooplieden uit Amster dam hun heil in riante zomerverblijven soms ware kastelen aan de Vecht. In de twintiger jaren kwamen de eerste zomer huisjes aan strand of in bos voor de minder kapitaalkrachtigen in trek. De handel in bungalows is in onze jaren een rijke en goed florerende industrie geworden. De bouw van buitenhuizen en bungalows is echter ge dwongen door woningnood en ruimtegebrek door overheidsinstanties (vooral provin cies en gemeenten) sterk aan banden ge legd. Voor velen is dit echter geen belemmering. Zij zijn handig genoeg om de mazen in de wettelijke bepalingen te vinden en erdoor te kruipen. Wie „buiten" wil wonen heeft er dikwijls veel voor over. Het kan een ware obsessie worden, niet in het minst door de stille wens collega's en bekenden te over troeven. Tot welke excessen dit lean leiden wordt uitgelegd in een nummer van het maandblad van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Onder het hoofd „Volks verhuizing" wordt daarin een beschouwing gegeven over het merkwaardige verschijnsel van de „trek naar buiten". Dikwijls is er sprake van min of meer illegaal wonen, maar zeker illegaal bouwen. De stedeling en de plattelander vaak min of meer antipoden, doordat hun belangensfeer zo ver schillend is ontmoeten en vinden elkaar, aldus het blad, op het terrein van de ille gale planologie. Enerzijds is er het ver langen de stad te ontvluchten, de krioelende mensenmassa's met haar steenwoestijn van seriewoningen. Aan de andere kant zorgt een juiste voorlichting ervoor, dat vele agrariërs inzien, dat zij moeten omschakelen omdat er voor hen en hun kinderen geen bestaan meer is te vinden in het aloude landbouwbedrijf. De van beroep omschakelende plattelan der gaat vroeger of later in het (geïndustri aliseerde) dorp wonen. De grond van zijn oude bedrijfje wordt gevoegd bij een ander landbouwbedrijf en het boerderijtje soms afgezakt tot een krot komt beschikbaar voor een stedeling, die de stilte zoekt. GEMAKKELIJK WINSTJE In deze verlaten boerderijtjes is een levendige handel ontstaan. De rust en ro mantiek zoekende stedeling kan aan zijn trekken komen, als hij maar wil betalen. Stedeling en plattelander worden, als zij elkaar gevonden hebben, streng zakelijk. Het blad van de Nederlandse Gemeenten geeft enkele voorbeelden. Er is een geval bekend, dat een boerderijtje met slechts een klein erf werd aangeboden voor twaalfduizend gulden Een deskundige schatte de waarde van het „gebouw" op nauwelijks 2.500 gulden. Na een jaar was het nog niet verkocht, maai de vraagprijs was opgelopen tot twintig duizend gulden. Vroeg of laat komt er wel een koper uit de stad voor. Een onbewoonbaar verklaard en onbe woond boerderijtje met tweehonderd vier kante meter grond is te koop voor veertig mille. De eigenaar heeft het fantastische bod van twintigduizend gulden afgeslagen, om dat hij weet, dat hij, als hij nog maar even geduld heeft, veel meer kan vragen. Nog een voorbeeld: iemand kocht een oude boer derij voor 8.000 gulden. Voor twintig duizend liet hii haar opknappen en moderni seren. De eigenaar kreeg daarop een bod van 35 duizend gulden; hij vroeg tien duizend gulden meer. De koop ging niet door. Erg was dat niet, want kort daarop kwam een nieuwe kandidaat, die 52 duizend gulden betaalde. Niet alle plattelanders verkopen regel recht aan de stedeling. Dikwijls zien zij geen kans de nodige kontakten te leggen en verkopen tegen normale prijzen aan een tussenhandelaar, die wel de juiste klanten kent en winsten maakt van tienduizend gulden en meer. Snel en gemakkelijk ver diend geld. ILLEGAAL BOUWEN Wat vindt de stedeling voor zijn fabel achtige prijs Dikwijls een vervallen ge bouwtje, weliswaar met romantische kleine raampjes en rustieke, vermolmde binten, maar ook met verzakte muren en minder romantische lekkages. Verbouwingskosten lopen in vele gevallen zeer hoog op. Maar ons eigen „Wirtschaftswunder kijkt niet op enkele duizendjes. De stedeling die wel wat over heeft voor zijn nieuwe tehuis in de vrije natuur, koopt niet alleen een oude boerderij, maar ook een soort claim om te bouwen. Onder het hoofd „reparatie" ver schijnt dikwijls een geheel nieuwe bungalow, die met de oude boerderij hoogsten de plaats gemeen heeft. Op deze manier zien velen kans de bouwvoorschriften, die iedere ge meente kent, te ontduiken. Toch staan de gemeentebesturen machte loos tegen de handel in oude boerderijtjes en hun verandering en vernieuwing. Met veel geestdrift wordt deze nieuwe ontwik keling dan ook niet ook niet door de landbouworganisaties begroet. De ge meentebesturen zijn bang, dat zij straks met de brokken komen te zitten. Want wat ge beurt er als de nieuwe bewoners van de dikwijls afgelegen huisjes geen romantiek meer kunnen vinden in het ontbreken van straatverlichting, waterleiding, riolering en telefoon Voor hen is het extra zwaar, doordat zij gewend zijn geweest aan de ge makkelijke voorzieningen in de stad. Het ziet er naar uit, dat het verschijnsel van de trek naar het platteland evenveel aandacht verdient als trek naar de stad. Nadruk verboden. r IS' Weerpraatje (van onze weerkundige medewerker) Het derde wintertje van het huidige seizoen, dat ons in staat heeft gesteld tijdens de kerstdagen te schaatsen het was een unicum, dat dit in twee achtereenvolgende jaren konheeft juist tijdens de feest dagen wat aan kracht ingeboet. Een uit het noorden komende storing wipte het kwik weer wat hoger op in de buis van de thermometer, maar spijkers met koppen kon de dooi niet slaan. Daartoe zou een veel diepere en actievere Oceaan-depressie nodig zijn geweest. Het gehele vasteland en zelfs een Middellandse-Zeeeiland, zoals Sicilië was overdekt door koude lucht, die boven het sneewdek vook nog verder afkoelde. De lage waarden van Zuid-Duitsland 20 tot 25 gr.) en Oostenrijk (Innsbrück 30 gr.C) waren een gevolg van het feit, dat de zon in deze tijd van het jaar vrijwel niets heeft in te brengen en doordat de lucht boven een sneeuwdek in de lange, heldere vriesnachten door uitstraling zeer veel warmte verliest. In de kustgebieden (ook in ons land) kan bij een storingsaanval van niet al te groot formaat de temperatuur tijdelijk wel eens een plusgraad halen, maar we zien verder gebeuren, dat het front geen kans ziet tot koude vasteland door te dringen. Althans niet aan de grond. De wind, die tijdelijk Zuid-westelijk was geworden, ruimde niet door naar West tot Noord-West, maar ver toonde de neiging naar Zuid tot Zuid-Oost terug te draaien, te „krimpen". Deze ont wikkeling brengt mee, dat er uit het „diep vriesdepot" op het vaste land verse hoe veelheden koude lucht worden aangevoerd. Deze eeuw is het daarbij herhaaldelijk voor gekomen, dat het juist tussen oud en nieuw in ons land tot strenge of zeer strenge vorst kwam. We geven hiervan enkele voorbeelden. Een op 17 december 1950 begonnen vorstperiode bereikte vlak voor het oude jaar met een laagste minimum van 16.7 gr.C. zijn dieptepunt in het Limburgse Beek. Ook in 1906 was er tijdens kerstmis een aarzeling van de vorst, welke werd gevolgd door een krimping van de wind van Zuid- West naar Zuid-Oost tot Oost. Er had toen een belangrijke daling van de temperatuur plaats door een hier eerder beschreven koude-aanvoer van het vasteland resulte rend in minima van 13 gr.C. in Breda, —14 gr.C. in Sittard en 15 gr.C. in Gemert. Alle op de 30ste december. Tijdens oud en nieuw kwam er een kente ring, waarna koning Winter tot de laatste decade van januari 1907 in geen velden of wegen meer te bespeuren was. Een briefschrijver (amateur meteoroloog) verzekerde ons vorig jaar, dat uit zijn aan tekeningen bleek, dat de strenge kou steeds na krimping van de wind tot stand komt. We hebben dat toen eens aan de hand van officiële stukken nagegaan, waarbij bleek, dat deze constatering een grond van waar heid niet kon worden ontzegd. Wanneer het eenmaal op het vasteland zeer streng vriest is in ons land vaak de felste kou vandaar te verwachten. BARRE KOUDEGOLF De winter is tijdens de jaarwisseling in een Siberische stadium gekomen. In Oost en Noord-Nederland vroor het niet alleen 's nachts streng, maar ook overdag. De minimum temperaturen waren 12 tot 14 gr. C. Tussen de actieve Portugese depres sie en een onwrikbaar Scandinavische hoge- drukgebied, kon de winter zich handhaven met een krachtige, nu en dan stormachtige Oostelijke wind. December 1962 was in De Bilt bijna vier graden kouder dan normaal. Allen de decembermaanden 1927, 1933 en 1950 waren er nog kouder. Het Noorden beloofde de koudste december sedert 1933. De zon scheen in De Bilt 74 uren tegen normaal 41 uren. Alleen de decembermaan den van 1927 en 1932 waren nog zonniger. Maartricht had op twee na de natste december van de laatste honderd jaren. (Nadruk verboden) door Jan v. Maasdorp ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE Zijn broer, die waarschijnlijk erfelijk was belast met de zonden van zijn vader, had in een dolle kop, nadat hij de vorige avond stomdronken in de goot was gevonden door de politie, voor zes jaar getekend bij het Indische leger. Zelf had hij stand weten te houden, maar de ver bittering en zijn haat tegen de klasse, die volgens hem de ware schuldige was van hun ellende, had hem in de rijen van het communisme gevoerd. Het was zonder enige wroeging, dat hij het bij die ene keer liet, Jan Harding te bezoeken. Angstvallig hoedde hij zich er voor, zich nogmaals te begeven in de grauwe, kwalijk riekende atmosfeer van het „tehuis" van de com munist. In zijn verbeelding vereenzelvigde hij communis me met proletariërsbuurten, slonzige volksvrouwen en uienlucht op een donker portaal. Het was het energieke drijven geweest van Dora, dat hun oude moeder had doen bukken voor hun beider eis, naar een betere buurt te verhuizen. Op een dag had Dora hem aangeklampt: „Karei, nu moeten we van moeder eisen dat we gaan verhuizen. Ik wil hier niet langer in die gribus blijven wonen. De anderen zijn nu gelukkig allemaal getrouwd en het huis uit wij beiden zijn nog alleen met moeder over. Jij en ik horen hier in deze gore buurt niet. Je hebt me van die officier verteld, die je goed kent. Verbeeld je, dat meneer Volders je eens zou willen opzoeken zou je dat prettig vinden, hier?" „En dan; je moet toch eigenlijk ook een eigen kamer hebben, waar je rustig kunt studeren. Dat kun je hier in die herrie van de straat immers niet Dora dacht letterlijk overal aan Toch had haar bedreiging met erger tenslotte zijn aar zeling moeten overwinnen: „Je moet het zelf weten, maar als je weigert, ga ik op kamers wonen... En dan blijf je helemaal met moeder over." Deze laatste pijl trof doel. Nee, dacht hij verschrikt, niet alleen over blijven met alle zorgen hij had de steun van Dora nog nodig. Tegen de macht van het geheim verbond van haar twee overgebleven kinderen was moeder de Hoog niet opgewassen. Het oude mens had zich met heel haar armelijk geest uit haar verleden vast geklampt aan de zekerheid van wat zij bezat en waar .zij bestond. Zij kende geen enkel verlangen naar veragdering inte gendeel, zag daar met angst tegen op. Er was de laatste jaren al zoveel veranderd. Later, toen de verhuizing achter de rug was, dachten de dochter en de zoon met verbazing terug aan die vrees van moeder, die waarachtig meende dat verhuizen haar dood betekende. „Nu wonen we voor het eerst in ons leven", had Dora zegevierend tot haar moeder gezegd. „Woonden we dan in het vorige huis niet?" had de timide wedervraag geklonken. „Nee", klonk het hard uit de mond van de dochter. „Toen hokten we maar zo'n beetje in 'n smerige straat." Alles had Dora geregeld. Dit prachtpunt van nieuw gebouwde arbeiderswoningen, aan de rand van de stad, had zij bepaald. Op geen tien pas afstand houdt de straat op en begint de weg naar Terbregge, het naastbij gelegen dorp. En langs die weg stroomt de Rotte, die eerst uren ver uitmondt in de Rottemeren, waarheen motorboten en zeiljachten varen langs hun huis. Mis schien had Dora, toen ze, bij het zoeken naar een wo ning, op dat punt was aangeland, wel gedroomd zelf nog eens op een jacht te varen. Zoals juffrouw de Hoog, toen ze voor het voldongen feit was geplaatst, waar schijnlijk stil bij zichzelf dacht als ze naar de overzijde van de rivier keek: „Hoelang zal het nog duren, dat ik daar naast mijn man kom te liggen?" Want recht tegen over het nieuwe huis, aan de andere zijde van de rivier, is de begraafplaats Crooswijk, „Karei!" had Dora uitgeroepen, toen ze beiden het huis bezichtigden. „Karei, dat is gewoon een droom. Dora had in een volmaakte toneelhouding naast hem gestaan toen ze dit uitriep haar vingers met gepunte nagels hadden zijn arm omkneld, zodat hij „au" riep. Maar toch was ook hij overweldigd geweest. Dat Dora juist dit huis had ontdekt. Geen overburen „Wat zullen we de dame van de overkant missen uit de Zwarte Paar denstraat had hij kwasi-spijtig gezegd, waarna ze bei den hadden gelachen. Met een gemaakte rilling had Dora haar afschuw van bedoelde „dame" gedemon streerd. „O. Karei, alleen al omdat we dat vieze wijf nooit meer zullen zien, voel ik me hier gelukkig. Zelf had Dora, na de huiskamer, de grootste kamer opgeëist als zit-slaapkamer. Dora had, als eerste ver koopster, een behoorlijk loon en betaalde het leeuwen aandeel in de huur. Ze richtte de kamer vrij luxueus in. zodat haar moeder het oude hoofd schudde. Steeds meer verwijderde haar dochter zich van haar. Karei was meer dan tevreden met het smalle kabinet, dat overbleef. Per saldo was het voor hem hoofdzaak, dat hij rustig kon studeren. Des avonds, na het eten, nam hij een half uur voor zich zelf, moe van de drukke kantoordag. Dan lag hij achterover in de oude, wankele leunstoel, erfstuk van zijn vader, toen deze nog als hoofd van het gezin, daar in troonde. Ondanks de ouderdom zou Karei het kaduke meubelstuk toch niet willen missen. Nee, die stoel van zijn vader was hem lief. ivordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1963 | | pagina 5