EENDRACHTBODE Kerst 1962 Wanneer de Kerstklokken luiden... worden ook in St. Maartensdijk de inwoners opgeroepen. Winkelsluiting voor Kerstinkopen m TV: Ons kleinste dorp met een grote Boerenleenbank Mijlpaal van drie miljoen spaargeld bereikt Dit jaar werd zes ton toegevoegd. Familie Bevelander in de bloemetjes. 19e JAARGANG No- 6 20 DEC- 1962 DERDE BLAD Over enkele maanden is een pracht monument in de Smalstad gerestaureerd. Hersteld in oude luister. lil Voor de rechtbank. van de rijksoverheid, maar ook met eigen offers. Want er zal nog menig dankoffer in de collecte bus moeten komen om de restauratieschuld uit te wissen. Een erezaak van het huidige en hopenlijk volgende geslacht Dat hopenlijk weer vele eeuwen uiterlijk en innerlijk mag opzien naar dit bedehuis, als een mach- tig monument in oude luister hersteld. Zorgvuldig wordt op de grote vierkante blauwe leien in de Ned. hervormde kerk te St. Maartensdijk een boog oude stenen uit gelegd. Het is alof de timmerman van weleer op zijn erf een draaitrap „uitslaat". Eer ze wordt gemaakt moet er zekerheid zijn, dat ze straks passend het huis kan worden binnengedragen. En zo is het met de boog, die boven de nooduitgang in dit kerkgebouw komt. Een boog van natuursteen. De oude steen van enkele eeuwen geleden. Twee restaurateurs-metselaars speuren rond in de schoongemaakte stenen. Er ontbreekt er een. Het is of een gouden ring is verloren. Want die ene steen van dezelfde soort moet de boog completeren. Ergens midden in de kerk staat opzichter Zweedijk met een timmerman een detailtekening te bestuderen. Aan beide kanten op het orgeplateau werken schilder Sakko en Jan de Graaf om het houtwerk in de grondverf te krijgen. De laatste loodjes van de kerkrestauratie zullen het zwaarste niet wegen, maar vergen toch altijd nog enkele maanden. Toch kunnen de Smerdiekse kerkgangers, ook wanneer straks de kerstklokken luiden, hun gang naar de kerk maken, zoals ze dat iedere zondag tijdens de zesjarige restauratie hebben kunnen doen. Zoals ze nu zes jaar lang van kerst tot kerst hebben kunnen zien, hoe het werk, het gigantische werk, langzaam maar zeker vorderde. De laatste kerst tijdens de restauratie. Nog enkele maanden en het geheel kan als nieuw uit de oudheid worden opgeleverd. Dan is er heel wat aan voorafgegaan. Bijna een achtjarige restauratieperiode. Niet alleen aan de kerk, maar eerst aan de ge meente-toren, die in 1955 klaar was. De ver vallen kerk stak toen des te meer af. En j toch is het vooral intern, dat zich een ge- daanteverwisseling heeft voorgedaan. Want tot de restauratie was er van het oorspron kelijke bouwwerk van binnen weinig meer overgebleven. Een dichtgetimmerd koor met daarboven een galerij en ook de zijgangen De bekende graftombes van Floris van Borsele en Oda van Bautersen (rond 1420 overleden) kregen eveneens een flinke restauratiebeurt. De oude galerij werd afgebroken, zodat alle zitplaatsen op de begane grond zijn ge komen, ruim 400 dus wat minder dan met de galerij in de „oude" kerk. De banken moeten nog een paar keer gelakt en het don kerrood geeft warmte in dit machtig bouw- Het grote koor met de fraaie ramen is in de gerestaureerde kerk van St. Maartensdijk weer bizonder goed naar voren gekomen. - Inplaats van de voormalige galerij, staan de banken nu weer benedenvloers in het grote koor. - Ook de oude preekstoel doet het in het monumentale gebouw uitstekend. - In het koor ziet u achter de preekstoel het bord hangen, waarop de tien geboden. - Links onder de magistratenbank. nZl IL w 9 M- V ,T9 werk- Boven de kerkeraadskamer kon op de geheel afgesloten. M.ssch.en wat vlugger ocrsterke eikenhouten zolder cen f£nke ruimte overblijven als verenigingszaal. De warm gestookt dan nu, maar toch geen echte kerk, gezien het hier gebouwde monument. Er is van de oorsprong niet zo heel veel be kend. In 1959 heeft de heer W. van Gorsel een boekje geschreven „De Maartenskerk in de Smaltstad", maar ondanks naspeuring van oude bronnen is de inhoud meer de ge schiedenis van de Smerdiekse predikanten geworden, dan historie van het kerkgebouw zelf. We lezen er in, hoe deze kerk om streeks 1400 moet zijn ontstaan, toen de daaraanvoorafgaande houten of stenen kapel wegens bouwvalligheid en omdat ze te klein was, moest worden afgebroken. Tijdens kerkeraadskamer zelf werd eveneens in oude luister hersteld. Evenals te Tholen is ook hier het bekende aannemersbedrijf de firma D. Huurman te Delft restaurateur van Smalstads monument en het architectenbureau Van de Kloot en Meyburg te Scheveningen geeft in samen werking met de rijksdienst voor monumen ten zorg de toon aan. De oude magistratenbank kwam net zo goed uit de oude verf dan de machtige kolom uit de kalk. Het orgel krijgt evengoed een de regering van Floris van Borsele," die van restauratiebeurt als de „psalmplanken", die 1391 tot 1422 heer van St. Maartensdijk was, moet de fraaie oothische kerk zijn ge bouwd. Maar in welk jaar precies is niet bekend. In genoemd boekje wordt geschre ven over een grote, bakstenen kruiskerk, maar dat schijnt het nooit te zijn geweest. Eerder een pseudo-basiliek. In elk geval een monumentaal bouwwerk, dat nog altijd de Smalstad cachet geeft. Gewijd aan de bis schop van Tours, aan St, Maarten vinden we met het omvangrijke kerkschip het koor, bijkoor en de half-ingebouwde toren aan de westzijde. Spitsbogen op hoge kolommen vormen de afscheiding tussen het schip en de lagere zijbeuken. Vermoed wordt dat de toren er enkele jaren later is bijgekomen. In 1613 kwam er een carillon van twaalf klokken en bij de restauratie van de toren in 1954 werd het klokkenspel tot 36 uit gebreid, maar het functioneert niet te best, want een raadslid had het laatst over wat „rammelen". Revisie laat lang op zich wachten. straks aan de kolommen zullen hangen. Het prachtige bord met de tien geboden wordt nog onder handen genomen. Voor architect, aannemer en onderaan nemers zijn de zwaarste karweien achter de rug. Het gaat nu nog om de afwerking. Wekelijks kunnen de kerkgangers die vor deringen op de begane grond nu volgen. Ondanks de restauratie, waarbij het zelfs gebeurde dat men geen dak meer boven zijn hoofd had. hebben de kerkdiensten doorgang kunnen vinden. Er werd een noodzoldering gemaakt en men zat ook die zondag nog „binnen". Wanneer straks de kerstklokken 1962 hebben geluid, vanuit de machtige-toren in St. Maartensdijk zal het evenals elke zondag vanaf de kansel klinken: gij zult geen andere goden In de oude duitse kerkboeken staat: gij zult geen gouden of zilveren goden en op het bord in de bijna gerestaureerde kerk staat: „gij zult geen metalen goden dienen" vm m DOMINEREND OVER DE SMALSTAD De restauratie heeft dus vooral het in wendige van de kerk grondig veranderd. Teruggebracht in de oorspronkelijke toe stand, inclusief een beschilderde kolom met een jeruzalemkruis, mogelijk afkomstig van hetgeen de bedevaartgangers eertijds hebben gezien. Vooral het hoofdkoor is prachtig tevoorschijn gekomen vanachter de planken en van onder de voormalige opbergplaats voor allerlei doeleinden. Alle kappen zijn geheel vernieuwd. De „hemel" van de kerk is dan ook al klaar inclusief de verf. De gotische boogvensters van koor en schip zijn weer prachtig tevoorschijn gekomen, even als de bakstenen boogramen met speelse ornamenten. Een menselijke vertaling kan wel eens verschillen. Maar ook in de straks ge restaureerde kerk van St. Maartensdijk zal het oude woord weerklinken, langs de kolommen heen, terugkaatsen van de ramen, op de toehoorders: gij zult geen andere goden Niet omdat van het gerestaureerde kerk gebouw een afgod gemaakt zou zijn. Het is slechts hersteld in de oorspronkelijke vorm, teruggebracht naar die tijd. toen de kerk in het middelpunt stond. Geluk kig dat ook ons geslacht oog heeft voor de grote kunstwerken, die de voor vaderen hebben gewrocht. En dit in stand willen houden. Met grote steun LaMir- m wm Prachtig zijn de kolommen (pilaren) der hervormde kerk uit de restauratie tevoorschijn gekomen. - De tweede kolom van voren af bezien is beschilderd met een Jeruzalemkruis. Van achter een dikke laag kalk kwam eerst een rood geverfde kolom, maar toen ook die verflaag was verwijderd, kwam de oorspronkelijke toestand naar voren. Bizonder mooi. De inleg van de heer W. Bevelander aan de Hogeweg 446 te Scherpenisse, die dezer dagen, onbewust van de gevolgen, met zijn spaarbankboekje of misschien ook dat van zijn vrouw, naar de gerieflijke Boerenleenbank aan de Laban Deurloostraat is getogen, bleek voldoende te zijn, om het totale bedrag van drie miljoen gulden aan spaargelden, welke deze Bank in onze kleinste streekgemeente rijk is, te overschrijden. En daarmee was tevens het unicum in deze bankgeschiedenis bereikt, omdat dit jaar niet minder dan zes ton is gespaard. Voldoende om er als bank even bij stil te staan. En daarom was het bestuur en de raad van toezicht zaterdagmorgen 15 december om 11.00 uur in het bankgebouw aanwezig. Evenals de gelukkige inlegger en zijn vrouw, het echtpaar Bevelander. Tot deze kleine kring van genodigden sprak de voorzitter de heer L. A. M. Elen- baas een welkomswoord, inzonderheid tot de mede aanwezige ere-voorzitter, de 79- jarige J. H. Hage en de familie Bevelander. Op gezellige wijze, gaf de heer Elenbaas, al moest daarbij dat droog cijfermateriaal worden genoemd, een stukje bankgeschie denis weg. Opgericht in 1916, na verschil lende voorbeelden elders in de omgeving, was niet verwacht, dat ook de Bank te Scherpenisse al spoedig een zo grote vlucht zou nemen. Vergete men niet, dat de Boeren leenbanken uit de nood der tijden zijn gebo ren. De groei der bank was dan ook vooral te danken aan de economische ongunstige tijd, die men toen beleefde. Het was niet eenvoudig toen geld van instanties of parti culieren los te maken. Zeker geen „goed koop" geld. Vaak waren de voorwaarden onoverkomenlijk, dikwijls te ingrijpend om nog enige vrijheid over te houden. De Scherpenisse Boerenleenbank begon in 1916 met 18 spaarders, maar in 1925 waren het er al 497. Nadien was er van groei geen sprake meer. De dertiger jaren lieten dat niet toe. Men had het geld zo hard nodig, dat er van sparen niets kon komen. Na de oorlog ging het weer excelsior. In 1950 telde men 500 spaarder en nu 840 op de 1300 inwoners, die deze gemeente telt. Ook het giraal verkeer is enorm ge.groeid. In tegen stelling tot vroeger toen men in het don ker naar de bank ging vindt niemand het meer iets bijzonders naar de bank te moeten. Waren er in 1925 27 leden met een reke ning courant, nu zijn het er 176. En de omzet In 1940 acht ton, in 1955 acht miljoen, nu 22 miljoen gulden per jaar. Het zal velen niet bekend zijn, dat er op de Boerenleen bank van Scherpenisse zoveel omgaat. Ook wat de spaargelden betreft ziet men die groei. In 1916 was het nog maar 107,78, het 25ste boekjaar 72.814,in 1954 be reikte men de 1 miljoen, zes jaar later het tweede miljoen en nog eens 2 jaar later, december 1962 werd de 3 miljoen gulden spaargelden volgemaakt. In 1962 werd niet minder dan 600.000.gespaard. Er is dus heel wat bereikt, zo stelde de heer Elenbaas vast en wanneer men de zorgen bekijkt, die op de zandgebieden heerst, mag men temeer dankbaar zijn over deze welvaart. Want vooral op Tholen zijn dit jaar de opbreng sten zeer goed geweest. Bovendien is het zo heel anders dan vroeger. Het is heel nor maal, wanneer een crediet moet worden opgenomen. Het hoeft heus niet te betekenen dat men slecht boert. Integendeel, het kan een verstandige investering zijn van materi aal of anderszins, waarvoor m eneen beroep op de Bank doet. En de aanvragen worden met grote soe- Vanaf donderdag 20 december tot en met maandag 24 december krijgt het publiek weer gelegenheid haar kerstinkopen te doen tot 's avonds 9 uur. In die periode zijn de winkels tot die tijd geopend. - Van de andere wettelijke regeling voor oudejaars avond wordt minder gebruik gemaakt. Ook dan mogen de winkels tot 9 uur geopend zijn, maar vooral in onze streek sluiten de meeste winkels reeds om 6.00 uur, in verband met de dan te houden oudejaarsavondkerkdiensten. Daarom doet de consument er goed aan op maandag 31 december tijdig klaar te zijn met zijn inkopen. Dan kan zowel voor hem als voor zijn winkelier bijtijds een rustige oudejaarsavond beginnen. pelheid behandeld. Het voordeel en voor recht van de kleine gemeenschappen is, dat men weet met wie van doen te hebben. De mogelijkheden zijn talrijk. Denk ook maar aan het Waarborgfonds Van land- en tuin bouw, aan de voor veiling en andere instel lingen te verrichten werkzaamheden in financieel opzicht. Men kan bijkans een blanco crediet krijgen in deze tijd. MODERNE PERMANENT WAVE ALBERT STOETZER Dames en Heren Kapsalon Engelsestraat 6 - Tel. 5743 Bergen op Zoom Het dacht het bestuur goed deze bereikte mijlpaal van 3 miljoen spaargelden even vast te leggen. En toevallig was de heer Bevelander de gelukkige, waarom hij nu met zijn vrouw aan de bestuurstafel in de Boerenleenbank was gezeten. We zijn daar blij mee, omdat het een teken is van de nuttige taak van onze bank, zo vervolgde de voorzitter. Want gaat het de bank goed, dan gaat het ook onze leden goed. Vanwege die bereikte 3 miljoen, bood de heer Elenbaas namens de Boerenleen bank Scherpenisse de heer Bevelander een elektrisch schccrapparaat aan, terwijl mevr. Bevelander een fraaie bloeiende plant kreeg. De heer Bevelander zei het bestuur vriende lijk dank. Hij had vermoed, dat, toen de uitnodiging kwam, er iets aan vast zat. Toch was dit een verrassing voor hem en graag zal hij meewerken om ook de vier miljoen spaargeld te bereiken. Kassier A. v. d. Hoek constateerde even eens met vreugde hetgeen thans is bereikt. Toevallig reeds een jaar na zijn indienst treding. Spreker merkte op, hieraan zelf niets te kunnen toe of afdoen, want dit hangt af van de economische situatie. Niettemin is hij dankbaar, dat in dit jaar een zo grote groei mag worden geconstateerd. En voor hem en zijn helpster mej. Hage (klein dochter van de erevoorzitter) was dit van zelfsprekend een prettig feit. Immers, als kassier heeft men een vertrouwenspositie en veranderingen zien de leden niet graag. Dat men hem op deze wijze heeft willen accepteren doet hem met vertrouwen ver der gaan. Hij is de leden daarvoor dank baar. De heer Elenbaas is er van overtuigd, dat hetgeen thans is bereikt mede te danken is aan de aktiviteit van de kassier en zijn helpster. Erevoorzitter J. H. Hage merkt op ver wonderd te zijn over een dusdanig groot bedrag aan spaargelden. Hij mocht de bank vele jaren dienen en zich die tijd herinnerend zou hij thans wat^ jaloers moeten zijn. Bij feijn afscheidt heeft hij evenwel de wens uit- 'gesproken, dat de bank verder in groei en bloei zou mogen toenemen. En voor die groeis is hij dankbaar. Hij hoopt dat het in de toekomst niet anders zal zijn. Dhr. Hage besluit zijn speechje met een feliciatie tot het gezin Bevelander. Ook in de toekomst zal men terecht kun nen om zijn spaargelden veilig te be leggen op de boerenleenbank te Scherpe nisse. Men kan er evengoed terecht, wanneer men voor een gezonde zaak geld wil opnemen en wat het gemak van het giraal verkeer betreft, daarvan zul len steeds meer leden overtuigd raken. Te Middelburg was er het vervolg van een eerst op het Kantongerecht Tholen afgespeelde zaak tegen de heer M. van D. uit Sint Annaland. De oorzaak was de moei lijke bocht Voorstraat-Tonhuisstraat te Sint Annaland, bij het nemen waarvan de heer van D met zijn personenwagen tegen een bromfietser was opgereden omdat hij even over de rechterweghelft kwam. Van D was tegen het vonnis van de Kantonrechter Tholen in beroep gegaan en in Middelburg merkte hij op, dat naar zijn mening de kan tonrechter onvoldoende rekening had gehou den met de gladheid van het wegoppervlak. Bij het afremmen was zijn auto over de helft van de rijbaan gegleden en daardoor in botsing gekomen met de hardrijdende bromfietser uit Oud Vossemeer. Ook nu weer was getuige L. J. B. uit Sint Annaland die het voorval zag geburen aanwezig om te verklaren hoe moeilijk di ebocht wel is. Hij kon niet anders rijden, meende ook ge tuige J.P.K.. De raadsman mr A. J. van der Hoeven onderstreepte dit alles nog eens, maar ondanks deze argumenten bleef de oficier van de rechtbank mr J. L. Andreae van mening, dat de bestuurder van de auto t ever over het midden was gegaan. Op de weg, die 4.85 meter breed is, waren remsporen van de auto aangetroffen op 80 cm van de linkerkant. Daarmee achtte de officier het bewijs geleverd, zodat opnieuw een geldboete van f 25.werd geëist en de bijzondere voorwaarde, dat de heer Van D, wil hij blijven autorijden zich tegen wet telijke aansprakelijkheid dient te verzekeren. De uitspraak werd bepaald op 21 december a.s. Voor dezelfde rechtbank werd de zaak behandeld tegen L.V. uit Oud Vossemeer voor het mishandelen van een 3 jarig kind. Men kent het verhaal. V had op zekere dag het 3 jarig kind van zijn getrouwde vrien din dusdanig toegetakeld, dat het met een schedelbasisfractuur in het ziekenhis moest worden opgenomen. De officier was bij behandeling van deze zaak zeer verontwaar digd, temeer omdat V een houding aannam, alsof hij het onbegrijpelijk vond, voor zo'n bagatel in de gevangenis te moeten. De verdachte was ook na het requisitoir nog niet erg bewogen. Hij kon zich niet indenken dat het zo erg was geweest. Hij was gaan samenwonen met mevr. De L. te Oud Vossemeer maar kon niet overweg met haar 3 jarig zoontje Rinus. Op een keer maakte hij zich driftig en sloeg en schopte het kind met genoemde gevolgen. De verdediger mr W. H. Vermaas wees de president op het psychiatrisch rapport, waarin L.V. minder toerekenbaar werd geacht. Hij pleitte voor een lichtere straf met ter beschikkingsteling, aldus het verslag in de P.Z.C.. Uitspraak 21 decem ber. De klokken luiden, Kerstmis is gekomen. Ze luiden heel de wereld in het rond, Ook daar, waar nog de echte, ware vrede Geen vaste plaats in 't woelend leven vond. Waar mensen praten, vrezend voor elkander. En blijven praten alle jaren door, Geen uitweg vindend bij zo veel bezwaren, En altijd zoekend naar het juiste spoor. Er ruisen orgels door de kathedralen. En door de kleine kerkjes in het veld. Waar weer een stem van 't rijke Evangelie, En van een stal in Bethlehem vertelt, Van 'n Kindeke, dat eenmaal werd geboren. Toen er een ster re stralend stil bleef staan. Die stralen bleef ook in de donk're dagen, En nooit weer iveif'lend onder is gegaan. Er zingen overal de kinderkoren. Dan is hun zang zo zuiver en zo rein, Omdat ze met hun jeugd en hun gedachten Bij 't Kindeke en bij de Kribbe zijn. Soms wordt hun liéd een loflied in de avond. Dan zingen stemmetjes zo teer en zacht, En als een dankend en gelovend bidden Klinkt hun ontroerend: Stille, heilige nacht. Er is cen kerstboom in de huisgezinnen, Er prijkt een kerstboom ook ginds overzee. Ze dragen beiden veel herinneringen Naar hier en naar de verre landen mee Dan zijn er ouders, die aan kind'ren denken, Dan zijn cc kind'ren, d" af stand wordt zo klein, Die op Kerstavond heel dicht nader komen, Hoe ver die landen dan ook mogen zijn. En heel de wereld ziet cen and're wereld, Waarin de ware, goede eendracht woont, Waar in het licht van 't zuiverste bedoelen De innerlijke, echte vrede troont. Dan staat het allerhoogste haar voor ogen, Wat in het diepst van aller harten leeft, Een Bethlehem, een stralend Kerstgebeuren, Dat al zijn liefde aan de mensen geeft!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 9