De ontwikkeling van de akkerbouw Aktiviteiten Aktiviteiten Streekverbetering mMwmmzmtm&m&MMwmmiu Gespreksavonden Wat er gebeurd is SOCIAAL-ECONOMISCHE LEERGANG Wanneer de wacht wordt afgelost Tips voor Tuinders Demonstratie 19c JAARGANG No. 6 EENDRACHTBODE - TWEEDE BLAD 20 DEC. 1962 RedactieLandbouwcentrum Zeeland, Westsingel 58 Goes voor het a.s. winterseizoen ONTWIKKELING en ONTSPANNING ©HIS De streekverbeterings commissie Tholen en redactie van de nieuws brief wensen alle lezers prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar. Nieuwsbrief streekverbeteri ng Tholen WAARHEEN GAAT HET MET ONZE AKKERBOUW? In de toekomst zal het verkrijgen van de hoogste kg.-opbrengst voorop blijven staan. Bij het toepassen van juiste teeltmaatregelen zal de keuze van het geschiktste ras onder de gegeven omstandig heden en het gebruikk van goed zaaizaad daarvan bij de akker bouw de sleutel blijven voor een winstgevend bedrijf. De laagste mudden en tonnen immers zijn bepalend voor de hoogte van de winst. Onwillekeurig komt mij nu een grapje in het „Panorama'' van enkele maanden geleden in de gedachten, dat hierop neerkomt, dat de landbouwvoorlichtingsdienst dingen vertelt, die de boer al langer weet. Dat mag dan zo zijn. Minder waar zijn zij er echter niet om. Hoe vaak is om een voorbeeld te noemen1 niet gesproken over gebruik van goed zaaizaad Maar toen ter gelegenheid van het Wereldzaaizaadjaar in 1961 een onderzoek werd ingesteld naar de hoedanigheid van het zaaizaad kwamen ontstellende cijfers aan het licht omtrent het gebruik van ongekeurd, inferieur zaaizaad ook in Nederland, zelfs in Zeeland Blijft de hoogte van de kg.-opbrengst doorslaggevend, de kosten, die daarmede gepaard gaan mogen ons niet onverschillig laten. Wij mogen veilig aannemen, dat die kosten, die al hoog zijn, nog verder zullen blijven stijgen. Daarbij zullen de arbeidskosten sterker blijven stijgen, dan die van de machines, zoals ook nu al het geval is. De mechanisatie zal daarom verder moeten gaan. Hierbij is oppassen geboden. Het is uitgesloten, dat iedere boer voor een groot aantal gewas sen de machines kan aanschaffen, die nodig zijn, zonder de renta biliteit van zijn bedrijf op het spel te zetten. Steeds verder gaat de ontwikkeling, ook in de akkerbouw De akkerbouwer van 20 ha zal dit echter eerder ervaren dan die van 40 ha of groter, maar ook een dergelijk in onze ogen flink bedrijf te klein is tegen de achtergrond van de mechanisatie bezien en zal nog kleiner worden Om deze dreigende overmechanisatie het hoofd te bieden, zal in toenemende mate specialisatie en sa menwerking plaats moeten vinden. Binnen het eigen bedrijf kan het aantal gewassen worden beperkt, waardoor minder machines nodig zijn en de benodigde machines een grotere oppervlakte te behandelen krijgen. In de beperking van het aantal gewassen per bedrijf ligt al ene zekere specialisatie, die samenwerkingsmogelijk heden opent met andere soortgelijke bedrijven met het doel het machinepark de nodige werkuren te geven. Deze samenwerking kan zo ver gaan dat 3 of 4 boeren voor gezamenlijke rekening hun bedrijven exploiteren. Een bedrijf van 100 ha kan nu eenmaal heel wat voordeliger mechaniseren dan laten we zeggen 2 van 20 en 2 van 30 ieder voor zich. Mits de vennoten hun rechten en plich ten goed vastleggen, behoeft een dergelijke vergaande samenwerking tusen individuele bedrijven in beginsel niet tot mislukking te zijn gedoemd, hoewel wij direkt toegeven, dat het landbouwbedrijf bijzondere eisen stelt, die niet in die mate gevonden werden bij een advokatenkantoor waarin 4 of 5 juristen samenwerken. Ook kan verder gegaan worden met het afstoten van werkzaamheden naar gespecialiseerde (loon)bedrijven, een ontwikkeling, die niet nieuw is, maar waarbij eigenlijk de boer zijn moeilijkheden afwentelt op de loonwerker. Een goed ontwikkelde loonwerkersstand nu en in de toekomst blijft voor het akkerbouwbedrijf een belang van eerste grootte. Een voorwaarde daarvoor is dat de boerenstand begrip heeft voor het loonbedrijf. Wanneer de boer van de loonwerker naast gespecia liseerde vakkennis de modernste apparatuur vraagt achten wij dit geen bezwaar. Op zijn beurt mag de loonwerker dan een zekere mate van waarborg verlangen, dat hij deze apparatuur ook renda bel kan maken of met andere woorden een zekere garantie omtrent de te bewerken minimum oppervlakte van de zijde van de boer mag de loonwerker desgewenst niet onthouden worden. Mogen wij vaststellen, dat hoge kg-opbrengsten bij verantwoorde kosten richtinggevend blijven, de kwaliteit van het geteelde produkt mag daarbij niet over het hoofd gezien worden. Dit nu maakt het er niet eenvoudiger op omdat tot op zekere hoogte als wij het zo mogen noemen het gemechaniseerd voortbrengen van kwantitatief veel produkt, strijdig is met een hoge kwaliteit daarvan. Toch zal de boer in de toekomst hierop bedacht moeten zijn. De kwaliteits eisen van jrodukten als aardappelen, erwten en uien zullen zeker toenemen. Maar wij geloven daartegenover wel, dat voor deze en andere produkten een markt zal blijven, al zal dat dan niet of niet in die mate meer de huidige markt zijn. Het mag dan zo zijn, dat bij stijgende welvaart de voedingsgewoonten veranderen en in plaats van brood, aardappelen en erwten meer fruit, vlees en ge vogelte worden gegeten, voor een goed akkerbouwprodukt blijft zeker plaats ook in de toekomst. Zweden een land met een hoog welvaartsniveau wil graag onze Bintje, maar dan goed gesorteerd, schoon produkt, vrij van groen en blauw 1 Het Duitse Ruhrgebied wil nog best onze erwt, mits gaaf, van goede kleur, goed in kook en aantrekkelijk verpakt. En waar op de duitse markt de belangstelling voor de erwten dalende is onder invloed van gestegen welvaart, geldt ditzelfde produkt in vele Afri kaanse landen met hun eiwitarme rantsoenen als een weelde-arti- kel. Nog ontwikkelen deze landen geen koopkrachtige vraag, maar ook daar stijgt de welvaart met enkele procenten per jaar, waarme de wij alleen willen zeggen, dat men niet te gauw moet oordelen, dat voor een produkt geen toekomst meer is. Het gaat er met onze akkerbouw naat heen, dat van de boer gevraagd zal worden veel produkt voort te brengen van goede kwaliteit, dat kan konkurreren met dat van andere landen op een markt, die wereldmarkt zal zijn, Dit is een zware, maar voor de vakbekwame, teoretisch en praktisch ontwikkelde boer geen te zware opgave. Veel zal gevraagd worden van zijn aanpassingsver mogen. Steeds zal hij zich moeten afvragen nog op de goede weg te zijn. Maar als hij niet ziende blind en horende doof is, zaj het hem ook in de toekomst welgaan. Goes, R.L.V.D. dr. ir. C. W. C. van Beekom I n de komende maanden zullen op ons eiland weer diverse middagen en avonden worden georganiseerd, die voor elck wat wils bieden. Wij twijfelen er niet aan dat deze middagen en avonden weer veel belangstelling zullen trekken. Tevens hopen wij dat andere organisaties *n verenigingen op deze dagen geen activiteiten BIJEENKOMSTEN Door de Werkgroep Agrarisch-sociale Voorlichting van de Streekverbetering worden in de komende maanden enkele bijeen komsten belegd waar deskundige inleiders voor ons gebied zeer belangrijke problemen zullen behandelen. De eerste bijeenkomst zal plaatsvinden op: woensdagavond 17 januari om 7 uur in het Holland Huis te Scher- penisse. Deze vergadering zal in het teken staan van de financiering. Inleiders Mej. N. Onderdijk van het Gezinsbegrotingsinstituut over Gezinsfinanciering. de heer B. Meijers direkteur Boekhoudbureau der Z.L.M. over Bedrijf sfinanciering de heer A. C. Simonse Kredietadviseur der C.C.R.B. over Krcdietmogelijkheden. Na deze korte inleidingen zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen en diskussie. Deze bijeenkomst is bedoeld zowel voor bedrijfsgenoten als hun echtgenoten. De tweede bijeenkomst zal plaatsvinden op: donderdag 7 februari om 7 uur in het Holland Huis te Scherpenissc Deze bijeenkomst zal handelen over de vererving en bedrijfsop volging. Inleiders: de heer W. L. Blindenbach notaris te St. Maartensdijk over De noodzaak van een goede vererving en bedrijfsopvolging en de handelwijze hierbij de heer C. Paauwe van het Boekhoudbureau der Z.L.M. over De fiscale aspekten van de bedrijfsopvolging Aan een forum bestaande uit deskundigen en bedrijfsgenoten zal men na deze inleidingen de vragen en problemen kunnen voorleggen. O. en O. DAG THOLEN op vrijdag 4 januari 1963 in Hotel „De Gouden Leeew" te Scherpenisse Wij nodigen u hartelijk uit. deze dag mee te maken. Deze dag wordt vóór u georganiseerd door: de PLATTELANDS JONGEREN GEMEENSCHAP THOLEN in samenwerking met de Streekverbeteringscommissie Tholen. zullen organiseren. We vragen ons toch wel eens af of door een samenbundeling van krachten het aantal vergaderingen niet iets beperkt zouden kunnen worden. Dit laten we graag aan de streek over, en moet slechts gezien worden als een suggestie. De volgende bijeenkomsten zullen worden gehouden: a. Woensdagavnd 19 december 1962 in café „De Tol" te Poortvliet om 7 uur. Spreker C. den Engelsen Hoofdassistent RVTD. „Resultaten mestveehouderij" Ir D. C. M. Boonman „Verbeterde arbeidsmethoden in en om de boerderij" b. 18 januari 1963 in het Holland Huis te Scherpenisse om 7 uur Spreker: G. Postma van het I.L.R. .Werktijdverkorting in de Veehouderij". De heer Postma is voor vele Tholenaren geen onbekende. Hij is nml. enige jaren als bedrljfsvoorlichter op Tholen werkzaam geweset. c. 22 januari 1963 om 2 uur in Hof van Holland te Tholen. Sprekers: Ir M. A. v. d. BEEK, ingenieur bij het rijkslandbouw- consulentschap voor de Zeeuwse eilanden „Onderzoek naar de mechanisatie van de voorjaarswerkzaamheden bij suikerbie ten". J. T. Andringa Hoofdassistent RLVD „De mechanisatie van de aardappel en uienteelt". d. 19 februari 1963 om 2 uur in het Holland Huis te Scherpenisse Ir H. J. de Bruyn Rijkslandbouwconsulent voor Plantenziekten en hun bestrijding. P. Verhage Hoofdassistent RLVD onkruiden en hun bestrijding. In februari zal een groenteteeltmiddag worden gehouden. Deze bijeenkomst zal nog nader aangekondigd worden in de Nieuwsbrief van januari. Verder zullen begin januari voor belangstellenden plaatselijke excursies worden georganiseerd naar de bedrijven waar met behulp van elektriciteit witlof wordt getrokken. Dit zijn de bedrijven van J. Praat te Tholen; J. Wesdorp te Stavenisse: G. J. Niemands verdriet te Stavenisse. Hiervoor zullen belanghebbenden nog een nadere uitnodiging ontvangen. Uit dit programma ziet U weer dat de Bedrijfsstudiegroep wat de technisch economische voorlichting betreft bijzonder veel biedt. Zij kan en wil nog meer doen, doch dan dient iedere grondge bruiker op Tholen lid te worden. Niet afwijzend te blijven staan, doch lid worden, ook in de toekomst blijft voorlichting voor U en over Uw bedrijf noodzakelijk. Momenteel c coördineert de streekverbeteringscommissie deze voorlichting. Dit werk zal worden overgenomen door de Bedrijfsstudiegroep. De derde bijeenkomst zal belegd worden op: woensdagavond 20 februari om 7 uur in het Holland Huis te Scherpenisse. en zal handelen over het onderwerp: De toekomst van de landarbeid en de landarbeider. Het programma voor deze avond zal nog nader worden aange kondigd. Alle bijeenkomsten zijn voor een ieder toegankelijk. Evenals vorig jaar het geval is geweest wil ook dit jaar de Streekverbeteringskommissie de praat- of gespreksavonden weer stimuleren en ondersteunen. De streekverbeteringskommissie wekt iedere organisatie op in eigen kring deze diskussie-avonden te beleggen. Hierdoor kan men in kleine kring de problemen die er leven aan de orde stellen en op intensieve wijze bespreken! De kommissie zal, indien gewenst, gaarne haar medewerking verlenen. Voorts zijn er mogelijkheden, dat de onkosten van deze avonden door de Streekverbeteringskommissie worden gedragen. Indien U hierover nadere inlichtingen wenst, kunt U zich wenden tot de sekretaris van de Agrarisch-sociale Werkgroep, Landbouw- huis. Goes (tel. 01100-5010). SNOEIDEMONSTRATIE BESSEN op 27 november j.l. (Op deze snoeidemonstratie was de belangstelling matig, doch de aanwezigen stelden deze demonstratie zeer op prijs. WITLOFEXCURSIE op 5 december Op Sinterklaasdag trokken we in de mist met 25 mensen van het eiland Tholen en uit Steenbergen in de richtin Goeree-Over- flakkee. 5 deelnemers lieten, bang van de mist, verstek gaan. Goed en wel over de Thoolse brug gekomen klaarde de mfst op en trokken we vol moed verder. We hebben die dag heel wat witlofbedrijven gezien. En de witloftrekkers en aspirantwitloftrekkers hebben heel wat op kunnen steken. Mooi witlof wordt er op Flakke geteeld. Sommige telers wassen het lof, anderen willen van wassen niets weten. Ze werken daar uitsluitend met centrale verwarming. Dit systeem is rendabel met behoorlijke oppervlakten. Men teelt er in speciale witlofschuren. Op de terugreis ging de tocht minder vlot, daar we geruime tijd op de veerboot moesten wachten vanwege de mist. „HOE MOET EEN TUINDER VROEGE AARDAPPELS TELEN 7" Hierover sprak de heer M. Wattel op 6 december voor de gespreksgroep Stavenisse. Spreker was van menining dat de tuinder zo vroeg mogelijk moet rooien. Hij moet niet wachten op veel kg per roe, maar moet kijken hoeveel kan ik per roe maken. Op Tholen begint men in het algemeen te laat te rooien. Vroeg rooien geeft hoge kg prijs, de grond is eerder vrij i.v.m. nateelt. De grond bevat meer vocht i.v.m. nateelt, kost minder arbeid en men krijgt een goede prijs voor zijn kriel. Er zijn vroege gronden genoeg op Tholen. Het beste kan men Eerstelingen nemen die is beer vroeg en is eetbaar als hij onrijp is. De Doré is wel smakelijker maar is duidelijk later en dit ras is niet meer gezond te houden. Men kan Barima ook proefsgewijs pro beren. Men kan goed zelf pootgoed telen. Met pootgoed uit eigen streek is men duidelijk vroeger. Verder werd nog uitvoerig bij verschillende teeltaspecten stil gestaan. KASSENBOUW Op Tholen staan 5 warenhuizen, het zesde is men aan het bou wen, als ik dit schrijf, voor 2 warenhuizen ligt de voet gereed en met no 9 is nog geen begin gemaakt. NOG EENS WITLOF Op Tholen zijn thans 5 tuinders bezig witlof te trekken met een transformator en gaasverwarming. 2 doen het in een kas en 3 onder platglas. 3 van deze bedrijven zijn een voorlichtingsobject van de streekverbetering B.B De lagere land- en tuinbouwschool der Z.L.M. te Scherpenisse organiseert in de maanden januari en februari 1963 een voor oud-leerlingen van het landbouw-, tuinbouw- en huishoudonderwijs. Deze cursus zal omvatten onderwerpen als: economie, bedrijfs economie, financiering, staatsinrichting, landbouwpolitiek nu en straks, belastingen, grond- en pachtzaken, enz. Als docenten zijn o.a. aan deze cursus verbonden de heren Dijkgraaf, Stelder, Meijers, Schlingemann en de directeuren van de resp. scholen. De cursus wordt gegeven van 1012 uur en van 131 5uur één dag per week, dit gedurende zes weken. Aan het eind van de cursus zal een excursie plaatshebben naar enige interessante objecten. De kosten van deze leergang (excl. excursie) bedragen f 10.Aanmelding is mogelijk tot 16 december a.s. bij de directeur van de school de heer Van Heusden. Wanneer we iets schrijven over de aflossing van de wacht, dan betekent dit dat er veranderingen gaande zijn. Welnu, dat er veranderde toestanden plaats vinden ten platte- lande, is merkbaar, wanneer men alleen maar denkt aan een gemo toriseerde verplaatsing van jong en oud. aan de vele cursussen die u gegeven worden voor allerlei beroepen, aan de industrialisatie die er op sommige dorpen plaats vindt en aan de modernisering van vele woningen op hét platteland. Als men er nu al deze dingen gadeslaat, vraagt men zich af: „In welke mate tast dit de samenleving ten plattelande aan?" Moeten door dergelijke veranderingen, dorpen ten dode worden opgeschreven of kunnen ze tot bloei komen? Allemaal vragen die door het opkomend geslacht beantwoord zullen moeten worden. Wij ouderen konstateren deze feiten en vragen ons af: „Wat kun nen we thans voor de jeugd doen?" Wanneer straks de aflossing zal plaats vinden en de jongeren onze plaatsen zullen gaan bezetten, hetzij op een land- .tuinbouw- of veeteeltbedrijf, of een middenstandsbedrijf, hetzij op organisa torisch terrein of het vervullen van kerkelijke ambten. Naar ik meen hebben we een mooie taak. De jeugd op te roepen ter mobilisatie. Straks bij het aflossen van de wacht moeten ze geoefend zijn en geschoold. Moeten ze ten strijde kunnen trekken, tegen het keiharde zaken leven van deze tegenwoordige tijd. Tegen de aanvallen die gedaan worden, op je klub of organisatie, op je houding ten opzichte van het kerkelijk of maatschappelijk leven. Om over al deze problemen te kunnen denken en spreken is er maar één weg, op de hoogte blijven, meedoen, niet afzijdig blijven staan. Bezoekt de ontwikkelings en ontspannings middag die 4 janu ari gehouden zal worden. Stel niet uit. Het gaat immers om de toekomst van jullie streek en haar bewoners. Deze middag zal worden ingeleid door enkele deskundigen op dit gebied en na afloop zal men in groepsverband kunnen diskussieen over datgene waarover werd gesproken. Wanneer we nu allen de schouders zetten onder dit mooie werk, dan zullen we ook dankbaar zijn iets te hebben kunnen bijdragen voor de samenwerking van ons geliefd platteland. P. v. Westen 's middags half drie voor JONGENS ,,De betekenis van een goede boekhouding". inleiding door de heer B. Meyers, direkteur van het Boekhoudbureau der Z.L.M. „Is de ontwikkeling van de tuinbouw belangrijk voor de ontwikkeling van Tholen inleiding door de heer Ir. L. Vellekoop, adjunkt Rijkstuinbouwconsulent in Zeeland Nabespreking en nadere bestudering van beide inleidingen De meisjes komen om half zes naar O. en O. en verzorgen een broodmaaltijd voor de jongens. De ouders verzoeken wij het bezoeken van deze dag door hun zoon enlof dochter mogelijk te maken of te stimuleren. Want wij hopen dat alle Thoolse jongeren aanwezig zijn. De tuinbouwgids 1963 verschijnt dezer dagen. U vindt hierin een schat van gegevens, welke nuttig zijn voor uw bedrijf. Vergeet niet er tijdig een te bestellen. U kunt dit doen aan de R.T.C. Westsingel 58 Goes of Nj de boekhandel Platglas legt men in de tweede helft van januari op de aard beien. Alleen als het behoorlijk gaat vrizen doet men het eer der. Peen kan men onder platglas ook in januari-februari zaaien. Men heeft dan minder kans op uitvrizen en de peen is mooier van kleur. Wel is deze teelt later dan de in de herfst gezaaide worteltjes. Men gebruikt 1 ons op 80 ramen. Zorg dat het water, dat van het platglas afloopt, weg kan en dat het niet te lang in de paden blijft staan. Is de afwatering van uw bedrijf in orde? Controleer dit en laat zonodig het hele drainagestelsel schoonmaken. Weet u dat u in bevroren witlofwortels niet mag werken? Laat ze eerst ontdooien voor u ze gaat verwerken anders krijgt u beschadiging en later rot in de kuil. Bezoekt de bijeenkomsten van uw plaatselijke kern of tuinbouw- vereniging. Het kan voor u en uw bedrijf van het hoogste be lang zijn. B. Baijense De Streekverbeteringscommissie Tholen in samenwerking met de Bedrijfsstudiegroep en de Voorlichtingsdiensten organiseert een PROGRAMMA VAN DE DEMONSTRATIE z Arbeidsverlichfing op de veehouderijbedrijven MELKEN VOEDEREN VEEVERZORGEN MESTEN Woensdag 9 januari 1963 Aanvang 14.00 ur. Op het bedrijf van de heer D. C. Duynhouwer, Lage Broekweg 4 te Scherpenisse. 's avonds zes uur GEZAMENLIJKE BROODMAALTIJD verzorgt door de meisjes (De jongens en de meisjes gebruiken dus samen deze maaltijd) Avondprogramma: half zeven Ongeorganiseerde versiering van de zaal. (slingers, groen, bloemen enz.) meegebracht en gezamenlijk maakt men de zaal klaar voor de gezellige avond zeven uur Kort inleidend woord door de heer Ir. M. A. Geuze Daarna afwisselend: optreden van „The Skylights". Dit orkestje bestaat uit enkele leden van het L.J.G.-orkest Tholen Quiz. Quizmaster is de heer I. Hage Dia-wedstrijd „Ken uw Streek", verzorgd door de heer J. Markusse Traktaties

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 5