EENDRACHTBODE De Kloof Sporthoekje Plaatselijk nieuws Piet van Tilburg De hogedrukgebieden zijn actiever. Jan Overeenkam 19e JAARGANG No, 5 13 DEC, 1962 TWEEDE BLAD Weerpraatje Classicale vergadering Hervormde Kerk Fiat.500 D 3.450,- Fiat 600 D 4.150,- Fiat 1100 5.700,- Fiat 1300 7.600,- Fiat 1800 9.850,- Fiat 2300 11.850,- ST. ANNALAND nu doen ze mee. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN STAVENISSE ST. PHILIPSLAND Contrasten maken het weergebeuren zo boeiend en we behoeven daarvoor beslist niet alleen in Amerika te zijn. Een van de jongste tegenstellingen; welke iedereen zal hebben opgemerkt, was het verschil tussen de sombere no- vembermaand (De Bilt maar 22 uren zon) en de klare luchten van begin december Met die 22 zonuren in De Bilt (normaal 50), boekte november een record voor deze eeuw. Er kwamen maar liefst 18 zonloze dagen voor tegen 11, normaal, een niet ge ringe reclame voor de aankoop van een hoogtezon. Om nog even verder op november door te borduren: de maand was droog en koud. Gerekend naar maximum- en minimum tem peratuur beleefden de meeste plaatsen in Nederland de koudste november sedert 1952 en hetzelfde unicum gold ten aanzien van het aantal dagen sneeuw: in De Bilt 9 (normaal 1) December starttte me een hogedrukge- bied en wat voor een. Uit een over de Noordzee naar het oosten bewegende rug ontwikkelde zich gedurende vorig weekeinde een groot maximum, in het centrum waarvan boven het continent de zeldzaam hoge baro meterstand van 1046 mb. of 785 mm voor kwam. Als gevolg van sterke uitstraling in de droge luchtsoort, waarmee het hogedrukge- bied was gevuld de nachten zijn lang op het ogenblik daalde de temperatuur belangrijk. Begin vorige week werd het in ons land minimaal 7 tot -8 gr C., maar dieper het continent in waren de minima nog veel lager, In de Oostenrijkse Alpenda len zakte het kwik op veel plaatsen onder 15 graden (Salzburg 18 graden). Hoewel het dus tot winter kwam lagen de (weer)-kaarten niet zo, dat er van een doorgewinterde situatie kon worden gespro ken. Voordat er kans op is, dat er een Elfstedentocht zal worden verreden, moet er een krachtig transport van koude lucht uit Rusland (Siberië) plaats hebben, zo moge lijk voorafgegaan door sneeuwval. Dat is wel onaangenaam, maar het vormt nu een maal de voorwaarde voor een vorstperiode, die langer dan een halve of een (korte) hele week duurt. Een kouperiode met Zuid- Oostelijke tot Zuidelijke winden, zoals in deze week, blijkt in de regel nogal kwets baar, hoewel de storingsfronten, welke over de Britse eilanden hierheen trekken, soms wel veel moeite hebben om tot het verkilde vasteland door te dringen. In het begin van deze week leek het er dan ook nog niet op, dat de winter zou beginnen met sneeuw en strenge vorst, maar... verrassingen zijn vooral in de de cembermaand altijd mogelijk. Een feit is, dat de hogedrukgebieden de laatste weken meer aktiviteit vertonen, dan in vele maan den het geval is geweest. Als deze hoge drukgebieden in het komende seizoen dan nog een Scandinavië boven de Azoren pre fereren zullen we vermoedelijk wel ge legenheid krijgen onze benen uit te slaan. (Nadruk verboden) DE VERWACHTING Terwijl in de vierde klasse der KNVB het programma van 8 december een week opschoof, wordt bij de zaterdagafdelingen Noord Brabant het voor 15 decemeber aan gekondigde programma gehandhaafd en ver valt dus de aankondiging van 8 december geheel. Dit betekent dat Smerdiek thuis om half drie tegen Krabbendijke gaat spelen en waar de gasten de laatste weken wat aan het af zakken zijn, bestaat voor Smerdiek de mo gelijkheid zich verder uit de gevarenzone weg te werken. Een gelijkspel zit er zeker wel in voor de thuisclub. In de eerste klasse A staat een belangrijk duel op het programma, waarbij de leidersplaats zelfs op het spel staat. Wit Zwart verwacht die leider thuis en The Gunners zal wel alles ap alles moe ten zetten om tegen het enthousiasme van de thuisclub te kunnen optornen. Het lijkt ons toe, dat The Gunners met een gelijkspel tevreden mag zijn. Olympia zal ook zijn uiterste best doen van ONI te winnen en ook voor deze thuisclub zit de kans er in. De wedstrijden zijn nog belangrijker ge worden, nu bekend is, dat zowel in deze als de tweede en derde klasse A maar één elftal zal promoveren. The Gunners houdt met 3 punten voorsprong nog altijd de bes te papieren in handen en het zal er ook wel van overtuigd zijn, dat verliespunten in de komende wedstrijden de eindspurt alleen maar moeilijker maken. Zowel Wit Zwart, HNC als Olympia zijn er nog altijd toe in staat om het leiderschap te belagen en alle drie zullen ze zich daartoe volledig geven. Voor ONI en WHS lijkt ons de kans nu wel belangrijk minder groot, terwijl het voor de overige elftallen zeker verke ken is. Zaterdag a.s. zal voorts in deze klasse gespeeld worden de wedstrijd Vrederust- Sprang 2 met de volle winstkans voor Vre derust. In de tweede klasse A gaat Tholense boys het opnemen tegen Good Luck 3 en kan met winst, welke kans er zeker in zit, van de 5e plaats op de ranglijst rechtstreeks naar de top schieten. Immers Tholense boys heeft twaalf punten uit 8 wedstrijden en The Gunners 14 pun ten uit 11 wedstrijden. The Gunners 2 is zaterdag vrij, zodat Tholen de achterstand ook op de ranglijst volledig kan in lopen, wat o.i. ook staat te gebeuren. De Ka- detten zullen er wellicht kans toe zien om S.S.C.2 klop te geven. In de derde klasse A gaat Kogelvangers 2 verliezen van Vre derust 2 en Chrislandia 3 verliest vanzelf en eveneens van Chrislandia 2. Er wordt om half drie of drie uur gespeeld. De te Zierikzee gehouden Classicale ver gadering van de Ned. Herv. Kerk werd Wegens ziekte van de praeses ds M. G. Westerhof uit Nieuwerkerk geleid door de assessor ds P. Alblas uit Scherpenisse. Na dat met een korte toespraak en enkele minu ten stilte het overlijden van H.K.H. Prin ses Wilhelmina was herdacht, werd 2 Cor. 5:1-9 gelezen en een welkomstwoord ge sproken. De vergadering was bijeen geroe pen om te considereren over de nieuwe psalmberijming. Door de predikanten en andere kerkeraadsleden uit de 3 verschillen de Ringen, waaruit deze Classis wordt ge sunroof Export Geheel compleet, [nel. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e.d. ÏSÊ vormd, waren de 150 psalmen in de nieuwe berijming bestudeerd, waarna door iedere Ring een rapport was ingediend over de bevindingen bij de praeses der Classis. Door het Breed Moderamen waren deze rapporten bekeken en aan de agenda toege voegd. Alle drie de Ringen waren vrijwel tot dezelfde conclusie gekomen. Naast veel waardering voor de nieuwe berijming was er in sommige gevallen ook kritiek. Aan gevoerd werd nog dat de berijming Hasper op sommige punten veel beter is. Tenslotte kwam men toch tot een conclusie over deze berijming geformuleerd door ds Boer en ds Liere, waarmee allen zich konden verenigen. Ds. van Liere bracht vervolgens verslag uit van een door hem bijgewoonde P.K.V. vergadering, evenals ouderling W. D. J. van Prooijen van Stavenisse voor wat de vergadering der Generale Synode aangaat. De Catechese, een onderwerp dat op de P.K.V.vergadering in behandeling was, werd ook een punt van bespreking op deze bijeen- j komst, omdat van verschillende zijden werd aangedrongen op het geven van schoolca- techisatie te iZerikzee. De Classicale Jeugdcommissie zal worden ingeschakeld voor het houden van een en- quette om na te gaan hoeveel leerlingen de godsdienstlessen of de schoolcatechisaties eventueel zouden bezoeken en hoeveel er zijn die thans nergens catechetisch onderwijs ont vangen. Nadat bij de rondvraag naar voren is gebracht, dat de kosten voor het strand- pastoraal door de Classis betaald moeten worden, hield ds Fa. A. van Liere een refe raat over het geschrift ,,De veranderde Plattelands-samenleving". Het was een bi zonder duidelijke uiteenzetting waarover nog een geanimeerde discusie ontstond in een sfeer die door allen zeer op prijs werd ge steld. Ds L. G. Zwanenburg van Stavenisse sloot de vergadering met dankgebed. Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V.Amsterdam AVOND DORPSGEMEENSCHAP GAAT NIET DOOR Een vorige week aangekondigde ontspan ningsavond, onder auspiciën van de Dorps gemeenschap en met medewerking van het jeugdorkest, welke op heden donderdag 13 december zou plaats vinden, is uitgesteld, vermoedelijk tot begin februari. BEJAARDENMIDDAG De Plattelandsvrouwen afdeling alhier heeft het voornemen om op dinsdag 18 dec. in het Dorpshuis een bejaardenmiddag te houden om half drie. Opgave tot deelname uiterlijk zaterdag a.s. bij mevr. Slager-van Markestein aan de Ring. ZENDINGSAVOND Uitgaan van de Ger. Gemeenten op het eiland Tholen wordt op donderdag 20 dec. a.s. in het kerkgebouw van de Ger. Gem. alhier een zendingsavond gehouden, waarbij ds. H. Rijksen uit Gouda zal voorgaan. Van de andere eilandgemeenten zal een bus rij den, waarvan de vertrekuren worden aan gekondigd in een advertentie elders in dit nummer. ONDERHOUD PROVINCIALE WEGEN AANBESTEED Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het onderhoud der provinciale wegen in 1963 aanbesteedt, waarbij voor het onderhoud der wegen op Tholen aldus werd ingeschre ven: firma Gebr. J. en M. Moerland Zn. te St. Annaland 91.000,J. Vos te Tho len 88.200,firma Johs. van Vossen Zn. te St. Annaland 87.715, STREEKVERGADERING HERV. VROUWENVERENIGING Vorige week werd door de Ring Tholen van de Herv. Vrouwenvereniging op Geref. grondslag de elfde streekvergadering ge houden in het herv. verenigingsgebouw alhier. De ringpresident, mevr. J. Weijler- van der Jagt van St. Annaland liet zingen ps. 119: 1 en 3, ging voor in gebed en las Hebreën 11. Na een welkomstwoord bracht mevrouw A. Vroegop-Scheermeljer finan cieel verslag uit over het afgelopen vereni gingsjaar. De bijbelinleiding over Deut. 34 werd gehouden door mevr. M. van der Weel-Boon, terwijl door mevr. Jasperse-De Bres uit St. Maartensdijk werd gedecla meerd. Na de pauze werd met het bondslied begonnen en sprak ds. J. van der Haar uit St. Maartensdijk over ,,De volharding der heiligen." Een koortje uit de plaatselijke vereniging „Tryfosa" zong enkele liederen, waarna ds. van der Haar met dankzegging eindigde. Er was voor deze bijeenkomst goede belangstelling, ook van de afdelingen in de andere gemeenten. RECHTEN VOOR KERKE RAAD Tijdens een in de herv. kerk gehouden ledenvergadering werd gestemd over de wijze, waarop de eerstkomende 6 jaar zal worden voorzien in de verkiezing Van ambts dragers. Uit de drie mogelijkheden, door de Synode aangegeven of de gemeente, kerke- raad en gemeente samen of alleen kerkeraad de verkiezing regelt werd met meerderheid besloten dat de kerkeraad het ook voor de komende zes aan zich zal houden. Van de 46 aanwezige stemgerechtigden spraken er zich 29 uit voor alle rechten aan de kerke raad en 17 voor een verkiezing door kerke raad en gemeente samen. Waar de consu lent ds. L. G. Zwanenburg verhinderd was door een herdenkingsdienst te Stavenisse stond deze vergadering onder leiding van ds. van Dijk van Poortvliet. JAARVERGADERING IJSCLUB Op de 36ste jaarvergadering van de IJs club ,,Sint Annaland" gehouden vrijdag 7 december jl. bij de heer H. Rijnberg, vielen een paar bizonderheden te vermelden, wel ke reeds in het openingswoord van de voor zitter naar voren werden gebracht. Eers tens het unicum, dat die dag reeds de ijs baan was geopend en het is een vraag of zulks in het bijna 37 jarig bestaan der vereniging al eerder is voorgekomen. De jaarvergaderingen worden namelijk altijd gehouden tussen 5 en 10 december en dan gaat men er wel zachtjesaan denken om het terrein onder water te zetten, maar te schaatsen valt er gewoonlijk pas in de twee de helft van de winter. Dat was ditmaal heel anders, nu reeds op 7 december de wel niet sterke, maar wel grote ijsbaan werd geopend en deze direct inzonderheid van de zijde der jeugd flinke belangstelling trok. Een tweede bizonderheid, welke in het welkomstwoord werd genoemd was het be danken van de bode W. Rijnberg. Na een verblijf in het ziekenhuis toch weer op dë vergadering aanwezig, maar voor het ver der waarnemen van het bodeschap vond hij de 70 jarige leeftijd toch te oud worden. Terwijl men over belangstelling voor het lidmaatschap en het schaatsen niet hoeft te klagen, laat het vergaderbezoek wel heel wat te wensen over, Van de 707 leden wa ren ter vergadering 19 stemgerechtigden aanwezig, in hoofdzaak dan nog bestaande uit bestuur en commissarissen. De voorzit ter memoreerde het overlijden van 3 leden der vereniging in het afgelopen jaar. Door vertrek en om andere reden hadden er 31 bedankt, terwijl er weer 19 nieuwe waren ingeschreven. Zo blijft het ledental rond de 700 draaien, waarmee de IJsclub tot een der grootste verenigingen van Sint An naland kan worden gerekend. Ook in financieel opzicht staat de zaak er gezond voor. Werd vorig jaar tijdens een ijsloos seizoen een nadelig saldo geboekt, dank zij de schaatserij van kerstmis 1961 werd weer een batig saldo genoteerd in het afgelopen boekjaar. De inkomsten bedroegen f 1252.55 de uitgaven f 780,28, een voordelig saldo dus van f 472.27. De liquide middelen be- dargen per 1 december f 1049.30. Aan de verplichtingen tegenover de boerenleenbank waar een geldlening bij tterreinaankoop werd verkregen, kon volledig worden vol daan en daarnaast nog eens een aandeel van f 100.afgelost. Men kijkt nog wel aan tegen een schuld van een f 2600.maar daartegenover staat het terreinbezit. De ba lans geeft dan ook als kapitaal der vereni ging een bedrag van f 2740.65. Herkozen werden de bestuursleden J. Kurvink en G. Heijboer Wzn, alsmede de commissarissen B. Keur Mzn, W. Scherpenisse Johzn en M. Mosselman Jzn. Voor bode bleek er één liefheber te zijn, die reeds als waarnemend optrad. De heer C. Goedegebuure Czn. kreeg dan ook alle stemmen voor deze functie. Nogmaals werd de oude bode dankgebracht voor alles wat hij sinds de oprichting voor de vereniging deed, vele jaren als hulpbode en de laatste 17 jaar als vaste bode. Unaniem was de bij val op het bestuursvoorstel de heer W. Rijnberg tot erelid te benoemen, waarvoor deze allen vriendelijk dank bracht. Ook werd hem nog een blijvende herinnering toe gezegd. Sedert een paar jaar wordt de specifieke ijsclubvlag vermist met opschrift „IJsclub Sint Annaland". Niemand kan Bewogen dagen liggen achter ons. Ook in een klein land kan in korte tijd veel gebeuren. Als een rollende steeds groter wordende sneeuwbal beleefden we de ma- raton-aktie voor de stichting van een nieuw dorp voor gehandicapte kinderen. Ik had er ook nog aan mee willen doen, door de lezers een rijksdaalder op tafel te doen leg gen. „Het kost u een rijksdaalder", wan neer u onderstaande leest, had ik u willen voorhouden. En tien tegen één, dat u het had gelezen, zelfs met die voorafgaande waarschuwing, dat het u een rijksdaalder zou kosten, wilde u eerlijk blijven. En wat u dan in kleine lettertjes had kunnen lezen was eenvoudig de mededeling, dat u een rijksdaalder diende op te sturen, omdat u had gelezen, dat er nog méér nodig is voor „Ons Dorp". Ja lezer, wanneer u eer lijk tegenover uzelf en mij was geweest, had het een riks gekost, want wie had zijn nieuwsgierigheid kunnen bedwingen en wie had de kleine lettertjes niet gelezen. Ik heb er maar vanaf gezien, omdat zo kort daarop een ander gebeuren ons volk beroerde en ontroerde. We hebben er zo veel van gezien en gelezen. En we kunnen er niet bij stil blijven staan, Maar waar ook ik aan menige koninginnedag een versje wijdde, wil ik ten afscheid ook nu een paar regels schrijven tre herinnering aan een zo groot Vorstin: Er is een dag, die'k nimmer zal vergeten, Er blijft een dag, die eens een feestdag was, De klokken luidden vroeg al in de morgen, En uit de kast kwam mijn oranjedas. Ik klom met vader zingende naar boven Tot bij het dakraam, waar ik 't wonder zag, Want uit ons huis hing dan in brede banen, En fris en fier de rood-wit-blauwe vlag O, Wilhelmina, dat is lang geleden Nu kijk ik even naar het stille Loo Er zijn alleen nog maar herinneringen Dat gaat in alle aller leven zo. Toch zal't herinneren nog menigmaal herleven Aan u die lééfde in ons huisgezin, Voor wat Ge allen altijd hebt gegeven Als Wilhelmina, ónze Koningin Ja, en nu zijn ze dan toch mee gaan doen. Het heeft even geduurd, maar ik had het verwacht, dat er uit de bejaardensoos een limerick zou komen. Want de oudjes doen het immers nog best. Er was zeker al eens gepiekerd, het was er nog niet van geko men tot de wed. A. G. uit Tholen deze week de knoop doorhakte, de pen ter hand nam en me schreef: „Beste Jan, Als lid van de Thoolse bejaardensocieteit ben ik erg dankbaar voor wat er in Tholen voor ons wordt gedaan. Daarom maakte ik deze lime rick: Wij, Thoolse ouden van dagen, Hebben geen reden tot klagen. De winkelweek-fooi Die was toch heel mooi De „soos" wordt op handen gedragen Ie is toch goed? Ik vind het wel. De prijs van de week. En zelfs een extra prijs, want voor de bejaardensoos in Tholen zal ik de pocketuitgave cadeau doen van het zo bekende „Eenzaam maar niet alleen" door Wilhelmina. Mogelijk het eerste begin van een bibliotheek voor bejaarden. Aleen moet men nog even geduld hebben, want van dit boek wordt thans een nieuwe druk gemaakt, welke mogelij keind van dit jaar gereed komt. Niemand van de vroegere winnaars of win naressen zal het erg vinden, dat we voor deze ene keer de prijs wat hebben verhoogd (in waarde). Dit dan vanwege de bejaarden primeur. Er werd deze week ook nog aan de mistige Sinterklaasavond gedacht want een andere inzender stuurde de volgende limerick om de bizondere weersgesteldheid van de 5e december 1962 in de annalen van Jan Overeenkam vast te leggen. Op sinterklaasavond, och heden, Toen kon men de weg niet betreden. Door ijzel en mist En geloof het beslist: Zijn de Sint en zijn knecht uitgegleden. Nou, dat was het dan weer voor deze keer. Wie is de volgende limerick-winnaar? vraagt Jan die voor andere doeleinden gebruiken, zo dat het spoorloos verdwijnen enigszins raad selachtig is. Toch zal er weer een vlag moeten ko men om wat fleur te geven tijdens de ijs baanopening. Uit de vergadering werd voor gesteld de leeftijd, dat contributie betaald dient te worden van 14 op 12 jaar te bren gen, temeer waar nog altijd de lage contri butie van f 1per jaar word vastgehou den. Voorheen was die leeftijd zo gesteld, omdat de kinderen tot 14 jaar de lagere school bezochten. Nu is dat in vrijwel alle gevallen 12 jaar en men staat tegenwoordig al vroeg op de schaats, zodat men als kind altijd nog enige jaren kan profiteren van de gratis toegang. Overigens gaat deze leef tijdsverlaging pas volgend jaar in. De voor zitter sloot met ook 'n woord van dank voor de aanwezigheid van het erelid C. Dijke de vergadering, hopend dat het zo goed be gonnen ijsseizoen nog een prettig staartje zal heben in de komende weken. Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 BERGEN OP ZOOM BURGERLIJKE STAND over de maand november 1962 Geboren: 2 november Izaak Johannes Jacob zoon van Jan de Vos en Jannetje Hage 8 november Izabella Anthonia dochter van Jacob Antonie Cornelis Gaakeer en Catharina Izabella van de Zande Getrouwd: Johannes Moerland oud 23 jaar havenar beider en Cornelia Wilhelmina Baak oud 24 jaar zonder beroep beiden wonende alhier Loop der bevolking Ingekomen: 27 november Marinus Martinus Moerland van Papendrecht naar Kerkstraat 67 Vertrokken: 7 november Cornelis Stavast en gezin van Stoofpad 7 naar Antwerpen (België) 20 november Jacob Cornelis Hout van Wilhelminastraat 14 naar Ridderkerk BURGERLIJKE STAND over de maand november 1962 Geboren: Catharina Johanna Maria, dochter van A. M. Noorthoek en C. J. Labruijere Jacomina Adriana dochter van H. Filius en J. C. Meijer Marinus Cornelis Jozua zoon van C. Noorthoek en M. C. Noorthoek Getrouwd: W. D. Faasse oud 22 jaar en M. Wage- maker oud 17 jaar K. Kosten oud 22 jaar en A. Verstrate oud 18 jaar Overleden: Maria den Braber oud 66 jaar echtge note van A. M. Geense Adriaan Aarnoudse oud 75 jaar echtge noot van C. A. Bolier Ingekomen personen: B. A. Donkersgoed en echtgenote geko men van Nieuwleusen ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE i door Jan v. Maasdorp 10 2 „Je kunt nooit zo alleen staan als ik", luidde haar conclusie op de klacht van haar broer. „Ik heb 't, als enige vrouw tussen jullie mannen, veel moeilijker." Ze beet nijdig een draad af met haar gave pareltanden. Karei keek haar peinzend aan. Enige vrouw zei ze, niet: meisje. Verward dwaalden zijn blikken langs haar nieu we zijden jurk, die strak om haar slanke lichaam zat. Het was de reeds rijpe vrouw in haar, die de verwarring bij haar broer waarnam. Karei dacht: „Zij loopt rond in zijden kleding en moeder met een bonte schort voor." Dora lachte vermaakt, toen ze zag hoe haar toch al gro te broer tot in zijn nek kleurde. Op haar beurt dacht ze: „Soms is hij net moeder zo bekrompen en nederig." Alsof ze zijn gedachten raadde, zei ze heftig en scham per: „Ik weet, Karei, dat jij me gelooft, als ik zeg, dat ik deze zijden jurk eerlijk verdiend heb. Wat je broers denken (ze zei: je broers) en die roddelwijven in de straat, laat me volkomen koud. Nee, ik zal mijn lichaam niet verkopen aan de eerste de beste. Met mijn lichaam en mijn gezicht verkoop ik dure japonnen en hoeden aan rijke dames. Maar ik wacht mijn beurt af het zal heus geen tien jaar meer duren. Dan ben ik geen ver koopster meer, dan bezoek ik de sjieke modezaken als klant. En op een man kan ik ook wachten. Maar die zal me dan een leven moeten kunnen geven zonder zorgen." Neen, deze raffineuze hulpmiddelen om te slagen in het leven stonden de broer niet ten dienste. Al wat Do- ra's in wezen koele hartstocht en berekende natuur schonk haar onwrikbaar zelfvertrouwen, haar geloof en ook haar onaantastbaarheid, miste hij te enemale als jonge man. Zwaarder dan bij zijn zuster, die kracht putte uit haar haat en verbittering tegen eigen bloed, drukte op hem de verachting en spot van de oudere broers en het geestelijk-arme tekort aan begrip van zijn moeder als een loden last. Alleen staan betekende voor hem: een zaam zijn en zwak en verlaten. De wereldoorlog 1914 was uitgebroken, Nederland was in zover bevoorrecht, dat het kon volstaan met de afkondiging der mobilisatie. Karei de Hoog werd inge deeld bij het veldleger. Waar hij aanvankelijk de hoop had gekoesterd in de militaire dienst iets te kunnen be reiken, bleek hem al spoedig die hoop ijdel. In die jaren was een leger niet anders dan een conglomeraat van niet-denkende soldaten, voor het overgrote deel arbei ders. Daarboven stond de klasse der officieren cul minerend heette dit massabegrip: officieren en minderen. Vakopleiding, of zelfs het onderhouden van vakkennis, was voor de soldaten een ongekend iets. Buiten de ver moeide marsen en de verplaatsingen van troepen langs de Duitse grenzen brachten de soldaten hun militaire jaren in ledigheid en geestelijke onaarding door. De kazernesfeer en het militaire, doelloze leven had den in de vier lange jaren der mobilisatie Karei de Hoog met volkomen apathie bedreigd. Minder dan ooit te voren had hij hoop en vertrouwen in zijn toekomst. Totdat hij het was de laatste maand van de mo bilisatie een vreemde ontmoeting had. Tijdens een lange, vermoeiende mars op de heide, was hij toege voegd aan een patrouille, welke onder bevel stond van een reserve luitenant. De andere soldaten hadden voor uitgeschoven posten betrokken Karei de Hoog, die als lagere verbindingsman aan de luitenant was toege voegd, bevond zich tijdelijk alleen met de officier. Ze liepen samen op de eindeloze vlakte. Opeens zei de officier: „Wacht eens, soldaat, hoe heet je ook weer?" Zoals de krijgstucht dat eiste, was de soldaat in de houding gesprongen, had gesalueerd en zich officieel voorgesteld. „We gaan hier even uitrusten," sprak de luitenant, gaf zelf het voorbeeld en noodde met een handgebaar zijn mindere uit hetzelfde te doen. De officier begon zijn schoenen los te maken, doch tastte eerst in zijn zak, nam zijn sigarettenkoker er uit en smeet die nonchalant naar zijn mindere. ,Hier, steek een sigaret op en geef mij er ook een." Verbluft keek soldaat De Hoog met schuine blik naar de officier. Wat een rare sinjeur was dat! Hij had een lucifer bij de sigaret van de luitenant gehouden, waarop die kwasi-boos had gewaarschuwd: „Denk om mijn snor, verdorie." Ze hadden beiden gelachen, omdat de luitenant geen haartje op zijn bovenlip had. Wat ie nu weer deed! Hij keek toe, hoe de officier ongegeneerd zijn schoen en sok uit trok, om dan met het boveneinde van zijn sok wat pluisjes tussen zijn tenen uit te vegen. „Verrek" dacht Karei de Hoog, geamuseerd, „wat een rare officier is dat nou hij lijkt mijn slapie wel." En hij kon waarachtig kankeren ook als zijn slapie: „Moet je zo'n blaar es zien, soldaat. Daar moet ik nog minstens twee uur mee rondlopen De soldaat keek zoals hem verzocht werd, maar wist niets te antwoor den. Hij zag hoe de luitenant een grote blaar op zijn hiel doorprikte en er een verbandje om legde. „Nu ben ik een oorlogsgewonde," spotte hij. Het diciplinaire ijs was nu echter gebroken, het ver dere gedeelte van de mars rookten ze samen de koker van de officier leeg. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 5