WEEKBLAD VOOR HET EILAND TKOLEN EN ST.FILIPSLAND Z.LM.-Kringvergadering, WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De school van het leven. RAADSVERSLAG SINT-ANNALAND. Begrotingsvasfstelling bracht weinig discussie - Nieuwe tarieven voor Dorpshuisgebruik - Aankoop grond „achter de bogerds" nu definitief - Groene Kruis met flink tekort - Grond voor nieuwe begraafplaats aangekocht Samenwerking tussen coöperaties en particuliere ondernemingen kan voor alle partijen vruchtbaar zijn 19e jaargang no. 5 13 december 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 3,00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Hebben de ouden niet meer de wijsheid in pacht Volgens velen niet. Tot en met de eerste kwart van deze eeuw was de oudere generatie tot voorbeeld van de jongere. De oudere had de levenservaring, die de jongere nog moest opdoen. Tegen de ouderen werd opgezien. Nu worden de ouderen in bejaar dentehuizen „opgeborgenDit is een funda mentele verandering van het maatschappelijk patroon. Een socioloog schrijft in een studie over dit verschijnsel: Tot voor een paar eeuwen groeide de jonge mens op in het huiselijk millieu. De ouders waren het voorbeeld, waarnaar zijn eigen levenspatroon werd gevormd. Hij was voorbestemd om later het werk van de ouderen over te nemen. Reeds heel jong moest de jongen vader helpen in zijn be roepsbezigheden, het meisje in de huis houding. De school was het punt waar kinderen in aanraking kwamen met andere kinderen. Met het voortschrijden van de industriali satie werd de school belangrijker en 't aan tal schooljaren groter. Iemand die niet alleen lagere school en middelbare school door loopt, maar ook nog naar een instelling van hoger onderwijs gaat, verkeert soms van zijn 6e tot zijn 28ste jaar in het schoolmillieu van jonge mensen. Deze lange leerperiode maakt dat hun opvoeding niet meer thuis, maar elders geschiedt, in het eigen millieu van de jeugd. Dat is een op zichzelf staande omgeving met eigen normen en die een eigen volwas senheid creëert. Vanuit het eigen cultuur patroon, dat zich hier ontwikelt, wordt niet meer opgezien naar de oudere generatie. Theoretisch beschikt men over alles, waar over ook de oudere generatie beschikt, alleen het geld ontbreekt om alles wat bin nen het bereik van de ouderen ligt, ook binnen eigen bereik te hebben. Theoretisch beschikt men er echter reeds over, heeft er zijn oordeel over en meent er later een beter gebruik van te maken dan de ouderen. De ouderen daarentegen zeggen, dat de jongere niet over ervaring beschik»- V en is belangrijk, maar de levenservaring is belangrijker, is rijper. De jongeren denken dat zij volwassen zijn. Hun kennis van zaken en het levenspatroon, dat zij in hun jeugdgemeenschap hebben gevormd, maakt dat zij dat gevoel krijgen. Deze volwassenheid is echter, zegt de schrijver, een gedeeltelijke volwassenheid. Levenservaring is onmisbaar voor echte vol wassenheid. Doordat het opzien naar de oudere generatie met die ervaring is weg gevallen, zal de afgestudeerde mens niet inzien, dat hij nog verder zal moeten leren: in de school van het leven. Hij weet immers al alles en weet ook al hoe de middelen te gebruiken die binnen het bereik van vol wassenen liggen. Het (te) lang verkeren in het eigen millieu van de jeugd verhindert hem later open te staan. Hij is voorgoed gevormd. Maar slechts voor een deel ge vormd. Dit betekent een nivellatie, nivel- latie van de cultuur. Dat is de slotsom van deze socioloog. Is het zo inderdaad Voltallig was de openbare vergadering op dinsdag 11, december onder leiding van wnd burgemeester J. Moerland. Na ambts gebed stond de voorzitter met enige woor- stil bij het overlijden van Koningin Wilhel- mina. De ouderen weten met uitzondering van de laatste jaren niet anders, dan te staan onder haar beleid. In eerbied mogen we ge denken wat deze Oranje voor ons volk betekende en moge Haar Koninklijke Doch ter eenzelfde lange regeringsperiode worden geschonken, aldus de voorzitter, die het Koninklijk Gezin Gods kracht en troost toewenste bij dit toch smartelijk verlies. Tenslotte las hij het namens de raad en in woners aan H. M. de Koningin gezonden telegram van deelneming. Bij de ingekomen stukken was berichting van aanneming der benoeming tot lid van de advieswoonruimtecommisse door mej, E. van Vlaanderen, evenals van de heer M. C. van 't Hof als concierge-schoonhouder Dorpshuis. Vastgesteld was door gedepu teerde staten de gemeenterekening over 1960 Na een toelichting op een vraag van dhr. Stols werd het voorstel aanvaard om aan de Zeeuwse stichting voor revalidatie een éénmalige bijdrage te geven van 5 cent per inwoner. Voor kennisgeving werden aangenomen de verzoeken om een bijdrage door de Bond van mobilisatie-invaliden voor de bouw van een klokketoren en beelden groep te Drach ten en van het curatorium der katholieke leergangen te Tilburg. DE GEMEENTEBEGROTING De door de raadsleden onderzochte ge meentebegroting 1963 gaf weinie aanleiding tot opmerkingen. Met voldoende werd door de commissie geconstateerd, dat nog een sluitende begroting was verkregen en voor de verstrekte toelichting door de wnd se cretaris werd dank gebracht, terwijl de com missie ook zijn waardering uitte voor de samenstelling in een periode dat het burge meester-secretaris-schap vakant is. Slechts werd in afwijking van de begro tingspost voorgesteld voor het Centrum Kraamzorg f 1.50 per verzorgingsdag bij te dragen. B en w bleken van gelijke gevoe lens. Ook werd door b en w overgenomen het voorstel der commissie naast de subsi dies voor kanker- en rheumabestrijding ook de astmabestrijding te subsidiëren. De com missie was enigermate verontrust over de stijging kosten schooltandverzorgen. B en w achten het geraamde bedrag nochtans ver antwoord, daar de dienst de laatste paar jaar aanmerkelijk beter loopt. Van de gelegenheid om op deze begroting nog algemene beschouwingen te houden maakte geen der raadsleden gebruik. Wel verzocht dhr. Stols nog een enkele inlich ting omtrent gebruik Dorpshuis. Wanneer er bijvoorbeeld een B.B. avond wordt ge houden, moet die ook huur betalen. De voor zitter antwoordt bevestigend zij het dan voor wat de B.B. betreft in die zin, dat de gemeente betaalt aan de Dorpshuiskas. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna met algemene instemming de begroting 1963 goedgekeurd, waarbij de gewone dienst de volgende cijfers toont: inkomsten en uitga ven f774,834,12. Kapitaaldienst inkomsten f 1.882.547,55 uitgaven f2.151.799,62 nadelig slot f269.252,07. De havenmeester zal een telefoonaanslui ting krijgen op gemeente-kosten. Dhr. Stols vindt, dat er ook in het Dorpshuis telefoon zou moeten zijn. De voorzitter is het daar mee eens. Alleen is het geruik daarvan minder controleerbaar. Na overleg zal wor den bekeken, hoe dat het beste te verwezen lijken is, waarbij niemand zich tegen deze aansluiting verklaart. Aangegaan wordt een rekening courant-overeenkomst voor 1963 met de n.v. bank voor Nederlandsche ge meenten tot een bedrag van f 150.000. DOORTREKKING SCHOOLSTRAAT Op 21 maart jl. werd besloten tot aan koop van een perceel grond met opstallen van P. J. van de Repe om het onderdeel van het uitbreidingsplan „achter de bogerds" verder te realiseren. De heer van de Repe kon zich echter niet met het bedrag der schadeloosstelling ad f26.140.verenigen. Een volgend overleg had tot resultaat, dat de vergoeding f371.40 hoger wordt B en w stellen voor tot de aankoop over te gaan. Dhr. Stols informeerde wat er dan wel aan de eerste vergoeding mankeerde. De voorzitter antwoordt, dat betrokkene terzake advies bij de Z.L.M. heeft ingewonnen, waarna de hogere waardering tot stand kwam. Dit overigens niet zo veel beteke nende meerdere bedrag kostte de gemeente twee jaar. Dhr. Stols: hebben ze daar twee jaar over moeten doen? Dan is het aan potlod enopge- gaan. Overigens is niemand tegen deze aankoop De bedoeling is de Schoolstraat spoedig door te trekken, omdat er spoedig weer bouwgrond1 nodig is. NIEUWE BEGRAAFPLAATS IN 1964 ZEKER NODIG Aangeboden wordt ter vaststelling de her ziening van het uitbreidingsplan, verband houdende met de aanleg van een nieuwe begraafplaats. In het belang van de volks gezondheid en de aanwezigheid in de om geving van een conservenindustrie werd' de oorspronkelijke plaats achter de Tienhoven minder geschikt geacht. Nu is de nieuwe begraafplaats geprojecteerd aan de F. M. Boogaardweg. Met de vier eigenaren van de daar liggende 2 hectare grond werd overeenstemming bereikt. De heer Stols vraagt of de totale kosten daarvan reeds bekend zijn. De voorzitter: Van de grond wel, dat is f2.50 per m2 of f 50.000.in totaal. Aanleg is gewenst, daar de nieuwe begraafplaats in normale omstan digheden in 1964 zeker nodig zal zijn. De bedoeling is door de Ned. Heide Mij (na goedkeuring van het aankoopbesluit door gedeputeerden) een plan te doen maken. Wat de kosten daarvan en van het in orde maken zijn is nu nog niet bekend. Wel is het zeker, dat er veel meer zijpaden in voor komen, zodat de 2 ha uiteindelijk niet te veel is. Bovendien moet er rekening mee worden gehouden, dat er in de toekomst mo gelijk ook een aula zal worden geplaatst. De huidige begraafplaats is aan opper vlakte maar een derde van de nieuwe. Nadat weth. Scherpenisse de voorzitter heeft dank- gebracht voor het terzake genomen initiatief de heldere kijk op de zaak om deze plaats uit te kienen en de overeenstemming met de eigenaren, wordt met algemene stemmen tot deze grondaankoop besloten. Het bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs over 1963 wordt bepaald op f49,54 of in totaal f4491,99 naar een ge middeld aantal leerlingen van 902/3. Voor de school met den Bijbel wordt het f38.51 Goedgekeurd worden vervolgens de begro tingen 1,963 van „het groene kruis". Het geraamde tekort is f 6998,50. Op de ge meentebegroting staat een bijdrage van f 7000.De heer Stols dankt genoemd be stuur voor de uitvoerige uiteenzetting van de ramingen. De voorzitter merkte op, dat het Groene Kruisbestuur met een voorstel zal komen tot contributieverhoging, omdat de gemeentelijke bijdrage (van f5000. naar f 7000.te hoog wordt. Wethouder Scherpenisse wijst er op, hoe het Groene Kruis in feite geen f 7000. te kort komt op haar gewone ramingen, maar dat hieronder f 2000.- van een jaar lijks badhuistekort is begrepen. In feite moet de gemeente het badhuis exploiteren, wat echter aan het Groene Kruis is over gedragen. De heer Den Engelsman vreest dat het badhuis op den duur gesloten zal moeten worden. Weth. Scherpenisse gelooft dat men het met een gemiddeld' aantal van 100 per week nog moet aanhouden. Eveneens wordt goedgekeurd de begroting wezen armen 1963, waarvan de gewone dienst f 16.612,16 aan inkomsten en uitga ven aangeeft en de kapitaaldienst f 15.072,71 Hamerstukken zijn de voorstellen tot toeken ning van een uitkering ineens over 1962 aan het gemeentepersoneel, een redaktionele wijziging van de reinigingsdienst-regeling en een salarisherziening van het gemeenteper soneel. Met betrekking tot de reinigings dienst zegt ds heer Stols het op prijs te zul len stellen, wanneer er nu eens werk wordt gemaakt van de destijds genomen besluit om eenmaal per maand huis- en tuinvuil op te halen, wat niet in de gebruikelijke emmer kan. De voorzitter antwoordt, dat er a.s. maandag een vergadering van het Stich tingsbestuur wordt gehouden en daarover dan zeker wordt gesproken. WIJZIGING DORPSHUISTARIEVEN Het is b en w gebleken, dat de 3 jaar geleden vastgestelde tarieven voor het ge bruik van het dorpshuis wijziging behoeven Voorgesteld wordt voor gebruik van de grote zaal van 7 tot 11 uur zonder gebruik keuken voortaan f 30.— te vragen en met keuken f35.voor gebruik van 7 tot 12 uur f40.(met keuken f45.voor ge bruik van 7 tot 1 uur f 50.c.q. f 55. en voor gebruik van 2 uur 's middags tot 1 uur 's nachts f 50.of met keuken f55.Voor gebruik podium f 10.voor wekelijks eenmalig gehruik grote zaal bij abonnement f 125.per jaar en voor het podium f 75.per jaar. In 't algemeen kan gesteld, dat de tarieven met gebruik keuken met f 10.zijn verhoogd. Nadat de heren Stols en Kurvink enige toelichting hebben gevraagd, merkt raadslid van den Boogaart op zich niet met het voor stel te kunnen verenigen. In het algemeen zijn de verenigingen, die hiervan gebruik maken met name dan op cultureel gebied noodlijdend. Hij acht het beter de huidige tarieven te handhaven. Op die manier wordt het cultureel werk min of meer belemmerd. Weth. Scherpenisse meent dat deze ver hoging voor die verenigingen niet van zo'n geweldige betekenis is, daar men er meestal maar avond per jaar gebruik van maakt voor een jaarlijks uitvoering of dergelijke. De heer van den Boogaart blijft er nochtans voor de oude tarieven te handhaven, maar verkrijgt van zijn collega's geen steun, zo dat zijn voorstel niet aan de orde komt. De heer Stols vindt het met de tarieven wel gaan, omdat het niet anders kan, maar acht het wel een belachelijke zaak, dat men voor bruiloften bijvoorbeeld steeds bij b en w moet aanvragen langer dan 1 uur te mogen blijven. Men feeste zo kort of zo lang als men zelf wil, wanneer men het dorpshuis huurt. Betaalt men het hoogste tarief, dan moet ook verder geen limiet worden gestekL Er is tenslotte niemand, die het feesten twee dagen volhoudt. De voorzitter anwoordt dat nimmer toestemming tot verlenging is onthouden, maar tegenover de concierge die moet sluiten enz. is het toch wel ge wenst, dat er een zeker limiet is. Na over leg zal men in dit opzicht de regeling heel soepel toepassen. Overigens gaat de raad akkoord met het voorstel tot de nieuwe tarieven, ingaande 1 januari 1963. Vastgesteld wordt ook een instructie voor de concierge-schoonhouder, want na 3 jaar proefdraaien, weet men wel de voor de con cierge gewenste taak en bevoegdheden. Door de nieuwe instructie bepalingen zal de con cierge meer werk krijgen, waarom wordt voorgesteld de jaarwedde grondbedrag tot f 1800.-te verhogen. Berekend is, dat er gemiddeld 1000 uren per jaar in gewerkt moet worden. Dhr. stols vraagt zich af of het wel voldoende zal zijn, waarop weth. Scherpenisse toelichting geeft. Daarna gaat de raad met het voorstel akkoord. Meegedeeld wordt dat met de kerkvoog dij der Ned. hervormde gemeente overeen- stemmng is bereikt over de te betalen huur voor gebruik verenigingsgebouw als school lokaal, nl. zoals de raad ook goedkeurde f25.per week. De kerkvoogdij is voorts genegen een tweede lokaal beschikbaar te stellen voor het handwerk onderwijs voor meide lagere scholen, waarvoor een huur bedrag van f5.per dag. De voorzitter wijst er op, dat er van de 4 niewe woningwetwoningen in de Kloos terstraat nog één niet is toegewezen. Destijds heeft mén voor deze toewijzing gekregen voor de industrie, waarom dan ook nu aan de aannemers en fabrikanten ter plaatse werd gevraagd of er woningbehoefte was. Slechts één reageerde hierop, namelijk de firma L. J. Rijnberg. B en w achten het bil lijk gezien de voorwaarde van gedeputeer den de woning voor de Industrie te bestem men en menen die daarom onder bepaalde voorwaarden aan genoemde fabrikant be schikbaar te moeten stellen. Alle leden zijn er voor, mits er de zekerheid is, dat de woning disponibel komt voor een* vaste gehuwde werkkracht van genoemde firma. De heer Stols hoorde bij geruchte dat dhr. Rijnberg zelf ook een viertal woningen wil bouwen De voorzitter zegt di toe te zullen juichen. Hij mag daartoe direct een aanvrage indienen en zal de medewerking van het gemeentebestuur krijgen. Een andere mededeling betreft het verzoek om voor éénmaal het presentiegeld van de raad af te staan voor „Open het Dorp". De voorzitter wil hierin ieder vrijlaen en daar over verder thans niet discussieren. RONDVRAAG De heer A. J. Kurvink vindt de bestrating ingang school met den Bijbel niet al te best waarmee de voorzitter het eens is. Het heeft de aandacht van b en w. Dhr. Stols wijst op de slechte verlichting in de Suzanna- weg, maar ook daarvan bleek b en w op de hoogte, want reeds was gevraagd aan de P.Z.E.M. een lichtpaal bij te zetten tegen over de oude molen. Dhr. Stols vindt, dat het ook op het andere eind gewenst is. Voorts, aldus de voorzitter, zal ook bij de kruising veiling een lichtmast komen om mede het A.N.W.B.bord daar te verlichten. Dhr. Stols gelooft dat nu alle vruchten in de tuintjes zijn gerooid er een oplossing met de Julianastraat-omwonenden is te be reiken tot demping van de sloot. De voor zitter is daar hard voor, al bereurt hij het zeer, dat het niet direct bij verbetering Julianastraat is gebeurd. Het zat in het bestek, er was toen grond aanwezig, nu zal het f 1000.extra kosten. De heer Stols vindt het ook onbegrijpelijk, dat sommige grondgebruikers toen niet wensten mee te werken. Verder vraagt dhr. Stols of de ge breken aan de woningen in de Zuidstraat nog zijn opgenomen zoals hij in de vorige vergadering heeft voorgesteld. Weth. Scherpenisse blijkt met opzichter Jasperse de zaak te hebben bekeken en eerst genoemde zegt, dat het lang niet zo erg is, als werd voorgesteld. De voordeuren zijn slecht en achter moet er geverfd maar overigens zijn het binnen in de woning kleine gebreken. Ook komt het voor, dat de am bachtslieden opdracht krijgen herstellingen te verrichten, maar in gebreke blijven, ter wijl het anderzijds voorkomt, dat ambachts lieden soms niet terecht kunnen en de be woners wilen wachten tot de schoonmaak tijd. Dat alles brengt wel vertraging en meoi- lijkheden. De heer Stols vindt dat, wanneer de ambachtslieden geen tijd hebben, ze dat maar DE REDAKTIE LEGT U VOOR: Het verstand komt met de jaren Hogere tarieven voor Dorpshuisgebruik te St. Annaland Het nut van samenwerking tussen coöperaties en particuliere ondernemingenbelicht op ZLM kringvergadering Toenemende vergaderaktiviteit in de agrarische sector Jubileum bij de politie Men stond reeds op de schaats Het leven kan alleen achterwaarts begrepen worden, maar het moet voorwaarts geleefd worden. Is uw nieuwjaarswens al op de zetterij Het kerstnummer verschijnt normaal op donderdag 20 december Het oudejaarsnummer op vrijdag 28 december Vroegtijdige opgave van advertenties voor beide nummers gewenst te kennen moeten geven. Hij neemt het hen niet kwalijk, maar dan zal het gemeentebe stuur het op andere wijze in orde moeten brengen. Het wordt een lange discussie zonder concrete besluiten. Voorts vraagt dhr. Stols betegeling van het achterpad in de Zuidstraat. Met grint blijft het sobertjes en het komt telkens terug. De voorzitter geeft zulks toe, maar dan zal men alle bestaande achterpaden dienen te betegelen om een eerlijke weg te bewandelen en waarvandaan moet het geld komen. Ook de Molendijk is slecht en zou een beurt moeten krijgen. Dhr. Stols hóópt, dat men tot geleidelijke betegeling van die achterpaden zal kunnen overgaan. Voorts vraagt dit raadslid of er al uit sluitsel is omtrent de melkvoorziening. De voorzitter zeg dat beide hoofden der scholen het onnodig vinden. Dhr. Stols: hebben die het dan te beslis sen? De voorzitter: nee, maar wel is aller eerst hun advies gevraagd. Weth. Scherpe nisse licht toe, dat de beide schoolhoofden er op heben gewezen, hoe de kinderen vrij wel allemaal thuis melk gaan drinken en de ouders daarop controle hebben. Overi gens wordt er nog een enquete gehouden bij de ouders, hoe die hierover denken. Dhr. van den Boogaart wijst er op, hoe hij in vorige vergadering voorstelde aan de bewoners van woningwetwoningen f25 te geven als compensatie voor het zelf wit ten en behangen. Daarop is toen niet verder ingegaan. Hij zou dit voorstel alsnog graag in stemming zien. Het blijkt echter, dat hiermee alle leden kunnen instemmen. Om trent de 25 brandstoffentoeslag en de f 100.kledinggeld werd nog geen goed- of afkeuring ontvangen van gedeputeer den. Aan het slot van deze vermoedelijk laat ste vergadering in 1962 wenste de voorzit ter de leden en hun gezinnen gezegende kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar. Daarna sluiting met ambtsgebed. Op het terrein van samenwerking ligt er nog heel wat braak. Te wachten tot partijen begrijpen met elkaar ook eikaars belangen te kunnen dienen. Te wachten op het voorkomen van kapitaal verspilling, te wachten op het intrappen van die heilige huisjes, waarvan de deuren zorgvuldig op slot worden gehouden, omdat men meent zelfstandigheid te moeten prijsgeven. Dank zij de noodzaak van concentratie zal de samenwerking tussen coöperaties en particuliere ondernemingen als het ware noodwendig toenemen. Dat is niet alleen mogelijk en gewenst op het gebied van de zuivel, maar evengoed op dat van de tuinbouw en de afzet daarvan. Een redelijke prijs voor de producent, een zoveel mogelijk ver zekerde aanvoer van „grondstoffen" bij de fabrikant. Het balletje over en weer kan een voordelig spelletje worden zonder verliezer. Zo kan men de bizonder vlotte causerie samenvatten, welke dinsdagmiddag jl. in Tholen werd gehouden door de directeur van de Coop. Melkcentrale te 's Gravenhage in heer B. van der Heide voor een veertigtal leden van de ZLM kring Tholen en St. Philipsland in vergadering bijeen in „Hof van Holland" onder leiding van de heer P. W. C. van Westen van Oud Vossemeer In zijn openingswoord had de voorzitter een ogenblik stilgestaan bij het overlijden van onze Landsvrouwe, Koningin Wilhel- mina om daarna gezamenlijk een minuut stil te in acht te nemen. Een bizonder welkom kreeg de heer van der Heide en de heer Sikkema. Terugblikkend op het afgelopen landbouwseizoen meende de heer Van Wes ten enerzijds wat zon te zien, anderszijds schaduwen te ontdekken. Zo was het ook in dit seizoen met aanvankelijk weinig zon en zorgen over de late groei. Later kwam er toch een goed eindresultaat wat de op brengsten betreft. Kort gezegd: de laatste regel was goed. En dat is toch doorslag gevend. De fruitteler heeft het goed gemaakt van de groenteteelt zag men een gestage uitbreiding en het is met genoegen te kun nen meedelen, dat de ZLM een tuinbouw- adviseur kon benoemen in de heer De Rijk te Goes. Warenhuizen hebben hun intrede gedaan en namen in één jaar belangrijk toe, waaraan voor het verkrijgen der gewenste vergunning door de ZLM de nodige steun werd gegeven. De contractteelt werd in be tere banen geleid door het oprichten van een landelijke contracttelerskring. We zitten nu met de afnemers aan één tafel, een belang rijk winstpunt. Het centraal bureau heeft daartoe ook het nodige gedaan. Schaduwen waren er bij de veehouderij, die het slecht ging, vooral de rund- en varkensmesterij staat er niet best voor .Hierbij stipte spreker een naar zijn mening verkeerd regeringsbe leid aan. Vooral de gemengde bedrijven in het Noorden hebben het zwaar te verduren. We moeten ons met hen solidair weten, zoals men solidair was bij de aktie „Open het Dorp". Men wil alles op de rug van de E.E.G. afschuiven, maar zo is het niet. De gemengde bedrijven in het Noorden krijgen nu de rijkssteun van f 1000.Het is een teken aan de wand. In eigen omgeving te rugkerend, meende de heer Van Westen dat een verder specialiseren nodig zal blij ken te zijn. om een rendabele exploitatie te houden. Hij spoorde de leden aan voeling te houden met de eigen bureaux en het voorlichtingsapparaat en hoopte tenslotte da de ongezette cursussen goede deelname zouden krijgen. De animo is tot dusver ge ring. Het zou spijtig zijn, wanneer de deel name te klein zou zijn. Hij spoorde voorts aan met de jongerenorganisatie mee te leven en waar gewenst ook morele steun te verle nen. Dat kan o.a. door op 4 januari de bij eenkomst te Scherpenisse bij te wonen met als sprekers ir Vellekom en ir M. A„ Geuze, de algemeen voorzitter. Ook Sint Philipsland krijgt een beurt met een Z.A.R. avond in het Dorpshuis te Anna Jacoba- polder Laat men van Tholen niet achterblij ven, maar als kring bij elkaar komen, ook in Anna Jacoba Polder, aldus ds heer Van Westen in zijn openingswoord en mede delingen. Als hoofdbestuurslid werd herbenoemd de heer W. C. van Nieuwenhuijzen te St. Philipsland. Enige discussie kwam er rond het voorstel tot contributieverhoging, zoals door het hoofdbestuur werd voorgesteld. Het meest ingrijpende daarvan is de bijdra ge per ha, die van f2.40 op f3.50 wordt gebracht. Enige bezwaren werden geopperd ten aanzien van de begunstigersbijdrage ad f35.verhoging van f 15.Op de al gemene vergadering zal men hierop nog wel even terugkomen. GEEN VRAAG, MAAR EEN WEET Daarna was het woord aan de heer van der Heide. De directeur van de C.M.C. begon met aan te nemen, dat ieder zo lang zamerhand overtuigd raakt van de nood zaak van concentratie. Wanneer het gaat over „Samenwerking tussen coöperaties en particuliere ondernemingen", dan moest spreker betuigen, dat er tussen deze beiden vaak nodeloze scherpe verhoudingen be staan of hebben bestaan. Wanneer men de vraag stelt of samenwerking tussen die beiden nut heeft in deze tijd is dat voor spreker geen vraag maar een zekerheid. Het moet zelfs gebeuren. Immers, zijn in wezen de doelstellingen van coöperaties en particuliere ondernemingen zo verschil lend? Nee, want het gaat beiden om mate riele voordelen. De Coop. Melkcentrale (C.M.C.) is een spectaculair voorbeeld van die samenwerking. In de oorlog ontstaan in een gebied, waar men bepaald niet cor- poratie-minded was, begon de C.M.C. zon der een cent. Nu loopt het financieel bezit (reservefonds) in de miljoenen, heeft men 12.000 leden en zijn alle partijen bizonder tevreden over de ontstane samenwerking tussen coöperaties en particuliere onderne mingen, welke in de C.M.C. meespelen. Er ontstond een verticale en horizontale samen werking, hetgeen de heer van der Heide uit voerig toelichtte. De boeren in het C.M.C. gebied zijn niet meer alleen melkleveranties, maar ook aandeelhouders. Een wederzijdse verrouwensverhouding is ontstaan, welke bizonder goed werkt. Daarbij wordt niet vergeten, dat degene, die in de wijngaard werken van de vruchten mogen plukken. Het is niet alles van een leien dakje gegaan. Ook de C.M.C. heeft enorme weerstanden moeten overwinnen, maar dank zij de noodzaak van concentratie kwam het tot een uitstekende samenwerking tussen co- operaties en particuliere ondernemingen. Zoiets moet ook op tuinbouwgebied mogelijk zijn. Producenten en afnemers aan één tafel met de aanrakingspunten voorop. Niet van een principe een principe willen maken. De causerie met de conclusie, dat ook met de ondernemingen elkaar zullen vinden. De

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1