WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Nog éénmaal posthume hulde. Prinses Wilhelmina: een Koninklijke Vrouwe» Plaatselijk nieuws Ingelanden in grote meerderheid achter bestuur Halve dijlcsloten-onderhoud voor waterschap. Vernieuwing van slijtlagen op polderwegen. Buitenbermen eigenlijk te laag voor tegen woordige vloedstanden. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN DE REDAKTIE LEGT U VOOR: OUD-VOSSEMEER 19e jaargang no. 4 6 december 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr, 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 4- inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Zaterdagmorgen 8 december 1962 zal het stoffelijk overschot van H.K.H. Prinses Wil- helmina in de aloude Grote Kerk te Delft, het familiegraf der Oranjes, worden bijgezet. Met ontroering zullen honderdduizenden landgenoten het laatste eerbewijs aan een zo geëerde Vorstin volgen via televisietoestel of radio of alleen maar in gedachten. Het vertrek vanuit het paleis in Den Haag is bepaald op kwart voor tien uur ,s morgens. Ook in onze streek werd het heengaan van onze zo hooggeachte Moeder des Vader lands op velerlei wijze beleefd. Door de ge meentebesturen werden telegrammen van rouwbeklag gezonden. Van openbare en ook van particuliere woningen hing sinds het overlijden de vlag halfstok. Niet van alle particuliere woningen. Men scheen het in deze periode, waarbij het ener zijds nationale rouw is en anderzijds het traditionele jaarlijkse feest voor het gezin, maar inzonderheid voor de jeugd, blijkbaar als een te schril contrast te zien om met de vlag halfstok buiten de woning, daar binnen te weinig tekep van rouw waar te nemen, vooral dan vanwege kinderlijke blijd schap om ontvangen geschenken. Dat is enigermate begrijpelijk. Ook wan neer in onze kleine gemeenschappen ergens in een woning een dode wordt betreurd, gaat elders het leven zijn gewone gang. Maar op de dag van begraven wordt juist in onze kleine gemeenschappen de boodschap van dat overlijden de gemeente kond gedaan door klokgelui. En daarom stellen we ons voor, dat a.s. zaterdag uit vele, zo niet alle woningen, door middel van onze nationale vlag, nog eenmaal een posthume hulde wordt gebracht aan onze Prinses Wilhel- mina. Een posthume hulde gaat niet gepaard met luidruchtigheid. De vlag zal staan in het teken van de rouw. Halfstok. Maar waar toch vrijwel iedereen wel eens een keer in zijn leven de vlag heeft uitgehangen als teken van blijdschap en dankbaarheid bij bezoek van onze Prinses, misschien bij de bevrijding van ons land of op een andere hoogtijdag, daarom ook zal ieder a.s. zater dag dat teken van de posthume hulde, van rouw ook, van medeleven met ons Oranje huis, tonen. Algemeen. En eendrachtig in het meeleven, eendrachtig in de dankbaar heid ook, voor hetgeen God ons in Haar heeft willen schenken. „EENZAAM, MAAR NIET ALLEEN", is de titel van het boek, waarin Prinses Wilhelmina van haar leven verhaalt. „Teruggetrokken, maar niet vergeten", zou men kunnen zeggen, nu het nog onverwachte overlijden van deze Oranjevorstin levendige herinneringen terugroept aan haar regeerperiode, wel een der meest bewogen tijdperken uit de geschiedenis van het Nederlandse volk. Toen Koningin Wilhelmina de regering aanvaardde, heerste alom grote blijdschap. Immers, er was een tijd geweest, waarin men meende de Oranjezon te zien ondergaan. De drie zonen van Koning Willem III waren gestorven. Uit zijn tweede huwelijk met Em ma van Waldeck Pyrmont was een meisje geboren. Kon dat, een vrouw op de troon van Nederland? De verhouding tussen volk en Oranjehuis was min of meer gespannen. Onder drie koningen moest het constitutionele koning schap gestalte krijgen en dat ging met wrij vingen gepaard. Het is Koningin Wilhelmina geweest, die er voor het eerst in is geslaagd als grond wettelijke vorstin zó te regeren, dat haar positie nimmer onduidelijk is geweest. En toch drukte haar persoonlijkheid het stempel I op die regeringsperiode; zij wist haar per- soonlijke opvattingen meer dan eens te doen gelden. Maar daarin vertolkte zij dan ook steeds die gevoelens, die leefden bij haar volk. We denken maar aan haar befaamde beslissing, de oude president Kruger een vei lige overtocht naar Europa te garanderen op een van haar kruisers. Zij begon haar regering in een tijd, waar- in sociale en v- litieke spanningen tot een uitbarsting dreigden te komen. Teveel werd, haars ondanks, het vorstenhuis hierbij be trokken, zodat het enerzijds werd verheer lijkt, anderzijds verguisd. Met name de te genstelling „Oranjehoven" en „de socialen" trok de positie van ons vorstenhuis scheef. Langzamerhand is dat anders geworden, vooral toen onder de dreiging van agressie het Nederlandse volk de eenheid zocht en die zag gesymboliseerd in Oranje. Bijzonder sterk kwam dit tot uiting tijdens de bezet tingsjaren. Koningin Wilhelmina was niet populair in de zin, zoals men dat tegenwoordig ver staat. Haar opvoeding, haar omgeving, noch haar eigen karakter maakten dit mogelijk. Maar zij was geliefd. En dat niet in over dreven, sentimentele zin. Men zag in haar de verpersoonlijking van alle waarden, wel ke het Nederlandse volk beslist niet wilde prijsgeven. Men wist, dat zij hierin zó vol komen één was met haar volk, dat dit volk haar blindelings vertrouwde. Haar volstrek te integriteit, haar principiële levensopvat ting, haar vastbeslotenheid tot het vervullen van haar taak en het duidelijk besef, dat zij inderdaad regeerde „bij Gods genade", maakten haar met name in die donkere jaren, toen zij van haar volk gescheiden was, tot het idool van de strijd om de vrijheid. Zij had een grote opvatting van de taak van het constitutionele staatshoofd en zij had een open oog voor de ontwikkeling van de geschiedenis. Het is zeer zeker niet alleen een opzien tegen een zeer zware taak ge weest, dat haar er toebracht, afstand te doen ten behoeve van haar dochter, onze Koningin Juliana. Zij begreep, dat deze taak moest worden volbracht in een tijd, die in vele opzichten anders was dan die van vóór de oorlog. Zij heeft dat reeds zien aanko men toen zij, zelf in de hofsfeer opgevoed, haar dochter nader wilde brengen tot haar volk, haar temidden van haar toekomstige onderdanen liet verkeren en studeren. De starheid, die haar voorvaderen telkens weer in conflict brach met de vertegenwoor digers der natie, was haar te enenmale vreemd. Wie zal zeggen hoeveel persoonlijke voorkeuren en antipathieën zij heeft moeten overwinnen om zulk een gedragslijn te kun nen uitstippelen? Maar het geheim van haar leven was, da zij niet zichzelf zocht, maar eerst en vooral het belang van haar land en volk. Zij is waarachtig geweest de Eerste Dienares van de natie. Hoe merk waardig het moge klinken omtrent een vor stin, die toch in geheel haar leven eerder conservatief dan vooruitstrevend scheen In de afgelopen weken werden door het waterschap Tholen in zeven gemeenten van Tholen districtsvergaderingen belegd van de ingelanden. Een op elk van die bijeenkomsten aangeroerd punt was het onderhoud van de dijksloten, waarover we een paar weken geleden reeds uitvoerig schreven naar aanleiding van de eerste districtsvergadering, namelijk die te Tholen. In de andere districten was er in feite dezelfde uitslag met betrekking tot deze kwestie, namelijk dat de overgrote meerder heid in één district zelfs unanieme instemming zich achter het bestuur schaarde om niet alle onderhoud op de dan te zwaar belaste schouders van het Waterschap te laten drukken, maar in een zekere onbillijkheid tegemoet te komen door de halve dijksloot voor Waterschaps-rekening te nemen. Met dit advies van de ingelanden in meerderheid zal straks het algemeen bestuur onge twijfeld rekening houden. Dit „straks" wordt waarschijnlijk 18 december, wanneer in de algemene vergadering ook de be groting 1963 en de rekening 1961 ter goedkeuring, als belang rijke agendapunten aan de orden komen. Op deze ingelandenvergadering werd niet alleen maar gesproken over de op zichzelf bijkomstige aangelegenheid van het onder houd der sloten, maar werd ook 'n overzicht geleverd door de technische dienst van uit gevoerde werken in 1962 en de gewenste voorzieningen in het komende jaar. Voorts van administratieve zijde een toelichting op de begroting 1962, een toelichting op het geschot voor gebouwd en ongebouwd en een overzicht van uitgevoerde of nog uit te voeren kapitaalswerken. In deze voorlich ting hadden de technisch hoofdambtenaar de heer J. D. Jagt van Sint-Annaland en de ontvanger-griffier, de heer A. Kievit te Sint- Maartensdijk een.leeuwenaandeel, ieder dan op eigen terrein. Vele stormvloeden Met betrekking tot het technisch gedeelte werd onder meer vastgesteld, hoe het win terseizoen 1961/62 zich kenmerkte door vele stormvloeden met slechts matige waterstands verhogingen. Het gevolg was dat de steen- glooiïngen veel golfslag kregen te verduren. Er kwam nog al wat kleine stormschade, dat direct hersteld moest worden en het normale onderhoudswerk hierdoor in het achtergat raakte. In de zomertijd is die achterstand weer ingehaald. Een belangrijke verbetering was het herstel aan de zeedijken van Scha- kerloo en Razernij, aan de polders Poortvliet Klaas van Steeland en Noord Aan het haventje te Strijenham werd de versleten houten beschoeiing opgeruimd en vervangen door een glooiing van met beton ingewassen vilvoordse steen en keien. De herstelwerkzaamheden gaan komend -jaar weer verder. BUITENBERMEN De buitenbermen van de zeedijken heb ben door de talrijke betrekkelijk hoge vloedstanden veel te lijden gehad en lig gen, op enkele uitzonderingen na, alle te laag voor de tegenwoordige vloed standen. Aangezien door de uitvoering van de Deltawerken binnen afzienbare tijd de functies van de buitenbermen vervalt, is het niet meer verantwoord deze te verhogen, zo werd meegedeeld. De dijklichamen met belopen en kruinen verkeren alle in vrij goede staat. Een bezwaar is de steeds groter wordende belangstelling van het publiek, welke de dijken voor verschillende vormen van recreatie gaat gebruiken. Hiervoor zul len beperken gesteld moeten worden en de nodige voorschriften vastgesteld, aldus werd Ingelanden meegedeeld. Ge dacht wordt aan het aanwijzen van zekere dijkvlakken, voor elke gemeente één of twee vakken, waar zwemmen, enz. wordt toegestaan. Verder waren de hengelaars aan zekere voorschriften te binden bijv. verbod om door het gras te lopen. De totale kosten voor de zee wering in 1963 worden geraamd op on geveer 108.000, Ook aan de verbetering van de prae-advies van de technische dienst werd uitvoerig aandacht geschonken, zoals dat ook reeds in andere verslagen werd omschreven. Deltawerken Gezien de uitvoering daarvan, wordt ver wacht dat de kosten voor onderhoud van de zeedijken in de volgende jaren langzamer hand zullen teruglopen. Immers, het meeste onderhoud vragen de steenglooiïngen en buitenbermen. Hoe meer de voltooiing van de afsluitdam door de Oosterschelde nadert, hoe minder be zwaarlijk het zal zijn het onderhoud' der glooiingen en bermen wat minder zorgvuldig uit te voeren. Na de afsluiting zal op het Zeeuwse meer de waterstand zodanig zijn, dat de teen van de zeedijken over de helft der lengte droog komt te liggen. Er zullen dan wel aanpassingswerken moeten worden uitgevoerd, bestaande uit teenvoorzieningen van de glooiingen, die voor goed in het water komen té staan. Verder zullen de ge malen te Scherpenisse en Poortvliet geen dienst meer kunnen doen, zodat ook hier voorzieningen nodig zijn. Tweede waterbeheersing Dit jaar werkte de bemaling goed. In 1960 en 1961 met vele en zware regenval bleek de toestroming van het gebied rondom Oud-Vossemeer naar het gemaal ,De Een dracht" onvoldoende, waarover besprekingen met de Herverkaveling gaande zijn. De pri maire waterlopen (waterleidingen of water- Koningin Wilhelmina was actief betrokken in een geluidloze revolutie, die zij bewust zich heeft helpen voltrekken. Wanneer het Nederlandse volk haar in dankbaarheid en eerbied gedenkt, is dat vooral om het voor beeld van hoge plichtsbetrachting, dat zij onder alle omstandigheden heeft gegeven. Om de wijze, waarop zij haar dienende taak heeft vervuld. Zó heeft zij zich in het hart des volks gesloten. De laatste jaren trok zij zich volkomen terug. Nu zij geen Koingin meer was trok zij, naar haar aard, ook hieruit de volstrekte consequentie Zij werd „ambteloos" bur ger". Zelfs de titel „Koningin Moeder" wen ste zij niet te voeren. Ten volle maakte zij het koningschap los van de persoon, en hier mede diende zij zowel het land als de dy nastie. Laten wij niet vergeten, dat onze Koningin Juliana ontzaglijk veel te danken heeft aan de wijze, waarop haar grootmoeder, de on vergetelijke regentes Emma en haar moeder, haar taak verstonden en vervulden. Een grote vrouw is heengegaan. In de rij van Oranjevorsten neemt zij een vooraanstaande plaats in. Zij, die zich indertijd afvroegen of een vrouw wel kon regeren in Nederland, zou den thans moeten bekennen, dat het hoogst waarschijnlijk aan deze vrouw en aan de wijze, waarop zij haar taak vervulde, te danken is, dat Nederland èn Oranje heden ten dage hechter één zijn dan ooit tevoren. gangen) worden geheel door het waterschap onderhouden, zijnde een lengte van 220 km. Kostenraming 40.000 voor dit onderhoud. Wat de secundaire waterlopen betreft, waaronder alle weg-kavel- en dijksloten val len, doet het waterschap het delfwerk, maar het klein onderhoud is voor de aanliggende grondgebruikers. Daarop kwam kritiek, mede door gebrek aan arbeidskrachten. Indien het waterschap evenwel het gehele onderhoud krijgt, worden die moeilijkheden slechts ver- 'egd, ja zelfs opgehoopt. Ook wat de lasten betreft zouden er bezwaren zijn bij algeheel onderhoud door het waterschap. Als globaal overzicht van de lengte van alle waterlopen werd aangegeven: waterleidingen 220 km., wegsloten 382 km., kavelsloten 208 km., dijksloten 202 km., pro vinciale sloten 52 km., gemeente-sloten 47 km., of in totaal in onze streek 1,100 km. waterlopen. De wegen Dit jaar kwam de toedeling der wegen af, welke voor het waterschap vrij gunstig was, daar de verbindingswegen tussen de gemeenten ook voor rekening van die ge meenten zijn voor wat het onderhoud betreft. Het zijn de zgn. A-wegen: Sint-Annaland-Poortvliet; Sint-Annaland- Stavenisse; Weihoek-Scherpenisse en Poort- vliet-Oud-Vossemeer. Bij het waterschap is ongeveer 246 km. wegen in onderhoud. Het is noodzakelijk de slijtlaag der wegen te vernieuwen, zodra de oude laag afgesleten is. Daartoe zal een plan worden gemaakt. De bedoeling is te beginnen met de wegen van de polders rond Tholen, waar 27 km. en 32 opritten van een nieuwe slijtlaag worden voorzien, ge deeltelijk nog voor rekening van de Her verkaveling. De begroting van kosten voor het gewone onderhoud der wegen bedraagt dit jaar 22.000, De begroting 1962 Na een toelichting daarop werd gecon cludeerd, dat het zich laat aanzien, dat ook in de komende jaren een verdere lastenstijging niet zal kunnen uitblijven, daar nu eerst het onderhoud van wegen en waterlopen merkbaar begint te wor den. Voor nieuwe kapitaalswerken zijn opgenomen; 4000,voor een polder- loods te St. Annaland, 9800,voor verbetering van de haven te Strijenham en 208.400,voor verbetering haven- dijken te Stavenisse, waarin laatstge noemde gemeente de helft zal bijdragen. dr L. D. A. Looljsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 9 t.e.m. 15 december 1962 zondag 1.20 13.43 maandag 2.17 14.37 dinsdag 3.09 15.26 woensdag 3.56 16.14 donderdag 4.44 17.00 vrijdag 5.25 17.44 zaterdag 6.03 18.25 11 december Volle Maan te 16.59 uur. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand november 1962 werd te Tholen met ressort (eiland) bij de Rijks postspaarbank ingelegd 95.368,63 en terug- betaald 58.103,50. De laatste eer. Uit het leven van een geëerd Koningin Een goed landbouwjaar Onze buitenbermen eigenlijk te laag voor tegenwoordige vloedstanden Sinterklaas-hoogconjunctuur, zegt jan Overeenkam Competitie-standen De prijswinnaars Denk om de nieuwjaarsgroet Zij zijn niet waarlijk dood, Die in ons harte leven. (P. A. de Genestet) BURGERLIJKE STAND Geboorten: 16 nov. Marjon, dochter van Johannes Philippus Vleeming en van Maria Wilhel mina Helena van Straten. 23 nov. Johannes Cornelis, zoon van Ja cob Jacobus van Oost en van Christina Jo hanna Geesina Vos. Huwelijksaangiften: 1,6 nov. Gerard Nieuwenhuize, oud 22 jaar, schippersknecht, wonende te Yerseke, en Lina Hage, oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. 16 nov. Henk Heezen, oud 26 jaar, kan toorbediende, wonende te Papendrecht, en Aaltje Esther Maria Laban, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. 16 nov. Marinus van der Hoven, oud 22 jaar, smid, en Maria Kornelia Martina Bal, oud 18 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Tholen. Huwelijken: 15 nov. Kornelis Pieter Jansen, oud 19 jaar, fruittelersknecht, en Geertruida Eliza beth Mol, oud 18 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Tholen. Loop der bevolking over november Ingekomen: Reinharda W. J. van de Zande-Ochtman van Bergen op Zoom naar Dalemsestraat 22 Johannes A. de Kort, echtgenote en kind van Bergen op oom naar Markt 18 Vertrokken: Catharina C. van Oost van Oudelandse- poort 16 naar Doetinchem Cornelis J. van Oost van Oudelandse- poort 16 naar Rotterdam Hermannus Kranenborg en echtgenote van Singel 57b naar Heerenveen Kornelis Schot, echtgenote en kinderen van Markt 14 naar Kortgene Markus J. Zwaan, echtgenote en kind van Markt 18 naar Bergen op Zoom Cornelis J. Bierens van Plantagestraat 13 naar Utrecht Wilhelmus H. Burger van Jan van Blois- straat 44 naar Ede Gerrit van Dijke van Jan van Bloisstraat 5 naar Rotterdam Martinus Bosters van 1500 gem.polder 85 naar Oud-Vossemeer Catholijntje J. M. Verkamman van Hoog straat 8 naar Nieuwveen Klaas Otten, echgenote en 5 kinderen van Brugstraat 20 naar Dordrecht. BEKENDMAKING De burgemeester van Tholen brengt ter algemene kennis, dat op donderdag 6 decem ber a.s. vóór de dienst tot herdenking van H.K.H. Prinses Wilhelmina, van half zeven tot half acht in de Nederlands Hervormde Kerk een condoléance-register ter tekening aanwezig zal zijn en dat dit register vrijdag daarop, ook getekend kan worden ter secre tarie. De burgemeester voornoemd. INTERKERKELIJKE HERDENKINGSDIENST Donderdagavond om half acht wordt in de hervormde kerk een interkerkelijke sa menkomst gehouden ter herdenking van het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina, waarbij het woord zal worden gevoerd door ds. P. Alblas van Scherpenisse en door bur gemeester A. J. van der Hoeven. Alle zit plaatsen zijn vrij. De dienst wordt georga niseerd in overleg met alle kerkelijke be stuurders ter plaatse. UITVOERING „OLYMPIA" Vrijdagavond gaf de G.V. „Olympia" in de zaal van hotel Hof van Holland haar kleuteruitvoering. Bij de opening verzocht de voorzitter alle aanwezigen op te staan van hun zitplaatsen en een minuut stilte in acht te nemen in verband met het overlijden van Prinses Wilhelmina. In zijn openings- woordt heette hij allen hartelijk welkom en verzocht het werk van de kleuters en leer lingen niet al te critisch te bezien. Hierna werden onder leiding van de heer J. Pies- sens en de dames Piessens en Prince, de verschillende nummers uitgevoerd en het kan gezegd worden dat alles zeer goed werd gedaan. In zijn sluitingswoord bracht de voorzitter de leider en leidsters en daarin al le kleuters en leerlingen dank voor hetgeen zij te zien gaven. Hij hoopte dat alle aan wezigen een mooie en leerzame avond had den gehad en dat men ook had kunnen zien dat het geen gemakkelijke taak is om deze kinderen de oefeningen te leren. Hij spoorde de ouders aan hun kinderen naar de gym te laten gaan. Verder bracht hij allen dank die hebben meegewerkt tot het welslagen van deze avond en reikte aan de leider en leidsters een cadeautje over. Met een paar films werd de avond gesloten. SINT KWAM PER BOOT Ook dit jaar was het feest voor dé thoolse jeugd, toen zaterdagmiddag jl. de „Tholen 18" aan de Kaai werd vastgelegd en Sint met een grote groep knechten de Eendracht- stad veroverde. Het was zelfs een luidruch tige ontvangst, want voor het rijtuig, waarin de kindervriend had plaatsgenomen, mar cheerde het tamboer- en jachthoorncorps „De Artilleristen" uit Bergen op Zoom met hun mooie uniformen en gepluimde mutsen. Op het stadhuis werd de hoge Spanjaard en zijn gevolg ontvangen door de burge meester. Mr. van der Hoeven vond het prettig dat elk jaar opnieuw de zo druk bezette bisschop tijd vond om „Tholen even aan te dóen." En hij was blij goed nieuws te hebben over de thoolse jeugd, die op velerlei terrein de gemeenschap wil helpen en weinig reden tot klachten gaf. Na deze ontvangst bracht het gezelschap een bezoek aan de zieke kinderen, terwijl de andere jongens en meisjes een filmvoorstelling in de hal van de openbare lagere school volg den. Zowel Sint als zijn knechten hadden blijkbaar ruim tijd voor Tholen uitgetrokken en daaraan zal de plaatselijke winkeliers vereniging, evenals het atelier „Timpa" de grootste stoot wel hebben gegeven. Dank zij die medewerking was het werkelijk echt. En dat is de jeugd heel wat waard. ZESTIG JAAR GETROUWD Op dinsdag 11 december a.s. hoopt het echtpaar P. Kleppe-Suurland het feit te her denken, dat het zestig jaar geleden in het huwelijk werd verbonden. De heer Kleppe mag zich nog in een goede gezondheid ver heugen, terwijl zijn echtgenote wat minder goed ter been is. Met deze diamanten brui loft onze gelukwensen, ook aan de verdere familie. VERKIEZINGSSYSTEEM AMBTSDRAGERS N.H. KERK Vorige week vrijdagavond werd in de N.H. Kerk een vergadering van lidmaten gehouden, ter bepaling van het verkiezings systeem van ambtsdragers, zoals dat in de eerstvolgende 6 jaren zal gelden. Men kan daarbij 2 richtingen uit, één waarbij het zwaartepunt bij de kerkeraad ligt en één waarbij de gemeenteleden zelf hun volle bevoegdheid behouden. In het laatste geval kunnen minstens 10 lidmaten iemand aanbevelen en de kerkeraad is dan gehouden die persoon op de groslijst te plaatsen, waar uit de gemeente kiest. Wenst men de kerkeraad bevoegdheden te geven, dan is er nog keuze uit gehele be- voegdhied, d.w.z. de kerkeraad vult zichzelf zonder meer aan, of halve bevoegdheid, wat er op neerkomt dat de gemeente kiest uit de door de kerkeraad gestelde candidaten. Aan bevelingslijsten mogen dan ingediend wor den, maar de kerkeraad behoeft er geen re kening mee te houden. Overigens kwam de keus tussen gehele of halve bevoegdheid niet aan de orde, want met 27 tegen 4 stemmen bij één blanco be sloot men dat de gemeenteleden alle be voegdheid aan zichzelf bleven behouden. Dit betekent weer niet dat de kerkeraad is uit gesloten, want de heren zijn immers ook lid maat en kunnen eveneens iemand voordra gen. Ze kunnen zelfs iemand zonder meer benoemen wanneer, zoals wel is voorgeko men, de lidmaten geen enkele lijst van aan beveling indienden. UITGESTELDE VERGADERINGEN In verband met het overlijden van H. K. Hoogheid Prinses Wilhelmina besloot men de uitvoering van de Muziekver. vrijdag avond jl. niet te doen doorgaan. De datum is verschoven naar vrijdag 14 dec. a.s. Ook de vertoning van de Rode Kruisfilm .Zolang er mensen zijn", vastgesteld op woensdag 28 nov. jl., is niet doorgegaan. Een nieuwe datum is nog niet bekend.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1