Piet van Tilburg DAM PO De Kloof Bronchi letten Een eigen woning te Tholen of te Sint Maartensdijk met behulp van het Bouwfonds Ned. Gemeenten. verkouden 6 Hoestdrank in tabletvorm.95ct RAADSVERSLAG SCHERPENISSE De begroting 1963 met een kleine post onvoorzien vastgesteld. - Speelweide ijsbaan wordt wellicht nog in D.A.C.W.- verband uitgevoerd. - Tracht groenvoe- derdrogerij-overlast te verhelpen. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Jan O vereenk am wat overhoop. en handen ruw? PUROL de besprekings-avond aanwezig was. De voorzitter: ik had hetzelfde willen opmerken als dhr. Koopman. Er was geen eenheid tij dens die besprekingen, maar dhr. Aarnoudse was tenminste aanwezig. Dhr. op den Brouw: het gaat er niet over wat er wel, maar wat er niet gebeurd is en een feit is, dat de kinderen van beide scholen geen kinderfeest kregen. „Men had vrijaf". De voorzitter herinnert eraan, hoe een paar jaar terug de Dorpsgemeenschap de festiviteiten or ganiseerde en dat ging goed. Maar ook toen was er kritiek en er moest een oranjevereni ging komen. Nu is er helemaal niets gebeurd. Tijdens de gehouden bespreking vóór 30 april j.l. waren de aanwezigen absoluut niet bereid iets te organiseren en zegt dhr. op den Brouw: dan haddén de onderwijzers het maar moeten doen. Dat was inderdaad mo gelijk geweest. Tenslotte merkt dhr. op den Brouw op, dat de post bejaardenontspanning aan de lage kant is, temeer nu men 3 middagen bijeen wil komen. De voorzitter: de kosten zijn niet zo hoog, omdat we zelf een verenigingsgebouw heb ben. Wanneer men het eenparig 3 maal per week open wil heben, waarom dan niet. Weth. Bazen vreest dat de vrouwenorga nisaties het op maandag lastig zullen vinden. Ten aanzien van de klokken zegt de voor zitter zich rechstreeks in verbinding te heb ben gesteld met de firma Eijsbrandt en de toezegging kreeg dat binnenkort herstel zal plaats vinden. Hierna wordt de begroting met algemene stemmen goedgekeurd, zowel wat maat- schapppelijke zorg, woningbedrijf als de ge meentebegroting aangaat. Geen bezwaar is er tegen afkoop erf pacht door dhr A. P. Hengstmengel. Het bedrag in rekening courant 1963 wordt op f 75.000.bepaald. Tot kleuterleidster wordt benoemd mevr. J. P. Scherpenisse- Hage met ingang van 12 november. Een redaktionele wijziging van de gem. regeling vuilnisophaaldienst en enkele sala ris- maatregelen zijn hamerstukken. Wel is er nog even discussie rond het voorstel om de 1ste gemeentewerkman Knuist als voorman een rijwieltoelage van f 50.per jaar te geven. De heer van Zetten zou het alle gemeente werklieden willen toekennen (ook al fietst men niet). Weth. Bazen on dersteunt dit voorstel, terwijl bij stemming de heer op den Brouw zich hierbij aansluit. Tegen zijn weth. Geluk, Koopman, raadslid Geluk en Lindhout. Niemand heeft bezwaar tegen de f 50.voor dhr. Knuist. Voor de bouw bedrijfswoning bij de Dee- hoeve (kosten f 32.225.wordt een geld lening van f 30.000.aangegaan. Genoem de instelling zorgt voor f 10.000.—. Ook Weth. Geluk vindt de opzet wel te hoog. maar verklaart er zich toch niet tegen. De openbare lagere school krijgt voor in voering nieuwe taalmethode een bedrag van f 725.op verzoek hoofd der school en na advies inspecteur. Dhr. Koopman merkt op, hierop 2 jaar geleden al te hebben geatten deerd, maar toen was het niet nodig, zei men. De voorzitter zegt dat de ene inspec teur wel eens verschilt van inzicht met de andere. Weth. Bazen geeft dhr. Koopman toe, dat er wel te zuinig is geleefd. De lasten voor de zuiveringsinstallatie dienen op de begroting 1962 zuiver tot uit drukking te komen, zo willen g.s. en daar tegen heeft de raad {met begrotingswijzi ging geen bezwaar, evenals tegen een nieuwe verplaatsingskosten verordening. Er worden een 5 tal aandelen genomen van het Bouwfonds der Ned. Gemeente, waarop f 125.moet worden gestort. De voorzitter stelt hierna voor de presen tiegelden tot f 12.50 per vergadering te ver hogen. Hij vindt dat men ook op die wijze de stand moet ophouden. Voor sommige commissievergaderingen wordt veel meer betaald. Dhr. Koopman zegt het huidige bedrag van f 7.50 voldoende te vinden. Sommige verenigingsbestuurders doen zoveel gratis en we vergaderen nu toch dikwijls 's avonds. De heer Van Zetten vindt dat men ook om minder draagkrachtigen en mensen in loondienst moet denken. Het moet voor nie mand in dat opzicht een bezwaar vormen in de raad zitting te nemen. Dhr. J. L. M. Geluk vindt het jammer, dat de raad dit zelf moet voorstellen, laat men het in Mid delburg doen, zoals voor de wethouders. Overigens acht hij het bedrag niet te hoog. Met de stemmen van weth. Geluk en Koop- men tegen wordt tot de verhoging besloten. Dhr. Koopman zegt deze verhoging ter be schikking te stellen voor de Bond tegen het vloeken, nu de raad een subsidieverzoek destijds heeft afgewezen. Daarna wordt een geldlening aangegaan van maximaal 2 ton bij de Bank van Ned. Gem. RONDVRAAG De heer J. L. M. Geluk wil iets opmerken over de gang van zaken in de openbare lagere school. Ook in de gemeente hoort men daarover ernstige kritiek, aldus spreker en veelal terecht. Helaas is het huidige schoolhoofd vaak ziek, met gevolg dat de kinderen veel op straat slenteren (om beur ten vrij) Dat is ongezellig voor de ouders en funest voor de kinderen. Kan dit niet veranderen? Ik zeg hiermee niet, dat het hoofd daaraan iets kan doen, maar zo kan het niet langer duren. Laat men een tijdelijke voorziening treffen. Ouders gaan de kinde ren naar de chr. school sturen of naar Scher- penisse. De openbare school loopt zo op den duur leeg. Er was wel een invalster, namelijk mevr. Priem maar die is weggelopen toen niet aan haar billijk verzoek werd voldaan de 3de klas weer terug te krijgen, waarmee ze aan het begin van het schooljaar was begonnen. En dat vanwege het feit, dat een andere onderwijzeres het vertikte dit toe te staan door ruiling. Wie heeft er feitelijk de leiding. Zo gaat het met rasse schreden achteruit en we zullen er toch voor dienen te zorgen, dat hieraan een eind komt. Wat kunnen b en w of de raad doen? De voorzitter zegt het er mee eens te zijn, dat het zo niet langer kan blijven. Daarom hebben b en w de inspecteur advies gevraagd en die zal a.s. maandag komen overleggen. De andere onderwijzeres heeft er inderdaad niet mee te maken wanneer mej. Priem in de derde klas wil staan, maar dhr. Baker (wnd. hoofd) zag geen kans de zaak op te lossen. Vandaar ook het verzoek aan de inspecteur. Dhr. Geluk meent dat het hoofd der school drie maanden ziekteverlof zou moeten heb ben. Mogelijk kan hij dan weer geheel hersteld en regelmatig aan het werk. De voorzitter: dat is een medische kwestie, die wij niet kunnen beoordelen. Hij geeft overi gens toe, dat het allemaal stroef loopt en dat was bij dhr. Aarnoudse, toen die ook moeilijk zat, toch heel wat minder het geval. Het is bij elkaar wel erg jammer. Dhr. Koopman wil er niet veel van zeg gen opmerkend, dat hij voorstander is van de chr. school. Maar dat betekent niet, dat hij de openbare school op deze wijze kapot wil zien gaan. Overigens heeft hij 2 jaar geleden al gezegd, dat het misliep. En dan gaat het niet zozeer om de ziekte van het schoolhoofd, dan wel om de gehele houding en gang van zaken. Men dient het kind meer bij de naam te noemen in deze kwestie. De voorzitter vindt dat men maar moet afwachten, wat de inspecteur gaat zeggen. Daarna sluiting. Voor de openbare raadsvergadering te Scherpenisse op vrijdag 23 november jl. on der leiding van burgemeester D. C. Bou- wense, was het raadslid J. Joppe met ken nisgeving afwezig. De Minister.van Binnenlandse Zaken had bericht, dat de verhoging, welke de ge meente Scherpenisse uit hoofde van de zgn. verfijning algemene uitkering probleemge bieden krijgt, met ingang van 1961 per in woner 2,bedraagt. Een meevallertje dus nog, waarvan de raad met genoegen kennis nam. Er was ook een bezwaarschrift van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij ingeko men tegen de opgelegde baatbelasting 1961. Waar b en w zich hierover echter nog on voldoende hadden kunnen beraden, werd de behandeling van dit bezwaarschrift tot een volgende vergadering aangehouden. Goedgekeurd was het raadsbesluit tot ver koop van de gemeentewoning Wilhelmina- straat 97a. AANDELEN BOUWFONDS De gemeente heeft thans 3 aandelen van het N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten. Dit fonds vraagt deze nog aan te vullen. Beslo ten werd nog zes nieuwe aandelen te nemen. Geen bezwaar is er tegen compensatiemaat regelen in verband met de huurverhoging voor secretatarissen, ontvangers en ambte naren van de burgerlijke stand. IJSBAAN TOCH IN D.A.C.W.-VERBAND Zoals oorspronkelijk ook in de bedoeling lag, gaat het er op lijken, dat de werkzaam heden in de Pluimpot, nodig voor aanleg ijsbaan-speelweide, toch in D.A.C.W-ver band (dat is mankracht) zullen worden uit gevoerd. Vorig maal had de raad namelijk besloten om het machinaal te doen geschie den, omdat werd verwacht, dat machtiging van het Rijk om het in D.A.C.W.-verband te doen, voorlopig niet was te verwachten. Nu kwam deze toezegging echter wel (in derdaad vrij onverwacht) binnen. Daarom hebben b en w overwogen om toch maar aan de raad te verzoeken het zo mogelijk in D.A.C.W.-verband te laten doen. Dan is men van een flinke overheidssubsidie (90%?) verzekerd. Indien zulks op korte termijn te verwezenlijken zou zijn, geven b en w voor keur aan deze goedkopere weg. De raad deelt de gevoelens van het dage lijks bestuur, hetgeen bij monde van dhr. Polderman wordt opgemerkt en bijgevallen door de heren Hage en Bijnagte. Maar dan moet het geen al te grote vertraging mee brengen. Een hamerstuk is het voorstel tot toeken ning van een uitkering ineens aan het ge meen tepersoneel over het jaar 1962, Een sinterklaascadeautje. BENOEMING LID BESTUUR SOCIALE ZORG BIJ LOTNG Voor het verkrijgen van een nieuw lid van het bestuur der gemeentelijke instelling voor Sociale Zorg is zelfs loting nodig, na dat twee stemmingen de uitslag onbeslist hebben gelaten. Het betrof de vakature J. K. Poot en b en w hadden een voordracht ge maakt in alphabetische zin, waarbij dan M. Dijk, diaken der N.H. Gemeente nummer één kwam te staan en dezelfde functionaris J. Mol nummer twee. Beide heren wisten tweemaal achtereen elk 3 stemmen van de raadsleden te veroveren, zodat loting moest beslissen. Dat viel uit ten gunste van de heer M. Dijke. Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 BERGEN OP ZOOM DE BEGROTINGEN Er was geen enkele opmerking over de begroting 1963 voor Sociale Zorg, zodat deze met algemene stemmen wordt vastge steld. Voor wat de gemeentebegroting 1963 be treft had de commissie van onderzoek ook slechts een enkel puntje aangetipt. Zij con stateerde een groot verschil in de bijdragen voor de autokosten van de burgemeester tussen de gemeenten Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. De raming is wel juist volgens de bestaande regeling, maar zij is naar de mening van de commissie niet rechtvaardig. Sint-Maartensdijk betaalt naar verhouding te veel en de commissie van' onderzoek vindt dat de eerlijkheid gebiedt daarop te atten deren, ook al zou het in financieel opzicht voor de gemeente niet voordeliger worden. De vermenigvuldiging van inwonertal en hectaren oppervlakte der gemeenten trekt de kostenverdeling scheef. Bij monde van de heer Hage wordt dit nog eens onderstreept en de voorzitter acht de opmerking juist. Hij is van mening ,dat hierin wel verandering zal komen. Overigens regelt de provincie dit, zodat er van hieruit alleen maar op geattendeerd kan worden. Verder acht de commissie de post onvoor ziene uitgaven te laag, en dat zal in weinige gemeenten anders zijn. Ze ziet echter geen mogelijkheid om die te vergroten. Toch moet hieruit worden geconcludeerd, dat de begroting weliswaar reëel van opzet is, maar bij de minste tegenvaller is het evenwicht verstoord. Aangezien ook de commissie hier aan op het moment evenwel niets kan ver anderen, besluit zij haar rapport met tot vaststelling te adviseren. Weth. Kleppe vraagt nog of de 2, extra, zoals die nu ook voor 1961 werd toegezegd, al in de begroting 1963 zit, waar op de secretaris de heer Van Doorn ont kennend antwoord. Maar anderzijds zijn ook de te verwachten salarisverhogingen niet be rekend, zodat dit reservepotje wel zal wor den opgeslokt. De heer L. Polderman miste een post voor vernieuwing straten, bijvoorbeeld van het Spuidamplein. Dat is al bij aanbieding begroting 1962 besproken. Ook de School straat is versleten en zou nodig vernieuwd moeten worden. De voorzitter antwoordt, dat er geen week voorbijgaat of b en w spreken daarover. Het heeft dus wel de bizondere aandacht en als het maar even kan... uit de huidige begrotingspost dan, wel reken er dan op. Tenslotte dankt de heer Hage b en w, evenals de secretaris en het overige perso neel voor het aan deze begroting gedane werk, alsmede voor de gegeven toelichting, inzonderheid dan van dhr. Van Doorn. Op zijn beurt dankt de voorzitter de commissie voor het onderzoek en de leden voor de ge toonde belangstelling bij deze behandeling. Met algemene stemmen volgt vaststelling, waarbij de gewone dienst in ontvangsten en uitgaven een bedrag aangeeft van 187.454,48 met een onvoorzien bedrag van 1332,18. Aangeboden wordt vervolgens ter onder zoek de gemeenterekening 1961, welke door de heren Bijnagte, Kievit en Hage zal wor den nagezien. Een wijziging in de begroting 1962 ontmoet geen bezwaar en houdt ver band met de in te voeren gebouwennum mering, waarvan de kosten op 1300, worden geraamd, terwijl ook de post voor krankzinnigenverpleging moest worden ver hoogd met eenzelfde bedrag. Een redactio nele wijziging van de gemeenschappelijke regeling vuilnisophaaldienst op verzoek van gedeputeerden is ook maar een fomaliteit. Aangegaan wordt een kasgeldlening tot max imaal 60.000, RONDVRAAG De heer Polderman informeert naar de stand van zaken bij de grasdrogerij inge volge de hinderwet. De voorzitter antwoordt dat zulks in behandeling is. Inmiddels heb ben de wethouders zich bij de omwonenden nog eens overtuigd en het komt inderdaad voor, dat het een onhoudbare toestand is. De heer Polderman beklemtoont om er alles aan te doen wat mogelijk is, teneinde daarin verbetering te brengen en daarmee kan het college van b en w van harte instemmen. Trouwens, dat wil men ook wel bij de grasdrogerij. Men dient nu even te wachten op het uitsluitsel hinderwet en het daarna te houden overleg met omwonenden. Weth. van der Jagt wil er persoonlijk ook nog wel eens op wijzen, dat het bij een verkeerde wind daar slecht wonen is. Het bedrijf moest toen echter nog 14 dagen draaien en om het dan stil te gaan leggen, waartoe b en w overigens wel bevoegd zou zijn, is ook zo ingrijpend. Het is voor alle partijen niet ge makkelijk, wat niet wegneemt, dat het euvel dient te worden opgelost. Dhr. Bijnagte hoopt dat b en w zijn best zal doen aan de moeilijkheden een eind te maken voor het volgende seizoen. Dhr. Polderman informeert voorts of er aan de Wilhelminastraat nog woningen gebouwd kunnen worden en meent tenslotte, dat de leden van het stembureau wel een presentiegeld toekomen van 15, per dag. De voorzitter antwoordt, dat hier voor een vaste post is bestemd van rijks overheidswege bepaald. Men kan dat uit keren of zoals hier altijd gebruikelijk was, uit dat potje het kopje koffie en het etentje betalen.Men zou het ook op de manier van dhr. Polderman kunnen doen en dan het eten laten meebrengen (de knapzak). Het zal nog wel eens worden bekeken. Bevesti gend wordt tenslotte de laatste vraag van dhr. Polderman beantwoord of al om de brandstofen voor behoeftigen is gedacht. Daarna sluiting. „Ik doe het liever zelf", zei Kees, want ieder kijkt naar zijn eigen voordeel. Dat laatste kon ik niet ontkennen. Het eigen ik kraait vrijwel altijd, zo niet altijd boven. Goedwillenden proberen dat egoisme te onderdrukken, een verdienstelijk streven. En als het dan niet tot een echt offer moet komen, wil dat nog wel eens gelukken ook. Maar voor de rest valt er nu eenmaal niet zoveel goed van de mens te verwachten. Ondertussen weet u nog net zoveel als bij de eerste zin. Waar gaat het eigenlijk over Ja, Kees is ook ingelande. Ingelande van het zo omvangrijke ge concentreerde Waterschap Tholen. Én Kees is dat niet alléén. Maar Kees is wel iemand van de ook al niet weinigen, maar dan toch de minderheid die naast een goed perceel land het twijfelachtige bezit hebben van een kavelsloot. Twijfelachtig omdat het in feite geen bezit is, maar aan het Waterschap toebehoort. En twijfelachtig nog meer, om dat hij verplicht is tot een reglementair onderhoud daarvan. Nu is Kees niet de slechtste boer. En dan bedoel ik daarmee alléén, wat de bewerking van zijn land be treft. Men zou anders zo vlug geneigd zijn aan andere minder goede kwaliteiten of (on) deugden te denken. En nu loopt er een zekere strijd over het onderhoud van de kavelsloten. Enerzijds de kavelsloot„bezit- ters Anderzijds het Waterschapsbestuur en daarnaast zij het achter een gecamou fleerd windscherm de kavelslootlozen. Het waterschapsbestuur heeft het gegronde argument dat het ondoenbaar is dat zelf allemaal te moeten uitvoeren en bovendien voor ieder lastenverhogend. De kavelsloot- onderhouders schreeuwen, dat het onbillijk is, dat zij met zeis en modderlaarzen moe ten werken en buurman met een sigaar in zijn mond op zijn kavelslootloosperceel glim lachend toekijkt. Voelt u de grond van de zaak. De kwin tessens. En daarom heb ik Kees wat opge stookt. M'n naam waardig heb ik aange voerd, dat de oppositie gelijk had: alles over-één-kam-scheren. Afgelopen. Dan voel je het allemaal in je portemonnaie, Als het mij geld of werk kost, dan m'n buurman ook maar. Nog liever allebei boeten, dan Kees een kavelslootloos perceel gunnen. Wie zegt daar nu, dat de UNO ons kan redden Inmiddels had ik bijna de limericks ver geten. En zelfs de mij toegezonden dank- tuiging: Bedankt voor uw boek, waarde heren Daar kan men nog heel wat uit Ieren De post bracht het hier En dat deed mij plezier Nu ga ik het nog eens proberen. Dat was dan het bedankje voor het gezon den pocketboek aan de prijswinnares van vorige week. Het was trouwens het enige bedankje niet. Maar m'n ruimte is op en daarom kort gezegd, dat ditmaal een inwoneres van Scherpenisse met de beste limerick is komen aandraven: Het is N. v. d. W. uit Scherpenisse, die een pocketboek krijgt toegestuurd voor: „Concordia" kreeg weer de centen Voor nieuwe muziekinstrumenten. Tholèns burgerij droèg haar steentje bij Saamhorigheid geeft hoge renten. Voorzover u het niet wist. „Concordia", de Kon. Harmonie uit Tholen kreeg 16.000, voor aankoop van nieuwe instrumenten van gemeentebestuur en burgerij samen. De in woonster van Scherpenisse vond het zo fantastisch, dat -het haar tot bovenstaande inzending bewoog. Hoe je vast voor volgende limericks, vooral nu het sinterklaasavondje nadert, meent Jan. P.S. Nu ik twee weken moest „uitvallen" vanwege de copie-overvloed, mag er nog een prijswinnaar bij, die echt niet meer kan wachten. De ingezonden limerick van L. S. te Sint-Annaland is namelijk deze week nóg aktueel en volgende week niet meer. Daarom ook nog een prijs naar deze inzender van wege onderstaande inspiratie: St. Nicolaas staat nu te komen, De kinderen gaan er van dromen. Ze krijgen de kans Voor speelgoed van thans Als mama en papa niet schromen. WAT KAN HET BOUWFONDS VOOR U DOEN? Er is niets dat tegenwoordig zo in het middelpunt van de belangstelling staat als de.woningbouw. Juist daarom willen wij u in dit artikel eens een uiteenzetting geven van de werkwijze en doelstelling van de N. V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Zoals de naam al aangeeft, beweegt het Bouwfonds zich op het gebied van de wo ningbouw en wel speciaal eigen-woning- bouw. Sinds de oprichting zijn reeds meer dan 20.000 gezinnen in het bezit gekomen van een eigen-huis, dank zij de financiële of technische hulp van deze instelling. WAARUIT BESTAAT DEZE HULP Het Bouwfonds geeft voorlichting aan iedereen die vroeg of laat een eigen huis wenst te bouwen. Moet het een enkele of een dubbele woning worden, of misschien een bungalow? Moeten er 3 of 4 slaapka mers komen? Zijn de kosten ten aanzien van zijn inkomen en beroep verantwoord? De technicus van BG zal u het antwoord kun nen geven. Wil men gaan bouwen, maar beschikt niet over voldoende geld, dan biedt het Bouwfonds u de gelegenheid het benodigde geld bijeen te sparen. Tijdens de spaarperi ode (waarin desgewenst het geld maande lijks aan huis wordt gehaald) verkrijgt men een hoge spaarrente (3.6%), zodat dus het benodigde eigen-geld, tenminste 15% van de bouwkosten, op een snelle en veilige wijze bijeen wordt gespaard. Daarnaast kan bij BG een hypotheek wor den opgenomen op veilige en soepele voor waarden. De looptijd is maximaal 30 jaar gedurende welke tijd de lening van de zijde van BG onopzegbaar is. De deelnemer heeft wel te allen tijde het recht extra aflossingen te doen, waardoor de looptijd kan worden bekort, of de maande lijkse termijn van aflossing en rente kan worden verlaagd. De rente staat voor de gehele looptijd vast, en kan dus nooit worden verhoogd. Tevens biedt het Bouwfonds u de gelegen heid gebruik te maken van een van zijn stadaardplannen, woningen waarvan het be stek en de tekeningen gemaakt zijn door be kende archtekten. U behoeft dan slechts weinig uit te geven voor architektuur etc. Ook kunnen verschillende type woningen worden gebouwd volgens het z.g. BC. pa neelsysteem, waarbij de binnenwanden reeds in de fabriek zijn gefabriceerd. De bouwtijd van een dergelijke woning is vrij kort Naast de tradionele en geprefabriceerde stadaardwoningen bouwt het Bouwfonds voor zijn deelnemers in vele gemeenten ook woningen in complexverband. Daar het Bouwfonds hoge eisen stelt wat betreft de kwaliteit van de onder zijn toezicht gebouw de huizen, is voor de standaardplannen en complexen een garantiebewijs in voorberei ding hetgeen in de woningbouw wel een unicum genoemd mag worden. Indien men in een complex wenst deel te nemen is het wel zaak, zo snel mogelijk spaarder te worden. De oudste spaarders hebben n.l. eerste keus in een te bouwen complex. De mogelijkheid, om in een (klein) com plex deel te nemen, bestaat binnenkort voor gegadigden die: zich in Tholen of in Sint Maartensdijk willen vestigen. In Tholen is een plan ingediend voor de bouw van 2 blokjes van twee woningen aan de Simon Lindhoutstraat en in St. Maartens dijk loopt een plan voor de bouw van 2 blokjes van drie woningen aan de Juliana- straat. Deze woningen worden nog met premie en toeslag gebouwd. Teneinde de hypotheken te kunnen ver lenen aan zijn deelnemers, dient het Bouw fonds de beschikking te hebben over veel geld. Jaarlijks worden zo'n 3000 BG-wonin- gen gefinancierd. Daarvoor is een bedrag nodig van ongeveer 45.000.000,Voor een deel komt dit geld van de grote beleg gers zoals pensioenfondsen en verzekerings maatschappijen. Voor een ander en niet minder belangrijk gedeelte, komt dit geld binnen via Bouw fonds-schuldbrieven. Deze stukken die door lopend worden uitgegeven, zijn te vergelijken met de pandbrieven van een hypotheekbank. Ze geven een jaarlijkse rente van 4}/2%. Dit is altijd nog aanzienlijk meer dan de rente die een spaarbank betaald. De rentecoupon is betaalbaar gesteld bij alle kantoren van de Amsterdamse Bank of bij de Boerenleenbank. De coupures zijn groot 1.000,en 10.000, De Bouwfonds-schuldbrief biedt een vei lige en voordeelige belegging. Geld belegd in de woningbouw is goed belegd en boven dien zijn bij aankoop van de schuldbrief geen kosten verschuldigd. De max. looptijd van de stukken is 25 jaar. Er bestaat zelfs een mogelijkheid om ze voor vervroegde aflossing in aanmerking te doen komen. Wij hopen, dat u uit het bovenstaande een indruk hebt gekregen van hetgeen het Bouwfonds allemaal voor u kan doen. Indien u verdere inlichtingen wenst over de te bouwen woningen of over andere mogelijkheden, die het Bouwfonds biedt i.v.m. sparen of voor de inschrijving op Bouwfonds-schuldbrieven, dan adviseren wij u, zich hiertoe spoedig in verbinding te stellen met de pl. secr. van het Bouwfonds op het gemeentehuis of met het kantoor van het Bouwfonds Ned. Gemeenten, Wilhel minastraat 33 te Goes, tel: 01100-7741. door Jan v. Maasdorp ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE Maar ook bij een tweede kantoor bleken de vruchten van zijn hopeloos pogen niet tot rijpheid te kunnen bloeien. Steun van zijn broers Gerard, de stucadoor, Henk, de expeditieknecht en Bas de loopjongen vond hij niet. Hij ging gebukt onder de honende pesterijen van Gerard en Bas Henk was meer de sul, die hem met rust liet. In het midden der week konden ze hem attent maken op zijn vuile boord. „Een nette kantoor bediende, je mag wel een schoon boordje omdoen." Ze wisten maar al te goed, dat allen zondags een schone boord beschikbaar werd gesteld. Ze vonden hem een verwaande kwast, te lui om zijn handen vuil te maken, zoals zij. Juffrouw De Hoog, die in haar geestelijke armoe de tragiek bij haar jongste zoon niet vermocht te peilen, had inmiddels ook haar vertrouwen in de uitzonderlijke kennis van haar jongste zoon verloren. Zij spfrak niet meer zo devoot over de baan van „kantoorheer", zoals zij in de aanvang deed. Ook vergezelde zij Karei niet meer om een ander kantoor te zoeken - de avond school werd er ook aan gegeven. Ook al omdat een beginnende „kantoorheer", zo weinig geld thuis bracht, wist juffrouw De Hoog het tenslotte klaar te spelen, dat Karei zijn diensten aan bood bij de schoenwinkel. Juffrouw De Hoog kende de schoenwinkel het was een „deftige" zaak, haar vroegere mevrouw kocht er al haar schoenen. De chef van de gerenommeerde zaak-van-standing prees de zoon van juffrouw De Hoog. Het loon was hoger dan Karei tot dusver had verdiend en deze, overrompeld door de waardering van zijn fatsoenlijke uiterlijk door de prettige chef, stemde toe. Als hij zijn best deed, zou de chef hem later opleiden tot winkelbediende in de zaak. Maar voorlopig moest hij, naast het magazijn- werk, ook de schoenen rond brengen. Het duurde niet lang, of Karei merkte nu zijn eigen vergissing. Op een keer sjokte hij achter de grote hand-bak-wagen op de Hoogstraat. Het was een vuurrood gelakte wagen, waarop met grote witte letters de naam van de firma en de aard van haar artikel was geverfd. Toen ge beurde het de fatale ontmoeting met Carla. Carla, dat knappe, blonde meisje op school, die altijd een bij zondere aandacht voor hèm had gehad. Toen Carla haar vroegere schoolvriendje daar achter die rode handkar zag lopen verbaasd, omdat ze wist, dat Karei de Hoog toch naar kantoor zou gaan had zij, na hem met opgetrokken neusje te hebben aangezien, haar nuffige hoofdje afgewend. De overgevoelige Karei had zich, daar midden op de drukke Hoogstraat, tot in zijn jonge hart vernederd gevoeld. Carla wilde hem niet meer zien. Om die rode handwagen Diezelfde avond nam hij Dora in vertrouwen. Timide klaagde hij haar zijn leed. „Jij begrijpt me toch wel, Dora?. Wat moet ik doen?" Maar Dora begreep hem niét. In felle bewoordingen deed zij een aanval op zijn daadloosheid: „Je hebt alles aan jezelf te wijten. Je had nooit van kantoor moet gaan. Je moest je schamen om met een vuurrode handwagen met schoenen door de stad te sjokken." „Ik heb 't toch een paar maal geprobeerd", was zijn apatisch verweer. „Onzin, je was veel te jong om iets van een kantoor te begrijpen. Je krijgt nu pas je verstand. Je ben nu zes tien en je hebt al vier jaar gewerkt, maar je zou nu pas van school moeten gaan. Dat is de vloek van de armoe. Ik heb dat zelf ook ondervonden, net als jij, daarom moet ik ook nog steeds vechten om er boven uit te komen. Maar ik vécht tenminste. Ik ben toch ook geen dienstbode gebleven Bah, Ik heb een hekel aan dweilen en schrobben. Moeder begrijpt ons niet, ze begrijpt mij ook niet, omdat ze zelf haar leven lang niets anders heeft gedaan dan dweilen en schrobben. Ze was, vóór haar trouwen, zelf ook dienstbode en keukenmeid. Bij haar gaat alles om geld, daar worden jij en ik aan opgeofferd. Waar woonden we vroeger en waar wonen we nu, al zijn we dan naar een wat betere straat verhuisd Als meisje word je gewoon nagejauwd door het schorem." „Vader was toch wel anders", probeerde Karei haar fel betoog te onderbreken. „Vader „Ik heb 't niet over vader", viel ze brussk in. „Van vader had ik ook niets te verwachten, hij had een hekel aan me. Ik zal niets kwaads van de man zeggen, nu hij dood is, maar hij en moeder hebben ons nooit anders dan armoe en ellende bezorgd. Als hij werkte hadden we armoe en ook als hij staakte of werkloos was. En toen hij gestorven was moesten we ondersteund worden door de kerk. Maar dat is allemaal geweest, in elk geval moeten jij en ik ons er bovenuit werken." Ze had een felle kleur van opwinding. Opeens zweeg ze met opeengeklemde tanden haar ogen bleven von ken. Terwijl hij vergeefs naar woorden zocht, die Dora zouden kunnen bevredigen, dacht hij opeens: „Dora is eigenlijk net als vader was dezelfde ogen..." Hij wist maar al te goed, dat Dora, zonder de afgedwongen belofte aan haar vader, zélf had uitgemaakt wat voor een werkkring geschikt voor haar was. Ze was een voudig'bij de deftige familie, na een hevige twist met Mevrouw weggelopen. wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 6