EENDRACHTBODE De Eendrachtbode Sinterklaas met prijsvragen voor jong en oud. 19c JAARGANG No. 3 29 NOV. 1962 TWEEDE BLAD RAADSVERSLAG SINT-MAARTENSDIJK. Bezadigde wensen ten aanzien van krappe begroting 1963 - Een nieuw veriichtingspian voor gehele gemeente op komst - Een jaar na opleveringstermijn woningwetwoningen nog niet klaar - Moeilijk heden aan de openbare lagere school. EN VOOR DE OUDEREN SPAANS TESTBEELD Stramheid en Fijnen vallen van af met de kleine dagelijkse dosis Kruschen. f 9.75 ""^3 Telkens opnieuw moeten we er ons over verwonderen, dat sinterklaas bij al zijn drukte toch de Eendrachtbode-lezers niet vergeet. En elk jaar weer heeft hij iets anders in petto, voornamelijk dan voor de jeugd. Immers, hoe verdraagzaam ook te genover de ouderen, de kleintjes gaan toch boven al bij de kindervriend. Toch bleek hij ditmaal erg vermoeid te zijn, omdat het al heel laat op de avond was, eer hij bij ons binnenstapte. Alleen Piet, nog altijd even zwart, was nog goed wakker. Hoe slaperig sinteklaas toen was, blijkt uit het gesprek tussen hem en zijn knecht, wat we hieronder laten volgen en wat tegelijk de puzzel is van dit jaar. Aan de oplos sing hiervan mogen alle kinderen die op de lagere school gaan meedoen. En ook de jongere broertjes en zusjes mogen de oplossing laten insturen door vader of moe der. Dus alle kinderen tot en met de lagere school. Willen jullie allemaal Piet helpen nu die arme knecht alleen maar Spaans kan lezen. Schrijf de oplossing op een briefkaart en stuur die aan de Eendrachtbode Sint Annaland uiterlijk maandag 3 december. Wanneer jullie dus maandag 3 december de kaart op de post brengt, kunnen we Zwarte Piet dinsdag laten uitzoeken, wie een prijsje heeft gewonnen. Hij was name lijk zo nieuwsgierig dat hij in de cadeau- zak graaide en onderstaande prijzen aan de jonge Eendrachtbode-lezers wil sturen, die hem aan de oplossing helpen. 1. Een prachtig gezelschapsspel 2. Een toilettasje 3. Een zakmes 4. Een verfdoos 5. Een plakboek 6. Een pocketboek 7. Een poëzie- en fotoalbum 8. Een pennenzakje met rits. WAT TEKENDE SINT IN ZIJN BOEK „Pietriep Sint Nicolaas, „Berg het grote boek maar op, ik ga slapen. Mor gen komt er weer een dag en dan zal ik wel eens zien, wie er nog meer stout zijn geweest en wie er verder allemaal nog cadeautjes moeten hebben." Piet pakte het zware boek aan en wilde het dichtslaan om het in de kast te leggen Maar daar zag hij opeens, dat er op die open bladzijde helemaal geen rij namen stond, maar wat rare krabbels van de Sint. Daar had zijn meester zeker een beetje zitten tekenen, omdat 't uitzoeken van al die rijen zoete en stoute kinderen hem be gon te vervelen. „Watte betekenen, heer?" vroeg Piet. ,.o, een liedje dat de kinderen in Neder land wel eens zingen," zei Sint en hij stapte moe en slaperig zijn werkkamer uit. Maar Piet was helemaal niet moe en niet slaperig. Hij was wel nieuwsgierig. Hij wil de wel eens weten, wat Sint daar op die bladzijde en op de volgende bladzijden gekrabbeld had. Want op de volgende bladzijden stonden ook al van die vreem de figuurtjes en letters. En Piet prakki- zeerde en prakizeerde maar hij kwam er niet uit. Want hij kende geen Neder lands. Maar jullie kennen dat wèl. Jullie kunnen deze pietermanknecht zeker wel helpen Wat staaf er nu in dat boek van de goede Sint Voor onze puzzelliefhebbers hebben we hier een speciale Sint-Nicolaaspuzzel. Ook de goede Sint gaat met zijn tijd mee, en hij heeft zich een modern televisie apparaat aangeschaft. Op een avond zette de Goedheiligman zijn toestel aan en hij kreeg op het scherm een wel bijzonder merkwaardig „testbeeldVol verbazig ke ken Sint en Piet naar de beeldbuis, waar zij een testbeeld in kruiswoordpuzzelvorm za gen staan. Wie helpt de Sint mee, deze puzzel op te lossen? Hieronder de omschrijving. Veel succes Horizontaal: 1. modern communicatiemiddel 6. vogel 10. Indonesisch eiland 11soort deurslot 12. teken 14. landbouwwerktuig 15. strafwerktuig 17. voorzetsel 19. en omgekeerd (afk.) 20. eikenschors 22. knutselen 25. omroepvereniging 26. ledemaat 28. Icoor 29. ofschoon (Eng. verkorting) 31. pronk, sier 32. taalkundige opgave 23. stad der oudheid 34. ieder 24. zangnoot 35. sportartikel 25. leesteken 37. alpenweide 27. waterhoen 39. vis 30. vagevuur 41. adelijk heer 33. deel van het gelaat 44. op de wijze van 35. selenium (afk.) 46. wintervoertuig 36. in memoriam (afk.) 47. Engels telwoord 38. rustig 48. groet 40. zangstuk 50. reeds 42. aanw. voornaamwoord 51. bodem van een boot 43. karakter 53. niet licht 45. min 54. gewicht 47. boom 56. behoeftigheid 49. ik (Lat.) 57. niet nat 52. bijwoord Verticaal: 55. ambtshalve (Lat. afk.) 1. woede 2. als volgt (afk.) 3. mannetjesbij 4. kleurstof 5. Goedheiligman 6. officieel stuk 7. Europeaan 8. deel v. e. Franse ontkenning 9. beest 10. terreinauto 13. Eurapeaan 16. make-up aanbrengen 18. dringend verlegen om 21. jongensnaam Om naast de puzzel ontspanning ook nog een kansje te maken op een prijsje, staan onderstaande prijzen voor de inzen ders van de oplossing gereed. Wie zijn de gelukkigen Dat weet u volgende week indien u uiterlijk maandag de oplossing instuurt aan Eendrachtbode Sint Anna land. 1. Een zilveren (Sola) theezeefje met lekbakje 2. Een eierstel 3. Een veiligheidsasbak Voltallig kwam de gemeenteraad van Sint Maartensdijk dinsdagmorgen 20 no vember in openbare vergadering bijeen on der leiding van burgemeester D. C. Bou- wense met als notulist secretaris Th. C. Benou. De hoofdschotel van de agenda was de openbare begrotingsbehandeling. Tevoren werden nog wat ingekomen stuk ken besproken, nadat een 10 tal voor ken nisgeving waren aangenomen, zijnde door gedeputeerden goedgekeurde raadsbeslui ten. Hieronder de beplanting watergang. Naar aanleiding daarvan merkte dhr. Koop man op, dat ook iemand uit de gemeente die beplanting had kunnen uitvoeren en dan volgens bewering goedkoper. Nu kan men dit laatste weliswaar altijd zeggen, wanneer het bedrag bekend is, maar het is toch z.i. altijd goed de eigen mensen in te scha kelen. Hij vraagt b en w hier voortaan rekening mee te willen houden. De voor zitter zegt dat zulks inderdaad had gekund, al ging het er natuurlijk wel om, dat het in deskundige handen lag. Overigens wil hij er graag bij voorkomende gelegenheden rekening mee houden. De Stichting „Het Leger des Heils" vraagt subsidie voor haar reclasserings- werk. Het dagelijks bestuur erkent het nut van de stichting, maar wanneer men dit zou steunen zou men een precedent schep pen ten aanzien van andere soortgelijke stichtingen. Om die reden stelt men afwij zing voor. De heer J. L. M. Geluk vindt dat het Leger des rleils veel goed doet, wat overigens ook de andere raadsleden niet ontkennen. Overigens, dacht hij dat het om het gewone werk ging en niet om reclassering. Dhr. Op den Brouw stelt voor f 20.te subsidiëren, waarbij hij steun krijgt van de heren Geluk en Lind- hout. De twee andere raadsleden Van Zet ten en Koopman scharen zich achter b en w zodat het voorstel van het college met 4-3 wordt aangenomen. Afgewezen wordt het verzoek om een subsidie van f 30.door het Curatorium der Katholieke leergangen, nu een uit de ze gemeente afkomstige student die leer gang volgt. B en w zijn echter van mening dat in dat geval ook andere onderwijsin richtingen weer gesubsidieerd moeten wor den. Alle leden steunen hierin b en w. Besloten wordt om lid te worden van de Ned. Belgische Vereniging tegen f25. per jaar. Het kan voor de industrialisatie in de gemeente nuttig zijn, zo menen b en w. De raad wil het wel proberen voor een jaar. BEDRIJFSWONING TE DUUR Als tweede spreker krijgt dhr. H. P. Van Zetten het woord. Ten aanzien van de begroting maatschappelijke zorg meent spreker, dat het uitkeringsbeleid progres siever is geworden, hoewel sommige ge ringe uitkeringen nog wel vraagtekens op roepen. Het beleid ten aanzien van de eigendommen bevredigde hem evenwel niet helemaal, inzonderheid voor wat de bouw der bedrijfswoning bij de Deehoeve betreft. Die opzet is conservatief en daar door 25% te duur. Een bungalow zou f 10.000,minder hebben gekost. Hij zou liever zien, dat het bedrijf werd verkocht en daar een bejaardentehuis werd gesticht. Dan wordt het geld althans voor een goed doel gebruikt. Ja - met Kruschen drijft U die ondragelijke pijnen uit uw ledematen. Dat doet de aan sporende werking op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten. Onzuiverheden uit het bloed worden los gemaakt en langs natuurlijke weg afgevoerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op mor gen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. Ten aanzien van de begroting gemeen telijk woningbedrijf was dhr. Van Zetten niet optimistisch. Er zit geen schot in de verwerking zoutschade oude gemeentewo ningen. In 1963 zou er beslist schilderwerk moeten gebeuren. Spreker bekritiseerde voorts het beleid van de rijksoverheid ten aanzien van gedane beloften met betrek king tot gemeentelijke financiële vrijheid en belastingverlaging waarvan niets is te recht gekomen. Opgedrongen verhoogde uitgaven zijn niet geheel door belasting verhogingen gedekt en daarom moesten ver schillende posten worden kaalgeplukt. Neem maar de post Bescherming Bevolking en het bedrag voor onderhoud van straten en pleinen. De eerste gedwongen verhoogd, de tweede gedwongen verlaagd. De post straten is nog slechts 1h van de raming 1961, terwijl er praktisch geen post on voorzien bestaat, omdat vele posten nu al een tekort geven. Bij dit alles hoopt spreker dat er van gemaakt zal worden, wat moge- 4 kleuren balpen IMPORTEUR SWANVULPEN IMPORT. De Zeeuwse stichting voor revalidatie krijgt een eenmalige subsidie van 5 cent per inwoner. Maar voor het maken van een Klokketoren in Drachten te gaan bijdragen zoals wordt gevraagd, vinden b en w en ook de raad wat al te gortig. De urgentie voor Smerdiek van een klokketoren in Drachten is namelijk niet erg duidelijk. De commissie voor de Hygiëne van het kind in Zeeland verzoekt subsidie voor kraamzorg te verhogen van f0.25 tot f2. per dag. Het werd b en w na een ver kregen toelichting wel duidelijk, dat een aanzienlijke verhoging nodig is, maar het college meent voorlopig toch niet verder te moeten gaan dan f 1.per verzorgings dag. Er wordt voor Sint Maartensdijk op 300 verzorgingsdagen per jaar gerekend. Alle leden keuren het voorstel goed. DE BEGROTINGEN Aan de orde komen vervolgens de be grotingen 1963. Bij de aanbieding hebben we reeds in het nummer van 25 oktober jl. de begrotingsbrief met cijfers aan de le zers voorgelegd. Daarom menen we te kun nen volstaan met de discussie rond de openbare behandeling weer te geven en mogen u voor het eventueel gewenste cij fermateriaal naar het nummer van 25 ok tober verwijzen. lijk is. De modernisering van de straatver lichting kan volgens de toelichting dit jaar niet doorgaan. Wil dan onderzoeken of de bestaande lantaarns zijn om te bouwen in T.L. en vooral meer nachtbranders aan brengen. Met een woord van dank voor de samenstelling aan b en w en personeel be sluit de heer Van Zetten zijn betoog met nog het verzoek of het college niets onbe proefd wil laten voor de ontwikkeling van Sint Maartensdijk als industriekern van het eiland Tholen. De voorzitter hierop antwoordend, gelooft dat dhr. van Zetten enkele aangehaalde opmerkingen niet kan menen. Bijvoorbeeld het bouwen van een bungalow bij de Dee hoeve, dat is toch iets onwezenlijks, daar hoort toch een bedrijfswoning te staan. Wat de verkoop van dit bedrijf betreft, werd het al besproken, maar in overleg met de vml. gedeputeerde dhr. Philipse werd besloten hiermee nog te wachten. De voorzitter geeft toe dat er van zoutschadeherstel niets is terecht gekomen en hij meent binnenkort maar te moeten voorstellen de opdracht aan de architect in te trekken, want er komt zo toch niets van. Met dhr. van Zetten is de voorzitter het eens, dat de B.B. een voor de gemeente dure instelling is. Maar wat kunnen wij daaraan veranderen? Er moet een commandopost in Voor de algemene beschouwingen kwam als eerste de heer Op den Brouw aan het woord, die zich voortshands tot de begro ting woningbedrijf beperkte. Hij begon met er op te wijzen, dat vanzelfsprekend een en ander is doorgenomen tijdens het onder zoek van deze begrotingen. Waar men het echter allen wel over eens was en daarom meent hij in dit geval ook wel namens de gehele raad te spreken was de kwestie van de laatste 8 woningwetwoningen, die door Muller worden gebouwd. Hij vindt het treurig, dat een aannemer de moed heeft in een tijd, waarin men nog om woningen zit te springen een jaar over de opleverings- tijd te zijn. Kan daar nu verder niets aan gedaan worden. Verder vindt hij het wel juist, dat bij verandering van woning het betreffende gemeentepand wordt opgeknapt met een extra beurt, maar het moet ook weer niet te erg worden. De heer op den Brouw zou voorts graag zien, dat eventu ele klachten aan de gemeentewoningen schriftelijk werden ingediend en één man de zaak met de opzichter behandeld. De voorzitter zegt dat het boetebeding voor de aannemer reeds van kracht is en naarmate dit langer van toepassing is, het hem ook steeds meer zal gaan kosten. In middels zijn wel 4 woningen opgeleverd, maar b en w zijn het met de raad eens, dat het veel te lang duurde en het de gemeen tebelangen, zowel van degenen die er moe ten wonen als van het gemeentebestuur zelf niet bevordert. Meer dan het boetebeding kunnen b en w echter ook niet doen. Zierikzee komen en dat vraagt heel wat geld. Het is evenwel opgelegd. De verbetering van de straatverlichting is al enkele jaren geleden opgezet, maar toen gaf G.S. geen goedkeuring. De gemeen te heeft het toen zelf aangepakt door er ie der jaar wat aan te doen, maar dat is ook niet alles. Nu is het niet zo, dat de gehele gemeente gebrek aan straatverlichting heeft. Bijvoorbeeld in het plan West is er een prima verlichting. Overigens heeft dit de aandacht van b en w tenvolle, omdat ook zij van mening zijn, dat er aan de verlich ting nogal wat te doen valt. De cfpmerking ten aanzien van het rege ringsbeleid laat de voorzitter voor wat ze zijn. Daarop kan hij geen directe invloed uitoefenen. De heer Lindhout vraagt de gemeente wo ningen in 't Bos te verbeteren en zou voorts de openbare begrotingsbehandeling in een avondvergadering willen afwerken, dan heeft het publiek ook kans. De voorzitter zegt dat met betrekking tot de woningen wel wordt overwogen te schilderen en aan avondvergaderingen heeft het dit jaar (zon der publiek) niet ontbroken. Van de 11 zijn er 7 's avonds gehouden. De heer J. L. M. Geluk zegt zich inzake de 8 woningwetwoningen te kunnen aanslui ten bij de opmerkingen van dhr. op den Brouw. Omtrent de bouw bedrijfswoning Deehoeve is hij het niet eens met dhr. Van Zetten. Daar moet wèl een bedrijfswoning staan. Of het echter zo is, als de verwach ting van b en w, dat het bedrijf straks z'n geld zal opbrengen is voor hem nog een vraag. Het is een oud en versleten spul, dus zal het heel was kosten om het op te knappen voor een eventuele toekomstige ei genaar. De voorzitter merkt op dat de ge meente niet voornemens is daaraan nog veel kosten te maken en t.z.t. tot verkoop zal overgaan, indien zulks mogelijk blijkt. BEZWAAR TEGEN VW-SUBSIDIE De heer Koopman, vervolgens het woord over de begroting krijgend, zegt dat nie mand kan ontkennen, dat hier van een uiterst zuinige opzet sprake is. Daarom kon ze sluitend worden gemaakt. Ook naar zijn mening behoeven verlich ting en bestrating meer onderhoud of verbe tering dan de geraamde posten zullen toela ten. Aan de post WV-subsidie zal de rechtse fractie zijn stem niet geven, aldus dhr. Koopman, terwijl hij het met zijn col lega's eens is, dat de BB-post bizonder hoog is. Hij hoopt voorts, dat de oude krotwo ningen volgend jaar niet opnieuw verhuurd worden, maar afgebroken. De muziekschool vindt spreker ook te duur. Er is bovendien geen animo voor, waarom hij zich tegen deze post verklaart. Dat de smerige haven ge dempt is, betekent een grote vooruitgang. Hopenlijk komt ook de loswal er in 1963. Ten aanzien van de woningwetbouwtermijn is dhr. Koopman even grimmig als zijn voor gangers. Wat moet daarvan terecht komen. Een jaar over tijd met oplevering. Is het voorts niet zo, dat de landbouw voor wat de woningtoewijzing betreft, achteruitgesteld wordt bij de industriemensen. Men klaagt er wel eens over dat vreemdelingen de wo ningen betrekken en de eigen inwoners maar moeten wachten. De post voor het onder houd van de straten zal men meer dan no dig hebben, zo meent dhr. Koopman, die voorts het bedrag onvoorzien aan de lage kant acht. Is er, zo vraagt dit lid vervolgens, al gesproken met de provinciale waterstaat over de situatie (rijwielpad) aan de Molen dijk. Het wordt daar steeds gevaarlijker. De voorzitter is het daarmee eens en het wordt ook opgenomen. De heer Koopman wijst er in zijn slotwoord op, hoe de situ atie in de wereld steeds meer onzeker wordt, maar men ook steeds minder naar God vraagt. Dat betekent de oordelen zelf in roepen. Onder dank aan b en w, dhr. Benou en secretariepersoneel hoopte dhr. Koop man, dat men gespaard voor een verschrik kelijke wereldoorlog het werk in 1963 weer in vrede zou mogen uitvoeren en wenst daar toe iedereen de nodige kracht. In zijn antwoord zegt de voorzitter al verschillende punten te hebben toegelicht na het betoog der vorige leden. Voor wat de bevoordeling betreft van woningen aan industriearbeiders, zoals door dhr. Koop man voorgesteld, merkt de voorzitter op, dat hij mogelijk vergeet, dat de toewijzing merendeels door en dus voor de industrie komt. De industrie trekt krachten van el ders aan, zodat de inwoners zullen moeten begrijpen, dat in zo'n geval ook vreemden een woning krijgen. Ten aanzien van de WV-subsidie vraagt de voorzitter of het voorstel Koopman tot intrekking subsidie wordt gesteund. Weth. Geluk antwoordt be vestigend. Bij stemming blijken de heren Lindhout, weth. Geluk en Koopman voor afvoering van de post te zijn, de andere vier handhaven de f270.— subsidie voor VW. Weth. Bazen vermoedt dat de verbetering aan de Molendijk nog dit jaar wordt aanbe steed. Een ander bezwaar van de heer Koopman was de post voor de muziekschool. Ook dit wordt door weth. Geluk ondersteund. De heer Van Zetten daarentegen betreurt het dat de post zo laag is. Jammer dat er niet veel meer aan mee doen. Hij acht het hele maal geen weggegooid geld. De heer Koop man vindt het verschrikkelijk veel. terwijl er maar één uit de gemeente van profiteert, die het desnoods zelf nog kan betalen. De voorzitter en ook dhr. van Zetten vinden dat het daarom niet gaat. De heer Van Zetten zegt, dat de beter gesitueerden het ook aan belasting wel bijdragen. Dhr. Koop man zou er nog iets voor voelen, wanneer er in eigen gemeente voldoende animo voor was en het hier kan gebeuren. De heer Op den Brouw wil er voor een jaar nog wel zijn stem aangeven. Bij stemming zijn alleen weth. Geluk en dhr. Koopman tegen. Dhr. op den Brouw zegt nog wel ver wacht te hebben, dat er meerdere opmer kingen zouden zijn, gezien de discussie tij dens de avond van het begrotingsonderzoek. Zo had hij van de C.H.U.vertegenwoordiger wel iets verwacht ten aanzien van nieuwe lagere scholenbouw. Nu dit niet het geval is, heeft hij nog wel een paar opmerkingen. Zo vindt hij de post presentiegeld raadsleden te laag, waar iedereen het bij het begrotings onderzoek over eens was. Graag zou hij voorts de parkeerheffing Markt gehand haafd hebben gezien, wat de gemeente f 800.oplevert per jaar.. De post klokken- onderhoud van f 250.heeft z.i. weinig zin. Men hoort ze wel eens rammelen, maar luiden nooit. Er bestaat ook nog één uri- noir in de gemeente, al heeft men de pjost onderhoud daarvoor afgevoerd. De bieten 1 op de Klein Kaaij blijven nog steeds ietwat problematisch. Zelf gunde hij de omwonen den niet de modder, maar de telers wel het gemak. Nu er echter veel minder bieten ko men, gebruiks men nog dezelfde ruimte, want ze worden niet opgehoogd. Dat is jam mer en op die manier zal hij er ook nog tegenstander van worden. VOLKSFEESTEN Er staat f 450.op de begroting voor volksfeesten. We hebben er met ons allen onze ergernis over geuit, adus dhr. op den Brouw, dat het personeel van beide scho len niet de moed bezat de kinderen een feest te bezorgen, omdat er die dag vrij was. De nieuwe chr. school heet Prinses Irene school, maar ook daarvan is niets gebleken bij het 25 jarig huwelijksfeest van de Ko ningin. De heer Koopman vindt dit laatste een beschuldiging aan het adres van dhr. Aar- noudse (hoofd chr. school- welke niet juist is. Hij was de enige van het onderwijzend personeel die namelijk wel bereid was en op

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 5