WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FIUPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT lërhorst Plaatselijk nieuws Moeder des Vaderlands In Memoriam VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG RAADSVERSLAG POOR1VL1ET. Begrotingskritiek beperkte zich tot bezwaren van min derheid tegen (okveedagsubsidie en bijdrage muziek school - Zal er animo zijn voor sportveld-exploitatie? DE REDAKTIE LEGT U VOOR: THOLEN DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG 19e jaargang no. 3 29 november 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Zo is dan gisterenmorgen vroeg de mare door het land gegaan, dat in de nacht van woensdag 28 november om 1.00 uur is overleden Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Wilhelmina. Stil en ontroerd werd deze tijding door het Nederlandse volk vernomen. Ontelbare herinneringen aan een voor onze geschiedenis zo belangrijke periode kwamen boven. Een vorstin, welke langer regeerde dan welke vorst in Europa ooit heeft gedaan. Een vorstin zo hoog geacht door haar drang voor vrede en recht. Een vorstin, die ons in de meest moedeloze periode der natSinale geschiedenis de nodige moed gaf door te gaan. Een vorstin, die na vijftig jaar de scepter over droeg aan haar Koninklijke dochter en zich onmiddellijk terugtrok uit het openbare leven om tot een stille, gepaste levensavond te komen. „Eenzaam maar niet alleen." Op 31 augustus 1880 verrees als een nieuwe Oranjezon ongedacht de nog ongekroonde „W." aan de kimme. Koningin Emma, op 7 januari 1879 te Arolsen gehuwd met Koning Willem III schonk het leven aan een dochter, die voorbestemd was een zo grote rol te vervullen in onze vaderlandse geschiedenis. De eerste maal, dat het (toen reeds algemeen als Koningin aangeduide) prinsesje met Haar moeder in het openbaar verscheen, was in mei 1891 te Amsterdam in de Nieuwe Kerk aldaar. Zeven jaar later zou daar de plechtige inhuldiging van de dan meerderjarige troonopvolgster plaats vinden. Die mei 1891 richtte Koningin Wilhelmina haar eerste woorden tot haar landgenoten. De tienjarige koningsdochter legde toen op haar eenvoudige, kinderlijke wijze de eerste steen van een nieuw „Buiten Gasthuis" te Amsterdam „Ik hoop, dat dit gebouw tot zegen zal strekken van Amsterdam." Duidelijk en klaar kwamen de woorden over de hoofden van al de tienduizenden. Een golf van ontroering gleed over de onafzienbare mensenmassa. Koningin Wilhelmina had haar eerste toespraak gehouden. Wat zijn er nog veel gevolgd op nog plechtiger, nog ontroerender momenten. Zeer uitvoerig zal juist vandaag bij dit alles worden stilgestaan. Met als hoogtepunten de kroning in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 6 september 1898, de terugkeer na de bevrijding in 1945, de troonafstand op 4 september 1948. Ook onze streek kent hoogtepunten door bezoeken van de nu overleden Vorstin. Na de ramp van 1906 bezocht zij het zwaar getroffen Oud-Vossemeer, een soortgelijk bezoek volgde 47 jaar later, toen reeds één dag na de ramp, op maandagavond 2 februari 1953 H.K.H. Prinses Wilhelmina per schip een half uur in het zo zwaar getroffen Stavenisse vertoefde. Er waren maar heel weinig mensen achtergebleven in deze poel van ellende, maar nooit zal bij hen de herinnering vervagen aan dat grote ogenblik van meeleven door de toen al zo bejaarde Prinses. Het valt zwaar afstand van onze Moeder des Vaderlands te moeten doen. Maar de troost bij dit voor land en volk zo grote verlies is de golf van dankbare herinnering aan een zo werkzaam leven, dankbaar vanwege de bereikte gezegende ouderdom, dankbaar vanwege de rustige levens avond, die Prinses Wilhelmina werd geschonken temidden van een hersteld Vaderland, dankbaar voor haar geloofsgetuigenis nu wel eenzaam te zijn, maar niet alleen. Ook een bejaarde moeder te verliezen is een smartelijke beproeving. Moge God onze Koningin en haar gezin die troost schenken, waarvan haar koninklijke moeder wist te getuigen. Een moeder van ons gehele volk. Dinsdag 27 november jl. kwam de voltal lige gemeenteraad te Poortvliet onder leiding van burgemeester W. J. van Doorn in open bare vergadering bijeen. Raadslid Van Houdt sprak er naar aanleiding van de ge lezen notulen zijn voldoening over uit, dat de jeugd (en daarachter mogelijk ook de ouders) de opmerkingen in de raad rond het rumoer rustbank blijkbaar ter harte heb ben genomen. De situatie is sindsdien name lijk aanmerkelijk verbeterd, iets waarmee ook de heer Uijl het eens is. Daarna komt al direct het voornaamste punt van de agenda aan de orde, de vast stelling der begroting 1963. De commissie van onderzoek, bestaande uit de raadsleden had maar een enkele opmerking. Zo was ge vraagd of de 2.50 voor Pro Juventute een jaarlijkse contributie of subsidie is. In het laatste geval vindt men het bedrag laag. Het blijkt evenwel contributie te zijn, waardoor men als gemeente lid is van deze vereniging. MUZIEKSCHOOL Het bedrag van 550,geraamd voor de Zeeuwse Muziekschool acht de commissie een hoge bijdrage, terwijl het nut haar voor Poortvliet gering schijnt. Het aantal deel nemers is sterk teruggelopen, zodat in de gemeente zelf niet eens meer les wordt ge-, geven. B en w antwoordden hierop, dat er tussen de gemeente en genoemde muziek school een gemeenschappelijke regeling be staat. Voor 1963 wordt verwacht dat nog 7 kinderen uit deze gemeente het muziekon derwijs zullen volgen. Het college geeft toe, dat de kosten voor deze gemeente niet ge ring zijn, maar voelen er toch niet voor uit te treden. De heer Van Houdt als voorzitter van ge noemde commissie zegt, dat men tot omstreeks middernacht bijeen was om de begroting goed door te nemen. Wat hem persoonlijk aangaat voelt hij er niet voor de post mu ziekschool te handhaven. Ik ben niet tegen de muziek, aldus spreker, integendeel, wan neer het gepast wordt gebracht hoor ik het nog graag ook, maar wat komt er voor de gemeente uit voort. Een muziekvereniging is er niet meer, blijkt niet in stand te houden. Dat is al enkele jaren zo, met een geringe verwachting, dat het nog eens anders wordt. Wanneer er iets plaats vindt in hoogtijdagen is men voor een muziekgezelschap op een andere gemeente aangewezen. Hij verklaart zich tegen de post muziekschool. De voorzitter merk op, dat dhr. Van Houdt het bestaan van een muziekvereniging niet moet verwaren met de bijdrage aan ge noemde Zeeuwse muziekschool. Met het laat ste gaat het om individueel onderwijs. B en w achten het vooralsnog verantwoord deze post vast te houden op de begroting, waar er nu in elk geval nog de mogelijkheid wordt geboden en er bovendien nog steeds een aantal zij het dan niet groot deelne mers is. De heer Van der Male zegt zich met de mening van dhr. Van Houdt omtrent de muziekschool te kunnen verenigen. De heer Uijl erkent dat het een hoge post is, maar wil het toch nog wel eens proberen. Waar de andere heren er het zwijgen toedoen, zijn hiermee de stemmen geteld ten gunste van handhaving. FOKVEEDAG Een ander bezwaar van raadslid Van Houdt is de subsidie voor de jaarlijkse Fok- veedag. Ik ben er altijd al tegen geweest, aldus dit raadslid. Het gaat uit van het groot kapitaal en ik begrijp eigenlijk niet, dat men de moed heeft om subsidie te vragen. Dat is me een raad sel. Trouwens, er zijn maar weinig thoolse gemeenten die enthousiast zijn en medewer- werking verlenen. Alleen Poortvliet komt met zo'n groot bedrag. Voor de categorie veehouders kan het belangrijk zijn, maar in het algemeen vindt men dat toch niet, anders zou men ook in de andere eilandgemeten wel meer enthousiasme tonen. De heer Van der Male blijkt ook ten aanzien van dit punt dezelfde mening te zijn toegedaan als zijn fractiegenoot. Ook de heer Bijl zal niet voor deze post stemmen. De voorzitter meent er niet veel over te moeten zeggen. Hierover is al meerdere ja ren tijdens begrotingsbehandeling gesproken. Het is echter niet zoals dhr. Van Houdt op merkt, dat de andere gemeenten zich er bui ten zouden houden, want vrijwel iedere thoolse gemeente geeft een bijdrage. De heer Van Houdt vindt dat het een verkapte ker mis is geworden, nu er ook een tweede dag moest bijkomen. ZOU ER ANIMO ZIJN VOOR GEBRUIK SPORTVELD? De heer Van Houdt heeft bij het begro- tingsonderzoek vastgesteld, dat het sport veld de gemeente niet weinig kost en ook in onderhoud niet weinig zal blijven kosten. Hij vraagt zich af of het nu wel zo urgent was dit te doen aanleggen. Men hoort er im mers nog helemaal niets van of er ook lief hebbers voor zijn. Wanneer hij zo her en der nagaat, is het elders in de streek toch ook niet zo florissant met de sport gesteld. Wan neer het nu maar om een enkeling gaat, moet men van zo'n besteding toch wel spijt hebben Was het wel verantwoord daarin zoveel geld te steken? Ook de heer Uijl vindt dat de aanleg sportveld een beetje een aanfluiting lijkt. Wanneer het straks wordt vrijgegeven zal er dan ook iets gebeuren. Nu is hij het wel eens met de voorzitter, dat wanneer er op dit gebied geen terrein aanwezig is, er ook niets kan gebeuren, maar er zou nu toch wel al enig initiatief moeten zijn. De voorzitter, beide leden antwoordend, zegt, dat men tot dusver niet de gelegenheid kreeg te laten zien of er animo was. Het terrein is nog niet vrijgegeven en zolang kan men er ook niets op doen. Hij verwacht wel initiatieven tegen dat het zover is. Het gerucht loopt al, dat men weer een korfbal vereniging wil oprichten en ook ten aanzien van de voetbalsport is er toch wel wat lief hebberij. We zullen het dus moeten afwach ten. Zeker is, dat er iets zal komen om van het terrein gebruik te maken. Ouderen heb ben toegezegd daartoe het initiatief te zul len nemen. De heer Van Houdt vreest dat het wel eens tot losbandigheid kan leiden. De voorzitter zegt, dat het nu dus niet zo zeer meer gaat over de financiële kant, dan wel de principiële kant. Daarover kan men natuurlijk van mening verschillen en is ieder lid volkomen vrij zich daarover uit te spre ken. Hij is een andere mening toegedaan, namelijk dat de sport bevorderend kan wer ken in de jeugdopvoeding. De heer Bijl zegt ook niet zoveel aan merkingen te heben op de begroting. Het is een zetting van cijfers, waaronder vele die zijn opgelegd en waaraan niet te tornen valt. Wel vindt hij de post voor het Alg. Arm bestuur ad 4900,aan de hoge kant. Hij heeft er al eerder op gewezen of het niet wenselijk is er een dienst Sociale Zorg van te maken. De gemeente doet hierin zelf toch al zoveel, dat een apart college zo langza merhand overbodig wordt. Verder acht hij de post voor brandstoffen aan behoeftigen onvoldoende. Ze krijgen hier 2 mud. Hij zou liever zien, dat een zgn. kolentoeslag wordt gegeven en vindt de huidige voor ziening wat verouderd. De voorzitter zegt dhr. Bijl daarin niet helemaal ongelijk te geven. Maar het is een uitvloeisel van een destijds genomen raads besluit. Overigens is de post als zodanig niet lager dan in andere gemeenten. Alleen komt men met het huidige systeem tot een breder bedeling, zoals de raad zulks destijds ook wenste. Er gaat in dit systeem inderdaad wel iets mank. Anderzijds is het wel hard voortaan een gedeelte te moeten afstoten en aan meer behoeftigen de ruimer toeslag te geven. Het is- een beleidskwestie, dat in b j en w nog eens bekeken zal moeten worden. ALGEMEEN De voorzitter geeft hierna nog een al gemene indruk van de begroting en tipt ieder hoofdstuk afzonderlijk aan. Toen de begroting 1963 werd opgemaakt, was de verhoogde alg. uitkering voor probleemge bieden ad 2,— per inwoner nog niet be kend. Dat komt dus nog bij het goede slot, de onvoorziene post van 2087,96. Hier tegenover staat echter een te verwachten loonronde, wat weer een bedrag zal afknij pen. Toch is het verheugend dat een behoor lijk sluitende begroting werd verkregen, iets wat dhr. Van Houdt onderstreept. Op hoofdstuk II kwamen de uitgaven voor straatverlichting 300,hoger dan vorig jaar. De exploitatie van het woning bedrijf is bevredigend. Alleen van de eerste negen woningwetwoningen die gebouwd zijn, is de exploitatie ongunstig. De heer Van Houdt hoorde, dat er ook onder die bewo ners zijn, die het huis willen kopen. Was zulks niet in het belang der gemeente? De voorzitter: wanneer het met een complexje tegelijk kan, wel, maar zo hier en daar een huis er tussen in is wel lastig. B en w wer ken hierin overigens niet tegen, maar zagen liever een blokje tegelijk, anders komen er altijd moeilijkheden. Voordeliger zou het voor de gemeente zeker zijn, wanneer die woningen verkocht zouden worden. Een belangrijk saldoverschil met vorig jaar laat hoofdstuk 6 van de begroting zien, in verband met de bouw van de zuiverings installatie. De uitgaven voor het onderwijs, in 1962 nog op f 8000,- geraamd, staan voor 1963 te boek voor 16.000, zulks in verband met de nieuwe school en woning hoofd. Overigens vloeit dat later weer terug van het rijk. Hij kan voorts meedelen, dat de architect beloofde spoedig met het plan te komen voor een gymnastieklokaal in de oude school zodat mogelijk in één der eerst volgende raadvergadering een desbetreffend voorstel verwacht mag worden. Bij de kapitaaldienst beschikt de gemeente nog over reserve-mid delen tot een bedrag van 79.000, EEN AARDIG HOEKJE MAKEN BIJ DE KERK De commisie van onderzoek had als derde punt de wens om van het speelterrein bij de openbare lagere school en het terrein achter de kerk een mooi geheel te maken, wanneer de nieuwe school in gebruik is ge nomen. Thans is het daar een verwaarloosde en slordige boel. Het zij door het planten van heesters, hetzij door het aanleggen van een gazon zou daar een aardig hoekje ge maakt kunnen worden. B en w zijn het daarmee eens. Het ligt in de bedoeling van het college ter zijner tijd te komen met een verbeteringsplan. Verder komt dit punt niet in discussie, daar men liever eerst het betreffende voorstel afwacht. De begroting is daarmee voldoende be sproken en wordt met algemene stemmen vastgesteld, zij het dan, dat de heren Van der Male en Van Houdt zich tegen de post subsidie muziekschool verklaren en deze bei de leden eveneens plus de heer Bijl tegen de bijdrage aan de Fokveedag. Als cijfers geeft de begroting 1963 aan voor de gewone dienst in ontvangsten en uitgaven een bedrag van 548.964,55 met een onvoorziene post van 2087,96. Kapi taaldienst ontvangsten 1.120.016,37 en uit gaven 1.346.601,67 met een nadelig slot van 226.585,30. Vastgesteld wordt het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs op f 48,75 per leerling. Dit is tevens de basis voor toe kenning vergoeding van het bizonder lager onderwijs. De heer Bijl vraagt of dit vol- Een In memoriam: Moeder des Vaderlands Nu wel het St Maartensdijkse raadsverslag In Poortvliet spoedig plan voor gymnastieklokaal De Scherpenisse raad met geringe kritiek op begroting Nog een praatje over en een plaatje van de Poortvlietse honderdjarige Bouwen met faciliteiten Jan Overeenkam dit maal wel present De Eendrachtbode~sinterklaas weer van de partij goede naam is beter dan goede olie. Pred. doende is, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. Het aangaan van een rekening courant overeenkomst van maximaal 75.000 is een hamerstuk, evenals toekenning van een uitkering ineens aan het gemeenteper- soneel over het jaar 1962. AANKOOP PAND BOOGAART Er loopt een onteigeningsprocedure van de gemeente contra de heer H. C. Boogaart over aankoop huis, schuur en erf. De onder handelingen waren vastgelopen en belang hebbende wenste onder geen beding voor de bedongen prijs van 6900 te verkopen. Op 14 november zal een deskundig onderzoek plaatsvinden door de Rechtbank te Middel burg. Inmiddels heeft dhr. Boogaart zich evenwel bereid verklaard alsnog tot verkoop voor genoemde prijs over te gaan. Voorge steld wordt alsnog tot normale aankoop te besluiten, waarmee de raad zich kan ver enigen, al vindt men het wel spijtig, dat heel de soesah hieraan vooraf moest gaan. Het Armbestuur bericht de heer J. Jansen opnieuw tot sekretaris-ontvanger te willen aanstellen, waartegen niemand bezwaar heeft. De Zeeuwse Stichting van Revalidatie krijgt een éénmalige subsidie van 0.05 per inwoner. Voor zover het ons mogelijk was werd de inhoud van dit nummer gewijzigd in verband met het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Onder meer werd een pagina voor 5 december vervangen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat aangekondigde programma's rond dit weekeind waarschijnlijk niet doorgaan, zodat men zich plaatselijk op de hoogte dient te stellen. HOOGWATER in de week van 2 t.e.m. 8 december 1962 zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 6.40 7.22 8.10 9.08 10.1,6 11.37 0.22 19.05 19.47 20.48 21.53 23.04 12.45 4 december Eerste Kwartier te 13.37 uur. Y NIEUW Vlotte sportieve Heren Regenjas mouse polyester, ook als winterjas te dragen 52.50 Y 'n Geheel nieuwe collectie Heren Winterjassen en Twen Coats nu reeds vanaf f 67.50 Bergen op Zoom GUNNING ZUIVERINGSINSTALLATIE Het Technisch Adviesbureau adviseert de mechanische en elektrische installatie voor het rioolgemaal te gunnen en b en w krijgen daartoe machtiging. De voorzitter zegt dat de firma J. en M. Moerland 6 Zn te Sint-Annaland laagste in schrijver was voor de bouw van het gemaal. Men hoopt dat het door kan gaan, omdat men het naar de mening van b en w met de aannemer gelukkig heeft getroffen, aangezien dez eop het gebied voldoende ervaring heeft en al meer werken in deze gemeente tot vol le tevredenheid uitvoerde. Op een vraag van dhr. Bijl hoe het zit met de eigenlijke nieuwe riolering kan de voorzitter geen officiel anwoord geven. De bewoners van de Hogeweg vragen van het daar aanwezige lichtpunt een nacht brander te maken, waarmee ieder zich kan verenigen. De inwoners D. Quist, wed. Quist en J. K. Krijger vragen een inrijverbod voor hun straat voor voertuigen boven de 2000 kg. Dit moet eerst nog eens worden be keken. Als bestuurslid van het Armbestuur wor den de heren M. J. Geuze en J. Deurloo herkozen, terwijl voorziening in de vakature van der Slikke wordt aangehouden. De voordracht van het Armbestuur was: 1 D. C. Verburg en no 2 J. Hage. De raad wil hierover nog even denken. De rondvraag levert geen belangrijke za ken meer op, want op de vraag van dhr. Uijl, waarom een paar huizen in de gemeen te zo lang leeg staan, antwoordt de voor zitter dat in deze weinig te doen valt. Daar na sluiting. dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. JUDO-GESLAAGDEN vrijdag 16 november jl. slaagden in hotel „De Kroon" alhier na door de Kon. Erk. Ned. Judo- en Jiu-jitsu Associatie (NJJA) afgenomen examens: Witte band Judo 6e kyu: Paul Schot kamp uit Tholen. Gele band Judo 5e kyu: Tanny van Vos sen, Theo Steketee uit Tholen en M. van Prooyen uit Stavenisse. Oranje band Judo 4e kyu: Tanny v. Stee en Anthony van Stee uit Tholen. Examaninator was W. Wuyts uit Bergen op Zoom, die op 11 nov. jl. in de sportaca- demie „Beljaars" te Tilburg slaagde voor de 2e DAN-graad. Dhr. Wuyts is leraar van deze judo-club „Za-Zen" uit Bergen op Zoom, van de E.J.C. Tholen en van „Za-Zen" uit Putte. Op 24 nam een gecom bineerd team (5 man) van deze clubs deel- aan teamwedstrijden te Oud Gastel. Van Tholen was dat dhr. C. Bakker, oranjeband. Scheidsrechters waren P. F. Beljaars 4e dan uit Tilburg, A. Aanraad 3e dan uit Oud Gastel en W. Wuyts 2e dan. OPEN HET DORP Voor dit doel werd door middel van de lucifersactie, bij de gezamelijke postkantoren van 't eiland geteld een bedrag van/2773,50 De sneeuwbal van dinsdag jl. rolde ook de thoolse ulo binnen, waar spontaan 100 werd bijeengebracht voor het sedert die dag overbekende doel. VAARDIGHEIDSPROEVEN Bij de gehouden vaardigheidsproeven vanwege het K.N.G.V. slaagden voor de 3e graad 8 dames van de G.V. „Olympia" al hier, voor de 3e graad dames B slaagden 11 dames, voor 2e graad dames 2 dames en voor aspiranten meisjes A 20 dames, ter wijl van de aspirantheren er 3 slaagden zo dat allen slaagden. Alleen de afd. heren kon niet voldoende punten behalen, maar dat vindt zijn oorzaak in het feit dat zij deze oefeningen nog maar kort hebben kunnen bestuderen. Het is voor de leider, de heer Piessens wel een mooi succes. Vrijdagavond had wederom een vergade ring plaats van de G.V. „Olympia". Door het bedanken van de heer J. Tichem en mevrouw Piessens die in een vorige verga dering gekozen waren resp. tot voorzitter en

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1