WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Misverstand DamP°breekt WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Poortvliet's nieuwe openbare school bijna onder de kap Na 46 jaar inwoning Boerenleenbank Poortvliet nu in eigen gebouw. Plaatselijk nieuws De november-Nieuwsbrief DE REDAKTIE LEGT U VOOR: GEEFT U KOMENDE WEKEN VROEGTIJDIG UW ADVERTENTIE? DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN modes OUD -VOSSEMEER 19e jaargang no. 2 22 november 1962 i Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen In de jl. vrijdag gehouden openbare raads vergadering te St. Philipsland vielen er har de woorden. Een raadslid had enkele opmer kingen gemaakt en vragen gesteld over de samenstelling van de raadsagenda. Het raadsverslag in dit nummer geeft de discus sie uitvoerig weer. Genoemd raadslid zou graag de notulen houden, welke tot dusver bij de leden circuleren, teneinde daarop later nog eens te kunnen teruggrijpen of nagaan wat is besloten. Verder was er bij hem het bezwaar dat te veel wordt gerangschikt onder het punt „verder voorkomende zaken", waardoor men zich tevoren niet op voorstel len kon oriënteren en men te veel onvoorbe reid te werk moest gaan. Hetzelfde motief gold met betrekking tot het verzoek de inge komen stukken beknopt te omschrijven en daaraan het prae-advies van burgemeester en wethouders toe te voegen. Op zichzelf redelijke vragen in gepaste trant gesteld. Daarop volgde echter direct een scherp, vaak wat ironisch antwoord van de voor zitter. Nu kan het zijn, dat een bepaalde stemming van het ogenblik daarop invloed had. Het kan ook zijn, dat men zich op de al wat scherp had ingesteld, het kan tenslotte ook zo zijn geweest, dat de voorafgaande besprekingen, waarbij nogal enige, kritiek was geleverd, de emmer deed overlopen. Kortom, het was een uitval, die men van de St. Philiplandse raadsvoorzitter niet ver wacht, hem kennende als een gemoedelijk persoon, die alle partijen het woord laat. Het leek er even op, dat de degens werden ge kruist. Een botsing tussen wat jeugdiger progressief enthousiasme tegenover bedaarde overwogen behoudenheid, waarbij het con trast evenwel was, dat de bedaarde opvlie gend werd en de enthousiaste zich vrij be daard hield. Kortom, een onverwachte dis cussie die meer op een misverstand leek, dan op een weloverwogen antwoord. En daarop willen we het graag houden. Wat de zaken zelf betreft, is het inderdaad zo, dat thans in vrijwel alle gemeenten de stukken tevoren uitvoeriger worden omschre ven en van prae-adviezen voorzien, de raad tijdig bereiken. Natuurlijk betekent zulks niet, dat kort voor de vergadering binnengekomen stukken niet behandeld zouden worden of voorstellen gedaan, maar het wordt tot het noodzakelijk beperkt. In eigen streek blijvend is het nu zelfs op de kleinste gemeente zo Scherpenisse - dat de agenda de raad be reikt voorzien van keurig uitgewerkte voor stellen en prae-adviezen. Inderdaad zijn hier aan veel kosten verbonden en is er bizonder veel werk aan voorafgegaan. Maar de hui dige ingewikkelde situatie vergt zulks wel, wil men zich enigermate kunnen inwerken alvorens een beslissing te moeten nemen. Daarom was het bij dit overigens niet prettig ogenblik een winstpunt, dat ook beide wethouders zich de wensen van het raadslid, waarbij zich ook een paar anderen aansloten, goed konden indenken. Onredelijk waren de vragen zeker niet. Blijft slechts de vraag of het met de huidige bezetting, met de huidige begroting ook, uitvoerbaar is. Zoals reeds gezegd kan het of gebeurt het althans - toe in de kleinste gemeente toe. Het antwoord had dus moeten zijn, dat zulks het overwegen zeker waard was en de toezegging gedaan, dat het redelijk verzoek indien mogelijk zou worden inge willigd. Dat het antwoord aanvankelijk an- ders was, houden we, zoals gezegd, op een misverstand door een samenloop van om standigheden en z -ker niet als een kenmerk van het beleid van deze voorzitter. Integen deel, men kan er van overtuigd zijn in St. Philipsland, dat beiden, ja dat allen het goe de met de gemeente voor hebben. Ieder dan op zijn wijze. En voor die wijze zal men wederzijds respect dienen te hebben, maar daarmee de eigen mening niet verloochenen. Vaak gebeurt het dat juist dergelijke bot- singen in feite een nadere kennismaking zijn, die het wederzijds begrip verruimen. Moge I dat hier niet and.zijn in het belang van die gemeente. Ditmaal was het een misver- 1 stand. gegaan, want op 29 januari 1916 passeerde de oprichtingsakte en de eerste kassier wijlen dhr. van der Slikke deed het met een klein kamertje in zijn woning af, even als zijn opvolger-kassier de heer L. Blaas. In de woning van dhr, Steenpoorte, die zoveel jaren de bankbelangen behartigde ging het al wat beter, maar het bleef daar, zowel als in het tijdelijk verblijf aan de Langestraat toch inwoning. De stijgende omzet vanaf het eerste jaar 17.800,tot nu ruim 10 miljoen rechtvaardigt het bezit van dit eigen bankgebouw. De voorzitter meende, dat het vanwege de centrale ligging bovendien een ook in dat opzichte geschikte plaats was. Geen groot gebouw, maar confortabel ingericht. Hij dankt architect en aannemers voor hetgeen in deze is gepresteerd. Reeds is het kantoor enige dagen in gebruik, maar het wacht tot heden nog op de officiële opening aldus de voorzitter. In het nieuwe bankgebouw feliciteerde burgemeester Van Doorn het bestuur, per soneel en leden met deze aanwinst. Het was deze dag de tweede plechtigheid, want in de morgenuren was de eerste steen van de nieuwe openbare school geplaatst. Met belangstelling had het gemeentebestuur de plannen tot deze nieuwbouw gevolgd, en met de verwachting dit jaar aan een omzet van dertien miljoen gulden te komen is dit zeker verantwoord. Het komt dan op een 20-25.000 gulden per gezin, zo rekende de burgemeester .voor. De Bank is een onmis bare instelling, zeker in het huidige bestel en in een specifiek agrarische gemeente. Een belangrijke service dienst, waarbij het in een gemeente als deze niet ambtelijk toegaat, maar de zaken worden behandeld als ken nis tegenover bekende. Met u verheugen wij ons over deze dag, aldus de burgemeester, wensen u goede zaken toe en degenen die het gebouw betreden goede resultaten met de bankzaken. Kassier Hoek en zijn helpster hebben al iets van de verbetering geproefd. En als is de Pootvlietse Boerenleenbank dan geen machtig, bouwwerk, men kan er heel goed terecht, men kan er op gemak wachten in het kamertje, dat mogelijk alleen tijdens de rentebijschrijving te klein zal zijn. Maar alléén daarvoor kan geen wachtkamer wor den gemaakt. Dat zou niet efficiënt zijn en dus niet in overeenstemming met het bank wezen. Het ziet er alles keurig uit. Kortom, het kan er goed mee door. Feitelijk te veel van het goede in een week, maar daardoor een ruimte variatie, o.a. Een „misverstand" in St. Philipsland Daar werd de begroting aangeboden Stavenisse en St. Maartensdijk kwamen al tot begrotingsbehandeling Een reeks overtredingen voor de rechter Opa Anthonisse in Poortvliet honderd jaar Een dubbele november ^nieuwsbrief Nieuwe boerenleenbank en eerste steenlegging van nieuwe school in Poortvliet Kortom 12 pagina's met veel wel en wee uit de streek en nieuws in advertenties voor de cadeautijd, die voor de deur staat En als spreuk van de week: BETER BESLECHTEN DAN BERECHTEN Op de hoek Schoolstraat-Zuidstraat staat het nieuwe, eigen bank gebouw van Poortvliets Coöperatieve Boerenleenbank. Architect J. Jobse te Vlissingen wist van de niet zo grote beschikbare oppervlakte in- en extern een aardig en praktisch geheel te maken. Sinds woensdag 17 november zetelt men in eigen huis na een inwoning van zo om en nabij zes en veertig jaar. Nel de Rijke had het kussen met de sleutel en burgemeester W. J. van Doorn zorgde er voor, dat de nieuwe bank „open" ging. Het bestuur kreeg loon naar werken. Men zit in een eigen gebouw. Voorzitter J. A. van Nieuwenhuijzen had vooraf de genodigden begroet in café „Tol rust", waaronder burgemeester Van Doorn, de inspecteur van de Centrale Raiffaisenbank te Utrecht, de heer A. Oudkerk, de vertegen woordiger van de thoolse Ring de heer A. D. Goedegebuure van St. Annaland (voor zitter L. A. M. Elenbaas was verhinderd evenals ir. M. A. Geuze) en verder de aan nemers en andere nauw bij de Bank be trokkenen. Hij wees er op, hoe het thans na zeer veel moeite is geluk een eigen gebouw te hebben, zoals alle andere thoolse gemeenten. Er is nogal wat tijd overheen Poortvliet's Boerenleenbank nu in eigen huis. Burgemeester W. J. van Doorn ver richtte vorige week woensdag de officiële opening. De sleutel kreeg hij aangeboden van Nel de Rijke. Beiden op deze foto van de P.Z.C. Twee gebeurtenissen stonden woensdag 14 november te Poortvliet in de belangstel ling. Eerste steenlegging nieuwe school en opening nieuw bankgebouw. De eerste plechtigheid vond in de morgen uren plaats, toen burgemeester W. J. van Doorn zich tussen een haag van kinderen der openbare lagere school naar het al op dakhoogte staande nieuwe schoolgebouw begaf. Hij werd gevolgd door de beide wet houders, raadsleden, de oudercommissie, een afvaardiging van de chr. school, waaronder het hoofd de heer R. C. Weijler, de archi tect J. Jobse uit Vlissingen, aannemer Ch. C. van Terheyden uit Steenbergen en an dere belangstellenden. Burgemeester van Doorn moet het al meer hebben gedaan, want de steen -de officiële met de namen van b en w daarin gegrift lag zo op de juiste plaats en de troffel zorg de daarbij voor de gewenste zorgvuldigheid. De grootste belangstelling kwam van de zijde der jeugd en daarom ook noemde de burgemeester deze symbolische handeling niet alleen een voorrecht voor Poortvliets oudere, maar vooral voor de jongere generatie, voor de schooljeugd. Spreker had het volste ver trouwen, gezien de goede vorderingen, dat nieuwe openbare lagere school binnen de gestelde termijn zal worden opgeleverd en wenste alle hierbij betrokkenen alle goeds toe op hun werk. Weth. J. J. van der Slikke dacht terug aan de reeds lang vervloden tijd, dat ook hij zich nog gemakkelijk in een schoolbankje kon zetten. In feite toen ook niet veel meer dan een „bewaarschool." Wat nu op het eind van de Burgemeester van Oeveren straat wordt neergezet kan met de school van die tijd moeilijk meer worden vergele ken. Nou ja, ga dan nog even naar de oude school kijken bij de kerk. Die heeft veruit zijn langste tijd als zodanig gehad. Gelukkig maar. In vergelijking daarmee een nieuw, ja een luxe schoolgebouw, maar een ver huizing die toch geen luxe is. Burgemeester van Doorn verrichte eerstesteenlegging. dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 HOOGWATER in de week van 25 nov. t.e.m. 1 dec. 1962 zondag 2.40 14.55 maandag 3.20 15.28 dinsdag 3.54 16.05 woensdag 4,27 16.34 donderdag 5.00 17.07 vrijdag 5.30 17.34 zaterdag 6.00 18.23 27 november Nieuwe Maan te 8.05 uur. BEJAARDENMIDDAG Dinsdag werd er op „Ten Anker" weer een goed geslaagde bejaardenmiddag ge houden. Ondanks het koude weer was de zaal goed bezet toen Mevr. v. d. Velde allen een hartelijk welkom toeriep in het bijzonder Mevr. Kooimans die zich bereid had ver klaard deze middag te verzorgen. Na de thee kreeg Mevr. Kooimans dan ook direct het woord. Het was doodstil in de zaal, zoals spreekster ieder wist te boeien. Met een welgemeend applaus werd er tel kens dank gebracht. Na de koffiepauze, waarin Mevr. Kooimans dank werd gebracht voor haar bereidwilligheid, werden nog wat spelletjes gedaan waaraan weer aardige prijsjes verbonden waren. Het was weel een gezellige middag vóór de bejaarden. de kracht van een verkoudheid bij Vader. Moederen Kind. nsn NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND Woensdagavond hield de N.C.L.B. haar algemene vergadering onder leiding van voorzitter W. Lindhout, die met gebed opende. In zijn welkomstwoord richtte hij zich inzonderheid tot de propagandist de heer De Hollander. In verband met de toekomstige naamsverandering in Ned. Chr. I Agrarische Bond deelde de voorzitter mee, dat giroformulieren en andere drukwerken met de oude naam nog een half jaar ge bruikt mogen worden. Verder werden en kele mededelingen gedaan over de te hou den toogavond, welke in Sint-Annaland zal worden gehouden. Er was een verzoek om een bijdrage aan de Bond in verband met het 50 jarig bestaan. Het totaal bedrag dat binnenkomt zal de leden ten goede komen door een of ander fonds te vormen. Na de pauze was het woord aan dhr. De Hollander, 1 die dankte voor de uitnodiging en blij was ook eens een ledenvergadering in Tholen te kunnen bijwonen. Daarna hield hij een voor- j dracht inzake het algemeen loonbeleid en over de C.A.O. per mei 1963. De mogelijk- 1 heid bestaat dat er een verhoging komt tot 2.7%. Dit betekent niet, dat het loon met 2.7% wordt verhoogd, daar zit meer in, bijv. de vakantiedagen. Hoe het precies zal ver lopen is nog niet te zeggen. Het college van Rijksbemiddelaars heeft hierin het laat ste woord en het moet daarna de Kamer nog passeren, dus is het voorlopig nog af wachten. Vervolgens besprak dhr. de Hol lander de situatie in de gemengde bedrijven op de zandgronden en merkte op, dat de beloning van de landarbeid nog 16% achter ligt in vergelijking met andere arbeid. Men probeert van vakbondszijde deze achterstand in te halen, door voor te stellen het uur loon met 10 cent te verhogen. Ook het aan tal uren is nog het grootste in de landbouw. Bij al de besprekingen speelt de E.E.G. te genwoordig een grote rol. Er kwamen hierna nog wat vragen los, welke door dhr. de Hollander werden be antwoord. Hij wees er o.a. op, dat het zo zal moeten komen, dat winter en zomer door de werkgever een vast weekgeld wordt be taald. Het aangenomen werk gaat meer en meer verdwijnen en het verschil tussen zo mer- en winterloon nivelleren. Na een woord van dank door dhr. Lindhout werd met dankzegging geëindigd. VARKENSVERENIGING Donderdagavond kwam „Helpt Elkander" in vergadering bijeen onder leiding van de heer M. van Oeffelen. De voorzitter opende met een welkomstwoord en moest weer zijn spijt betuigen over de geringe opkomst. Er waren het afgelopen jaar geen zieke var kens geweest. De premie 1963 bleef onver anderd, nl. voor een ongemerkte big, welke toch reeds is aangegeven 25,voor een Het wintert al. Nou ja, winteren, in elk geval wind, regen, mist, ergens in den lande ook al sneeuw en een nachtvorstje. „Wat zal dat laat worden van 't jaar." Hoe vaak is het gezegd in de zonloze zomer, in het najaar. Maar is het nu echt zo tegengeval len? Is er de laatste weken niet enorm veel ingehaald. Juist in een periode, dat het nor maal zo kan tegenlopen, is het vrijwel onaf gebroken droog gebleven. Het gevolg is, dat de akkers vrijwel leeg zijn. Een laatste restant bollen, een laatste blokje bieten. Maar het is bijna voor elkaar. En daar ligt nu het land. Te wachten op de ploeg of wanneer dat reeds gebeurd is op de winter- rust. Wanneer u met het land (voor u dan maar betrekkelijk) de winterrust wil ingaan, dient u toch eerst nog eens goed te bekijken, hoe het staat met de ontwatering. Hoe staat het met de drainage. Van hoeveel betekenis de goede drainage is, bovenal dus de goed onderhouden drainage, daarvan staat deze noveinber-nieuwsbrief bijna vol. ,De werking van de drainage" door ir. H. Bos. De heer J. M. van der Weele schreef iets over „Structuur en drainage", evenals over het onderhoud. De heer H. J. van der Werf „Ontwatering en afwatering gaan hand in hand." en tenslotte de heer Murre, wat het onderhoud kost. voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom Normaal is daarmee de nieuwsbrief vol, maar de redaktie wenste het toch niet ge heel eenzijdig te houden. Daarom de ge waardeerde tips voor tuinders ook in dit nummer. En de augurken krijgen ook een beurt. „De slechte er uit", zegt de hoofd assistent A bij de Rijksveeteeltvoorlichtings- dienst, de heer C. den Engelsen en daar mee worden ook in de november-nieuws- brief de veehouders niet vergeten. Wat is de werkgroep Tuinbouw komend seizoen voornemens op touw te zetten? Leest u het maar. Nog een tweede stukje van de heer den Engelsen in het teken van de winter. „De nieuwsbrief is voor iedereen, behalve voor ons", zeggen mogelijk de bejaarden in onze streek. Voor de jongeren om er uit te leren, voor de bedrijfsleiders om er nuttige wenken in te vinden, voor de veehouders, de tuinders, kortom voor allen die nog een werkzaam leven leiden. Maar voor ons? Wacht eens even, bejaarden. Lees ditmaal eens het stukje onder „Huishoudelijke Voor lichting". Daar staat echt wel iets in over de oude dag. En dan, mogelijk ook met het oog op de sinterklaas-, met het oog op de snoeptijd, speciaal iets over de voeding voor ouderen. Ziet u wel, dat jong en oud een beurt krijgen in de nieuwsbrief. Een om vangrijke november-nieuwsbrief! gemerkte big 50,tot 25 kg. Voor var kens 80% van de dagprijs per kilo. Bij de rondvraag werd nog even stilgestaan bij de manier van het merken der biggen. Daarna sluiting. VERKIEZING NOTABELEN In de consistoriekamer der N.H. Kerk werd vorige week woensdagavond van 6 tot 8 uur gelegenheid gegeven tot verkiezing van notabelen. De aftredende heren D. J. Lindhout en M. Moerland werden herkozen. De eveneens aftredende P. W. C. van Wes ten was niet herkiesbaar omdat hij ouderling kerkvoogd is geworden. In zijn plaats koos men dhr. K. J. Moerland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1