WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Nr a I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Wat doet U in Uw vrije tijd? Meester P. J. N. Visser te Poortvliet veertig jaar onderwijs. Plaatselijk nieuws Keukengeheimen van de cijferaars* Huldiging door ouders en gemeentebestuur. pr saw i P L THOLEN DE MANTEL maison YVONNE OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE 18e jaargang No. 52 8 november 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3,60 4- inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen NNP - Aan de Oostduinlaan in Den Haag staat een imposant bouwwerk uit markante rood-bruine baksteen, waarvan het fraaie bordes en de statige gevelkrullen de stijl van vooroorlogse jaren verraden. Het is de of beter één van de zetels van het CBS, het (nationaal) Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Het CBS is een zeer eerbiedwaardig instituut. Alle Nederlanders krijgen er dage lijks of zij willen of niet mee te maken. Het CBS is het bureau waar men de prijsindexcijfers berekent, aan de hand waarvan men Uw salaris of A.O.W.-ver- hoging zal uitrekenen. Het becijfert ook de vaderlandse werkloosheid, de mate waarin de Nederlander aan tuberculose of suiker ziekte lijdt,Hoeveel maal hij naar de bios coop gaat, of hoevelen in ons goede land hun tanden poetsen en hoevelen hun schoe nen. De beroepscijferaars, die de statistiek niet als hobby, maar als een zuivere wetenschap zien en zich niets aantrekken van het spreek woord dat er „leugens, grote leugens en sta tistieken" zijn, hebben ditmaal een nieuwe doorlichting van ons goede volkje gegeven. Zij schijnen al te goed te weten, dat wij niets liever doen dan bij onze buurman naar binnen kijken. Het recente, grote CBS- rapport gaat over de Nederlander en zijn vrije tijd. Voornamelijk zijn twee onderwer pen .doorgelicht": het lezen en het televisie kijken. KIJKKAST De kijkkast is, volgens de uitkomsten van het rapport, op het platteland nog slecht verspreid. Wie dus denkt, dat de boer 's avonds naar zijn televisie gaat kijken en het oude spreekwoord, dat de boer alleen maar slaapt en werkt, niet meer opgaat, heeft het bij het verkeerde eind. Wat dit betreft, zou er dus aanleiding kunnen zijn voor misverstanden. Minder moeilijk worden uitspraken, zoals „academici lezen meer boe ken dan landarbeiders" en „KRO-gidslezers zijn voor 99% katholiek". Dat hadden we ook al kunnen raden. Nu is het dan in ieder geval bewezen. Ook dat lieden met meer schoolopleiding minder naar televisie kijken en onkerkelijken meer aan hun kijkkast geplakt zitten dan mensen met een sterke binding aan hun kerk. Overigens kijken er meer vrouwen dan mannen naar de televisie. Het zwakke ge slacht wint het met zes procent. Logisch, zegt men dan, want mannen werken. Acht procent van de Nederlandse bevol king heeft Schots bloed. Dat mag men ten minste opmaken uit de berekening, dat acht van de honderd Nederlanders wel naar de televisie kijken, maar dan als bezoeker bij een toestel-bezittende familie. Jongeren zijn, volgens het Almachtige CBS, toch minder verslaafd aan de beelbuis, dan ouderen. Hoewel de groep tussen twaalf en veertien jaar er weer uitschiet en bijzonder geest driftig is. RADIO Van de honderd Nederlanders hebben er 86 thuis een radio, tien hebben er zelfs twee of meer en de overigen vier doen het zonder. Het zijn vooral de oudere vrijge zellen en jonggehuwden zonder kinderen dus zij, van wie men het het minst zou verwachten die geen radio bezitten. Het meest zijn in tel de amusementsprogramma's, de zogenaamde „samengestelde" program ma's en de hoorspelen. Godsdienstige uit zendingen zijn minder in trek, maar al zijn er dan zeshonderdduizend liefhebbers van amusementsprograma's, er blijven nog altijd 150duizend luisteraars over voor de gods dienstige uitzendingen. Het CBS weet het, want ze zijn nauwgezet geteld. Even nauw gezet en niet minder ontnuchterend is vast gesteld, dat het merendeel van de radiobe- zitters 's avonds de radio afzet. Slechts elf tot veertien procent blijft in de avonduren braaf volhouden. Boeren en landarbeiders blijken de meeste belangstelling te hebben voor de nieuwsberichten. HET BOEK Meer dan de helft van de bevolking weet nog niet wat een pocketboek (smaldeeltje zeggen de taalzuiveraars) is. 59% van de mannen en 62% van de vrouwen heeft er nog nooit van gehoord. Opnieuw is het het platteland, dat achterblijft. 88% van de boe ren en landarbeiders heeft nog nooit een 1 pocketboek aangeraakt, bij de groep leiding gevenden en welgestelden is dit percentage 25. Het onderzoek van het CBS verraadt ook het verschil tussen de rijke en de in tellectuele bovengroep. Welgestelde televi- siebezitters zijn slechte boekenlezers. Vreemd blijft, dat één op de tien leidinggevenden nooit meer een boek aanraakt. Hetgeen U dan ook weer weet, dankzij het CBS. (nadruk verboden) Met veertig jaar onderwijs achter zich en een nieuwe lagere school in het verschiet, mocht de hoofdonderwijzer van de open bare lagere school te Poortvliet, de heer P. J. N. Visser wel even in het middelpunt worden geplaatst. Zo dachten de ouders er over, zo vond ook het gemeentebestuur het en daarover was de jeugd het volkomen eens. Geen wonder inzonderheid van deze laatste categorie. Die had er een fijn dagje door en dat wil wat zeggen in de sleur van het schoolgaan. Na dat fijne dagje voor jubilaris, maar vooral voor de kinderen, was er 's avonds in de bovenzaal van het gemeentehuis een door de oudercommissie georganiseerde bijeenkomst met een klein officieel gedeelte en een paar uren ontspanning, dank zij mister Johnny, de meestergoochelaar uit Bussum. De laatste had mogelijk nog meer succes geoogst in de middaguren, toen op school voor de jeugd een extra voorstelling werd gegeven. En deze vingerkunstenaar verstaat ook de kunst om de jeugd er bij te betrek ken. Men was er enthousiast over en de jubilaris dankbaar, om'dat het toch uitein delijk hun meester was, die hiervoor had gezorgd. In de avonduren ging het aanvankelijk wat meer officieel. De voorzitter der ouder commissie, de heer A. Nortier wees er in zijn welkomstwoord op, dat men hier met een bizondere ouderavond te maken had, omdat men het 40 jarig onderwijzerschap van de eigen hoofdonderwijzer niet onopge merkt voorbij wilde laten gaan. Vanzelf sprekend was er in die richting enige drang op de jubilaris zelf uitgeoefend, maar deze ging er dan toch mee akkoord, omdat het hem gelegenheid bood, tegelijkertijd de jeugd van het gebeuren te laten profiteren. En bizonder welkomstwoord ging dan ook deze avond uit naar mevrouw en meneer Visser, naar burgemeester W. J. van Doorn, wethouder Krijger en de aanwezige raadsle den Uijl. Van Houdt, terwijl dhr. Geuze dit keer meer als lid van de oudercommissie dan als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur aanwezig was, maar in laatstge noemde functie toch evenmin ontbrak. Dhr. Nortier was er van overtuigd dat de heer Visser op deze dag had vastgesteld: wat gaat de tijd toch vlug. En daarvan ge waagde ook burgemeester W. J. van Doorn maar door ziekte haar werk heeft moeten neerleggen. De burgemeester besloot zijn toespraak met de wens dat de heer en mevr. Visser nog lang met vreugde het onderwijs op Poortvliet zouden mogen dienen en wen ste hen daarbij alle goeds toe. Voor de heer Visser was er de wettelijke envelop met de jubileum-toelage, maar daarnaast ook een boekenbon namens het gemeentepersoneel. DE DERDE GEMEENTE De voorzitter van de Oudercommissie, de heer Nortier releveerde vervolgens in het kort de levensloop van de jubilerende hoofd onderwijzer, welke zijn taak aan de school op 1 november 1922 was begonnen te Ouwerkerk aan de IJssel. Daar was hij per 1 januari 1.929 hoofd van de school ge worden. In juli 1935 verwisselde hij Ou werkerk voor Rumpt in Brabant en sinds 15 oktober 1954 kwam hij aan de school in Poortvliet. Geboren op 22 december 1903, volgde de heer Visser na de lagere school de stu die aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers in Deventer. GEZELLIG Met een gezellig praatje over het ver leden en een woord van dank voor hetgeen deze dag en avond was geboden, beant woordde de jubilaris de toespraken. Het speet hem niet allen te hebben kunnen uit nodigen, die hij hier graag aanwezig had gezien. De ruimte der zaal legde hem even wel de noodzaak op, zich tot de ouders van de schooljeugd te beperken. Na 39 jaar was spreker deze zomer weer eens in Ou werkerk geweest, de eerste gemeente en naast veel nieuws waren er toch ook nog bekende punten ontdekt. In het schippers- dorp Ouwerkerk had de jubilaris heel wat schipperservaring opgedaan en scheepsbe- naming geleerd, maar dat er boven het kost geld maar 1 cent overbleef om van te leven, was een minder prettige kant van de goede ouwe tijd. Een tijd, waarin men nog moest loten voor de dienstplicht, maar waarvoor dhr. Visser met nummer 148 werd vrijge steld, een nummer dat zorgvuldig in het horlogekastje werd bewaard. Dat enkele uren na de huwelijksplechtigheid van dhr. en mevr. Visser bleek, dat de getuigen niet Meester en mevrouw Visser te Poortvliet in de bloemetjes en het middelpunt in zijn toespraak tot de jubilaris en echtge note. Men zat in 1954 aanvankelijk in een impasse na het vertrek van het toenmalige hoofd der school. Toen men de heer Visser onder de sollicitanten aantrof was men dol gelukkig, zulks vanwege de verkregen in lichtingen. Er bestond geen twijfel over de keus. Met algemene stemmen volgde de be noeming per 15 oktober 1954 en tot op heden heeft daarvan noch het gemeentebe stuur en naar de burgemeester veronderstel de evenmin de oudercommissie enige spijt. Bizonder prettig is de onderlinge verhouding en dit vloeide naar de mening van spreker voort uit het feit, dat de heer Visser het niet alleen niet als een levenstaak, maar dat het hem ook een levensvreugde is dit werk te doen. Uit de goede samenwerking is ook voortgevloeid de beslissing om niet tot her stel van de oude school over te gaan, maar dan liever te wachten op een nieuwe school. Verbouw zou immers altijd min of meer gebrekkig uitkomen, ook al wist men te voren dat nieuwbouw veel langer zou duren. In gezamenlijk overleg werd niettemin tot het laatste besloten en momenteel wordt ijverig aan de nieuwe school gewerkt. De burgemeester hoopte dan ook, dat personeel en kinderen binnen niet al te lange tijd de beschikking over de nieuwe school zouden krijgen en dat moet voor dhr. Visser bij deze mijlpaal een prettig vooruizicht zijn. Verheugd was de burgemeester eveneens over de aanwezigheid van mevr. Visser, welke voorheen vaak was „bijgesprongen", De heer Nortier dankte de jubilaris voor al hetgeen hij in Poortvliet heeft gedaan, ook voor de prettige samenwerking met de oudercommissie en bood een fraai boekwerk aan, nadat mevr. Visser te voren namens de ouders een boeket was overhandigd. Onderwijzer J. Paape begon zijn felicitatie namens de collega's met op te merken wel niet als burgemeester, maar kortweg als meester te spreken. De periode van samen werking is nog betrekkelijk kort, maar wel was dhr Paape dankbaar voor de prettige dag, welke dhr. Visser de kinderen en daar door ook de collega's had bezorgd. Tevens is op deze dag gebleken, hoe uw werk door de kinderen wordt gewaardeerd. Dhr. Paape hoopte mede namens zijn collega, dat de heer en mevr. Visser nog vele gezonde da gen op Poortvliet zouden mogen doorbren gen en in het belang der school werkzaam zijn. getekend hadden, werd zo'n dertig jaar later via een gezellig praatje door dhr. Visser aan de openbaarheid prijsgegeven. Overigens is dat verzuim nog tijdig goed gemaakt. Verheugd was de jubilaris over de geschenken van de kinderen: aktetas en reisnecessaire, het boekwerk van de ouders en de geste van het gemeentepersoneel. De tegenwoordigheid van de gepensionneerde onderwijzer De Heer uit Tholen, die aan Poortvliet's school tijdelijk hulp verleende waarmee deze pas aan zijn tweede school toewas, werd door de jubilaris eveneens op prijs gesteld. De heer Visser besloot met nogmaals de vele ouders te danken voor de opkomst en hoopte dat het voor allen een gezellige avond zou worden. Dat werd het, dank zij de kunstenaar Johnny, dank zij de geboden consumpties, dank zij de gezellige sfeer op deze jubileumavond van Poortvliet's school hoofd. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 11 t.e.m. 17 november 1962 zondag 2.37 14.58 maandag 3.27 15.46 dinsdag 4.14 16.30 woensdag 4.58 17.15 donderdag 5.43 17.58 vrijdag 6.23 18.37 zaterdag 6.58 19.22 11 november Volle Maan te 17.16 uur. 19 november Laatste Kwartier te 00.00 uur. RAADSVERGADERING Vrijdagmiddag a.s. om 4 uur wordt een openbare raadsvergadering gehouden, waar bij de begrotingen over 1963 ter onderzoek worden aangeboden. Ook wordt behandeld een bezwaarschrift tegen bouwterreinbelasting en een voorstel tot verkoop van grond en woningen. Aan de orde is voorts benoeming van een onder wijzer aan de uloschool, benoeming van een lid van het Pot Meijer fonds bestuur en van een vertegenwoordiger en commissie leden in de Raad van Aandeelhouders der waterleiding maatschappij „Tholen". VOGELTENTOONSTELLING - Met een 400 bezoekers aan de door de thoolse afdeling der Ned. Bond van Vogel liefhebbers georganiseerde tentoonstelling was er voldoende belangstelling om de or ganisatoren geen teleurstelling te bezorgen. Inzonderheid zaterdagavond tussen 7 en 9 uur was het gezellig druk en al laat de in het verenigingsgebouw aanwezige ruimte geen uitgebreide expositie toe, het was toch aardig voor elkaar gekomen. Daaraan had Smalstads Bloemenhandel via de heer L. C. van Poortvliet zijn steentje bijge dragen. Met een planten- en bloemenvariatie werd het een mooi geheel. De interesse van de vogelliefhebbers en inzenders ging vanzelfsprekend allereerst uit naar de keu ring-uitslag. En om ook de belangstellende lezers op de hoogte te brengen van de beste inzendingen, laten we eerste prijswinnaars van de verschillende soorten hieronder vol gen: DE REDAKTIE LEGT U VOOR Wat het CBS ons leert In Oud-Vossemeer zoekt men een bejaardensoos Poortvliet's schoolhoofd in de bloemen Ontslag voor BB kringhoofd Tholen Een eerste ouderavond in St. Maartensdijk Jan Overeenkam te veel sinterklazen Spannende wedstrijden verwacht De jaloezie is een martelaar Kampioen O.K.: P. J. Ketting, Sint-Anna- land. Ie prijs valkparkieten: J. Donken, Tholen 88+ pnt. Ie prijs tropische vogels E.K.: (zilverbekje) Abr. J. Soeters, Sint-Annaland 86+ pnt. Ie prijs tropische vogels E.K: (tijgervinkje) J. L. Duijzer, Sint-Annaland 86pnt. Ie prijs tropische vogels O.K.: (rijstvogel) P. Bimmel te Sint-Maartensdijk 89 pnt. Kampioen O.K. tropische vogels en parkie ten: P. Bimmel te Sint-Maartensdijk. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand oktober 1962 werd te Tho len met ressort (eiland) bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f 82.343.,81 en terugbe taald 67.266,63 BURGERLIJKE STAND Geboorten: 30 oktober 1962: Cornelis Pieter, zoon van Pieter Karei Wilsing en van Cornelia Anna Slager. Huwelijksaangiften 2 november 1962: Kornelis Pieter Jansen, oud 19 jaar, fruittelersknecht, en Geertruida Elizabeth Mol, oud 18 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Tholen. KANARIES le prijs strogeel E.K.: R. van Dijke, Sint- Annaland 86+ punten, le prijs agaat E.K.: L. P. Poot, Sint-Maar tensdijk 87pnt. le prijs oranjerood brons E.K.: J. L. Duij zer, Sint-Annaland 88+ pnt. le prijs oranjerood O.K.: P. Ketting, Sint- Annaland 87+ pnt. le prijs oranjerood E.K.: J. Perestam, Tho len 85pnt. le prijs roodschimmel E.K.: J. Praat, Tho len 86 pnt. le prijs roodschimmel O.K.: J. Praat, Tho len 87 pnt. l.e prijs zalm E.K.: P. Ketting, Sint-Anna land 87+ pnt. le prijs oranjeroodagaat: I. J. van Daalen, Scherpenisse 87+ pnt. Kampioen kanaries E.K.: J. L. Duijzer, Sint- Annaland. die U zo vlot staat die prima is afgewerkt die modern is hangt op U te wachten bij Bosstraat 34 - Bergen op Zoom VERGADERING OLYMPIA In de bovenzaal van hotel Engelvaart hield de gymnastiekvereniging „Olympia" een algemene vergadering. In zijn openings woord 'deelde voorzitter M. C. Meerman mee, dat door omstandigheden in een paar jaar geen algemene vergadering was ge houden. Uit de jaarverslagen bleek dat de financiële positie der vereniging sterk is teruggelopen, vanwege de sterk gestegen kosten. De heren W. van der Linde en J. de Laater zullen de boeken controleren. Bij de bestuursverkiezing werd dhr. J. Tichem tot voorzitter gekozen, die inmiddels bedankte en tot bestuursleden werden her kozen mevr. P. Schot-Schot en de heren W. Cornelisse, M, Tichem en M. Schot. In het bestuur werden voorts gekozen mevr. Piessens en de heer W. van der Linde. De contributie werd 50 cent per maand ver hoogd tot respectievelijk 1.25 en 1.50. Zaterdag 17 nov. worden vaardigheids- proeven gehouden en vrijdag 30 nov. een kleuteruitvoering om dan het jaar te be sluiten met op donderdag 27 dec. een grote uitvoering te houden. NIEUWE INSTRUMENTEN TE BEZICHTIGEN Vrijdag 9 en zaterdag 10 november wordt een fancy-fair gehouden in de zaal van dhr. van Boven door het uniformen- en instru mentencomité van „Concordia". Dan zullen ook de pas gearriveerde nieuwe instrumen ten te bezichtigen zijn. GESLAAGD De heer B. J. Leenhouts slaagde aan de technische hogeschool te Delft voor het propaedeutisch examen electro-technisch in genieur. MODESHOW VOOR BEJAAARDEN Dinsdag 13 nov. om half drie wordt in het rusthuis „Ten Anker" een modeshow gehouden voor alle bejaarde dames uit de gemeente. Onder het genot van een kopje thee krijgt men een keur van japonnen te zien in prijzen, waarover de dames verbaasd zullen zijn. Zonder enige verplichting is er wel de gelegenheid tot kopen. De dames van het V.V.H. alhier nodigen dan ook alle bejaarde inwoonsters uit en zijn er van overtuigd, dat niemand er spijt van zal heb ben. Komt u in ieder geval eens kijken. voor de bejaarden was grotendeels gewijd aan de vertoning van de plaatselijke flim, voor dit doel gratis door „Oud-Vossemeer's Muziekver." afgestaan. Toch was de belangstelling niet zo bij zonder groot. Vele mannen lieten verstek gaan. Mevr. Versluis merkte in haar ope ningswoord op dat het wellicht aanbeveling verdient een volgende bijeenkomst tijdiger bekend te maken. Misschien levert dat meer bezoekers op. Nadat de dames koffie en ge bak hadden gepresenteerd, hield men een gezellige verloting, met fruit als hoofdprijs, en las mevr. Droogers-Janse enkele mooie gedichten voor. De film, gedraaid door dhr. Cornelissen uit Tholen, werd natuurlijk met grote aan dacht gevolgd. Men leefde intens mee, voor al wanneer personen op het witte doek ver schenen, die ook in het verenigingsgebouw aanwezig waren. Tenslotte dankte mevr. Versluijs allen, die tot het welslagen der bijeenkomst hadden bijgedragen, en sprak op zijn beurt ook de voorzitter der Bejaardenver. een dankwoord. Medegedeeld werd nog dat nog steeds getracht wordt een behuizing voor een be jaardensociëteit te vinden. Een streven dat vanzelfsprekend de volle sympathie van alle ouden van dagen heeft. COLLECTE Een collecte voor het P.I.T., het Prot. Interkerkelijk Thuisfront, bracht alhier op 158,58. BEJAARDENMIDDAG De vorige week woensdag in het vereni gingsgebouw gehouden ontspanningsmiddag DIK TROM Hoe heeft vader Trom ooit kunnen den ken dat Dik ook in 1962 nog eens, en wel te Sint-Annaland een bizonder kind zou worden bevonden. Driehonderd jeugdige Sint-Annalanders willen dat onderstrepen; met een: dat is ie. Ze hebben genoten van de door de Dorps gemeenschap geboden avonturen van de zo bekende Dik. En dit alles was mogelijk, dank zij een overschotje van een muziek- en zangavond. Likkebaardend op een lolly van de Kolenbond bij gebrek aan kolen ging de jeugd omstreeks half tien huis waarts. PAPIER VOOR DE MUZIEK A.S, ZATERDAG ingz.med. BODE IJSCLUB Tot dusver meldde zich slechts één ge gadigde in de bode-vakature voor de plaat selijke IJsclub. De heer C. Goedegebuure verklaarde zich bereid die taak op zich te nemen. De oud-bode W. Rijnberg was, zij het nog niet officieeel benoemd, vanaf de oprichting reeds in die functie behulpzaam en nam het bodeschap definitief over van wijlen W. v. d. Boogaart. Na een ruim 30 jarig bodeschap vond de bijna 70 jarige heer W. Rijnberg het genoeg en moest mede om gezondheidsredenen bedanken. Thans moest hij ter verpleging in het ziekenhuis worden opgenomen. De IJsclubleden wensen hem van harte herstel toe en hopen dat hij de eerstkomende jaarvergadering zal kun nen bijwonen. SPAAROVERZICHT BOERENLEENBANK Bij de plaatselijke Boerenleenbank bedroeg het saldo per 30 sept. 1,962 3.824.090,10 Storting in okt. 133.081,02 Terugbetaald 91.730,86 Meer ingelegd dan terugbet. 41.350,16 Saldo per 31 ok. 1962 3.865.440,26 over de afgelopen maand werden 26 nieu we rekeningen geopend. VERKOOP KINDERZEGELS Door de leerlingen van de 5e en 6e klas van de openbare lagere school in deze ge meente werden voor 376,aan kinder postzegels en kinderkaarten verkocht. OPBRENGST COLLECTE De collecte, die in deze gemeente ten bate van de NOVIB gehouden werd heeft op gebracht de som van 119,45. NIEUWE BUSCHAUFFEUR Met ingang van 29 oktober 1962 is de heer H. J. Vermaas, wonende alhier, Prin ses Irenestraat 4, als buschauffeur in dienst getreden bij Krijgers Tours te Goes. Hij zal zijn werkzaamheden gaan verrichten

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1