WEEKBLRD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Lange avonden. PROJUVENTUTE ORANJE DER 1 WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Middenstand behaalde hogere cijfers. Plaatselijk nieuws Eerste helft van dit jaar niet ongunstig. THOLEN OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK 15-jarigc St. Philipslander onder tractor gedood r SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND 18e jaargang No. 50 25 October 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel, 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Met al het rumoer van de crisis rond Cuba om ons heen via radio en dagblad is het wel uiterst moeilijk te denken aan ge zellige lange winteravonden met een rustig brandend haardvuur, een gemakkelijke stoel en bijvoorbeeld een mooi boek. Toch wordt er niet ten onrechte gezegd, dat de wintertijd de leestijd is en daarvan geven trouwens ook de in vrijwel al onze gemeenten weer volop draaiende bibliothe ken het bewijs van. Niet in het minst voor de oudere mens, is die wintertijd leestijd, ook al zal die in de zomer daarvoor moge lijk de tijd hebben. De stoel wordt nog wat dichter bij de haard geschoven en boek of krant brengen hem vaak meer rust en ge zelligheid dan radio of televisie. „Je kunt toch niet de hele dag lezen", zeggen sommigen. Inderdaad, maar wordt er over het algemeen door ouder wordende mensen niet te weinig gelezen? In tehuizen en ook bij een bezoek aan clubs of socië teiten kan men daarover door de leiding horen klagen. De mens weet veelal niet, hoeveel er nog valt te ontdekken, ook door middel van lezen. Wie zich dat bewust is, behoeft voor geen seconde verveling te vrezen. En er is altijd kans, dat een bejaarde zichzelf nog ontdekt. Ontdekken geeft vreugde en hoeveel waardevoller de dagen. We kunnen vreemde landen ontdekken door er over te lezen. We kunnen de sterren ontdekken en de grootheid van het heelal. We kunnen, als we er ons in verdiepen, zelfs ontdekken, dat de schepping nog altijd doorgaat, zij het dan niet in fundamentele zin. We kunnen planten en bloemen en dieren ontdekken, de bomen in hun zomertooi en het lijnenspel van hun takken in de winter. We kunnen ontdekkingstochten maken door tijden, die eeuwen achter ons liggen, wan neer we ons verdiepen in de geschiedenis- onderwerpen en datgene, wat geologen en archeologen aan het licht hebben gebracht. Boeken zijn onze beste vrienden en we kun nen ze altijd binnen ons bereik hebben. Ze voeren ons naar het wonder van alles wat is en leeft en heeft geleefd. Op een bejaardensociteit werd gezegd: ,,Ik moet niks van al die romannetjes heb ben. Geef mij maar m'n konijnen, daar kan ik ook een hele tijd mee bezig zijn," Toen kreeg hij een boek over konijnen, las het met veel belangstelling en leest nu alles. Zo kunnen lange avonden ook gezellig zijn, met een boek, ieder naar zijn smaak. Ze kunnen het ook zijn door een spel: dam men, sjoelen, schaken, monopoly of wat niet al. Tijdverdrijf? Maar dan toch gezellig tijdverdrijf. Begin er maar mee, wanneer u het nog niet deed. Juist nu de avonden weer langer worden. De geldomzetten in het midden- en klein bedrijf zijn over het geheel genomen in de eerste helft van dit jaar hoger geweest dan in de overeenkomstige periode van 1961. De stijgende lijn van de afgelopen jaren heeft zich daarmee voortgezet. Dit blijkt uit het rapport van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, dat zo juist is verschenen. De grootste omzetstijging werd geconstateerd in de sector voedings middelen, waar de geldomzet vijftien per cent hoger lag dan in het eerste half jaar van 1961. Deze ontwikkeling moet echter grotendeels worden toegeschreven aan de hoge inkoopprijzen in deze branche. Het gaat hierbij vooral om de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit. De toene ming bij de slagerijen was naar verhouding gering: slechts vier percent. Het ziet er naar uit, dat de ontwikkelingslijn hier een zekere afvlakking blijft vertonen. De per centages voor bakkers, kruideniers en melk handelaren vertoonden met zes of zeven percent dezelfde stijging als in 1961 ten opzichte van 1960. Voor zover het EIM gegevens daarover heeft, zijn de omzetten in de zelfbedienings zaken opnieuw sterker toegenomen dan in de andere winkels. De omzet in de zelfbe dieningszaken was in de eerste helft van dit jaar gemiddeld dertien percent hoger dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. In de sector duurzame consumptiegoede ren heben de omzetten geleden onder de slechte weersomstandigheden. Dit gold voor al voor kleding en schoenen. De eerste vijf maanden van dit jaar zijn naar verhouding erg koud en nat geweest. In die periode waren die omzetten dan ook slechts een fractie hoger dan in 1961. Juni gaf echter een belangrijke opleving te zien. waardoor de totaalomzetten in dit eerste halfjaar toch nog konden meevallen. In de textielsector en bij de schoenen bedroeg de stijging nog vier tot vijf percent. Een uitzondering vor men de herenmodezaken, waarin slechts een uiterst geringe omzetstijging plaatshad. In vergelijking met 1961 is dit niet zo gunstig, want toen wist men nog vooruitgangen van drie tot elf percent te boeken. In de overige zaken, dit tot deze branche behoren, werden verbeteringen van zes tot twaalf percent geconstateerd. Het gaat hier om meubel zaken, boekwinkels, kantoorboekhandels, winkels voor huishoudelijke artikelen en horlogiers. De zaken, die worden gerekend tot de groep „genotmiddelen", hebben het tot nu toe niet slecht gedaan, met uitzondering van de tabakswinkels, die slechts met één per cent vooruit gingen. De banketbakkers be haalden een stijging van zes percent, wat toch nog altijd minder is dan de acht per cent van vorig jaar. De detailhandel in dranken sleepte met elf percent een flink deel van de gestegen omzetten in de wacht. De gang van zaken in de detailhandel hangt ten nauwste samen met de algemene economische ontwikkeling. Dat het eerste halfjaar niet ongunstig is geweest voor de middenstand, kan men dan ook zien in het kader van een flauw herstel in de Neder landse economie. Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft ook daarover gegevens bij elkaar gebracht. Er zijn drie factoren, die in het bijzonder hun invloed doen gelden: de productie, de lonen en de prijzen. Er is in de afgelopen zes maanden een iets grotere stijging van de industriële productie gerealiseerd. Zij was drie percent hoger dan in de periode van 1961. Dit on danks de arbeidstijdverkorting. De krappe arbeidsmarkt oefent grote druk uit op de lonen. In het eerste halfjaar hadden de be langrijkste loonstijgingen plaats bij de over heid en voor de vrouwelijke arbeidskrachten. Voor alle werknemerscategorieën tezamen lag per 1 juni 1962 het indexcijfer voor uurlonen ongeveer vijf en voor de maand lonen ongeveer drie percent hoger dan een jaar geleden. De loonstijging overtreft in belangrijke mate de stijging van de produc tiviteit. Dit verschil is van zo groot belang, doordat het overgrote deel van het loonin- komen wordt besteed in de consumptieve sector. Eenvoudig gezegd betekent dit, dat de verbruikers wel meer geld krijgen, maar er toch niet meer voor kunnen kopen. Met nog andere woorden, de vraag neemt toe en het aanbod blijft gelijk. Ieder weet wat dit zeggen wil: de prijzen gaan, als een voudig gevolg van de wet van vraag en aanbod, omhoog. Uit de cijfers blijkt dan ook, dat de stijging van de werkelijke con sumptie maar zeer laag is geweest. De geldomzetten konden hoger worden door de prijsstijgingen. Het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud lag in juni jl. op 134, in juni 1961 was dit 127. (Nadruk verboden) DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 28 okt. t.e.m. 3 nov. 1962 zondag 3.55 16.05 maandag 4.26 16.34 dinsdag 4.55 1,7.00 woensdag 5.29 17.35 donderdag 5.56 18.08 vrijdag 6.26 18.40 zaterdag 6.56 19.15 28 okt. Nieuwe Maan te 6.57 uur 5 nov. Eerste Kwartier te 14.32 uur. N.C.V.B. Voor de afdeling Tholen van de N.C.V.B. sprak Ds. K. W. Slik van Rotterdam over het onderwerp: „Hoe leer ik de Bijbel lezen en verstaan." Het gebruik van verschillende vertalingen naast elkaar kan zeer leerzaam zijn, aldus spreker. De volgende vergadering wordt gehouden op 28 nov. Dan zal mevr. M. W. Eberlé- Gotlib, te Rotterdam spreken over: „Is het Joodse volk nu nog Gods uitverkoren volk"? BURGERLIJKE STAND Geboorten: 16 oktober 1962: Adriana Wilhelmina, dochter van Adriaan Johannes van den Berge en van Maria Hendrika Geluk. 17 oktober 1962: Augustine Louise, doch ter van Hans Eddy Lammers van Toren burg en van Hendrika Adriana Janssen. Huwelijken: 16 oktober 1962: Krijn van der Male, oud 24 jaar, kassenbouwer en Elisabeth Akershoek, oud 22 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Tholen. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge speeld op 16 en 23 oktober 1,962. P. v. d. Velde D. de Vos 20 C. Moeliker J. de Rijke 02 M. Schot - J. Hoogerheide 20 J. de Rijke D. de Vos 02 C. Moeliker - P. v. d. Velde 02. MOOI RESULTAAT De alhier gehouden Zeeuwse collecte heeft opgebracht het mooie bedrag van 767,30. WINKELWEEK De winkelactie van de winkeliersver. „Oud-Vossemeer" had vorige week een vlot verloop. Zoalt gewoonlijk was het aantal ingeleverde bonnen in het begin matig om op het einde van de week op een maximum te komen. Indien de tweede week net zo goed is als de vorige, wordt de actie weer een succes. Afgelopen maandag zette in elk geval met 1582 bonnen bijzonder goed in. Bij het nagaan van de aantallen inge komen bonnen valt wel op dat het publiek voorkeur heeft voor een gemakkelijke op gaaf. Tellen van het aantal bakjes aardap pelen, dat in de etalages verscholen zit, is altijd gemakkelijker dan raden naar het aantal meters lint, dat de winkeliers hebben uitgelegd. Voor die opgaaf van donderdag jl. waren slechts 381 inzendingen binnen gekomen. De „stand" was tot maandag jl. als volgt: maandag, 15 okt. 387 formulieren (bakjes aardappelen), dinsdag: 409 geld tellen in de etalages 20.01), woensdag 700 bakjes aardappelen, donderdag 381 schatten lint (33 meter), vrijdag 1262 bakjes aardappelen, zaterdag 2023 schatten aantal inkomen bon nen. Totaal le week 5162 Maandag 22 okt. 1582 bakjes aardappelen. VERKOPING DOOR DAMESKRANS Hoewel er van grote drukte tijdens de verkoping door de vrouwenvereniging „Try- fosa" geen sprake was, is het eindresultaat nog goed geworden. Met een opbrengst van 821,bruto kan kerk en zending weer aan een extra bijdrage worden geholpen. RAIFFEISSEN SPAARWEEK De door de plaatselijk Boerenleenbank in de Raiffeissenweek gevoerde aktie bleek de belangstelling te hebben van de spaar ders. Na een wat aarzelend begin werd op het weekeinde bizonder druk op de bank en kwam men door 620 inleggers aan een totaal bedrag van 98.319,58. Zonder dat er prestaties voor geleverd moesten worden, had men kans, dat de inleg nog met een bedrag werd verhoogd of men kreeg een kleine verrassing. GEVONDEN Een rode kinderportemonnaie met inhoud, een rood meisjesjack met bont gevoerd en een handpompje. Inlichtingen bij de rijks politie. FILMAVOND Vorige week had de Dorpsgemeenschap een filmavond georganiseerd, waarvoor goe de belangstelling bestond. De aangekondigde films met voor de pauze het verhaal over de wilde mustangs in de U.S.A. en daarna een kleurenfilm over de jubileumviering van ons Koninklijk Paar vormden genoeg aan trekkingskracht voor jong en oud. En men werd niet teleurgesteld. UITSLAG WEDSTRIJD Onder zeer gunstige weersomstandigheden werd zaterdag jl. aan de Scheldsedijk in deze gemeente de 4e en laatste bekerwed strijd van de Hengelsportvereniging „De Zeebaars" uit Sint-Maartensdijk gehouden. Aan deze wedstrijd namen 64 personen deel. Beschikbaar waren gesteld 64 prijzen en 4 bekers. De uitreiking daarvan vond om 7.00 uur nam. plaats in Hotel „Zeeland" te Stavenisse, door de voorzitter der ver eniging, de heer P. W. Priem uit Sint- Maartensdijk. De uitslagen waren als volgt: Kampioenschap heren 1. A. C. van der Werff, Scherpenisse (beker) 2280 p. 2. A. Pruissen, Sint-Maartensdijk 1876 p. 3. P. W. Priem, id. 1712 p. 4. A. van Gorsel, id. 1590 p. 5. van Kommeren, Steenbergen 1579 p. Kampioenschap dames 1,. Mevr. Pruisen, St-Maartensdijk (beker) 945 p. 2. Mevr. van Twist, id. 708 p. 3. Sanny Muller, id. 675 p. 4. Alie Vermeulen, id. 605 p. Kampioenschap junioren 1. J. van As, Scherpenisse (beker) 838 p. 2. Tanny Priem, Sint-Maartensdijk 731 p. 3. Frans Keur, Stavenisse 577 p. Van de 64 prijswinnaars volgen hieronder de eerste tien, de eerste prijswinnaar ont ving bovendien nog een beker. 1. A. Pruissen, Sint-Maartensdijk (beker) 975 p. 2. J. Schepers, Halsteren 778 p. 3. A. Hengstmengel, St-Maartensdijk 710 p. 4. Sanny Muller, id. 505 p. 5. Job Pot, id. 476 p. 6. Jac. Knuist, id. 469 p. 7. F. A. C. van Twist, id. 465 p. 8. P. Machiels, Bergen op Zoom 450 p. 9. J. A. Hulsman, id. 425 p. 10. L. Knook, Sint-Maartensdijk 396 p. Na de prijsuitreiking dankte de voorzitter de leden en het bestuur voor de prettige onderlinge samenwerking en sprak de hoop uit, dat dit het volgende seizoen ook zo mag zijn. Er was voor deze wedstrijd een goede belangstelling. BRANDJE Donderdagmorgen jl. omstreeks 7.00 uur werd de gemeente opgeschrikt door het loeien van de sirene. Het bleek dat er brand was uitgebroken in de gladiolendro- gerij van de wed. C. L. Potappel aan de Buurtweg. Hoewel de brandweer spoedig op de plaats des onheils was gearriveerd, be hoefde zij geen dienst meer te doen, daar de omwonenden het vuur reeds hadden be dwongen. De schade was gering, slechts enkele kisten gladiolen werden door het vuur verschroeid. VERKOOPMIDDAG ZENDINGSKRANS De zendingskrans „Stavenisse" hoopt op zaterdag, 27 oktober a.s. een verkoopmiddag te houden van de door de leden vervaardig de handwerken en gebreide goederen. De verkoop geschiedt in de bovenzaal van het voormailge gemeentehuis, Voorstraat 42, van 4.00 tot 9.00 uur nam. De opbrengst is bestemd voor het werk der zending. Ieder belangstellende is welkom. BENOEMING PERSONEEL GEMEEN SCHAPPELIJKE OPHAALDIENST Door burgemeester en wethouders zijn be noemd tot chauffeur van de gemeenschap pelijke vuilnisophaaldienst de heer C. M. Bevelander van Scherpenisse, Voormalig buschauffeur en tot ophaler-hulpchauffeur de heer J. J. van der Maas te Poortvliet. GESLAAGDE RAIFFEISENWEEK In de gehouden raiffeisenweek van 15 tot en met 20 oktober werd er bij de Coöp. Boerenleenbank een bedrag van f 105.491,70 ingelegd. Er werden deze week 55 nieuwe spaar ders aangetrokken. Evenals vorige jaren was aan deze spaar- aktie een wedstrijd verbonden naar het ra den van het ingelegde bedrag in deze week. Aan de aktie waren 3 geldprijzen ver bonden. De winnaars waren: 1. Mw. T. A. Duine- Bentschap Knook, Hikseweg 18 te Oud Vos- semeer, 2. Johan Nelisse D 65 Sint-Maar tensdijk en 3. Jan Bos, Jacoba van Beie- renstraat 1 Sint Maartensdijk. DE REDAKTIE LEGT U VOOR: Lange avonden Gunstige omzet bij middenstand Nieuw industrie terrein in St. Maartensdijk Gedempte watergang wordt plantsoen Dodelijk ongeval te St. Filipsland Buitenlanders voor de balie Bijdrage verbetering havendijken zal op Stavenisse begroting drukken Jan overeenkam in de prijzenslag Tholense boys nam leiding over Wie thuis het geluk niet vindt, Hij zal het nergens vinden Wie thuis 't geluk niet ziet Hij vindt het elders niet. Donderdagmorgen 18 oktober reed de 15 jarige Teun Quist uit Anna Jacoba Polder met een tractor in een sloot, waaronder hij zelf bekneld raakte en waarschijnlijk in de modder is gestikt. Dit droevig ongeval gebeurde, toen hij voor de heer P. B„ waar hij werkzaam was, met een cultivator het land bereed. Telkens wanneer hij op het eind kwam, heeft hij de cultivator al rijdende om hoog getrokken. Waarschijnlijk heeft hij dit de laatste keer verzuimd en is toen in de sloot terechtgekomen. De heer D. Maas heeft, toen hij de tractor in de sloot zal liggen, met behulp van de heer M. Moerland het slachtoffer uit de sloot gehaald. Het stoffelijk overschot is zaterdag middag om 2 uur ter aarde besteld, waar bij het meeleven uit de gemeente bizonder groot was. P.I.T.-COLLECTE De voor het Prot. Inter Thuisfront gehou den collecte bracht 287,14 op, waarbij allen wordt dank gebracht voor hun mede werking om tot dit mooie bedrag te komen. DAMMEN Uitslagen van 23 okt. C. Menheere P. Knuist 20 A. v. Akkeren Joh. Janse 20 H. Duinen A. Polderman 11 J. Quist H. v. Akkeren 02 THUIS UIT NIEUW GUINEA Maandagavond kwam de eerste dienst plichtig soldaat thuis na een verre trip van ruim 10 maanden naar Nieuw Guinea. Het was P. Lindhout, die woensdagmorgen werd gevolgd door M. Kloet. Het college van burgemeester en wethouders bracht een be zoek bij deze teruggekeerde inwoners en hort tegen bard: tal van kinderen hebben extra zorg nodig ter herinnering aan de dienst in het Verre Oosten werd een passend geschenk aan geboden. GESLAAGD Voor het hoger technisch diploma water bouwkunde „Zeeland" slaagden de heren G. L. D. Gaakeer te Tholen en J. C. van Houdt te Scherpenisse. VERKOPING UITGESTELD Door het overlijden van een lid der ver eniging, mevr. Bolier-Andriesse, gaat de aangekondigde verkoping van gemaakte goederen van de hervormde vrouwenver eniging „Wees een Zegen" niet door. Het ligt in het voornemen deze verkoping nu op 15 november te houden GEVONDEN VOORWERP Een werkjasje.Inlichtingen bij de Rijks politie. JAARVERGADERING N.C.V.B. Deze werd gehouden in de bovenzaal van het gemeentehuis. De presidente opende met te laten zingen Ps. 1461 en 3 en gebed. Daarna werd een meditatie gehouden naar aanleiding van enkele verzen uit Jesaja 41, gevolgd door een welkomstwoord inzon derheid tot wethouder Krijger. Nog voor de pauze werden de jaarverslagen van pen- ningmeesteresse en secretaresse geleverd.. De avond werd voorts gevuld met ge dichten, declamatie en een verloting ten gunste van de kas. Dhr. Krijger dankte voor de uitnodiging namens het gemeente bestuur en was verheugd over de gezellige saamhorigheid. Hij hoopte dat de vereniging verder zou mogen bloeien. Er werden na het dankwoord van de presidente tot weth. Krijger nog enkele vaderlandse liederen ge zongen en gedeclameerd,, Gods woord houdt stand in eeuwigheid". De slotzang was gez. 96 4 en 2. De volgende vergadering is vastgesteld op 20 november met als spreker dhr. R. Weij- ler, alhier over „Luther, kind van God." ZANGAVOND Zaterdagavond 20 oktober werd in de bovenzaal van het gemeentehuis een zang avond gehouden, waaraan werd meegewerkt door „Cresendo" van Poortvliet en „De Nachtegalen" uit Sint-Annaland. Bovendien was er als intermezzo pianospel van het echtpaar Goedegebuure-Lanooy uit Sint- Annaland, Voorzitter Pleune sprak hetj openingswoord en dankte aan het eind van de avond alle medewerksters en medewer kers, inzonderheid die uit Sint-Annaland waren gekomen. Er was maar geringe belangstelling. OPGERUIMD STAAT NETJES Dinsdag 23 oktober werden de nieuwe vuilnisemmers bij de inwoners bezorgd. Het is nog niet bekend, wanneer er precies met de nieuwe gemeenschappelijke ophaal dienst wordt begonnen. De nieuwe auto ar riveerde in Sint-Maartensdijk, terwijl ook het personeel, zoals elders in dit nummer wordt meegedeeld, werd benoemd. VERKEERSCURSUS Het bestuur van de afd. Poortvliet van het Verbond voor Veilig Verkeer is voor nemens deze winter weer een verkeerscur- sus te geven. Bij voldoende deelname wordt de eerste helft van november begonnen. Men kan zich hiervoor opgeven tot 1 no vember a.s. bij de secretaris van de af deling, de heer C. Meertens in de Wilhel- minastraat. Jongelui en ook ouderen, fris de verkeerskennis nog eens op door deze gezellige en nuttige lessen. En maar niet wachten met de opgave tot deelneming, anders komt van uitstel soms weer afstel. OOSTCOLLECTE In de Oud Ger. Gemeente heeft de oogst- collecte voor de diaconie 1283,70 opge bracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1