Nieuwsbrief. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG SINT-ANNALAND. Verzoek Antwerpse Jachtclub afgewezen. Haven blijft dus vrij voor iedereen Huur van lokaal hervormd verenigingsgebouw voor lager onderwijs Aanbieding van de begroting 1963 Bij wet houdersverkiezing naar democratisch bestel van deze tijd fout geweest, erkent wnd. burgemeester Moerland, maar niet buiten de wet gegaan. Jaag die ondragelijke Bat lukt U met Iruschen FSinke animo voor tuinbouw-warenhuizen Maar vergunningen komen traag. 18e jaargang No. 49 18 october 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnerhenten 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen In een van half acht tot twaalf uur duren de openbare raadsvergadering op dinsdag avond 16 oktober waren alle leden aanwezig onder leiding van wnd burgemeester J. Moerland. Na opening met ambtsgebed deelde de voorzitter als voor de gemeene verstrekkend besluit mee, dat 't verzoek van het gemeentebestuur de cumulatie van bur- gemeente-secretaris op te heffen door de Kroon werd afgewezen. Dit betekent dus, zo meent de wnd voorzitter, dat ook nu weer voor onze gemeente een burgemeester zal worden benoemd, die tegelijk ook gemeente secretaris zal zijn. Trouwens daartoe ver scheen heden reeds een oproep in de Staats courant. Naar deze vakature te Sint-Anna- land kan dus worden gesolliciteerd. Bij de 13 ingekomen stukken was ook subsidieverzoek van de stichting „Het Ne derlands Astma-fonds. B en w stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Stols daarentegen vindt dat men dit niet moet doen. Een dergelijke stichting is van groot belang voor dergelijke patiënten en daarom stelt hij voor 2 cent per inwoner te subsidiëren in 1963. Het voorstel krijgt even wel alleen steun van zijn fractiegenoot de heer J. van den Boogaard. In de notulen had dhr. Stols een paar din gen gemist die hij er wel graag in opgeno men hal willen zien, o.a. hetgeen hij heeft opgemerkt omtrent het ambtsgebed in die geest dat het niet zo moet zijn, dat de vlag de lading dekt, terwijl ook het antwoord dat hij dhr. Mosselman gaf op diens betoog over de wethoudersverkiezingen ontbrak. Tenslotte merkte hij op, dat hij vorig maal niet als stemopnemer was aangewezen, zo als de notulen aangeven. De voorzitter zegt toe de wijzigingen, c.q. aanvullingen te zul len aanbrengen en meent uit de opmerking van dhr. Stols te moeten concluderen, dat hij de notulen uitgebreider wil zien. WOONRUIMTECOMMISSIE Opnieuw moet een woonruimtecommissie van 5 leden worden benoemd. Tot dusver waren dat de raadsleden geen wethouders zijnde. Die zijn er nu echter maar vier, waarom b en w voorstellen naast de vier raadsleden de heer J. J. Houtekamer te be noemen. Dhr. Stols zegt tegen laatstgenoem de geen bezwaar te hebben, maar zag liever dat de commissie ook een lid greeg in de persoon van dokter of wijkzuster. Men kan immers aannemen, dat laatstgenoemden met ondeugdelijke woningtoestanden beter op de hoogte zijn dan een buitenstaander. De an dere leden zijn het daarmee eens en na stem ming blijken de vier raadsleden met alge mene stemmen te zijn benoemd, terwijl zus ter E. van Vlaanderen 5 stemmen krijgt en dhr. J. J. Houtekamer 1 stem. Daarmee doet dus ook een vrouwelijke ingezetene haar entree in deze woningcommissie. Een voorstel met betrekking tot toeken ning van huurcompensatie aan het gemeente- personeel is een hamerstuk, evenals een voorstel tot wijziging van het bezoldigings besluit. De voetbalvereniging „W.H.S" vraagt de gemeente de gemaakte kosten te willen ver goeden van huur tijdelijk terrein bij dhr. Ak kermans en de mede daardoor gemaakte verplaatsingskosten tot een totaal van 324,90. Waar deze vereniging jaarlijks 320,pacht aan de gemeente betaalt, stel len b en w voor tot deze pachtsom te ver goeden, waarmee de raad zich unaniem kan verenigen. Nu het perceel Tonhuisstraat 5 pakhuis is geworden kan de onbewoonbaarverklaring worden opgeheven, waartoe wordt besloten. De heer G. Moerland krijgt op zijn ver zoek een trottoir voor het perceel Nieuw- straat 20 in ruil voor de benodigde trottoir- grond. Door het niet meer terugkeren in de raad van dhr. M. Moerland is ook een vakature bij het Wezen Armbestuur. In plaats van dhr. Moerland wordt thans met 4 stemmen dhr. A. Kurvink benoemd, die na een toe lichting van de voorzitter op zijn vraag of daaraan veel werk is verbonden, die be noeming aanvaardt. Een drietal gemeente woningen in de Bierensstraat worden met 12% huur verhoogd. Aan de heer J. Heij- boer wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als concierge-schoonhouder van het. dorpshuis. BENOEMING CONCIERGE Dit vergt meer tijd dan het ontslag, want er zijn 3 schriftelijke stemmingen voor nodig, eer één van de zes kandidaten, de heer M. C. van 't Hof Nieuwstraat 36 met 4 stemmen is benoemd, waarbij er 2 op de heer J. Moerland werden uitgebracht. Bij eerste stemming kreeg M. C. van 't Hof er 3, J. de Jonge 1, J. Moerland 1 en G. Riedijk 2 stemmen. Bij de tweede vrije stemming waren het er weer 3 voor M. C. van 't Hof, 1 voor J. de Jonge, 2 voor J. Moerland en 1 voor G. Riedijk. Daarna be sliste de derde stemming uit de heren M. C. van 't Hof en J. Moerland in het voordeel van eerstgenoemde. Vooraf had dhr. Stols al op het moeilijke van de keuze gewezen. „Ze zijn me alle maal even goed, want we moeten toch af wachten en daarom stel ik maar voor bij loting te benoemen", aldus dhr. Stols. De voorzitter acht zulks in strijd met de ge meentewet, zodat normaal wordt gestemd. Aangeboden wordt vervolgens de gemeen tebegroting 1963, waarvan elders in dit num mer 'n uittreksel uit de begrotingsbrief wordt gegeven. Als vertegenwoordiger in de commissie beheer gemeenschappelijke vuilnisophaal dienst wordt dhr. J. Moerland benoemd met dhr. J. A. den Engelsman als zijn plaatsver vanger. Vooraf had dhr. Stols gevraagd waaruit de werkzaamheden van die com missieleden bestaat. Voorzitter Moerland had toegelicht, dat benoeming van het personeel door b en w van Sint-Maartensdijk ge schiedt, maar dat de commissie dient toe te zien op een soepel lopen van de regeling. Dhr. A. Kurvink had wet benoeming lie ver willen wachten tot er een nieuwe burge meester is, wat dhr. Stols de opmerking ont lokte, dat men voor de nieuwe functionnaris dan al direct het baantje had klaar liggen van vuilnistoeschouwer. (Bij een zo lange raadsvergadering moet er ook wat ontspan ning zijn) 't De kostprijs van de bouwgrond in het uit breidingsplan „achter de Bogerds" bedraagt 16.66 per m2. B en w wensten de uitgifte prijs op 12,te handhaven om aspirant bouwers niet af te schrikken, maar gedepu teerden kunnen zich daarmee niet verenigen en verzoeken de grondprijs op 14,per m2 te brengen, waartoe node wordt besloten. VERBETERING POSTKANTOOR Voor herstel van de zoutschade en uitge steld onderhoud van het postkantoor werd 10.851,35 geraamd. Het rijk zal 7905,35 plus architectenhonorarium vergoeden, waar door er 2146,-voor rekening van de ge meente overblijft. B en w stellen voor tot uitvoering van dit werk te besluiten. Dhr. Stols vraagt enige toelichting op het zgn. achterstallige onderhoud en op de aan te brengen vernieuwing. De hoofdschotel blijkt een douche en vloerbedekking te zijn. Allen kunnen zich hierna met het voorstel van b en w verenigen. Een begrotingswijziging 1962 werd een hamerstuk. Evenmin is er bezwaar tegen grondruil in de Julianastraat-Tienhoven met wed. P. den Engelsman. SUBSIDIE GYMNASTIEKVERENIGING De plaatselijke gymnastiekvereniging „Wil len is kunnen" verzoekt een renteloos voor schot te mogen ontvangen van 2500, terug te betalen in 10 jaarlijkse termijnen en een jaarlijkse subsidie van 200, Ben w stellen in meerderheid voor te sub sidiëren tot een bedrag van 100,maar het verzoek om een renteloos voorschot af te wijzen, omdat de vereniging geen rechtspersoonlijkheid bezit. Een minderheid van het college wil hele maal geen subsidie verlenen. De heer Stols houdt vervolgens een vurig pleidooi om deze vereniging te steunen. Hij zegt te hebben gezien, dat een minderheid van b en w helemaal afwijzend is en kan dit moeilijk begrijpen. Ik ben er groot voor stander van om het verenigingsleven zoveel mogelijk te steunen, zegt dhr. Stols en dat zonder uitzondering. Ook met het motief dat deze vereniging geen rechtspersoonlijk bezit en men daarom geen renteloos voor schot kan toestaan, is dit raadslid het niet eens. Aan de speeltuinvereniging hebben we het ook toegezegd, toen die nog geen rechtspersoonlijkheid had. Waarom dan aan de gym niet? Die kan evengoed rechtsper soonlijk worden als destijds de speeltuinver eniging. Maar in principe kunnen we reeds nu tot een renteloos voorschot besluiten. Er mag geen onderscheid zijn. Laten we voor deze sportvereniging hetzelfde besluit nemen als destijds voor de speeltuin: in principe dus goedkeuren. De gym is een flinke ver eniging met 144 leden, de junioren betalen 1,contributie per maand, de ouderen 1.75, men huurt het dorpshuis voor 200, per jaar en heeft zo'n 2700,- aan mate riaal nodig om goed te kunnen werken. We moeten toch aanvoelen, dat deze vereniging zelf al veel doet, daarom te meer heeft ze recht op onze steun. Wethouder A. Scherpenisse zegt tegen het verstrekken van een renteloos voorschot te zijn. Dat vindt hij hoegenaamd geen steun voor een vereniging. Dan liever een hogere subsidie. Overigens is hij het wel met dhr. Stols eens, dat deze vereniging zeker levens vatbaarheid vertoonde, terwijl de speeltuin met zijn renteloos voorschot aan het afzak ken is. Weth. Mosselman is het met dhr. Stols eens, dat het verenigingsleven gesteund dient te worden. Anderzijds mag men echter de financiële positie der gemeente niet uit het oog verliezen. Waar blijven we als iedere vereniging komt aankloppen? Er moet toch dekking zijn voor het geld. Als we hier te hoog grijpen, zal men het van een andere vereniging die gemeentelijke sub sidie krijgt, moeten gaan afknijpen. Rheumatische Pijnen er uit! Inderdaad - een simpele bloedzuiverende kuur doet wonderen. Naarmate de bloed zuiverende organen krachtiger gaan wer- ken, daartoe aangespoord door Kruschen's zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle on- zuiverheid erin wordt losgemaakt en afge- voerd en kan zo geen schade meer doen aan Uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af 1 en U voelt U al gauw weer de oude, vief, fit, en veerkrachtig. Wacht er niet mee. Begin Uw Kruschen kuur liever vandaag dan morgen. Dhr. Stols blijft er bij, dat men uitzonde- ringen maakt en wanneer men zoiets niet 1 subsidieert maakt men bovendien een uit-. zondering op de regels van vrijwel alle an dere gemeenten. Niet de een steunen en de ander laten creperen. Van welke kant de wint ook waait, we zitten voor de gehele, i gemeente en als het kan moeten we iedere vereniging helpen. Weth. Scherpenisse vint ook wel op de plaatselijke verenigingen trots te mogen zijn. en wil ook waar mogelijk is helpen. De voorzitter zegt tot de minderheid vanj b en w te behoren, die elke subsidie van de hand wijst, zoals hij dat voor dergelijke ver enigingen altijd al heeft gedaan, omdat hij meent dat men de eigen boontjes moet. doppen. Het voorstel van dhr. Stols om in prin cipe te besluiten tot verstrekking van het renteloos voorschot krijgt dan ook alleen de steun van dhr. van den Boogaard. Laatst genoemde stelt hierna voor de gym 200, subsidie te geven, gelijk aan de door deze vereniging te betalen dorpshuis-huur. Ook dat wordt afgewezen met 3 tegen 4, waarbij de heren v. d. Boogaard, Stols en wethou der Scherpenisse voorstemmeers zijn. Ten slotte wordt het voorstel der meerderheid van b en w met 4-3 stemmen aangenomen, waarbij de heren J. Moerland, A. Kurvink en J. A. den Engelsman zich tegen verkla ren, zodat de gym een subsidie krijgt van 100,Dhr. Stols boomt er nog even op door, nu hij geen andere keus had dan het laatste voorstel te steunen, maar hij vindt het allertreurigst deze vereniging zo te moe ten afschepen. Moet de wind soms uit een andere hoek komen? Gaat het er bij de raad om, welke vlag er bovenstaat? Nogmaals, allertreurigst, zo besluit dhr. Stols dit gym- verhaal, waaraan weth. Scherpenisse nog toevoegt, dat er althans een bodem is gelegd. Een ander voorstel is om de woning Ooststraat 2 te verbeteren tot een bedrag van 225,en daarna te verhuren tegen een later vast te stellen huurprijs. Dhr. den Engelsman vraagt of er veel aan moet ge beuren. De heer Stols weet wel zeker, dat er niet veel aan zal gebeuren, want voor dat bedrag heb je nauwelijks een paar goede droogpalen. Dhr. Kurvink informeert of er toch gegadigden zijn, waarop de voorzitter antwoordt dat men er zelfs zonder deze ver betering graag (tijdelijk) in wil wonen. Daarna wordt besloten tot de voorgestelde verbetering. HERVORMD VERENIGINGSGEBOUW ALS SCHOOLLOKAAL Toen in 1957 werd besloten een school lokaal af te breken ten behoeve van de kerkuitbreiding hield dat voor de kerkvoog dij der herv. kerk de verplichting in, dat men een gedeelte van het nieuwe verenigingslo kaal beschikbaar zou moeten stellen, wan neer daaraan bij het lager onderwijs be hoefte was. Dat is nu het geval aan de bij zondere school, welke door uitbreiding zes leerkrachten kreeg. B en w stellen nu voor een gedeelte van dat gebouw te huren voor 20,per week. Dhr. Stols krijgt een bevestigend ant woord op zijn vraag of het gebouw voor heen ook al in gebruik was voor het onder wijs, namelijk voor handwerklessen en dat voor beide scholen. Dhr. Stols vraagt of dit ook nu nog mogelijk is. Weth. Scherpenisse meent dat de kerk voogdij daartoe wel genegen is, ofschoon men na afstaan van eerstgenoemd gedeelte daartoe niet verplicht is. Dhr. Kurvink vindt 20,huur per week niet te veel, wanneer men daarvoor ook meubilair ter beschikking stelt. Men krijgt voor gebruik handwerk lessen 5,per dag, dus geef de kerkvoog dij nu ook f 25,er week. Na enige discussie wordt daartoe be sloten, nu de kerkvoogdij ook het meubilair ter beschikking stelt. DE ANTWERPSE JACHTCLUB LIGT ER NAAST Van de Antwerpse jachtclub te Deurne werd een verzoek ontvangen tot het huren van een gedeelte van de loopsteiger in de haven voor het meren van jachten. B en w zien het als een gemeenschapsbelang, dat aan dit verzoek wordt voldaan en stellen voor onder bepaalde voorwaarden tegen 250,per jaar voor 5 jaar te verhuren. De jachtclub krijgt dan ook de beschikking over de weg onder de zeedijk als parkeer plaats. Dhr. Stols zegt zich geheel met het voor stel van b en w te kunnen verenigen. Weth. Scherpenisse betoogt in de b en w vergade ring al te hebben opgemerkt huiverig te zijn van een 5 jarige binding. Hij zag liever voor één jaar vastgelegd. Wie weet hoeveel er nog komen en met de eigen mensen zit men ook vast. Dhr. J. den Engelsman zegt het van een ander gezichtspunt te bekijken. Steeds meer jongelui uit de gemeente ziet men zondags naar de haven trekken. En dat zal op deze manier nog erger worden. Daarom is hij uit principiële overwegingen sterk tegen dit b en w voorstel. Bovendien komen de eigen schippers in het geding, die straks geen plaats meer hebben bij het thuisvaren. We hebben toch altijd zo'n 60 schippers. De heer J. Moerland merkt op, dat de S.G.P fractie besloot helemaal niet tot ver huur over te gaan. Weth. Mosselman vraagt wat er dan nu aan havengeld binnenkomt van de jachten. Hij meent van geen cent en dat is fout. Hij kan zich de principiële bezwaren van de andere leden indenken, maar wanneer het er toch is, wil hij het liever in eigen hand houden om er leiding aan te kunnen geven. Dhr. Stols zegt respect te hebben voor de principiële overweging van dhr. den Engels man. Dat is gelukkig ieders goed recht, maar toch wil hij er op wijzen, dat het toerisme niet te keren is. En wat heeft men er aan, in principe tegen te zijn, als het toch doorgaat. Onafwendbaar, besluit dhr. Stols. De voorzitter is het daarmee eens. De Bel gen komen toch, want naast die Antwerpse jachtclub kwamen er ook aanvragen van Frans sprekende Belgen en van een direc teur van een Handelsmaatschappij in Am sterdam, die bovendien een bungalow wilde bouwen. Bij stemming blijken de heren A. Scherpenisse, F. J. Stols en J. v. d. Boo gaard voor verhuur aan de Antwerpse jacht club te zijn, eerstgenoemde dan niet voor 5, maar voor 1 jaar, De andere vier stemmen tegen. De haven wordt dus niet verhuurd en is vrij voor iedereen. Weth. Mosselman vraagt hoe het met het havengeld moet. De voorzitter zegt dat er inderdaad haven geld moet worden geïnd1. Maar dat moet dan op zondag gebeuren, zegt dhr. den Engelsman en daartoe is de havenmeester toch niet verplicht. Je kan zondags geen geld gaan ontvangen. We geven toch ook zondags onze kerkcenten, interumpeert dhr. Stols. Het havengeld zal er dus ook moeten komen en de voorzitter voegt er aan toe, dat dit voor andere schippers ook gold, wan neer die zondags binnenkwamen. In het prae-advies omtrent het voorstel van de Antwerpse jachtclub merken b en w op:: „U kunt uit het bovenstaande opmaken, dat onze haven ontdekt is dat er van ge meentewege geen reclame behoeft te worden gemaakt. Wij menen ook dat het wenselijk is te komen tot uitbreiding van de mogelijk heid tot het meren van jachten in onze haven. Wij hebben dan ook besloten hier voor de eerste stappen te ondernemen." WONINGKWESTIE Ruim een uur vergde het debat over de woningkwestie J. van Oost, Nieuwstraat 14f. De woning daarnaast werd destijds dodr de gemeente afgebroken. De sloper moest de gevel van dhr. Van Oost in orde bren gen. Deze nam genoegen met het bestrijken daarvan, al verklaarde de districtsopzichter dat zulks nooit voldoende kon zijn. De laatste kreeg gelijk, wan thet huis regent knapjes door en nu wil dhr. Van Oost er van gemeentewege een steensmuur tegen aan laten zetten. Of hem moet een gelijk waardige woning worden toegewezen zon der kosten. Een meerderheid van b en w wil het ver zoek om de steensmuur aan te brengen in willigen, een minderheid vindt dat het op treden van het gemeentebestuur tot dusver voldoende was. Weth. Scherpenisse, belast met het toezicht op de gebouwen, geeft na dere toelichting. Hij wil de steensmuur aan brengen om van het gezanik af te zijn en acht het bovendien onjuist dat het vorige college het niet zwart op wit heeft, dat dhr. Van Oost zich met het cementen van de gevel kon verenigen. Voor dhr. Stols is het een uitgemaakte zaak. Het is daar een halfsteensmuur en dat als buitenmuur is volgens de wet niet toegestaan. Dus moet de gemeente er een halve steen bijzetten. Het wordt een zeer uitvoerige discussie met nog de tip van dhr. Kurvink, dat een spouwmuur afdoende zou zijn en met het uiteindelijke besluit om het verzoek van dhr. van Oost maar in te wil ligen. Alleen weth. Mosselman vindt, dat betrok kene dan de 500,die hij voor het be strijken kreeg en wat niet afdoende bleek, zoals b en w dhr. van Oost hadden gezegd, maar moet terugbetalen. Bij de rondvraag zijn er schriftelijke voor stellen van de heren Stols en v. d. Boogaard Allereerst om de voor brandstoffentoeslag genomen richtlijn, t.w. 2000.inkomsten voor een alleenstaande te verhogen tot f2250.waarmee allen zich kunnen ver enigen. Voorts om de brandstoffentoeslag aan behoeftigen met 25% te verhogen (men krijgt thans f50.Bij stemming hier voor zijn de heren J. Moerland en J. den DE REDAKTIE LEGT U VOOR: Geen verhuur van havengedeelte aan Antwerpse jachtclub door St. Annalandse raad Toenemende animo voor kassenbouw Grootse bietenrooiwerkmethoden onder Tholen gedemonstreerd Winkelweek in Vossemeer De oktober-nieuwsbrief Verrassing in de tweede klas van de voetbalcompetitie Jan Overeenkam belicht de limerickinzendingen Dronken gezondigd, nuchter geboet. Engelsman tegen. In de derde plaats stel len genoemde twee raadsleden voor de minst draagkrachtigen, zijnde degenen, die uitslui tend van het ouderdomspensioentje of het weduwenpensioen moeten leven 2 x f 50. kledinggeld te verstrekken. Dit voorstel wordt gesteund door de wethouders Mos selman en Scherpenisse en al zo met 4-3 aangenomen. Tegen zijn de heren Kurvink, Moerland, Den Engelsman. De heren Stols en v. d. Boogaard vragen voorts de uitrit ten Tuinstraat en Cureestraat aan de Hoen- derweg direkt te bestraten. De voorzitter wijst er op, dat volgend' jaar de Hoenderweg wordt verbeterd en het dus zonde zou zijn, straks die nieuwe stukken weer te moeten opbreken. Men zal het daarom nog tijdelijk doen met de grindvoorziening. Een voorstel van de PvdA fractie besprekingen, te houden met de besturen der scholen, personeel en ouders omtrent invoering schoolmelk wordt aangenomen. Dhr. Stols vraagt verder voor bejaardenmiddagen het dorpshuis gratis te geven. De voorzitter zeg dat dit volgens het dorpshuis reglement niet kan, maar dat hiervoor overigens nooit iets werd betaald. Er is namelijk een potje voor. De wnd. se cretaris voegt er aan toe, dat zulks o.m. wordt betaald uit de kas trouwcollecten. De Klippelstraat-sloot-demping blijkt in bewer king te zijn, zo blijkt uit het antwoord op een volgende vraag. Uitvoerig gaat dhr. Stols vervolgens in op de slechte toestand der 16 woningwetwoningen in de Zuidstraat. De voorzitter anwoordt, dat elke binnenko mende klacht wordt onderzocht en dat juist dezer dagen door b en w werd besloten, dat weth. Scherpenisse het met districtsopzichter Jasperse zal gaan opnemen. Dhr. den Engelsman wijst er op, dat de sloot in de omgeving Javadijk vol modder zit. De voorzitteer anwoordt, dat het een Poldersloot is. NOG EENS OP DE WETHOUDERSVERKIEZING Tenslotte komt dhr. Stols terug op het verloop der wethoudersverkiezing in de vo rige raadsvergadering, waarbij de PvdA fractie zich van stemming onthield, omdat de voorzitter voor de stemming geen gele genheid gaf het woord te voeren. Dhr. Stols leest een brief voor, welke zijn fractie hierover schreef aan de Commissaris der Koningin, waarbij het verloop gedetail leerd werd uiteengezet. Hij dankt de commis saris en de leden van gedeputeerde staten, dat men dit schrijven niet maar naast zich heeft neergelegd, maar er behoorlijk aan dacht aan schonk. Aan de voorzitter dhr. Moerland heeft de commissaris geantwoord, aldus dhr. Stols en dat antwoord zou ik hier graag vernemen. De voorzitter antwoordt dat het schrijven van de commissaris het stempel „kabinet" droeg en als zodanig moet worden gezien als vertrouwelijk. Voorlezen wil hij dat antwoord daarom niet, maar wel voor eigen verantwoording daaruit verklappen. De heer Moerland zegt te menen in vorige vergade ring juist te hebben gehandeld volgens arti kel 51 der gemeentewet. Dhr. Stols daar entegen meent, aldus de voorzitter dat mijn handelwijze niet strookt met met de democra tische regels van deze tijd en met die mening zijn gedeputeerden het ook eens. De commis saris schijft evenwel niet, dat ik in strijd met de wet heb gehandeld, wel met de de mocratische regelen van deze tijd. En in dat opzicht wil ik hier ruiterlijk bekennen niet goed te hebben gedaan. Daarvoor wil ik eerlijk uitkomen. Dat wil niet zeggen, dat de wethoudersverkiezing zou moeten worden overgedaan, want gedeputeerden noch ik zeggen, dat het in strijd was met welk arti kel ook van de wet. Nogmaals, ik geef dus toe daarin fout te zijn geweest, zoals u fout was om niet aan de stemming deel te nemen, aldus de voorzitter tegen de heer Stols, het geen ook door de commissaris is geschreven. De heer Stols betreurt het dat zijn fractie niet bij het overleg werd betrokken en had het billijk gevonden, wanneer dhr. Moerland en hij wethouder was geworden, zoals de kiezers het blijkbaar ook hebben gewild als zijnde de twee grootste fracties. Hierna wordt de discussie nog wat heftiger, wan neer oude koeien uit de bekende greppels worden gehaald, maar uiteindelijk ziet men toch wel in, dat het nakaarten verder on vruchtbaar is, temeer omdat de klok naar twaalven tikt. De voorzitter besluit dan ook de raad met nog mee te delen, dat er in de Noord straat nog een 3 tegelig trottoir kan komen, indien de omwonenden daaraan willen mee werken door grondverkoop tegen f2.50 per m2, waartoe de raad machtiging verleend. Daarna sluiting. De akkers worden kaler, meer en meer. Dank zij het eerste sterke hogedruk gebied van dit jaar heeft men de laatste weken kunnen opschieten. Er viel nog heel wat te doen. Met honderden kilo's zijn de uien opgeschept, afgesneden of direct in ren of hoop gebracht. Met tientallen tonnen ook al geveild. Dank zij de góede prijs. Wat de opbrengst betreft een goed jaar. Dikwijls wat nattigheid, zelden of liever helemaal niet te droog geweest. En de prijzen doen het evenmin slecht. Nou ja, die aarappelprijs is momenteel nauwelijks .lonend te noemen, maar de granen, de uien en de bieten, men mag niet klagen. Daarnaast de gladiolen. Midden in het oogstseizoen. Volop werk voor kleine en grote boer. De tuinders. Een in aantal toenemende categorie. Met steeds meer plat- en ook steeds meer hoogglas- cultuur. Als de vergunningen maar willen komen. De liefhebber is er. En met de watervoorziening zal het ook wel lukken. Ja, dat is nog allemaal niet zo officieel, maar het zit toch wel goed. En voor alles mag men dankbaar zijn, dat er in de agra rische sector ook nog behoorlijk wat leven, wat pit zit. Gezien die toenemende tuinbouw is het geen wonder, dat het eerste artikel in de nieuwsbrief van oktober, ergens in dit num mer te vinden, aandacht schenkt aan die tuinderij. Daar komt heel wat voor kijken. Een snelle overschakeling op de tuinbouw blijkt niet altijd voldoende te zijn aangepast. Het is dit jaar namelijk gebleken, dat bij voorbeeld een „windscherm" zo hier en daar wel eens ontbreekt en de nadelen daarvan werden door die jonge tuinders ondervonden. Daarom is het nuttig, dat de tuinbouw- assistent van de voorlichtingsdienst hierop eens in het bizonder de aandacht vestigt. Zolang we onze omgeving nog niet enigermate kunnen vergelijken met het „Westlanddient ook het andere deel van de agrarische sector nog de belangstelling te krijgen, die het verdient. Daarom wordt in een tweede artikel een vergelijking ge maakt tussen akkerbouw en mestvee, vooral voorzover het de netto winst betreft. Met de gladiolenoogst in volle gang zijn de wenken, welke daaromtrent worden ge geven van groot belang. In visuele zin wordt duidelijk gemaakt, wat goed en wat ver keerd is. Bedrijfsvoorlichter De Hond zorgt er voor, dat de veehouders niet tekort komen. „Arbeidsrationalisatie" is het iewat ge leerd woord boven het artikel, dat overigens voor zichzelf spreekt. De groentevakschool van Scherpenisse trok er op uit naar het Westland, tot „leeringhe ende vermaeck". Hoe die gezel lige, maar ook nuttige dag verliep wordt door een tweetal deelnemers duidelijk ge maakt. Er is ook dit jaar nog geploegd in wedstrijdverband door onze streek. Tot in regionaal verband toe. Lees de uitslag maar. De „tips voor tuinders" vormen het door velen van deze gewaardeerde oktober nieuwsbrief. Het is wat bout gesproken, dat de waren huizen, zoals men die tegenwoordig noemt of de kassen, zoals dat vroeger heette, als paddestoelen uit de grond rijzen in onze streek, maar dat er schot in de tuinbouw- ontwikkeling zit, staat als een paal boven de zo begeerde waterleidingen. Zover ons momenteel bekend is lopen er nu weer een zevental aanvragen of zijn in aanbouw bo ven de twee al eerder ontstane warenhuizen te Sint-Annaland. Van die zeven hebben er drie de vergunning binnen, terwijl de ande ren met dagelijks meer ongeduld wachten op het gewenste papiertje. „Ja mensen." horen we de tuinbouwconsulent voor Zeeland, ir J. J. Hennik nóg zeggen, al was die uit spraak er dan al een paar jaar geleden, „ja mensen, je kunt het zien of niet willen zien, maar die ontwikeling is niet tegen tehouden." De ontwikkeling van de tuinbouw in onze streek. Het was trouwens niet de bedoeling die tegen te houden, zoals ook ir Hennik wel wist, want juist de voorlichting, die op

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1