Leefbaarheid. Plaatselijk nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Mogelijk nog eind deze maand start van gemeenschappelijke vuilnisophaaldienst Samenwerking tussen Poortvliet, Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Roode Kruis collecte 1962* THOLEN Ons nieuwe vervolgverhaal» 18e jaargang No. 48 11 oktober 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Met dit modewoord van onze tijd werden we deze week weer eens geconfronteerd bij een bezoek aan één onzer eerste industrieën in de kerngemeente op het industrieterrein. Een bedrijf, welke zich in zeer snelle groei mag verheugen en daarbij ook deskundige werknemers van elders moet aantrekken. Wanneer de vreemdelingen-sollicitanten (met echtgenote) een kijkje komen nemen, wordt men pas goed geconfronteerd met dat woord: leefbaarheid. Immers, hoe vaak we het in eigen kring bezigen, de werke lijke betekenis ontgaat ons meestal, omdat we van kindsaf in deze omgeving zijn op gegroeid of daar als zoveel jaren vertoeven, dat het ons leefbaar genoeg is. Er mogen dan wel enkele wensen zijn ten aanzien van woningen en misschien ook nog wel van busverbindingen, hoewel die al zo enorm zijn verbeterd in vergelijking bij vroeger, dat ook dit feitelijk geen problemen met zich brengt, een werkelijk gemis in dit op zicht kennen we zelf niet zozeer. Maar wan- neer er mensen uit een grote stad komen, dan wordt heel wat sneller één of ander ge mis gevoeld. Gewoonlijk wordt er dan ge dacht aan het ontbreken van een schouw burg of dergelijke. Dat is echter lang niet altijd het geval. Welk percentage van de stedeling, denkt u, dat meer dan eenmaal per jaar de schouwburg bezoekt? Mogelijk niet eens meer dan de plattelander, die het tijdens zijn vakantie een keer waarneemt. Maar er zijn nog zoveel andere dingen. En het feit, dat het ontbreekt, spreekt vaak sterker, dan het er niet buiten kunnen. Niet de mogelijkheid te hebben, wanneer men dan toch eens een avond vrij is en er iets bizon- ders van wil maken, naar die schouwburg te kunnen, niet de mogelijkheid te hebben 'n tram of bus te pakken en in de naburige stad de avond door te brengen en met een niet te vroege verbinding weer huiswaarts te keren. Er zijn heel wat van die kleinig heden, die men dan onder leefbaarheid rangschikt. En zo bezien kan men zich in denken, dat een stedeling, met name dan de vrouwelijke stedeling, Wat huiverig is zich in een voor haar op het oog afgelegen rimboe' te vestigen. Omdat het nog veel erger lijkt, wanneer men daar zo plotseling wordt neergezet, dan het in werkelijkheid is. Vooral de mannelijke helft past zich vrij snel aan, heeft het genot „buiten" te kun nen zijn, soms een eigen tuintje te hebben, slechts enkele minuten verwijderd te zijn van een plaats waar hij de hengel kan uit gooien, en zo meer. Maar voor de vrouw blijkt dit wel enigszins anders te liggen. Het gemis van een uurtje gezellig winkelen in een druk centra, het gemis van niet zo maar eens ergens naar toe te kunnen om ontspanning te zoeken, het gemis van een bepaalde luxieuze omgeving weegt daar vaak zwaarder bij, dan de onmiskenbare voordelen van het platteland. Zouden we hierna willen beweren of voorstellen om in Sin,t-Maartensdijk een< schouwburg neer te zetten? Onzin, hoe zou het mogelijk zijn in een gemeente van nog geen 3000 inwoners, waar een merendeels „jongensbioscoop" zich nauwelijks staande kan houden. Maar wel is het zo, dat de nu toch al voorkomende snelle ontwikkeling van een bepaalde industrie wat spanningen veroorzaakt met de in leefbaar opzicht tra ge ontwikkeling van een kerngemeente als hier bedoeld. Niemand kan daarvan enig verwijt worden gemaakt of het moest zijn die instanties, welke voor die snelle ontwik keling te weinig oog hebben. In dit verband kan men de plaatselijke overheid moeilijk enig verwijt maken. Maar als we dan be denken, dat eerst nu tot havendemping kan worden overgegaan, dan is zulks wel een van de zaken, wat aan die ontwikkeling tekort deed. Immers, aan deze havendemping zit weer zoveel andere ontplooing vast. Ver der de nog niet voltooide nieuwe riolerings werken, de aanleg van het recreatiegebied in de Pluimpot, enz. Hét moet allemaal zo lang duren, het loopt alles zo stroef, eer het op gang is, dat het de gemeentebestuurders voortijdig grijze haren bezorgt en het een hiaat geeft met een snel ontwikkelende industrie. Met het oog op nog meerdere te realiseren industrie-aanvragen, kan er niet genoeg op gehamerd worden, dat de infrastructuur van de kerngemeente snel aangepast dient te worden. Sneller dan tot dusver openbaar kwam. Opdat die ontwikkeling niet onnodig en nog meer geremd worde. Na de destijds hierover gevoerde besprekingen in de gemeente raden is wel algemeen bekend, dat bovengenoemde vier gemeenten uit onze streek een gemeenschappelijke vuilnisophaaldienst hebben gesticht. De voorbereidingen daartoe zijn zover gevorderd, dat mogelijk nog eind deze maand of begin november kan worden gestart. De nieuwe vuilniswagen kan elke dag St. Maartensdijk binnenrollen en zal den volke voor er mee wordt begonnen, wor den getoond. De benoeming van de vaste staf, bestaande uit chauffeur-monteur en hulpchauffeur valt dezer dagen te ver wachten. Gezien de meer of minder slecht geoutilleerde plaatselijke reini gingsdiensten, mag dit als een vooruitgang worden gezien, ook al zal de betere outillage een wat dieper in de beurs tasten nodig maken. Iedere verbetering kost nu eenmaal geld, of het een nieuwe riolering, een nieuwe bestrating of een goede reinigings dienst is. Een noodzakelijkheid evenwel in een tijd, dat zulks in het algemeen ook in financieel opzicht, mogelijk is. VOOR EEN TIENTJE Nu kan het wel mooi worden voorgesteld in een huis-aan-huis circulaire, dat in de gemeenten, waar tot dusver de reinigings dienst 5per jaar kostte, het met de nieuwe regeling feitelijk geen verhoging wordt, omdat tweemaal per week wordt opgehaald, maar we moeten toch vijf gulden meer neertellen, is de nuchtere conclusie van de gezinshoofden, die weten, voortaan een reinigingsaanslag te krijgen van 10,per jaar bij gebruik van één emmer. Inderdaad moeten die vijf gulden meer er komen, maar de gemeentebesturen hebben van hun kant toch weer gelijk, dat daarvoor ook tweemaal inplaats van éénmaal per week wordt opgehaald. Het kan bekvechten wor den te beweren, dat het met die ene keer toch ook ging, men kan het kort en krach tig heel anders stellen: deze betere, deze noodzakelijke regeling kost per jaar 5, meer. We nemen daarbij het grootste ge deelte van de inwoners, welke met één em mer per week ruim toekomen, zeker nu tweemaal per week wordt opgehaald. En zonder dat het voor wie dan ook prettig is ergens méér voor te moeten betalen, zal men het er in het algemeen toch wel over eens zijn, dat het een vooruitgang genoemd mag worden, dat door de samenwerking van deze vier gemeenten deze oplossing tot stand kwam. DE REGELING Wanneer straks deze gemeenschappelijke ophaaldienst gaat beginnen, zal de wagen vormen aanneemt. Men bedenke daarbij, dat de ophaaldienst zich wel verplicht de em- mer(s) te ledigen, maar het (eventueel tè vele) andere afval mag laten liggen, indien het niet met de auto mee kan. In onderling overleg zal ook in dit opzicht veel te rege len zijn. Eerst wanneer de nieuwe ophaaldienst loopt kan de soepelheid daarvan worden afgetast. Wijzigingen zijn altijd nog moge lijk. Met voorbeelden in andere gemeenten voor ogen, zal ook hier de ervaring leren, dat deze gemeenschappelijke regeling een vooruitgang is in dit onderdeel van de ge meenschappelijke zorg. Bevordering ook van de hygiënische situatie in onze gemeenten. Het totaal van de inzameling voor het Ned. Roode Kruis van de kring Tholen over het jaar 1962 is inmiddels bekend ge worden. Er werd niet minder dan 4786,75 ontvangen met nog een gift van de thoolse boerenleenbanken van 70,dus in totaal ƒ4856,75. De gemeenten kwamen daarbij in onder staande volgorde uit de bus: Oud-Vossemeer 1060,Sint-Maartensdijk 1028,20, Sint-Annaland 672,08, Stavenis- se 596,45, Tholen 585,45, Poortvliet 546,80 en Scherpenisse 297,55. Oud-Vossemeer, lang niet de grootste der thoolse gemeenten, spant dus ook dit jaar weer de kroon bij deze Roode Kruisinza- meling. Gedachtig aan de hulp, die het Ned. Roode Kruis nog kortgeleden weer verstrek te aan het door een ramp getroffen Perzië, weet men niet vruchteloos te hebben ge geven. In eigen kring is het eveneens van betekenis, dat in samenwerking met de ge meentebesturen een ambulance-wagen kan worden geëxploiteerd. Slechts een paar voorbeelden van het in de praktijk toege paste devies bij de laatste inzameling: helpt helpen. Voor die hulp mede namens het kringbestuur aan alle streekbewoners vrien delijk dank. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 HOOGWATER in de week van 14 t.e.m. 20 oktober 1962 zondag 4.00 maandag 4.42 dinsdag 5.30 woensdag 6.16 donderdag 6.54 vrijdag 7.29 zaterdag 8.12 13 oktober Volle Maan te 16.17 17.00 17.42 18.28 19.12 19.53 20.45 1,8.24 20 oktober Laatste Kwartier te 23.23 uur BOERENLEENBANK Stortingen in de maand september 1962 180.607,83 Terugbetalingen in idem 169.001,07. Per eind september 1962 was in de Spaarbank gedeponeerd een bedrag van 3.916.283,09. DEMONSTRATIE MET BIETENOOGSTMETHODEN OP THOLEN Voor de oogst van suikerbieten worden verschillende werkmethoden en machines toegepast. We kennen éénrijige- en meer- rijige rooimachines; machines met verzamel bak en met een wagentransporteur. Verder worden bieten in een bak op de trekker gerooid terwijl weer anderen de bieten op de grond deponeren. De kombinatie met al deze machines worden diverse laad- en transportmiddelen toegepast terwijl ook het lossen op verschillende manieren gebeurt. Hoewel het thans niet helemaal duidelijk is aan welke methode of type machine de voorkeur moet worden gegeven, is het on getwijfeld aantrekkelijk een leerzaam om de belangrijkste systemen eens naast elkaar te laten werken. Het initiatief tot deze demonstratie werd genomen door de werkgroep mechanisatie en rationalisatie van de Bedrijfsstudiegroep Tholen en St. Philipsland en de Sreekver- beteringskommissie Tholen in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. De demonstratie is vastgesteld op dinsdag 1,6 oktober 1962 op het bedrijf van de heer L. Sieling te Tholen. Aanvang 14.00 uur. De bieten zullen volgens zeven verschil lende methoden worden geoogst. Er zal wor den gerooid op meerijdende wagens van verschillend type, in een verzamelbak op de machine en in een bak op de trekker. Het mechanisch laden, in kombinatie met de ma chines die de bieten op de grond deponeren, zal geschieden door een bietenlader en trek- kervoorlader, Bij het lossen van de wagens zullen diverse systemen worden getoond w. o. kipwagens, doeklossers en kettingen met meenemers. Ook aan het mechanisch verwerken van het loof zal aandacht worden besteed mid dels enkele typen opladers. Voorts zal een methode worden gedemon streerd waarbij het loof wordt geklapt en alleen de koppen en de bieten worden ver zameld. Het belooft een interessante demonstratie te worden waarop de bezoekers zich ruimer zullen kunnen oriënteren. De belangstellen den houden daarom de middag van 16 ok tober vrij voor een bezoek aan deze demon stratie. Namens de voorbereidingskommissie J. T. Andringa. VIJFTIG JAAR IN DIENSTBETREKING Vorige maand was het 50 jaar geleden, dat de heer P. Blaas in dienst trad bij de heer jhr J. van Vredenburch, die toen het landgoed „Buitenzorg" in deze gemeente bewoonde. Zijn vader was al sinds 1900 werkzaam op „Buitenzorg" en behaalde ver schillende prijzen met inzendingen op bloe mententoonstellingen. De heer P. Blaas volg de na het doorlopen der lagere school een cursus op de tuinbouwschool te Bergen op Zoom. Toen jhr van Vredenburch zich in 1920 op het landgoed „Beukenhof" te Kapellen DE REDAKTIE LEGT U VOOR; Leefbaarheid De thoolse Roode Kruiscollecte 1962 Een snelle industriële ontwikkeling Een eerste prijs voor Accelerando Nieuwe vuilnisophaaldienst gaat zo van start Jan Overeenkam en de (s)limericks De competitiestanden Een spaarweek Verkeersbezinning: Er is niets wat de mensen liever behouden en minder ontzien dan hun eigen leven. bij Antwerpen vestigde, bleven vader en zoon bij hem in dienst en tot op heden is de thans 65 jarige oud tholenaar Piet Blaas nog steeds bij hem werkzaam. In 1952 werd hij onderscheiden met het Belgisch Land- bouw-ereteken en kreeg ook een Nederland se onderscheiding. Voor de ouderen in Tholen zijn zowel deze oud-inwoners als jhr Van Vredenburch goede bekenden. De heer Blaas bezit nog altijd de Nederlandse nationaliteit. Ter ge legenheid van dit jubileum verscheen een felicitatie in het maandblad der Nederlanse kolonie te Antwerpen „Vrij Onverveert", waaruit wij bovenstaande gegevens hebben ontleend. Nog een zij het wat late felicitatie van de thoolse bekenden voor deze oud-inwoner en nog vele jaren. VERKOPING Vrijdag 12 en zaterdag 13 oktober houdt de herv. dameskrans haar jaarlijkse verko ping in het verenigingsgebouw. Vele ge breide en gehaakte goederen en talrijke an dere artikelen worden weer te koop aange boden, terwijl ter verhoging van de attraktie oliebollen worden gebakken. Zoals vorige jaren mag er ook nu weer een goede be langstelling worden verwacht voor deze verkoping ten bate van de hervormde kerk. BURGERLIJKE STAND Loop der bevolking over september Ingekomen: Dorothea K. H. Karel-Hamans en 2 kin deren van Enschede naar Jan. v. Bloisstr. 48 Berendtje M. de Waal van Bruinisse naar Walstraat 26 Charles A. A. Wijnen van Oud Beier land naar Singel 11 Adelina R. J. Wijnen-Vervlossen van So meren naar Singel 11 Evert C. Karei van Woensdrecht naar Jan van Bloisstraat 48 Jannetje P. van Gorsel van Rotterdam naar 1500 gem.polder 62a Vertrokken: Adriana J. Schot van Hofstraat 31 naar Gouda Johannes C. de Korte van Hoogstraat 29 naar Gouda Cecilia M. Brooijmans van Broekpolder 3 naar Etten Elisabeth M. Godding van Vossemeerse- poort 38 naar Amsterdam Elizabeth P. Goeree-Bolier van 1500 gem. polder 76 naar Kapelle Johanna W. Heezen-Kastein en 3 kinde ren van Visstraat 3 naar Heemstede in ieder van de vier deelnemende gemeenten 'tweemaal per week verschijnen. Naast de vaste staf van twee personen, zal iedere gemeente tijdens die uren nog een gemeen tewerkman beschikbaar stellen, zodat twee man inladen en de chauffeur achter het stuur blijft zitten. Het schema luidt, dat iedere maandag- en donderdagmorgen te SINT-ANNALAND zal worden opgehaald, iedere dinsdag- en vrijdagmorgen te SINT MAARTENSDIJK, iedere maandag- en donderdagmiddag te POORTVLIET en ie dere dinsdag- en vrijdagmiddag te SCHER PENISSE. Iedere gemeente verstrekt de uniforme emmers, welke daarvan het eigendom blij ven. Hoewel het nemen van een emmer niet verplicht is, zal men het huisvuil in andere inhoudsmaten niet kwijt kunnen via deze dienst. ANDER AFVAL Een onderwerp van bespreking bij de gemeentebesturen was destijds ook het op halen van andere afvalstoffen, welke niet in de emmers gedeponeerd kunnen worden. Daarbij was er sprake van dat éénmaal per maand te doen. Het lijkt er op, dat men hier niet op zal ingaan. In de nieuwe vuil niswagen zit aan de voorkant nog een ruim te van 4 kubieke meter inhoudt, waarin andere afvalstofen (tuinafval, struiken, enz) gedeponeerd kunnen worden. Nu het rui men tweemaal per week plaatsvindt, is het waarschijnlijk, dat ook dat afval kan wor den meegenomen, indien het niet te grote Op het juiste moment knipte de fotograaf van de P.Z.C. en daarmee werd de officiële opening van de nieuwe thoolse uloschool door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, vastgelegd. Op de achtergrond een deel van het kunstwerk van de heer A. A. van Meurs uit Bergen op Zoom, het wonderlijk mozaïek van twee en een halve meter hoog en acht meter lang, waarin ettelijke duizenden steentjes van vier vierkante centimeter, uitgevoerd in tien kleuren. Deze wandversiering met de zebra-moeder en het zebra-jong als onderwijs- symboliek doet het in de fraaie aula van deze prachtige uloschool uitstekend. En op de foto ook, waar tevens wethouder J. van der Velde en zijn echtgenote uit Tholen goed zichtbaar zijn. Toen de leerlingen de andere dag bezit namen van hun nieuwe school was er een traktatie en hoe kon het anders klonken er meer ah's en oh's dan grammatica geleerd werd. Maar dat is inmiddels alweer anders. Daar zorgt de heer J. van Trigt en de zijnen wel voor. Na het bizonder spannend feuileton van Allistair Mac Lean „De laatste grens", waar mee mogelijk de dames-lezers zich niet zo hebben beziggehouden, maar wat door een groot deel als het ware werd verslonden, beginnen we deze week met een nieuw ver haal van geheel andere aard. Dit speelt in eigen land en ...afijn hier volgt een korte inhoud. Een boeiend verhaal voor iedereen. DE KLOOF Roman van een kantoorbediende Het is grote dwaasheid, ook maar iets te willen ontdekken. Wij hebben niets anders dan dat wat wij ontvangen hebben. Ieder van ons moet reeds jong begrijpen, dat wij afhangen van een verleden en dat dat ver leden ons verplicht. Het stippelt heel onze toekomst uit. André Gide. Karei de Hoog, de jongste zoon van Piet de Hoog, een Rotterdamse havenarbeider, tracht zich te ontworstelen aan het armoe- millieu, waarin hij opgroeide. Bij dit pogen werd hij sterk gestimuleerd door de vader, die, als hij stervende is, zijn zoon van nog geen elf jaar plechtig laat beloven niet de weg van zijn „domme vader" te volgen, maar te gaan studeren. „Geleerdheid kun nen ze je nooit afnemen. Zorg, dat jij niet verliest, jongen!" Piet de Hoog is in dit verhaal de cen trale, geweldige figuur, als symbool van het havenproletariaat, met wie Karei, als enige in het gezin, innig is verbonden. De plotselinge dood van de gigantische kame raad, die met zijn leven tol betaalde aan de haven, is voor de kleine jongen onover komelijk. Maar Karei studeert en slaagt er in, vrij hoog op de maatschappelijke ladder te komen, na een lange en moeilijke beproevingstijd. Hij wordt hierbij gesteund door een jonge man uit een beter milieu, die hij als luitenant in militaire dienst heeft leren kennen. Hij vindt ook de weg naar het huiselijk geluk. Maar dan, plotseling keert het noodlot zich tegen hem. En op het moment, waarop hij meende, dat al het verworvene hem rechtens toe kwam, dat hij de top van de „berg van ge luk" had bereikt, stort de ganse berg in. Rampzaliger dan ooit in zijn vroeger leven, want nu bewust van zijn schijn-intelect, be seft Karei de Hoog dat hij heeft gefaald. Evenals zijn vader destijds heeft ook hij ver loren. Buiten de hoofdpersoon speelt diens dap pere vrouw een belangrijke rol. Naast de weifelmoedige en toch ook hovaardige Karei de Hoog staat Nora Waanders in al haar eenvoud en vroomheid. Nora weet de moed en de kracht op te brengen, het noodlot, dat haar gezin bedreigt, het hoofd te bieden. Het verhaal speelt zich af rond de Rot terdamse havens en in Den Haag. Anthonius J. van de Giessen van Simon Lindhoutstraat 18 naar Zwijndrecht Adrianus J. van der Hoeven van Boter markt 9 naar Dordrecht Gabriël T. J. Fabius van 1500 gem.polder 4 naar Utrecht. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge speeld op 2 en 9 oktober j.l. D. de Vos J. Hogerheide P. v. d. Velde J. Hogerheide D. de Vos C. Moeliker P. v. d. Velde J. de Rijke M. Schot D. de Vos P. v. d. Velde C. Moeliker J. de Rijke J. Hogerheide 2—0 2—0 0—2 2—0 0—2 2—0 2—0 STREEKVERBETERING EILAND THOLEN Dinsdag 2 oktober zijn een 30 tal leden van de N.C.V.B. en enkele gasten een dag je uit geweest. Het was prachtig weer toen de bus 's morgens om acht uur uit Tholen vertrok. Na eerst onderweg een kopje koffie gedronken te hebben ging de reis door naar de huishoudbeurs Femina te Rotterdam. Daar kon men genieten van al die mooie dingen die een vrouw graag heeft voor haar huishouding en gezin. Jammer dat het allemaal nogal prijzig is. Na de koffiemaal-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1