WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Tegenstelling. ASPRO' Plaatselijk nieuws. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT V. Jan Óvereenkam Vèrlovir igs rïn< jen Her be rs Jen nis S<ens en de (s)limerickcompetitie THOLEN Rillerig? Onprettig? Vlug: OlID-VOSSEMEER 18e jaargang No. 47 4 oktober 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 3.00 per halfjaar franko p.p. 3.60 4- inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen id*. JfJ„ DE REDAKTIE LEGT U VOOR: Contrast met het verleden Commissaris opende gisteren nieuwe uloschool in Tholen Poortvliet's burgemeester, zilveren ambtenaar Dierendag Voor prachtige Groene Kruisrit geringe belangstelling Jan Óvereenkam en de limerick Voorhoede's met weinig elan Beloften half gedaan, Zijn haast in rook vergaan. .J In de dertiger jaren, was menigeen blij in het najaar en gedurende de wintermaan den aan de veilingen werk te vinden, al werd dit dan slechts gehonoreerd met een week loon van zeven gulden en vijftig cent. Dat was niet alleen aan de veilingen het geval, maar dit voorbeeld halen we slechts aan, nu er deze week een schrijven uitging naar de leden van de Sint-Annalandse veiling, waarin als het ware een noodkreet is ver vat. Een noodkreet vanwege het gebrek aan werkkrachten. De huidige uienprijzen brengt er vele telers toe dit laat gerooide produkt zoals dat heet „op het sprei" veilingklaar te ma ken. De aanvoer is dan ook vrij groot. Dit veilklaar maken, betekent nog niet, dat de uien ook reeds export klaar zijn. Daartoe is een sortering op de veiling zelf nodig, evenals het klaarmaken voor de expeditie. Vanzelfsprekend komt hieraan mankracht te pas. De Sint-Annalandse veiling heeft naast de vaste ploeg in het najaar meestal een aantal losse werkkrachten, die gewoonlijk de extra aanvoer kunnen opvangen. Die werkkrachten worden vaak aangetrokken uit de minder grote zelfstandigen, welke bij het eigen werk dit varkentje nog kunnen wassen. Maar vanwege de grote aanvoel en vanwege het feit, dat deze mensen zelf ook als uienteler willen ruimen, zit men nu aan de Sint-Annalandse veiling en mogelijk ook wel elders, overhoop. Overhoop door gebrek aan werkkrachten. Daarom werd via genoemd schrijven een dringend beroep op de leden gedaan tot vrijwillige medewerking. Deze hulp zal noodzakelijk zijn, wil men de huidige export baas kunnen. Het belang dus inderdaad van de leden zelf. Alleen is er de moeilijkheid dat dit jaar alles laat is, zodat het aardappelrooien, uien veilen en ook de bietenlevering tegelijk ko men. Daardoor heeft de landbouw het nog bizonder druk. En is het begrijpelijk ver zoek van het veilingbestuur of van de vei lingmeester niet eenvoudig in te willigen. Maar indien men uien zal willen veilen, zal er niet anders opzitten, dan zijn steentje bij te dragen. We hebben hiermee even willen aantonen, welk een- tegenstelling in vergelijking met de dertiger jaren. Even onderstrepen ook, dat het probleem werkgelegenheid op Tho len niet meer bestaat. Mogelijk nog wel het probleem voor velen dicht bij huis te kun nen werken, het gehele jaar door. Het is namelijk voor de huidige pendelaars ook weer ondoenbaar alleen die periode thuis te blijven en bij huis te werken, wanneer dat voor de landbouw dringend nodig is. Indien de oplossing gevonden kan worden, zoals in de brief aan de veilingleden van Sint-Annaland wordt voorgesteld, is dat prachtig. Men ziet hieruit echter opnieuw, hoe nodig het in onze tijd is tot velerlei vormen van samenwerking te komen. Daar op werd vorige maal in de nieuwsbrief de aandacht nog eens gevestigd en met boven staande voor ogen, mogen we dat zeker nog wel eens onderstrepen. Overigens zal iedereen het er wel mee eens zijn, dat een dergelijke situatie altijd nog beter is dan de toestand in de dertiger jaren. AI valt niet te ontkennen, dat het soms ook wel moeilijk kan zijn. En daarvan wordt het bewijs aan de Sint-Annalandse veiling wel geleverd. Temeer een reden dankbaar te zijn, dat er geen honder mensen in de rij staan om voor luttele centen per dag werk te vinden. Nee, dan toch maar liever zo, hoe moeilijk ook. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 7 t.e.m. 13 oktober 1962 zondag 8.46 21.19 maandag 9.56 22.45 dinsdag 11.22 woensdag 0.10 12.50 donderdag 1.27 13.56 vrijdag 2.22 14.44 zaterdag 3.12 15.30 6 oktober Eerste Kwartier te 14.20 uur. 13 oktober Volle Maan te 18.24 uur. TWEEMAAL OP STAP Aan de grote tochten te Axel op 22sep- tember werd door de thoolse wandelunie met 2 groepen deelgenomen. Daar het hier een bevrijdingstocht was, kon de thoolse jeugd een défilé en een kranslegging mee maken bij het monument voor de daar ge sneuvelden. Dit hadden de meeste thoolse leden niet eerder gezien en meegemaakt. Zaterdag 29 sept. liepen er twee groepen mee in de kringwandeltochten te Bergen op Zoom. Het viel nu des te meer op, dat men het zonder uniform of liever zonder gelijke kleding moest doen, ja zelfs zonder vlag. Het bestuur voelt er weinig voor de jonge leden van de ook nog jonge vereniging op kosten te gaan jagen voor aankoop van een vlag of eenzelfde kleding. Maar het hoort er wel bij. Misschien dat iemand dienaan gaande eens een goed idee heeft? TAPTOE SLOOT ZOMER-MUZIEKSEIZOEN AF Onder gunstige weersomstandigheden heeft de Kon. Harmonie „Concordia" zaterdag avond het zomerseizoen afgesloten. Dit ge beurde na een muzikale rondgang door de gemeente met een taptoe op de markt, waar voor goede belangstelling bleek te zijn en waarvan de uitvoering uitstekend werd ge bracht. Zonder overigens iemand tekort te doen, mogen wel in het bijzonder worden vermeld de fraaie soli van de le pistonnist. Nadat de taptoe met het spelen van het Wilhelmus was beëindigd, volgde een gul applaus van het publiek als de verdiende beloning voor muzikanten en tamboers. Bij elkaar mag „Concordia" vooral ook wat de gehouden muziekavond betreft, op een gunstig zomerseizoen terugzien. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand september 1962 werd te Tholen met ressort (eiland) bij de Rijks postspaarbank ingelegd 77.815,76 en terug betaald 45.542,61. FINANCIERING WATERLEIDING De vaste commissie uit de Tweede Kamer voor de rijksuitgaven dringt er in haar ver slag bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid op aan, zoveel mogelijk te bevorderen, dat de lang slepende kwestie van de financiering van de N.V. Water leidingmaatschappij „Tholen" thans spoedig tot een einde wordt gebracht. De commissie zegt dit naar aanleiding van het verslag van de algemene rekenkamer over 1961, waarin wordt opgemerkt, dat een langer uitblijven van maatregelen tot verbetering van de financiële positie van de N.V. zou kunnen leiden tot verder geldelijk nadeel voor het rijk. ZILVEREN BOEKHOUDER Vorige week woensdag herdacht de heer J. Zwagemaker het feit, dat hij 25 jaar ge leden bij de Oestermaatschappij „Bona Fi des" n.v. een administratieve functie kreeg en waar hij nu al sinds vele jaren als boek houder werkzaam is. Het zilveren jubileum ging niet onopgemerkt voorbij, want namens de maatschappij werd dhr. Zwagemaker ge feliciteerd door directeur J. H. Bal ,die een persoonlijk en mede namens het overig per soneel een cadeau aanbood. Verder was er een enveloppe met inhoud van de maat schappij. In zijn toespraak wees dhr. Bal op de accuraadheid en de ijver van de jubilaris, evenals op de goede onderlinge samenwer king. Dhr. Zwagemaker dankte de maat schappij, directeur en het overig personeel voor de goede woorden en de cadeaux. Men was verder nog enige tijd gezellig bijeen. WINKELWEEK Tijdens een gehouden ledenvergadering besloot de plaatselijke winkeliersvereniging om in de periode van 26 november tot 1 december weer een winkelweek te organi seren. Bij de gebruikelijke attrakties en be schikbaar te stellen prijzen, zal er ook weer een gezellige middag voor de jeugd komen. Wordt enerzijds de jeugd niet vergeten, evenmin is zulks anderzijds het geval met de thoolse ouderen. De baten van deze winkelweek zal namelijk de bejaarde-sociteit ten goede komen. Met dit nuttig doel voor ogen, zal ongetwijfeld iedere inwoner van Tholen, jong en oud dus, hieraan zijn en haar medewerking willen geven. Die mede werking geeft men eenvoudig door de sin terklaasinkopen in eigen gemeente te doen. BROMFIETS GESTOLEN DOOR TWAALFJARIGE BERGENAAR Zondagmiddag omstreeks half vier heeft de politie te Bergen op Zoom de 12 jarige C. M. aldaar aangehouden. De jongen was de gehele dag van huis geweest en had in Tholen een bromfiets weggenomen. Daarmee had hij een tochtje gemaakt en was in Ber gen op Zoom teruggekeerd. Na het verhoor werd hij bij zijn ouders gebracht en vanzelf sprekend werd de bromfiets in beslag geno men om ze aan de rechtmatige eigenaar te kunnen teruggeven. BURGERLIJKE STAND Geboorten: 24 september: Thona Pieternella, dochter van Cornelis Deurloo en van Pieternella Johanna Schot. 22 september te Bergen op Zoom: Danetta Maria Adriana, dochter van Johannes Cor nelis de Ron en Ariena Jansen. 27 september: Johannis Cornelis, zoon van Cornelis van Dijke en van Maria Mathea Slager. Huwelijksaangiften 25 september: Gerardus Johannes Mulders, oud 18 jaar, bouwvakarbeider, wonende te Halsteren en Cornelia Schot, oud 18 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. 28 september: Krijn van der Male, oud 24 jaar, kassenbouwer en Elisabeth Akers- hoek, oud 22 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Tholen. WINTERPROGRAMMA OLYMPIA Het bestuur van de gymnastiekvereniging „Olympia" stelde dezer dagen het winter- programma vast. Op 5 november zal de al gemene vergadering worden gehouden. Op 24 november wedstrijden te Goes voor groe pen, op 30 november een kleuteruitvoering en op 27 december de winteruitvoering met oudejaarsbal. OOK DE KLEUTERS PRESENT Tijdens de officiële opening van de be jaarden sociteit waren daar ook aanwezig als vertegenwoordigers van de Algemene Kleuterschool „juffrouw Jo" en een drietal leerlingen. Op leuke wijze werd door de kleintjes gefeliciteerd, bloemen en een ther mometer aangeboden. Tot slot werden ze door juffrouw Jo naar boven gehesen en riepen de bejaarden toe „gefeliciteerd." Dit ook voor de bejaarden bizonder aar- dige onderdeel van de prettige opening der sociteit was in ons verslag uitgevallen. En de kleintjes willen we niet gaarne tekort doen, waarom we hierop nog even de aan dacht vestigen. HM heid BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat formulieren voor het aanvragen van kolentoeslag voor het stook- seizoen 1962/1963 ter gemeentesecretarie ver krijgbaar zijn. Deze formulieren moeten uiterlijk 31 ok tober aanstaande zijn ingediend. Na deze datum binnengekomen aanvragen zullen bui ten beschouwing worden gelaten. Tholen, 28 september 1962, Burgemeester en wethouders voornoemd. GROENE KRUIS-ORIENTATIRIT De deelnemers aan de zaterdagmiddag gehouden oriëntatierit voor automobilisten waren het er allen over eens dat er een prachtig parcours was uitgezet met vele aardige attracties, opgezette valletjes enz. Een orginele opgaaf was b.v. het opzoeken in Tholen van een opgerichte bewerkte natuussteen. Iedere deelnemer kreeg een loonzakje, dat een foto van die steen be vatte. Degene die binnen een kwartier het bijbehorend huisnummer Oudelandsetraat 12 had ontdekt, liep bij die opgaaf geen straf- punten op. Niet minder leuk was het idee iedere deel- I nemer door de wijkverpleegster in het Groe ne Kruisgebouw te Stavenisse te laten we gen. Voor de lichtste en zwaarste deelnemer was er een speciale prijs, verdiend door de gewichtigste deelnemer J. M.' de Groote te St-Maartensdijk en Mej. P. A. M. v. Driel Abr. d/r te Oud-Vossemeer. De route leidde langs alle Groene Kruis- gebouwen rond het Eiland, te beginnen met St-Annaland en eindigend met Tholen. Van zelfsprekend niet via de hoofdwegen, maar langs allerlei binnenwegen, waar de route- en tijdcontröles zaten verscholen. Wie in de Scherpenissepolder de weg bijster raak te en zijn voorganger nareed, kwam ge garandeerd verkeerd uit. Voor dat onderdeel hadden de rijders met even volgnummers nl. een andere opgaaf ontvangen dan die met een oneven nummer. Mag de rit zelf dan prima geslaagd zijn. Voor de organisatoren was het zeer geringe aantal deelnemers een even grote desillusie. Met 24 deelnemers was de rit beneden de maat. Dit te meer omdat men juist op een zeer grote deelname had gerekend. De volledige uitslag luidt als volgt. 1. T. v. d. Logt, O-Vossemeer, 24 str.p. 2. H. Dekkers, Willemstad, 28 3. J. Ooms, Oud-Vossemeer, 28 4. J. v. d. Maas, Poortvliet, 29 5. J. Beukelaar. Tholen, 38 6. Mevr. Burgers-Geluk, Poortvliet, 40, tevens waardevolle prijs voor de eerste vrouwelijke deelnemer. 7. H. v. Westen, Poortvliet, 43 8. L. Gunst, Stavenisse, 44 9. Mej. P. A. M. v. Driel O-Vossemeer, 46 10. J. v. Dijke, Poortvliet, 46 11. J. Melse, Tholen, 54 12. J. Looff, Tholen, 55 13. J.J. Niemantsverdriet, O-Vossemeer, 57 14. J. M. de Groote, St-Maartensdijk, 63 15. Adr. Lindhout, A.zn, O-Vossemeer, 66 16. L. Klippel, Oud-Vossemeer, 70 17- J. Quist, Poortvliet, 73 18. J. Quaak, Tholen, 76 19. A. L. Gelok, Oud-Vossemeer, 78 Er zijn van die mensen, ongetwijfeld ook vele Eendrachtbode-lezers, die een gedichtje zo maar uit de mouw schudden. Het bleek, dat de bejaarden daarbij niet van achter staan, want in het verslag van de opening der thoolse sociteit kwamen ook dichterlijke ontboezemingen naar voren. Met het oog op het winterseizoen had ik nu gedacht om er eens een wedstrijdje van te gaan maken. Een wekelijks wedstrijdje. Waarbij het meer gaat om het spel, dan om de knikkers. Ieder kan meedoen, van 8 tot 80 jaar en ouder. Door een rijmpje in te zenden aan de „Een- drachtbode Sint-Annaland" (op brief kaart is al voldoende) in de vorm van een zogenaamde limerick. Een limerick is een 5 regelig rijmpje, waarbij de laatste twee lettergrepen van de eerste twee regels en die van de laatste regelop elkaar rijmen. Men moet dan ook rekening houden met het aantal lettergrepen per regel, maar wanneer men een paar voorbeelden leest, voelt men het rythme wel aan. Van de in zendingen wordt wekelijks de beste geplaatst met als prijs een pocketboek. Die inzendin gen moeten dan wel elke maandagmorgen binnen zijn bij de redaktie. En zo mogelijk moet de limerick iets vertellen over wat in de laatste Eendrachtbode stond of wat in onze streek gebeurde, waarop een aardige limerick valt te maken. Onder de dan we kelijks te plaatsen limerick komen alleen de initialen van de inzender en zijn of haar woonplaats, dus niet de naam voluit. Voor uit, wie doet er deze week al mee. De thool se bejaarden in de soos zeker? Laat ik dan een paar voorbeelden geven. Een beer uit het Brabantse Eethen, die de naad van de kous wilde weten, Vroeg eens aan een vlö: „waarom spring jij toch zo?" „Och, zei die, „voor 't verteren van 't eten." De Commissaris kwam gisteren in Tholen En zei: „wat staan hier mooie scholen" Maar eens kwam ik hier En ik zocht me een pier Naar het sportveld, toen bleek het gestolen." Een paard uit de buurt van Hooghalen, met bijzondere aanleg voor talen, liep in zeer snelle draf het gymnasium af. Nu schrijft hij voor „ruimteverhalen." Een sportieve jongen in Lemmer, die was een geweldige zwemmer. Een strop was, hij had geen kaartje voor 't bad. Nu zwemt hij gewoon in een emmer. Een boerin woonachtig in An'land, had enorme last van haar snijtand, haar man raadde haar aan, om naar buiten te gaan. Nu slaapt ze constant in het weiland. Met deze paar voorbeelden zal de be doeling wel duidelijk zijn. En de mogelijk heden legio. Of niet? Probeer het eens, net als Jan. Gisteren werd door de commissaris der koningin in Zeeland de nieuwe uloschool te Tholen officieel geopend (zie voor een samenvatting hiervan elders in dit nummer)'. Tijdens de werkzaamheden werd deze luchtfoto gemaakt, waardoor men ook nu nog een indruk kan krijgen, hoe deze nieuwe school ligt ten opzichte van het stadscentrum. Dominerend de Grote Kerk en links op de achtergrond het torentje van het stadhuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1