WEEKBLAD VOOR HET EILAND THQLEN EK ST.FILIPSLAND Met gesloten deuren Plaatselijk Nieuws K?SDqmpo Onderhoud (dijk) sloten Niet doen, jongelui Dokter P. J. Duinker in Tholen WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Dubbel jubileum 1922 1962 't Vuur zit weer tot in de keel. Zuurbrand - oplaaiend vanuit de maag. DE REDAKTIE LEGT U VOOR: Achter gesloten deuren Districtsvergaderingen mogen beslissen Gevaarlijke jongelui Unaniem besluit tot verhoging havendijken te Stavenisse door Hoofdingelanden Een doktersjubileum Opening van een nieuwe thoolse sociteit Volle winst voor Tholense boys Muziekavond in Tholen „Na veertien dagen Nu al veertig jaar in voelde ik me thuis" geburgerd DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 18e jaargang No. 44 13 september 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Abonnementen 3.00 per halfjaar Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 franko p.p. 3.60 4- inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen In de jongste algemene vergadering van het Waterschap Tholen waarvan elders in dit nummer verslag wordt gegeven waren belangrijke punten aan de orde. Een van de meest belangrijke voor de streek en inzonderheid voor de bewoners van Stave- nisse was wel het voorstel tot verhogen der havendijken aldaar om. aldus de al bijna tienjarige zwakke plaats op korte ter mijn te beveiligen. Het houdt tevens in het behoud van de haven van die gemeente, terwijl men al jaren van gedachten was, dat voor die haven geen hoop meer bestond. Bij elkaar dus een onderwerp, waarnaar algemene belangstelling uitgaat en van de inwoners van Stavenisse zelfs bijzondere interesse. Toen dit punt dan ter tafel kwam tijdens genoemde vergadering stelde de dijkgraaf voor om in besloten zitting over te gaan. Niemand van de Hoofdingelanden maakte hiertegen bezwaar. Wettelijk volkomen juist en niemand van de aanwezigen is hierdoor buiten zijn boekje gegaan. We willen bo vendien volgaarne aannemen, dat de voor zitter als tolk van 't dagelijks bestuur daar toe bovendien grondige reden had. Het kan voor een kwestie als de onderhavige, waar bij heel wat instanties zijn betrokken, soms beter zijn, wanneer een enkel punt eerst binnenskamers wordt behandeld om mis verstanden te voorkomen, die aan de zaak zelf afbreuk zouden kunnen doen. Mc-r name kan dat het geval zijn, wanneer er ergens lange tenen onder de tafel zijn geschoven. Volledig begrip mag er dus van onze kant zijn voor het door de voorzitter genomen besluit c.q. het gedane voorstel tot kabinets bespreking. 'Anderzijds is er van onze kant toch de vriendelijke waarschuwing dit recht voor zichtig te hanteren, met name wanneer het gaat over een kwestie, die al veel te lang loopt, zoals de onderhavige afsluiting van de Stavenisse haven. Immers, niet alleen wil men als daarbij direct betrokkene en dat is allereerst iedere inwoner van Stave nisse graag weten hoe men daarover in Waterschapskringen denkt en ook wat er voor wordt gedaan en welke strubbelingen toch een oplossing nog in de weg kunnen staan. Nu is ons voldoende bekend, welk standpunt het Waterschap in dit opzicht heeft. Het is kort en goed gezegd: men wil voor deze trage gang van zaken de verant woordelijkheid niet langer dragen, met deze conclusie tracht men voorzichtig en terecht een zekere drang uit te oefenen op de be voegde instanties om nu eens van wal te steken. Bovendien ging het hier om een be grotingspost, waarvan behandeling in het openbaar zeker gewenst is. Dat is na die bespreking in besloten zitting dan ook ge daan en nogmaals, wettelijk was er geen speld aan te versteken. Maar het gaat door die lange sleep een heel teer onderwerp worden. En zo'n teer onderwerp is het ge makkelijkst te behandelen, wanneer dat in het openbaar gebeurt. Anders wordt er weer zo vlug wat achter gezocht. Is het toch wel waar dat het nu voor elkaar komt? Wordt er nog iets achter de hand gehouden? Het kunnen ongegronde, maar niettemin begrijpe lijke vragen zijn, wanneer met de behande ling zelf enigszins geheimzinnig wordt i.ra- gesprongen. Mogelijk kan na het bsluit van gedepu teerden op het besluit van het Waterschap meer opheldering worden gegeven. Van onze kant zijn we er zeker van, dat het Water schap tot dusver met name het belang van Stavenisse en haar inwoners nastreeft. En daarom kon de voorzitter weten, dat we ook bij openbare behandeling van genoemd voorstel zeker aan zijn kant hadden gestaan, want dat is de kant van onze eigen streek. Voor de jongste vergadering van het Waterschap was er zelfs ditmaal publieke belangstelling. Die publie'Jce belangsteling beperkte zich overigens tot een aantal in gelanden, personen dus die ook nauw bij het Waterschap zijn betrokken. En er behoef den geen denkrimpels in het voorhoofd te komen, om te weten, dat de interesse van deze ingelanden voornamelijk uitging naar eventuele besprekingen over het onderhoud van de kavelsloten.- Deze kwestie deed im mers wat stof opwaaien na het besluit van het waterschapsbestuur het onderhoud van alle sloten voor rekening van de eigenaar/ gebruiker te laten. Er was vrij scherpe op positie van een aantal ingelanden. Vandaar thans die belangsteling. Gezien de al in het openingswoord van de voorzitter gedane toezeggingen zie het verslag en de vóór de rondvraag hieromtrent nog gegeven uitvoerige toelich ting, lijks het ons toe, dat de oppositie te vreden kan zijn. Tevreden over de soepele wijze, waarop de voorzitter zich tegenover die vrij scherpe oppositie plaatste en tevre den ook over de gedane voorlopige toezeg gingen, een en ander behoudens goedkeuring ingelanden en behoudens hoofdkeuring hoofd bestuur. Immers, bij het bestuur was van den be ginne af aan ook al begrip voor de eniger mate onbillijkheid die school in het onder houd van met name de dijksloten. Maar ondergedompeld in een administratieve ach terstand werd deze onbillijkheid ietwat naar de achtergrond gedrongen. Er moesten an dere zaken voorgaan. Ook wanneer de voorlopige toezegging van het onderhoud der dijksloten door het Waterschap een definitieve gaat worden, zal de gehele onderhoudskwestie altijd wel ergens blijven knellen. Immers, aanvankelijk kan men tevreden zijn met sloot en daardoor wat lager gewaar deerde grond, maar uiteinedlijk ziet men die lagere waardering niet telkens voor ogen en het riet in de sloten wel. Aan het recht van ingelanden om voor een recht op te komen wordt niets afgedaan, wanneer we hier stellen, dat het water schapsbestuur het er, gezien de bizonder omvangrijke taak, die het deze eerste jaren op de schouders kreeg, niet slecht afbracht. Dat hierbij, juist door dit vele werk, ook fouten zijn gemaakt, wordt evenmin betwij feld. Maar met een dusdanige souplesse als in de jaatste vergadering bleek, mag „vriend en vijand" genoegen nemen, temeer nu er straks alle gelegenheid zal worden geboden de eigen mening naar voren te brengen. Nauwelijks waren de scholen begonnen of het eerste ongeval deed zich voor als gevolg van het zich op de fiets laten meetrekken achter trekker of ander motorvoertuig. Al zit het slachtoffer er dan mee, het liep niet eens zo slecht af, nu zij er met ver wonding am t het gezicht en losse tanden is afgekomen. Iemand die zelf in zijn jeugd dagelijks per fiets naar Tholen of Bergen op Zoom is getrokken, weet ook bij ondervinding, hoe groot de verleiding is bij een stevige noord of zuidwester zich enkele kilometers te kun nen laten meetrekken. Maar die weet, ook hoe uiterst .gevaarlijk dat is. En zal het met ons eens zijn, dat hier een waarschuwing toch weer op zijn plaats is. Afgezien van de strafbaarheid, dient men het zeker na te laten vanwege het gevaar waarin men zich begeeft. Een onverwacht remmen, een naderend of tegemoetkomend verkeer, een onbewust en plotseling loslaten, het schrikken van een claxon, het houdt allemaal veel gevaar in bij het „aanpikken" van een of ander motorvoertuig. Er zijn tegenwoordig heel wat meer jon gens en meisjes op weg naar school dan vroeger. Naar technische school, naar lagere landbouwschool, naar huishoudschool, naar ulo, h.b.s. en u.t.s, bij elkaar zijn het drom men, een vaak wèl aandoend gezicht, die nog vrij onbezorgde, frisse jeugd naar school te zien fietsen. Maar er zijn ook gevaren. Gevaren, waar bij van een zekere overmacht sprake kan zijn. Maar ook gevaren, waarin men zich moedwillig kan begeven. Dat is onder meer het zich laten meetrekken als hiervoor ge noemd. Wanneer men daarvoor wettelijk wordt gestraft moet het niet worden gezien als een tuchtiging vol wellust, maar uitsluitend bedoeld als waarschuwing voor jezelf. Ge loof echt niet, dat het er bij de politie om te doen is jullie te „vangen Integendeel, wanneer er dat vroeger ooit om te doen zou zijn geweest, tegenwoordig is de politie daar gelukkig ook te modern voor. Maar wel dient ze er mede voor te waken, dat de veiligheid op de weg niet in ge vaar wordt gebracht. En nogmaals, vooral voor eigen lijfsbe houd. Zet de voet dan maar liever extra op de pedaal en laat die trekker of brommer ,f maar voorbijrijden. Niet doen jongelui eiland Tholen, waarvan reeds 2628 leden uit 1000 gezinnen." „Onder leiding van dok ter Duinker hield het Departement van het Nutonder leiding van dokter Duinker kwam het bestuur der Nutsspaarbank onder leiding van dokter Duinker kwam de commissie Gezondheidszorg dokter Duinker gemeentegeneesheer, dokter Duin ker schoolarts Aan die kwaal kunt U een halt toeroepen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen. Die blussen de pijn onmiddellijk en neutra liseren 't overtollig zuur. Met Rennies bij de hand hoeft U geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Er kan U niets gebeu ren, want een of twee Rennies doven het vuur direct. Dokter Duinker wil het ons en de lezers besparen van dat alles met jaartal en al een opsomming te geven, want zijn enige commentaar was: „Ik voelde me na 14 da gen in Tholen thuis." Kenmerkend dokter Duinker. En daarom ook hier maar kort en goed: bedankt dokter Duinker voor datgene wat u in uw prak tijk voor de inwoners, voor de streek hebt willen doen, bedankt ook voor de hulp en De uitvoerige waterschapsbegroting 1962 Waar de afgunst niet bestaat, alles toch veel beter gaat. steun aan al die verenigingen, waarvan de opsomming hiervoor lang niet volledig is. Met velen in en op Tholen zijn we blij, dat de periode toen uw rondborstigheid gevaar opleverde, niet té gevaarlijk is geweest, met heel velen in en op Tholen zijn we blij, dat u met uw echtgenote deze dag mag geden ken, in een gemeente, waar u zich na veer tien dagen reeds thuis voelde en waar u zich nog altijd thuisvoelt. Nog vele jaren! „Koffie dokter?" „Graag, maar puur Hoevaak is dit door honderden huismoe ders gedurende veertig jaar lang in Tho len gevraagd aan dokter Duinker En hoe vaak was het antwoord kort en krachtig bevestigend? We gaan er geen schatting naar maken, kunnen het ook niet. Vast staat dat het veertig jaar lang in Tholen werd gehoord. Dagelijks. Want dokter Duinker voelt zich thuis in Tholen. Na veertien dagen al, dus na veertig jaar zeker. Een populaire arts. Die met mevrouw Duinker naast het ambtsjubileum vandaag ook het 40 jarig huwelijksfeest Viert. Een dubbele gelukwens waard namens Tholen en vele andere streekbewoners. Niet alleen een populaire arts, óók een veelzijdig verenigingsman „tot Nut van het Algemeen." GEVESTIGD TE THOLEN Hoogstraat 42 P, Duinker Arts Spreekuur blijft als bij dr. Jekel telefoon no 40 12 sept. 1922 Mevrouw en Dokter Duinker hopen ter gelegenheid van hun 40 jarig huwelijk en hun 40 jarige vestiging in Tholen een receptie te houden. Zij nodigen u daartoe uit op donderdag 13 september a.s. 's middags van 4-6 uur in de zaal van de heer f. van Boven, Kaai te Tholen. GELIJK MET VEERTIGJARIGE STOOMTRAM, OUDE DAME MET LANGE SLEEP,' WATERLEIDING EN BRUGPLANNEN Ja, toen kwam dokter Duinker in Tholen. In de tijd dat de verwezenlijking van de thoolse waterleiding op de watertoren na in vergevorderd stadium was, in de tijd dat er een nieuwe veerpont in de Een dracht kwam, maar dat er ook bizonder serieuze besprekingen werden gevoerd om trent de overbrugging daarvan, in de tijd dat de stoomtram Bergen op Zoom - Tholen veertig jaar op een voor die tijd gemak kelijke wijze de communicatie had onder houden, in de tijd ook dat de oude dame met haar lange sleep de stadbezocht om vele inwoners de toekomst te voorspellen en het ruime marktplein het jaarlijkse beeld ver toonde van houten en „linnen" gebouwtjes, waarin de toekomst werd voorspeld, de grillige speling van het werpen mooie prij zen kon bezorgen, waar een telescoop ak- tuele beelden voor de geest toverde, de jeugd zich vermaakte in de draaimolen, de ouderen in de zweef, in een circus de ge vaarlijkste kunsten werden vertoond en Tho len inplaats van naar vis... naar kermis- oliebollen stonk. Welkom dokter Duinker! 1922: Thuis in Tholen 1962: Nog thuis in Tholen dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. Misschien kwam het vanwege die kermis, mogelijk had de oude dame met haar lange sleep dokter óók een goede toekomst voor speld in zijn nieuwe vestiging, een feit is dat dokter Duinker zich veertien dagen later in Tholen thuis voelde. En dat is niet meer anders geweest. OOK VERENIGINGSMAN In de eerste plaats arts. Veertig jaar lang. Een snelle diagnose, een er niet om heen draaien, een mens met menselijke tekort komingen, met innerlijk meeleven en uiter lijk optimisme óók een inwoner die zijn steentje heeft bijgedragen in het verenigings leven op velerlei terrein. In het nummer van de Thoolse krant van 40 jaar geleden komt de naam van dokter Duinker alleen voor in de hierboven afge drukte advertentie. Maar slaan we een ex emplaar op van pak weg 25 jaar gele den dan komt de naam van de jubileren de arts telkens weer voor een onder het plaatselijk nieuws. „Onder leiding van dok ter Duinker hield de voetbalvereniging haar jaarvergadering„onder leiding van dokter Duinker hield de afdeling van „Het Groene Kruis" een vergadering en maakt de voorzitter melding van de opriching van een vereniging voor ziekenhuisverpleging op het HOOGWATER in de week van 16 t.e.m. 22 september 1962 Zondag 5.15 17.20 Maandag 5.58 18.10 Dinsdag 6.40 19.00 Woensdag 7.22 19.36 Donderdag 8.00 20.10 Vrijdag 8.36 21.05 Zaterdag 9.43 22.30 14 sept. Volle Maan te 19.34 uur. 22 sept. Laatste Kwartier te 22.46 uur. BURGERLIJKE STAND Loop der bevolking over augustus Ingekomen: Jannetje B. van Poepelen-Pot van Sint- Maartensdijk naar Vlasmarkt 4 Adrianus C. van Broekhoven en echtge note van Bergen op Zoom naar Venkel straat 23 Neeltje J. Pipping en Pieternella A. Lind- houdt van Oud-Vossemeer naar Ten An- kerweg 2 Marinus van Zuiven van Stavenisse naar Ten Ankerweg 2 Maria Rombouts-Verbiest van Bergen op Zoom naar Molenvlietsestraat 18 Willem J. Schot van Zoelen naar Wal- straat 24 Antonius M. van den Enden en echtge note van Halsteren naar Wal 33 Vertrokken: Hendrika C. Minnaard-Priem en kind van Oudelandsepoort 19 naar Yerseke Michael J. Goedemondt van Venkelstraat 26 naar Klundert Jacqueline van de Velde van Polderstraat 19 naar Zeist Leendert van der Jagt, echtgenote en kind van Eendrachtsweg 2 naar Terneuzen Maria J, Kot van Ten Ankerweg 9 naar Breda Adriana J. Baaij van Wal 35 naar Breda Sebastianus T. E. Brekelmans van Oude landsepoort 17 naar Amsterdam DENKT U ER OM! Zoals destijds aangekondigd bedraagt het abonnementsgeld per 1 juli jL voor het lezen van de Eendrachtbode f 3.per half jaar. Binnenkort gaan onze bezorgers dit bedrag tegen kwi tantie-aanbieding bij u innen. De postabonnées kunnen voor 10 oktober f 3.60, eveneens voor het 2e halfjaar '62 gireren op postrekening 12,44.07 ten name van „Eendracht bode - Tholen", waardoor 30 cent in cassokosten worden bespaard Na 10 oktober wordt een kwitantie ad f 3.90 aangeboden. Willen de postabonnées zich s.v.p. strikt houden aan deze halfjaarlijkse betaling 1 Bij voorbaat dank. Jan Gordijn en echtgenote van Hoogstraat 8 naar Hilversum Maria Jansen van Molenvlietsestraat 30 naar Breda Willem J. van de Velde van Vlasmarkt 1 naar Bergen op Boom Francina M. Verheij-Polderman en kind van Jan van Bloistraat 48 naar Enschede Jan J. Wisse van Dalemstraat 44 naar Koudekerke-Z. Huwelijksaangiften: 5 sept. Pieter Jan Kleppe, oud 21 jaar, melkslijter, en Anna Cornelia Slager, oud 18 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Tholen. Huwelijken: 7 sept. Jacobus Johannes Goeree, oud 23 jaar, landarbeider, wonende te Kapelle, en Elizabeth Pieternella Bolier, oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. NIEUWE BEJAARDENSOCITEIT Op woensdag 19 september zal de van wege het gemeentebestuur nieuw gebouwde bejaardensociteit ingang Visstraat -of ficieel in gebruik worden genomen. Vanaf het begin heeft de soos het in Tholen goed gedaan en er zijn er nu al heel wat die het zouden betreuren, wanneer men die onder linge gezellige bijeenkomsten, het samen pra ten, het zich samen met een of ander ver maken, zou moeten missen. Men is de be stuurders van het V.V.H. nog altijd dank baar, dat destijds het initiatief werd geno men. En het gemeentebestuur van Tholen heeft dit initiatief en daarmee de wens van de bejaarden krachtig ondersteund. Dat blijkt thans weer duidelijk, nu er een speciale be jaardensociteit is gezet. In het verenigings gebouw leverde dit nog wel eens moeilijk heden op, in zoverre dan, dat men de ope ningsuren wel eens moest verzetten omdat het gebouw voor andere doeleinden in ge bruik was. En in feite is men dan een beetje van z'n stuk gebracht, wanneer het niet op de tradionele uren voor de bejaarden open kon zijn. Dat behoort straks tot het ver leden. Want de nieuwe soos is vooral en bovenalles voor de bejaarden. En die zijn daarom ook het gemeentebestuur erkentelijk voor deze medewerking. Waarvan namens hen akte. De officiële opening vindt plaats om half vier, terwijl de inwoners 's avonds tussen 7 en 8 uur gelegenheid wordt geboden de nieuwe sociteit te bezichtigen en op deze wijze van hun belangstelling blijk te geven. ZATERDAG MUZIEKAVOND De afsluiting van het zomerseizoenpro- grama, zoals deze dit voorjaar werd vast gesteld door het bestuur van de Bond van Muziekgezelschappen op Tholen en St. Phi- llpsland, valt dit jaar in Tholen met een muziekavond. Hieraan zal worden deelgenomen door alle bij de „thoolse bond" aangesloten mu ziekverenigingen, dus van Scherpenisse, Oud-Vossemeer, Sint-Annaland, St. Philips- land, Sint-Maartensdijk met de Koninklijke Harmonie „Concordia" uit Tholen als gast- vrouwe. Nadat om half drie de besturen en direc teuren der deelnemende korpsen in hotel „Hof van Holland" zijn begroet, wordt om half vier een muzikale rondgang gemaakt met als route: Kaai, Visstraat, Hoogstr, Brugstr, Beb. dam, Eendrachtsweg, Boter markt, Dalemstr. Vossemeersepoort, Hofstr, Verbrandestr, Julianastr, Molenvl.str, Kerk- str, Hoogstr, Bosstr, Paulinastr, Markt. Daar wordt de „Zebra" ensemblemars gespeeld. Om half vijf opent „Concordia" de con certen op de kiosk, gevolgd door „Met ver eende krachten" uit Sint-Maartensdijk. Tot 7.00 uur is er dan pauze, waarna als eerste Scherpenisse optreedt, gevolgd door het korps van Oud-Vossemeer, St. Annaland en St. Philipsland. Dit laatste muziekgezelschap zou rond: half tien op de kiosk moeten staan. Bij gunstig weer zal het zaterdagavond in Tholen ongetwijfeld druk zijn en het is niet te veel gevraagd, wanneer we op alle jongere en oudere luisteraars het beroep doen, tijdens de concerten werkelijk te luis teren en vooral de brommers bij het naderen van de Markt maar liever uit te schakelen. Het is voor de politie ook stomvervelend van de ene naar de andere te moeten lopen om tot stilte te manen. Er is heus geen lef voor nodig om lawaai te schoppen, alleen maar kleinzieligheid. Een voorbeeld werd zaterdag jl. in Oud-Vossemeer gegeven, toen daar door een muziekvereniging uit de naburige gemeente een concert werd ge geven en men werkelijk kon genieten, dank zij ook de bizondere rust van jong en oud rondom de tent. DE WANDELSPORT De grote deelname van de Axelse wan delsportvereniging aan de thoolse oester- en mosseltochten betekent, dat de thoolse wan delunie het verzoek van Axel om zaterdag 22 september deel te nemen aan de in Zeeuws Vlaanderen te houden marsen zo maar niet naast zich kan neerleggen. Daar toe is er vanavond in de kleuterschool in schrijvingsmogelijkheid en men hoopt dat het aantal van 110 Axelaars in Tholen op 22 september door een groter aantal Thole- naars in Axel zal worden overtroffen. DUIVENSPORT De Trouwe Duif sloot het seizoen met een wedvlucht vanuit Neufilles 111 km, in concours 56 duiven, gelost 13 uur 40 min. C. van Luijk 1 8; M. Taselaar 2 6 14 P. de Boef 3 4 18; C. Moeliker 5 11 12 A. Wagemaker 7 15 16; L. Laban 9 10 13 M. Laban 17 19. Aankomst eerste duif 3 uur 17 min. 35 sec. Aankomst laatste duif 3 uur 38 min. 45 sec.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1