EENDRACHTBODE Piet van Tilburg Sporthoekje ZIN IN IETS BIJZONDERS? De laatste grens De Sheik van Den Haag. Radio-waarschuwingen voor „zwaar weer" hebben zin. Ko Tolhoek uit Ycrsekc won veertiende Vossemeerse toer, 'n proefrit met de 18e JAARGANG No, 38 2 AUG, 1962 TWEEDE BLAD Andere Zeeuw (J, Verburg, Kortgene) volgde op de voet. Blus die laaiende vuurzuil Aardgas - een nieuwe rijkdom. Voor de balie. a. vos Al heeft men dan 3 minuten langer gefietst dan vorig jaar over de ronde van Oud-Vossemeer, die zaterdag 28 juli onder gunstige weersomstandigheden werd verreden, zo nu en dan werd toch door de veertig kilometer per uur gedraaid. De 106 kilometer werd door Ko Tolhoek uit Yerseke in 2 uur, 38 minuten en 31 seconden afgelegd. Verburg uit Kortgene deed er een seconde langer over, maar beiden waren toch de grote over winnaars van de veertiende ronde van Oud-Vossemeer. De rest (nog 18 van de 56), die de eindstreep bereikten waren minuten tevoren reeds gedubbeld. Dat nam niet weg, dat allen met een prijs, plus talrijke premies naar huis zijn gegaan. Elke course staat weer op zichzelf. Dat is ook zaterdag jl. weer gebleken. Was vorig jaar de spanning er in tot op de laatste 5 ronden toe, nu was in feite half de course het pleit al beslecht, zij het dat men toen nog geen zekerheid had, omdat er met nog een 50 kilometer te rijden immers van alles kan gebeuren. Daar kan Van Ginneken uit Schijf over meepraten. Hij had nog een tien ronden te rijden, toen hij met fiets en al in de sloot terecht kwam. Het wiel kwam er dubbel uit en de renner met een modderbeen. Gelukkig zonder letsel. Een extra tientje om de boel schoon te maken was zijn deel, al heette die troostprijs dan officeel: extra premie voor de grootste pechvogel. Het was een paar minuten na half drie, dat burgemeester mr J.J. Versluijs in tegen woordigheid ook van wethouder van Driel het startschot loste voor deze veertiende ronde. Tevoren had dr R. C. Renes, voor zitter van het Vossemeerse wielercomité de burgemeester en wethouder begroet, even als de bekende juryleden J. D. Ganseman, M. Lint, C. A. M. Mattheeussens, A. de Schipper en S. Suijkerbuyk, de districts consul van de K.N.WJU. J. J. Ganseman, de supporters en niet in het minst de van her en der gekomen amateur-wielrenners. Een woord van dank werd gebracht aan dona teurs en schenkers van premies. Voor het organiseren en uitvoeren van zo'n ronde is nu eenmaal veel geld nodig. Dat werd nog eens onderstreept door de course-verslag- gever en lid van het comité de heer T. M. Hage. Voor die medewerking is men zeer erkentelijk en zoals bekend zijn de baten als steeds voor de Groene Kruisafdeling. Hoewel Vossemeer als eerste de course- datum op de districtsvergadering vast legde, waren voor deze zaterdag elders in den lande nog een vijftal andere ron den georganiseerd. Vanzelfsprekend doet dit afbreuk aan de deelname en in feite is het minder elegant. Ook dit werd door dhr. Hage terloops opgemerkt, waarna hij nog met enige vol doening kon vaststellen, dat er voor Oud- Vossemeer nog een behoorlijke deelname was met 56 renners op start. Echter, het ren- nersveld was niet bizonder sterk, al waren er nog altijd de „de Konings, Deykers, van As, Paymans, Verburg en de kampioen van Zeeland Ko Tolhoek" onder. Ook dit jaar was er een premie bij van 25,— voor die renner welke de meeste keren als eerste over de streep ging, even als een polshorloge voor de door drie man uit het publiek aan te wijzen) strijdlustigste renner. Als eerste uitvaller noteerden we M. de Kievit uit 's Gravendeel, terwijl P. Sana- lers uit Aalst als eerste werd gedubbeld en daarom het veld moest ruimen. Na een ze vental ronden waren er al een vijftal uitval lers geteld en was ook de eerste verkenning verricht door pechvogel Van Ginneken, Deykers uit Sint Willebrord en J. Coon uit Eindhoven. De laatste fietste zo licht als een veertje maar haalde toch de eindstreep niet. Na tien ronden had zich een groepje van 12 renners losgemaakt, waaronder Ko Tol hoek, Van Tilburg en Jac. de Koning uit Breda, Koolmees uit Rotterdam, de Rooy uit Bergen op Zoom, Coon uit Eindhoven, van Dijk uit Lisse en van Haren uit Putters- hoek. Een tweede groep werd op 50 meter aan gevoerd door Verburg uit Kortgene. Een paar ronden later zat het peleton weer pot dicht. DE BESLISSENDE SPRONG Hoewel Ko Tolhoek attent fietste, werd door weinig supporters vermoed, dat met nog 46 ronden te rijden al een beslissende sprong zou worden gedaan. Het was Ko met zijn provinciegenoot Verburg uit Kort gene, die wegflitsten. Na een ronde lag men al 20 seconden voor. Verwoede pogingen werden ondernomen deze vluchters in te halen, vooral door Deykers, Leyten uit Bre da, Scharringhuiser uit Badhoevedorp en door Bastiaansen uit Kruisland, later ook door Van Lith uit Gellicum. Onze stopwatch wees toen een gemiddelde snelheid aan van 45 kilometer per uur. Er bleek geen houden, laat staan inhalen aan gemaakt. Tolhoek en Verburg bleken ongrijpbaar. De sterksten van de achtervolgers hadden onvoldoende steun om bij dit tempo naar de kop te sprin gen. De veertiende Oud-Vossemeerse ronde was bekeken. Al moesten nog heel wat kilo meters worden gedraaid. De twee Zeeuwen lieten er geen twijfel over bestaan. Ze slaagden er zelfs in met nog 15 ronden te rijden het overblijfsel van het peleton te dubbelen. Ere wie ere toe kwam. uiteindelijk kwam Ko Tolhoek weer aan de kop van het gedubbelde peleton om ook de finale aantrekelijk te maken. Met hem en Verburg waren nog 18 anderen in staat deze ronde tot een goed eind te bren gen. Het was niet moeilijk de strijdlustigste renner er uit te pikken: Ko Tolhoek uit Yerseke kreeg het polshorloge. Hij kon Ver burg dankbaar zijn voor de hulp, al is het waar dat hij zelf onbetwist zijn heersers schap toonde. Uitslag: 1. Ko Tolhoek uit Yerseke de 106 kilo meter in 2 uur 38 minuten 31.2 seconden. 2. J Verburg, Kortgene op 1 seconde. Op 2j/2 minuut (1 ronde): 3. G. van Lith te Gellicum, 4 W. de Rooy te Bergen op Zoom, 5. G. Deykers te Sint Willebrord, 6. P. van As te Roosendaal, 7. H. de Jong te Sint Willebrord, 8. B. de Vis te Dinteloord, 9. Bas v.d. Bom te 's Gra vendeel, 10. A. Bastiaansen te Kruisland, 11. C. J. Paymans te Tilburg, 12. W. de Jong te Sint Willebrord, 13. A. Mertens te Breda, 1,4. A. Koolmees te Rotterdam, 15. H. Scharringhuiser te Badhoevedorp, 16. Jac. de Koning te Breda, 17. A. van Tilburg te Breda, 18. G. v.d. Ree te Willemstad, 19. F. VV. Hoogerheide te Dordrecht, 20. B. Verhoeven te 's Gravendeel. Juist in de lage landen met hun sterk wisselvallige klimaat doen zich nogal eens complicaties in de atmosferische huishouding voor, waarvan de invloed zich sterk doet gevoelen op het economisch leven. Een prachtige gelegenheid om het rijver- keer in te lichten over zeer slecht weer deed zich voor op 22 Januari 1958. Die dag be woog zich een front met zware sneeuwval van het zuidwesten uit over ons land. In de ochtend kregen eerst Zeeland en daarna West-Brabant en tegen de middag de Betu we en de omgeving van Arnhem ervan langs. De sneeuwstorm, die vlagen van 90 km. per uur gaf, legde het verkeer lam en isoleerde dorpen. Misschien zal men zich nog herinne ren, dat honderden auto's strandden en dat chauffeurs bij burgers moesten warden inge kwartierd. Schoolkinderen brachten de nacht ook elders door. In Rilland-Bath werden sneeuwduinen opgebouwd van anderhalve meter hoog, Roosendaal meldde 55 cm. sneeuw, Deelen 34 cm., Apeldoorn 30 cm. Indien in de ochtend nadat de ernst van de toestand in Zuidwest-Nederland tot de Bilt was doorgedrongen zou zijn gewaar schuwd, niet eenmaal, maar meermalen in extra radiomededelingen via de Hilversumse zenders, zouden veel weggebruikers tijdig hun consequenties hieruit hebben kunnen trekken. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat - hoek Llndebaait - teL 5467 Bergen op Zoom Een tweede geval -we lichten alleen de extreme er uit deed zich vorig jaar op 12 juli voor. Van het Zuidwesten uit trok 'n uitzonder lijk krachtig onweersfront over het land. waarmede zware hozen samenhingen, welke in Roterdam een kraan omverbliezen, op het Haagse Voorhout zware bomen kraak ten, in Nieuw-Buinen een kippenhok met 200 „inwoners" de lucht inbliezen en in een militair kamp te Appingedam voor 10.000,schade aanrichtten. Drie mensen verloren door het noodweer het leven, drie werden er zwaar, negen minder ernstig ge wond. Op het K.N.M.I. was het omstreeks het middaguur wel bekend, dat er gelet op de grote windsnelheden in de hogere niveau's boven Frankrijk in ons land kans was op zware windstoten. Het was mogelijk geweest via de radio- nieuwsdienst van één uur in een extra-be richt het Nederlandse publiek te waarschu wen voor de mogelijkheid van windstoten van kracht 10 tot 12 Beaufort. Men heeft dit niet gedaan, klaarblijkelijk om het Neder landse publiek geen angst aan te jagen en mogelijk ook omdat de verschijnselen plaat selijk begrensd waren. Toch had men o.i. deze risico's over het hoofd moeten zien. Ook al bleef op een bepaalde plaats de windexplosie uit, dat nog zou iemand hier, die naderhand via de nieuwsdienst over stormschade in andere delen van het land hoorde, de verwachting zeker als geslaagd hebben beschouwd. Op die bewuste 12e Juli heeft het K.N.M.I. in de loop van de middag nog wel waar schuwingen uitgegeven, maar dat gebeurde om twee en vier uur in het telefonische weerbericht. Een grote categorie mensen zal deze waarschuwingen echter niet meer hebbben gehoord. Het lijkt ons tot de taak van het Instituut te behoren ernstig aandacht te wijden aan het probleem van actuele waarschuwingen per radio in daartoe aanleiding gevende gevallen. Het is im mers mogelijk aan de hand van radar echo's tijdig vast te stellen of een front met regen en onweer de grens van het „toelaatbare" overschrijdt. En ook bij actieve onweersfnonten-zonder-sterke- winden lijken ons actuele radio-infor maties aan de weggebruikers zeker waardevol. (Nadruk verboden) industrie kunnen worden verkocht, maar dan tegen een prijs, die ver beneden het prijspeil van de openbare gasvoorziening kan liggen. Zoiets zou, aldus de bewinds man, alleen gerechtvaardigd zijn als het gaat om de oprichting van een bepaalde chemi sche industrie, die voor de Nederlandse economie grote voordelen biedt. De mogelijkheid van export van het gas vooral voor hoogwaardige industriële doel einden is ook aanwezig. Er wordt niet gedacht aan afzet aan de electriciteitscen- trales voor de opwekking van electrische energie. Op de gang van zaken met het aard gas blijft minister De Rous toezicht uitoefe nen. Hij heeft bepaald, dat de staat het recht van goedkeuring krijgt op de tarieven van de verkoopmaatschappij. Ook moet voor de aanleg van transportleidingen goedkeu ring worden aangevraagd. Het aardgas krijgt een bijzondere bestem ming in het Noorden van het land. Minister De Pous heeft 25 miljard kubieke meter ge reserveerd voor een afzet tegen gemakkelijke voorwaarden aan nieuwe industrie-projecten in het Noorden van het land. Het gaat pri mair om vestigingen in het kader van het regionale industrialisatiebeleid. Levering van het aardgas mag echter niet leiden tot on redelijke dicriminatie van andere, reeds ge vestigde bedrijven, zo zegt de minister. Deze industriesteun zal worden vastgelegd in een overeenkomst tussen de staat en de verkoop maatschappij van het aardgas. (Nadruk verboden) die opstijgt vanuit de maag tot soms hoog in de keel. Neem Rennies! Een afdoende remedie. Een of twee Rennies gewoon laten smelten op de tong. Nog vóór ze helemaal gesmolten zijn geven ze - met het speeksel naar de maag gevoerd - prompt baat. En afdoende! Met Rennies bij de hand nooit angst meer voor laaiende zuurbrand. (van onze weerkundige medewerker). Sinds de autoradio haar intrede heeft gedaan bezit de weer- dienst een uniek medium om de weggebruikers te waarschuwen voor abnormale weersomstandigheden. In Amerika is het gebrui kelijk de programma's te onderbreken wanneer er bijvoorbeeld een bericht over een actief onweersfront met windstoten de ether in moet. In ons land zijn we nog niet zo ver. Ten hoogste heeft men een stapje vooruit gedaan bij de inschakeling van de KNAC- wegeninformatiedienst, die gegevens verstrekt over de gesteldheid van de wegen en daarbij ook het weer betrekt. Wie denkt, dat een programma-onderbre king alleen in Amerika, het land van de onbegrensde mogelijkheden, zin heeft, ver gist zich lichtelijk. Den Haag - Minister De Pous (economi sche zaken), de man van het prijsbeleid, heeft er een nieuwe bijnaam bijgekregen: de sheik van Den Haag. Niet omdat Den Haag de hoofdkantoren bergt van 's werelds groot ste oliemaatschappijen, maar omdat in de Nederlandse bodem grote schatten zijn ver borgen. In een zojuist aangeboden „aard gasnota" heeft de bewindsman een tip op gelicht van de sluier, die lange tijd heeft ge hangen over de sensationele nieuwe aard gasvondsten in het Noorden van het land. De vondsten blijken verrassend groot. Aan vankelijk werd aangenomen, dat in Gronin gen een hoeveelheid van zestigmiljard kubie ke meter aardgas kon worden geëxploiteerd, de bewindsman deelt nu mee, dat deze voor raad zeker tenminste 150 miljard m3 be draagt. Het is zelfs niet uitgesloten, als men verder gaat boren, men een optelsom tot 400 miljard kubieke meter kan maken. Ne derland is hierdoor het rijkste aardgasge- bied van Europa. Aardgas is een belangrijke bron van energie. Lange tijd is het een vrij onbelangrijk bijpro duct van de oliewinning geweest, maar de techniek heeft er in de loop van de jaren gebruik van weten te maken. Nu al wordt dertig procent van de behoefte van de open bare gasvoorziening in ons land gedekt door de huidige exploitatie van aardgas. Een ex ploitatie, die in vergelijking met de aanwe zige voorraden nog niet eens zo'n grote omvang heeft gekregen. In totaal levert het staatsgasbedrijf op het ogenblik jaarlijks één miljoen kubieke meter aardgas. In die getallen kan een drastische wijzi ging komen. Minister De Pous deelt in zijn nota mee, dat men jaarlijks acht miljard kubieke meter aardgas zal kunnen leveren uit de Nederlandse bronnen. Dat is genoeg om 27% van het totale energieverbruik in Nederland te dekken. Geen wonder, dat de bewindsman zegt, dat de betekenis van het aardgas voor de Nederlandse energievoor ziening „radicaal zal worden gewijzigd". Voor de winning van het gas zal een nieuwel maatschappij) worden opgericht, waarin staatsmijnen, Èsso en Shell in een verhouding van 40-30-30 zullen deelnemen. De maatschappij zal een roalty van tien pet. van de winst aan de staat moeten afdragen. Voor de verkoop van het aardgas zal ook een aparte maatschappij worden opgericht met dezelfde partners, waarbij de staat zich dan aansluit. Deze nieuwe maatschapij heeft een aandelenverhouding van Staatsmijnen 40%, Shell en Esso 25% en de staat 10%. Het bestaande transportnet van het Staats gasbedrijf leidingen in de provincies Gro ningen, Friesland .Drenthe, Overijssel, Gel derland, Utrecht, Zuid-Holland en Zeeland zal aan deze verkoopmaatschappij wor den overgedragen. De kapitaalsinvesteringen van de staat in dit net bedroegen tot op heden ongeveer 112 miljoen gulden. Voor beide maatschappijen zijn dezelfde partners gekozen omdat, volgens de bewinds man, de ervaringen van de afgelopen jaren wel hebben geleerd, dat zonder een directe en nauwe coördinatie tussen winning en af zet van het aardgas een goede en verant woorde afzet- en investeringspolitiek zeer moeilijk te voeren is. Nu het aanbod van aardgas zoveel groter is geworden, is die coördinatie dwingend vereist. Dat de staat in de verkoopmaatschappij een aandeel heeft, moet worden gezien als een controlemaat regel op de afzet van het gas. Minister De Pous zegt het onjuist te vinden als de open bare gasvoorziening, die in ons land in hoofdzaak een taak van de overheid is ge weest, nu opeens in particuliere handen zou komen. Wat gaat Nederland met de grote rijk dom aan aardgas doen? Volgens de nota van de bewindsman zullen economische en comerciële maatstaven de doorslag geven. Allereerst zal worden gestreefd naar plaat sing op de markt van de openbare gasvoor ziening. Honderden miljoenen guldens zul len voor dit doel moeten worden geïnves teerd door de nieuwe maatschappij in een sluitend transportnet en door de gasbedrij ven in de diverse gemeenten voor de om bouw van toestellen, verbetering van het stadsnet, uitbreiding van de gashouders, enz. Toch verwachten de Staatsmijnen, de Shell en de Esso, dat het aardgas uiteindelijk toch nog zo goedkoop zal worden, dat het aantrekkelijk wordt de huizen met aardgas te verwarmen in plaats van met olie en kolen. De bestaande tarieven zouden aan merkelijk moeten worden verlaagd. Een aan lokkelijk vooruitzicht voor de gasconsumen- ten. Aardgas zal ook worden afgezet voor zo genaamd „Hoogwaardige Industriële doel einden". Dit zijn die toepassingen, waar het aardgas door zijn bijzondere brandeigen schappen een hogere waarde heeft dan andere brandstoffen. Van toepassingen in de chemische industrie verwacht de minister niet zo veel. Aardgas heeft een nogal een zijdige chemische samenstelling (voor het grootste deel methaan), hetgeen een achter stand veroorzaakt op raffinaderijgas en co- kesovengas. Het zou wel aan de chemische L. P. V. uit Oud-Vossemeer moest voor het Kantongerecht te Bergen op Zoom ko men, omdat hij met een ondeugdelijke auto had gereden. Banden waren versleten, de remmen niet helemaal in orde en de uitlaat fungeerde ook al niet. „Dat is te gevaarlijk op de weg" vond de Kantonrechter die een totale boete van 65,vonniste. Smerdiek in de vierde klasse A Nog, wat we zouden kunnen noemen, mid den in de rustperiode, ligt toch de dag al weer in het verschiet dat de competitiebal gaat rollen. Zo meldde de Sportkroniek de indeling van de landelijke vierde klasse der KNVB, waarin ook Smerdiek meespeelt. Dat elftal blijft in de vierde klasse A spelen, zoals vorig jaar. Alleen krijgt het nu heel Automobielbedrijf OUDELANDSESTRAAT 3-6 THOLEN TEL. 01660-565 andere tegenstanders, want de elftallen die vorig jaar in B speelden, zijn nu A geworden en daarvan is alleen Smerdiek overgebleven. Misschien vanwege de wat gemakkelijker verbinding, al zal het in de hoge kosten weinig uitmaken. Smerdiek zal nu uitkomen tegen Aalburg, Good Luck, Krabbendijke, Rillandia, Roda Boys, Sleeuwijk, Sprang, SSC '35, SVV 54 (de nieuwelingen uit Oos terhout), Wemeldinge en Wijk. Vaak zal het dus diep Brabant in moeten reizen en het bestuur ziet met enige zorg deze compe titie tegemoet. Met een te geringe aanvulling uit het tweede elftal zal het haar niet een voudig zijn zijn om het gewenste aantal spe lers in het veld te brengen, dat als geheel in de vierde klasse behoorlijk kan meekomen. Meerman vertrok naar Tholense boys, Bout heeft het een keer geprobeerd na zijn her stelde beenbreuk, maar blijkt vrijwel uitge schakeld. Weliswaar kwam Van Houdt te rug van W.H.S., maar men heeft ook al tijd nog een paar militairen, waarvan men niet iedere week zeker kan zijn. Bij een paar spelers gaan langzamerhand de jaren ook meetellen, zodat het bij elkaar op dit moment niet meer is als een paar jaar geleden. Om in de vierde klasse te spelen moet men, ge rekend naar onze omgeving met zijn kleine gemeenschappen, over een behoorlijk elftal beschikken, temeer omdat dan ook altijd meer publiek wordt getrokken en de kaspositie dat bij die verre reizen hard nodig heeft. Zelfs al moet men een qua techniek wat minder elftal in het veld brengen, het zal het Smerdiekse bestuur toch heel wat waard zijn, wanneer het een constant, een homo geen elftal kan zijn, waarop men wekelijks kan rekenen. De tegenstanders maken dit gewenst, want zo op het oog zijn er weinig zwakke elftallen onder. Daarom zou het voor Smerdiek wel eens een moeilijk seizoen kunnen worden. Mogelijk dat de spelers met die wetenschap voor ogen er echter geza menlijk een schopje willen opgooien en nog altijd is met een goede moraal en flink enthousiasme veel bereikt op het groene veld. Hoewel we niet bij voorbaat degradatie gevaar zien, is het toch altijd goed vanaf het begin ferm aan te pakken. De eerste puntjes kunnen op het eind heel belangrijk blijken te zijn en geeft bovendien het nodige vertrouwen voor volgende ontmoetingen. Men zal er voor moeten werken in de vier de klasse te blijven, tot men hopelijk spoedig weer over het dieptepunt is en de nodige aanvulling wel klaar staat. In de vierde klasse B spelen dan: Arne- muiden, AZVV,/ Chrjislandia, Dinteloord, Mevo, Middelburg, Nieuwdorp, Spui, Ter- neuzense boys, VVN en Zaluwse boys. Uit deze 2 vierde klassen Zeil aan het eind van het seizoen 1962-63 een derde klas wor den geformeerd. De kampioen van het ko mende seizoen en die van de vier vooraf gaande competitie-ronden krijgen recht op promotie, indien men althans in het komen de seizoen niet lager eindigd dan de zesde plaats. Dat zou dus een derde klas worden met 10 elftallen. Het is voor Smerdiek al een geruststelling en een spanning minder, dat men met die derde klas geen rekening behoeft te houden, omd^t er dit jaar geen kampioenskansen zijn en men ook niet eerder aan de kop is geëindigd. Men kan zich dus zonder meer geven om een behoorlijke plaats in de vier de klasse te bereiken. Dat is voor dit jaar voldoende. Nederlaag Terwijl W.H.S vorige week won van 2 elftallen van Zevenbergen, was zaterdag Tholense boys met twee elftallen nederlaag partner. Beide thoolse elftallen bleken tot het laatst harnekkig te kunnen en willen volhouden. Terwijl WHS 2 zich met een 41 voorsprong zeker waande, werd het in het laatste kwartier nog met 46 geklopt. Ook het eerste Tholense elftal, al ver sterkt door de nieuwe overschrijvingen, kwam behoorlijk voor de dag. In het veld spel toonde WHS zich nog de meerdere en vaak was de druk niet gering, maar voor het doel faalde de W.H.S.voorhoede. Dat lag trouwens niet in het minst aan een goed optredende Thoolse verdediging, waarbij vooral back Jansen subliem werkte en vaak gerafineerd speelde. Aan wegwerker Van Oost had men bovendien goede steun, ter wijl de snelle reacties van de thoolse keeper uiteindelijk zekere doelpunten vcjorkwam. Daarentegen bracht de thoolse voorhoede er evenveel of weinig van terecht als die van de gastheer, zij het met dit verschil, dat de thoolse aanval minder gelegenheid kreeg dan die van WHS daar Mosselman met zijn helpers het middenveld beheerste. Toen de negentig minuten voorbij waren, was het nog 22 en ook de verlenging van 2 x 7J^ minuut bracht hierin geen verandering. De strafschoppen hebben tenslotte in het voor deel van WHS beslist, toen Jo Ridderhof er twee van de vijf wist te keren. Met de 32 zege voor WHS bleek het toch een qua spel wel niet zo hoog staande, toch spannende ontmoeting te zijn. A.s. zaterdag krijgt WHS twee elftallen van Cluzona uit Wouw voor de nederlaag op bezoek. Vosmeer 1 klopte een paar weken geleden Smerdiek 1 met 71. 72 ALISTAIR MACLEAN „Iets dergelijks was ook bij mij opgekomen," gaf de graaf toe. Zijn schoenen knarsten door het verschuivende kiezel. Dan bleef hij bij de boot staan en keek over het donkere, koude water van de traag stromende rivier. Tegen de witte achtergrond van sneeuw waren de trucks en de gestalten van de AVO-mannen goed te zien, maar het was al zo donker geworden dat het bijna onmoge lijk bleek gezichten en uniformen te onderscheiden. Het waren alleen maar donkere, lege silhouetten. Slechts Coco was te her kennen en dat kwam door zijn lengte. Eén man stond echter wat naar voren, tot met de punten van zijn schoenen aan het water, en hem riep de graaf aan. „Kolonel Hidas „Hier ben ik, majoor Howarth." „Goed, laten we verder geen tijd verspillen. Ik stel voor de uit wisseling zo gauw mogelijk plaats te doen vinden. De nacht begint te vallen, kolonel Hidas en daar u bij daglicht al niet te vertrouwen bent, weet God alleen hoe het in het donker zal zijn. Ik voel er niets voor te blijven wachten om het mee te maken." „Ik zal mijn belofte nakomen." „Gebruik liever geen woorden die u niet begrijptZeg tegen uw chauffeurs dat ze de trucks terug moeten rijden tot het bos. U en uw mannen volgen hun voorbeeld. Op die afstand een tweehonderd meterzal het u niet mogelijk zijn een van ons op de een of andere manier te herkennen. Soms gaat er per ongeluk wel eens een geweer af, maar vanavond niet." „Het zal precies gebeuren als u zegt Hidas draaide zich om, gaf een bevel, wachtte tot de twee trucks en zijn mannen zich van de rivieroever begonnen te verwijderen en keerde zich dan weer in de richting van de graaf. „En verder, majoor Howarth „Dat zal ik u zeggen. Als ik u roep, laat u de vrouw van de gene raal en zijn dochter vrij, die dan naar de rivier lopen. Tegelijker tijd klimt Dr. Jennings in de boot en trekt hij zich naar de andere oever. Daar klimt hij de glooiing op, wacht tot de vrouwen dicht bij zijn, loopt hen voorbij en begeeft zich dan langzaam uw kant uit. Wanneer hij bij u is, zullen de vrouwen al veilig de rivier over gestoken zijn en het zal dan te donker zijn om iemand, aan welke kant van de rivier ook, kans te geven iets te bereiken door in den blinde weg te gaan schieten. Ik geloof niet dat er iets aan het plan mankeert." „Het zal precies gebeuren als u zegtherhaalde Hidas. Hij draaide zich om, klauterde de steile oever op en begaf zich naar de donkere lijn van de bomen. De graaf staarde hem na en streek zich peinzend over de kin. „Juist een ietsje al te meegaand," mompelde hij. „Juist een ietsje te verlangend om me terwille te zijn. Alleen maar een ietsje tchah, dat eeuwig wantrouwend karakter van meWat kan hij doen Hij verhief zijn stem. „Sandor Kozak Hij wachtte tot de twee mannen uit het veerhuis gekomen waren. „Hoe is het met Jansci?" vroeg hij aan Sandor. „Hij zit overeind, maar zwaait nog wat heen en weer. Zijn hoofd doet erg pijn." „Onvermijdelijk De graaf wendde zich tot Reynolds. „Ik zou nog graag even een paar woordjes met Dr. Jennings willen wisse len, alleen Jansci en ik. Misschien begrijpt u het. Het zal geen minuut duren, dat beloof ik u." „Zolang als u wilt," zei Reynolds dof. „Ik heb geen haast." „Ik weet het, ik weet het." De graaf aarzelde, scheen iets te willen zeggen, maar bedacht zich. „Wilt u de boot te water laten Reynolds knikte, zag de graaf in het veerhuis verdwijnen en begon Sandor en de kozak te helpen de boot over het kiezel strandje in de rivier te trekken. Het vaartuigje bleek zwaarder te zijn dan het er uitzag. Stroef en knarsend schuurde het over de kiezels, maar met de hulp van Sandor werd het toch nog maar een werkje van enkele seconden en toen de boot in de rivier lag, kreeg de trage stroom haar te pakken en trok ze zachtjes aan haar touwen. De kozak en Sandor klommen de oever weer op. Rey nolds echter bleef bij het water. Een ogenblik bewoog hij zich niet. Dan trok hij de revolver uit zijn zak, controleerde of de pal op veilig stond, stak het wapen weer weg, maar hield er zijn hand omheen geklemd. Er schenen nauwelijks enige seconden voorbij gegaan te zijn, maar dan plotseling stond Dr. Jennings al in de deuropening van het veerhuis. Hij zei iets dat Reynolds niet kon verstaan, dan klonk vanuit het portaal heel zacht de diepe stem van Jansci en toen die van de graaf. „U...... u zult me niet kwalijk nemen dat ik hier blijf, Dr. Jen nings De graaf aarzelde en voor het eerst maakte Reynolds hem onzeker mee. „Het isehik zou liever „Ik begrijp het volkomen." De stem van Jennings was vast en rustig. „Kwel uzelf niet, goede vriend en dank u voor alles wat u voor me deed." Dan wendde de professor zich abrupt af, liep naar de rivier, liet zich door Sandor de steile glooiing afhelpen en strompelde onbeholpen over de kiezels. Een gebogen gestaltetot op dat moment had Reynolds zich nooit goed gerealiseerd hóé gebogen de oude man eigenlijk wel was met de kraag hoog opgeslagen tegen de bittere kou, terwijl de panden van zijn dunne overjas wat zielig om zijn benen wapperden. Opeens voelde Reynolds diep medelijden met de weerloze, kranige oude man. „Het einde van de weg, jongen. De stem van Jennings was nog steeds heel rustig, maar er lag nu een schorre klank in. „Het spijt me dat ik je zoveel last heb bezorgd en alles voor niets. Je maakte een verre reis, een heel verre reis en nu ditHet moet een harde klap voor je betekenen." Reynolds zei niets. Hij durfde niets te zeggen, maar langzaam kwam de revolver uit zijn zak. „Ik vergat Jansci nog één ding te zeggen," mompelde Jennings. „Dowidzenia, vertel hem dat ik dat gezegd heb. Alleen maar dowidzenia Hij zal het begrijpen." „Ik begrijp het niet, maar dat geeft niet." Terwijl Jennings zich naar de boot begaf, liep hij recht tegen de loop van de revolver in, die Reynolds hem met een vaste hand voorhield en even zoog hij zijn adem met kracht naar binnen. „U kunt de boodschap zelf afgeven, professor Jennings. U blijft namelijk hier." „Watwat bedoel je, jongen? Ik begrijp'je niet." „Er valt niets te begrijpen: u blijft hier." „Maar hoemaar Julia dan?" „Ik weet het." „Maarmaar de graaf zei dat je van plan bent met haar te trouwen." Reynolds knikte zwijgend in het donker. "Enje bent bereid ik bedoel, je gaat haar opgeven „Er zijn een paar dingen die zelfs nog belangrijker zijn dan dat Reynolds sprak zo zacht, dat Jennings zich naar hem toe moest buigen om hem te verstaan. „Is dat je laatste woord „Mijn laatste woord." „Dan ben ik heel tevreden," mompelde Jennings, „en behoef ik verder niets meer te horen." Hij draaide zich om, scheen over de kiezels op zijn schreden terug te willen keren, maar toen Reynolds de revolver in zijn zak begon te steken, gaf de professor hem met alle kracht een duw. Reynolds verloor op de gladde kiezelstenen zijn evenwicht, viel achterover en kwam zó hard met zijn hoofd op een kei terecht dat het hem even versufte. Tegen de tijd dat hij weer helder kon denken en nog wat duizelig overeind was ge krabbeld, had Jennings met luide stem iets geschreeuwd -pas veel later besefte Reynolds dat dit het sein voor Hidas was ge weest om Julia en haar moeder vrij te laten was in de boot ge klauterd en bevond hij zich al halverwege de rivier. Wordt vervolgd))

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 5