WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Goed geid... WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG RAADSVERSLAG SINT-ANNALAND. Nieuw reglement van orde - Kleedlokaal gemeentelijk sportveld op begroting 1963 - Hoe loopt het met Centrale Dienst - Af scheid van wethouders en raadsleden. Een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts 18e jaargang No. 37 26 juli 1962 v. Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Abonnementen 2.70 per halfjaar Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 franko p.p. 3.30 inkassokosten Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Prijs per nummer 15 cent DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Twijfel aan de goede bedoelingen van Gedeputeerde Staten van Zeeland aan onze streek is er niet bij. Integendeel, we zijn er zelfs van overtuigd, dat herhaalde beloften van een warme belangstelling voor Tholen en het volledig de aandacht hebben van de hier bestaande problemen, niet maar holle phrasen zijn. Zeker, er kunnen dan van el ders in ons gewest nog groter problemen op het hart worden gebonden en er kunnen omstandigheden zijn, dat Tholen toch ♦wat ver van het hart van onze provincie liggend - even op de achtergrond komt, men wordt er toch te vaak aan herinnerd om die goede bedoelingen te vergeten. Een harder woord dan het te betreuren, dat ons gewestelijk en zeer geacht college dan ook zijn fiat geeft als is gedaan aan een wegverbetering Tholen-Oud-Vossemeer willen we dan ook zeker niet gebruiken. Maar betreuren doen we dat nochthans wel. Betreuren zelfs nog meer, dat ons college j een deskundig advies wordt voorgelegd, zoals dat voor deze weg moet zijn gedaan. Na tweemaal toe enkele maanden te zijn afgesloten voor die verbetering, is deze provinciale weg dan nu weer voor het ver keer opengesteld. Er moeten nog wat kleine i bijkomstige karweitjes aan gebeuren, maar het wegdek is klaar. Op het rechte eind vanaf Oud-Vossemeer met een éénsteens klinkerlaag en op het bochtige gedeelte tot aan Tholen zelfs met een dubbele klinker- laag. Een op het eerste gezicht niet eens geringe verbetering. Met de fietsers en brommers buiten de klinkerbanen. Met een bredere berm en bredere zijkantstukken of stroken, met heldere witte paaljes in die keurig geëgaliseerde berm. Een ogenschijn lijk niet zo slechte verbetering. Goed, dat tegelrijwielpad moest noodwendig van enige j hellingen worden voorzien, het is hier en daar wat onoverzichtelijk en vanwege de bromfietsen op een enkel punt zelfs niet on- gevaarlijk (denk maar aan het gedeelte bij de boomgaard), het zijn mankementen, waar men nog overeen moet stappen evenals over de bochten in de provinciale weg Poort- vliet-Tholen. I Maar dat het toch weer een rijbaan met klinkers moest worden, is betreurenswaardig. Nee, we willen niet zover gaan, zoals deze week iemand ons vol overtuiging toevoegde: een middeleeuwse weg. Uiteindelijk heeft zelfs Napoleon het met zijn deugdelijke postweg nog niet zo fraai gedaan, als nu de „thoolse dijk". Wel zijn we er van over tuigd dat die postweg van Napoleon een langer leven beschoren was, als deze nieuwe klinkerweg. Immers, een half miljoen aan werkloon was er toch mee gemoeid, buiten het door de provincie zelf geleverde materi aal om. Maar ondanks dat is het voor deze tijd een goedkope oplossing. Is het de vraag of men er binnen een paar jaar niet weke lijks aan moet prutsen om de putten er uit te halen. In elk geval is van een rijbaan, die men tegenwoordig mag verlangen van een hoofd weg, als is het dan maar op Tholen, geen sprake. Het zijn klinkers gebleven. En de verbetering is niet te vergelijken met het gesloten wegdek tussen Poortvliet en Tholen. Waarom dit goede geld zo besteed? Was er inderdaad geen betere, misschien ook aan vankelijk duurdere, maar uiteindelijk toch goedkoper mogelijkheid van een gesloten wegdek? Misschien dat ook gedeputeerden zich deze vraag stellen, nadat dit college haar fiat gaf aan het van deskundige zijde voor gelegd ontwerp. Het fiat aan een toch zeker in figuurlijke zin goedkope oplossing. Er staan weer verbeteringen op het pro gramma. Verbeteringen die zeker geen luxe zijn. Het gedeelte tussen Poortvliet en Scher- penisse te noemen is reeds voldoende. Gaat men het daar ook zo doen als met de thool se dijk? Mogelijk heeft de provincie elders nog wat klinkers over, die uit een provin ciale weg zijn gekomen, waar een keurig gesloten wegdek is gemaakt. Niet gek, om die klinkers nog dienstbaar te maken. Al is het desnoods voor het thoolse verkeer. De kantonniers moeten toch ook werk hou den. De weg Tholen-Oud-Vossemeer is weer berijdbaar. Het heeft bij elkaar vele maan den geduurd. Is het resultaat navenant? Daaraan nu wordt door ons wel getwijfeld. Voor de openbare raadsvergadering van dinsdag jl. des voormiddags om 10 uur waren alle leden aanwezig. De vergadering stond onder leiding van wnd. burgemeester J. Moerland, die na ambtsgebed de tolk van de raad meende te zijn, wanneer hij de eerste wethouder G. Goedegebuure ook langs deze weg nog feliciteerde met zijn 88ste verjaar dag, die hij zaterdag jl. mocht vieren. Weth. Goedegebuure stelde in zijn dank woord vast, dat dit waarschijnlijk de laatste vergadering voor hem zal zijn. Het is inder daad een zeldzaamheid op die leeftijd nog in het college zitting te hebben, waarvoor, aldus dhr. Goedegebuure, Hem dank dient te worden gebracht, die de ere toekomt. Vele jaren heb ik zitting gehad. De eerste tijd bracht dat nogal kritiek mee. Men was niet gewend aan rechtse raadsleden, het kwam ook in de krant tot uitdrukking, later liep dat beter en nu legt men zich neer bij degene die gekozen wordt. Ik ben dankbaar, zo ver volgde de eerste wethouder, dat men mij ook als oud man nog wilde verdragen. Dit jaar was het me enige tijd niet mogelijk de ver gaderingen bij te wonen door ziekte. De gedachten waren weg en hoewel weer veel beter geworden, is het me nog wel eens moeilijk bij te blijven. Daarom te meer wil ik nog eens allen danken, die me ook toen hebben geduld. De heer Goedegebuure be sloot met de voorzitter toe te wensen, dat hij ook in de toekomst eigen belangen ondergeschikt zal maken aan Hem, die te prijzen is tot in eeuwigheid. De voorzitter anwoordde hierop aan het eind van de vergadering nog even te zullen terugkomen. Er waren een 25 tal ingekomen stukken, waaronder een aantal door gedeputeerden goedgekeurde raadsbesluiten, o.a. betreffende riolering van het Havenplein en een gedeel te van de Bierensstraat. Afgewezen werden de subsidieverzoeken van de R.K stichting voor geestelijke volks gezondheid, van de stichting katholiek mili tair vormingscentrum, van de Ned fed. be jaardenzorg en het humanistisch thuisfront. De heer A. Kurvink merkte op, dat het een goede gedachte is geweest om tot een gedeelte van de riolering Bierensstraat te komen. De voorzitter vond het ook prettig, dat het zo spoedig door g.s. was goedge keurd. NIEUW REGLEMENT VAN ORDE Het oorspronkelijk, later kwijtgeraakte reglement van orde dateerde van 1852. Van enige veroudering was dus wel sprake. hans werd de raad een nieuw concept voorgelegd, mede aangepast aan de normen van deze tijd. De raad kreeg dit concept in extenso toegezonden. De voorzitter geeft nog enige toelichting. Hij onderstreept dat aanpassing wel ge wenst was. Behalve de normale gang van zaken, zijn er enkele wijzigingen in gekomen. Ook wat de toepassing betreft. Zo ligt het in de bedoeling de notulen van een vorige vergadering voortaan aan de leden toe te zenden, eer een volgende vergadering wordt gehouden. En dus geen voorlezing meer. Er is ook wat uniformiteit gebracht in de plaatsen van de raadsleden. Met aan de rechterkant de beide wethouders en aan de linkerzijde van de voorzitter de secretaris komen de raadsleden naar ouderdom naast de wethouders te zitten. Men krijgt dus voorzitter, oudse wethouder, jongste wet houder, oudste raadslid en zo door tot het jongste raadslid. Een ander nieuwigheidje is de zgn. schrif telijke rondvraag. Dat wil zeggen, wanneer het om voorstellen gaat. Men kan namelijk niet verlangen, dat een niet eerst door b en w besproken voorstel direct wordt afge werkt. Wanneer men nu een voorstel wil doen, wordt gevraagd dat 2 x 24 uur voor de vergadering in te dienen. Ctverigens blijft de rondvraag, voor zover het om in lichtingen gaat, enz. normaal. Het nieuwe reglement treedt per 1 augus tus a.s in werking. Nadat dhr. P. I den Haan nog enkele nadere inlichtingen heeft gevraagd, zegt de raad zich met dit concept te kunnen verenigen. Voorlopige vaststelling vindt plaats van het exploitatiebedrag openbaar lager onder wijs over 1961. Gemiddeld waren er 95 leerlingen. Er was 95 x 33.46 of 31.78,70 beschikbaar gesteld, er was meer uitgegeven 1229,57. Overeenkomstig deze cijfers wordt het exploitatiebedrag 1961 voorlopig vastgesteld. Aangekocht wordt de woning Ooststraat 2 van dhr. Fr. Stols voor f 3.000,—. Met betrekking tot betaling der verpleegkosten van de heer Stols werd intern beraadslaagt. B en w stellen voor deze aangekochte wo ning te verhuren aan de heer J. van Oost, indien deze op dat voorstel wil ingaan, het welk blijkens mondeling overleg wel het geval zal zijn. Is dat niet het geval, dan kan men 'altijd nog huurcgegadigden 'Vragen. De heer Den Engelsman vraagt of er voor af veel aan moet gebeuren. De voorzitter antwoordt dat deze woning niet slecht is. Men zou het als gemeente voor een lage prijs willen verhuren en dan het onderhoud voor huurder. Die kan dan met het opknap pen zover gaan als hij zelf wil en dat ook naar eigen keuze doen. Mogelijk zijn dan beide partijen gebaat. De heer M .Moerland vraagt of deze woning niet op het saneringsplan staat, ten einde daar meer ruimte te brengen. De voor zitter anwoordt dat dit laatste wel nuttig zou zijn, maar dat die woning niet op het saneringsplan staat. Niemand heeft voorts bezwaar tegen ge noemd voorstel. Om een doorgang te maken naar de Tienhoven, werd destijds een strook tuin grond in gebruik genomen van dhr. P. den Engelsman, Tienhoven 17. Nu op andere wijze een doortrekking van de Julianastraat naar Tienhoven wordt verkregen, kan dhr. den Engelsman straks zijn grond weer te rugkrijgen. Hij vraagt voor dit gebruik een vergoeding van 20,per jaar en dat ge durende 6 jaar. Met b en w achtten de leden de gevraagde vergoeding billijk en gaan daarmee dan ook akkoord. ZEEUWS STUDIEFONDS In 1956 werd in deze provincie opgericht de stichting Zeeuws studiefonds, waar aan door deze gemeente een jaarlijkse subsidie van vijf cent per inwoner werd verleend. Elders in Zeeland wordt daarvan wel ge bruik gemaakt, want het bedrag der jaar lijks toe te kennen renteloze voorschotten is 20.000 en 30.000 aan subsidie en bij dragen. Om aan de behoeften te voldoen, zijn de bijdragen ontoereikend, waarom per 1962 een bijdrage van 0.10 inplaats van f 0.05 wordt gevraagd. B en w achten het in het belang van de studerende jeugd hier aan mee te doen en stellen voor het verzoek in te willigen. De voorzitter voegt er nog aan toe, dat het wel zeer jammer is, dat hiervan nog nimmer uit deze gemeente ge bruik is gemaakt. Het stelt minvermogen den in de gelegenheid hun kinderen te laten studeren. Tot dusver hebben dus anderen van de door deze gemeente verstrekte bij drage geprofiteerd. Mogelijk speelt hierbij i de onbekendheid een rol, zo meende de voor zitter, wat toch wel jammer is. Op zekere voorwaarden kunnen onbemiddelden hun kind laten studeren via dit fonds. Hij meent dat die er toch ook wel in cTeze gemeente zullen zijn. Laat men zich bij voorkomende gevallen tot de secretaris wenden, waar men graag inlichtingen verstrekt. Alle leden stemmen voor deze verhoogde bijdrage. Door afbraaak van krotwoning Brugstraat 12 is wat grond vrijgekomen. De heren A. A van Luijk en A. A. Goedegebuure Lzn wil len deze grond ieder voor de helft kopen, omdat het achter hun erven ligt. De opper vlakte bedraagt 203 m.2. B en w stellen voor tegen 4,per m.2 te verkopen, waarbij men de scheiddingslijn wil trekken vanaf de diepvries, zodat het pad daar wat breder kan worden. De heer M. Moerland vraagt of er nog iets aan die grond moet worden gedaan. De voorzitter antwoordt dat de kopers er desgewenst wat grond voor kun nen krijgen om te egaliseren. Niemand heeft bezwaar tegen deze verkoop. KLEEDLOKAAL SPORTVELD Een ander voorstel van b en w is om in principe te besluiten tot de bouw van een kleedlokaal op het gemeentelijk sportveld en daartoe op de begroting 1963 10.000, te ramen. Dit naar aanleiding van een ver zoek van het bestuur van de sportvereniging „W.H.S.", waarbij werd overgelegd een door de Kon. Ned. voetbalbond goedge keurde tekening van zon kleedgelegenheid. De heer J. A. den Engelsman merkt op, dat men straks toch ook voor het onderhoud zal komen te staan. Er kan een man wel een heel jaar op werken, indien er ook nog wat beplanting wordt aangebracht. De voor zitter anwoordt, dat het de bedoeling is om er een windscherm te plaatsen (bomen). Overigens zal inderdaad ook wel een maai- machine nodig zijn. Hij geeft toe, dat het veel gaat kosten. Voor de heer J. A. den Engelsman zelfs te veel, want hij verklaart zich tegen het voorstel voor het kleedlokaal. Ook de heer A. Kurvink kan zich hiermee niet verenigen. Voorheen heeft de vereniging het toch ook zelf verzorgd, aldus dit raadslid. Kan dat nu niet meer. De voorzitter heeft zelf opge merkt, dat het veel geld was en ook voor hem is het te veel. De vereniging dient zelf ook wat te doen. De voorzitter: als we het niet plaatsen, kunnen we ook geen huur vragen. En die huur is nog nooit tot uit drukking gevraagd, omdat het voorheen par ticulier terrein was met een particuliere kleedgelegenheid. De vereniging kreeg dan een subsidie van een goede 300,maar straks kunnen b en w met een huurvoorstel komen. De heer A. Kurvink: de vereniging krijgt nu een mooi speelveld, wat ook een flink bedrag is, daarbij straks het onderhoud, nu moet de vereniging zelf maar voor een kleedlokaal zorgen. De voorzitter herhaalt: daarvoor wordt straks huur betaald. De heer Kurvink vraagt hoeveel die huur be draagt. De voorzitter anwoordt, dat dit nog niet vastgesteld kan worden, omdat het terrein nog niet klaar is. Daarover is nog niet gesproken. De heer Kurvink zegt er niet voor te zijn. De voorzitter vraagt wat hij dan wil doen. De heer Kurvink: dit voorstel afwijzen. De heer M. Moerland meent dat er bij de voetbalsport toch ook kleedgelegenheid moet zijn. De voorzitter brengt het in stemming: het voorstel van b en w wordt gesteund door wethouder Goe degebuure en Ridderhof, door de heren J. Moerland, M. Moerland en P. I den Haan. Tegen stemmen J. A. den Engelsman en A. Kurvink. CENTRALE DIENST Het verhaal van de Centrale Dienst ook het nieuwste vervolg is zo langza merhand wel bekend. Vrijwel alle Schouwen/ Duivelandse gemeenten willen uittreden, zo dat daar nog slechts één gemeente plus die van Tholen en St. Philipsland resteert voor de nieuwe regeling. Hoe die nieuwe rege ling wordt, in feite is dat nog duister. Maar eer de Centrale Dienst weer vergadert, dient men te weten, hoe de gemeenten er over denken. Met de andere thoolse gemeenten nemen b en w van Sint Annaland het op regeling A te moeten houden met de heer Boot als hoofd van de blijvende dienst en de heer Argelo op wachtgeld voor rekening van de uittredende gemeenten. De voorzitter merkt nog op, dat juist gisteren nog een bijeenkomst van Thoolse gemeentebestuur ders is gehouden om over dit standpunt te spreken. De thoolse gemeenten kiezen dus voor A. De heer M. Moerland vindt, dat men des tijds op het voorstel van dhr. Argelo had moeten ingaan. Hij had toen ander werk kunnen krijgen en voor het wachtgeld had men maar gedeeltelijk opgedraaid. De voor zitter merk op, dat men dan weer een ander hoofd van dienst had moeten betalen, om dat toen nog wel alle gemeenten meespeel den Nadat hierover nog even van gedachten is gewisseld, wordt tot regeling A besloten, zoals trouwens al eerder was gebeurd. Meegedeeld wordt dat de gemeentereke ning 1961, in ontwerp gereed is gekomen en deze later zal worden aangeboden ter voor lopige vaststelling. Op zijn verzoek wordt de heer J. van den Bos eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand met ingang van 14 juni jl. met dank voor het in deze func tie verrichte werk. ANDER TERREIN VOOR BEGRAAFPLAATS De voorzitter deelt hierna mee, dat de volgens het uitbreidingsplan bestemde grond voor de nieuwe begraafplaats niet geschikt blijkt. Op het laatste moment blijkt hier tegen wettelijk bezwaar te zijn. Dit bete kende een teleurstelling, omdat de nieuwe begraafplaats dringend nodig is. Door een gelukkige omstandigheid, aldus gaat de voor zitter verder, zal het mogelijk zijn op korte termijn een andere plaats te krijgen. Deze is gelegen aan de F. M. Boogaard weg, ach ter de boomgaard van dhr. Adr. Goedege buure en achter het perceel van dhr. Iz. Rijnberg. De twee eigenaren van die perce len zijn de heer M. A. den Haan van de Hoenderweg en de wed. Hage-Gunst. Bei den zijn bereid die grond tegen f 2.50 per m2 te verkopen. Na 1 januari 1963 zijn de landbouwgronden vrij, zodat die verkoop dan mogelijk is. De voorzitter vraagt mach tiging tot voorlopige aankoop om dit dan na 1 januari 1963 te bekrachtigen met een definitieve aankoop. De nieuwe begraaf plaats wordt dan 88 aren en 80 centiaren. De heer M. Moerland meent dat het wat erg smal zal zijn. De voorzitter ant woordt dat het geheel groter is, dan de aan vankelijk achter de Tienhoven geprojecteer de nieuwe begraafplaats. En het ligt daar aan de verharde weg. De heer A. Kurvink vindt dat hierdoor verdienstelijk werk is verricht door de voor zitter, waarmee de andere leden het eens zijn al zegt weth. Goedegebuure dat dit niet meer is dan plicht van een gemeentebestuur der. In elk geval is men er blij mee, dat er deze oplossing is gevonden en genoemde in woners hieraan willen meewerken. Allen zijn er voor tot een voorlopige aankoop over te gaan. Ook met betrekking tot de vuilnisbelt kan men nog even vooruit, want dhr. M. Hage gaf toestemming langs zijn grond en in het daaraangrenzende ook aan hem toegewezen karrevelt de gemeentelijke huisvuil te de poneren, zodat men nu wel een jaar of tien vooruit kan, zeker wanneer straks een ge meenschappelijke reinigingsdienst tot stand komt met elders een centrale stortplaats. De enige voorwaarde, die genoemde eige naar hieraan verbindt is dat er grond over het afval wordt gestrooid, opdat alle papie ren, enz. niet overal waaien. Ook het tuin afval kan daar worden gedeponeerd en de afvalprodukten van de boeren. En voor dat laatste is het ook bij een gemeenschappelijke reinigingsdienst met centrale stortplaats, nog gewenst dat men zelf een stortplaats heeft. Ook dit geluid klinkt de raad prettig in de oren. WEGEN ONDERHOUD De voorzitter herinnert eraan, hoe de raad in beroep is gegaan bij de Kroon voor wat de toewijzing van de A-weg naar Poortvliet en de weg naar Stavenisse betreft. Afge zien van de uitspraak van de Kroon, wil men thans toch weten of men die wegen in deze staat zal overnemen, gesteld dat de Kroon dus het beroep afwijst. Met b en w zal een ambtenaar die wegen nu morgen gaan bekijken. De voorzitter vraagt of er ook bij de raad nog aanmerkingen zijn op weggedeelten, die de gemeente toegewezen krijgt. Volgens hem zal dat hoegenaamd niet het geval zijn voor wat de geasfalteerde wegen betreft. Alleen de weg van veiling naar gemeente via Langeweg is te smal. Wel meent hij nog wel aanmerkingen te moeten maken op de toestand van de straat weg Sint Annaland - Stavenisse. Met name in de Zoetwaterweg is er een slecht pro fiel. De voorzitter zegt dat de raad zich opnieuw zal afvragen, waarom dit geen pro vinciale weg kan worden, maar dit schijnt DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Goed geld of kwaad geld Thoolse gemeenten houden het op Centr. Dienst Kleedlokaal op St. Annalands sportveld Diploma-uitreiking in ,,De Oesterschelp" Voor de balie Reizen en trekken Zaterdag Oud-Vossemeer se ronde Nog wat bevordering en geslaagden Smeerders cn vleijers Zijn geen gedijers niet te kunnen, hoewel het ook hem duister is waarom dat niet het geval kan zijn. Hij is er met wethouder Ridderhof van over tuigd, dat men zodra men deze weg heeft overgenomen de opmerking gemaakt zal worden, ze te verbeteren. En daar trapt men niet in. In deze situatie overnemen is niet te doen. Zo denken ook de andere leden er over. En dat niet alleen moor in de Zoet waterweg, maar tot aan de grens Stavenisse. Nu de riolering oude haven is goedgekeurd, kan dit spoedig worden uitgevoerd, ze* deelt de voorzitter mee, waarmee dan de lo zing Suzannaweg ook voor elkaar is.. De voorlopige toezegging van de voorzitter aan dhr. A. den Engelsman Azn. dat hij de voormalige woning van A. de Wit Javadijk kan huren tegen f 3.50 per week met onder houd voor huurder, kan de raad eveneens goedkeuren. Een ander woningverzoek is van de heer D. Bruijnzeel, die toestemming vraagt tijdelijk zijn intrek te mogen nemen in de van wijlen wed. Hage-Prinse op de Nieuwstraat waarvan de heer G. Moerland thans eigenaar is. Ook daar tegen is geen bezwaar. NORMEN VOOR TOEWIJZING BRANDSTOFFEN Gezien het verzoek van dhr. P. I. den Haan in vorige vergadering om vroegtijdig brandstoffen toe te wijzen vanwege de nog geldende zomerprijzen, hebben b en w de gelegenheid geboden deze aan te vragen. Dat is gebeurd, zij het in wat mindere mate dan vroeger. Het gaat er nu om, welke maat staf met voor toewijzing moet aanleggen. B en w hadden het aldus gedacht: voor een echtpaar zonder kinderen bij een inko men van maximaal f 3000.voor alleen staanden tot maximaal f 2000.een weduwe met 1 kind eveneens f 3000.en met 2 kinderen f 3200.of f 200.per kind. De voorzitter vraagt wat de leden hiervan den ken. Worden deze normen goedgevonden, dan kan ieder aan de hand hiervan bij aanvrage brandstoffen krijgen, zonder dat het eerst in de raad komt. Men zal daarbij afgaan op de laatste definitieve aanslag in komsten belasting. bleek in talloze gevallen een afdoende reme die tegen zelfs hardnekkige rheumatische pijnen. Dat doen dan de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. Die bren- ge de bloedzuiverende organen weer op gang. Het bloed gaat sneller vloeien en onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten, doch worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Waarom zoudt U de proef niet nemen Een flacon Kruschen is gauw gekocht en li moogt U daarbij reeds ver heugen in de weldaad, die U daarvan onder vindt. Vraag Uw apotheker of drogist Kruschen Salts. De heer J. A. den Engelsman meent dat deze normen wel aanvaardbaar zijn. De heer P. I. den Haan vindt deze basis evenmin af te keuren. De heer A. Kurvink vraagt of de verhoging per kind ad f 200.niet wat weinig is. Dat zal zo'n vrouw toch wel meer kosten. De voorzitter merkt op, dat men dan ook Wezen rente krijgt. Alle leden zijn hierna van oordeel, dat deze normen aanvaardbaar zijn, zodat alzo wordt beslo ten. Ter attentie van de inwoners han hierbij nog worden opgemerkt, dat dus ieder aan de hand van bovenstaande kan nagaan of hij voor brandstoffentoeslag in aanmerking komt en indien hij dit wenst zulks ter secre tarie aanvragen. RONDVRAAG De heer P. I. den Haan vraagt of nog bekeken is wat kan worden gedaan aan het z.i. lage loon voor de gemeentewerklieden. De voorzitter antwoordt dat dit wordt op gelegd van bovenaf. Wel is klasse-verande ring gevraagd, waarop het ministerieel ant woord nog niet binnen is. De heer P. I. den Haan vraagt of de sloot aan de Tienhoven tussen van Iwaarden en van der Male nu ook gedempt kan worden van gemeentewege, hoewel het een polder sloot is.. Hij weet wel, dat die sloot ge dempt had kunnen zijn, indien de bewoners daartoe bereid waren gèweest, maar een mens kan veranderen en men is nu wel be reid. De voorzitter antwoordt dat deze kwestie al is besproken. Men wilde destijds niet dempen, omdat men meende geen afvoer te zullen hebben, wat onjuist was. Wanneer nu naar voren wordt aangesloten op het gemeenteriool is er z.i. geen bezwaar tegen demping. Ook vraagt de heer P. I. den Haan voor dhr. L. Ketting toestemming op de riolering aan te sluiten voor zijn te bouwen closet. De voorzitter antwoordt, dat zulks op kos ten van betrokkene mogelijk is. Hij kreeg namelijk reeds een aansluiting van gemeente wege naar achteren, zodat hij een tweede afvoer, die hem naar voren goedkoper uit komt, zelf moet bekostigen. Dan is er echter geen bezwaar. De heer M. Moerland vraagt of de tuin tjes achter de nieuwe woningwetwoningen van gemeentewege bouwrijp worden ge maakt., wat de voorzitter ontkent. Desge wenst kan men voor egalisatie wel wat grond krijgen. De heer J. A. den Engelsman informeert of het havenplateau nog verhard wordt. Er liggen al wat keien voor. De voorzitter ant woordt dat dit werk door aannemer W. van Vossen Zn zal worden uitgevoerd over een oppervlakte van 324 m2. Dan is het geld weer op, maar is er ook weer een mooi stuk verhard. Het andere komt dan later wel weer. De heer den Engelsman informeert of het werk nog voor de bietencampagne wordt uitgevoerd, waarop de voorzitter zegt dat zulks inderdaad door de aannemers is be loofd. AFSCHEID Alvorens tot sluiting over te gaan merkt de voorzitter op, dat het vrijwel zeker is, dat dit de laatste raadsvergadering is met de oude raadssamenstelling. Indien zjclj] niets bizonder voordoet, zal men namelijk niet meer voor 4 september vergaderen. Dan past zeker een woord van afscheid, zo meent de voorzitter, die zich daartoe al lereerst richt tot de 88 jarige wethouder G. Goedegebuure. LI bent lang en veel werk zaam geweest in onze gemeente tot het nut van het algemeen. In verschillende organi saties en op verschillend terrein een werk zaam mens. U weet welk loon u daarvoor van mensen krijgt. Na het heengaan zal men het spoedig vergeten zijn. Veel meer waard is echter, er van overtuigd te zijn, naar eer en geweten te hebben gehandeld. Dat is dan het loon. U bent reeds vanaf 1919 lid van de gemeenteraad en het merendeel van deze periode ook wethouder. Kortom, u hebt aan deze gemeente een veelheid van diensten bewezen. Namens raad en bevolking moge ik u daarvoor dank betuigen, aldus dhr. Moerland. Ik durf niet te zeggen op 88 jari ge leeftijd, zoals dat gebruikelijk is bij een afscheid: nog vele jaren. De avondscheme ring is er immers. Mag ik u dan toewensen, dat het ten tijde des avonds licht moge zijn of worden, zo besloot de voorzitter zijn toe spraak tot de bejaarde wethouder. Zich daarna richtend tot tijdelijke wethou der C Ridderhof wees hij er op, hoe deze sinds 1946 zitting in de raad heeft en dat met kennis van zaken en een goed inzicht. Uw woorden werden steeds als waardevol aangehoord. De heer M. Moerland, ook één der schei dende raadsleden heeft sinds 1956 zitting in de gemeenteraad. Daarnaast bekleedde hij ook enkele andere functies, namelijk aan de calamiteuze Suzannapolder en het Wezen Armbestuur. De heer P. I de Haan had maar een korte periode zitting in de raad. De voorzitter bracht ook deze drie scheidende leden dank voor hetgeen zij voor de gemeente hebben gedaan. U laat Sint-Annaland niet onver zorgd achter, integendeel u draagt het in goede banen over. Ik durf te veronderstel len, dat het voor de nieuwe raad een moei lijker periode zou kunnen zijn, aldus besloot dhr Moerland zijn afscheidswoorden. De heer M. Moerland daarvoor dankend merkte op slechts met bescheiden capaciteiten te hebben kunnen werken. Nochtans heeft hij het beste voor de gemeente op het oog ge had. De heer C. Ridderhof hoopt ook na het niet meer in de raad zitting te hebben met volle belangstelling het wel en wee der ge meente te blijven volgen. Hij toonde zich erkentelijk voor de waarderende woorden van de voorzitter en het spijt hem ook niet meer te kunnen samenwerken in het belang der gemeente. Hij wenst de voorzitter toe, dat hij op dezelfde wijze zal mogen voort gaan, want zelfs al doet hij eens een kleine misgreep, dan was het nog bedoeld in het belang der gemeente. Er was ook de laatste tijd een zeer goede onderlinge verstand houding. Dhr. P. I. den Haan sluit zich hierbij aan. Het spijt hem ook, dat het maar een korte periode was, in welke tijd hij echter heeft geleerd, dat er veel zaken zijn te behandelen en dat het een voornaam punt is, wanneer dat in goede sfeer kan geschieden. Daarna volgde sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1