1 BANKSTELLEN EETHOEKEN SLAAP KAMERS I Nutijdens de opruiming 1 KA l\ VJ K 1 IM IjtlH Woninginrichting HALSIEREN Telefoon 566 H.H. Bakkers In ons zeeklimaat speelt de luchtvochtigheidsgraad een grote rol. 1 C Y Blawpunkt radio V. Jan Overeenkam J TP A If ODTIkir CW op de gehele collectie S 11 IB PI mIP3® waaronder de allernieuwste modellen i|P% HUWELIJK H. Voets en Zonen Aardbeiplanten. SPIERINKJES GEVRAAGD een Combine Chauffeur Trekker Chauffeur ANTH. J. OUDESLUIJS VEILINGEN C M. van BROEKHOVEN mensen HUIJBREGT Het vinden van een goede levenspartner is een blijft een zaak van vertrouwen. Bij ons is uw geheim in ver trouwde en deskundige handen Selecte relaties in alle be schaafde kringen in het gehele land. Honderden dankbetuigingen. Gratis inlichtingen onder blanco couvert. Bemiddelingskantoor METROPA Mathenesserlaan 458b tel. 50613 - Rotterdam Burgemeester en wethouders van St. Annaland maken be kend dat inschrijvingsbiljetten voor de SLOOP van de woningen Klippelstraat 37 en Nieuwstraat 14a en 14e bij hen kunnen worden inge diend vóór dinsdag 24 juli '62 des voormiddags te 9 uur. De voorwaarden van sloping alsmede inschrijvingsbiljetten zijn ter secretarie verkrijgbaar St. Annaland, 19 juli 1962 Burgemeester en wethouders voornoemd. Zaterdag problemen Personeels tekorten Wij kunnen U helpen Even bellen 01641-669 en wij leveren u brood, enz, tegen aantrekkelijke condities FIRMA MEBU Buurtweg 3a Halsteren Kieinfruit-telers de Heer Baijense, assistent bij de R.T.V.L.D., zal op dinsdag 24 juli - 28 augutus en 25 sep tember a.s. 's morgens 9 uur op de naast de veiling gelegen proeftuin voorlichting verlenen op het gebied van de kleinfruit- teelt. Belanghebbenden worden ver zocht zo mogelijk tegenwoor- die te willen zijn. Het is Uw eigen belang. Veiling St. Annaland ZIJ die op 25 juli mee willen op reis naar België en terug door Limburg, kunnen zich opgeven bij M. v. d. SANDE Doelweg 34 - Tholen Reeds vanaf 198. 1 jaar garantie Kremerstraat 5-7 BERGEN OP ZOOM Service en kwaliteit Vroege, middel en late de nieuwste rassen Men bestelle tijdig. Aanbevelend J. MANNEKE Oost-vest 43 - tel. 347 Kweekerij an de meule Arbeid BLINDEN, Minder- validen en invaliden, vraagt voor de verkoop van haar artikelen beschaafde colpor teurs (tricesBrieven Joost v. d. Vondellaan 45, Zeist. NAAIMACHINE reparatie Fa. J. Melse, Markt 26 Tholen tel. 20. ANTIEKE MEUBELEN te koop gevraagd o.a. kabinet ten, mahonie of noten, gebogen bureaux, kisten, mahonie ronde tafels en stoelen. Kristal en alle soorten antieke sieraden. A. J. v. d. Sanden, Borgvlletse- dreef 30, Bergen op Zoom tel. 01640-4561 TE KOOP 40 gebruikte ruiters C. M. Bevelander Paas- dijkweg 7 Poortvliet. en bij Noordpolder D 68 St, Maartensdijk tel. 01663-343 Voor uw SCHOOLBOEKEN in de Thoolse Boekhandel, be stel vroegtijdig, Fa. C. Diele- man. 8 rol CLOSET voor 105 cent Fa. C. Dieleman, Tholen en St. Filipsland. TE KOOP duivenhok met 2 afdelingen en toebehoren. Broedhokje (voor duiven), Ren met kanariegaas, 24 dui ven. R. Velthuizen, Beatrix- straat 15, St. Maartensdijk. BIJBELS 1 Oude en nieuwe vertaling uit voorraad lever baar, De Thoolse boekhandel Fa. C. Dieleman, Tholen en St. Filipsland. TE KOOP een kinderwagen i.g.st. te bevragen M. de Hond Hofstraat 28, Oud-Vossemeer. Prima INMAAKbrandewijn 6.80 per liter. Recepten lig gen gratis voor u klaar, slijterij Moerland, Hoogstraat 4 Tho len, tel. 443. H.H. LANDBOUWERS. Aardappelen gerooid Zaai dan spoedig een groenbemester Prima wikken. Org. Alexan- drijnse klaver. Carmel en Ta bor. Westerwolds Raaigras enz. Tevens het adres voor de betere kleipoter van de ZAP. Bel. aanb. D. F. Bentschap Knook Slot 1, St. Maartensdijk VERLOREN een brommer laars tussen St. Maartensdijk en Poortvliet. Gaarne bericht aan L. van Oeveren, Molen pad 2, Stavenisse. dijk; Marieke Duijzer, Jo Goedegebuure en Aart van Winkelen van St. Annaland; Hans van Gorsel en Ko Quist uit Oud-Vossemeer. Van klas 3 naar 4: Anneke Bal, Wim Cense, Marja van Dalen en Riny van Eg- mond uit Tholen; Hanna Breure, Kees van Es, Marietje de Groote, Maddy Zeedijk en Dick Vermaas uit St. Maartsendijk; Ria van Gorsel uit Stavenisse; Wim Heijboer, Fran- cie van Luijk en Adri Quist van St. Anna land; Tony Polderman van Oud-Vossemeer en Els Reijngoudt van St. Filipsland. Van klas 4 naar 5: Aart van Dijk en Wim Goedegebuure uit Tholen; Kees Sla ger van Scherpeniss; Adrie de Graaf, Piet Blindenbach en Cor v. d. Ouden van St. Maartensdijk; Wim Heijboer Gerzn. van St. Annaland. Geslaagd voor het vakdiploma machine- bankwerken van de Bemetel onze stad genoot G. Meerman thans werkzaam op de Sunlight zeepfabrieken te Vlaardingen. Reeds eerder slaagde hij voor het diploma meetkursus. THOLEN 18 juli. Doré bonken 32,gewone 34,72-3675; poters 18,19,86; kriel 7,29. Eerstelingen bonken 36,gewone 28,92; poters 11,52; kriel 6,Eigenheimers 26,36,03; poters 12,kriel 3,-Bintjes bonken 36,j gewone 21,51-25,22; poters 8,kriel 4, Aanvoer 62 ton. SINT-ANNALAND woensdag 18 juli. Doré gewone 38,39,50; bonken 30, 34,drielingen 20,Eerstelingen 26,- 30,drielingen 17,50-18,50. Eigenheimers 34,30-36,25; drielingen 15,50. Bintjes gewone 26,50-28,Aanvoer 210 ton. STAVENISSE 1,7 juli Doré klasse I 41,80-41,70; klasse II 40,90; bonken 48,drielingen 24,Eerstelingen gewone 36,60-35,90; drielingen 25,10. Eigen heimers gewone 39,20-38,20: drielingen 17,80 Bintjes klasse I 30,80-30,60; klasse II 25,- 30,70; bonken 51,drielingen 15,50. Aan voer 53 ton. SINT-MAARTENSDIJK maandag 16 juli. Doré I 43,66-44,12; idem II 41,61-43,09; bonken 61,drielingen 22,10; kriel 11,90. Eerstelingen 37,97; drielingen 22,60 kriel 11,97. Eigenheimers I 40,idem II 33, drielingen 17,21; kriel 6,48. Bintje I 34,51,; bintje II 34,93-34,98; bonken 61,51; drie lingen 19,18,10; kriel 9,93. Aanvoer 1700 kisten. dinsdag 17 juli Doré I 41,88-42,06; Doré II 39,56-40,—; bonken 50,15; drielingen 22,57; kriel 12,59. Eigenheimers 39,10-38,97; drielingen 16,80; kriel 3,32. Bintje I 31,15-31,36; Bintje II 28,06-31,96; bonken 52,03 drielingen 1,4,07 kriel 8,96; Eerstelingen 35,89; idem II 30, drielingen 12,36; kriel 3,49. Aanvoer 2900 kisten. In de dagelijkse weersverwachting wordt gesproken over de temperatuur, de windrich ting en de sterkte, over de bewolking en of er al of geen neerslag wordt verwacht. Dat is logisch, want temperatuur, wind, neerslag, zon en bewolking bepalen het weer. Toch wordt daarbij iets vergeten, dat eveneens van belang is, namelijk de vochtig heidsgraad van de lucht. Voor ons gevoel is deze vochtigheids graad van veel belang en het zou allerminst vreemd zijn wanneer bij de dagelijkse weers verwachting ongeveer werd opgegeven, hoe groot het te verwachten vochtgehalte van de lucht zou worden. Voor de land- en tuin bouw is dit van groot belang bij het spuiten met diverse bestrijdingsmiddelen, maar ook voor de vacantieganger kan het zijn nut heb ben. Al is het zonnig weer en komt de tempe ratuur op 20 graden, dan kan dit voor ons gevoel een zwoele zomerdag zijn, maar ook een frisse dag. Dit ligt geheel aan de voch tigheidsgraad, die meestal wordt aangeduid in procenten, de relatieve vochtigheidsgraad. Deze vochtigheidsgraad verandert, wan neer ook de temperatuur hoger of lager wordt. ZWOEL OF DRUKKEND Deze relatieve (of ook wel betrekelijke vochtigheidstoestand genoemd) is de ver houding van de hoeveelheid waterdamp in een bepaald volume lucht tot de maximale hoeveelheid in hetzelfde volume en bij een zelfde temperatuur. Wanneer de lucht 100% waterdamp be vat, heet deze lucht verzadigd en kan geen waterdamp meer opnemen. Gebeurt dit wel, dan zal deze waterdamp gaan condenseren en als neerslag vallen. In bv. mist is de lucht voor 100% of bijna 100% met water damp verzadigd. Het droogst is de lucht op schrale voor jaarsdagen bij Oostelijke winden en zonnig weer. Het percentage kan dan soms tot 20 a 25% teruglopen. Wanneer nu op een zon nige meidag bij een droge Oostenwind het kwik tot 20 graden stijgt bij een luchtvoch tigheid van 25%, dan zal eenieder het „frisjes" vinden. Komt er bij zonnig weer een matige tot zwakke Zuid-westen wind een temperatuur van 20°C voor, zoals in het begin van deze week in Oost en Zuid- Nederland het geval was, en bedraagt de relatieve vochtigheid 75 tot 80%, dan zal eenieder spreken van zomers of van zwoel weer. In de zomer kennen wij deze situaties ook en spreekt de volksmond van „drukkend" weer. Bij een droge lucht kan er van onze huid meer vocht verdampen dan bij reeds vochtige lucht. Voor dit verdampen is warm te nodig, die snel aan ons lichaam wordt onttrokken, waardoor de wind „fris" aan voelt. Is de lucht bij een vrij hoge tempera tuur zeer vochtig, dan verdampt er heel weinig en heeft onze huid weinig afkoeling. Eenieder, die daarbij één stap verzet, puft en transpireert al. Uit deze paar eenvoudige maar practische voorbeelden blijkt wel, dat de vochtigheids graad van de lucht een belangrijke rol speelt. MET MENSENHAAR Het meten van de luchtvochtigheid kan op verschillende manieren plaats hebben. Er zijn speciale hygrometers in de handel, maar op de meteorologische stations stelt men de luchtvochtigheid vaak vast met een zoge naamde droge en natte bolhygromeer. De ze laatste heeft een nat lapje op de kwik- bol. Is de lucht erg droog, dan zal het wa ter snel verdampen en wordt veel warmte onttrokken, zodat de natte bolthermometer enkele graden lager aanwijst. Uit dit tem peratuurverschil wordt zowel het zogenaam de dauwpunt als de vochtigheidsgraad afge leid. Bekend zijn de haarhygrometers, waarin een ontvette mensenhaar word gebruikt. Deze sterk gespannen haar, wordt langer naarmate de lucht vochtiger wordt en korter als de lucht droger wordt. Een hoog vocht gehalte van de lucht in de herfst en winter kan bij sterke wind ook hoogst onaangenaam zijn. Bekend is de term „waterkoud" in ons land. Vooral de zogenaamde Hondsdagen (eind juli begin augustus) kenmerken zich dikwijls door zwoel, drukkend weer, waarbij de luchtvochtigheid, evenals de temperatuur, hoog is, met als gevolg een vrij grote damp- druk, zodat de volksterm „drukkend" aller minst vreemd is te noemen. (Nadruk verboden) NAAR HET BUITENLAND Het zou misschien wel goed zijn om eens wat ervaringen te verzamelen van meisjes, die schreven op een advertentie om in het buitenland te gaan werken en die, na van hun ouders toestemming te hebben verkre gen, hoopvol gestemd er op uit trokken. Het solliciteren naar het buitenland is bijna altijd hoopgevend, de advertenties zijn vol beloften en vol muziek. De correspon dentie, die daarop volgt, werkt alle be denkingen weg. Ze zullen het land leren kennen, ze zullen veel vrije tijd hebben voor hun taalstudie, de overtocht is gratis, de mensen lijken alleraardigst, ja, wat wilt U eigenlijk nog meer? Zie de zaak toch niet zo donker in; de inlichtingen kunnen toch niet beter? Neen, maar buitenlanders trekken meestal niet voor niets werkkrachten aan van verre. Ze eisen prestaties en waar voor hun geld, om van uitbuiten nog niet eens te spreken. Als je als jong kind bij vreemden in huis bent en je kunt, als je vrije tijd hebt, ner gens heen omdat je niemand kent daar, dan is het zo heerlijk om in die vrije tijd nog eens even iets voor mevrouw te doen, vooral als er veel kleine kinderen zijn. Maar mogen we anderzijds het jonge volk de kans ontnemen om ervaring op te doen en het desnoods slecht te hebben? Ervaring kun je nu eenmaal niemand geven, hoogstens het verhaal van je eigen ervaring, voor zover het aannemelijk en interessant te maken is en voor zover het niet gaat over bepaalde begrippen, die niet aanslaan bij jonge mensen van een be paalde leeftijd. Laten we eens luisteren naar de jonge onderwijzeres, bij wie ook niet alles aan sloeg, zeker niet de kwestie van het pen sioen. Zij wilde naar het buitenland. Je jaren daar tellen niet mee voor je pensioen. Pensioen, wat heb ik daaraan? Dat haal ik toch zeker nooit? Neen, pensioen haalt niemand ooit op zijn 21-ste. Het tweede niet te begrijpen begrip, dat het moest afleggen, was, dat de tijd vliegt en dat men pensioengerechtigd is voordat men het weet. Waarom wil je eigenlijk naar het bui tenland? Ik wil een taalacte behalen. Ik wil het huis uit. Ik wil wat van de wereld zien. Dat zijn allemaal doorslaande argumen ten, maar kan dat later niet, als je wat ouder bent? Neen, dan komt er niks meer van. Als je eenmaal een baan hebt, geef je die baan niet op om naar het buitenland te gaan. (Deze ervaring nemen ze dus wel aan...) Ons land heeft je zo nodig. Daar hebben ze me ook nodig, zegt ze met een breed en internationaal gebaar, dat het moderne voornemen moet accentueren om mee te werken aan een verenigd Europa. Zeg hier eens iets tegen? Waren wij niet net zo? Dus, ze gaat. Naar Frankrijk of Enge land of elders... En de kinderen in haar klas hebben haar voor het nakijken. Maar ze komt weer wel terug Als ze genoeg heeft van het kopjes was sen en het achterna draven van haar me vrouw en de kinderen. Als ze scheel van moeheid is door de slapeloze nachten en als ze misselijk is van het in de keuken zitten wachten tot iedereen klaar is met de maaltijd. Dan is ze ineens weer hier. Heb je het goed gehad? Nou, en of, ik heb veel van de wereld gezien en de taal geleerd, maar niet veel tijd voor studie en nou ga ik solliciteren; waar is de vacature? Nou ja, toe dan maar, een illusie minder kan wel eens goed zijn voor ons onderwijs. (Nadruk verboden) ZEVIBEL NIEUWS V isserij-coöperatie: Het is een verheugend feit, dat in de coöperatie voor de Zeeuwse Visserij een gestadige groei is waar te nemen. De plan nen om te komen tot een gezamenlijke in koop combinatie van de bestaande visserij De nieuwe ambulance wagen van het Thoolse Rode Kruis met chauffeur J. de Viet en helpster mevrouw van der Schaaff. (Zie ook pagina 1) Casettes Gero - W.M.F. en Keltum, M unten en sieraden in- en verkoop 'V oor U hebben wij folders van casettes en sieraden. Banden voor horloges in leer, horion, chroom, doublé en goud Reparatie van goud-, zilver- en uurwerken in eigen atelier. Oude sieraden kunt u bij ons laten moderniseren, Pj" onze specialiteit voor B.o.Z, en Omstr. is verlovingsringen Klokken, grote keus in Juba en Hermie, 3 jaar garantie. Horloges, 1 jaar garantie en 2 jaar verzekerd tegen diefstal. Oude sieraden van goud en zilver kopen wij in, ^S/erlovingsringen Constant en Desiree bewerkt en glad, En wij komen vrijblijvend bij u aan huis. ^Jummer van onze telefoon 5607, KORTEMEESTRAAT 33 BERGEN OP ZOOM Er vaart een Roode Kruisboot rond, Om zieken vreugd' te geven, En weer wat licht en zonneschijn In 't volle, open leven, Waar groene weiden langs hen gaan, En dorpen langs hen glijden, En zij, die helpen doen het graag Zich aan hun taak te wijden. Er rijden autobussen aan Met glundere bejaarden, Die op een wondermooie tocht Weer nieuwe kracht vergaarden, En arme kind'ren geeft men steun, En liefde weer van binnen, Men neemt ze met vacanties op In gratis pleeggezinnen. Men steunt de sanatoria, Die nooit vergeefs gaan vragen, Men brengt spontaan het geld bijeen Voor 'n invalide-wagen, En plots'ling staat hij voor de deur Door 'n liefdehand geschoven, Voor hem, die weer naar buiten mag, En 't haast niet kan geloven Misdeelde kind'ren blijft men trouw, Die worden nooit vergeten, Men vraagt voor vluchtelingen hulp En volgt zó zijn geweten. Melaatsen geeft men medicijn In verre, vreemde landen, Reikt hongerigen voedsel aan Met uitgestoken handen. Men klaagt: De wereld is zo hard, Zo vol van onbehagen, De volk'ren gaan van dag tot dag Elkaar zo slecht verdragen, Maar als we even dieper zien Naar volk en mensen tevens, Blijf dan maar hoopvol en goedsmoeds, Men brengt zo veel onzegbaar goeds In vele mensenlevens coöperaties zijn reeds in een gevorderd stadium. Juridische en economische adviezen: Er worden richtlijnen ontworpen voor een regeling vor het kosteloos inwinnen van juridische en ecnomische adviezen voor Zevibel leden. De bedoeling is dit te finan cieren uit het fonds dat gevormd is (en wordt) uit de restituties op de heffingen van het Visserijschap. Brochure „De Deltawerken en de toekomst van de Veer.se Vissers".- De onder deze titel van het Mnisterie van Sociale Zaken ontvangen brochure, is een onderwerp van bespreking geweest op de laatst gehouden bestuurs-vergadering van Zevibel. Er was veel critiek op de ogenschijnlijk zo gunstige en zeer goede maatregelen die waren getroffen ten gunste van de van Veere verdreven vissers door voornoemd Ministerie in samenwerking met de Commissie ex. artikel 8 Delta-wet. Door de Commissie van Acht van Zevibel zal hier t.z.t. commentaar op worden gegeven. Jaarvergadering van Zevibel: De jaarvergadering die ditmaal in Vlis- singen gehouden zal worden, is thans defini tief vastgesteld op zaterdag 21 juli 1962. Op deze vergadering zal o.a. als spreker optreden de heer dr. R. Boddeke, garnalen- bioloog van het Rijks-instituut voor Visserij- onderzoek te IJmijden. Visserijdagen in Zeeland: Werd reeds eerder medegedeeld, dat Zevi bel dit jaar aanwezig zal zijn op de Visserij- dagen te Zierikzee en Breskens, thans kan ook nog worden medegedeeld, dat de heer drs. A. C. Drinkwaard, bioloog aan het Laboratorium voor Visserijonderzoek te We- meldinge, heeft toegezegd op deze dagen een voordracht te willen houden met kleu ren dia's waarvan het onderwerp zan zijn: „Langs de havens van Zeeland, vroeger en thans".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 7