ZIN IN IETS BUZONDERS? IOOO Floratho 1962* Werkgroep Tuinbouw* De tent* Einddiploma en overgang bij de Lagere Technische School te Sint Maartensdijk maak 'n proefrit met de SPAREN voor meubelen of t.v. Dertien van de part-time cursus en zes en twintig einddiploma's van de dagschool RAADSVERSLAG SCHERPENISSE Nieuwe kleuterscholen in het verschiet. Aanvrage chr. kleuterschool kreeg unanieme steun. Herstel gemeentehuis* torentje en uurwerk. Verbetering Rijksstraatweg en uit breiding straatverlichting. A. VOS goede wcrkspreiding en na de aardbeien worden tomaten geteeld die nu al meer dan manshoog stonden met flinke trossen waarvan de eerste vruchten al wat gingen rijpen. Het was wel zichtbaar dat die pioniers het wél maakten en hun voorbeeld doet nu velen volgen zodat er ieder jaar méér kassen en warenhuizen worden gebouwd. eD grondsoort is dikwijls niet gemakkelijk (zware rivier- klei) maar die wordt met compost en tuinturf wel zodanig ver beterd wat zijn structuur betreft, dat er geregeld prima oogsten van komen. Na de middag werd een bezoek gebracht aan de proeftuin waar tevens een vakschool aan verbonden was, zodat theorie en praktijk hier wel kort bij elkaar liggen. Door het personeel werden wij door de tuin geleid met de nodige voorlichting. Er werd ondermeer ge wezen op: als men tot de bouw van staand glas overging, men in de éérste plaats moest letten op een dichte kas, ten tweede op een lichte kas, en ten derde op een zo goedkoop mogelijke kas. Een kas hoeft geen 100 jaar mee te gaan want 25 jaar is zeker voor de bouwer genoeg. In de aardb.eienteelt werd gewezen op het feit, dat het zeer belangrijk is dat men beslist zélf voor zijn plant- materiaal zorgt en terdege selecteerd, men kan dan altijd planten op het juiste moment. Ook in de bessen- en bramenteelt werd de nodige voorlichting gegeven wat misschien voor de een meer en voor de ander minder belangrijk was. Tot slot werd nog een bezoek gebracht aan de veiling, waar echter niet zoveel meer te zien was omdat de veiling al afgelopen was. Aan de aangevoerde partijen kon men wel zien dat de glasaardbeien al vér geruimd waren want er was veel tweede soort (kleiner van stuk). De veiling was in dit seizoen al flink over het drie millioen gulden omzet voor wat de aardbeien betreft. De totale velingomzet per jaar is 10.000.000,waarvan de helft van de aardbeien. Wat de vroege aardappel vooor het eiland Tholen is, dat is de aardbei voor Zalt- bommel en omstreken. Ook de chainpionteelt is er goed ingeburgerd zodat de veiling daarin ook per jaar een omzet heeft van 1.000.000,—. Omstreeks half zes werd de terugtocht weer aanvaard via Hedel - Den Bosch naar Oosterhout waar door de meesten van een warme maaltijd werd genoten. Gedurende de rit werd door de mensen van de Voorlichtingsdienst het belangrijkste wat langs de weg te zien was opgesomd zodat de reis niet eentonig werd. Na de maaltijd in Oosterhout werd het stadje eerst nog opgenomen en ging het weer verder op huis aan. Terwijl de jongeste deelnemers achter in de (lange) bus zaten te kwebbelen, lieten de ouderen het geziene en gehoorde nog eens de revue passeren en werd daar nog over van gedachten gewisseld. De algemene indruk is, dat Zaltbomel wat tuinbouw betreft in de goede richting is, wat ook mede te danken is aan de nu goede verkaveling en de steun en subsidie die aan de eerste twaalf pioniers werd verleend. Het zou voor de Thoolse herverkaveling beter uitgekomen zijn, als men vijf jaar eerder geweten had in welke richting hier de kleine boer zich zou begeven (tuinbouw met glas). Mogelijk dat er dan ook zoiets uit de bus zou zijn gekomen als wat nu in Zaltbommel met zoveel vrucht heeft plaats gehad. Dat dit niet zo is, kan en mag men niemand op verkavelingsgebied in de schoenen schuiven, omdat die toch al zoveel klippen had te omzeilen om zoveel mogelijk on rust te voorkomen want de Agrarische Sector bestaat uit meer delen dan de tuinbouw alleen. Mogelijk is alleen, dat men uit de uitgevoerde verkaveling lering verkrijgt voor de volgende. De al gemene indruk was wel bij oud en jong dat het een leerzame dag was geweest waarin voor velen voordeel is uit te halen uit het Eiland Tholen. Niet dat de kassen nu als paddestoelen uit de grond zullen verrijzen, wat beslist niet goed zou zijn. Velen die op den duur toch in die richting zullen gaan, zijn er nu nog niet rijp voor. De juiste innerlijke gesteldheid moet voor de meeste mensen hier in groeien, want ieder kan niet tegen plotselinge overgangen. Om in dat inzicht te geraken zijn juist, zulke voorlichtingsdagen zo nodig en beslist geen verloren tijd .zoals sommige toch menen. Na nog een consumptie tusen Roozendaal en Bergen op Zoom te hebben genuttigd kwam ieder nog vóór elf uur thuis met een dankbaar ge voel tegenover de organisators van deze dag, deze prettige en leerzame ontspanning te hebben meegemaakt. Namens vele reisgenoten: „een medeekscursist". Evenals vorige jaren heeft het Afdelingsbestuur der K.A.V.B. het voornemen een gladiolenbloemententoonstelling te organiseren op vrijdag 17 en zaterdag 18 agustus a.s. te Scherpenisse. Deze expositie zal worden gehouden in het voormalig koelhuis naast de groenvoederdrogerij. D ebeschikbare oppervlakte bedraagt 450 m2 welke voor de helft benut zal worden voor het opstellen van de bloemen, terwijl het overige deel zal worden verhuurd aan ver schillende standhouders met tuinbouwmaterialen, huishoudelijk ar tikelen enz. Van verschillende zijden is reeds belangstelling getoond. De mogelijkheid is echter nog open voor het huren van standruimte a f 4.Jm'2. In verband met organisatorische werkzaamheden dient deze opgave schriftelijk te geschieden voor 14 juli gericht aan de seer. P. C. J. Steendijk te Stavenisse. Alle leden van de vereniging hebben inmiddels bericht ontvangen aangaande deze tentoonstelling. Voor niet leden, die willen deel nemen, kan schriftelijk aangemeld worden tot 31 juli a.s. bij de secretaris. De inzendingskosten bedragen f 1.per bouquet. De bloemen dienen op woensdagavond 7 uur te worden afgegeven bij het koelhuis. Het is goed er op te wijzen dat de bloemen vol doende lang op steel worden gesneden. In voorgaande jaren kwam het voor dat de bloemen voor een prijs in aanmerking zouden zijn gekomen wat kleur en kwaliteit betreft, indien ze maar lang genoeg gesneden waren geweest. In afwijking van voorgaande jaren is het maken van een eigen stand toegestaan, naar eigen smaak en keus. Het bestuur heeft op verzoek de medewerking verkregen van de Bdoemist Th. van Gurp te Beren op Zoom die op deze tentoon stelling het arrangement zal verzorgen. De ruimte is uitstekend geschikt voor dit doel; de verwachting is dat de bloemen van goede kwaliteit blijven tijdens de tentoonstelling vanwege de koelte die in het gebouw heerst. De gladiool neemt een steeds belangrijker plaats in, in het bouw plan beneden de grote rivieren. Ruim 50% van het totale areaal gladiolen wordt in dit gebied geteeld. Tevens is hier nog gewezen op de belangrijkheid van de Bloem bollenteeltvakschool te Steenbergen, die a.s. herfst zal beginnen. Bij voldoende belangstelling kan dit een uitbreiding betekenen van de bloembollencultuur in ons gebied. Het is te hopen dat vele Tholenaars deze vakschool zullen bezoeken; want kennis is macht. Met grote belangstelling zien wij de „Floratha 1962" tegemoet. Opening van de tentoonstelling op 17 augustus om 16.00 uur. P. C. J. Steendijk, secr.-pen. De bedrijfsstudiegroep voor Tholen en Sint Philipsland heeft in haar bestuursvergadering van 28 mei j.l. een werkgroep voor de tuinbouw gevormd. In deze werkgroep hebben zitting de heren C. E. W. Steendijk te Stavenisse (voorzitter) A. Lindhout te Sint Maartensdijk, J. van Dijke te Tholen en J. van Popering te Sint Annaland. Ondergete kende is als adviseur aan deze groep toegevoegd, terwijl voor Sint Philipsland nog iemand aangewezen moet worden. Misschien zult u zeggen: „Weer een orgaan er bij die zich met de tuinbouw gaat bemoeien". De bedoeling is niet om bij de vele organen die er zijn er nog een te voegen, maar om bepaalde aktiviteiten samen te bundelen. Om een overkoepelend geheel te krijgen boven de plaatselijke af delingen en kernen. De streekverbeteringscommissie heeft tot nu toe verschillende ak tiviteiten op tuinbouwgebied georganiseerd b.v. lezingen, demonstra ties, excursies en cursussen. Als deze commissie per 1964 gaat verdwijnen, dan moet er iets zijn die deze taak overneemt. De werkgroep heeft intussen op 12 juni vergadert. Besloten werd het volgende op touw te zetten. 1. Twee avondexcursies naar het kleinfruitproefveld bij de veiling en de bedrijven van J. Slager en L. Hage te Sint Annaland. Deze excursies zijn intussen gehouden en hadden 22 en 36 deelnemers. 2. Een aardbeienselektiewedstrijd (zo mogelijk plaatselijk) de organisatie is aan de gang. 3. A.s. winter zal een studieclub gevormd worden van glastuin ders en aspirantglastuinders. 4. Er zal voor gladiolentelers een excursie worden gehouden langs verschillende proefpercelen op het eiland. 5. In het komende winterseizoen zal men proberen twee excur sies te houden voor witloftrekkers. Een op het eiland zelf en een naar een witlofcentrum. 6. Ook zal aan de teelt van augurken op een of andere manier aandacht besteed worden. In de volgende vergadering (augustus) zal het winterprogramma worden uitgewerkt. B. Baijense ass. R.T.V.D. Veel is er geschreven over wat er op de „Thoolse daqen" qe- beurde. Als tijdelijke inwoonster van de tent wil ik daar zo maar wat over vertellen. Dinsdagavond bij het opzetten ervan, wat gebeurde bij nogal I straffe wind en enkele buien, was de stemming prima. Er was heel wat mankracht voor nodig de masten overeind te zetten. Woensdag was het de hele dag een gehamer en passen en meten, hier een wand, daar een schot en zelfs netten als wand, het werd wat. Donderdag echter zag je het naar het resultaat groeien, wel een beetje jachtig, maar alles in een prettige stemming. De „oude kamer" van de Bond van plattelandsvrouwen was wel een beetje middelpunt. Hoe kom je aan dat behang! waar kan dit en waar dat. Toen dan ook het bed in de bedstee lag, moest eerst een van onze helpsters er in en op de foto. Wat werd de kachel, een pronkstuk in onze kamer keurig be handeld, door hen. De lamp kreeg een extra balk, en werd be handeld als het duurste porcelein, hulde aan al onze helpers. Toen vrijdagmorgen de voorzitter de „Thoolse dagen" opende was de inwoning van de tent compleet. De modernste naaimachines, huishoudelijke apparaten, eet- zit- en slaapkamer en keuken naast de oude Thoodse kamer, waar ook twee dames in Thoolse dracht gestoken zaten. De breikous, de stoof bijna alles was er, alleen de poes ont brak. De reacties waren prachtig om aan te horen, vooral van de ouderen, die zich terug waanden in hun jeugd. Toch al was het mooi, zouden ze toch geen van alleen terugwillen. Jammer dat we er straks voor naar het „openlucht museum" zullen moeten, om zo een wand compleet met bedsteden en „spinne" eens te kunnen zien. Met het schoorsteentje met zijn consoles, pre cies zo, s middags was er bezoek in de oude kamer werkdracht met haakmuts en bonte schort, werkdracht met „platje" met zwarte schort, Mooie lange muts met bijpassende sieraden, en een in lange muts, sieraden en bruidsjapon. Al met al deed het velen goed te zien hoe het zo ongeveer 50 - 60 jaar terug was. De dames van de Bond van plattelandsvrouwen afd. Poortvliet weerden zich geweldig om de voorraad „kniepertjes" op peil te houden. Ze kregen dan ook amper de tijd hun buren eens van een kopje koffie te laten genieten. Evenzo de meisjes van de Z.P.M., geweldig, gezellig zag hun „stand" er uit, de fleurige schalen en de fleurige meisjes De hele tent maakte een echt prettige indruk en alle inwoners hadden dan ook echt gezellige dagen. De inwoning was geen straf. Mag ik dan ook alle inwonenden nogmaals dank zeggen voor de prettige medewerking en alle helpers voor de hulp. Jammer dat niet meer Thoolse middenstanders dit aangrijpen om de reacties van het publiek te horen en te zien en van de gele genheid gebruik maken om samen te werken met de Huishoudelijke voorlichting. J. W. van Gorsel-v. Westen „Bij de Marine moet je zijn" dit zo bekend liedje klonk via gitaar en accordeon als muzikale omlijsting van een door leer lingen opgevoerd schetsje „Keuring bij de Marine" door de gym zaal van de Lagere Technische School te St, Maartensdijk op vrijdagmiddag 13 juli 1962. Een vrolijk slot van een spannende middag. De middag van einddiploma en overgang. Woensdag daaraanvoorgaande waren reeds dertien getuigschriften uitgereikt aan evenzovele leerlingen, die de tweejarige part time cursus hadden gevolgd. Leerlingen, die dus al in de praktijk zijn met het einddiploma van de dagschool op zak, maar zich gedurende één dag per week via de LTS nog verder bekwamen. En vrijdag waren het zes en twintig cursisten, die met het eind diploma van de vierjarige dagschool naar huis togen om straks welgemoed de nodige ervaring te gaan opdoen in de ongetwijfeld wat hardere leerschool van het grote mensen leven. Op deze laatste middag van het LTS- schooljaar 1962 was er de gebruikelijke cermonie in de grote gymzaal, de plechtig heid van het einddiploma. Het gemeentebe stuur van Sint Maartensdijk werd vertegen woordigd door de beide wethouders, de he ren A. J. op den Brouw en C. J. Bazen. Er waren enkele afgevaardigden van de commis sie van Toezicht en met de directeur de heer J. van Vredeveld het voltallige lerarencorps. Met vanzelfsprekend zo goed als alle LTS leerlingen. Na een begroeting door de directeur van de officiële personen, wees hij de jongelui op het voor hen zo bizondere uur. Een aan tal gaat de school verlaten met het eind diploma op zak om in het bedrijf te stap pen. Voor de anderen is het het einde van een schooljaar met overgang. In het alge meen, zo concludeerde de heer van Vrede veld, mogen we niet ontevreden zijn over de verrichtingen van de leerlingen. Er waren er een paar, die het slechts tot een voor waardelijke overgang hebben gebracht en in een enkel geval moest een minder pret tige beslissing worden genomen. Voor allen die het laatste cursusjaar liepen is het re sultaat wel goed, want niemand moest voor het einddiploma worden afgewezen, zo be sloot de directeur zijn welkomstwoord. VEEL SUCCES Namens het gemeentebestuur sprak wet- houdero p den Brouw Door ambtsbezigheden was de burgemeester tot zijn spijt verhinderd, aldus de wethouder, met voor spreker als enig voordeeel, dat hij nu het genoegen had de gediplomeerden te mogen feliciteren. Ik heb enkele rapporten ingezien, zo merkte de wethouder verder op en de een heeft het er wat beter afgebracht dan de ander. Men kan ook niet allemaal gelijk over de streep gaan. Jammer vond hij het voor hen, die niet zijn overgegaan. Volgend jaar beter. Uit de rapporten bleek ook dat er heel goede bij zijn, maar voor iedereen is het doenbaar en spreker was er van overtuigd, dat de le raren bereid zijn om te helpen, waar dat wordt gevraagd. Ik hoop dat jullie van het geleerde zult mogen profiteren en dan als het kan met minder bromlawaai dan tegen woordig zo vaak door de jongelui wordt geproduceerd. Jongens, doe ook verder je best, aldus besloot dhr. Op den Brouw zijn felicitatie tot de gediplomeerden en tot de genen die waren overgegaan naar een hogere klas. Het was eveneens dhr. op den Brouw die aan de twee best gediplomeerden een prijs uitreikte namens het gemeentebestuur. Bij de metaalafdeling was dan Jan Snoep uit Sint Annaland, die die met 157J^ punt tot een record had gebracht. Over de 19 vakken, waarvoor een cijfer wordt gegeven betekent het namelijk een gemiddelde van 8.3. Inderdaad wel een prijs en felicitatie waard. Bij de afdeling timmeren bleek Mart de Rijke uit Stavenisse de beste cijfers te hebben. Het gemiddelde lag weliswaar wat lager dan bij Jan Snoep, maar toch was ook door deze eindcursist prima werk geleverd. Nadat de heer van Vredeveld de namen van gediplomeerden en bevorde leerlingen had genoemd, reikte wethouder op den Brouw de diploma's uit. De directeur bracht vervolgens dank aan het gemeentebestuur voor de ook in dit schooljaar weer verleende medewerking, de commissie van toezicht, de leraren en congierge De Viet met de dames die 'met hem voor het onderhoud van de school zorgden. De jongelui feliciterend merkte de directeur op, dat de gediplomeerden nu zul len denken de vrijheid in te gaan. Aan de schoolbanken zit nog min of meer de ge dachte van dwang, maar als men in het be drijf gaat werken, meent men in de vrij heid van het leven te stappen. Maar ook daar worden eisen gesteld. Er gelden de zelfde regels: leren en werken, werken en leren. Hij hoopte dat men van alle nu ge slaagden in de toekomst zou kunnen zeggen: een keurige kerel en een knap vakman. Veel succes verder, aldus dhr. Van Vredeveld. SPORTKAMPIOEN Op de LTS doet men ook aan de nodige ontspanning voor de jongens. Daarbij wordt het wedstrijdelement ingeschakeld. Jaarlijks is er de sportkampioen en jaarlijks ook wordt de klas aangewezen, die de meeste sport- punten veroverde. Individueel kampioen was dit jaar Cor Polderman uit Scherpenisse, die met 54 punten ver boven de rest uit torende. Met nummer twee Mas Vinjé, eveneens uit Scherpenisse, was het verschil nog altijd 18 punten. Overigens kwam dit jaar dus Scherpenisse goed voor de dag. De beste klas was 3 metaal met 31 pun ten. En van de jongens tot en met 13 jaar was C. van Oeveren uit Stavenisse nummer één en Piet van Ast uit Scherpenisse nummer twee. Voor de best geklasseerden was er een prijsje aanwezig. En voor iedere prijs winnaar een flink applaus van de jongelui. EEN SCHETSJE EN EEN LIEDJE Na de spanning van de uitslag was er ditmaal niet de gebruikelijke ontspanning door middel van een te vertonen filmpje, maar zorgden de leerlingen zelf voor een vrolijk slot. Met een voorbereidende mede werking van enkele leraren (schrijven van scenario) werden door een aantal leerlingen een schetsje en liedje gebracht wat het bi zonder deed. Een conferencier, muzikale omlijsting door twee Majoha's uit Scherpe nisse en met „beroepsvoordrachtkunstenaars" werd het nog een reuze gezellig uurtje tot besluit of als een vrolijk begin van de tot eind augustus durende vakantie. Ook bij de LTS zit dit schooljaar er weer op. En voor 26 gediplomeerden voor goed. Gefelicieerd en verder veel succes met een hopelijk in de streek goede werk kring. DE GEDIPLOMEERDEN Het eindgetuigschrift van de Part-time cursus voor metaalbewerken werd behaald door: M. van den Berg, J. C. Geluk, C. J. Stoutjes- dijk en J. Noom van St. Maartensdijk. C. J. Gaakeer van Stavenisse L. van 't Hof en C. Heijboer van Sint An naland. J. G. C. Geuze en I. de Graaf van Stavenisse Een cursist werd afgewezen door het maar ten dele volgen van de opleiding. Voor timmeren: C. van den Hoek van Sint Maartensdijk J. van Poortvliet en J. M. Soeters van Sint Apnaland G. van Ast van Scherpenisse Een cursist werd afgewezen. Part-time cursus: Bevorderd van de 1ste naar de 2e klasse afd. timmeren: M. A. van Prooijen, A. K. Riedijk, H. de Vos, M. C. Westdorp en C. Westdorp van Stavenisse F. J. den Engelsman van Sint Annaland J. Bijl van Tholen M. van 't Hof, I. W. Nortier en P. W. van der Male van Poortvliet G. M. van der Werf van Scherpenisse Van 1 naar 2 afd. metaal: H. Knuist, Sint Maartensdijk M. Moerland en A. Neele van Stavenisse W. M. van Vossen van Sint Annaland A. J. Lindhout en J. A. Pipping van Oud Vossemeer G, de Jonge van Poortvliet. EINDDIPLOMA L.T.S. afd. metaalbewerken: J. P. Boogaard, E. van Haaften, J. Kloet, C. Polderman en J. Pot te Sint Maartensdijk W. I. Wielaard en B. Goedegebuure te Sta venisse M. A. van Beek, C. P. Fase en J. J. Snoep te Sint Annaland P. M. J. van Beek. A. W. Blaas, P. J. Mos selman, P. Schot en L. Tichem uit Tholen J. Hennekij uit Poortvliet. afd. timmeren: Ph. Lindhout en L. Oostdijk te Sint Maar tensdijk M. de Rijke van Stavenisse J. van Driel en M. Istha te Oud Vossemer P. de Hond, J. J. van Poppel en A. Verburg van Tholen J. Ligtendag van Poortvliet C. J. de Graaf van Scherpenisse Bevordering Van 2 naar 3 metaalklasse D. F. Bentschap Knook, W. J. C. van Houdt C. D. Vermeulen, J. Stoutjesdijk, M. M. van Gorsel en F. Ph. A. Meeuwissen van Sint Maartensdijk H. Q. Janse, C. K. van Oeveren, P. J. Quist en F. Keur van Stavenisse W. Bazen van Sint Annaland J. J. Geuze van Oud Vossemeer A. L. Berkeij en C. J. Suurlant van Poort vliet K. H. Uijl en M. IJzerman van Scherpenisse Van 2 naar 3 timeren: C. Geluk en J. Stoutjesdijk van Sint Maar tensdijk W. H. Klippel en C. Lemson van Stavenisse P. Goedegebuure, J. P. Moerland en M. P. Rijnberg van Sint Annaland A. J. van Gorsel en J. H. van Gorsel van Oud Vossemeer T. W. Nieuwenhuize van Tholen J. A. Krijger van Poortvliet en M. C. Vinjé van Scherpenisse Niet bevorderd 1 leerling Van IA naar de 2e klasse M. D. Bentschap Knook, J. Bijl, W. I. van Dijke, A. van de Ree en J. van de Rhee van Sint Maartensdijk A. M. van Prooijen van Stavenisse P. C. Burgers, M. A. Soeters en J. van Vossen van Sint Annaland A. C. Aarnoudse en H. A. van Dalen van Oud Vossemeer W. Anthonisse van Tholen M. Bolier, C. M. van Haaften, C. Jobse, J. Niemantsverdriet, M. J. Uijl en W. J. Ou- desluis van Poortvliet, Ph. M. Jasperse en G. C. Quaak van Scher penisse. Niet bevorderd 1 leerling Van 1B naar de 2e klas: A. W. Bazen, P. L. L. van Beveren, G. van t Slot Sint Maartensdijk M .P. van Bloppoel en R. Vermaas van Stavenisse M. P. van Dijke, J. M. Eelenbaas. C. I. Stols, C. Uijl en M. M. Moerland van Sint Annaland M. van Dalen van Oud Vossemeer S. Cornelisse van Tholen J. Geuze, R. J. van 't Hof, A. S. Suurland en L. M. de Wit van Poortvliet P. van Ast, J. J. Bolier en M. C. van der Slikke van Scherpenisse Niet bevorderd 1 leerling. De in tegenwoordigheid van alle raads leden gehouden openbare vergadering te Scherpenisse stond onder leiding van bur gemeester D. C. Bouwense met de secretaris A. L. G. van Doorn als notulist. De voorzitter merkte in zijn openings woord op, dat na deze raadsvergadering waarschijnlijk nog eenmaal tegen eind augustus in de oude samenstelling zal worden vergaderd, waarbij dan van niet terugkerende leden afscheid wordt genomen. De onderhandse aanbesteding voor de bouw van 4 woningwetwoningen werd door ge deputeerden goedgekeurd. Afgewezen wer den subsidie-aanvragen van de R.K.Stich- ting voor Geestelijke volksgezondheid en van het Kath. Militair Vormingscentrum. ZITPLAATS VOOR BEJAARDEN. De heer J. Bolier en enige andere bejaar de inwoners vragen de betonnen kolommen op de Spuidam niet te slopen, omdat ze steeds een aantrekkelijke zitplaats zijn voor de bejaarden. Het zijn de betonnenkolommen van de oude Spuidammuur, waar het (uit de wind) altijd goed zitten is en waar door bejaarden veel gebruik van wordt gemaakt. B en w achten het verzoek op zichzelf dan ook wel gerechtvaardigd, maar zowel aes- thetisch (het is geen gezicht) als om tech nische redenen stuit het handhaven op be zwaren, Wel willen b en w iets laten maken als zit- en staanplaats voor de oudere inwo ners. Over de uitvoering kan altijd nog worden beslist, maar de genoemde plaats is inderdaad zeer geschikt. Allen zijn het er met b en w over eens, dat men daarvoor iets in de plaats moet geven en dat het in elk geval windbeschut moet zijn. Een verzoek van de Stichting Zeeuwse Stu diefonds om verhoging der subsidie van 5 op 10 cent per inwoner wordt aangehou den opdat b en w zich hieromtrent nader kunnen orienteren. In het uitbreidingsplan staat de gedichte Pluimpot voor een groot deel aangegeven als recreatiegebied. Staatsbosbeheer maakt bezwaar tegen deze term voor het geheel en wil het omschreven zien als natuurreservaat, tevens recreatiegebied. Ook dit bezwaar wordt nog aangehouden om het nader te bestuderen,. de spaarbank met volledige bankservice BOUW NIEUWE KLEUTERSCHOOL Het bestuur van de ver. tot stichting en instandhouding van een school voor chr. voorbereidend lager onderwijs ter plaatse vraagt de raad medewerking bij de bouw van een nieuwe kleuterschool. Aan de hier bij gestelde voorwaarden, is voldaan (mi nimum aantal kleuters van 20 en verklaring ouders, storten waarborgsom, enz.) De be doeling is een éénlokalige school te bouwen voor 40 kleuters. Het bestuur wenst de school te stichten op het bouwterrein aan de Laban Deurloostraat, achter de woningen 1 tot en met 15. Automobielbedrijf OUDELANDSESTRAAT 3-6 THOLEN - TEL. 01660-565 B en w verklaren, dat niet alleen aan de gestelde voorwaarden is voldaan, maar dat er ook geen reden tot weigering gevonden kan worden in een nog goede situatie van het oude gebouw. Slechts omdat er geen nieuwe school was, kreeg men nog onthef fing in het huidige gebouw school te houden B en w stellen dan ook voor om de gevraag de medewerking te verlenen. Daarbij moet dan de raad een beslissing nemen of het al dan niet tot stichting van een openbare school zal overgaan. Daartoe zal men mins tens 30 kleuters moeten hebben of in bij zondere gevallen minimaal 20. Omdat er twee kleuterscholen ter plaatse zijn, is die kans er hoegenaamd niet. Het valt daarom b en w niet moeilijk om voor te stellen geen openbare kleuterschool te stichten. De voorzitter verwachtte dat het ook bij het bestuur van de andere kleuterschool niet zo lang meer zal duren of men zal komen vragen ook aan haar medewerking te geven voor de bouw van een nieuwe school. Nie mand van de raadsleden voelde re behoefte aan nog een openbare kleuterschool van ge meentelijke zijde te gaan stichten en gaf zijn fiat aan het verzoek om medewerking tot bouw van een nieuwe chr. kleuterschool. MEUBILAIR EN LEERMIDDELEN Het bestuur van de bijz. lagere school, uitgaande van de Ger. Gemeente, heeft het verzoek gedaan medewerking te verlenen bij aanschaffing nieuwe schoolmeubelen en nieuwe leermiddelen. Voor de nieuwe lich ting zijn niet voldoende leermiddelen sets aanwezig. Er zijn nu 90 leerlingen en 1 september is men aan minstens 92, zodat men met name voor de eerste klas aanvulling nodig is. Tegen deze aanvulling heeft de mand bezwaar. VERBETERING RIJKSSTRAATWEG Een gedeelte van de Rijksstraatweg werd in beheer en onderhoud van het waterschap overgenomen. Door de herverkaveling zou de weg worden verbeterd, waartoe de Ned. Heide Maatschappij een plan heeft opge maakt met begroting. Men zal deze verbete ring nu samen gaan spelen. De herverkave ling betaalt tot de 3.50 m breedte en de ge meente de rest plus riolering. In dit bestek is eveneens opgenomen het rioleren van een gedeelte van de Langeweg. Met een af schrijving in 30 jaar willen b en w dit werk opdragen aan de Heide Mij. De heer Polderman begrijpt hieruit dat b en w het niet tot een openbare aanbesteding willen komen. De voorzitter, evenmin als de wethouders zien er voordeel in. Alle leden kunnen zich hierna met het voorstel vereni gen. De heer IJzerman zag op het plan, hoe het hoofdriool juist aan de andere kant van de woningen komt te liggen. Dat betekent dus voor de bewoners een langere aansluiting. Is het niet voordeliger dat hoofdriool aan de andere zijde van de straat te leggen? De voorzitter zegt niet te weten of dit tech nisch mogelijk is, maar wil deze suggestie wel aan de Heide Mij doorgeven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 4