WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Politiek. Praktische aanwinst voor Thoolse Rode Kruis. Thoolse Ingelanden in de contra-mine. Plaatselijk nieuws. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Nieuwsbrief. VERSCHIJNT IEDEREIDONDERDAG NIEUWE AMBULANCEWAGEN. De schapen op de eerste Thoolse Dag, DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 18e jaargang No. 36 19 juli 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Abonnementen 2.70 per halfjaar Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Redaktie Ring 66. St. Annaland - Telefoon 01665-375 franko p.p. 3.30 inkassokosten Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Prijs per nummer 15 cent Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Het handwoordenboek der Nederlandse Taal van Koenen omschrijft „politiek" als volgt: Staatkundig, op de politiek, de staatkunde betrekking hebbende, ook: geslepen, handig- schrander. „Geslepen wordt dan verder aangeduid als: scherpzinnig, inzonderheid ongunstig: listig, doortrapt. Ieder heeft wel eens de uitdrukking ge hoord: politiek is vuil. Merkwaardigerwijs wordt deze uitdrukking lang niet altijd ge bezigd door hen die graag in de contramine zijn en op alles en iedereen kritiek hebben, doch ook door personen, die als eerzame en verdraagzame burgers bekend staan. Sommigen gaan zo ver om te beweren, dat men in de politiek niet eerlijk kan zijn. Zij, die er ernstig naar streven om in het dage lijks leven tegenover een ieder en in alles eerlijk te zijn, zouden volgens hen, wanneer zij hun geweten geen geweld willen doen, geen zitting kunnen nemen in een politiek college. Laten wij hopen dat zij, die zo redeneren het niet bij het rechte eind hebben en dat eerlijke mensen wèl aan politiek kunnen doen, ofschoon moet worden toegegeven dat in de politiek andere criteria schijnen te gelden dan in het dagelijks leven- Als politieke colleges moeten worden aan gemerkt de Eerste en Tweede Kamer der Saten-Generaal, de Gedeputeerde Staten, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden. Nu ligt aan elke handeling van enige be tekenis, die wij verrichten, een motief ten grondslag en wij willen met het verrichten van een handeling enig doel bereiken. Het gaat er nu maar om of het doel goed is en welke middelen ter bereiking van het be oogde doel worden gebruikt. Als het goed is zullen dat toch geoorloofde middelen dienen te zijn. Het is toch niet zó, dat wij mogen zeggen: het doel heiligt de middelen. Men hoort wel eens van iemand, die voor het eerst zitting krijgt in een politiek college, dat hij niet politiek geschoold is. Met „poli tiek geschoold" wordt dan waarschijnlijk iets anders bedoeld dan eerlijk en rechtvaar dig te zijn. Om dat te zijn heeft men immers geen politieke scholing nodig. Tussen haakjes: hebt ge wel eens ge hoord dat men voor het lidmaatschap van een politiek college de nodige bekwaamheid en geschiktheid dient te bezitten, alsmede de capaciteiten om de door een dergelijk college te behandelen zaken te kunnen be studeren en zich daaromtrent zelfstandig een oordeel te kunnen vormen? Men zou denken dat dit toch wel een eerste vereiste is. Eigen aardig genoeg schijnt dit bij de samenstelling van candidatenlijsten voor het lidmaatschap van politieke colleges vaak niet aan de orde tekomen. Hieruit blijkt nu dat „aan politiek doen" toch weer iets anders is dan het uitoefenen van een beroep, waarvoor in de regel wèl vakkennis vereist is. In de omschrijving die Koenen van „poli tiek" geeft komt ook het woord „geslepen" voor. De begrippen „geslepen en „eerlijk,, staan tegenover elkaar als water en vuur. Geslepen en tevens eerlijk zijn is naar onze mening onbestaanbaar. Eerlijke geslepenheid zou gelijk staan met droogtegevende nattig heid. De mens wordt wel eens minachtend een kuddedier genoemd, welke aanduiding be tekent dat hij geen persoonlijke mening heeft. In het midden latende of dit juist is komt het ons voor, dat het publiek ook wel Üens blijk geeft bepaalde dingen terdege te be grijpen. Het kan daarom gebeuren dat het publiek met betrekking tot een bepaalde gedraging van een lid van een politiek col lege zegt: „da's politiek". De kwalificatie: „Da's politiek" zal wel licht van toepassing zijn op de volgende gedragingen. In vele gevallen waarin de eerlijkheid en rechtvaardigheid als het ware om een op lossing schreeuwen en de stenen, indien zij spreken konden zouden spreken, als een lid van een politiek college bij de behandeling daarvan er het zwijgen toe doet, indien geen partij- of persoonlijke winst, verhoging van eigen eer of aanzien te behalen is. Wanneer men als lid van een politiek college, volgens eer en geweten niet anders dan vóór een bepaald voorstel kan stemmen, doch dit om welke reden dan ook liever niet doet, zich aan zijn plicht ontrekken door zich vóór de stemming te verwijderen en nadat de stemming heeft plaats gevonden weer in de vergaderzaal terug te keren. Ofschoon het partijbelang eist dat men zitting neemt in een bepaald college dit niet doen, indien het niet strookt met zijn per soonlijke materiële belangen, doch het wèl doen als het persoonlijk materieel belang er mee gediend wordt. Het zal de lezers niet moeilijk vallen om de genoemde voorbeelden uit te breiden. Het kan ook gebeuren dat een zaak, waar bij de belangen van personen betrokken zijn zoals men dat pleegt uit te druk ken in het politieke vlak worden getrok ken. Dit betekent dan meestal dat het partij belang een woordje gaat meespreken, de ene partij de andere gaat verwijten en an dere maatstaven worden aangelegd dan wan neer een rechterlijk college de zaak zou behandelen. Het gebeurt dan niet zelden, dat de zaak waar het eigenlijk om gaat naar de achtergrond wordt gedrongen. Zouden om deze reden niet de meeste conferenties, ook op hoog niveau, mislukken ondanks de veel al mooie bewoordingen waarmede het doel dier conferenties wordt aangekondigd? Behalve in de zin zoals wij hierboven aanstipten wordt het woord „politiek" ook wel gebezigd in een geheel andere zin, in dien namelijk wordt gesproken over de woningbouwpolitiek, de economische- de financiële- en de belastingpolitiek, waarmede dan bedoeld wordt de gedragslijn, die de overheid volgt met betrekking tot de wo ningbouw, de economie enz. Het doel van dit artikeltje is niet alleen om het een en ander te signaleren. Laten wij, voor zoveel dat in ons vermogen ligt er aan medewerken dat ook in de politiek de eer lijkheid en rechtvaardighed worde betracht. Wanneer wij namelijk niet oppassen gaan wij dingen, die in de grond der zaak door en door fout zijn beschouwen als iets dat onafwendbaar is en waaraan niets te ver anderen valt, zoals de weersgesteldheid waarop wij ook geen invloed kunnen uit oefenen. Het is niet voldoende dat het beginsel program van de partij waartoe men behoort en waarop men zich voor de verkiezingen placht te beroepen, het met zulke schone woorden zegt, dat de partij het volk gere geerd wil zien overeenkomstig Gods Woord. Zal het goed zijn dan zullen wij bij al onze gedragingen dit Woord tot richtsnoer moe ten nemen en derhalve er naar handelen, ook al zouden wij daardoor materiële schade lijden. Zou de Allerhoogste Zijn Zegen ge bieden over handelingen die niet eerlijk zijn? Wordt dit door ons wel genoegzaam over dacht? En voor partijen met andere normen, zullen toch ook die normen basis moeten zijn. Van nature is de mens oneerlijk, huichel achtig en leugenachtig. Men bedenke even wel dat dit niet als een verontschuldiging kan gelden, aangezien de mens begiftigd is met rede en verstand en zeer wel weet het verschil tussen goed en kwaad. Laten wij daarom trachten in alles eerlijk en rechtvaardig te zijn, ook in de politiek. De kring Tholen van het Nederlandsche Roode Kruis heeft er vlug werk van gemaakt. Nauwelijks had de laatste van de zeven gemeenteraden haar unanieme goedkeurig gehecht aan het voor stel van burgemeester en wethouders met een bedrag van vijftien cent per inwoner tegemoet te komen aan de exploitatiekosten van een nieuwe ziekenauto, of ze arriveerde reeds in St. Maartensdijk. Hef was beslist nodig. De oude voor dat doel gebruikte Rode Kruiswagen was namelijk niet meer dan een kolonnewagen, welis waar ook. ingericht voor ziekenvervoer, maar daartoe toch niet bizonder geschikt. Bij de gezonde kolonneleden kraakten de botten wel eens bij vervoer met deze auto, laat staan dat er een ernstige patiënt in vervoerd moest worden. Kortom, het moest wel ver anderen. En het is veranderd. Door een gloednieuwe, moderne, praktische ambulancewagen. Tot en met geschikt voor zieken vervoer. Met daarbij dhr. Joh. de Viet als chauffeur en mevrouw van der Schaaff, beiden van St. Maartensdijk, die elke minuut paraat zijn, wanneer een oproep volgt. De nieuwe ziekenauto werd dezer dagen aan de gemeentebesturen getoond. Met uit zondering dan nog van de gemeenten Tholen en Oud Vossemeer waarvoor het op dat moment niet gelegen viel door uitstedigheid, enz. Maar in de andere gemeenten kwam ze wel. En kreeg de unanieme goedkeuring van de bestuurders, die hun medewerking aan de exploitatie hebben toegezegd. Zoals ze daartoe ook met unanieme instemming hadden besloten: van Tholen tot Stavenisse van Poortvliet toe Sint Annaland toe. Een te waarderen beslissing, ook al zal bij voorbeeld een gemeente als Tholen zich ook met deze nieuwe wagen blijvend tot Bergen op Zoom wenden, omdat de oproep daar vanuit deze gemeente altijd sneller kan worden beantwoord. Maar de beslissing werd ook niet genomen om daarvan in de eerste plaats gebruik te maken voor het wat we nog zouden kunnen noemen „normale" zie kenvervoer. Dit „normaal" dan in de bete kenis van patiënten, waarvoor een zieken wagen nodig is. Nee, in eerste instantie viel dit besluit, opdat men over een eigen wagen zou kunnen beschikken bij eventuele calami teiten. En dan geldt het evenzeer voor Tho len, Oud Vossemeer als voor welke ge meente ook. In de tweede plaats beschikt men en dat dus vooral de verder van Bergen op Zoom gelegen gemeenten over een zie kenwagen, die dus door elke gemeente kan worden opgeroepen, wanneer de plaatselijke arts dat nodig oordeelt. En dan is men ver zekerd van een uitstekend geoutilleerde zie kenwagen. Laag, waarin de brancard handig kan worden ingeschoven via de rail en niet meer geheel moet worden ingedragen, waar in elke ruimte benut werd voor opberging verbandmaterialen en verplegingsartikelen, die nodig kunnen zijn. Compleet uitgerust. IN GOEDE HANDEN Deze nieuwe ambulance wagen is aan de zorgen toevertrouwd van de Rode Kruis- chauffeur Joh. de Viet, de concierge van de Lagere Technische School. En daarbij is de wagen in goede handen. Samen met me vrouw van der Schaaff, zijn buurvrouw, die als verzorgster van de patiënten onder weg meegaat, kan men er van opaan ze elk uur van de dag gereed te vinden. Gereed voor het belangeloos te verrichten Rode Kruiswerk in dienst van de naaste. Geluk kig dat het niet elk uur van de dag nodig is. Of van de nacht. Maar als er een oproep komt is men paraat. Wanneer 's nachts de telefoon gaat bij De Viet, roept hij direct aan zijn vrouw, als dat het geval is: „Rode kruis", die op haar beurt met een tik op de slaapkamermuur mevrouw van der Schaaff wekt. Terwijl dhr. de Viet de am bulance wagen haalt, staat mevrouw van der Schaaff klaar. Overdag is het niet an ders. De welwillende medewerking in de LTS maakt het dhr. De Viet mogelijk zijn taak daar onmiddellijk te laten rusten, wan neer er een oproep komt. Dag en nacht gereed. Het mag bij dit bericht over de nieuwe ambulancewagen wel met dankbaarheid onderstreept wor den dat deze personen dit werk willen doen. Het is ook voor hen prettig, dat er nu een zo goede uitrusting beschikbaar is. Een ziekenauto, waarin naast een liggen de patiënt ook nog twee zittende vervoerd kunnen worden. Men kan het niemand toe wensen die ziekenauto nodig te hebben. Maar als dat het geval mocht zijn, weet men chauffeur De Viet en mevrouw van der Schaaff paraat. En het vervoer is nu uitstekend. Dank zij de nieuwe ambulance. Een volkomen verantwoorde aankoop van het Thoolse Rode Kruis. Een verantwoord besluit van de thoolse gemeentebestuurders hierin bij te dragen. Een onmisbare aan winst voor de streek Tholen. daarnaar ongetwijfeld wel benieuwd zijn. Wel is bekend, dat de bezwaren zich rich ten tegen het onderhoud van de kavelsloten zoals door het Waterschap vastgesteld en waarover juist in ons vorig nummer uitvoe rige gegevens werden verstrekt. Bij de grote ontwaterings- en kavelverbetering blijkt het onderhoud nu groter bezwaren op te leveren dan voorheen, dat wil zeggen niet het werk op zichzelf, maar de grotere verschillen voor de ene grondgebruiker met een sloot langs zijn gehele kavel en de andere zonder enig sloot- of bermonderhoud om nu maar eens twee uitersten te noemen, Mogelijk is men van oordeel dat het prijsverschil (de grond- waardering) voor kavels met en kavels zón der sloten niet voldoende tot uitdrukking komt of mogelijk is het grootste bezwaar onvoldoende arbeidskrachten in de tijd van het noodzakelijk onderhoud. Inderdaad is het een moeilijk probleem. Dat is reeds gebleken tijdens de discussies in vorige vergaderingen van bestuur en hoofdingelanden, mear even moeilijk is de oplossing. Volledig onderhoud van alle wa terleidingen door het Waterschap zelf lijkt eenvoudig en aannemelijk. Maar het is al leen maar eenvoudig voor degenen, die nu veel kavelsloot moeten onderhouden en het is vooral aannemelijk voor de boeren, die met een groot tekort aan werkkrachten kam pen. Voor het Waterschap zelf is het aller minst eenvoudig, want het moet in een korte periode over veel personeel kunnen beschik ken en het is evenmin aannemelijk, omdat hieruit een administratieve rompslomp zou ontstaan ter verdeling van de kosten. Is er nog een andere oplossing? Een en- quete houden wie het zelf kan uitvoeren tegen betaling? Werkelijk, hier ligt een moeilijk probleem. De tendenz van combi natie en concentratie van onze tijd zou in de richting wijzen van het in één hand te houden, dus vanaf het Waterschap, even tueel dan met behulp van hen die het wel zelf doen. Wanneer daarin een redelijke mogelijkheid zou zitten, zou het ongetwij feld een billijker verdeling van kosten (en arbeid) zijn, dan zoals het nu loopt. Maar eenvoudig is het niet. Het zij nog eens her haald. Het lijks ons toe, dat het Water schap en dan doelen we op het dagelijks bestuur die moeilijkheid ten volle erkent. Ook wel begrip heeft voor de enigermate onbillijkheid van de ene zwaar belaste sloot- onderhouder tegenover de slootloze grond gebruiker. Begrip dus ook nog wel voor gerezen oppositie. Maar de aankondiging tot het houden van bedoelde bijeenkomst zal het bestuur wat pijnlijk hebben aange daan. Het lijkt ons ook, dat het daarin ge bruikte woord van .dictatoriale beslissing" wat te ver gaat. Er zijn namelijk districts vergaderingen gehouden, er is uiteindelijk democratisch gestemd. Juist dit geval kan anderzijds tot voor zichtigheid manen in die zin, dat de Inge landen wat meer dan tot dusver in het waterschapspel worden betrokken. Maar voor ons gevoel heeft het Waterschapbe- stuur tot dusver volledig ter goeder trouw gehandeld en getracht er het beste van te maken. Dit neemt niet weg, dat het goed kan zijn middels districtsvergaderingen tot een ge sprek te komen, waarin dit voor alle par tijen niet eenvoudige probleem tot een rede lijke oplossing komt. Een gesprek met zo min mogelijk verwijten en met een zo groot mogelijk streven naar een gunstig resultaat. DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Eerlijk in de politiek Hoe te doen met onderhoud kavelsloten Raad Scherpenisse gaf medewerking bouw nieuwe kleuterschool De eindles van de L.T.S. Diploma's en bevordering De nieuwe ambulance Schapen op de Thoolse Dag En weer een Nieuwsbrief Jan Overeenkam positief Geld is een goede dienaar, maar een slechte meester. Er zijn een aantal Ingelanden van het Thoolse Waterschap, welke het niet eens zijn met een door het algemeen bestuur (Gezworenen en Hoofdingelanden) geno men besluit met betrekking tot het onder houd van de kavelsloten. Deze mening kon men zich al vormen bij het lezen van een advertentie, een paar weken geleden in onze uitgave opgenomen, waarin het zelfs werd aangeduid als een „dictatorale beslissing." Overigens was er uit die advertentie wei nig meer te halen, dan een oproep tot de Ingelanden om een vergadering bij te wonen op zaterdag jl. in hotel Mees. Vanzelfspre kend waren we op het aangekondigde tijd stip in de vergaderzaal. Öp vriendelijke wijze werd ons echter door een der aan wezigen, de woordvoerder, te verstaan ge geven, dat het hier geen openbare, maar een besloten vergadering van Ingelanden betrof. Wel bleek men bereid ons van een eventu eel genomen besluit kennis te geven. Het leek ons even later toe, dat ongeveer een 30 tal Ingelanden aan de oproep gehoor had gegeven, hoewel we niet tot hoofdelijke telling zijn overgegaan. Later werd ons telefonisch meegedeeld: „De Ingelanden van het Waterschap Tholen in vergadering bijeen, hebben besloten om Dis- tricts-vergaderingen aan te vragen in ver band met grote moeilijkheden die zijn ont staan door besluit van de spoedvergadering van het Waterschap." Een verdere voorlichting omtrent deze ver gadering is ons dus niet mogelijk, hoewel vele Hoofd- en niet aanwezige Ingelanden Op de eerste dag van de op 6 en 7 juli gehouden Thoolse Dagen te Poortvliet wa ren naast het rundvee, de paarden en de geiten een goede collectie geregistreerde schapen van het Texelse ras aanwezig. In totaal waren voor deze regionale fokdag 81 schapen ingeschreven.. Een voldoend aantal, waaruit een conclusie getrokken kan worden met betrekking tot de stand van de schapenfokkerij op het eiland Tholen. Met een zekere bedoeling schrijven wij van een voldoend aantal, omdat wij van mening zijn, dat de kern van enthousiasme, met oordeel te werk gaande schapenfokkers op Tholen nog aangevuld kan worden uit de categorie schapenhouders., die meer als vermeerderaars aangemerkt moeten worden. Het is in het belang van elke schapenhouder, dat er gestreefd wordt naar het betere: een schaap met gunstige vlees-vetverhouding, een ruime, voldoend diepe voor-, midden- en achterhand en een goede wolopbrengst. Vandaar, dat het bezoeken en deelnemen aan fokveedagen, voor het volgen van de fokinrichting van uitermate groot belang is. Algemeen mag gesteld worden, dat de stand van de fokkerij op Tholen niet in bijzondere mate afweek van die van voor gaande jaren. Het gebruik van goede fok- rammen dient echter, gezien het type van de jongere dieren op de voorgrond te staan. Het tijdstip, waarop deze fokdag de laat ste jaren wordt gehouden is voor schapen enigszins aan de vroege kant. De dieren komen begin juli, net nadat ze zijn ontdaan van hun wolvacht niet op hun voordeligst uit. Dit bezwaar mogen wij echter niet al te zwaar opnemen, gezien de betekenis van het gelijktijdig en massaal optreden van ge heel vee- en paardenfokkend Tholen. Rammen Bij de tweejarige en oudere rammen wer den 2 eerste prijzen toegekend, la werd de voldoend soortige, sterke ram Z 619 van J. Boonman te Oud-Vossemeer en lb de typische, evenredig gebouwde ram Z 682, die in het beenwerk even correcter kon zijn van M. A. Geuze te Oud-Vossemeer. Bij de jaarling rammen werden eveneens twee eerste prijzen toegekend, la werd de typische, gestopte ram Z 700 van C. W. van Dalen, Tholen en lb zijn volle broer Z 699, die qua type weinig onderdoet voor eerstgenoemde, maar iets onregelmatiger is in de bovenlijn, eig. J. P. van Gorsel, Tholen Kampioen bij de rammen werd Z 700 van C. W van Dalen en res.-kampioen Z 619 van J. Boonman. Ooien Bij de enkeling ooien, geboren voor 1961 werd de vijfjarige, evenredig gebouwde ooi Z 4038 l.a geplaatst en haar stalgenoot Z 4827 lb, eig. M. A. Geuze, Oud-Vosse meer. Bij de jaarling ooien werd de typische 7424 l.o. van L. A. M. Elenbaas te Scher penisse aan de kop geplaatst. Ooien met lammeren In de rubriek oudere ooi met ooilammeren werd ooi Z 4696, vergezeld van lammeren met fraaie koppen van L. A. M. Elenbaas, Scherpenisse la geplaatst; lb werd in deze categorie Z 4705 van M. A. Geuze, Oud- Vossemeer. Bij de ooien 'met ooi- en ramlam werd aan het uniform geheel (ooi Z 4706) van M. A. Geuze een la prijs toegekend, lb werd ooi Z 3548 van dezelfde eigenaar. De oudere ooien met ooilam hadden een goede toonaangever in hun klasse n.l. de fraai gelijnde ooi met iets enkele hals Z 4698 van L. J. Vermaas, St. Maartensdijk. Aan de ruim 9 jarige ooi Z 2927 vergezeld van een best lam van C. L. Geluk, Sint- Maartensdijk werd een lb prijs toegekend. Bij de ooien met ramlam waren het twee koppelgenoten van M. A. Geuze, Oud- Vossemeer, die de eerste plaatsen innamen, la werd ooi Z 4707 met de bemerking van een goed geheel en lb ooi Z 4041. Bij de jaarling ooien met ooilam werd de eerste plaats ingenomen door ooi 7189 l.o. van L. J. Vermaas St. Maartensdijk. Een fraai gelijnde, goed ontwikkeld lam verge zelde haar moeder. De hierop volgende lb werd ingenomen door de niet te diepe ooi 7190 l.o. van dezelfde eigenaar. De aangevoerde tweetallen ooi- en ram- lammeren van één vader kwamen niet voor een eerste prijs in aanmerking. Het type, ontwikkeling en de kwaliteit van de huiden liet overwegend te wensen over. Voor het kampioenschap van de ooien worden acht candidaten aan de jury voor gesteld. Na enig wikken en wegen zege vierde tenslotte de vijfjarige, evenredig ge bouwde ooi Z 4041 van M. A. Geuze te Oud-Vossemeer. Aan haar halfzuster Z 4707, die even ondieper is in de achterhand van dezelfde eigenaar werd het res. kam pioenschap toegekend. J. M. ter Keurs dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 Ook zonder dit hier op te merken, is iedereen er wel van overtuigd, dat men tegenwoordig ook in de landbouw niet meer terecht kan, al zou het volgens de leerplicht wet nog mogelijk zijn, om met het tiende of elfde jaar in de praktijk te komen. Dat ging vroeger wel zo, nu wordt er heel wat meer van gevraagd wil men zelfs een klein bedrijf behoorlijk kunnen leiden. Ook ieder oudere in de landbouw raakt hiervan dagelijks meer overtuigd. Bedrijfseconomisch inzicht, zoals dat tegenwoordig heet en dat voor de een voudige man wel wat groots aandoet, maar waarvan de grote lijn, het met zo weinig mogelijk kosten, zoveel mogelijk trachten te verdienen, wel begrepen wordt. Dat alge meen begrip is trouwens niet pas van deze tijd. Mar het omvat heel wat meer dan vroeger. En daarom is het zeer nuttig, dat hierbij nog eens uitvoerig wortd stilgestaan door de heer R. Krijger van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst te Goes in het eer ste artikel van deze nieuwsbrief. Ga er om dat ene moeilijke woord niet aan voorbij. Zoals de kop het uitdrukt: een noodzakelijk heid voor een welvarend platteland. Het is ook niet de eerste maal, dat iets wordt geschreven over loon- of zakgeld voor de in het bedrijf meehelpende zoon. In het tweede artikel wordt hierop door de heer B. Meijers de aandacht gevestigd. Hoofdassistent A. M. J. Noordhoek vraagt vervolgens uw aandacht voor de financie ringsmogelijkheden, ditmaal dan met name voor de tuinders en degenen, die zich daar op meer en meer gaan toeleggen. Over beroepskeuze is ook al meer geschre ven in de nieuwsbrief en onlangs ook nog in onze eigen kolommen. Het blijkt echter nodig dit bij herhaling onder de aandacht te brengen, wil het effect sorteren. Men wijkt niet zo gauw af van traditie. En men vergeet dat men ook het agrarisch beroep bewust moet kiezen.. Dr. de Galan vestigt hierop nog eens uw aandacht. Gelukkig dat er buiten de wat we zouden kunnen noemen, vaste medewerkers aan de nieuwsbrief, ook een enkele maal een lezer de pen wil opnemen. Ditmaal wordt het een getrouw relaas van de leerzame excursie naar het ontwikkelingsgebied te Zaltbommel, waarvoor uit onze streek grote belangstel ling bestond. Ér komt weer een „Floratho", de Flo- ratho 1962 dus. Met een groter expositie ruimte dan vorig jaar. De secretaris van het afdelingsbestuur der K.A.V.B. geeft daarover in deze nieuwsbrief enkele mede delingen en we mogen daarbij attenderen op de genoemde datum, die afwijkt van hetgeen door ons in het vorige nummer onder „pak uw zakboekje" is vermeld. De in deze nieuwsbrief genoemde datum is juist. Ver ander het dus even, wanneer u vorige week die ander datum noteerde. De nieuwe tuinbouw-assistent bruist van aktiviteit. Hij wil ook met verschillende anderen in de streek het hiaat trachten op te vangen, dat zou kunnen ontstaan, wan neer in 1964 de streekverbetering een eind neemt. Vandaar o.a. nu reeds een werk groep voor de tuinbouw uit de bedrijfsstudie- groep. Alzo dan de samenvatting van de in dit nummer voorkomende nieuwsbrief. HOOGWATER In de week van 22 t.e.m. 28 juli 1962 zondag 7.19 19.37 maandag 8.00 20.20 dinsdag 8.50 21.08 woensdag 9.44 22.05 donderdag 10.52 23.13 vrijdag 12.10 zaterdag 0.36 13.20 24 juli Laatste Kwartier te 00.00 uur. HET NUT HOUDT VOL Onder voorzitterschap van dokter P. J. Duinker kwam de afdeling Tholen van het Departement van het Nut van 't Algemeen opnieuw in vergadering bijeen. De opkomst van de leden was deze keer wat beter dan vorige maal. Door de slechte opkomst van de leden bij nutsavonden had het bestuur al aan opheffing gedacht of om de aktivi teit te beperken tot één avond per jaar. De aanwezigen bleken te goedwillend om deze al zo bejaarde afdeling te gaan liquideren. Besloten werd nog tot één nutsavond per seizoen te komen. Na het ophalen van de contributie zal worden bekeken hoeveel le den nog overblijven en welke avond van de dan beschikbare gelden tot stand gebracht kan worden. LANDELIJKE TURNWEDSTRIJDEN Ter opvoering van het turnpeil van de heren is het Koninklijk Ned. Gymnastiek Verbond er vijf jaar geleden toe over gegaan kring-, districts en landskampioenschappen toestelturnen jongens te organiseren (van 12 tot en met 15 jaar en junioren van 16 tot en met 18 jaar). Het bondsbestuur advi seert thans de kringen over te willen gaan tot het organiseren van soortgelijke wed strijden voor meisjes van 12 tot en met 15 jaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1