WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Positieve voortschrijding van verbetering veestapel op Tholen. Plaatselijk nieuws. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Record aantal bezoekers op „Thoolse Dagen Op tweede zonnige daghet spel van de jeugd Thoolse hoerenkamer kreeg extra belangstelling* Voor de balie. Dodelijk ongeluk. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD-VOSSEMEER 18e jaargang No. 35 12 juli 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Abonnementen 2.70 per halfjaar Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 franko p.p. 3.30 inkassokosten Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Prijs per nummer 15 cent DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen auto's, motoren en bromfietsen vanaf de markt Sint-Maartensdijk en de Veerstraat te Oud-Vossemeer. Dit onderdeel was georganiseerd door de L.J.G. Prijswinnaars waren: auto's: 1 J. J. Pleune te Poortvliet: 2 J. v. d. Slikke te Poortvliet; 3 M. van Poortvliet te Oud- „Neem er een thools dagje van." Zo rond de 2600 personen hebben aan deze suggestie gevolg gegeven. Een elfhonderd be zoekers op de eerste, koude, zo nu en dan ook nog natte „thoolse dag", de dag van de veekeuringen met de vele direct hierbij betrokkenen. En zo'n vijftienhonderd bezoekers op een stralende zonnige zaterdag, teen inderdaad het door ons in het vooruitzicht gestelde fietstochtje langs Poortvliets polders een genoegen op zichzelf was, toen op het terrein aan de Schapenweg, jeugd en spel, muziek en gym bij elkaar een ontspanningsprogramma lieten zien, dat een prettig slot gaf aan twee geslaagde thoolse dagen. Een recordaantal bezoekers voor de steeds uitgroeiende „thoolse dagen" met vooral als beoogd doel: beter resultaat van de thoolse veestapel. VELE HANDEN Zelfs de hoogbejaarde jhr. J. van Vreden- burch uit Capellen was op die eerste nog zo koude thoolse dag, aanwezig. Niet alleen maar lid van het ere-comité op papier, maar nog persoonlijke belangstelling voor de veekeuringen, voor het défilé, voor het wél van de thoolse streek. Met de heer Van Vredenburch en alle andere leden van het ere-comité zagen die honderden bezoekers, dat vele handen licht werk maakten om de thoolse dagen goed te doen verlopen.Ze mogen er verder van over tuigd zijn, dat er ook nog door weinig han den véél is gedaan, want zoals overal is bij een dergelijke organisatie het secretari aat het ponton van het omvangrijke werk. Men heeft er zich keurig doorgeslagen en de grootste pluim voor het feit, dat zater dagmiddag om precies half zes het gehele programma was afgewerkt, als het ware op de minuut af. Men weet daarmee aan de voornaamste wens van het publiek tege moet te komen en het houdt de moed er in een volgende gelegenheid weer van de par tij te zijn. Zo nu en dan moest hiertoe wel even worden doorgedrukt. Maar men kan de organiserende commissie niets anders dan volkomen gelijk geven, dat men zich aan het tijdschema wil houden bij een zo om vangrijk programma. De „Thoolse dagen" trekken belangstel ling en dit jaar had men juist op de tweede dag het weer mee, in tegenstelling tot die laatste thoolse dag in 1961,. Overigens was ook deze eerste dag be hoorlijk druk bezocht. Er waren nog altijd zo'n elfhonderd bezoekers op het terrein aan de Schapenweg, zij het dan dat niet iedereen het van half negen tot half zes wist uit te houden. Nadat op eerstgenoemd tijdstip de wed strijd in handmelken was begonnen, opende een half uur later de voorzitter van de Thoolse Dagcommissie, de heer M. C. J. Kosten uit'Tholen het tweedaags agrarisch gebeuren met de wens, dat ze niet alleen goed zouden verlopen, maar dat met be trekking tot de veeverbetering opnieuw vooruitgang zou worden geboekt. En die wens is vervuld. Dat werd in de middag uren duidelijk, toen burgemeester W. J. van Doorn het défilé van de bekroonde dieren opende, waarbij hij allereerst zijn grote waardering uitte voor het omvangrijke or ganisatorische werk en de sinds 1957 ge groeide belangstelling voor de „thoolse dagen". Het doel: de veeverbetering is een streekbelang, zo meende de burgemeester, die namens het gemeentebestuur van' Poortvliet hoopte dat de beide dagen volledig aan de verwachtingen zouden beantwoorden. BEKROOND Het was het hoogtepunt voor de deel nemers, wier inzendingen waren bekroond. Dit hoogtepunt werd ingezet door de „Een- drachtruiters" met een carrousselnummer. Daarna kwamen de kampioenen: de ruim driejarige stier Nobel van de K.I.vereniging Tholen en St. Philipsland en daarachter de reserve-kampioen Mina Adema van M. An- thonisse uit Poortvliet. Ook Stavenisse bleef op deze fokveedag niet van achter. Kampioenskoe was „Marijke 11" van J. G. Moerland uit Stavenisse en nummer twee de van vorig jaar zo bekende Gerrie 22 van A. Klippel uit Stavenisse. Kampioen vaarzen: Julia 12 van Gebr. Noom te Sint- Maartensdijk. Reservekampioen werd hier Corrie 6 van W. A. de Wilde te Poortvliet. Tijdens het défilé gaf ir. W. L. Harmsen de rijksveeteeltconsulent in Zeeland als voor de vuist weg zijn deskundig commentaar met als conclusie dat het met de veever betering in de streek nog steeds crescendo gaat. Binnenkort zal hij als naar gewoonte ook via onze kolommen een nader schriftelijk commentaar geven. Er werd 132 stuks rund vee aangevoerd, wat ook weer meer was dan vorige maal. PAARDEN, SCHAPEN EN GEITEN Bij de paarden was de aanvoer minder, maar de kwaliteit zeker niet. Volgens de verwachting domineerden opnieuw de stal len Brooijmans. Het kampioenschap was voor „Toos van het Zwartewater" en Ella" werd reservekampioen, beiden van de stallen Brooijmans. Van de veertig aangevoerde schapen van het Texelse vleeswoltype werd het kam pioenschap rammen behaald door C. W. van Dalen uit Tholen, het reservekampioen schap was voor de ram van J. Boonman te Oud-Vossemeer. Van de ooien kwamen de inzendingen van M. A. Geuze te Oud-Vos semeer als de beste voor de dag, dus als kampioen en reservekampioen. Van de 12 gieten werd Lina van M. Hage uit Tholen kampioen. De eerste prijs in het handmelken was voor P. Fase Johzn uit Poortvliet en van de- kalverenopfokwedstrijd voor Jos Akkermans. Elders in dit nummer vindt men van dit alles de volledige uitslag. DE RUITERS Er gebeurde nog meer op deze eerste dag, Niet alleen dat de Eendrachtruiters bij het défilé voor een prettige afwisseling zorgden met enkele attraktienummers, er was ook nog een stierengevecht bij. Een wildwest scene, prima uitgevoerd door cowboys en stier, bizonder amusant en net echt. Uit eindelijk moest de stier de kop buigen voor het raken schot van de scherpschutterende cowboy, nadat zijn maats al eerder tever geefs hadden gepoogd dit karweitje op het mes uit te vechten. Het was weer eens wat ander in dit geheel van keuringen en défilé. De Eendrachtruiters lieten nog meer zien Bij het handicap springconcours werd J. van Dalen met Vera nummer één, M. van Gorsel met Sonja was tweede en D. Ver maas met Wansje nummer drie. Het aftrak tienummer werd gewonnen door D. Ver maas met Wansje. 2 J. van Dalen met Vera, 3 Ad Geluk Azn met Hans en 4 J. v. d. Slikke met Loek. Groepspringen: Nummer één werd de groep J. v. d. Slikke (Loek), J. van Dalen (Vera) en A. Geluk Azn (Hans),. 2: M. Stoutjesdijk (Oscar) M. A. Geuze (Rob), J. Geluk (Helma). 3. D. Vermaas (Wansje) M. van Gorsel (Sonja) M. A. Geuze (Pol). Door dit alles hebben de Eendrachtruiters er in niet geringe mate toe bijgedragen de eerste Thoolse dag ook voor de vele ande ren, die minder geïnteresseerd zijn bij de keuringen, aantrekkelijk te maken. Voor de gedane moeite komt hen zeker een woord van dank toe. STEEDS MEER TE ZIEN Degene, die eveens tot die variatie hebben bijgedragen, was de werkgroep Huishoude lijke Voorlichting van de Streekverbeterings- commissie Tholen. Mevrouw J. W. van Gorsel-van Westen als voorzitsters van deze Altijd attraktief De Eendrachtruiters op de Thoolse Dagen. groep met mej. J. van Es als secretaresse en al de anderen die hun hierin hebben bij gestaan. hebben er voor gezorgd, dat men zo nu en dan in de grote tent een goed toevluchtsoord had. Het is op zichzelf al een opoffering, terwijl buiten (xlooral met het mooie weer van zaterdag) verschillende bezienswaardigheden naar voren komen wedstrijden gespeeld en ruiters hun kunststukjes uithalen, in de tent te moeten verblijven om zich van de opgedragen taak te kwijten. Dominerend was dit jaar de woning met alles wat daarbij behoort. Via een grote fototentoonstelling werd aan alle onderdelen van een woning aandacht ge schonken met daarnaast ,,in natura" een moderne keeuken, kamer en slaapkamer. BOERENKAMER Bizonder attraktief was de thoolse hoeren kamer uit omstreeks 1900 inclusief de „slee kachel", de bedstee (met de pot) de an tieke Engelse klok, de antieke vazen, het fraaie linnenkastje, kortom al datgene van vroeger, wat steeds mooier wordt. Daarbij dan de dames plattelandsvrouwen in de orginele thoolse dracht, zowel op „z'n daags als op z'n zondags." Bizonder mooi! Naast deze hoerenkamer werden de „kniepertjes" (boterwafeltjes) en babbelaars gebakken (en door bezoekers gegeten) evenals de panne koeken, flensjes en gevulde eieren van de Z.P.M.ers. Een stand bloemenschikken, met terdaad getoond door mej. op 't Hof en door bedrijven gedemonstreerde huishoude lijke artikelen maakten van deze grote tent een vooral voor de dames attraktief geheel en het is de organisatoren ongetwijfeld dui delijk, dat zoiets er zeker bijhoort op de „thoolse dagen." Het is dit jaar een boeien de en leerzame expositie geworden. Dat hierbij ook nog aan de naaste werd gedacht, bleek uit de stand van de Unicef, het bekende kinderfonds van de verenigde naties. Unioef is een onderdeel van de Verenigde Naties en doet zijn werk daarom zonder onderscheid naar ras, geloof of poli tieke overtuiging. Bijdragen van particulieren aan het fonds betekenen mede hulp voor miljoenen noodlijdende kinderen. SPEL IN DE ZON De tweede thoolse dag begon rond 1.00 uur met de start van de oriëntatierit met De Kampioen 1,962. Nobel van de K.I.-vereniging Tholen en Sint Philipsland Vossemeer; 4 mevr. de Rijke te Tholen; 5 W. van Vossen te Sint-Annaland; 6 P. Bevelander te Poortvliet; 7 mevr. v. d. Weele-Buijs te Sint-Maartensdijk; 8 P. C. J Steendijk te Stavenisse. Bij de motoren: 1 J. Uijl te Poortvliet; 2 J. Uijl-Everaars te Tholen; 3 P. den Engelsman te Sint- Anna land. Bromfietsen: 1 W. Nortier te Poort vliet; 2 M. Overbeeke te Terneuzen. VEEBEOORDELING Inmiddels was ook de uitslag bekend ge worden van het examen van de veebeoor- delingscursus. Aan deze cursus, bestaande uit 2 theoretische en 5 praktische lessen hadden 19 cursisten meegedaan. Hiervan deden er 11 examen. Vermoedelijk zullen hiervan de drie best geklasseerden straks uitkomen in de provinciale wedstrijd veebe oordeling, waarvan er uiteindelijk weer drie worden gekozen voor de landelijke finale. Dat een dergelijke cursus voor de veehou ders van groot belang is, laat zich verstaan Meer dan de elementaire beginselen van de veebeoordeling worden bijgebracht. Een seri eus cursist zal straks in de praktijk bepaald geen „kat in de zak" kopen om deze uit drukking in dit vee-verband maar te ge bruiken. De uitslag was als volgt: 1 L. Niemantsverdriet te Poortvliet met 127 punten. 2 J. J. v. d. Slikke te Poortvliet 115 p.; 3 D. M. Giljam te Scherpenisse 113 p.; 4 A. Duijnhouwer te Scherpenisse 113 p.; 5 D. Rijstenbil te Scherpenisse 112 p; 6 J. Hage te Tholen 112 p.; 7 C. W. Noom te Sint-Maartensdijk 111 p.; 8 R. Koppenhol te Poortvliet 111 p.; 9 J. Geuze MJzn te Poortvliet 107 p.; 10 D. Uijl te Poortvliet 103 p. en 11 C. Heijboer te Poortvliet 99 punten. ANDERE WEDSTRIJDEN De opdracht voor de deelnemers aan de trekkerbehendigheidswedstrijd was heus niet eenvoudig. Preciese manoeuvres waren no dig om niet te veel strafpunten op te lopen. Nummer één werd J. van Putte te Stave nisse, die voor de tweede maal winnaar werd van de LJG wisselbeker en bovendien een standaard als prijs kreeg. 2 A. Breure te Sint-Maartensdijk, 3 A. Knuls te Sint- Maartensdijk, 4 J. v. d. Slikke te Poortvliet, 5 W. van Putte te Stavenisse, 6 P. den Engelsman te Sint-Annaland, 7 M. Rogge band te Tholen, 8 L. Hoek te Oud-Vosse meer en 9 W. van Putte te Sint-Annaland. Inmiddels was de grootste aandacht ver legd naar het kleurige schouwspel van de versierde ponniewagens. Daarvan waren een zestal deelnemers. Leuk voor jong en oud. Voor versiering en besturing kregen de zusjes Rinses (ditmaal Volendammertjes) uit Scherpenisse de eerste prijs. Nummer 2: Kees Moerland te Stavenisse,3 Heieen de Wilde te Scherpenisse, 4 Rien Brooymans te Tholen,5 Piet Groenewege te Sint-Maartens dijk. Ringsteken ponniewagens: 1 zusjes Rinses te Scherpenisse, 2 Rien Brooymans te Tho len, 3 Heieen de "Wilde te Scherpenisse, 4 Kees Moerland te Stavenisse, 5 Piet Groe newege te Sint-Maartensdijk, 6 Anton Brooymans te Tholen. Aangekondigd hadden zich inmiddels de muziekvereniging Eendracht" uit Scher penisse met dhr. Laenen als dirigent en de jeugddrumband van dezelfde gemeente „Full Speed". Voor deze medewerking toonde de commissievoorzitter Kosten zich bizonder dankbaar. Van het aangespannen trekpaard (twee span), waarbij uniformiteit en het mennen werden beoordeeld (de paarden waren van de stallen Brooymans), was de heer Noom DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: De hoofdmoot: Thoolse dagen 1962 met uitslagen van de keuringen Goede belangstelling ook op zaterdag Smerdiek veiling zat door de anderhalf miljoen Komt er ook bij Gorishoek een jachthaven Inwoner van O.-Vossemeer dodelijk verongelukt V.Z.O.S. van St. Maartensdijk opnieuw een eerste prijs Nog een reeks geslaagden Oud-Vossemeermop de film Veelheid van kennis is nog geen wijsheid. eerste, van Oost tweede en Bart Brooymans nummer drie. Een daverende roffel bracht het tanden nummer, het vierspan van de stallen Brooy mans te Oud-Vossemeer. Het streven bij dit alles de tijdslimiet te handhaven, was oorzaak, dat enkele pro grammapunten wat door elkaar heen liepen, met name dan de aangespannen trekpaarden en het turnen door de gymnastiekvereni gingen van de streek. Maar dit was nood zakelijk om tijdig klaar te zijn. Genoten werd van het fleurig gezicht der tientallen turnsters en turners der verenigingen van Tholen, Oud-Vossemeer, Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Poortvliet, welke vaak gecombineerd optraden. Bewonderd werd tenslotte de demonstratie door de leiders van die verenigingen en waar over dat alles de zon voor het eerst na de pinksterweek de zo langverbeide warm te bracht, kon ook het slotwoord van voor zitter Kosten kort, maar enthousiast zijn voor al die medewerksters en medewerkers (met evenmin te vergeten het werk der rijkspolitie) aan deze geslaagde thoolse dagen 1962. Door het Kantongerecht te Bergen op Zoom werd C. D. B. uit Tholen tot 3, boete veroordeeld, omdat hij op 5 juni op de Antwerpsestraatweg was aangehouden, terwijl het achterlicht van zijn nieuwe brom fiets niet brandde. Het lampje was volgens verdachte losgetrild, wat na het verbaal werd geconstateerd. De Kantonrechter kon hier inkomen en bracht de eis van 5, terug tot 3,boete. A. P, uit Sint-Maartensdijk stond terecht, omdat hij zijn auto niet tijdig tot stilstand had kunnen brengen. Zijn wagen had een remspoor van vier meter gemaakt. Door het natte weer was het wegdek glad, voerde verdachte aan. Conform de eis werd het 20,boete of 4 dagen hechtenis. Het bericht dat de 49-jarige H. M. Plom pen te Oud Vossemeer, dodelijk was veron gelukt bracht dinsdag jl. grote verslagenheid in de gemeente. Het ongeluk gebeurde toen de werklui van N.V. Hommel, aannemingsbedrijf Grond werken, dinsdagmorgen plm half acht be gonnen met het verwijderen van telefoonpa len bij de grens tussen de gemeenten Oud- Gastel en Roosendaal. Bij dat werk werd een hijstoestel gebruikt. Toen de eerste paal uit de grond werd ge trokken, schommelde deze even licht heen en weer en trof dhr. Plompen tegen het hoofd. Het slachtoffer moet direct zijn overleden. Dhr. Plompen was gehuwd en laat 8 kin deren beneden de 16 jaar na. dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 15 zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 17 juli Volle Maan te 20.53 uur ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL DEED HET HIER BEST De zaterdag jl. in de zaal van het gemeen telijk verenigingsgebouw gehouden uitvoering door leerlingen van de Zeeuwse muziek school, heeft bewezen, dat hier goed werk en met 21 juli 1962 1.48 14.18 2.40 15.08 3.28 15.53 4.16 16.43 5.05 17.23 5.45 18.05 6.33 18.55 wordt gedaan. Dat is njet in de laatste plaats te danken aan de twee leraren, die voor dat hun leerlingen optraden, zelf bewezen niet alleen maar theoretisch, maar ook prak tisch zeer bekwaam te zijn. Nagenoeg feilloos was vervolgens het op treden van de leerlingen. Naast viool en piano, waarbij respectievelijk Piet van der Peijl en Ada Blaas, Wim Cense en Arja Beukelaar uitblinkers waren, kon men ook genieten van accordeon, gitaar en blokfluit solisten. Vooral „Annuischka", gespeeld door Cor rie Stoutjesdijk en „Weridenfelsen", ge speeld door Jan Overbeeke oogstten veel bijval, evenals de dansen voor blokfluit van Chedeville l'aine. Tot besluit speelden beide docenten op voortreffelijke wijze de sonate in e kl. van Corilli. In zijn dankwoord hoopte de wnd. direkteur, N. Smits dat de Zeeuwse muziek school in Tholen nog vele jaren zou bijdra gen tot de muzikale vorming van de Thoolse jeugd. Docenten zijn hier de heren de Kroon en N. A. Smits. INSTRUMENTENFONDS Zaterdag zal de Koninklijke Harmonie „Concordia" een rondgang door de stad maken in verband met de uitgegeven enve loppen ten bate van het instrumentenfonds. REIS BEJAARDEN Het ligt in het voornemen ook dit jaar weer een reis met de thoolse bejaarden te maken en wel op 1 augustus a.s. naar Schou- wen-Duiveland. Dezer dagen wordt een lijst aangeboden, waarop men kan tekenen voor een bijdrage. Jaarlijks gaan vele thoolse bejaarden gaarne mee en daarom zullen velen hieraan door een gave hun medewerking willen verlenen. De bejaarden kunnen zich voor deze reis opgeven zaterdag 21 juli 7 uur in het Groene Kruisgebouw. BENOEMING Met ingang van 1 augustus is benoemd tot opzichter B bij de dienst publieke wer ken van de gemeente Klundert (N.Br.) onze stadsgenoot Michel Goedemondt. GYMNASTIEKWEDSTRIJDEN Zaterdag zullen er op het Sportterrein alhier Gymnastiekwedstrijden gehouden wor den waaraan verschillende verenigingen uit het eiland zullen deelnemen. Deze wedstrij den beginnen reeds 's morgens om 9 uur en duren tot de middag. Na de middag zullen alle verenigingen demonstreren. Terwijl 's avonds voetbalwedstrijden zullen plaats vin den. REISVERENIGING THOLEN OP STAP Donderdag 5 juli maakte de Thoolse reis- vereniging haar jaarlijkse uitstapje. Om 6 uur begon de reis vanaf de Markt om via Roosendaal en Breda over de nieuwe brug bij Gorkum naar de bloemenveiling van Aalsmeer te gaan. Voor velen was het de eerste keer dit van dichtbij te bezien en het was de moeite waard. Duizenden bloe men werden geveild, een kleurrijk gezicht. Vanhier ging het voor een bezoek aan Schiphol wat met zijn gaande en komende vliegtuigen altijd weer een boeiend gezicht is. Het weer dat al dagen lang koud en guur was hield zich best en op weg naar Amster dam kwam zelfs de zon door. Een bezoek aan de hoofdstad zonder een rondvaart is niet denkbaar zodat ook dat programmapunt werd afgewerkt. Na even winkelen ging de reis verder door het Gooi langs de studio's in Hilversum naar het „Kalfje" bij Utrecht waar allen zich het diner best lieten smaken. Het werd nu zachtjes aan tijd weer naar het zuiden te gaan want ook een bezoek aan Cinerama in Rotterdam stond op het programma. Na nog een laat ste consumptie in de buurt van Zwijndrecht ging het op huis aan. Men was het er over eens dat ook een reis in eigen land nog genoeg moois te bieden heeft om er een dag zoek te brengen. RONDE EN OUDEN VAN DAGEN De datum van de jaarlijkse Ronde van Oud Vossemeer is vastgesteld op zaterdag 28 juli jl. De reis van de Ouden van Dagen valt dit jaar op dinsdag 24 juli. Men wil Den Haag en omgeving bezoeken en een kijkje nemen in het Westland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1