Gaat U met ons mee naar de „THOOLSE DAGEN" te Poortvliet op vrijdag 6 en zaterdag 7 juli thME® ZIN IN IETS BIJZONDERS? [F .50. IOOO maak 'n proefrit met de RAADSVERSLAG ST. PHILIPSLAND. Al voorzieningen nodig in de nog nieuwe kleuterschool. Representatie bij feestelijkheden. Badhuistarieven gewijzigd en begrafenisrechten be langrijk verhoogd. Realisering gymnastiek-verenigingslokaal niet eenvoudig V modes Verlovingsringen Herbers Jenniskens Zeer grote collectie Zonnebrillen A. VOS RAADSVERSLAG STAVENISSE. Middenstandsbedrijf komt tot industriële uitbreiding x Confectie- atelier Kachels in scholen worden vervangen Schoolartsen- dienst overbelast Commissie voor nieuwe politieverordening. Brandend Maagzuur waterschap, wanneer niet langer vuil riool water door de poldersloten moet worden afgevoerd. Bij elkaar dus een reden om het een stap in de goede richting te zien, ondanks die rioolbelastingverhoging, welk er uit moet voortvloeien. B en w vragen het benodigde krediet voor de realisering van die bouw en dat wordt door alle leden grif verleend. Het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden is in deze gemeen te een noodzakelijke formilateit. Met de „ouwe getrouwen" in de nieuwe ploeg moes ten die geloofsbrieven welhaast in orde zijn. En dat „welhaast" mocht er nog af, want ze waren tip top. PRIJS BOUWGROND Voor ieder lezer zijn deze twee woorden hierboven zo logisch als wat. Zonder meer de prijs voor bouwgrond. Er zit echter nog een groot verschil in, wanneer men het verder gaat ontleden. Men ziet het als ge gadigde uitsluitend tot het bedrag dat men er voor moet betalen. Maar voor de gemeen te ligt dat anders. Daarvoor is het enerzijds de bouwrijp-prijs en anderzijds de uitgifte prijs. Nu hadden Gedeputeerden het college van Poortvliet meegedeeld, dat geen begro tingswijzigingen tot het bouwrijpmaken van gronden goedgekeurd zullen worden, zolang geen nieuwe exploitatiebegroting is opge maakt en een redelijke uitgifteprijs is vast gesteld. Ook dat is logisch, wanneer men even doordenkt. Het provinciaal bestuur en nog een stapje verder, het rijk, wil weten, wat een gemeente ten koste moet leggen en wat ze later zal terugkrijgen. Op dat weten zouden beide instanties niet zo gebrand zijn, wanneer er geen geld bij zou moeten. Maar juist dat is tegenwoordig het geval. Het bouwrijpmaken: riolering, bestrating, egali satie, enz. kost tegenwoordig zoveel, dat het geen doen is dezelfde prijs aan gegadig den te vragen, wil er nog kans zijn, dat er particulier wordt gebouwd. Na dit tussenpraatje is het wel duidelijk, dat dus ook de gemeente er geld bij legt om het anderen mogelijk te maken te bou wen. In Poortvliet begrootte men de kost prijs van bouwrijp terrein op 13.33 met m'2. B en w stellen voor om de uitgifte prijs te stellen op 12.50 per m'2, een prijs die voor onze streek behoorlijk is te noemen in deze tijd. Wanneer die begroting dus klopt, bestuivert de gemeente 0.83 bij iedere vierkante meter bouwrijpe grond, die ze kan uitgeven. Poortvliet krijgt behoefte aan bouwterrein, zo merken b en w op, zodat het noodzakelijk is over te gaan tot het bouwrijpmaken van gronden. Met die redelijke kans op goed keuring wordt de uitgifte prijs dan ook op 12.50 per m2 gesteld, een voorstel dat het fiat van de gehele raad krijgt. Verder valt er van deze korte raadsver gadering niets belangrijks te vermelden. O ja, nog dit, de voorzitter meende, dat met de bouw van de nieuwe openbare lagere school spoedig zal worden begonnen. Vrijdag 27 juni jl. kwam de gemeente raad van Sint-Philipsland in openbare ver gadering bijeen onder leiding van burge meester L. J. de Jonge. De heer Guiljam was met kennisgeving afwezig. Na de ge bruikelijke opening en vaststelling der notu len werd de slotwijziging van de begroting 1961 vastgesteld, terwijl een wijziging in de kinderbijslagverordening eveneens een ha merstuk werd. NU AL KOSTEN KLEUTERSCHOOL Het bestuur van de kleuterschool „Prinses Marijke" heeft zich met een verzoek tot de raad gericht om enkele gewenste en haar inziens noodzakelijke verbeteringen aan te brengen, onder andere in de verwarming, vervanging stoeltjes, drinkfonteintje, goot steen met aanrecht en een zgn. watertafel. B en w hebben hieromtrent een onderhoud gehad met de inspectrice van het kleuter onderwijs. De school is namelijk pas 7 jaar geleden gebouwd en het is nog maar 5 jaar geleden, dat er nieuw meubilair (stoeltjes, enz.) zijn aangekocht. B en w zijn dan ook van mening dat dit meubilair nog jaren meekan. Ook een drinkfonteintje acht het college overbodig. Wel is zij het met het bestuur der kleuterschool eens, dat een betere verwarming, ook op gang en in toiletten gewenst is, terwijl gootsteen met aanrecht in elk lokaal plus een watertafel haar inziens eveneens kan worden toege staan. De heer Verwijs merkt op, hoe de school pas 7 jaar geleden onder deskundig advies en leiding werd gebouwd en ingericht, waar om het hem bevreemt dat er nu al zoveel kosten gemaakt moeten worden en veran deringen aangebracht. Na enige discussie hierover wordt besloten een kostenraming door de opzichter te laten maken en te besluiten de voorzieningen zoals door b en w voorgesteld, aan te brengen. De bouwkas Noord Ned. Gemeenten deelt mee, dat de lening door de heer A. C. van der Est geheel is afgelost en de gemeente deze garantie dus als vervallen kan beschouwen. Enkele subsidieverzoeken van rqiLitaire stichtingen, enz. worden op voorstel van b en w afgewezen. De Perfina Nederland vraagt bij garage Wolse een electrische benzinepomp te mogen plaatsen. B en w stellen voor dit toe te staan tegen 25.huur per jaar. Niemand is hier tegen. zich na bespreking met het voorstel van b en w verenigen om zo spoedig mogelijk tot de bouw hiervan te komen. Het ministerie van Volksgezondheid en van Bouwnijverheid heeft bericht, dat de 3 noodwoningen in de Polder nog tot 20 maart 1963 bewoond kunnen worden, welke mededeling voor kennisgeving wordt aan genomen. Opnieuw wordt toegestaan een door de hervormde leesbibliotheek gevraagde jaar lijkse subsidie van 5 cent per boek, zij het dan tot een maximum van 35, Via de commissaris der koningin kwam er een dankbetuiging van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard voor de gezonden gelukwens bij de 25 jarige echtvereniging, evenals een dankbetuiging van de particu lier secretaris der Koningin voor het bezoek van de schoolkinderen aan Middelburg en voor hen, die de gemeente in Den Bosch vertegenwoordigden voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom De heer Beurkens betreurde het, dat beide wethouders bij die herdenkingsfeestelijkheden ter plaatse verstek lieten gaan, terwijl men wel aanwezig was bij uitreiking van een koninklijke onderscheiding, wat hij overigens ook juist achtte. Het had spreker zeer teleur- gesteld, dat men dergelijke representatie slechts overliet aan de burgemeester. Wethouder Mol antwoordt hierop, dat hij er niets voor voelt om bij feestelijkheden, van welke aard ook en afgezien van prin cipiële bezwaren, aanwezig te zijn, hoewel hij bij vroegere herdenkingen wel tegen woordig was. Hij was van mening, dat het in de geest van de raad was, daarbij niet tegenwoordig te zijn, gezien het genomen besluit zelfs op voorstel van dhr. Beur kens om alle feestelijkheden uit te stellen, indien de gespannen toestand in Nieuw Guinea niet was opgeklaard. De heer Beur kens interumpeert het zo helemaal niet te maken, dan éénrichtingsverkeer. De raad is echter unaniem van oordeel, dat het laatste meer gewenst is en wil zich daaraan houden. GYMNASTIEK VERENIGINGSLOKAAL Burgemeester en wethouders hebben zich tot de inspecteur van het Lager Onderwijs gericht in verband met een urgentieverkla ring voor de bouw van een gymnastiek- lokaal-annex verenigingsgebouw. Om die urgentie te krijgen, is het nodig, dat het lokaal 25 uur per week in gebruik komt voor lichamelijke oefening van de lagere scholen. En dat is hier niet mogelijk. De voorzitter wil toch verder nog alle moge lijkheden nagaan om een verenigingsgebouw te verwezelijken. Uit een veelvoud van modellen kiest zi] „haar" brilmontuur bi] Fortuinstr. 12 - Bergen op Zoom - Tel NOG MEER SCHOOL VOORZIENINGEN Het bestuur te A.J.Polder vraagt om ook enkele voorzieningen aan te brengen, o.a. meubilering van de kamer voor het hoofd, verbetering vloeren lokalen door afdekking met linoleum. Voorts nieuwe kasten, school borden en nog wat kleiner materiaal. De voorzitter wijst er op, dat er tegen woordig veel en vaak gemakkelijk wordt gevraagd. B en w menen eerst een kosten berekening te moeten vragen aan de op zichter om het daarna opnieuw aan de orde te stellen. De raad kan zich hiermee verenigen. AMBTSWONING Er is van het provinciaal bestuur in Zee land nog toewijzing gekomen voor de bouw van een woningwetwoning ten behoeve van de postcommandant der rijkspolitie. B en w willen hiermee spoed betrachten, omdat deze functionaris thans inwonend is op de hof stede van dhr. van den Hoek, die daartoe tijdelijk een woning heeft afgestaan. Reeds werd bij een aannemer prijs gevraagd voor deze bouw. Dhr. Beurkens vraagt of het nu wel. juist is het maar aan één aannemer te vragen. Gaat die aannemer er niet op in, dan is het toch ook niet zo aanlokkelijk om daarna pas te laten inschrijven. Wethouder Mol wijst er op, hoe de andere plaatselijke aannemers met werk overbelast zijn en voor 'n woning wetwoning zit men altijd vast aan de curve- prijs, zodat er heus niet zoveel liefhebberij voor deze bouw bestaat. Uit bestek en teke ning blijkt, dat dit een flinke woning wordt met een aangebouwd kantoor. De raad kan hebben bedoeld. De bedoeling van mij was wel, dat indien H.M. de Koningin had ge vraagd alle feestelijkheden op te schorten, ook de kindertraktatie maar uit te stellen. Verder wordt hierop niet meer ingegaan. Het punt verhuur tuintjes in de A.J. Pol der wordt vlot afgewerkt, nadat de voor zitter nog heeft opgemerkt, dat er nog één overblijft, nadat dit tuintje door de fam. Masier is opgezegd. BADHUISTARIEVEN GEWIJZIGD Een ander voorstel van b en w is om de badhuistarieven ongewijzigd te laten. De heer Verwijs merkt op, dat het aantal baden daar sterk terugloopt, zodat de tekorten jaarlijks aanmerkelijk stijgen. Hij vindt dat de tarieven verhoogd dienen te worden en maakt daar een voorstel van, wat door de heer Beurkens wordt ondersteund. Wethou der Mol is daarvan huiverig, omdat hierdoor het gebruik nog ongunstiger zal worden be- invloed. Ten bate van de volksgezondheid zal men die tekorten moeten nemen. Het merendeel der leden is echter van oordeel, dat alles duurder wordt, dus een geringe verhoging ook hier wel op zijn plaats is. Na bespreking wordt besloten de vólgende tarieven vast te stellen: per douche 30 cent, per abonnement 12 baden 3,kuipbad 45 cent en per 12 4.50. De heer Beurkens vindt dat dit besluit direct aan het bestuur van Ons Dorpshuis in A.J. Polder dient te worden meegedeeld, zodat hiermee reke ning kan worden gehouden. Met betrekking tot te nemen verkeers maatregelen in de bebouwde kom der ge meente voor wat de Deldense- en Hengelo straat aangaat, meent het provinciaal be stuur dat men er beter een B-weg van kan De heer Beurkens denkt er anders over. Met het kleine aantal verenigingen, dat deze gemeente heeft, is hieraan absoluut geen behoefte. Er kan alleen maar belastingver hoging inzitten en er wordt steeds meer op gemeenterekening geschoven. De voorzitter zegt zulks niet te wilen ontkennen. Hij was laatst nog in een andere gemeente, waar wel veel verenigingen zijn, die elk hun bij drage leveren om tot de bouw te komen. Overigens is hij minder pessimistisch met betrekking tot het gebruik daarvan dan dhr. Beurkens. TROTTOIR B en w stellen hierna voor om een trottoir aan te leggen an de Zuiddijk, tussen de Deldense- en Hengelosestraat plus het bij straten en bijteren van de hoeken. Men wil dit werk opdragen aan de heer M. van der Velde te Bruinisse voor 2530,De be groting was 2618,—. De raad viindt dit uitstekend. Ook kwam een vergunning binnen Voor de bouw van een schuilhuisje bij de molen, mits het per 1 september klaar is, omdat het aan de zeewering komt te staan. Met spoed zal deze bouw worden uitgevoerd. HERZIENING BEGRAFENISRECHTEN Met de ingebruikname van het nieuwe gedeelte van de begraafplaats zullen de begrafenisrechten niet onaanzienlijk ver hoogd moeten worden. De bestaande rechten lopen al jaren en waren ook al lang veel te laag, zodat het de gemeente jaarlijks geld kostte. Voor het nieuwe gedeelte was de aanneemsom 11.1.68,Met bijkomende kosten, zoals afsluithek, beplanting, enz. wordt het totale bedrag 14.390,60, waar bij de grondprijs met 40 cent per meter uiterst laag werd gehouden. De voorzitter wijst er op, hoe door de vele paden veel grafruimte verloren ging, maar dit was nodig vanwege de vele verkochte graven, die an ders niet te bereiken waren. B en w menen ook het loon van het personeel der rijdende baar te moeten verhogen. Er is maar weinig animo meer voor en dat wordt steeds minder, wanneer geen voldoende vergoeding wordt gegeven. Voorgesteld wordt de vergoeding op 6,per begrafenis per persoon te stel len, voor plaatsvervangers, ook voor de Polder 8,De begrafenisrechten zullen dan ook met 50 tot 70% verhoogd dienen te worden, evenals aankoop eigen graven en afkoopsom onderhoud graven, plaatsen gedenksteen, enz. De heer Verwijs vindt dat de rechten dan zeer hoog worden, een mening, die door alle andere leden wordt gedeeld. Dhr. Verwijs informeert hoever het onderhoud gaat. De voorzitter antwoordt dat in de betreffende bepaling is opgenomen, dat het inhoud om die graven vrij te houden van onkruid, de stenen tijdig schoon te schuren, indien nodig letters opnieuw ver ven en kleine herstellingen verrichten. Dhr. Beurkens meent, hoe jammer ook dat de rechten zo hoog moeten worden, men er niet buiten kan. De gemeentebegroting is dermate sober, dat er geen gedeelte van het tekort naar een andere post kan worden overgeheveld. De heer Quist vraagt of de leden een afschrift van de nieuwe verorde ning krijgen, waarop de voorzitter bevesti gend antwoordt. Ook andere belangstellen den kunnen deze tegen kostprijs krijgen. Met algemene stemmen wordt tot deze wijziging besloten. Een per 1 januari 1962 gewijzigde salaris verordening geldt ook voor alle plaatselijke ambtenaren. B en w stellen voor om de typiste te bevorderen tot schrijfster, waar tegen niemand bezwaar heeft. Ook niet om de gemeentewerkman C. M. Stouten voor man te maken van de gemeentewerklieden, die dan als onderhouder begraafplaats zal bedanken, waarvoor de heren A. Kosten en M. van Dussen gaan zorgen. Met die wijzi gingen worden tegelijkertijd de al enige jaren bestaande loonverschillen opgeheven. De raad vindt dit een juiste oplossing. Verder wordt het salaris van de schoolschoonhoud- ster verhoogd van 650,- op 1000, De vergoeding voor het vakonderwijs 1961 voor de chr. school ter plaatse wordt bepaald op 2766,30. Reeds werd 2500, voorschot ontvangen, zodat er nog een te goed is van 266,30. Voor de school in de Polder is het 399,91, welke 300,voor schot kreeg en nu nog 99,91. De kosten van het o.l.o. voor 1961 wor den op 4390,02 begroot, r werd 2383,33 beschikbaar gesteld, zodat er 1659.66 meer werd uitgegeven. De chr. school kreeg over 1961 een te veel vergoeding art. 101, L.O.wet van 333,34 en in de Polder 53,47. SPEELTERREIN De drie schoolbesturen vragen een stukje, grond om als speelterrein te bezigen aan de Zuiddijk. De voorzitter wijst er op, dat dit in het uitbreidingsplan een andere be stemming heeft. Bovendien is er een speel terrein aan de gedempte tramput. De heer Verwijs vindt dit laatste onnuttig terrein. Er moet een sportveld komen van een hectare. Dhr. Nelisse: het behoeft niet veel geld te kosten, wat ook de mening is van Weth. Reijngoudt, die ook vindt dat het speelter rein bij de tramput te ver uit de buurt ligt voor de scholen. De heer Verwijs zegt zijn stem niet te zullen geven aan het verzoek, want het is daar een gevaarlijke hoek. In elk geval zou hij nooit willen toestaan zon der afrastering, waarmee de heer Beurkens het eens is. Er moet trouwens altijd leiding bij zijn. Na enige bespreking hierover zal eerst advies worden ingewonnen bij de op zichter. BRANDWEER-UNIFORMEN Het personeel van het vrijwillig brand weerkorps vraagt uniformen. De voorzitter vindt dat dit met de begroting 1963 dient te worden bekeken, waarmee de raad zich akkoord verklaart. Verder worden de ge- "V Automobielbedrijf OUDELANDSESTRAAT 3-6 THOLEN - TEL. 01660-565 loofsbrieven van de nieuw benoemde raads leden onderzocht door een commissie be staande uit de heren Beurkens, Nelisse en Quist, die na onderzoek tot toelating advi seren. RONDVRAAG Dhr. Verwijs spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat genomen raadsbesluiten niet worden uitgevoerd. Spreker wijst hierbij op de paden aan de haltedijk, herstel modder bak, schade aan de haven, trottoirs. Verder merkt dhr. Verwijs op, hoe de kinderen de afrastering aan de tramput kapot maken en er steeds onderdoor kruipen naar de brand put. Aan de brandweerauto ontbreekt een zonafscherming. „Een zonnebril is voldoen de", interumpeert dhr. Nelise. Wethouder Mol antwoordt dhr. Verwijs met aan te tekenen, hoe de gemeentewerk lieden overbelast zijn en hard werken. De modderbak wordt eerdaags naar de haven- dijk gesleept, waar hij opgelapt zal worden door een der smeden. De beschoeiing van de haven moet door een aannemer worden verbeterd, waartoe een knijper nodig is. Dacht dhr. Verwijs, dat men die zo maar voor het roepen heeft? Alles is tegenwoordig met werk overladen en het gevolg is dat vele werken op uitvoering wachten. Er zijn ook geen mensen voor te krijgen. De voor zitter zegt toe de afrastering bij de tramput te laten nazien, anders zou zich daar nog wel eens een ernstig ongeluk kunnen voor doen. Daarna sluiting met dankgebed. Een vierde raadsvergadering op dezelfde dag in onze streek werd te Stavenisse ge houden, des avonds om half acht en bijge woond door alle leden onder leiding van burgemeester A. Sluijmers met dhr. M. K. de Wilde, commies ter secretarie als notu list. Vóór de afwerking van de agenda deelde de voorzitter mee, dat hij bij Konink lijk Besluit van 18 mei 1962 no 12, met ingang van 16 juni jl. was herbenoemd tot burgemeester van deze gemeente. Hij dankte de beide wethouders en de raadsleden voor de prettige samenwerking in de afgelopen periode en voor de medewerking, die hij van hen heeft mogen ontvangen. De voor zitter hoopte dat dit in de toekomst niet zou veranderen. Namens zijn collega feli citeerde wethouder Hage de voorzitter met zijn herbenoeming als burgemeester, evenals zijn echtgenote. In het afgelopen tijdvak is er altijd een prettige samenwerking in het college van b en w geweest. Wethou der Hage hoopte dat het niet anders zou zijn, wanneer hij straks geen zitting meer zal hebben, wat over een paar maanden het geval zal zijn. Hij wees er verder op, hoe de voorzitter niet alleen burgemeester, maar ook een burgervader voor de ingeze tenen is geweest. Tenslotte wenst hij hem kracht en wijsheid toe om de gemeente te besturen. Namens de raadsleden onderstreept dhr. Kippel vorige felicitatie. Naast de wens op een prettige samenwerking hoopt hij dat de te nemen besluiten mogen strekken tot heil van de inwoners. Bij de ingekomen stukken is er ook een mededeling van de voorzitter van het centraal stembureau, dat de heren E. J. Joppe, N. M. Klippel, C. J. Moerland, J. A. Nortier, C. Priem, A. J. Smits en G. M. Steendijk hun benoeming tot lid van de gemeenteraad hebben aangenomen. Er zijn nog 22 andere ingekomen stukken, welke allen voor kennisgeving worden aangeno men en reeds eerder in een raadsverslag naar voren zijn gebracht, waarop dan nu goed keuring werd verkregen. SCHOOLARTSENDIENST Wel vraagt dhr. Nortier naar aanleiding van een paar stukken nog, zijnde die met betrekking tot de schoolartsendienst, hoe het met de reorganisatie daarvan staat. Er zijn nu namelijk 8000 leerlingen, verdeeld over 85 scholen, welke onder één school arts vallen, een veel te groot aantal. Het schijnt dat in de vergadering van b.s. en o. op Tholen ook op reorganisatie is aange drongen. De voorzitter antwoordt, dat hier van officieel niets bekend is. De betreffende vergadering van b.s. en o kon hij niet bij wonen. Wethouder Moerland antwoordt, dat dr. Schillstra al op uitbreiding van het aantal artsen heeft aangedrongen. Het houdt tegelijkertijd in, dat deze dienst duurder wordt. En het is toch al niet goedkoop. De heer Nortier meent, dat het eiland Tholen alleen geen schoolartsendienst finan cieren kan. Hij vraagt zich af, waarbij men dan aansluiting zou moeten zoeken. De voorzitter is er van overtuigd, dat het zover nog lang niet is. De heer Klippel heeft in het rapport geconstateerd, dat 6% van de kinderen geestelijke afwijkingen heeft, wat hij tamelijk veel acht. In dit verband in formeert wethouder Moerland naar de vor dering van de b.l.o.school te Sint-Maartens dijk. De voorzitter gelooft niet, dat men al veel verder is, al heeft de gemeente Sint- Maartensdijk er een lokaal voor beschikbaar. Tenslotte zegt de heer Nortier zich te verheugen over een goede functionering van de schooltandverzorging. De heer Klippel weet dat de kinderen van de kleuterschool veel slechte gebitten hebben, wat de heer Nortier doet interum- peren, dat dit met het al of niet functioneren van de schooltandverzorging weinig te ma ken heeft. Daarna worden de ingekomen stukken dan toch maar voor kennisgeving aange nomen. De wijziging van de begroting 1961 is een hamerstuk. OLIEKACHELS VOOR DE SCHOLEN Enige discussie volgt over een voorstel tot wijziging van de begroting 1962, omdat zulks verband houdt met aanschaffing ka chels voor de scholen. Het gaat daarbij om oliekachels. Op desbetreffende vragen wordt geantwoordt, dat er een ondergrondse tank komt, waardoor dhr. Nortier betwijfeld of de prijs van 1500,voor die tank wel voldoende is. De voorzitter is daarvan wel overtuigd. De heer Nortier meent dat de tank voor de kachels van de kleuterschool in het kolen hok geplaatst zou kunnen worden. De voor zitter zegt dat het crediet van 1650, dan niet voldoende is. Dat is de prijs van de kachels. Weth. Moerland meent dat een bedrag van 2250,in totaal voldoende zal zijn, waarmee de raad het eens is. De heer C. Priem vraagt of er door die kachels met de luchtpersing over de vloer geen schadelijke bestanddelen mee kunnen komen. De voorzitter antwoordt ontkennend. B en w hebben in Rilland Bath een school bezocht, waar dezelfde kachels staan, waar over men zeer tevreden was. De heer C. Priem gelooft dat het voor de openbare school een grote verbetering is en de schoolschoonhoudster krijgt er veel minder werk door. Is er voor de oude ka chels een bestemming? wil dhr. Nortier weten. De voorzitter antwoordt, dat één kachel in de hal van de kleuterschool zal worden gezet en de andere in het gemeentehuis of het verenigingslokaal. De heer A. J. Priem bevestigt dat het in het verenigingslokaal dikwijls te koud is. Op een vraag van dhr. C. Priem omtrent levering kachels, ant woordt weth. Moerland dat de heren Ge braad en Dourlein voor levering in aan merking komen. Daarna wordt het voorstel z.h.s. aangenomen, wat betekent dat er een krediet wordt verleend van f 6000,voor 5 oliekachels en een tank in de o.l.school en 2 in de kleuterschool te vervangen olie kachels voor 1650, Bracht U weer mee? Op uw werk, op een avondje uit eten, op vakantie of op zo-maar een dagje uit. Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. Met het voorstel van b en w om de jaar rekening 1961 van de woningstichting „Stavenisse", overeenkomstig het door het bestuur gemaakt ontwerp, vast te stellen, wordt akkoord gegaan. De balans geeft aan aktiva en passiva een bedrag van 22.379,80 te zien. De rekening van baten en lasten vertoont aan inkomsten en uit gaven een bedrag van 5436,97. Geen discussie vraagt het voorstel van b en w tot wijziging van het alg. ambte narenreglement en de wachtgeldregeling der gemeente Stavenisse. VERKOOP GROND PRINS BERNHARDSRTAAT Keermaker L. van Beveren is voornemens een confectie-atelier te doen bouwen, waarin 10a 12 man personeel tewerkgesteld kunnen worden. De heer van Beveren verzocht daartoe een perceel grond aan de Prins Bernhardstraat, groot 352 m2 van de ge meente te kopen. De uitgifteprijs van de grond is op 7.50 per m2gesteld. Uitbrei ding is later niet utgesloten, waairom be trokkene een optie vraagt voor minstens 2 jaar voor de overblijvende grond. In ver band daarmee stellen b en w voor aan de heer van Beveren 352 m2 grond te ver kopen voor 2640,en de resterende grond voor minstens 2 jaar in optie te geven. De heer Klippel vraagt hoe groot de opper vlakte van het perceel grond is, waarop die optie komt. Wethouder Moerand zegt: 600 m'2. De heer Nortier zegt geen bezwaar te hebben. Het is echter wel de bedoeling de optie voor het gehele overblijvende ter rein te geven en dan alleen voor uitbreiding bedrijf, of ook voor woningbouw. Dit komt niet tot uitdrukking in het ontwerpbesluit, waarop spreker wel prijs zou stellen. Weth. Moerland antwoordt dat de optie alleen wordt verleend voor bedrijfsuitbrei- ding. Betrokkene kan er ook een woning op bouwen. Maar het is bijvoorbeeld niet mo gelijk er een gladiolenschuur te zetten. De heer Potappel begrijpt dat gedurende die twee jaar anderen op die grond niet kunnen bouwen, maar na die twee jaar heeft de gemeente er toch weer volledige beschik king over, indien niet tot uitbreiding is overgegaan? De voorzitter antwoordt in stemmend. De heer Klippel zou het verstandiger ge vonden hebben, wanneer hij de grond ineens had gekocht, maar de heer Nortier meent dat het een gezonde uiting is van voorzich tigheid. De heer C. Priem vindt dat er in de redenering van de heer Potappel wel wat zit. Gedurende 2 jaar is de gemeente machteloos. De heer Nortier vindt dat be trokkene toch wel enige zekerheid mag hebben. De heer A. J. Priem zegt dat er vele factoren zijn, waarmee aanvrager reke ning moet houden. Daarom is hij ook voor zichtig. De heer Nortier merkt nog op, dat het atelier- werk zal verschaffen aan 10 tot 12 man. Daarom moet naar zijn mening de gemeente aan deze uitbreiding medewer king verlenen en de grond in optie geven. De heer C. Priem vraagt of er spoedig met de bouw wordt begonnen, waarop wethou der Moerland bevestigend antwoordt. De vereiste vergunningen zijn reeds bjnnen.< Zonder hoofdelijke stemming wordt tot ver koop en optie van genoemde grond besloten. BOUWGROND NODIG Het voorstel van b en w om een wijziging van het uitbreidings-/wederopbouwplan voor te bereiden, geeft geen aanleiding tot dus- cussies. Deze wijziging houdt verband met het feit, dat de gemeente zeer weinig bouw grond meer ter beschikking heeft, terwijl de destijds verleende bouwvergunningen, die in afwijking van het plan zijn verleend, ook in deze wijziging opgenomen worden. Niemand heeft bezwaar. DE POLITIEVERORDENING Meerdere malen is reeds op de totstand koming van een nieuwe alg. politieverorde ning aangedrongen. Per eind 1,947 werd de huidige verordening vastgesteld, maar na dien zijn al zoveel wijzigingen ontstaan, dat ze als verouderd moet worden geacht. B en w achten het overigens van een dusdanige importantie dat ze voorstellen een commissie van voobereiding te benoemen. Weth. Hage zegt de raad een suggestie te willen doen door de drie herbenoemde raadsleden, die weer 4 jaar voor de boeg hebben, in die commissie te benoemen. De heer Nortier kan zich daarmee verenigen. Hij acht het wen selijk, dat er een wethouder bij is. De verordening wordt toch ook in b en w be handeld. Tot stemming overgegaan blijkt te zijn benoemd de heer N. M. Klippel, J. A. Nortier en C Priem, die hun benoeming aannemen. Het secretariaat zal door de heer M. K. de Wilde worden waargenomen. De subsidieverzoeken van de Stichting Wonigruil Centrale, van de Kath. Mil. Tehuizen, de Federatie Bejaardenzorg en de Stichting Kath. Vormingscentrum worden overeenkomstig het voorstel van b en w afgewezen. Hierna wordt overgegaan tot onderzoek geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden door de heren N. M. Klippel, J. A. Nortier en C. Priem. Daarna wordt z.h.st. tot toelating besloten van de al eerder in dit verslag genoemde nieuwe raadsleden. RONDVRAAG De heer C. Priem vraagt of het mogelijk is in het achterste gedeelte van de riolering in de Kerkstraat verandering te brengen. Weth. Moerland geeft daarop uitvoerige toelichting. Er kan verandering in gebracht worden, maar de enige oplossing zal toch nieuwe riolering zijn. De heer Nortier zegt dat deze riolering is aangelegd om het polderwater af te voe ren. Een gedeelte daarvan is aangesloten op het gemeenteriool. Er kleven inderdaad gebreken aan. De districtsopzichter zal gevraagd worden dit nader te bekijken. Voorts vraagt de heer C. Priem om bij het Bos en het Molenpad een bord te plaat sen „doodlopende straat" en bij het voor malige gemeentehuis een bord "richting Sint-Annaland". Ook dit wordt bekeken. Wethouder Moerland vindt het wel juist. Tenslotte vraagt dhr. Priem of er aandacht geschonken is aan de „bijstandsregeling min der validen." De voorzitter antwoordt dat zulks is gepubliceerd. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 4