EENDRACHTBODE Piet van Tilburg De laatste grens SPAREN VOOR EEN WONING Herbers Optiek 18e JAARGANG No* 34 5 JULI 1962 TWEEDE BLAD RAADSVERSLAG THOLEN. „De raad is het wachten zat". Waar blijft de wijziging uitbreidingsplan, de bouw lagere scholen en de verbinding aan de Dalemseweg? Het duurt allemaal veel te lang. Oversteekplaatsen bij rondweg en bij uloschool. RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Scholen behoeven verbetering. Voor bouw van de woningwetwoningen 1962 plaatselijke aannemer gevonden. Zoals overal teruglopend badhuisbezoek door toe nemende huisdouches. Buswachthokje gewenst. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN RAADSVERSLAG POORTVLIET* Subsidie-toekenning voor riool-zuiveringsinstallatie* Gemeente krijgt behoefte aan bouwterrein* Geloofsbrieven nieuwe raad onderzocht. De openbare raadsvergadering te Tholen op vrijdag 29 juni jl. werd door alle leden bijgewoond, zij het dan, dat het voorzitter schap, bij uitstedigheid van burgemeester mr A. J. van der Hoeven, werd waarge nomen door de eerste wethouder H. Jansen. Naast enkele goedgekeurde raadsbesluiten waren er subsidieverzoeken van Militaire Tehuizen en van het hoofdbestuur van de Nederlandse Amateur Toneel Unie, welke bij de begroting 1963 behandeld worden. Door het hoofd der gemeentelijke ulo school de heer A. J. van de Giessen werd per schrijven 31 mei jl. eervol ontslag ge vraagd met ingang van 1 september a.s. B en w stellen voor dit verzoek in te wil ligen onder dank voor de bewezen diensten, maar de ontslagdata nader te bepalen. Nie" mand heeft hiertegen bezwaar. De onder wijzer van de openbare lagere school, de heer J. Wisse vraagt eveneens ontslag per 1 oktober a.s. Ook dat wordt hem eervol verleend met eveneens een woord van dank voor het gegeven onderwijs. De voorzitter deelt hierna mee, dat ge- deputerde staten als voetgangersoversteek plaatsen hebben aangewezen: a. de oversteekplaats nabij de kruising van de provinciale weg Tholen-Scherpenisse in de gemeente Tholen met de Grindweg- Vossemeersepoortgelegen ten noord-westen van de genoemde kruising; b. de oversteekplaats nabij de kruising van de provinciale weg, >waaraan Singel en Molenvlietsedijk ten noordoosten van deze kruising is gelegen. Een andere belangrijke mededeling is, dat de inspecteur van het lager onderwijs te Goes aan het definitief plan voor de stich ting van de gecombineerde lagere scholen aan de Molenvlietsedijk voorwaardelijk goedkeuring heeft gehecht. De voorzitter vraagt of nog iemand het woord wenst omtrent deze mededelingen. De heer Boender heeft de wens te kennen hieromtrent nog iets nader te informeren. Hij vraagt of de voorziening met de 2 over steekplaatsen hiermee is afgewerkt of volgen er nog meer. Spreker vindt de oversteek plaats bij de kruising Molenvlietsedijk na melijk wel voldoende, maar bij de Vosse- meersepoort zeker niet. Men kan daar wel vanaf bijvoorbeeld garage Mol de weg oyer- steken, maar hoe moet het, wanneer men vanuit de stad naar de Grindweg wil. Dhr. Boender meende, dat er sprake was van vluchtheuveltjes. De thans gegeven oplos sing lijkt hem onvoldoende. Verder wil hij op de meeste spoed aandringen, wat het aan brengen (aanduiden) van die oversteek plaatsen betreft. Wat de mededeling betreft van de inspec teur l.o.die het plan van de gecombineerde lagere school aan de Molenvlietsedijk voor waardelijk goedkeurde, vraagt dhr. Boender hoe dit nu eigenlijk zit. In januari hebben b en w reeds gezegd, dat half februari aan besteding zou volgen. Nu zegt de inspecteur, dat het plan voorwaardelijk is goedgekeurd. Dat wil dus zeggen, dat de verbeterde plan nen opnieuw moeten worden ingestuurd en dus later pas definitieve goedkeuring volgt. Is de rijksgoedkeuring al aangevraagd?, zo informeert dhr. Boender en voegt er aan toe, dat het op deze wijze nog jaren kan aanlopen eer de school er staat. Wat de oversteekplaatsen betreft, antwoordt de voor zitter, niets meer te weten, dan wat door de provincie werd meegedeeld en welke mededeling hij zoeven doorgaf aan de raad. Misschien dat eerst wordt gezien, hoe dit in de praktijk voldoet. Wel wil hij in deze een suggestie doen en zal in elk geval op spoed aandringen. Wat de bouw van de school betreft, wordt erkend, dat b en w wat voorbarig zijn geweest. De trage gang is mede toe te schrijven aan de voor dit object geringe ijver van de architect. Overi gens wil de voorzitter het hierbij laten. Met een begrotingswijziging 1961 kan de raad zich verenigen, evenals met de over name van enkele straatgedeelten in de Ver- brandestraat. De eigenaren van die kleine stukjes willen die grond wel aan de ge meente overdoen, mits van gemeentewege voor bestrating wordt gezorgd. Niemand heeft daartegen bezwaar. ONTEIGENING VOOR BEBOUWING In haar vergadering van 3 april jl. besloot de raad tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van enkele percelen aan de Dalemseweg, om die gronden voor woningbouw te bestemmen. De belanghebbenden zijn in de gelegen heid gesteld bezwaren in te dienen, maar hebben dit niet gedaan. Voorgesteld wordt thans een definitief besluit tot onteigening te nemen, wat nog niet inhoudt, dat het niet langs minnelijke weg kan worden ge schikt, maar op welks besluit immers Koninklijke goedkeuring moet worden ge vraagd. De heer Boender wenste hierover nog een opmerking te maken. Hij vraagt b en w alles in het werk te stellen de nodige wijzi gingen op kaart te krijgen. Voorzover spre ker dat ziet, is het meest urgent: lste: het geprojecteerde openbare gebouw aan de Simon Lindhoutstraat te wijzigen in bestemming woningbouw; 2e de nieuwe verbinding Jan van Blois- straat-Dalemseweg aanbrengen; 3e de plaats voor de nieuwe school; 4e daar waar door dhr. Kodde gebouwd zal worden en waar de firma Schot een garage wil zetten. Inzonderheid voor laatstgenoemde is het van grote betekenis. Spreker vraagt zich af, waarom dit alles zo lang moet duren. Waneer de architect met zijn uitbrei dingsplan achter blijft, kan er verder ook niets gebeuren. Als het uitbreidingsplan door de architect is gewijzigd moet het nog in de raad worden gebracht, daarna weer door Gedeputeerde goedgekeurd. Dat kost alle maal tijd. De firma Schot heeft die grond gekocht, maar wanneer het zo doorgaat, kan er nog in geen jaren worden gebouwd. Het zelfde geldt voor de school. Dhr. Boender verzocht b en w daarom de meeste spoed te willen betrachten met het uitwerken van het uitbreidingsplan. ,,De raad is het nu zat", zo meende dhr. Boender de tolk van allen te mogen zijn. Wethouder Berrevoets antwoordt dat het de volle aandacht heeft van b en w, maar de architect schiet niet op. En de voorzitter verzekert alles in het werk te willen stellen om het te bespoedigen. Hij stemt toe, dat het lange wachten verdrietig is. De heer Boender voegt er nog aan toe, dat zijn be toog geen verwijt is aan b en w, maar wel aan het werk van de architect, de heer Wesselo, een mening die de heer J. van der Velde volkomen deelt. De heer J Quist merkt nog op het woord onteigening niet prettig te vinden. Past het slechts toe als er geen enkele andere weg overblijft. Misschien dater onderling nog een akkoord kan worden gevonden. Proce deren duurt lang en kost geld. Kan het niet anders, dan zal het moeten, aldus dhr. Quist. De heer Boender is het daarmee eens. Er is toch een onafhankelijke commissie die de vergoeding vaststelt. Probeer de par tijen nog tot elkaar te brengen, dan is er geen wettelijke uitspraak nodig. Niemand heeft daar profijt van. De voorzitter antwoordt de heer Quist dat er al in die richting is gewerkt. Men zal zeker het uiterste doen om een proces te vermijden, maar er is toch ergens een grens. Hierna kunnen de leden zich met het voorstel van b en w verenigen. Tenslotte wordt de rekening 1960 aange boden en als commissie van onderzoek be noemd de heren D. v. d. Velde, F. Verduit en M. v. d. Sande. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt, waarna de vergadering werd gesloten. de spaarbank met volledige bankservice De gemeenteraad kwam vorige week donderdagmiddag in voltallige zitting bijeen. Na opening stelde de voorzitter direct agendapunt 8 aan de orde: onderzoek ge loofsbrieven, en toelafing nieuwgekozen leden van de gemeenteraad. Het Reglement van Orde schrijft het optreden van een com missie voor. Aannemende dat de raad geen voorkeur had, benoemde de voorzitter de heren Mees, Istha en Droogers tot commissie leden, die na enige tijd met de sekretaris in een geheime beraadslaging bijeen te zijn ge weest, terugkwamen en rapporteerden dat de stukken in orde waren bevonden. Tot de toelating der nieuwe leden kon daarna wor den besloten. Overigens is na de laatste verkiezing in de gemeenteraad geen veran dering gekomen. Onder de ingekomen stukken was een subsidieverzoek van de Stichting Mil. Te huizen van het Humanistisch Thuisfront. Overeenkomstig het voorstel van b en w werd het verzoek afgewezen omdat andere op dit terrein werkzame instellingen evenmin wórden gesubsidieerd en zij alle onder de bevolkink kunnen collecteren. Een zelfde weg gingen gelijke verzoeken van de R.K. Matig heids Missie onder Militairen, de Centrale voor Kath. Mil. Tehuizen en van de Stich ting Kath. Mil. Vormingscentrum. De raad verklaarde zich accoord met de voorstellen van Ged. Staten betreffende de nieuwe salariëring van sekretarissen, ont vangers en ambtenaren van de Burgerlijke Stand per 1 januari jl. VERBETERING SCHOLEN Over het ingekomen verzoek tot beschik baarstelling van gelden voor vernieuwing van de vloeren in de lokalen der Chr. Lag. School en de aanschaffing van een granieten wasbak zijn rapporten van dhr Blaas in gekomen. Het storten van betonvloeren, af te dekken van ha,rd-plastic->tegels, zou 4000.kosten, een goedkopere oplossing is de bestaande vloeren te bedekken met z.g. spaanderhout met daaroverheen een linoleumbekleding. B en w geven de voor keur aan de goedkopere oplossing, die on geveer 2700.zal vergen. De raad gaat daarmee akkoord en besluit tevens 250.- uit te trekken voor de gevraagde wasbak in de gang. De vloeren zullen volgens de toe lichting van de voorzitter worden gelegd in de 3 lokalen, die thans in gebruik zijn. Dhr. Istha vraagt zich af of de openbare school niet hard aan een ingrijpende ver betering toe is. De voorzitter zegt dat daar aan inderdaad nogal wat is te verbeteren. Men denke aan de lokalen, de vloeren en vooral de gang. B en w gaan thans na of de school zich nog wel leent voor een grondig herstel. Voor nieuwbouw moet men evenwel op een wachttijd van misschien 20 jaar rekenen. De Inspecteur is gebonden aan een bepaald aantal nieuwbouwklassen per jaar in zijn district, en er staan grote scholen op de wachtlijst. Wanneer het uitdraait op een grondige verbetering, zullen de beide bijzondere scho len wel gelijke voorzieningen vragen, zo meent dhr Istha. Voor het organiseren van een verkeers- examen voor de schooljeugd heeft de plaafcsejijke afdeling van de Bond voor) Veilig Verkeer 1,02.19 uitgegeven. De raad besluit deze kosten voor 100% te vergoeden. Het Alg. Ambtenarenreglement en de Wachtgeldregeling ondergaan een kleine technische wijziging en de kindertoelage verordening wordt per 1 jan. '62 in over eenstemming gebracht met de nieuwe toe lagen geldend voor het Rijkspersoneel. Nadat de vergoedingen voor de kleuter scholen over de jaren 1957 t.e.m. 1959 definitief zijn vastgesteld, stelt de voorzitter de gemeenterekening 1960 aan de orde. HET SLACHTHUIS De onderzoekcommissie wist maar op één punt de vinger te leggen. Ze meent dat het schoonhouden van het slachthuis on danks een warmwatervoorziening te wensen overlaat. Gebroken ruiten moeten sneller worden vervangen omdat vrij onlangs katten toegang hadden tot de slachtplaats. De voorzitter antwoordt dat op het schoonhouden nauwlettender toegezien zal worden en wat de gebroken ruiten betreft, wie kan een ambachtsman noemen die op gedragen werk direct uitvoert? Dhr Mees zegt dat de schilder urgente ge vallen zoals deze, direct behoort af te we-ken. Hij dringt er verder op aan de toegangshekken tot het abattoir te sluiten. De voorzitter zegt dat dit de bedoeling is, maar volgens weth. Aarnoudse moet daar aan eerst een andere ambachtsman, t.w. een smid, aan te pas komen. Wanneer dhr Mees vraagt of het slachthuis nog wel aan alle moderne eisen voldoet, antwoordt de voorzitter dat onlangs de noodslachtplaats werd afgekeurd. Er komt één nieuwe noodslachtplaats voor het ge hele eiland. B en w willen de tussenmuur normale- en noodslachtplaats verwijderen. Er komt dan één grote ruimte, die na het uitvoeren van diverse verbeteringen zal vol doen aan het nieuwe eisenbesluit. Binnenkort zullen daarover voorstellen van b en w de raad bereiken. De voorzitter is het niet eens met dhr Mees, wanneer deze meent dat ook de normale slachtplaats slechts sporadisch wordt gebruikt. Er wordt wel wat vlees uit Bergen op Zoom ingevoerd, maar het meeste is toch van het gemeen telijk abattoir afkomstig. Evenmin kan de voorzitter bevestigen dat dhr Moerland te Poortvliet alhier de laatste tijd alle noodslachtingen van het gehele eiland zou verzorgen. Weth. Aarnoudse zegt dat de meeste noodslachtingen naar Bergen op Zoom gaan omdat hier koeling ontbreekt. Het is te begrijpen dat de plaat selijke slagers er op tegen zijn dat hier al het noodslachtvlees zou worden verkocht. Volgens de voorzitter is het ook in de toekomst de bedoeling dat het vlees wordt verkocht in de gemeente, waaruit het af komstig is. De gemeenterekening 1960 wordt daarna voorlopig vastgesteld en goedgekeurd wor den de rekeningen van het Alg. Armbestuur 1960, Fonds Huijssen van Kattendijke 1960 en Wezen Armen 1960/61. AANNEMER VOOR BOUW WONINGWETWONINGEN Dë voorzitter geeft daarna een toelichting op een dik pak begrotingswijzingen, die na een korte bespreking worden vastgesteld. Voor 5 verwachte gevallen van premie woningverbeteringen (W.C.'s) en 2 in grijpende verbouwingen wordt als gemeen telijk aandeel 1250.uitgetrokken. Voor een geraamd bedrag dat| de 60.000.nadert, zal de Dorpsweg worden verbeterd, gerioleerd, de sloten gedempt en van een trottoir worden voorzien. Voor de bouw van 3 nieuwe woningwetwoningen is bijna 40.000.uitgetrokken. In dit cijfer zijn de grondkosten, aansluitkosten e.d. begrepen. Dhr T. M. Hage, aannemer alhier heeft zich inmiddels bereid verklaard de woningen te bouwen voor 10.900. per stuk. Het is de bedoeling dat spoedig met de bouw wordt begonnen. Voor de gemeente wordt het dan tijd om de verbin dingsstraat Raadhuisstr-Kalisbuurt aan te leggen want aan de Bou-Kooymanstraat blijft er na de bouw van de woningen voor L. de Wilde en J. Heijboer maar voor één huis bouwgrond over. Voor de bouw van een rioolgemaal aan de Veerstraat wordt van dhr B. E. J. Quist 200m2 grond aangekocht, tegen een prijs van 1800.waarin begrepen een vergoeding voor de waardedaling van de daarachter gelegen grond. Het gekochte perceeltje is 10 m. lang en 20 m. diep. HET BADHUIS Vervolgens wordt besloten de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis over 1961 een subsidie te geven ter grootte van de exploitatietekorten ad 813.35 voor het ge wone Groene Kruiswerk en 1464.55 voor het badhuis. Volgens dhr Timmermans, pen ningmeester der afdeling, loopt het aantal baden nog steeds terug, (in 1961 met 800) Het bestuur overweegt de openstellingsuren opnieuw te verminderen. Men kan dat niet te drastisch doen, want dan verliest men nog meer klanten. Dhr. Mees verklaart de afname uit het toenemend aantal douches in de woningen; ook vele pendelaars kunnen tegenwoordig in de fabriek douchen. Hij ziet het bad huis als een overbrugging tot de tijd dat ieder thuis over een douche beschikt. Tenslotte stelt men de Bezoldigingsver ordening 1962 vast, waarin de salarismaat regelen per 1 januari jl. zijn verwerkt. Een Bosstraat - hoek T,Indehaan - teL 5462 Bergen op Zoom salarisverhoging voor het sekretarieperso- neel per 1 juli '61 wordt eveneens achteraf goedgekeurd. RONDVRAAG De voorzitter opent de rondvraag met voorlezing van een voorstel van dhr Istha de bepalingen in het Reglement van Orde over de vergadertijd te veranderen in: „Alle raadsvergaderingen zullen worden ge houden op de door burgemeester en wet houders te bepalen dagen en aanvangen des avonds om acht uur". Het regiemeent schrijft zejf voor dat wijzigingsvoorstellen eerst in een commissie besproken moeten worden. Aannemend dat de raad daarmee akkoord gaat, benoemt de voorzitter de heren Mees en van Engelen tot commissielid. Zij aanvaarden hun be noeming en zullen in de volgende verga dering rapport uitbrengen. Dhr Istha vraagt een betere beveiliging van de hoek F. D. Rooseveltstr.-Achterstr. Hier gebeurde onlangs een aanrijding. Mis schien is er een voorrangskruising van te maken. De voorzitter zal de zaak met een deskundige bespreken. Dhr Mees zegt dat het bestuur van de Afd. Bond Veilig Ver keer de situatie heeft besproken. Men kon moeilijk een oplossing vinden. Wel werd de mogelijkheid van een verkeersspiegel ge noemd. Maar doorgaans is aan die appara ten geen lang leven beschoren. Dhr Droogers pleit voor de bouw van een wachtlokaaltje voor de autobuspassa giers. Vooral bij regenachtig weer is de behoefte daaraan groot Het portiekje in de woning van Mevr. Brooijmans aan de Molenstraat is er ten enenmale ongeschikt voor. Dhr. Droogers had voor de bouw plaats aan het plein voor de o.l.School ge dacht. De voorzitter meent dat hier in de eerste plaats een taak voor de autobusondernemer ligt. Hij meent te weten dat ook elders de ondernemers voor zo'n lokaaltje zorgen. Dhr Istha denkt daarentegen dat het een taak voor de gemeente is. Weth. van Driel wijst er op dat indertijd met de Fa. van de Klundert over deze zaak is gesproken. Volgens dhr van Engelen is het best mogelijk dat de autobus een andere route gaat volgen wanneer straks de verbindings straat Raadhuisstraat-Kalisbuurt is aange legd. Laten we daar eerst op wachten. De voorzitter zegt tenslotte nota te zullen nemen van het bezwaar van dhr Istha dat hij ter sekretarie de raadsstukken niet meer in kan zien i.v.m. pendelarbeid overdag, en zijn verlangen de stukken 's avonds na kan toortijd te bekijken. Daarna sluiting. Tijdens de korte raadsvergadering te Poortvliet van vrijdag jl. was er toch die belangrijke mededeling van de voorzitter, dat een rijkssubsidie is toegekend voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie. De verassing was alleen maar die goedkeu ring, want het plan loopt" al enkele jaren. In 1959 was het zelfs al zover, dat de bouw van de rioolzuivering op het program ma voor de objecten uit te voeren in D.A.C.W.verband was geplaatst. Het wekte toen in naburige gerpëenten zelfs enige verwondering, dat dit zo vlug „gefikst" was. Voor ieder gezicht en elke beurs een passende bril. bij Lievevrouwestraat 4 Bergen op Zoom Tel. 01640-4272 Maar juist in die tijd kwam de aanwijzing als ontwikkelingskern voor Sint-Maartens dijk en bleef het voor Poortvliet op het programma staan. Niet dat men van provin ciale zijde niet wilde meewerken. Integen deel, daarover kon de voorzitter zich niet anders dan zeer welwillend en erkentelijk uitlaten, wat hij vrijdagmorgen dan ook deed. „Veel medewerking van de provin ciale griffie gehad", maar op het antwoord van het rijk moest men een jaar of drie wachten. Niettemin stemde het b en w thans tot Voldoening, dat tot de bouw van een zuiveringsinstallatie kan worden overgegaan. Het subsidiepercentage, dat men van het rijk zal krijgen is 82. Het bestek bestaat uit twee gedeelten, namelijk een bouwkundig gedeelte, begroot op 115.172,met een te verwachten subsidie van 94.441,— en een mechanisch deel, begroot op 65.777, waarvoor men dan 53.937,isubsidie hoopt te krijgen. Deze rioolinstallatie zal de gemeente dus op een 33.000,komen te staan. Dit bedrag moet uit de opbrengst van de rioolbelasting worden gedekt. Een aanpassing van deze belasting zal derhalve nodig zijn, zo oordelen b en w reeds als een tip voor de Poortvlietse lezer. Niettemin, met de bouw van de rioolzuiveringsinstal latie komt een eind aan de vervuiling van de sloten rond het dorp. Men kan voorts aan de verplichting voldoen tegenover het 68 ALISTAIR MACLEAN TWAALFDE HOOFDSTUK Ze wachtten bij de telefoonpaal aan de rand van het bos, tuur den door de af en toe wat minder dicht vallende sneeuw en rilden bijna aan een stuk door van de kou. T'e weinig slaap, uit putting en de verraderlijke, snel verdwijnende warmte van de barack waren niet bepaald geschikt geweest om hen zelfs een zó korte tijd van wachten in de bittere koude goed te doen verdragen. Tot dusver hadden ze inderdaad nog niet lang op post gestaan. Nauwelijks een kwartier was verstreken sinds ze het huis hadden verlaten. Via een sintelweg waren ze over het wulfbruggetje ge reden, dan langs de hoofdweg naar het westei; afgeslagen tot ze ongeveer tweehonderd meter verder het bos hadden bereikt waar ze de truck in konden verbergen. De graaf en Sandor waren bij de brug afgezet om ladingen ammoniumnitraat aan te brengen, terwijl Reynolds en de professor in het bos dode takken en twijgen verzameld hadden om geïmproviseerde bezems te maken waarmee ze de graaf en Sandor hielpen de sporen van de autobanden te verwijderen. Tevens werd de draad onzichtbaar gemaakt die van de nitraatladingen naar het bos voerde waar Sandor zich met de hand om het contact geklemd ondertussen van een zo goed mogelijke schuilplaats had verzekerd. Toen ze weer bij de truck terugkwamen, hadden Jansci en de kozak, die vlug als een aap in telefoonpalen en bomen bleek te kunnen klimmen, de veldtelefoon al verbonden met de bovengrondse telefoondraden die naar het huis liepen. Opnieuw gingen tien minuten voorbij, twintig en ten slotte werd het een half uur. Nog steeds sneeuwde het, de kou drong door tot diep in hun botten en zowel Jansci als de graaf begon wantrouwend en ongerust te worden over het lange uitblijven van de AVO; ze waren dit niet gewoon van de AVO wanneer er zoveel op het spel stond. Het was trouwens niets voor kolonel Hidas, verklaarde de graaf, om hoe dan ook ergens te laat te komen. Misschien waren ze door slechte of onbegaanbare wegen opgehouden. Mis schien had Hidas de instructies van de graaf genegeerd en sloten zijn mannen op dit moment iedere weg naar de grens af en om singelden ze hen in de rug. De graaf achtte dit echter toch zeer onwaarschijnlijk. Hij wist dat Hidas in de mening verkeerde dat de organisatie van Jansci zeer omvangrijk en verreikend was en dat het geen moment in zijn gedachten zou opkomen dat Jansci de voor de hand liggende voorzorgsmaatregel over het hoofd zou zien om kilometers in de omtrek uitkijkposten op de wegen uit te zetten. De graaf was er nu echter wel van overtuigd dat Hidas een of an dere list verzonnen had: de man kon te allen tijde als een gevaar lijk tegenstander beschouwd worden en er zaten in de concentratie kampen al teveel mensen die de sluwheid en het hardnekkig volhouden van de magere en verbitterde Hidas onderschat hadden. Hidas had iets in de zin en toen hij eindelijk kwam opdagen, werd hen dit onmiddellijk duidelijk. Hij kwam van het oosten. Hij kwam in een grote, groene, dichte truck die hem volgens de graaf als rijdend hoofdkwartier met slaapruimte diende en werd vergezeld door een kleinere truck van bruine kleur waarin zich ongetwijfeld een aantal van zijn AVO-moordenaars bevond. Tot zover hadden Jansci en de graaf het wel verwacht. Wat ze echter niet verwacht hadden en wat het te laat komen van de AVO ruimschoots ver klaarde was de aanwezigheid van een derde voertuig in het konvooi: een zware, logge en massief gepantserde gevechtwagen op rupsbanden die uitgerust bleek te zijn met een anti-tank snel vuurkanon, dat er zeer boosaardig uitzag en ongeveer de helft van de lengte van de gevechtwagen in beslag nam. De mannen bij de telefoonpaal aan de rand van het bos staarden elkaar verbijsterd aan en vroegen zich tevergeefs af wat de demonstratie van een dergelijk gewapende macht voor reden kon hebben. De oplossing van dit probleem liet niet lang op zich wachten. Hidas wist precies wat hij deed en van Julia moest hij gehoord hebben dat het huis van Jansci twee blinde puntgevelmuren bezat. Hij aarzelde althans geen seconde en uit alles bleek dat hij zijn mannen uitstekend geïnstrueerd had, want de manoeuvre werd in alle opzichten op een bijzonder soepele en doeltreffende wijze uit gevoerd. Op een paar honderd meter afstand van het sintelpad dat van de hoofdweg naar Jansci's huis voerde, trokken de beide trucks op en lieten ze de gevechtwagen achter zich. Dan schakel den ze met een bijna volmaakt harmonisch klinkend geluid terug, remden, zwaaiden van de weg af, reden over het wulfbruggetje en daarna in snelle vaart naar het huis. Daar gingen ze uit elkaar en ieder naar een kant van het huis om ten slotte op enkele meters afstand recht tegenover een van de blinde muren te stoppen. Op het moment dat de trucks stil stonden, sprongen er gewapende mannen uit die erachter hurkten of dekking zochten achter een paar kleine schuurtjes en de bomen die de achterzijde van het huis omzoomden. Eer de laatste, man zijn plaats had ingenomen, was de zware ge vechtwagen al van de weg afgeslagen, schuurde met de lange loop van het kanon op groteske wijze hemelwaarts gericht langs de lage muurtjes van de wulfbrug, plofte aan de andere kant weer op de weg en kwam ongeveer vijftig meter van de voorkant van het huis tot stilstand. Een seconde ging voorbij, nog een seconde. Dan opeens, toen het kanon vuurde, klonk er een_ droge knal als van een zweepslag en daarna volgde^er een donderend lawaai, steeg een dikke rookwolk op en vlogen de brokken steen in het rond toen een granaat in de voorgevel van het huis, precies onder de ramen van de benedenverdieping, tot ontploffing kwam. Een paar seconden later het stof van de eerste explosie was nog niet eens opgetrokken trof een tweede granaat het huis, misschien een meter van de inslag van de eerste verwijderd, dan een derde, een vierde en een vijfde, tot er een gat van ongeveer drie meter lengte in het mestelwerk van de gevel was ontstaan. „De smerige, moordlustige hond fluisterde de graaf. Zijn ge zicht was volkomen onbewogen. „Ik wist dat ik hem niet kon vertrouwen, maar tot vandaag heb ik niet geweten in welke mate Hij zweeg toen het kanon opnieuw vuurde en tot de rollende echo was weggestorven. „Ik heb dit al honderden keren meege maakt dit is nu de techniek die de Duitsers voor het eerst in Warschau perfectioneerden. Als je een huis in elkaar wilt doen storten zonder de straat te blokkeren, schiet dan de bodem eruit en de rest volgt vanzelf. Ze ondekten toen ook, bij wijze van extra dividend, dat iedereen die zich in zo'n huis verborgen hield tege lijkertijd verpletterd werd." „En proberen zij dat ook te bereiken ik bedoel, denken ze dat we nog in dat huis zijn?" De stem van Dr. Jennings beefde en op zijn bleek gezicht lag een trek van afschuw. „Ze zijn zich heus niet met schijfschieten aan het vérmaken," zei de graaf ruw. „Natuurlijk denken ze dat we nog in dat huis zijn En Hidas heeft het aan alle kanten door zijn terriers laten om singelen in geval de ratten uit hun hol zouden trachten te vluchten." „Ik begrijp het," sprak Jennings nu weer wat rustiger. „Blijkbaar heb ik de waarde van mijn aan de Russen bewezen diensten over schat." „Nee," loog de graaf, „dat heeft u nietU bent nog altijd zeer belangrijk voor hen, maar ik vermoed dat generaal-majoor Illyurin en ikzelf nóg belangrijker voor hen zijn. Jansci is staatsvijand nummer één in communistisch Hongarije en ze weten dat deze kans waarschijnlijk niet meer zal terugkomen. Ze kunnen die dus niet onbenut laten en zijn bereid zelfs u op te offeren wanneer dit hun pogingen ten goede zou kunnen komen." Reynolds voelde zich kwaad worden, maar tegelijkertijd welde er ook bewondering in hem op. Hij was kwaad om de manier waarop de graaf de waarheid voor Jennings verborgen hield en de man liet denken dat hij nog steeds zonder gevaar voor zijn leven inge ruild kon worden. Bewondering voelde hij voor de snelle en handige wijze waarop de graaf zijn aannemelijke verklaring bedacht had. „Het zijn duivels," mompelde Jennings verbijsterd. „Het zijn on menselijke duivels (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 3