Vacantie 'ASPRO' VIM-EXTRA IN DE BLAUWE BUS sneller schoon enfris, fris, fris NU KOMT HET ER VAN Complete zonschermen ZO HELDER, DAT IEDEREEN HET ZIET! Na vijf jaar afgesloten haven-vuilnisbelt in Sint-Maartensdijk volgt demping en wegaanleg. Er zat muziek in.... St. Philipsland „Concordia's" jubileummars op „Concordia's" jubileumdag. zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. G. VAN 'T SLOT UIT DE ORANJEBOOM BIER-KOERIER gelijkheid vooor een niet minder goede basis in deze goede toekomst in de techniek. UITGEBREID TECHNISCH ONDERWIJS Wanneer men dit zou vragen aan de 16 jarige Leen Berrevoets uit Tholen zou hij het daarmee volkomen eens zijn. Leen zit nu in de schakelklas van de L.t.s. nadat hij 14 juli 1961 zijn eind diploma *in Sint-Maartensdijk kreeg. Zeker, toen als een van de beste leer lingen tot zelfs op sportgebied toe, waar in hij de sporen van zijn vader volgt en genoemd jaar l.t.s. kampioen werd. Maar dat slechts terzijde. Nu bij het uitgebreid technisch onderwijs in de richting werk tuigbouwkunde met vanzelfsprekend meer theorie nog dan in Sint-Maartensdijk, maar niet alleen uitstekend meekomend vanwege een flinke dosis gezond ver stand, ook vanwege de goede in Sint- Maartensdijk gelegde basis. Daar kon Leen zijn huiswerk wel op één middag af voor de gehele week, nu is dat wat anders geworden. Bizonder goede her inneringen heeft Leen Berrevoets aan de l.t.s. in Sint-Maartensdijk. Juist omdat die school niet overvol is, in vergelijking bijvoorbeeld met die te Bergen op Zoom, wordt er daar zoveel persoonlijke aan dacht geschonken. Niet maar een num mer, maar voor ieders aparte moeilijk heden een willig gehoor. En vanzelf sprekend komt dat het onderijs ten goede. „Een fijne tijd was het daar", vond Leen Berrevoets. „een prima school." STEDEBOUWKUNDIG TEKENEN „We gooiden er wel eens met de pet naar", zei ons Jacob Gunter uit Sint- Annaland, die na zijn eindiploma l.t.s. naar een architectenbureau in Goes' ging en daar hu aan de tekentafel staat. Hij kwam 1 sept. 1956 naar de l.t.s. in Sint- Maartensdijk, volgde daar de 3 jarige cursus, waarover hij door ziekte 4 jaar moest doen. Gezellige schooltijd, begrij pelijke leerstof en veel meeeleven van de leerkrachten tijdens m'n ziekte, zegt Jacob. Hij kwam in de timmerafdeling en dat was geen grote klas, zoals ook nu nog niet, want het merendeel gaat na het eerste jaar van algemene vorming in de metaalbewerking. Natuurlijk moest ik nog heel wat leren, toen ik na het eindiploma bij een timmerman in het dorp begon, vervolgt Gunter, maar wat te beginnen zonder die basis. Een half jaar later kreeg Gunter de kans bij een architectenbureau in Goes te komen, waar hij sinds maar 1961 werkzaam is'. Daar kwam de op de l.t.s. op gedane tekenkennis goed van pas, al moet hij zich vanzelfsprekend door verdere studie bekwamen en opwerken. Plezierige baan, want nu is hij al doende met stedebouw kundige ontwerpen, met de uitbreidings plannen, enz. En met nog altijd een prettige hetinnering aan de school, waar het eerste steentje werd gelegd tot deze goede baan. Het zijn maar twee voor beelden. Uitgezocht? Niet bepaald. Het had ook een leerling kunnen zijn, die nu ergens in Bergen op Zoom op een kachel- fabriek zit of bij een timmerman in het dorp. Het had ook Jan Bolier kunnen zijn uit Scherpenise, 13 jaar, die met zijn ruim 20 „lotgenoten", de eerste klas van de l.t.s. doorloopt, de klas van de algemene vorming, de voorbereiding om straks de richting te bepalen: Metaal, timmeren of schilderen. Jan Bolier knut selde al graag als kleine jongen. Hij zal het er wel doen op de l.t.s. al ligt hem de theorie niet zo, het engels bij voorbeeld en het nederlands. Maar zijn handen staan niet verkeerd. Het een kan het ander compenseren. De basis voor een geschoold vakman: de l.t.s. Er is weieens gesuggereerd, dat die school er nog toe bijdraagt dat jongeren wegtrekken. We geloven het niet. Zo lang niet voldoende ontplooiing in de streek zelf mogelijk is, zal men dat mét of zónder l.t.s. niet kunnen afremmen. Daarom is het van groot belang dat er mét l.t.s. ook voldoende ontplooiing komt in eigen streek. In Sint-Martensdijk is er toenemende industrie. Amerika be taalt zijn geschoold personeel bizonder rijk. En elk ander industrieland zal vol gen. Ook Nederland. Denk er nog eens over. De basisopleiding ligt dicht in de buurt: op de l.t.s. in Sint-Maartensdijk. „Weg nu met die vuile rommel", vinden de inwoners van St. Maartensdijk. „Weg nu met die stinkboel", verzuchten de om wonenden van de vijf jaar geleden al afgesloten haven, die gedurende die veel te lange periode tot een vuilnisbelt is geworden. Ook al stond er de eerste week na afsluiting dan al het veel zeggend, maar weinig resultaat opleverend bordje: „verboden vuil te werpen". Die havendemping is dan nu aanbesteed en wat de inwoners, ook wat het gemeentebestuur betreft, kan de laagste inschrijver (het aannemersbedrijf J. van Vossen Zn te St. Annaland voor 309.000.morgen al beginnen. Niet alleen omdat dit gedeelte van St. Maartensdijkse dorpskom er aantrekkelijker gaat uitzien, maar ook omdat door aanleg van een weg het industrieterrein en het komende recreatiegebied in de Pluimpot verder wordt ontsloten Die afgesloten oude haven, een direct gevolg van de in 1957 afgesloten Pluimpot, is sinds die tijd het zorgenkind geweest van het bestuur van de „Smalstad". Voor Rijkswaterstaat was namelijk met de afslui ting van de Pluimpot het probleem van deze zwakke plaats in de thoolse zeewering op gelost. Verdere bemoeienis, die de gemeen te ten goede zou komen, bleef uit. Voor de demping van vaargeul en haven moest de plaatselijke overheid zorgen. En daartoe was die gaarne bereid. Als er maar centen voor op de groene tafel werden gelegd. In dat opzicht bleef men geheel afhankelijk van de rijksschatkist. Sint-Martensdijk kreeg de aanwijzing als sub-kerngemeente en daarmee nam de hoop weliswaar toe, dat ook die havendemping er wel zou komen, maar het werd toch ruim medio 1962 voor het papier rond zit. Nu zal deze thoolse gemeente vanwege die kernaanwijzing 84.3 procent rijksbijdrage krijgen. De begroting voor dit werk was 280.000 zodat in elk geval op 237.000 mag rekenen. En voor het res terend bedrag is door de raad al enige tijd geleden het besluit genomen dat bij te pas sen. Daarmee wordt dan weer een belang rijke stap gezet op de voor Sint-Maartensdijk toch wel vrij lange weg naar een verbeterde infrastructuur. Voor wat de industrievestiging betreft, zit er nu wel wat schot in. Naast de ge vestigde kledingindustrie, de timmerfabriek voor een constructiebedrijf en een metaal industrie, terwijl nog een paar andere aan vragen in behandeling zijn. Het eerste „in dustrieterrein" is reeds volgeboekt en het nog beschikbare deel aan de overkant van de voormalige vaargeul wordt bouwrijp gemaakt. De aanleg van het sportcomplex is in volle gang. Er blijft voorts nog een gebied van een zes hectare recreatiegebied te ontginnen, waar naast water en bos het eerste officiële kampeerterrein van het eiland is geprojecteerd, waarop een groot parkeer terrein wordt aangelegd en waar slechts enkele tientallen meters verder de zeehengel kan worden uitgegooid in de oosterschelde. Een gedeelte van de drie kilometer lange Pluimpotgeul is al dicht. Nu zal dan ook het stuk volgen, dat het meest tegen de gemeentekom van Sint-Maartensdijk ligt aangedrukt. En bovendien een nieuwe ver bindingsweg enerzijds de toegang tot het recreatiegebied en industrieterrein, ander zijds aansluitend op het gemeentecentrum. Geen wonder dat de inwoners ongeduldig en het confectieatelier liggen de plannen vast naar deze aanbesteding hebben uitgezien. Een werveling van marsen waaierde zaterdag rond half vier uit boven St, Filipsland toen daar acht van de negen deelnemende korpsen aan „Concordia" 's festival hun bewijs van deelname aankondigden. En of „Concordia" het heeft getroffen. Pracht zomerweertje, een fleur van uniformen, grote belangstelling, mooie concerten en een daverende jubileummars door eigen dirigent gecomponeerd. „Concordia" heeft echt wel een jubileumjaar, met nieuwe unifor men, een nieuwe muziekkiosk, vijf nieuwe leden van verdienste en na zestig jaar een nog springlevend korps. ER WAS VAAKGEEN GELD In de bovenzaal van hotel „De Druiven tros" begroette de voorzitter van „Concor dia" de heer A. A. Rijstenbil in de eerste plaats burgemeester L. J. de Jonge als de enige vertegenwoordiger van het gemeente bestuur, maar dan ook het hoofd van de gemeente, verder de voorzitter van de Bond van Muziekgezelschappen op Tholen en Sint-Phlipsland, de heer L. A. M. Elenbaas uit Scherpenisse, de eredirigent van „Acce lerando", de heer M. P. Lanooy uit Sint- Annaland, het oud-lid de heer A. W. Everaers uit Steeenbergen, bestuursafge- vaardigden en dirigenten der deelnemende korpsen en later zelfs nog de oud „kapel meester" J. van Steenbergen. Een bizonder welkomstwoord kreeg ook het aktiecomité, dat al zo veel voor „Con cordia" deed, terwijl met spijt melding werd gemaakt van de verhindering van de ere voorzitter van de thoolse en st. philipse bond, de heer C. G. Hage uit Sint- Maar tensdijk. Op 26 februari 1902 werd op initiatief van enkele inwoners .Concordia" opgericht. Het eerste bestuur werd gevormd door de toenmalige burgemeester W. C. van der Sleyden als voorzitter, A. L. van Eldrink, J. M. C. de Wilde, C. van Bendegom en P. Smits. Alleen de oudste inwoners zullen zich daarvan nog iets weten te herinperen. Maar de huidige erevoorzitter de heer F. P. Feleus is ook al sinds 1903 lid van de vereniging en deed zelfs nu nog aktief mee op dit diamanten jubileum. Als eerste „kapelmeester" had men de heer J. W. S. van Steenbergen, later zijn broer en van 1927 - 1942 de heer L. C. Clarisse, gevolgd door A. I. Clarisse tot de huidige dirigent Delhez. De veranderde tijd blijkt niet alleen uit het feit, dat er moeilijker animo te vinden is voor een plaatselijke muziekvereniging, mede ook van wege de gemakkelijke verplaatsingsmoge lijkheden, t.v., enz., maar ook in financieel opzicht is er wel iets veranderd. Zo had „Concordia" in 1905 met een bedrag van Bestuur van „Concordia" A. A. Rijstenbil, voorzitter; M. L. Everaers, secretaris; M. J. Wesdorp, penningm., A. de Waal, vice voorzitter, M. J. Geense, boekhouder, S. P. Felius, erevoorzitter en dirigent C. W. Delhez. Aktiecomité: P.de Raat, Voorzitter; A. M. van Dijke, C. H. A. Stols, mevr. L. van Hoeve-Noordermeer, mevr. A. Stols- Zandee, mevr. M. de Visser-Dorsman, mevr. S. van Dijke-Steehouwer, H. Tim- mers, W. J. Beurkens, Jan Verwijs, J. Wisse, J. Kaashoek, A. A. van Nieuwen- huyze, A. W. Beurkens Wzn en J. A. Klompe. „Waar eens 't gekrijs der meeuwen Cliché Dagblad De Stem 175,alle verenigingskosten voor dat jaar betaald, terwijl het nu ver boven de 2000,ligt. Het enige dat gelijk is ge bleven, is het gebrek aan liquide middelen, al mag „Concordia" in dit lustrumjaar heus niet mopperen. Het 10 jarig bestaan kon echter niet worden gevierd wegens gebrek aan financiën, maar bij het 60 jarig bestaan kreeg men nieuwe uniformen, een nieuwe muzieknis in gebruik een een mooie gift via de commissaris van de Stichting Zuid West Nederland. Over de hoofden heen van de dames en heren van het aktiecomité was de voorzitter ook die inwoners erkentelijk, welke steeds tot medewerking en steun bereid zijn. Zoals vaak in de plaatselijke verenigingen kan ook dit diamanten korps bogen op een trouwe kern. Daarom was het de voorzitter een ge noegen aan een vijftal leden een onder scheiding te mogen uitreiken en hen namens de vereniging te benoemen tot leden van verdienste. Achtereenvolgens werd die on derscheiding uitgereikt aan F. P. Felius sinds 1903 werkend lid met een verenigings penning in goud. Zilver was er voor A. M. Everaers sinds 1929 werkend lid, evenals M. A. Stols, H. van Nieuwenhuijzen en M. L. Everaers (sinds 1933). Bij de uitreiking sprak de voorzitter de wens uit, dat de vereniging nog vele jaren plezier aan deze goede kern mocht beleven. VAN DE BURGERIJ Namens de burgerij van St. Philipsland en A..J. Polder werd het woord gevoerd door de heer P. de Raadt, voorzitter van het erecomité. Met de beste wensen voor de eigen muziek werd een stel bekkens overhan digd, die, zoals de voorzitter in zijn dank woord opmerkte prima de 60 jaar geslagen oude en al versleten bekkens kwamen ver vangen. Een cadeau, dat het dus wel deed. Burgemeester L. J. de Jonge verklaarde nog een poging gedaan te hebben er Konink lijk „Concordia" van te maken, maar daar toe moet men nog een jaar of 15 vol houden. De burgemeester herinnerde voorts aan het grootste dieptepunt van de vereni ging, nl. na de ramp 1953, toen èn de muziektent was weggeslagen en de instru menten onbruikbaar. Het is weer allemaal in orde gekomen en bij zijn felicitatie richtte burgemeester De Jonge zich inzonderheid tot de onderscheiden leden, waarvan dan nog met name de heer Felius, die zoveel voor „Concordia" deed. „Heit is in 't land, maar 't houdt geen stand", is een bekend gezegde, zo vervolgde de burge meester, maar dit is voor „Concordia" niet van toepasing. Met de allerbeste wensen en in de hoop dat deze jubileumdag aan de verwachting zou beantwoorden besloot de burgemeester zijn toespraak. De heer L. A. M. Elenbaas feliciteerde namens de bond van de streek en was blij dat alle thoolse verenigingen aanwezig wa ren. Hij onderstreepte de woorden van de burgemeester, dat het moeilijker is een ver eniging staande te houden, dan op te richten, al moet er altijd wel eerst het initiatief zijn. Naast de cultuurbeoefening, dient een mu ziekkorps tegenwoordig ook een zakelijke inslag te hebben, anders komt er financieel niet. Daarom prees dhr. Elenbaas „Concor dia" gelukkig met zo'n aktiecomité, dat de tholenaren nog ten voorbeeld kon zijn. Hij richtte zich nog in het bizonder tot de leden van verdienste en wenste tenslotte Concordia alle goeds toe in de hoop dat men ook deze zustervereniging weer bij voorkomende gelegenheden op Tholen zou aantreffen om wederkerig ook aanwezig te zijn bij hoogtijdagen van St. Philipsland harmonie. Namens de federatie van fanfare en har monieverenigingen in Nederland sprak de afgevaardigde A. F. Goedemondt uit Tholen. Laat „Concordia" zo verder gaan. „Laten we door eendracht en saamhorig heid trachten het kleine groot te maken", aldus verduidelijkte dhr. Goedmondt de be tekenis van „Concordia." Het oud-lid A. M. Everaers wenste ook graag van de partij te zijn, wetend hoe moeilijk het is in deze tijd om een aktieve groep te houden, hoe moeilijk en hoeveel werk ook voor de organisa'tie van een festi val. Er zijn echter ook veel lichtpunten: een medewerkende burgerij, steun van de raad, nieuwe uniformen, een muzieknis, enz. Ten slotte betoonde de eredirigent van „Accele rando" de heer M. P. Lanooy als insider zijn respect voor de goede kern van „Con cordia." Na een dankwoord door dhr. Rijstenbil was er de muzikale rondgang door een zon nig St. Philipsland. Met de geüniformeerde korpsen is er voor een mooie optocht niet meer nodig. Opvallend was hierbij de ver eniging uit Sint-Maartensdijk en dit mag er wel even tussendoor „Concordia"? dat kwam omdat dit nog jonge korps het nog in het burgerpakkie doet. Niet om zich voor te schamen, maar wel als een tip voor de bevolking dat het ook voor „M.V.K", die z'n bestaansrecht nu wel voldoende be wijst, tijd wordt dat er aan de kleding wordt gedokterd. „Concordia" had tot en met het laatste concert toe een pracht festival 1962 en daardoor een geslaagd diamanten jubileum. Dealer vcor eiland Tholen t Sint Maartensdijk Tel. 01666-505 OB 1103 I Kijk bovenaan op pag. 2 van Uw Oranjeboom krant. Daar hoort te staan: HET EEUWENOUDE GEHEIM VAN HET BIER. Staat er bij U EEUWE-OUDE in plaats van EEUWENOUDE? Dan hebt U een prijs gewonnen! Een televisietoestel? Een koelkast? Een kleinere prijs? Het lot beslist. Behoort U tot de gelukkigen? Schrijf dan op een velletje papier Uw naam en adres in duidelijke blok- letters. Doe deze gegevens rnèt de gehele Oranjeboom-krant in een envelop. Stuur de gesloten envelop (12 ct postzegel) vóór 16 juli a.s. aan: ORANJEBOOM, POSTBUS 5088, ROTTERDAM Bent U er niet bij Bewaar Uw Oranjeboom-krant. Op 24 juli wordt weer in een advertentie het tweede geheim bekend gemaakt. Kom binnen in Uw eigen hal. U heeft zélf schoongemaakt. Wat valt U op? De frisheid. Een frisheid die U welkom heet, zodra U binnenstapt. U glimlacht, wantU ruikt 't, U weet 't, U deed 't met Vim-Extra uit de blauwe bus. Waarom staat er „EXTRA" achter deze VIM? Omdat deze Vim méér is, méér doet! Hoe dat komt? Door het bleekmiddel dat erin zit. Een actie, maar mild bleekmiddel, dat zuivert en ook desinfecteert. Daardoor maakt U alles nog sneller nog frisser schoon, - zélfs die moeilijke gaatjes en naadjes waar U anders haast niet bij kunt. Dat is hygiënisch. Daarom staat er „EXTRA" achter deze VIM. Heeft U de nieuwe geur al geroken? Ruikt U eens... merkt U wel? Een zuivere dennen-frisheid. 't ls de nieuwe geur van VIM- EXTRA. Verrukkelijk, 't Is een frisheid die U ruiken kuntl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 7