Op Tholen nog onvoldoende besef TECHNIEK HEEFT DE TOEKOMST Waterschap Tholen. Verleden en heden in de paardenfokkerij Hoe willen wij wonen De T rekker-behendigheidswedstrijd De Shetlandponnyfokkerij Voor bungalowpark in Strijenham werd perceel grond in erfpacht gegeven Met kistdam kan Stavenisse haven gemakkelijk behouden blijven, maar rijksoverheid wil afsluiting. Verlovingsringen Herbers Jcnniskens Vorig jaar was er al niet veel opwekkends te schrijven over de paardenfokkerij. Dit is in een tijd van de mechanisatie niet te ver wonderen. Weer rijn enkele fokkers er toe over gegaan hun paarden op te ruimen. Wanneer dit in hetzelfde tempo blijft plaats vinden ziet het er voor de paardenfokkerij zeer somber uit. Het opfokken van veulens en jonge paarden vraagt nogal wat werk. Hiernaast liefde voor het paard, die liefde zien we gelukkig nog wel bij de leden van de landelijke rijverenigingen, maar bij de andere paardengebruikers is deze ver zoek. Wat was ht 40 a 50 jaar geleden anders gesteld. Toen werden er jaarlijks zo een 300 a 400 veulens per jaar geboren die alle werden opgekweekt tot jaarlingen of tweejarigen om dan te worden verkocht. Een gedeelte bleef op de bedrijven om de andere bedrijfs- paarden te vervangen. Ieder jaar kwamen enkele Duitse paarden handelaars hier de jonge paarden opkopen voor Duitsland. Ze werden in Tholen geleverd in groepjes van 3 stuks aan elkaar gekoppeld en zo de pont over naar het station Bergen op Zoom om de reis naar Duitsland aan te vangen. Nu worden hier op het eiland nog een 30 a 40 veulens geboren. De hengstveulens gaan in de meeste gevalen 3 maanden na hun geboorte naar de markt in Rotterdam. De merrieveulens worden opgefokt om later verkocht te worden en nog een enkele blijft hier ter vervanging. Zo is de toestand op het ogenblik, een stuk boerenmuziek verdwijnt, boerengeronk is voor in de plaats gekomen. In sommige streken van ons land voert men het nieuwe ras de Halflinger in, een klein paardje. In de zandgebieden maakt het opgang, doch voor Tholen zal het wel van geen betekenis worden. Op de Thoolse dag zal eveneens de remmolen aanwezig zijn om de trekkracht en de trekvastheid van het paard te beoordelen. Een goede gedachte want de weinige paarden die er nog zijn moeten goede werkers zijn. Sabina, van stallen Brooymans Kampioen 1961 De paarden die aan bepaalde eisen voldoen krijgen een gebruiks waarde certificaat; hierdoor zal de verkoopwaarde stijgen. Ik spreek de hoop uit dat de fokkers die nog paarden bezitten, deze door deze proef zullen laten testen, om op deze manier nog een aantal goede paarden bij elkaar te krijgen. Al verminderd de paardenstapel, toch geven de edele vier voeters nog een prachtig cachet aan de Thoolse dagen op 6 en 7 juli te Poortvliet. Voor een ieder een bezoek waard. B. G. Frederichs. Als buitenlanders hier eens komen rondkijken vallen hen ver schillende dingen op, die anders zijn dan in hun eigen land. Zo vinden ze onze nieuwe woningen wel mooi, maar vinden meestal de ramen te groot en begrijpen dan niet waarom dat dan geen dubbele ramen zijn. En omgekeerd is het ook zo. Wij zien in het buitenland ook woongewoonten die we hier niet kennen. We zeggen dan meestal „s Lands wijs, 's lands eer en leuk, dat er Iedere bezoeker en bezoekster aan de Thoolse dagen neemt een kijkje bij de stand van de huishoudelijke voorlichting wat variatie is en daarbij kunnen we het dan laten. Maar ook is het mogelijk dat we ergens anders iets zien, erover na gaan denken of het in ons geval ook mooi zou zijn en uiteindelijk be sluiten het na te volgen, omdat het wel veel practischer of mooier is. Zo is het ook met het voorlichtingswerk, wij als voorlichters of voorlichtsters kunnen u vele ideeën aan de hand doen, het met u doorpraten, maar de uiteindelijke beslissing berust bij uzelf. Op lezingen en cursussen wordt u verteld over voor- en nadelen van materialen, op tentoonstellingen worden u wel apparaten en materialen getoond en u kunt dus zelf beter kiezen. Het is dan niet meer zo dat u iets koopt omdat een kennis het heeft, maar omdat u zelf gekozen hebt, nadat u het misschien bij kennissen gezien heeft, daarna voor- en nadelen ervan gehoord hebt, en bekeken hebt of het nu in uw geval ook te pas komt. Zo moet het ook zijn wanneer u een woning gaat bouwen, verbouwen of nieuw inrichten. Een architect of aannemer maakt het plan, maar weest u er zelf bij om te controleren of u werkelijk in deze woning zult kunnen leven en werken. Dat is veel belangrijker dan de vraag of de mooie kamer, waar u misschien zelden of nooit zit, wel een modern bankstel heeft. Nu is het vaak zo dat u, als toekomstige bewoners, niet weet waar u zoal op moet letten, als u het plan voor een nieuw huis gaat bekijken. De bouwtechnische kant is voor de architect of aannemer, maar de toekomstige bewoners zullen toch ook hun wensen naar voren moeten brengen. Zo zal men b.v. moeten bedenken of er een keuken moet komen om in te koken en te eten, of één om te koken en te wassen enz, enz. Hiervan zal b.v. de grootte, de plaatsing van schoorsteen en aanrechte de bergruimte, afwerking van vloeren en wanden afhankelijk zijn. Ik noemde nu alleen de keuken, maar zo zou ik nu voor elke ruimte apart eisen willen stellen, waaraan een goede woning zou moeten voldoen. De architect zal er een goed geheel van maken en hierbij zal het wel eens blijken dat niet alle wensen in één huis verenigbaar zijn. die de meest noodzakelijke voorzieningen in de woning aangeeft Maar dan valt erover te praten, welke de voorkeur verdient. Om u in deze richting een handje te helpen, zult u in de tent van de huishoudelijke voorlichting een fototentoonstelling aantreffen, in beeld en tekst. Als u deze foto's ziet, zult u zeggen: „O ja, dat is zo, dat wist ik eigenlijk wel maar als we voor het feit staan ons huis te verbouwen of een tekening vpor een nieuw huis te beoordelen, vergeten we meestal heel belangrijke punten. Hebben we ons onze eigen woonwensen goed gerealiseerd Natuurlijk hebben we niet allemaal dezelfde wensen gelukkig dan pas kunnen we een goede woning voor onszelf laten bouwen of wat ook heel belangrijk is een bestaande woning zo goed mogelijk inrichten. Om nu niet alleen aan de hand van foto's ons licht over het wonen op te hoeven steken, zullen er ook een goed ingerichte keuken, een moderne kamer en slaapkamer te zien zijn en tevens ver schillende stalen van vloerbedekking, gordijnen, enz. Ook het verleden is niet vergeten. Een kamer, zoals we die rond 1900 wel op Tholen aantroffen, wordt ingericht door de afdeling eiland Tholen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Bij de Zeeuwse Plattelandsmeisjes zult u een slaatje of ander hartigheidje kunnen kopen; de landbouwhuishoudschool zal u het versierend ele ment in de woning laten zien, terwijl fej. op 't Hoff bloemen zal schikken en kamerplanten zal verzorgen. U zult er demonstraties kunnen zien met ver schillende naaimachines, en tot slot kunt u nog een Zeeuwse babbelaar of wat „kniepertjes meenemen, die wel heel lekker zullen smaken. Ook in Enge land werden ze deze zomer graag gekocht van de Zeeuwse Plattelandsvrouwen. Tholen. J. van Es. Trekkerbehendigheidswedstrijd, wanneer ik dit schrijf dan denk ik niet alleen aan het rijden met een trekker met een wagen er achter maar eveneens dat de trekker op het ogenblik in de land bouw bij nagenoeg alle voorkomende werkzaamheden overheerst. Het zaaien, schoffelen en ploegen enz. gebeurt met de tractor. Bij al deze werkzaamheden dient de bestuurder blijk te geven van een grote nauwkeurigheid. Een trekkerbehendigheidswedstrijd dient men te zien als een sportieve strijd tussen de trekkerbestuurders onderling. Het is niet de bedoeling om een eerste prijs weg te halen, maar om te tonen wat men allemaal met een trekker kan presteren. Om de hoogst mogelijke prestatie te verkrijgen moet men nauw keurigheid, handigheid en berekening samen brengen tot de juiste handeling. Verder is het beslist noodzakelijk dat de juiste handeling nog op het juiste moment wordt toegepast. Het programma voor de trekkerbehendigheidswedstrijd omvat verschillende opdrachten voor de trekkerbestuurders, zoals het par keren van een wagen in een denkbeeldige garage, het aankoppelen van een tweede wagen, met de twee linkerwielen over een balkje rijden, enz. Wat er verder door de L.J.G en Z.P.M. gebracht wordt zult u wel zien en proeven. Want wanneer u komt mag u vooral niet vergeten even een kijkje te nemen in de stand van de Z.P.M. Immers zij zorgen voor de onontbeerlijke hartige hapjes. Hier door gesterkt hoop ik u aanwezig te zien op de Thoolse Dagen 1962. Poortvliet H. van Westen. De Shetlandponyfokkerij heeft zich de laatste jaren in Nederland enorm uitgebreid. In de pro vincie Zeeland is de belangstelling groeiende, al hoewel het aantal pony's nog te gering is in ver gelijking met de rest van Nederland. Op Tholen kunnen we de laatste tijd een toename van het aantal merries waarnemen. Gelukkig met merries kun je fokken. Zijn de aanschaffingskosten van 'n fokmerie wat hoog, met de jaren betaalt zij zich zelf terug door de kweek van veulens. Bovendien zijn pony's zeer sober. Tweede kwaliteit hooi is ruimschoots voldoende om ze in goede conditie te houden. Krachtvoer geven is absoluut verkeerd, ook tijdens de dracht. Al met al zijn deze kleinste paardjes ter wereld geen dure kostgangers, ter wijl kinderen er reuze plezier van kunnen beleven. Zij leren omgaan met de paardjes en kunnen de eerste beginselen van de paardrijkunst er mee beoefenen. Talrijk zijn de ponyclubs in de lande, die regelmatig in het openbaar optreden met zeer attractieve nummers. Misschien is het mogelijk om op Tholen, op den duur een vereniging te stichten, wanneer er tezijnertijd voldoende pony materiaal aanwezig zal zijn. De pcmny's geven weer een bijzonder cachet aan de Thoolse dagen Op 7 juli 's middags zullen de pony's weer op treden. Twee nummers zullen verreden worden nl. aangespannen versierde wagentjes en ringste ken. Wanneer de jeugd evengoed uit de bus komt als vorig jaar dan is succes verzekerd. Voor alle deelnemers (sters) zijn weer leuke prijzen beschik baar gesteld. Voor deelname kan men zich op geven bij de Heer G. Geluk, Broedershof, St. Maartensdijk, tel. 01663442 en bij Jde Heex A. L. Brooymans Kandra Tholen. A. Rinses. „Hoe staat het er nu eigenlijk bij met de havenafsluiting van Stavenisse", wilde hoofdingelande N. M. Hage van St. Annaland weten. „Er zit geen schot in", was het antwoord van dijkgraaf H. van Gorsel uit Oud-Vosscmeer. Van de concessie hoort men niets. De gemeente Stavenisse had al voorlopige voorzieningen willen treffen, waarom het zich opnieuw tot de minister van waterstaat richtte. Binnen 14 dagen was er antwoord, namelijk dat de haven zou worden afgesloten. En meer hoort men niet. Nu al negen jaar lang niet. De dijkgraaf was met het gemeentebestuur van Stavenisse van oordeel dat de haven te behouden zou zijn met een kistdam, terwijl toch de zwakke plaats werd verbeterd, maar de rijks overheid komt er niet van in. Het waterschap Tholen heeft zelf ook een bericht gericht aan de Rijkswaterstaat, maar daarop is no9 9een antwoord binnen. Het zal nu spoedig moeten gebeuren, wil het niet opnieuw een jaar worden opgeschoven. En onder tussen blijft die zwakke plaats dan toch maar bestaan. Dit belang rijke onderwerp tijdens de rondvraag en het feit, dat de ver gadering het voorstel van het bestuur overnam om een perceel (k&rrevelt) bij Strijenham in erfpacht uit te geven aan de n.v. „Scheldezicht" te Den Haag voor de bouw vaneen bungalowdorp (ongeveer 30 stenen en houten zomerverblijven) waren de voor naamste besprekingen van deze algemene vergadering, welke vorige week in het „Holland Huis" te Scherpenisse werd ge houden en waarbij een 31 punten tellende agenda vlot werd afgewerkt. Ditmaal waren alle hoofdingelanden pre sent, toen als laatste ir M. A. Geuze nog tijdig aanwezig was om de agenda van het Waterschap mee af te werken, nadat te voren de drie Waterkeringen Scherpenisse, Oud-Kempenshofstede en Moggershil en de Suzannapolder al onder het mes hadden ge legen. In zijn openingswoord voorspelde dijk graaf Van Gorsel, dat de lasten in de na bije toekomst met een bedrag van 7.50 per hectare zullen stijgen. Als datum voor de jaarlijkse schouwing van sloten en water lopen werd 1 augustus genoemd. Alleen met een wat gewijzigde redaktie kan het college van Gedeputeerde Staten in Zeeland het waterschapsbesluit goedkeuren inzake de vaststelling grens beplanting en bebouwingen langs weg-, dijk- en kavelsloten. Daarom wordt voorgesteld genoemd besluit in te trekken en zonder daarvan het nut in te zien, aan de wens van g.s. tegemoet te komen. Het volgend punt houdt daarmee ook verband, waarbij het gaat om de onder houdsplicht sloten met name dan voor eige naren van boomgaarden. Voor dit keer betreffen het de heren J. L. J. van den Berge te Tholen, Joh, Manneke te Sint- Maartensdijk, F. J. Rijnberg te Sint-Anna- land, C. J. van Westen te Poortvliet, F. Scherpenisse te Sint-Analand, A. de Heer te Tholen, L. J. van Doorn te Scherpenisse en W. C. van Kempen te Poortvliet. Na overleg met b en w van Sint-Maar tensdijk wordt vorrgesteld akkoord te gaan met het voornemen van het gemeentebestuur van Sint-Maartensdijk om 300,per jaar te betalen voor lozing van gezuiverd afval water, terwijl anderzijds het Waterschap een perceel grond verkoopt van 17 are voor bouw rioolwaterzuiverings-installatie voor 1275,— aan de voornoemde gemeente. Men had deze grond nodig bij de reeds eerder aangekochte van het Waterschap. Enkele erfpachtpercelen in Scherpenisse worden aan de betrokken erfpachters ver kocht voor 25 x de erfpachtscanon. De heer J. P. van Houdt, Strijenham VOOR DE BUNGALOWBOUW Namens de n.v. Scheldezicht te 'sGraven- hage deed de heer A. Duym te Bergen op Zoom het verzoek een perceel weiland, ge legen onder de zeedijk in de gemeente Poort vliet bij de haven van Strijenham, in pacht te mogen ontvangen voor de bouw van een 30 houten en stenen bungalows. Dit ge deelte is meer zgn. karrevelt dan bruik baar weiland. Andere gegadigden zijn er niet, waarom het bestuur voorstelt de erf pachtscanon te bepalen op 125,per jaar. De heer N. M. Hage vraagt waarom het dan maar niet te verkopen, maar het bestuur vindt dit nogal vergaand. Baron Tuyl van Serooskerke vindt het, gezien receratieve mogelijkheden maar een lage canon, maar burgemeester van Doorn te Poortvliet acht het zeker niet te hoog, om dat er door de erfpachter heel wat kosten aan besteed moeten worden, eer dat stuk daar bouwrijp is. Niemand heeft dan verder bezwaar, zodat tot genoemde erfpachtuit gifte wordt besloten. Aan dezelfde wordt vervolgens een gedeelte zeedijk verhuurd tegenover het komend bungalow terrein tot een oppervlakte van 2J4 hectare tegen 100,per jaar. Aangegaan werd een geldlening van 99.000 met de Ned. Waterschapsbank, terwijl het crediet in rekening courant tot 500.000 werd verhoogd. Een aanvullend plan van wegen en waterlopen is een hamer stuk. Ten behoeve van de hoofdcommissie bij de griffie van het waterschap, de heer H. Harrewijn uit Zalt-Bommel wordt een kamer gehuurd van de herverkavelingsbarak tot er een woning beschikbaar komt. In totaal wordt het 75,per maand. Een gedeelte van de Broeksedijk wordt voor beweiding verhuurd aan J. A. J. Capelle te Oud-Vossemeer, terwijl in dit wat kale deel tot een bedrag van 1000,— aan beplanting (2 rijen bomen en wat strui ken) worden aangebracht. Een perceel wei land te Strijenham wordt verpacht aan H. J. Molte Poortvliet, terwijl het gemeentebe stuur van Poortvliet de huur van de ge dempte Molenput, waarop de muziektent staat, de huur voor haar re,kening wil nemen, nu de muziek ter ziele is. Hamerstukken zijn wijzigingen in de sala rismaatregelen en vaststelling van begro tingswijzigingen. Bij de administratie loopt men nu hard in, want ter voorlopige vast stelling worden aangeboden d.e rekening dienst jaar 1959 en 1960, waartegen niemand bezwaar heeft. Hoofdingelande Kleppe informeert bij de rondvraag naar de terugbetaling van ten onrechte opgeleegde boetes. Daaraan wordt reeds gewerkt. Op een vraag van dhr. Boonman hoe het Poortvliet heeft gevraagd een gedeelte zee dijk te mogen pachten van de grens Scher penisse tot aan de haven Strijenham. Het bestuur stelt voor dit voor 6 jaar te ver pachten, maar verschillende hoofdingelanden willen het voorzichtiger aan doen en met een jaar volstaan. Het is een gedeelte dijk waarvoor grote publieke belangstelling be staat. Weliswaar heeft het bestuur o.a. als voorwaarden genoemd, dat eventuele bad gasten moeten worden toegelaten en op de glooiing ook de hengelaars vrij spel moeten hebben, terwijl voor goede afsluiting bij be weiding zorg dient te worden gedragen, maar ook dat lijkt enkele hoofdingelanden niet voldoende om zich voor 6 jaar te gaan vastleggen. Nadat even is gediscus sieerd over de mogelijkheid van goedkeuring door de Grondkamer voor verpachting van één jaar, wordt daartoe met algemene stem men besloten. staat met overname wegen en waterlopen, antwoordt de dijkgraaf, dat zulks waar schijnlijk dit jaar zijn beslag krijgt. Dhr. Verduit vindt dat men de stekels in de wegbermen meer in de gaten moet hou den en dhr. Hage informeert of de beplan ting- onderhoud nu voor het Waterschap of nog voor de herverkaveling is. Het laat ste blijkt nog het geval te zijn. Voor wat de wegen betreft komt er van de herver kaveling niets meer. Daartoe werd met het waterschap een overeenkomst gesloten, zo blijkt uit een antwoord op een desbetreffende vraag van dhr. Boonman. Tenslotte vestigt ir Geuze de aandacht op het gevaar bij soigmige kruispunten door te veel opgroeiend geboomte of struikgewas. Ook dit heeft de aandacht van het bestuur, aldus de heer Van Gorsel, die vervolgens onder dank voor de snelle afwerking tot sluiting overgaat. Afgemeten aan de belangstelling die er op Tholen is voor de in St. Maartensdijk gevestigde Lagere Technische School, lijkt het ons toe, dat onze streek nog niet voldoende bewust is van het feit, dat ook in Nederland de techniek de toekomst heeft. Een honderd leerlingen op een zielental van rond de vijftien duizend is niet om over te roemen. Te weinig wordt gerealiseerd, dat de „cost voor de baet uitgaat ook uit moet gaan, wil er iets bereikt worden. Het gaat er heus niet alleen om de „leerplichttijd" vol te maken, maar om een basis voor een beroep, waarmee men tegenwoordig op de „Markt" kan komen. Aan de uitstekende accommodatie van deze nog maar enkele jaren in gebruik zijnde gloednieuwe school kan het niet liggen. „Zo'n school", zegt Leen Berrevoets uit Tholen, die na zijn einddiploma nu de U.T.S. in Bergen op Zoom bezoekt. „Nooit geen spijt van", vindt Jacob Gunter, die na het einddiploma een baan kreeg als bouwkundig tekenaar en nu al aan stedebouw- kunde doet, Nee, aan die school kan het niet liggen. Waarom dan die vrij geringe animo STERKE TOENAME Terwijl er de laatste jaren alom in de lande een sterke toename van het aan tal leerlingen voor technisch onderwijs valt waar te nemen, er praktisch overal sprake is van overvolle technische scho len, staat het voor de school in Sint- Maartensdijk nog te bezien, of de 26 leerlingen, die straks eindexamen zullen doen, met eenzelfde getal „eerste jaars" zullen worden aangevuld. Dat zou be tekenen, dat men zelfs beneden de 100 in totaal komt te liggen. Dat is zelfs voor een technische school, waar de onder delen beperkt zijn tot timmeren, metaal bewerking en schilderen, maar sobertjes. Uiteindelijk zijn het toch de voornaamste vakken ook. Men kan evenmin zeggen, dat de te Scherpenisse gevestigde land- en tuin- bouschool het areaal jongelui van Tholen opslokt. Voor een nog altijd agrarisch gebied als Tholen is ook aan die school de deelname niet bijster groot. Zou het dan nog steeds het „Witte boord,, zijn, dat aantrekkelijk is? Inderdaad gaan er wat leerplichtigen naar de ulo, maar het meest frappeert toch, dat er bij het ge hele voortgezet onderwijs een belangrijk percentage er het bijltje bij neergooit, zodra de leerplichtige leeftijd is vervuld. Wordt er dan ook nu nog te veel vastgehouden aan de tijd, dat men zo vlug mogelijk mee moet gaan helpen het gezin te onderhouden? Ziet men het nog als een idiaal dat het kind zoals vroeger, op z'n twaalfde jaar voor de koeien gaat zorgen of meehelpt op het land? Nee, het zal dan nu wel een andere rich ting uitgaan. Een kantoorbaan of pen delen. Ale het maar even kan, liefst zo vroeg mogelijk. Zijn we daarmee verant woord? Tegenover onszelf, tegenover de kinderen, tegenover de streek? Of moet de oorzaak worden gezocht in een nog te weinig industrieplaatsen bie dend Tholen? Het zou van bizonder be lang zijn, wanneer er ook in dat opzicht voldoende werkgelegenheid was. Maar tot dusver zijn alle leerlingen, die na de l.t.s. de praktijk zochten in het tim mervak, nog in de streek zelf geplaatst. En voor de metaalvakken behoeft men evenmin verder dan Bergen op Zoom, wat in onze tijd toch als het ware naast de deur ligt. Het is niet eenvoudig alle oorzaken te doorgronden dit tot deze toch te ge ringe belangstelling voor het technisch onderwijs leiden. Zeker, uit de gemeente Tholen zelf zijn er enkelen, die de r.k. technische school in Bergen op Zoom verkiezen boven Sint-Maartensdijk van wege de afstand, maar ook dan lijkt ons het percentage in vergelijking met het landelijke niet hoog. Wanneer men er eveneens van over tuigd is, dat de techniek de toekomst heeft en men zou de kop in het zand steken, wanneer men anders denkt, het wereldbeeld overziende, dan biedt de l.t.s. in Sint-Maartensdijk een goede mo- Het nuttige met het aangename verenigd. Cliché Dagblad De Stem

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 6