e*- e, ©ns Thoolse dagen Een zetel der ere Programma Thoolse dag vrijdag 6 juli 1962 Gymnastiek van belang voor ouderen en jongeren De schapenteelt 18e JAARGANG No. 33 EENDRACHTBODE - TWEEDE BLAD 28 JUNI 1962 Redactie: Landbouwcentrum Zeeland, Westsingel 58 [Goes Voorwoord Zaterdag 7 juli 1962 Nieuwsbrief streekverbetering Tholen De eerste vrijdag en zaterdag in juli zijn weer al niet ver meer van ons verwijderd! En dat betekent dat de Thoolse Dagen weer gehouden worden. Voor het agra risch bevolkingsdeel is al bekend dat de eerste vrijdag in juli gereserveerd wordt voor de fokvee en paarden dag. en gelukkig weten dit niet alleen de Thoolse agra riërs, ook buiten ons eiland houdt men daar reeds reke ning mee. Vooral dit laatste stemt ons tot voldoening! want wat is immers de bedoeling van zo n fokdag om naar buiten te tonen wat de Thoolse fokkers kunnen presteren, en wat de Thoolse boeren op dit gebied heb ben aan te bieden. Iedere Thoolse boer zal er dan ook goed aan doen zijn beste vee in te zenden om op deze wijze te trachten ons eiland een goede naam te bezorgen, hetgeen in de eerste plaats de eigen stal en in de tweede plaats de gehele streek ten goede zal komen. Iedere Thoolse agrariër heeft er belang bij dat deze Thoolse Dagen een succes worden en wij wekken dan ook allen op hieraan hun steentje bij te dragen. Is het vrijdagmorgen programma vooral voor de inge wijden interessant, het middagprogramma, dat gevuld wordt door de demonstraties van de bekroonde dieren, en waaraan de imponerende vierspannen trekpaarden en de landelijke ruiters een bijzonder cachet geven, biedt elck wat wils, en is evenzeer voor niet-kenners aantrekkelijk om mee te maken. Vorig jaar is het aantal dagen tot twee uitgebreid, de eerste start daarvan was goed geweest, ware het niet dat de zeer slechte weersomstandigheden, ieder behoorlijk succes in de weg gestaan hadden. Deze tegenslag echter heeft ons niet belet, het dit jaar weer opnieuw te wagen en gezien het enthousiasme waarmee de commissie deze dag weer heeft opgezet en de zeer gewaardeerde medewerking die zij daarbij van alle ge vraagde dames en heren op spontane wijze heeft ver kregen, geeft ons het volle vertrouwen in het slagen van deze tweede dag. Zoals wij vorig jaar in ons voorwoord reeds stelden, is het de bedoeling om alle bevolkingsgroepen op Tho len voor deze tweede dag te interesseren, teneinde er op deze wijze een algemene Thoolse contactdag van te maken. Juist omdat het programma van vorig jaar letterlijk in het water is gevallen, hebben wij dit jaar deze medewerkers graag opnieuw een kans gegeven. Hieraan zijn nog enkele attracties toegevoegd, o.a. een oriëntatierit voor auto's, motoren en bromfietsen, een trekpaarden-tandem show, het optreden van het pas ge- uniformeerde muziekkorps van Scherpenisse en de jeugd drumband aldaar. Van vele zijden hebben wij steun gekregen, in aller lei vorm, door het beschikbaar stellen van bijdragen en prijzen, door het plaatsen van advertenties, door het huren van standruimte op het terrein etc. Wij zijn alle instellingen en personen daarvoor zeer erkentelijk en betuigen hen vanaf deze plaats onze oprechte dank. Ook dit jaar zal de werkgroep huishoudelijke voor lichting van de Streekverbeteringscommissie met een grote tent op het terrein aanwezig zijn, daarbij speciaal de woninginrichting in het middelpunt van de belang stelling plaatsend, hetgeen vooral voor de dames de moeite waard zal zijn om daareens een kijkje te nemen. Wij menen dat wij er in geslaagd zijn om een goed en afwisselend programma samen te stellen en tot slot spreken wij de wens uit, dat velen met ons de uitvoering daarvan zullen mogen mee maken. De voorzitter van het Thoolse dag comité M. C. J. Kosten. Nauwelijks een eeuw geleden verplaatste de mens zich op het land uitsluitend te voet en als men in betere doen was of men had grote haast met behulp van het paard, gezeten op zijn rug of in een door het paard getrokken voertuig. De taak van het paard is overgenomen eerst door het rijwiel, later door de „stoomfiets", de auto, de autobus, het vliegtuig en de bromfiets. Wie denkt er nu nog aan zich te paard te verplaatsen anders dan uit sportieve overwegingen? Voor de voetganger is het behoudens over kleine afstanden al niet anders. Er is wel veel veranderd! Een ruiter is thans een evengrote bezienswaardigheid op de wegen als een auto een halve eeuw geleden. Met het paard als trekdier in de steden of op de grote wegen is het al niet anders gegaan, doch op een later tijdstip en in een langzamer tempo, tot groot verdriet van de mussen die overigens toch wel aan hun trekken komen. Paardrijden is wat anders dan de motor van de auto starten Op het landbouwbedrijf Is de vervanging van het paard door mechanische trekkracht eigenlijk pas na de jongste oorlog massaal voortgeschreden, doch deze vervanging is in tegenstelling met het vervoer over de weg zeker niet totaal. Op vele bedrijven, ook op de grotere op de klei is nog een span paarden overgebleven. Op de kleinere bedrijven met name op de gemengde bedrijven op het zand en in de weidegebieden, is het paard nog altijd een gewaar deerde en economische trekkracht. De oorzaken van deze vervan ging zijn genoegzaam bekend, waarbij zeker niet altijd economische overwegingen hebben gegolden. Wij aanvaarden dit omdat men de tijd nu eenmaal niet kan terugdraaien. De liefde voor het paard is echter gebleven, niet alleen op het platteland maar ook bij de groten der aarde. Of dit nu het machtige trekpaard is, de klepper of de pony, de belangstelling voor het dier dat de mens zoveel eeuwen bij zijn werk en voor velerlei doeleinden trouw heeft bijgestaan, is niet verdwenen, integendeel, er vindt wel een verschuiving in het type paarden plaats waarbij wij denken aan de grote belangstelling voor het kleine paard in zijn verschillende schakeringen. Op het platteland is het paard nog altijd, zoals Zwagerman het eens kernachtig uitdrukte, een stuk boerenmuziek. Het is met name de landelijke ruitersport die in deze boerenmuziek behoorlijk mee- blaast. Wij constateren n.l. dat landelijk bezien de belangstelling voor deze sport toeneemt, mogelijk als reactie op de steeds verder voortschrijdende mechanisatie. Ook in Zeeland is dit het geval en het eiland Tholen heeft eveneens een rijvereniging. li zult hen op de Thoolse dagen weer zien optreden en U zult zich misschien zelfs afvragen is dit iets voor mijn zoon of dochter of voor Uzelf. Bedenk dan hierbij tevens, dat de landbouw voor de beoefening van de ruitersport een bevoorrechte positie inneemt. Een paard dat tevens voor de ruitersport gebruikt kan worden verdient bij juiste keuze en aanwending al spoedig de kost. Er zijn ook voor delen aan verbonden die nu eenmaal niet in geld zijn uit te drukken doch voor de vorming van de jonge mens toch zeer belangrijk zijn, met name om hem of haar aan het bedrijf te binden. De ruitersport kweekt liefde aan voor een van de schoonste dieren der schepping, bevordert het doorzettingsvermogen en wilskracht omdat ook het paard een wil heeft die de ruiter moet overwinnen om gezamenlijk tot goed prestaties te komen. De ruitersport eist van de beoefenaar karakter, sportiviteit, correctheid, netheid en vraagt van hen offers aan vrije tijd enz. wat door de buitenstaander veelal onvoldoende wordt begrepen. Paardrijden is wat anders dan op een knopje te drukken en weg te rijden. Als sportbeoefening heeft de ruitersport grote waarde omdat nagenoeg alle spieren van het menselijk lichaam er bij worden betrokken. De bekende stijfheid in den beginne na het rijden te paard is er een bewijs van. En wat het paard zelve betreft dit wordt er bij verstandig ge bruik beter van. Een buitenrit is voor paard en berijder een spor tief genoegen. De ruitersport is een moeilijke sport die veel oefening en goede instructie behoeft. Het peil van de landelijke ruiters in Nederland wordt geleidelijk beter, zodat steeds meer uit de landelijke ruiters naar voren komen die op de grote concoursen een rol van be tekenis spelen. Mijn conclusie is dat de ruitersport een bij uitstek geschikte sport is voor het platteland en de rug van het paard is voor de toegewijde ruiter of amazone, een zetel der ere. J. D. DORST Voorzitter van de gewestelijke bond van Zeeland van de Kon. Ned. Fed. van Landelijke Rijverenigingen. 11.15 12.00 14.00 8.30 uur Wedstrijd in handmelken. 9.00 uur Opening door de voorzitter. 9.05 uur Rundveekeuringen fokvee. 9.30 uur Eindkeuring kalverenopfokwedstrijd. 10.00 uur Keuring (Texels ras) fokschapen. 11.00 uur Keuring van Vleesvee. 11.00 uur Keuring jonge paarden en stalgroepen van de Bond van Paardenfokkers, uur Keuring van geiten. uur Premiekeuring Koninklijke Vereniging Nederlands Trekpaard, uur Opening défilé bekroonde dieren door de edelachtbare heer W. J. van Doorn, burge meester van de gemeente Poortvliet. 14.00 uur Défilé bekroonde dieren. 14.0014.15 uur Carrousselnummer door de rijvereniging de Eendrachtruiters. 14.1514.30 uur Kampioenen en reserve kampioenen rund vee. 14.3014.40 uur Kampioenen le prijswinnaars paarden. 14.4015.00 uur Attraktienummer door de Landelijke Rij vereniging de Eendrachtruiters. 15.0015.25 uur le prijswinnaars rundvee. 15.2515.45 uur Stierengevecht door de Landelijke Rijver eniging de Eendrachtruiters. 15.4515.55 uur Kampioenen en reservekampioenen schapen en geiten; prijzenbekendmaking kalveren opfokwedstrijd. 15.5516.05 uur Kampioenen le prijswinnaars jonge paar den. 16.0516.30 uur Individueel springconcours door de Lande lijke Rijvereniging de Eendrachtruiters. 16.3016.45 uur Keuring vierspannen Ned. Trekpaard. 16.4517.05 uur Groepsspringen door de Landelijke Rijver eniging de Eendrachtruiters. 17.30 uur Sluiting door de voorzitter. 13.00 uur Start oriëntatierit met auto's, motoren en bromfietsen (startplaatsen, Markt St. Maartensdijk en café Rijstenbil, Veerstraat te Oud-Vossemeer). 14.3015.30 uur Trekkerbehendigheidswedstrijd door de L.J.G. 14.4515.15 uur Versierde wagens met aangespannen pon- nies. 16.0016.30 uur Aangespannen trekpaard, dubbel span en tandem. 15.1517.30 uur Turndemonstraties door alle gymnastiek verenigingen uit het eiland Tholen. 16.3017.00 uur Ringsteken ponnies met versierde wagens. 17.00 uur Prijsuitreiking trekkerbehendigheidswed strijd, oriëntatierit en veebeoordelingswed- strijd. 17.30 uur Sluiting door de voorzitter. De voorzitter M. C. J. Kosten De sekretaris M. A. de Hond De op 6 en 7 juli a.s. te houden „Thoolse Dagen'' in 1960 voortgekomen uit de vanaf 1957 jaarlijks georganiseerde centrale fokveedag voor het rundvee in deze streek zien we als agrarisch evenement weer met grote belangstelling tegemoet. Zij bieden immers een uitstekende gelegenheid om de activiteiten op het gebied van de rundvee-, paarden- en schapenfokkerij, ondermeer omlijst door demonstraties van landelijke ruiters, ingespannen trekpaarden en ponny's alsmede wedstrijden van landbouwjongeren in veebeoor deling en melken, tot uitdrukking te brengen. In het bijzonder de eerste dag biedt tevens een welhaast niet te missen overzicht van de ontwikkelingen op het gebied van de veeteelt dat kan stimu leren tot voortgaande verbetering en rationalisatie van de gemengde bedrijven. Uit economisch oogpunt gezien is het van het grootste belang dat de veehouderij geschraagd wordt door een goed bedreven fok kerij die leidt tot kwalitatief op hoog peil staande kernen van fok- dieren op de bedrijven. Op dit gebied is Tholen een typisch „ont- wikkelingsbebied". De totale rundveehouderij omvat ca. 5600 dieren op 425 be drijven; de melkveestapels per bedrijf nemen in omvang toe en vor men met een totaal van 1800 koeien de voornaamste produktie- eenheid. Daarnaast worden op een 40-tal bedrijven ruim 800 schapen gehouden, terwijl nog op 260 bedrijven paardenhouderij van omstreeks 42Ó stuks aanwezig is. Op de eerste dag, de 6de juli, zal de kern van 8e fokkerij worden getoond, zo goed mogelijk geselecteerd en gerubriceerd in ca. 150 stuks fokvee en enkele slachtrunderen, 35 trekpaarden, 40 schapen van het Texelse vlees-wol type en enkele1 geiten. De kalver- opfokwedstrijd telt 16 deelnemers terwijl voor de veebeoordelings- wedstrijd op de tweede dag een 20-tal gegadigden zijn. De rundveeteelt in Tholen maakt, met name op organisatorisch gebied, een belangrijke ontwikkeling door. In de eerste helft van dit jaar is de melk-controlevereniging uitgebouwd tot een door het Ned. Rundvee Stamboek te erkennen fok- en controlevereniging, die per 1 juli a.s. met haar werkzaamheden begint. Hiermede is een betere basis gelegd voor de verdere ontplooing van de geregis treerde fokkerij. Het aantal in het fokregister op te nemen gecon troleerde koeien bedraagt 630. De gemiddelde produktie zoals die in 1961 werd berekend bedraagt 4552 kg melk met 3.82% vet in 305 dagen. De gemiddelde melkvetproduktie per koe steeg sedert 1952, het laatste jaar voor de overstroming, met nog maar 210 controlekoeien, van 162 tot 174 kg. Het huidige percentage van 35% gecontroleerde koeien zal echter in de eerstvolgende jaren in het belang van een winstgevende melkveehouderij nog aanzien lijk kunnen toenemen. Kampioen 1961 Gerrie, van A. Klippel en Zn Stavenisse Selectie op eiwitgehalte van de melk zal hierbij, gezien de sterke ontwikkeling hiervan in overig Nederland, niet kunnen worden gemist. Het gemiddelde eiwitgehalt van 70 Thoolse melk- lijsten bedroeg in 1961 3.30%, een peil dat gelijk ligt met het landelijk gemiddelde. Door onvoldoende bevruchtingsresultaten kon de K.I.-vereniging Tholen en St. Philipsland in het afgelopen jaar niet tot verdere ontplooiing komen. Er werden bij 260 veehouders 1337 runderen geinsemineerd, hetgeen een kleine achteruitgang betekent. Het ziet er echter naar uit dat men spoedig uit de impasse geraakt. Het tempo van de veeverbetering wordt in hoge mate door de K.I. beinvloed. Een goede keuze uit het op het Centraal Stierenstation te Goes beschikbare K.I.-stierenmateriaal is hierbij van beslissende betekenis. We willen deze korte schets besluiten met de wens uit te spreken dat de organisatoren en medewerkers en in het bijzonder de inzen ders van de levende have de „Thoolse Dagen'' volledig zien slagen. Dit zal dan inhouden dat zowel de kwaliteit als de ver zorging van de getoonde dieren blijk geeft van een „streven naar steeds beter." Maar ook dat talrijke agrariërs uit de streek, aange vuld door belangstellenden van elders, door hun tegenwoordigheid de betekenis van deze dagen onderstrepen. Goes, 15 juni 1962 Ir W. L. Harmsen Rijksveeteeltconsulent Ongetwijfeld zullen er onder de oudere lezers personen zijn, die hun wenkbrauwen optrekken na lezing van het opschrift dat gym nastiek van belang is, niet alleen voor jongeren maar ook voor ouderen, burgers,,. Wie neemt het initiatief voor de oprichting van een korfbalvereniging in zijn dorp Nu is gymnastiek allerminst een moderne sport, in het leven geroepen voor toekomstige ruimtevaarders bijvoorbeeld. Integendeel. Reeds in de vroege oudheid, tentijde van de Griekse beschaving 300 jaar voor Christus zag men het belang in van een har monische ontwikkeling van lichaam en geest. Van staatswege wer den sportzalen opgericht, waar jong en oud oefenden onder leiding van deskundigen. In latere eeuwen verdween deze vorm van lichaamsontwikkeling of diende hier en daar „tot leringhe ende vermaek voor boeren en Tot ongeveer 100 jaar geleden de gymnastiek verplicht werd gesteld op de scholen. De ouderen onder u zullen zich glimlachend herinneren, hoe het doorgaans op die lessen toeging: de jongetjes werden naar onze moderne begrippen op militair stramme wijze fit 3» «tiiÈll -■"M jHÉIL A - TV- !l> Naast gymnastiek ook athletiek getraind, de meisjes moesten handwerken, hun kleding liet niet voldoende bewegingsvrijheid toe! Na de 2e wereldoorlog heeft de sportbeoefening zich dermate stormachtig ontwikkeld, dat momenteel ruim een millioen leden zijn ingeschreven bij diverse verenigingen. Met de verkorting van de werkweek kwam er tijd vrij voor het beoefenen van sport en bovendien nam de behoefte toe tot deze vrije tijdsbesteding door de toenemende eentonigheid in de vaak ver doorgevoerde gemecha niseerde arbeidsvakken. Met de snele stijging van het aantal sportbeoefenaren kon tot nog toe door overheid en gemeente geen gelijke tred worden ge houden op het gebied van voorziening in sportaccomodatie finan ciering (waarbij gedacht moet worden aan subsidies uit sporttoto en gemeentekas) en tenslotte de opleiding van het kader, zoals sportjeugdleiders - trainers - bestuursleden. De vijf gymnastiekverenigingen, die momenteel op het eiland Tholen bestaan, kampen allen met een of meerdere moeilijkheden hiervoren genoemd. Het is verheugend, dat in de gemeenteraden op het eiland wordt ingezien, dat er iets gedaan moet worden voor de vrijetijdsbesteding voor jong en oud. Zo beschikken enkele dorpen reeds over een goed geoutilleerd gymnastieklokaal en/of sportveld en zijn de recreatieplannen in en rond de Pluimpot op papier uitgewerkt. Op zaterdagmiddag 7 juli zullen de leden van de diverse Thoolse verenigingen voor u aantreden in een gezamenlijk programma onder het motto: van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond: Mens sana in corpore sano dwz: Een gezonde geest in een gezond lichaam. Mevr. Kugel-Zwart Poortvliet ALLES WISSELT Het schaap maaakt zifh op verschillende imanieren nfuttig. Reeds vroeg in de historie werden vacht en wol tot kleding ver werkt. Eerder werd hiervoor gedurende eeuwen het spinnewiel gebruikt. Vlees, melk en de uit de melk bereide produkten boter en kaas werden bestemd voor menselijke voeding, de verzamelde mest werd voor de landbouw benut. Reeds sedert eeuwen is de schapenteelt ook in ons land van betekenis. Ze werden hoofdzakelijk in kudden gehouden en over dag onder leiding van een herder met behulp van een hond, gehoed op voornamelijk niet gecultiveerde gronden, 's Nachts werden de schapen in kooien opgesloten. TT Verdwijnend beeld in Tholen In de loop der tijden hebben zich ingrijpende veranderingen in de schapenteelt voorgedaan. Bij geen huisdiersoort is het doel, waarom men haar heeft gehouden zo vaak gewijzigd als bij het schaap. Nu eens was de wolproduktie de hoofdzaak, soms was het de melkproduktie het doel, terwijl het ook voorgekomen is, dat de mest het produkt was waar het om ging. Thans is in ons land de vleesproduktie het voornaamste doel van de schapenteelt. Onder invloed van deze wijzigingen is het type schaap in ons land veel veranderd. VLEES - WOL De schapewol brengt in verhouding een lagere prijs op als vroeger. De concurrentie van de kunstvezelstoffen en ook van katoen is hiervan de oorzaak. De inkomsten van de schapen zijn thans gemiddeld 15 a 20% uit de wolopbrengst en 80 a 85 uit de vleesproduktie. Het levend gewicht is niet alleen van doorslaggevende betekenis, wel echter een goede bevleesdheid met fijne structuur en nagenoeg zonder vet. Het lamsvlees vertegenwoordigd de beste kwaliteit en dit vlees is een gewild exportartikel. Het beste vlees wordt dus niet binnen onze landsgrenzen geconsumeerd. Voor de vleesproduktie is het moderne Texelse schaap het meest geschikte ras. De Nederlandse schapenteelt baseert zich thans bijna uitsluitend op het Texelse schaap, dat zich in een halve eeuw heeft ontwikkeld tot een nationaal ras. De oorspronkelijke rassen zijn voor een deel verdwenen en deels tot een klein aantal terug gedrongen. Ook buiten onze landsgrenzen is voor het Texelse schaap veel belangstelling. We moeten echter wel bedenken, dat binnen dit ras verschillen zijn. Alleen de goedsoortige dieren beantwoorden aan het gestelde doel. Een voortdurende selectie blijft nodig om op peil te blijven en zo goed mogelijk dit peil te verhogen. Hierbij moet vooral gelet worden op o.a. doelmatig exterieur, goede wolproduktie en -kwaliteit, goede moedereigenschappen en vruchtbaarheid (tweelingen). De voeding en verzorging zijn bepalend in hoeverre de gunstige eigenschappen tot ontplooiing en tot waarde kunnen worden ge maakt. Vakmanschap en liefhebberij is hiervooor nodig. Schapen passen alleen op die bedrijven, waar de kans op uitbreken uit de percelen minimaal is. OP THOLEN EN ST. FILIPSLAND Het aantal schapen op Tholen en St. Philipsland is in de laatste 25 jaren belangrijk teruggelopen. In 1938 waren er in totaal 3.120 stuks. Dit was in 1951 gedaald tot 1733 en in 1961 tot 970 stuks. Het afnemen van het aantal kudden is hiervan wel de voornaamste oorzaak, terwijl onder invloed van de herverkaveling ook enige teruggang van de weideschapen plaats vond. Er is echter een kern van goedsoortigee fokschapen van het Texelse ras aanwezig. Deze kern kan zich handhaven middels de registratie van het Schapenstamboek voor Zeeland, in welk verband de Thoolse schapen de toets der kritiek kunnen weerstaan. De liefhebberij in dit gebied komt tot uiting in het ledental bij het Stamboek, namelijk 20 leden van de 38 schapenhouders. Dit per centage van 50 wordt waarschijnlijk in geen enkel gebied in ons land geëvenaard. De inzending van schapen op de Thoolse dag is al traditie ge worden. Een keuring is een toonbeeld van de behaalde hoogte in de fokkerij, werkt stimulerend en verhoogt de liefhebberij. Ook biedt het gelegenheid voor aan- en verkoop van fokmateriaal. We kunnen verwachten, dat de inzenders elkaar op sportieve wijze om de hoogste eer zullen bekampen. J. H. Lantinga.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 5