Altijd liever De laatste grens SPAREN VOOR DE KINDEREN Hcrbcrs Optiek OUD -VOSSEMEER Dan zeker van frisse mond en witte tanden STAVENISSE ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ANNA JACOBA POLDER NUT VAN T ALGEMEEN Vrijdagavond hield de afd. tholen van het departement tot Nut van 't Algemeen onder voorzitterschap van dr. P. J, Duinker in hotel Hof van Holland een algemene vergadering. Op de agenda stond o.m. op heffing van het departement. Daar er maar een zeer gering aantal leden was, werd be sloten om nogmaals een vergadering bijeen te roepen en in de convocatie duidelijk uit een te zetten, dat wanneer er niet meer be langstelling is voor het departement het voorstel om het op te heffen. BURGERLIJKE STAND Geboren: 16 juni: Nikolaas Pieter, zoon van Cor- nelis Jacobus van Zetten en van Maria Ja- coba Deurloo. 18 juni: Henriëtte Wilhelmina Maria, dochter van Adrianus Leonardus Cornelis Brooijmans en van Johanna Gertruda Gom- mans. 19 juni: Janna, dochter van Simon Jansen en van Maria Janna Slager. 21 juni: Willemina Catharina, dochter van Jacob Bout en van Catolina Christina Aarnoudse. Huwelijken 22 juni Johannes Cornelis de Ron, oud 19 jaar, fabrieksarbeider, wonende te Breda en Ariena Jansen, oud 20 jaar, zonder be roep, wonende te Tholen. SCHOOLSPORTDAG Een uit het plaatselijk onderwijzend per soneel gevormde Commissie verzorgde weer de jaarlijkse schoolsportdag. Het weer liet zich vorige week dinsdag aanvankelijk niet zo best aanzien. De regens van de vorige nacht hadden de grasmat flink nat gemaakt. Toch besloot men de sportontmoeting doorgang te doen vinden. En niet ten onrechte, want het bleef verder droog. Het aantal deelnemende scholen uit het Eiland was weer 7, waarvan 3 uit Oud- Vosemeer. In totaal hebben 224 leerlingen aan de wedstrijden deelgenomen. De morgenuren waren bestemd voor het gewone diplomawerk. Naar gelang van hun prestaties op de diverse onderdelen, uitge drukt in punten, behaalden de leerlingen een A, B, C, of D-diploma. Het E-diploma is het meest waardevol. 's Middags was er gelegenheid voor een vrij wedstrijdprogramma, dit maal bestaande uit estafettewedstrijden voor jongens en meisjes, kastiebal voor jongens en slagbal voor meisjes. MODERNE PERMANENT WAVE ALBERT STOETZER Dames en Heren Kapsalon Engelsestraat 6 - Tel. 5743 Bergen op Zoom De leerlingen van de Openb. Lag. School van Scherpenisse toonden zich, evenals vori ge jaren, superieur, 3 van de 4 eerste prijzen waren voor hen. De. volledige uitslagen luiden: Estafette jongens: 1 O. L. School Scherpenisse, 63.1 sec. 2 R. K. Lag. School Oud-Vossemeer, 65 sec. 3 O. L. School St-Annaland, 67 sec. Estafette meisjes: 1 O. L. School Scherpenisse, 63.5 sec. 2 R. K. School Oud-Vossemeer, 64.4 sec. 3 O. L. School St-Annaland, 67 sec. Kastiebal jongens: 1 Chr. Lag. School Oud-Vossemeer, 46 pt. 2 R. K. Lag. School, Oud-Vossemeer 34 pt. 3 O. L. School St-Annaland, 23 pt. Slagbal meisjes: 1 O. L. School Scherpenisse, 59 pt. 2 O. L. School St-Philipsland, 44 pt. 3 O. L, School St-Annaland, 36 pt. BRANDJE Wanneer op de grootte van de vlammen en de rookontwikkeling wordt gelet is de aanduiding „brandje" wel wat geringschat tend voor het vuur dat vorige week donder dag woedde in een sloot bij de Coentjesweg. De grote hoeveelheid afgewerkte olie e.d., die door de riolering in die sloot was terecht gekomen, deed de vlammen metershoog op laaien. Het gevaar voor de woningen van C. v. d. Houte en M. A. de Graaf bleef beperkt omdat de wind de rook juist door het open terrein tussen die huizen doorblies. De brandweer, die snel ter plaatse was, wist het vuur spoedig te doven. De schade bleef beperkt tot verschroeide heggen en moestuintjes. DUIVENSPORT De uitslag van de zaterdag gehouden vlucht vanaf Noyon over 238 km luidt voor „De Zwaluw", die daaraan met 78 duiven deelnam, als volgt: C. A. Boogaart 1, 8, 9, 13, 16: C. v. Meer 2; M. de Graaff 3, 19, 2e en 3e over- duif; J. Boogaart 4, 7, 22, 25; A. Douw 5; J. Tholenaar 6, 10, 12, 14, 24; J. Vaders 11, 17, 26; D. Havermans 15, 18; A. van Daalen 20; J. Berkeij 21; A. Lindhout 23; M. v. d. Zande le overduif. VOETBALLEN VOOR DE MUZIEK De zaterdagavond jl. gehouden voetbal wedstrijd ten gunste van de Muziekver. is succesvol verlopen. Succesvol in velerlei op zichten. De belangstelling was bevredigend. Aan het loketje werden 188 kaarten van 75 cent en 66 van 30 cent verkocht. Totale bruto opbrengs dus 160.80. Ook de wed strijd zelf was aantrekkelijk daar de elftallen gevormd uit „de chauffeurs" en het perso neel van N.V. Hommel goed tegen elkaar waren opgewassen. Van succesvol kan ook worden gesproken uit het oogpunt der spe lers, waarvan velen hun voetbalschoenen reeds jarenlang aan de hanebalken hadden gehangen en nu de gelegenheid kregen weer wat training op te doen. Tenkoste van veel spierpijn achteraf. Dat ongetwijfeld! Maar men wist natuurlijk vooraf dat ook in dit opzicht succes verzekerd zou zijn. werd deelgenomen, was er een flinke wan deltocht door een mooie omgeving. Hoewel Spido geen prijzen wist te be machtigen, was men zeer tevreden over deze mooie dag. RAADSVERGADERING Donderdagmiddag 28 juni komt de ge meenteraad bijeen. In behandeling komt de gemeenterekening 1960, subsidieverzoeken van de pl. afd. v. d. Bond voor Veilig Ver keer en het Groene Kruis. Aankoop van grond voor het rioolgemaaltje aan de Veer straat en een credietaanvraag voor verbete ring van de Dorpsweg. DUIVENSPORT De uitslag van de zaterdag jl. gehouden vlucht vanaf Tergnier over 222 km met 88 duiven luidt als volgt: A. Lindhout 1 14, 22; C. A. Boogaart 2, 6, 21, 24, 28; J. Tholenaar 3, 5, 9, 17 en le overduif; D. Havermans 4, 7, 10 en 2e overduif; Jac. Boogaart 8, 12, 15; M. v. d. Zande 11, 16, 19, 23, 29; L. M. de Heer OP DE VIERDE PLAATS Tijdens de deelname aan het festival te Goes voor accordeon-orkesten kreeg „Viva Ia Musica" onder leiding van de heer Laenen 7,5 punt, waarmee het de vierde plaats deelde met een orkest uit Goes, een orkest uit Borssele en Ossendrecht. Er waren elf orkesten waarvan de hoogste 9,5 punt kreeg. De praktijk wijst uit dat wanneer men voor de afsluiting van de Pluimpot het be nodigde zand had aangevoerd ongeveer de helft van de prijs had bespaard, immers het vervoer per as van de haven die het dichtst bij het werk licht kost nog altijd zo'n 2.25 a 2.50 per m;i en daarbij komt ook nog havengeld. de spaarbank met volledige bankservice Men begon precies op tijd, half 8. De muziekver., juist terug van het Fliplandse festival, arriveerde een kwartier later en bracht nog wat publiek mee. Het werd beslist geen komisch-voetbal tussen de spelers, die nooit met een bal hadden omgegaan. Integendeel vele senioren toonden dat ze nog goed met het leder overweg konden, al moesten ze het in snel heid en uithoudingsvermogen natuurlijk af leggen tegen de enkele goedgetrainde jonge spelers, die in beide elftallen waren op gesteld. De wedstrijd gaf diverse wisselende kan sen te zien. Van een duidelijk overwicht van een der partijen was geen sprake. Tij dens een korte periode van druk op het Hommel-doel vond de aanvoerder-doelver- dediger der in oranjeshirts gestoken chauf feurs gelegenheid om met de armen over elkaar tegen de paal geleund uitdagend een sigaretje te smoren. De Hommel-mensen konden dat niet over hun kant laten gaan. Hun offensieven leverden 2 doelpunten op en het ging er naar uit zien dat de oranje hemden niet met ere zouden kunnen ver liezen. Doch gelukkig, kort voor het eind signaal van scheidsrechter C. v. d. Maas, kwam het stellig verdiende doelpunt en was de uitslag dus 21 voor N.V. Hommel. Namens de muziekver. sprak dhr. J. Quist een kort dankwoord tot allen, die tot het welslagen der wedstrijd hadden medege werkt. De door de Fa. Adr. v. Poortvliet en de Muziek beschikbaar gestelde wissel beker werd overhandigd aan Hommel-aan voerder P. Havermans, die prompt op de schouders ging. Een fraaie medaille was voor dhr. V. A. v. Poortvliet, aanvoerder der chauffeurs. Een woord van dank komt ook toe aan de plaatselijke Voetbalver., die haar volle medewerking gaf bij het organiseren van deze aantrekkelijke wedstrijd, Oud-Vosse- meer's Muziekver. ten baat. JEUGDIGE GYMNASTEN NAAR BERGEN OP ZOOM 21 meisjes en 8 jongens van 10-12 jaar, allen lid van „Spido", hadden zaterdag jl. een mooie dag, toen ze deelnamen aan de ontmoeting, die door de Bergen op Zoomse „U.D.I." was georganiseerd. Naast de wedstrijden, waaraan door een groot aantal Zeeuwse en Brabantse clubs 13, 30; M. de Graaff 18; J. Berkey 20; W. Burgers 25, 27; J. Vaders 26; C. van Meer 3e overduif. Voor de, eveneens zaterdag gehouden lange afstandsvlucht vanaf Angoulême over 722 km waren slechts 17 duiven ingeschre ven. De uitslag hiervan luidt: A. Lindhout 1, 5; L. M. de Heer 2, 6; M. v. d. Zande 3; W. Burgers 4; J. Vaders le overduif. TOCH AANWEZIG Alle collega's met uitzondering van bur gemeester Sluijmers (die verhinderd zal zijn geweest) waren aanwezig, zo stond het er ongeveer in het afscheidsverslag van burge meester J. van den Bos. Maar ook die was tegenwoordig bij dit afscheid, evenals mevr. Sluijmers. Bij zijn collega's zat hij in de voorste gelederen. En daarom willen we dit toch wel even rechtzetten, omdat we immers de collega's wel even hebben genoemd. Bij zo'n belangstelling ziet men wel eens iemand over het hoofd. Beide wethouders van Sta- venisse hadden we namelijk wel ontdekt. Met excuses dan aan burgemeester en mevr. Sluijmers. ULO-TOELATING Te Bergen op Zoom is er ook een toe latingsexamen voor de chr. ulo. Daarvoor slaagden Adrie de Jonge, Lia Slager en Beppie Sturris. RAADSVERGADERING Op vrijdag, 29 juni 1962, des namiddags te 7.30 uur komt de gemeenteraad van Sta- venisse in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt de navolgende punten le. Opening en vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 27 april 1962. 2e. Mededeling van goedkeuring van div. begrotingswijzigingen voor de dienst jaren 1961 en 1962 en andere ingeko men stukken. Voorgesteld wordt deze voor kennisgeving aan te nemen. 3e. Een voorstel van burgemeester en wet houders tot wijziging van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1961 (15e tot en met de 19e wijziging). 4e. alsvoren van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1962 (13e wijz.). 5e. id. tot vaststelling van de jaarrekening 1961 van de woningstichting „Stave- nisse". 6e. id. tot wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement en de Wacht geldregeling der gemeente Stavenisse. 7e. id. tot verkoop van een perceel grond aan de Prins Bernhardstraat. id. tot het voorbereiden van een her ziening van het uitbreidings-wederop- bouwplan. 9e. id. tot het benoemen van een com missie voor de samenstelling van een nieuwe Alg. Politieverordening. 10e. id. tot afwijzing van diverse subsidie aanvragen. 1 le. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden. COLLECTE De collecte, gehouden ten bate van het Nederlandse Rode Kruis heeft opgebracht het mooie bedrag van 596,45. AANBESTEDING DEMPING HAVEN EN VERBINDINGSWEG CENTRUM-INDUSTRIETERREINEN BEGROTING TE KRAP? Woensdag 20 juni vond de aanbesteding van bovengenoemde plannen in het ver enigingsgebouw plaats. 10 inschrijvers deden een gooi naar dit werk. Een optimistisch geluid na een 5 jarige plaag voor de gemeente. Minder optimistisch is het College van B. en W. over het verschil in de raming en inschrijving. Men zal zich het bericht in de kranten herinneren dat de minister van Sociale Zaken in het kader van de infrastructuur 84,3 van het geraamde bedrag van ruim 281.000,zou subsidiëren, in dit bedrag zijn echter ook de directiekosten begrepen en dit is een niet gering deel van de raming der aanneemsom. De laagste inschrijver de fa. J. v. Vossen te St. Annaland die inschreef voor 309.000 zit dus nog ver boven de begroting van de aannemingssom. TE KRAP BEGROOT? Omdat reeds in dec. van 1958 de op dracht tot een bestekklaarplan aan het Ingenieursbureau „Witteveen Bos c.i. rijst het vermoeden dat de prijsstijging van plaatzand in deze 3J/2 jarige periode uit het oog is verloren. En indien men dan weet dat ongeveer 23000 kubieke meter zand nodig is dit werk te maken kan dit het knelpunt betekenen. In 1958 kon hier nog zand worden geleverd voor 4.per kubieke meter en nu kost dit minstens 5.50, terwijl over die hogere prijs ook weer hogere omzetbelasting moet worden betaald. Voor ieder gezicht en elke beurs een passende bril. bij Lievevrouwestraat 4 Bergen op Zoom Tel. 01640-4272 CHRONISCHE KWAAL Dat ambtelijke molens zeer langzaam malen is zo zoetjes aan wel bekend en dat de over spannen arbeidsmarkt zijn invloed had op de ingenieursbureaux is eveneens aanleiding een zo urgent werk tot een Chronische kwaal te maken. Tot 4 maal toe moest het bestek worden omgezet van DACWverband tot Infrastruc tuur verband en omgekeerd. Het moest wor den gehalveerd i.v.m. beschikking Min. van Soc. Zaken en weer worden uitgebreid, dit nam steeds vele maanden in beslag. De lezer zal zich herinneren dat deze gang van zaken de gemeenteraad aanleiding gaf, een telegram naar de minister te zenden. Profiteer zo lang de voorraad strekt ANDERE OPLOSSING? Aangenomen wordt dat er naar een op lossing wordt gezocht, het grote verschil tussen raming aanneemsom en de inschrij ving weg te werken. Dit moet mogelijk zijn door op andere wijze het zand te verkrijgen dat voor deze werken nodig is, wanneer het daardoor mo gelijk wordt de kostprijs van het zand ong. 1.50 per m3 te drukken is er geen vuiltje aan de lucht. Ook is het mogelijk dat naar enkele ver eenvoudigingen wordt gestreefd. Dit zijn de inschrijvingen: Zeeland N.V. te Middelburg 360.000; West Nederland N.V. te Papendrecht 352000; Fa. J. de Oude te Biervliet 350000; Fa. A. W. Wandel te Duiveland 325000; fa. v. d. Velde te Bruinisse 319740; Fa. v. d. Werff te St. Maartensdijk 31.8700; Fa. Zijlstra v. d. Dries te Gorkum 317000; Fa. Moer land en Zonen te St. Annaland 311500; Fa. Suijkerbuijck te Hoogerheide 310000; Fa. Joh. v. Vossen te St. A land 309000. VROUWENBOND N.V.V. Donderdag 14 juni ging de Vrouwenbond afd. St. Maartensdijk met een volle bus naar de Landdag te Arnhem. De reis ging over de nieuwe Gorkumse brug naar Rhenen, waar een bezoek werd gebracht aan Ouwehands Dierenpark. Het nabij gelegen Militaire kerkhof met monu ment voor de gevallenen op de Grebbeberg, werd eveneens bezocht. Vandaar werd de reis voortgezet over de Veluwe naar Arn hem, waar om 1 uur de Landdag werd gehouden. In het gebouw Mussi Sacrum werd een gevarieerd programma afgewerkt. Spreker was de heer Van Wingerden, die voortreffelijk uiteenzette doel en streven van de Vrouwenbond van het N.V.V. Ook de spanning in de wereld en het Nieuw Guinea beleid werd besproken. Het was een reis door de mooiste streken van ons land, waarbij volop van het natuur schoon kon worden genoten. Op deze reis werden vijf nieuwe leden gewonnen, zodat het totaal ledental thans 69 is geworden. Moe en voldaan arriveerden allen weer om 12 uur in de Smalstad. DUIVENVLUCHT Wedvlucht Noyon „De Reisduif" te Scherpenisse afs. 233 km, los 11 uur. lste duif 13.49.25, laatste 14.03.48. J. v. d. Hoek St. M. 1; C. v. d. Have Scherp. 2; M. Goudzwaard Pvl. 3, 15; J. Geuze Scherp. 4, 9, 17, 20, 21; D. Uil Pvl. 5, 8; J. v. Es St. Ct. 6, 14, 16; K. Lisseveld Pvl. 7, 10, 13, 18; A. v. Tiggele Pvl. 11, 22; B. Suurland Scherp. 12; M. Speijer Pvl. 19. VERKEERSEXAMEN Bij de gehouden verkeersexamen zijn ge slaagd: 13 leerlingen van de O. L. School, 8 leerlingen van de Chr. School, terwijl 1 leerling van de Chr. School moest worden afgewezen. BEZOEK AAN DE LANDDAG Ook de afdeling Scherpenisse bracht op 21 juni jl. een bezoek aan de Landdag te Tilburg. Ze vertrokken 's morgens 8 uur om het bezoek aan de Efteling te brengen vandaar werd de Stadsschouwburg bezocht en vandaar arriveerden ze op de Landdag. Spreker was van Wingerden met als onder werp de toestand in N. Guinea en andere werkaangelegenheden. Hierna werden ge zamenlijk Nederlandse liederen gezongen en een schitterende cabaretuitvoering voorge dragen. Dit alles was 4.30 uur afgelopen waarna de terugreis aanving. Onderweg werd nog gewinkeld. Allen kunnen terug zien op een mooie dag. GEVONDEN VOORWERPEN Een snelbinder van een bromfiets. Inlich tingen bij de rijkspolitie. DE REISDUIF Wedvlucht Angoulême de Reisduif te Scherpenisse. Afstand 718 km los 6.15 uur lste duif 17.17 laatste 19.00 uur. G. Larooij Scherp. 1, 4, 6, 9; J. Westdorp Pvl. 2, 3, 7; J. v. d. Hoek St. M. 5; J. Geuze Scherp. 8. Concours Tergnier, afstand 218 km, los 11.15 uur. lste duif 14-13-58, laatste duif 14-28-42. D. Uil Pvl. 1, 16, 19, 21; J. Geuze Scherp. 2, 10, 23; J. Westdorp Pvl. 3; K. Zineveld Pvl. 4, 7, 12, 22; M. Goudzwaard Pvl. 5; J. van Es St. M. 6, 8, 15; A. v. Tiggele Pvl. 9; J. v. d. Hoek St. M. 11, 13, 17, 20; B. Suurland Scherp. 14; C. v. d. Have Scherp. 18. N.C.V.B. De afdeling der N.C.V.B. hield een leden vergadering in het Gemeentehuis. Geopend werd met het zingen van Ps 38 vers 17 en 18, Gebed meditatie. Na afhandeling der huishoudelijke zaken was het woord aan de heer Suurmond met het onderwerp „De gevangenen en hun gezinnen". De volgende vergadering is bepaald op XJ juli a.s. Spreekster Mej. Schol ten, onderwerp „De vrije zaterdag". AFD. VERG. C.P.B. Verleden week vergaderde de C.P.B in „Ons Dorpshuis" Daar sprak mej. van Ha- zelen uit Middelburg over haar werk bij de kinderpolitie. Mej. v. Hazelen is de enige dame in Zeeland die dit werk doet. Ze heeft een drukke werkkring. Van alle kan ten wordt er om haar hulp gevraagd. Het is haar taak om kinderen die stelen of an dere misdaden plegen, op te sporen, te straffen als dat nodig is, hen onder te bren gen in pleeggezinnen en hen met raad en daad bij te staan. Soms worden hiermee goede resultaten bereikt. Haar werk is veel- omvatttend, maar zij kan in sommige ge vallen ook de hulp van de plaatselijke politie inroepen. Ook de dokter en predikant kunnen haar raad geven in moeilijke geval len. De afdeling hoopt haar volgende vergade ring in september te houden. 67ALISTAIR MACLEAN „Niet nodig. Ik ken de vrouwen." Gemaakt treurig wuifde de graaf even met zijn hand. „Blijkbaar heeft ze nog ergens een zwak ke hoop iets van u te maken." „Ik hoop dat ze dat heeft." Reynolds zweeg, aarzelde en keek de graaf dan recht in de ogen. heeft me mooi met een kluitje in het riet gestuurd, is het niet?" „Inderdaad, en het was niet eerlijk van me. Ik was persoonlijk en u was zo vriendelijk me niet voor het hoofd te stoten. Soms ge loof ik dat trots een vervloekt ding is De graaf schonk opnieuw zijn glas vol, dronk, stak een van zijn ontelbare Russische sigaretten op en vervolgde dan abrupt: „Jansci zocht zijn vrouw en ik mijn zoontje. Zoontje Hij zou volgende maand twintig geweest zijn - misschien is hij het ook wel geworden. Ik weet het niet, ik weet het werkelijk niet. Ik hoop dat hij leeft." „Was hij uw enig kind?" „Ik had vijf kinderen en de kinderen hadden een moeder, een grootvader en ooms, maar over hen maak ik me geen zorgen - ze zijn allemaal in veiligheid." Reynolds zei niets. Er viel niets te zeggen. Hij wist van Jansci dat de graaf alles en iedereen in de wereld verloren had - behalve zijn zoontje. „Toen hij pas drie jaar was," vertelde de graaf zacht, „kwamen ze me halen en nog steeds zie ik hem in de sneeuw staan met een vragende, niet begrijpende blik in zijn ogen. Sindsdien heb ik elke nacht en elke dag aan hem gedacht. Bleef hij in leven Wie zorgde voor hem Had hij kleren om zich tegen de kou te beschermen, beschikt hij nu ook nog over kleren tegen de kou Ik weet het niet. Heeft hij te eten of is hij mager van de honger Misschien ver langde niemand hem, maar mijnheer Reynolds, hij was zo'n klein jongetje Ik ben benieuwd hoe hij er uitziet, ik heb me dat altijd afgevraagd. Elke dag opnieuw weer vroeg ik me af hoe hij zou glimlachen, hoe hij zou schateren, zou spelen en hollen. Ik had zo graag bij hem willen zijn, ik had hem zo graag elke dag willen zien en al die prachtige dingen van een opgroeiend kind willen meemaken, maar ik heb het allemaal gemist, al die mooie jaren zijn voorbij en het is nu te laat. De dag van gisteren komt nooit meer terug. Het jongetje was alles waarvoor ik heb geleefd, maar voor ieder mens komt het ogenblik dat hij de waarheid ziet en ik maakte dat vanmorgen mee. Ik zal hem nooit terugzien en hoop dat God voor hem wil zorgen." „Het spijt me dat ik erover begon," mompelde Reynolds. „Het spijt me heel erg Hij zweeg even en zei dan plotseling: „Nee, dat is niet waar. Ik weet niet waarom ik dat eigenlijk zei, maar ik ben blij dat ik erover begonnen ben." „Vreemd, maar ik ben blij dat ik het u vertelde." De graaf dronk zijn glas leeg, vulde het, keek op zijn horloge en toen hij sprak was hij opnieuw de graaf zoals hij het altijd geweest was en lag er in zijn bruuske, zelfbewuste stem een ironische klank. „Barack wekt zelfmedelijden op, maar tevens wordt het er door verdreven. Het wordt tijd dat we opstappen, beste vriend. Het uur is bijna om. We kunnen hier niet blijven alleen een dwaas zou Hidas ver trouwen." „Dus Jennings gaat terug „Het moet Anders is het met Catherine en Julia „Afgelopen „Het spijt me." „Hidas schijnt de professor wel bijzonder nodig te hebben." „Wanhopig De communisten zijn doodsbang dat hij naar het westen vlucht en zijn mond open doet. Het zou een slag zijn die ze in lange tijd niet te boven zouden komen de schade zou on herstelbaar zijn. Daarom belde ik op en bood ik mezelf aan. Ik weet hoe graag ze me in handen zouden willen hebben en trachtte uit te vinden wat Jennings voor hen betekent. Zoals ik al zei: ze hebben hem op een wanhopige manier nodig." „Waarom Er lag een gespannen klank in Reynold's stem. „Hij zal nooit meer voor hen werken," antwoordde de graaf slinks, „en dat weten ze." „U bedoelt dat „Ik bedoel," zei de graaf stroef, „dat ze alleen zijn eeuwig zwijgen nodig hebben en er bestaat maar één methode om je hiervan te verzekeren." „Maar lieve God riep Reynolds uit. „We kunnen de man niet laten gaan, we kunnen hem niet de dood insturen zonder „U vergeet Julia," merkte de graaf zachtjes op. Reynolds verborg zijn gezicht in de handen en was te versuft en te verward om nog te kunnen denken. Er ging een halve minuut voorbij en dan eensklaps schrok hij op door het gebel van de tele foon, dat de stilte van de kamer verbrak. Binnen twee seconden had de graaf de hoorn van de haak. „Howarth hier Kolonel Hidas Jansci en Sandor, die onder de sneeuw zaten, waren haastig de kamer binnengekomen en allen luisterden naar de metaalachtige stem in de telefoon, hoewel niemand iets kon verstaan. Ze konden alleen maar naar de graaf kijken, die nonchalant tegen de muur leunde en zonder iets te zien zijn ogen achteloos door het vertrek liet dwalen. Plotseling duwde hij zich van de muur af en verscheen er tussen zijn wenkbrauwen een diepe, verticale rimpel. „Onmogelijk! Een uur heb ik gezegd, kolonel Hidas! We kunnen niet langer wachten. Denkt u dat we zo gek zullen zijn om hier te blijven tot u ons op wel zeer gemakkelijke wijze in handen heeft?" De stem aan de andere kant van de lijn onderbrak hem. De graaf luisterde naar het op dringende toon gesproken relaas en toen de verbinding met een klik verbroken werd, verstijfde hij even, staarde een ogenblik naar de dode telefoon, plaatste dan langzaam de hoorn op de haak terug en draaide zich om. Zijn duim wreef traag en met een irriterend geluid langs de zijkant van zijn wijsvinger en zijn tanden hadden zich in zijn onderlip gebeten. „Er zit iets foutDe bezorgde uitdrukking op zijn gezicht weer spiegelde zich in zijn stem. „Er zit iets helemaal foutHidas zegt dat de verantwoordelijke minister zich met vakantie buiten bevindt, dat de telefoondraden kapot zijn en hij een auto moet sturen om de minister te kunnen bereiken. Het kan nog wel anderhalf uur duren of misschienwel, jij vervloekte stommeling „Wat is er?" vroeg Jansci. „Wie is een „Ik De onzekere houding van de graaf was volkomen ver dwenen en in zijn lage, beheerste stem lag een dwingende klank, die Reynolds er in die mate nog niet gehoord had. „Sandor, start onmiddellijk de truckZorg voor handgranaten en ammonium nitraat om dat bruggetje aan het einde van de weg op te blazen en vergeet de veldtelefoon niet. Opschieten allemaal, in Godsnaam, haasten jullie je Niemand gunde zich tijd de graaf iets te vragen. Tien seconden later bevonden ze zich allemaal buiten in de dicht vallende sneeuw. De uitrusting werd in de truck geladen en binnen de minuut hob belde de vrachtwagen over het tuinpad naar de weg. Jansci-wendde zich tot de graaf en trok zonder iets te zeggen vragend een wenk brauw op. „Dat laatste telefoontje kwam uit een cel," zei de graaf rustig. „Een misdadige nalatigheid van mijn kant om het niet eerder begrepen te hebben. Waarom belt kolonel Hidas van de AVO uit een telefooncel Omdat hij zich niet meer op zijn kantoor in Boeda pest bevindt Honderd tegen één dat het vorige gesprek ook niet uit Boedapest kwam, maar uit het hoofdkwartier in Gyor en dat mijn eigen aanvraag overgeschakeld werd. Hidas is al die tijd al onderweg en probeert ons hier met zijn zogenaamde telefoon gesprekken vast te houden. Die minister, de toestemming van de regering, de gebroken telefoondraden leugens, allemaal leugens Te denken dat ik er nog in trapte ook! Boedapest Hidas heeft Boedapest al uren geleden verlaten. Ik wil wedden dat hij op het' ogenblik niet meer dan acht kilometer hier vandaan is. Als We hier een kwartier langer waren gebleven, had hij ons allemaal te pakken gehad: zes lieve, kleine vliegjes, die geduldig zitten te wachten in de zitkamer van de spin (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 2