WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND „Uw Reddend Bloed" WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Veiling Sint-Annaland vormt voorraad van hondderdduizend kisten. Thoolse avond-vierdaagse. NU OOK „EENDRACHT" IN UNIFORM 18e jaargang No. 32 21 juni 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Abonnementen 2.70 per halfjaar Advertenties 12 cent per millimeter Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 franko p.p.- 3.30 inkassokosten Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Prijs per nummer 15 cent Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Zo is er dan dinsdagavond jl. te St. Maartensdijk weer een donorsavond geweest. Door 168 personen werden evenzovele halve liters bloed afgestaan voor de naaste. Met name mag daarbij de gemeente Oud-Vossemeer worden genoemd, die met 70 deelnemers het leeuwenaandeel op zijn naam bracht. De afdeling Tholen van het Ned. Rode Kruis was blij met het totaal, maar men kan met uitzondering van Oud-Vossemeer toch heus niet zeggen, dat er hiervoor zo'n grote deelname was. Mogelijk willen degenen, die ditmaal verzuimden of verhinderd waren zich vast voornemen volgend maal wel van de partij te zijn. En het niet bij dat voornemen laten. Wat een halve liter bloed vermag wordt hieronder nog eens onder de aandacht gebracht. Veelvuldig stelt men tijdens avonden waarop bloed wordt afgenomen voor de be reiding van plasma en plasma derivaten de vraag, wat er met het afgenomen bloed gaat gebeuren. Velen hebben wel eens over het gebruik van bloedplasme gehoord, maar hoe de verwerking geschiedt en voor welke doeleinden het plasma en de daar weer uit bereide stoffen kunnen worden toegepast, is meestal niet bekend. In de eerste plaats dient te worden ver meld waarom niet het totale bloed wordt gebruikt. De reden hiervan is, dat de rode bloedcellen slechts beperkt houdbaar zijn (3 weken) en het daarom onmogelijk is met het totale bloed een voorraad aan te leggen, waaruit men na een langere periode kan putten. Het staat vast, dat een patiënt met bloedverlies door een transfusie met totaal bloed beter is gediend dan met plas ma. In de grotere plaatsen waar een vaste donordienst van het Roode Kruis is geves tigd, beschikken de ziekenhuizen over donors die bereid zijn tweemaal per jaar bloed af te staan. Het afgestane bloed wordt dan binnen enkele dagen na afname in de zieken huizen gebruikt, zodat het niet de kans loopt te bederven. Een tranfusie met plasma kan echter ook levensreddend zijn en is in bepaalde gevallen zelfs aangewezen (bijv. bij ernstige verbran dingen). Als de rode bloedcellen van het plasma zijn gescheiden, kan men het laatste zodanig bewerken dat dit zeker gedurende 7 jaren is te gebruiken. Behalve het feit dat het plasma lang houdbaar is en dus direct ter beschikking staat, is aan het ge bruik van plasma bovendien het voordeel verbonden dat het de patiënt kan worden toegediend zonder dat eerst van deze de bloedgroep behoeft te worden bepaald. Dit zal vooral van grote betekenis zijn bij on gelukken en rampen, omdat hierdoor kost bare tijd, nodig voor de bloedgroepbepaling wordt gewonnen. Dit is ook de reden, waar om van de „plasma donor" geen bloedgroep bekend behoeft te zijn. Uit het bovenstaande blijkt wel hoe be langrijk het is, de beschikking te hebben over een grote hoeveelheid plasma, die op vele plaatsen in het land voorradig is. Dank zij een groot aantal donors worden in Nederland gemiddeld 50.000 flessen bloed per jaar voor dit doel afgenomen. Deze bloedafnamen (z.g. plasma campagne's) ge schieden voornamelijk in de kleinere gemeen ten, waar ziekenhuizen ontbreken. De or ganisatie berust bij de plaatselijke Roode Kruis afdelingen, in samenwerking met het Centraal Laboratorium van de Bloedtrans fusiedienst te Amsterdam. Het tijdens de plasmacampagnes afge nomen bloed wordt binnen 24 uur in boven genoemd Laboratorium verwerkt. In centri fuges worden de bloedcellen van het plasma gescheiden, waarna men het laatste in kolven verzamelt. Op het ogenblik wordt een deel van de rode bloedcellen voor speciale doel einden en onderzoek gebruikt.. Er wordt naar gestreeft om in de toekomst alle rode bloedcellen een nuttige besemming te geven. Het plasma wordt na bestraling met ultra violet licht van een speciale golflengte, onder strenge controle op steriliteit, in trans fusie flessen gegoten. Hierna worden de gevulde flessen in een vloeistofbad van - 25°C snel om hun lengte-as rondgedraaid. Door deze centrifugering, vormt zich een mantel van bevroren plasma aan de binnen wand van de fles en bevindt zich in het midden een langwerpige holte. Dit dient om het oppervlak van het be vroren plasma te vergroten, waardoor de droging die hierna volgt, sneller verloopt en vollediger zal zijn. De flessen met bevroren plasma schroeft men vervolgens aan de plasmadroger. Dit is een apparaat, waardin een 1 luchtledig heerst en een koelspiraal verloopt, die- 60°C koud is. Het in het plasma aanwezige bevroren water gaat nu direct over in waterdamp, die wordt afgevoerd. Tenslotte blijft een droog eiwitpoeder in de fles achter: het gedroogde bloedplasma. Een fles ge droogd plasma vormt met een fles steriel en pyrogeen-vrij water (pyrogenen zijn sub stanties die koorts verwekken) plus een transfusie systeem een plasma-set. Voor ge bruik behoeft men slechts het water vlug in de plasmafles over te gieten, waardoor het gedroogde plasma dor schudden oplost. Met behulp van het transfusie systeem wordt het toegediend. Door middel van een plasma fractione- ringstechniek worden bepaalde hoeveelheden verzameld plasma in verschillende fracties (eiwit onderdelen) gesplitst. Het plasma bevat namelijk verscheidene eiwitsoorten, die elk een eigen werkzaamheid bezitten. Zo is het albumine-eiwit het belangrijkste voor de bestrijding van schock door bloed verlies (een toestand waarbij het bloedvaat- systeem onvoldoende is gevuld). Een ander eiwit, het gammaglobuline, bevat de af- weerstoffen tegen ziektekiemen. Door deze eiwitten uit het plasma te isoleren, is men in staat elke fractie voor het juiste doel toe te passen. Hierdoor verkrijgt men een econo misch gebruik van het plasma en bovendien preparaten die gemakkelijk zijn toe te dienen. De plasmafractionering is een ingewikkelde bewerking, die zorgvuldig en bij lage tempe ratuur (-4°C) dient te geschieden, teneinde de eiwitten niet te denatureren. ver nietigen). Enkele „producten", vervaardigd uit plas ma zijn: Albumine. Geconcentreerde albumine op lossing (20%) wordt toegepast bij de shock- bestrwding. Bovendien vinden patiënten met allerlei ziekten waarbij grote eiwittekorten ontstaan, zoals lever- en nierziekten, lang durige infecties, etc. veel baat bij toediening van deze albumine oplossing. Gamma globuline. dat wordt bereid uit nor maal plasma, dient men toe ter voorkoming van bepaalde infectie ziekten, zoals mazelen, geelzucht (hepatitis infectiosa), waterpokken en bof. Gamma globuline, bereid uit plasma van pas herstelde lijders aan rode hond, wordt gebruikt ter voorkoming van rode hond bij a.s. moeders gedurende de eerste drie maanden van de zwangerschap, daar deze ziekte afwijkingen kan veroorzaken bij het kind. Als laatste voorbeeld van een belangrijke plasmafractie dienen de eiwitten, die voor de bloedstolling van belang zijn te worden vermeld, met name Fribrinogeen en Thrombine. In bepaalde gevallen van abnormale bloedingsneiging kunnen deze stoffen van levensreddende betekenis zijn. Uit het bovenstaande blijkt wel dat bet verzamelde bloed voor de bereiding van plasma en plasmafracties voor vele patiënten met uiteenlopende ziekten redding kan brengen. De aangehaalde voorbeelden zijn slechts enkele van alle toepassingsmogelijk heden, die bovendien door wetenschappelijke onderzoekingen voortdurend tenemen. Wij kunnen dan ook met recht trots zijn op al diegenen, die door hun bloed af te staan, de zieke medemensen helpen te ge- Tijdens de vorige week gehouden 32ste jaarvergadering van de land- en tuinbouw- vereniging „Veiling Sint-Analand Om geving" bij dhr. Im. Rijnberg was het voor naamste punt, dat door voorzitter C. J. J. Kooijman namens het bestuur werd behan deld de uitbreiding van het fustpark. Men streeft er naar om dit jaar een voorraad van honderdduizend kisten te krijgen, vooral ook omdat het Centraal Bureau tot liquidatie van het huidige fustpark overgaat en men dus niet meer kan lenen, zoals dat elk jaar nodig was. Voorzover nog in bruikbare staat zal het C.B. die kisten onder de vroe gere huurders verdelen tegen aantrekkelijke financiële voorwaarden. Daartoe werd op Tholen met de andere veilingen overlegd, zodat ieder z'n portie zal kunnen kopen. Vorig jaar (overigens een record) had de Sint-Annalandse veiling in een bepaalde periode ook 90.000 kisten (eigen fust en ge leend van C.B.) in omloop. Voor dit jaar zijn er reeds 24.000 nieuwe aangekocht, men kan er nu van het C.B. zo'n 12.000 over nemen van de jaren '58/60, en een 6000 van een nog wat ouwere datum. Bij elkaar wordt dit jaar dan aangevuld 42.000 kisten, wat met de bestaande voorraad van een kleine 60.000 tot het gewenste kwantum komt. Overigens blijft de fust het veilingzorgen kind, vooral ook omdat het een zo grote investering vraagt. Dhr. Kooijman benadruk te dan ook het verzoek van het bestuur zo goed mogelijk voor de kisten te zorgen en niet meer af te halen dan nodig is plus het zo spoedig mogelijk terugbezorgen. De leden moeten niet vergeten, dat ze het alle maal zelf betalen en het dus vooral eigen belang is dit verzoek in acht te nemen. Waar alle leden het over eens waren, dat een veiling als deze vooral voldoende kisten nodig heeft, kon men zich unaniem met het voorstel van het bestuur verenigen om tot die grote aankoop over te gaan. Dhr. Kooijman had de door 10% of 36 leden bijgewoonde vergadering geopend met een bizonder welkomstwoord tot erelid N. Overbeeke, tot de heer Baaijense, de nieuwe tuinbouw-asistent, welks vestiging op Tho len hij van groot belang achtte voor het groeiend aantal tuinbouwers. Van belang is daarenboven een goede watervoorziening, waarmee voor de tuinbouw alles staat of valt. De veilingbesturen hebben in dit op zicht alles gedaan wat mogelijk is, evenals herverkaveling en waterleiding mij. Het leek spreker dan ook toe, dat verwezelijking er zeer goed voor staat en hij hoopte dat zulks ook inderdaad het geval zal zijn. Terugblkkend op het afgelopen vereni gingsjaar stelde dhr. Kooijman vast, dat het een gunstig seizoen is geweest, wat trou wens ook wel blijkt uit de behaalde record omzet der veiling van 2Yi miljoen gulden. Door een zgn. federale commissie van de veilingvoorzitters op Tholen met de veiling meesters als adviseurs is in de samenwerking veel verbeterd en met de toenemende tuin bouw zal dat ook steeds meer nodig zijn. Die tuinbouw breidt zich behoorlijk uit. Het warenhuis ter plaatse is daarvan o.a. een bewijs en de hoop dat er meerdere zullen volgen is niet ongegrond. Deze moderne aanpassing eist een flinke investering, waar om het Waarborginstituut voor de tuinbouw in Zeeland ook van veel belang kan zijn voor degenen, die belangrijke investeringen moeten plegen. Dat hiernaast theoretische en praktische kennis een voornaam onderdeel is, zal zo langzamerhand ieder teler wel weten. De aandacht heeft ook het maken van opstanden op pachtland. Naast de flinke omzet kwam de vereniging afgelopen jaar ook voor grote uitgaven te staan. Er werd een neiuwe uiensorteer- en een augurkensor- teermachine gekocht. Daarbij dan het grote fustbedrag. Met spijt- constateerde de voor zitter, dat er nog altijd te weinig ambitie is voor het veilen van late aardappelen middels de poolvorming. Onbegrijpelijk eigenlijk, nu de leden de ondervinding hebben, hoe goed het gaat met de vroege aardappelen en met de uien. Men gaat wel het C.B. inschakelen. Waarom dit experiment, terwijl het zo goed kan via de veiling. Dhr. Kooijman hoopte dat er steeds meer van overtuigd worden, dat het verhandelen van de late aardappelen via de veilingen ook de juiste weg is. Het is zelden voorgekomen, zo vervolgde spreker, dat de late aardappelen zo vroeg geruimd waren en de nieuwe zo laat waren. Op de genomen regeringsmaatregelen is veel kritiek geleverd. Nu vrijwel alle produkten zo vroeg zijn geruimd, zit er voor de nieu we wel perspectief. Er blijft een uitstekende samenwerking bestaan met de groep Scher- penisse en het bestuur heeft dan ook in het afgelopen jaar weer getracht de belangen van de leden zo goed mogelijk te dienen. Er is tuinbouwvoorlichting, er zijn proef velden, kortom er wordt gedaan wat moge lijk is om de leden tegemoet te komen, al dus dhr. Kooijman in zijn openingswoord. Daarna werd de rekening en balans be handeld, waarbij het exploitatieoverzicht met een afschrijving van 50.571,77 op terrei nen, gebouwen, kisten en inventaris en een reservering van 6358,37 ten dele in het reserve kapitaal en in het sociale voorzie ningsfonds. De provisie beliep een bedrag van bijna 99.000,De totale balanscijfers waren 279.457,60. Het aan de leden uitvoerig ook door ons reeds behandelde jaarverslag gaf ter vergadering geen aanleiding meer tot discussie. De voorzitter maakte slechts van de gelegenheid gebruik de administrateur L. P. Goedegebuure, directeur A. J. Duijzer en al het andere personeel dank te brengen voor de verrichte werkzaamheden. Als bestuurslid werd de heer A. L. C. Brooijmans herkozen en in de plaats van dhr. A. P. Ridderhof kwam in de financiële commissie de heer M. Moerland Mzn. Ingestemd werd met het voorstel mee te doen aan het waarborgfonds voor de tuin bouw,^ waarbij dé veiling zich voor 10% van een miljoen (in Zeeland) garant stelt. Het fonds is bedoeld aan de leden credieten te verstrekken via de Boerenleenbanken. Een voorstel de provisie en het entreegeld op oude voet te handhaven werd een hamer stuk, maar om de fusthuur van 6 op 8 cent te brengen gaf aanleiding tot gedach- tenwiseling en het uiteindelijke besluit het voor dit jaar op 7 cent te houden. De voorzitter deelde mee, hoe de uitslag van de gehouden inventarisatie als volgt ligt. Uitgepote dore's 53 ha tegen 73 vorig jaar. Eerstelijk nu 7 tegen vorig jaar 0 hectare, Eigenheimers 95 (85), Bintje 174 (152), Zaaiuien 71 (64), Plantuien 7 (10). De groep Scherpenisse Doré 50 (60), eer steling 8 (0), eigenheimers 48 ha (23 v.j.), bintje 61 (44), uien 22 (19), plantuien 7 (9). Tussen haakjes zijn de hectares vorig jaar. Voorts werd opgemerkt, dat ook een waarschuwingsdienst voor de fruittelers wordt ingesteld, terwijl een uiteenzetting werd gegeven over de te houden excursie naar Bomelerwaard inzonderheid voor huidige en toekomstige tuinbouwers van belang. Na enkele vragen te hebben be antwoord volgde sluiting. Voor de muziekvereniging „Eendracht" te Scherpe nisse werd het zaterdag een bizondere dag. Na druk papierophalen, na mede werking van gemeentebe stuur en inwoners, kon het zaterdagavond de nieuwe uniformen aantrekken en voor een muziekvereniging betekent zulks in onze tijd het werkelijk als korps voor de dag te kunnen komen. En dat kunnen de Een- drachtmuzikanten met recht De fraaie uniformen deden het uitstekend en met be stuur en ereleden waren ook de inwoners trots op „Eendracht". Er werd van af de oude school een rondgang gemaakt door vrijwel de gehele gemeen te, waarbij ook de ereleden en oud-oprichters M. Hage Jzn. en Jac. v. d. Graaf van hun belangstelling blijk gaven. Hier dan het korps op de foto, die we met deze ver nieuwing feliciteren. DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Gedeputeerde Van den Bos nam afscheid als burgemeester van St. Annaland Er werd reddend bloed gegeven Het was gezellig tippelen op de thoolse avondvierdaagse Samengaan van burgemeester-secretarisfunctie te St. Annaland ongewenst Een 70 jarige bruiloft in de streek Concordia' St. Filipsland viert diamanten bestaan met festival En de muziekvereniging Eendracht" van Scherpenisse staat in nieuwe uniform Thoolse brandweercommandant kreeg Koninklijk zilver Net te laat is veel te laat. Bij het afscheid van burgemeester J. van den Bos De 87-jarige eerste wethouder G. Goedegebuure overhandigt de scheidende burgemeester van St. Annaland een fraai polshorloge namens raad en gemeentepersoneel. Foto P.Z.C. Opnieuw is het Thoolse wandelfestijn verleden tijd geworden. En dat voor de tweede maal. Wanneer men de animo voor deze tak van sport op Tholen kan bestendigen, kan het een jaarlijks terugkerend evenement worden, dat dan zeker ook meer belan- stelling zal krijgen. Nu schort het hier en daar nog wel eens, loopt het figuurlijk niet altijd zoals de organisatoren dat gepland of verwacht hebben en is het met name in die gemeenten, waar men voor het eerst verschijnt, nog een dusdanige nieuwigheid, dat het mogelijk onvoldoende wordt onderkend. Maar buiten dat alles is er weer fijn gewandeld langs tholens wegen, had men over het algemeen prachtig weer en was vooral de tocht op de tweede avond rond Vossemeers dijken de mooiste van de vier met uiteindelijk een spectaculair slot in Tholen op zaterdagavond. Het was dus woensdagavond al begonnen, j toen het bij de thoolse brug een drukte van belang was, waar immers 150 jongelui ge reed stonden om met 3 bussen naar Sint- Annaland te worden vervoerd, waar op deze eerste avond werd gestart. Daar kwamen er in het Dorpshuis nog zo'n honderd bij, zodat inclusief de deelnemers Oud-Vosse meer, Halsteren, Heerle, Tholen en Sint- Annaland zo'n paar honderd vijftig jongens en meisjes en ook enkele ouderen van start gjngen. Stralend zomerweer. Deze tocht voerde naar Stavenisse en langs een andere kant weer terug naar Sint-Annaland, waar de veiling trefpunt werd voor alle groepen van 10 en 1,6 kilometer. Het was niet „Acce lerando" zoals ook door ons aangekondigd, die voor de muzikale noot zorgde, maar de thoolse drumband, ingevallen, nu de Sint- Annalandse Koninklijke Fanfare op het laat ste moment verstek liet gaan. De tweede avond was de eer aan Oud- Vossemeer. Met ongeveer eenzelfde aantal tippelaars ging men welgemoed op mars. Het werd de mooiste tocht. Van Oud-Vosse meer naar hoeve „Candia" en dan terug over de prachtige met bloeiende meidoorn begroeide dijk, vroeger de hoofdverbinding tussen Sint-Annaland en Oud-Vossemeer. Weten de eilandbewoners eigenlijk wel, hoe prachtig die dijk is op een mooie juni-avond? Het trefpunt was aan het veer. Het deed de deelnemers goed te zien, hoe de bevol king meeleefde en het werd vrolijker toen Oud-Vossemeers muziekvereniging de wan delaars kwam afhalen om door de buurt te trekken, waar de inwoners spontaan de vlaggen hadden uitgestoken. Het gemeente bestuur ontving de organiserende commissie in hotel „Hof van Holland." Was er deze eerste twee avonden onder prachtig zomerweer gewandeld, tijdens de derde of Poortvlietse tocht, was het door onweersdreiging wat drukkend, maar het deed weinig aan de goede stemming af en... het bleef droog. Het werd in Poortvliet een drukte van belang, mede ook door de aanwezigheid vap.de drumband ,,Full Speed" uit Scherpenisse. De laatste avond was de start in Tholen zelf en op de Markt was al vroeg duidelijk, dat er iets gaande was. Behalve de 10 en VACANTIE Volgende week is de redaktie met vakantie. Alle copie naar Eendrachtbode - Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1