WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Afscheid Acht en een half jaar vooruitstrevend beleid te Sint-Annaland Burgemeester Bouwense opende complete speeltuin in Sint-Maartensdijk. Het was toch weer goed vissen in de Krabbekreek. Modieuze Jackets BURGEMEESTER J. VAN DEN BOS: Realisering uitbreidings- Dorpshuis, plan in onderdelen. Nieuwe haven. Bouw van f50 woningen Riolering, nieuwe Muziektent. straten, rioolgemaal. Astronaut Roels behouden geland 18e jaargang No. 31 14 juni 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEÏJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 2.70 per halfjaar franko p.p. 3.30 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Zijn benoeming als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, noodzaakt burgemeester J. van den Bos van Sint-Annaland in laatst genoemde functie afscheid te nemen van zijn gemeente. Dit zal dan a.s. vrijdagmiddag plaats vinden in het Dorpshuis. Bij een af scheid worden steeds vriendelijke woorden gericht aan de vertrekkende persoon. Dat zal vrijdag wel niet anders zijn. En er is reden te over. Toch willen we voorop stel len, dat Sint-Annaland zich om de benoe ming van de heer Van den Bos moeilijk kan verheugen. Juist omdat deze functies niet verenigbaar zijn, wat op zichzelf zeer juist is. Maar voor Et. Annaland betekent het, dat het een burgemeester gaat verliezen, die voor deze gemeente in de acht en half jaar van zijn ambtsperiode heel wat tot stand heeft gebracht. En waarom dan te verhelen dat het voor Sint-Annaland een teleurstelling is, deze voor betrokkene zelf mogelijke eer volle benoeming in het Zeeuwse college. Het is niet zo, dat burgemeester Van den Bos in Sint-Annaland niet anders dan vrien den achterlaat. Daarvoor was zijn beleid in het algemeen belang voor de enkeling te ingrijpend. Wanneer we alleen maar noemen de verwezelijking van een paar onderdelen van het uitbreidingsplan, met name dan de Cureelanden en Achter de Bogerds, dan moet daarbij wel eens op lange tenen zijn getrapt. Er kleefden te veel persoonlijke belangetjes aan, om die realisering onver deeld te kunnen toejuichen. Maar wie eerlijk wil zijn tegenover zichzelf en tegenover de i nu scheidende burgemeester, zal moeten er kennen, dat hij in deze 8J/f jaar het Sint- Annalands belang waarachtig heeft gediend. Ook met in achtneming van menselijke te kortkomingen. Het is tekenend voor zijn per soon, dat we zaterdag jl. nog een raadslid van een naburige gemeente, bovendien nog een van de grootste politieke tegenstanders van de heer Van den Bos hoorde opmerken: bizonder jammer voor de streek, dat hij gaat vertrekken. Er bestaat bij ons geen enkele behoefte de persoon Van den Bos te verheerlijken. Slechts een nuchter vaststellen, dat Sint- Annaland zeer gebaat is geweest met het vooruitstrevend beleid van deze magistraat. Daarom zijn onze beste wensen tot kracht en sterkte in zijn nieuwe functie wel ge meend, maar dan zonder te verhelen dat het Sint-Annaland liever (en beter) ware ge weest, wanneer de ambtelijke loopbaan van burgemeester Van den Bos bestendigd ware geworden. Als inwoner zal dat voorlopig wellicht nog het geval zijn. Het gezin Van den Bos weet zich in Sint Annaland opge nomen. Ook wanneer de burgemeestersfunc tie is neergelegd. Niettemin bij dit afscheid: dank voor het meeleven, dank voor wat in deze voor Sint-Annaland nog te korte perio de werd gepresteerd. Dat was heus niet gering Zo tussen de Sint-Annalandse haven en Moggershil stonden op Tweede Pinksterdag weer een goede 360 zeehengelaars een gooi te doen naar een goed prijs bij dit inter nationaal visconcours. Het verliep vlot, want de hengelsportvereniging „De Zee baars'' had voor een goede organisatie ge zorgd. waartoe inzonderheid de heren Geluk en de Graaf hun steentje hadden bijgedra gen. Er werd goed gevangen, maar de eer lijkheid gebied er ook bij te vermelden, dat er nogal wat ondermaatse vis naar boven kwam. Na afloop van de wedstrijd, die onder niet al te gunstige, maar toch ook niet onder slechte weersomstandigheden plaats vond, had de prijsuitreiking plaats op het bordes van het gemeentehuis te Scherpenis- se, waar de heer J. Joppe het gemeentebe stuur vertegenwoordigde toen hij de ere prijzen uitreikte. De eerste prijs ging dan naar C. Helmonds van de Eendrachtvissers te Nieuw Vossemeer, die het tot 1650 punten had gebracht. No 2 was E. van Geersdale uit Vlissingen met 1615 punten, 3 M. de Buck uit België met 1565 punten, 4 A. Smollenaars uit Terneuzen 1520 p. 5 C. J. v. d. Broek Terneuzen 1515 p. 6 J v. d. Lubbe te Vlissingen 1455 p. 7 A. H. Goede- gebuure Sint Annaland 1455, 8 H. van Syen te IJzendijke 1405, S. v. d. Berge Terneuzen 1365 en 10 A. v. Eek te Vlissingen om het maar bij die eerste tien prijswinnaars te laten. De best geklasseerde dames waren me vrouw Dierixs uit Sluiskil en mevrouw Puijenbroek uit Homme (België) De best geklasseerde junior was J. v. d. Lubbe uit Vlissingen, van welke stad ook het grootste aantal deelnemers aanwezig was. Er waren 26 korpsen aanwezig, waarvan Teurnezen II met 4430 punten de eerste prijs won. Nummer twee werd „De Zee baars", Scherpenisse met 4010 p. 3 Terneu zen I met 3920 p. 4 Vlissingen jeugd met 3760 p. 5 Vlisingen VI met 3265 p. 6 Sas van Gent met 3050p. 7 Vlissingen IX met 2985 p. 8 Kapelle II met 2945 p. 9 Vlisingen II met 2920 p. en 10 Kapelle I et 2820 p. PLAN GEMAKKELIJK, t UITVOERING MINDER EENVOUDIG Terwijl de jeugd buiten de afrastering ongeduldig stond te wachten, richtte de voorzitter van de speeltuinvereniging, de heer J. van Vredeveld, zich met een wel komstwoord tot de genodigden. Allereerst dan burgemeester, wethouders en raadsleden, tot de heer A. Schelling, vertegenwoordiger van de Ned Unie van Speeltuinen, tot de afgevaardigden van de plaatselijke vereni gingen, tot die van de zustervereniging uit Sint-Annaland en alle andere genodigden. Dhr. van Vredeveld herinnerde er aan, hoe ruim een jaar geleden met de voorbereiding was begonnen. De plannen waren toen ge boren, maar plannen maken is nogal gemak kelijk, maar de uitvoering is altijd moeilijker. Immers een speeltuin kost veel geld en zonder dat was het niet mogelijk. Er was echter veel medewerking, inzonderheid dan ook van het gemeentebestuur van Sint- Maartensdijk, die we daarvoor bijzonder er kentelijk zijn. Ook een woord van dank tot SUEDE MET KRAAG 115—, 85—, 69— PEBBLE GRAIN MET KRAAG grijs en bruin 89.50 ETAMINE EN POPLIN zeer luchtig 42.50, 49.50 WEEK END SHIRTS EN PULL POLO SHIRTS Grote sortering Bergen op Zoom Kortemeestraat 1 aannemer Rijnberg, die in korte tijd de op bouw verzorgde en met hem al degenen, die daaraan hebben megewerkt. Zich inzonder heid richttend tot de jeugd merkte dhr. Vre develd op: Dit terrein is nu van jullie. Ik hoop dat je er veel en prettig zult spelen. Het is jullie eigendom, maar behandel het dan ook zoals je iets van jezelf zou behan delen. De voorzitter deelde hierna nog mee, dat als tuinwachter was benoemd de heer Joh. de Graaf en dat de speeltuin dagelijks is geopend van 1012.30 en van 2 6 uur behalve des zaterdags. Voor beplanting was er zowel door de firma Rijnberg als door andere inwoners een en ander aan geboden. ZELF OOK GELUKKIG wenste zijn toespraak daarom maar kort te houden. Een ideaal is verwezenlijkt, nadat veel moeilijkheden zijn overwonnen, vond de burgemeester. Hij achtte het voor een gemeente van belang, dat er een kinderoord is als deze speeltuin en dat dit belang ook door het gemeentebestuur werd aangevoeld blijkt uit het beschikbaar gestelde bedrag. Spreker hoopte dat de speeltuin tot in lengte van jaren de jeugd veel blijheid zou be zorgen. Zijn medemens, in dit geval dan medemensjes, gelukkig te maken, betekent ook zichzelf gelukkig te voelen, meende de burgemeester. Hij wilde geen namen noemen, maar zijn dank samenvatten voor al degenen, die veel vrije tijd voor de verwezelijking hadden opgeofferd. Het is geen bescheiden begin, maar een complete speetuin geworden. Over de hoofden van de kinderen heen, deed de burgemeester een beroep op de ouders mee te werken het materiaal in zo goed mogelijke staat te houden. Hij deelde mee, dat de heer Benou, vandaag weliswaar verhinderd door uitstedigheid de jeugd even eens veel plezier toewenste en dhr. Roels een behouden landing van de glijbaan. Nog maals geluk met uw prachtige speeltuin, zo besloot de burgemeester. De vertegenwoordiger van de Ned. Unie van Speeltuinen in Nederland, de heer A. Schelling uit Vlissingen, wees op de toe nemende onveiligheid op de weg en dat niet alleen voor de jeugd, maar ook voor de ouderen. In Zeeland is er nog wel wat werk aan de winkel voor de jeugd. Bij vele uitbreidingsplannen wordt een plaatsje voor de jeugd, een speeltuin vaak vergeten. In dat opzicht wenste spreker een waarschu wing te laten horen. We hebben alles wat ons hartje begeerd, mooie huizen, brommers, t.v., maar geen ruimte voor de jeugd. Ik hoop dat de inwoners weten te waarderen, wat hier tot stand kwam. Jongens en meis jes, wees er trots op en toon je waardig te zijn, hetgeen je werd toevertrouwd. Veel plezier, aldus dhr. Schelling. Namens de speeltuinvereniging „Vrij en Blij" te Sint-Annaland sprak de heer A. Rijnberg, die er op wees, dat het van groot belang is de jeugd deze ontspanning te kunnen geven. Laat men dit dan ook als ouderen goed beseffen en zich unaniem ach ter het bestuur scharen, ook daadwerkelijke steun verlenen door het lidmaatschap en waar nodig aan verdere uitbouw meehelpen. Een gelukwens ging vergezeld van een ver banddoos namens de zustervereniging. Toen kwam secretaris P. A. Roels aan bod. Een over de top van de glijbaan gespannen lint, door burgemeester Bou- wense geknipt, was het teken de landing te beginnen. Een bizonder vlotte lan ding, het luiden van de bel en de jeugd stormde het terrein op, maakte zich meester van al het materiaal en voor dit openingsuur was de speeltuin echt te klein.. Proficiat Sint-Maartensdijk! Liever dan een uitgebreid relaas van het geen tijdens de ambtsperiode van burgemees ter J. van den Bos te Sint-Annaland tot stand kwam, mede ook door de medewerking van de gemeenteraad, laten we enkele foto's het „woord doen." DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR Bij een afscheid Er kwam iets tot stand in St. Annaland Sloping van de havenmuur te Scherpenisse en vorderingen op het geëgaliseerde haventerrein Eendracht" stapt in een nieuw uniform De avondvierdaagse is van start gegaan Jong Smerdiek kreeg een fijne speeltuin Het nieuwe college van G.S. Vechtpartij in de Smalstad Niet wat mooi is, is mode, maar wat mode is, is mooi. Op de zonnige zaterdagmorgen voor Pinksteren, onder intense belangstelling van drommen kinderen en vele oudere inwoners van St. Maartensdijk, zag het bestuur van de speeltuinvereniging „Prinses Margriet" haar vele voorbereidend werk bekroond, toen daar goed elf uur een behouden van de grote glijbaan gegleden secretaris P. A. Roels meteen de bel van de dorpsomroeper liet klingelen en daarmee aan de jeugd het sein gaf, dat de nieuwe speeltuin hun eigendom was geworden. Een complete speeltuin, want op het weliswaar niet te grootte, maar toch voldoende plaats biedende terrein staat zo ongeveer alles, wat men in een speeltuin mag verlangen: de wippen, de schommels, de draaimolen, de zandbak en niet te vergeten de mooie grote glijbaan, kortom al het materiaal waarvan we reeds eerder berichtten, dat het er zou komen. Terecht vond burge meester Bouwense het daarom ook geen bescheiden begin, maar een complete speeltuin. De materiele schade bij de ramp 1953 was in St. Anna land ook niet gering. Door braak van de havencoupure bracht verwoesting op de Voorstraat. Toen burgmeester van den Bos in december 1953 in functie trad, was dit herstel aangepakt door oud-burge meester F. M. Boogaard al op gang. Er was echter nog veel te doen, vooral omdat de oude haven als een der zwakke plaatsen in de eilandzeewering was aangegeven. Vanaf het be gin der ambtsperiode was het streven van de heer Van den Bos er op gericht een haven te behouden. Er kwam een nieuwe haven en dat niet in de laatste plaats van wege de aktiviteit van Sint Annalands burgemeester. Integendeel, het in korte tijd verzameld feitenmateriaal, waarmee het grote belang van een haven werd aangetoond bij de bevoegde instan ties met daarbij de gunstige ligging en de gevestigde coöperaties, waren zo niet doorslaggevend, dan toch minstens een stevige duw in de voor deze gemeente goede richting. De nieuwe haven, welke niet alleen de mogelijkheid biedt van aanvoer kunstmeststoffen, enz. en afvoer van landbouwprodukten maar steeds meer aantrekkingskracht gaat uitoefenen op het watersporttoerisme. Het door de Commissaris der Koningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot geopende Dorpshuis voorziet te Sint Annaland in een grote behoefte, met name voor de culturele verenigingen. Weer was één van de plannen van burgemeester Van den Bos werkelijkheid geworden. Burgemeester Bouwense had medelijden met de jeugd, die zo stond te popelen en

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1