WEEKBLAD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Nog geen vrije grondprijzen in landbouw Plaatselijk nieuws. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Politieke meningen verdeeld. Verkiezingsperikelen. Vergadering B.B. Kringraad. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND 18e jaargang No. 29 31 mei 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 12440,7 Abonnementen 2.70 per halfjaar franko p.p. 3.30 4- inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Den Haag NNP De plannen van minister Marijnen (landbouw) om al met ingang van het volgend jaar de prijsbeheer- sing van de landbouwgronden los te laten 'zijn in de Tweede Kamer nogal sceptisch ontvangen. Hetzelfde is echter het geval met het initiatief-voorstel van het Tweede- Kamerlid prof. dr. Vondeling, die juist het tegenovergestelde wil bereiken, namelijk een blijvend toezicht van de regering op het verloop van de grondprijzen in de agrarische sector. De meningen van de Kamerleden' blijken uit het voorlopige verslag, dat een bijzondere kamercommissie onlangs over de voorstellen van ir. Marijnen en prof. Von deling heeft uitgebracht. Het been, waarom de partijen nu vechten, is de Wet Vervreemding Landbouwgronden. Dit is slechts een tijdelijke regeling, waarbij het rijk de bevoegdheid heeft om te bepalen tot welke maxima de prijzen van landbouw gronden mogen oplopen. De wet loopt per 1 januari 1963 af. Minister Marijnen wil nu van deze gelegenheid gebruik maken om het gehele stelsel maar te laten vallen. Tot schrik van prof. Vondeling, die daarbij de steun heeft van geheel zijn (socialistische) partij. In het voorlopig verslag neemt de partij van prof. Vondeling nog het meest onwrikbaar standpunt in blijvend toezicht op de grondprijs - maar het is de vraag of het ,,buigen-of-barsten-idee" dit keer on geschonden gehandhaafd kan blijven. In Den Haag verwacht men -waarbij men zich dan voornamelijk baseert op het voorlopig verslag van de bijzondere Kamer commissie - dat zowel de minister als de oud-minister Vondeling een veer zullen moeten laten. Uit de Tweede Kamer is namelijk het voorstel gekomen voorlopig een compromis te zoeken door de Wet Ver vreemding Landbouwgronden nog te hand haven tot januari 1967. Tegen die tijd zou men de situatie dan nog eens rustig moeten bekijken om tot een oplossing te komen. De Wet Vervreeemding Landbouwgronden werd destijds ingediend, omdat de toestanden in de agrarische sector inderdaad een prijs re geling noodzakelijk maakten. Er was een te grote vraag naar landbouwgronden voornamelijk veroorzaakt door een sterke generatiedruk die de prijzen omhoog stuwde. Er moest wel op de een of andere manier een dam worden opgeworpen. Minis ter Marijnen meent nu, dat op het ogenblik de tijd is gekomen om die dam maar weer af te breken omdat de generatiedruk is afgenomen. Steeds meer agrarische jongeren zoeken hun heil niet meer in de landbouw maar in de industrie. Volgens de minister valt daardoor de sociale en economische grondslag van een overheidsingrijpen weg. Aan de andere kant stelt men, dat er (nog) geen sprake kan zijn van omstandig heden, die een loslaten van de prijsbeheèr- sing rechtvaardigen. Door een deel van de Tweede Kamer wordt in het voorlopig ver slag opgemerkt, dat de daling van het aantal grondgebruikers en daarmee de afneming van de generatiedruk zich slechts in be paalde categorieën van bedrijven met name de kleine voordoet en bovendien de toenemende behoefte aan bedrijfsvergro- ting deze afneming van generatiedruk meer dan compenseert. Daarbij komt dan nog de toenemende vraag van buiten, door de ge stegen vraag naar recreatie- en bouwgrond. Nu wordt, wat dit laatste betreft, daar door een ander deel van de Kamer al direct tegenover gesteld, dat men de markt voor landbouwgronden niet moet gaan verwarren met de algemene grondmarkt. De ruimte lijke ordening zorgt er namelijk voor, dat niet-agrarische vraag wordt geweerd van de markt van landbouwgronden. En betref fende de bedrijfsvergroting heeft minister Marijnen sterke argumenten. Hij heeft deze bij het indienen van zijn voorstel al naar voren gebracht. Nu een Europese landbouw markt steeds meer van een fictie in een realiteit verandert, wordt het tijd om het oog ook buiten de grenzen goed de kost te geven.En dan leert men, aldus minister Marijnen, dat men met kleine boerebedrijven niet ver komt. Wat nodig is, dat is een groep sterke en omvangrijke bedrijven, die op een economische manier kunnen produ ceren. Dat die bedrijven bij het loslaten van een prijsregeling hun extra grond voor een wat hogere prijs zullen moeten kopen is zo erg niet, want de betere productie methode kan de extra kosten wel de baas blijven. Een deel van de Kamer is het met de minister volledig eens. „Het kunstmatig beïnvloeden van de grondprijzen vertekent de concurrentiekracht en wordt in Europees verband steeds minder aanvaardbaar. Het veroorzaakt een verwrongen beeld van de werkelijke productiekosten", .aldus deze groep uit de Tweede Kamer. Wat kan men nu eigenlijk verwachten als de prijsregeling wordt losgelaten? Vlie gen de prijzen dan direct de hoogte in? In het algemeen verwacht men van niet. Wel zal er bij pachtvrije losse gronden een an- zienlijke prijsstijging optreden, de prijzen voor pachtvrije hoeven zullen echter slechts in geringe mate omhoog gaan. Er zal na tuurlijk, zodra de prijzen een stijgende ten- denz krijgen, een redelijk aanbod komen van oude boeren, die goed opvolger hebben en dat zal weer een remmende invloed uit oefenen. Voor verpachte gronden en hoeven zal de prijsstijging zeer beperkt zijn. De prijzen zijn daarbij immers gebaseerd op de pacht prijzen en de pachtovereenkomsten, waarin deze zijn vastgelegd lopen nog minstens zes jaren door. (Nadruk verboden) De harde wettelijke woorden in het proces verbaal tegen J. v.d. V. uit Tholen, die dinsdag voor de Politierechter te Middelburg moest terechtstaan luidden: valshei in ge schrifte met betrekking tot de gemeente raadsverkiezingen. Het was de officier van justitie, mr A. L. Andreae die dit wettelijk woord verzachte tot een „misstap tengevolge van te grote ijver". Wat was er gebeurd? Van de V. had, zoals hij verklaarde, op verzoek van Joh. V. machtigingen klaar gemaakt voor de gemeenteraadsverkiezingen voor hem en zijn echtgenote. Toen hij daar mee bij de moeder kwam van Johannes V. verzocht deze hem het ook in orde te maken voor haar andere zoon Jan V. en echtgenote. Dat was ook bij de provinciale verkiezingen zo gegaan. Ditmaal waren echter de gebroeders (schippers binnenvaart) ver van Tholen verwijderd en de misstap werd, dat v. d. V. nu zelf de machtigingen tekende. Later bleek dat de echtgenote van Jan V. een andere partij verkoos en toen kwam die te grote ijver voor de dag. Als antwoord op het verweer van Van de V. het ook voor de prvinciale verkie zingen te hebben gedaan, zij het dan, dat de schippers toen zelf konden tekenen, maar waarmee hij wilde aantonen, dat het voor hem dus vanzelfsprekend was, dat' eenzelfde partij werd gekozen, antwoordde de politie rechter, mr B. S. Sieperda: „Ja, maar in dit geval bent u toch te ver gegaan. U mag nu eenmaal geen handtekening voor an deren plaatsen. Bovendien blijkt achteraf, dat er geen opdracht was voor alle vier. De officier van justitie zag hierin geen boos opzet, maar handtekeningen voor anderen mag men niet plaatsen, zelfs al zou daartoe nadrukkelijk opdracht zijn gegeven. Het moet bij verkiezingen zeer precies en nauw keurig gaan. Mr. Andreae achtte de begane misstap een gevolg van te grote ijver, maar dit kan nu eenmaal niet door de beugel. Tweehondrd gulden boete of 40 d. De raads man, mr Ravens onderstreepte nog eens uit drukkelijk dat er van boosaardig opzet geen sprake was. Het werd bij uitspraak 100, boete of 20 d. Onder voorzitterschap van de burgemeester van Zierikzee, mr F. Th. Dijckmeester kwam de kringraad van de B-kring Zeeland in vergadering bijeen. Na behandeling van de notulen, ingeko men stukken en personeelszaken, werd be sloten tot het aangaan van een fraude- en W.A. verzekering. De begroting van inkomsten en uitgaven over de periode 1 oktober t/m 31 december 1961 en over het jaar 1962 werden volgens concept vastgesteld. De bijdrage der kring gemeenten per inwoner werd bepaald op 0.78. Aan de minister van Binnenlandse Zaken zal een extra bijdrage worden ge vraagd ter tegemoetkoming in de algemene kosten. Gesproken werd voorts over de bouw van een commandopost, terwijl enkele hoofd stukken van het voorgeschreven bescher mingsplan werden vastgesteld. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER In de week van 3 tot en met 9 juni 1962 zondag 4.05 16.27 maandag 4.50 17.14 dinsdag 5.32 17.52 woensdag 6.11 18.28 donderdag 6.50 19.05 vrijdag 7.28 19.40 zaterdag 8.12 20.25 Nieuwe Maan 2 juni te 4.50 uur Eerste Kwartier 10 juni te 12.28 uur BURGERLIJKE STAND Geboorten: 19 mei: Pieter, zoon van Cornelis van den Berge en van Maria Burgers. 20 mei: Dingenus Gerardus, zoon van Pieter Cornelis Oosdijk en van Johanna van 't Hof. 21 mei: Arie Kornelis, zoon van Arie Jakob Bout en van Maria Tameris. 23 mei: Adriana, dochter van Willem Hendrik van Gorsel en van Laura Adriana van Dijke. 24 mei: Heiltje Christina Jacoba, dochter van Johannes Verbeek en van Jacoba Helena Maria van den Berge. NAAR HET SAUERLAND Het was donderdagmorgen op de anders zo stille markt in Tholen, al een druk ge praat en gelach van jonge stemmen. Toen dan ook 2 bussen van de fa. v. d. Klundert op de Markt arriveerden, bleek het de jaarlijkse schoolreis van de U.L.O in Tholen te worden. 94 leerlingen met onderwijzers o.l.v. het hoofd, dhr. A. J. v. d. Giese, begonnen hun 2 daagse reis. Het was 7 uur toen onder luid gejuich en gezwaai een aanvang met de reis werd gemaakt. Het ging via Breda, Eindhoven op de grens aan naar Elimpt waar het Duitsland binnenging. Door München-Gladbach, over Solingen ging het naar de Müngsterer Brücke waar deze 100 meter boven de Wupper liggende brug bezichtigd werd. Door het mooie dal van de Wupper werd de reis voortgezet. In middels had men het Bergische land ver laten om het Sauerland binnen te rijden. Het natuurschoon was prachtig en menige uitroep van oh kijk daar eens klonk door de bus. De chauffeurs gaven door de microfoon in de bus dan ook menige aanwijzing en toelichting cp hetgeen bekeken werd, wat bijzonder prettig was. Rond half zes werd Altena bereikt waar de boven op een berg gelegen jeugdherberg de pleisterplaats voor de nacht was. Deze nieuwe jeugdherberg biedt aan 500 per sonen slaapplaats en is schitterend gelegen. Na de warme maaltijd die ieder zich best liet smaken was er gelegenheid wat in de stad rond te kijken. Om half tien moesten allen weer binnen zijn, maar dat het toen werkelijk ineens stil was op de slaapzalen, moet u maar niet geloven. De volgende morgen was het al vroeg uit de veren geblazen, want om half zeven werd er weer al ontbeten. Om half acht stonden de bussen weer voor en de tweede dag nam een aanvang. Zo druk ze ook kunnen zijn nu waren er velen stil en onder de indruk door het prachtige natuurschoon met z'n overweldigende kleuren, wat hier geboden werd. Na 2 uur in de omgeving rondgereden te hebben en de ene haarspeldbocht na de andere genomen te hebben (hulde aan de chauffeurs) werd er gestopt aan de Sor- pesee, een bergmeer dat kunstmatig aange legd is, in een schitterende omgeving. De zon de eerste dag zo stralend, liet nu verstek gaan. Vervolgens ging de reis via Neuss naar Keulen. Het land werd nu weer wat vlakker en de regen begon hier nu ook te vallen. Na het bezichtigen van de Dom en de laatste Marken aan souvenirs opgemaakt te hebben, ging het op de Neder landse grens aan. De speeltuin die nog op het programma stond verviel door de regen, maar moe en voldaan als ze waren vond de jeugd dit niet zo heel erg. Nu ging het in snel tempo door Brabant op Zeeland aan. Het was 9 uur toen de Thoolse brug in zicht was. De stemming zat ze nog perfect in, en men kan gerust zeggen dat het een van de mooiste schoolreizen geweest is die er de laatste jaren gemaakt zijn. Na een hoeratje voor de chauffeurs ging ieder spoedig huiswaarts en de leiders slaakten een zucht van verlichting dat alles weer zo goed verlopen was. VEILINGOMZET BOVEN HET MILJOEN Op 23 mei jl. heeft de veilingvereniging „De Eendracht" te Tholen haar algemene vergadering gehouden in hotel „Hof van Holland". De voorzitter de heer van Gorsel opende de vergadering en heette de aanwe zigen welkom. Hij memoreerde dat het voor het eerst was dat deze veiling een jaar omzet had van boven het miljoen. De omzet was nl. 1.228.645,, terwijl re voor 350.000 aan groenten te Bergen op Zoom was geveild. De omzet van fruit was 517.310. vroege aardappelen 257.435. late aardappelen 281.294. uien 167.951. diversen 4.655. Jammer was dat het veilen van late aard appelen nog steeds niet vlotten wilde. Wat de concentratie van veilingen betreft deelde hij mede dat dit niet was doorgegaan. Toch waren hier wel voordelen uit voortgevloeid. Het was nl. zo dat thans de voorzitters van de veilingen periodiek vergaderden, om de belangen van de veilingen te bespreken. Het gevolg hiervan was dat de provisie en de fusthuur voor alle veilingen op het eiland zullen worden gelijk geschakeld. Met de veiling Krabbendijke was het contact betreffende het veilen van het fruit weer verlengd en wel op gunstiger voorwaarden dan in de afgelopen periode. Wat het finan cieel gedeelte betreft hebben wij, aldus de voorzitter, ook dit jaar weer onze verplich tingen kunnen voldoen. Ook zijn er voor 1961 geen kwade posten achtergebleven. Hierna werd het financieel overzicht voor gelezen en bracht de financiële commissie verslag uit van haar controle. De algemene vergadering keurde de balans per 31 decem ber 1961 en de exploitatie over 1961 goed en verleende de verantwoordelijke functio narissen decharge voor het door hen gevoer de beheer. De provisie en fusthuur werd hierna vast gesteld. Bij de bestuursverkiezing werd de heer M. v. d. Sande herkozen, terwijl als lid van de financiële commissie werd ge kozen de heer M. Aarnoudse te Tholen. De voorzitter deelde nog mede dat er bericht was gekomen van het C.B. dat men voor 1962 geen kisten meer kon huren. De moei lijkheid was echter dat dit bericht pas op 8 mei jl. binnen kwam, zodat men eigenlijk met de rug tegen de muur stond. Hij was nog dankbaar dat de alg. verg. van vorig jaar besloten had om zelf een partij nieuwe kisten aan. te kopen, wat inmiddels was ge beurd. Onderhandelingen met het Centraal Bureau waren nog steeds gaande. Toch ver zocht hij de vergadering om het bestuur machtiging te verlenen om over te gaan tot het aanschaffen van een bepaald kwantum nieuwe kisten of wanneer de voorwaarden gunstig waren eventueel kisten van 58 en 60 te kopen van het C.B. De alg. verg. ver leende het bestuur machtiging om naar be wind van zaken te handelen. Daar er verder niets meer aan de orde was sloot de voor zitter de vergadering en dankte allen voor de zeer prettige en aangename besprekingen. OP AFSTAND Ook in Tholen zijn er wandelaar, die wel aan grote afstand kunnen meedoen. De leden van de plaatselijke wandelunie M. v. d. Linde, A. v. d. Linde en M. v. d. Hoven namen deel aan een 40 kilomater tocht van Goes naar Bergen op Zoom. Er werd om 6 uur gestart en om half een kwam men aan de finale. De beloning was een mooie standaard met medaille. UITWISSELINGSCONCERT Het is een aardig idee van de muziekver eniging om uitwisselingsconcerten te gaan geven en zelf korpsen aan te trekken, die hier komen spelen. Men komt dan nog wat beter in contact met zusterverenigingen, ter wijl het publiek weer eens wat anders te horen krijgt. Zo treedt hier a.s. zaterdag 2 juni het muziekkorps van Sint-Annaland .op. Het gezelschap zal plm. 6 uur arriveren, daarna volgt een rondgang door de gemeente. De tijd voor het avondconcert op de tent is vastgesteld op 8 uur. Aanstaand najaar hoopt „Oud Vosse- meer's Muziekver." een tegenbezoek aan Sint-Annaland te brengen. JEUGDPROEVEN GYMNASTIEK Het regenachtige weer van zaterdagmiddag jl. kon het enthousiasme niet doven waarmee de jeugd deelnam aan de z.g. jeugdproeven, die vanwege het Kon. Gymn. Verbond wer den afgenomen. Als de regen te bar werd, vormde het turngebouw altijd nog een vluchthaven. Aan de proeven werd deelgenomen door de kinderen van 6 tot 12 jaar van de Thoolse vereniging en de gym-vereniging „Spido" alhier. Wanneer men weet dat de Thoolse ver eniging 125 leden telt en Oud-Vossemeer op 1 januari: 102, dan is het aantal kinderen dat de jeugdproeven aflegde, t.w. ongeveer 80 zeker niet gering. Beide verenigingen tellen de meeste leden in deze jeugdgroep. Alhier is de leeftijdsgroep 12 tot 16 jaar b.v. weer veel kleiner. Dit is er mede de reden van dat „Spido" nog niet met deze groep kon deelnemen aan gelijke proeven, die weer elders worden gehouden. Met de kinderen van 6 tot 12 jaar kwam „Spido" overigens reeds eerder uit. De wedstrijden werden vorig jaar in Tholen gehouden. De organisatie is ongeveer gelijk aan die, bij de jaarlijkse Schoolsportdagen. Naar ge lang van prestatie vielen de deelnemers in groep A, B. of C. Degene, die nu een A werd, kan volgend jaar „promoveren" naar B. Als bewijs van goede prestatie kregen de geslaagden een wimpeltje. DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR Nog geen vrije grondprijzen Een levendige verkiezing De uitslag in de streek De nieuwe raadsleden Sluitstuk wederopbouw St. Filipsland Brandweergarage in St. Annaland Te grote verkiezingsijver Stavenisse houdt kolenbond staande Thoolse veiling meer dan 1 miljoen Een edel voorbeeld maakt moeilijker daden gemakkelijk. De examens werden afgenomen op de onderdelen: hardlopen, balwerpen, ver- en hoogspringen en voor de B-groep bovendien werk aan de ringen en de Zweedse banken. Tenslotte kregen alle kinderen een reep chocola. COLLECTE Voor Sonnevanck en Zonnegloren werd 254.40 gecollecteerd. VERKEERSEXAMENS Vorige week werd het praktische ver- keersexamen afgenomen aan de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen. Van de openbare school deden er 13 ex amen, waarvan er 12 zijn geslaagd, van de chr. school 29, waarvan er 26 slaagden. Op vrijdag 8 juni worden de diploma's uitge reikt in het Dorpshuis, tijdens een door de afdeling van de Bond voor Veilig Verkeer georganiseerde avond. ALGEMENE VERGADERING KOLENBOND „ALGEMEEN BELANG" Vrijdag jl. hield de aan- en verkoopvereni ging kolenbond „Algemeen Belang" in hotel „Zeeland" een algemene vergadering. De voorzitter, de heer D. Dorst opende de bijeenkomst en heette alle aanwezigen har telijk welkom. Door omstandigheden is het wel vrij laat, dat deze vergadering gehouden wordt en daaraan wijt hij het, dat de op komst zo gering is. Spreker "betreurt dit, want er zullen vanavond belangrijke be sluiten moeten worden genomen. Ook vindt hij het jammer, dat het bestuurslid, de heer M. Moerland Cz. door ziekte verhinderd is, deze avond bij te wonen. Hij wenst hem een spoedig herstel toe. Verder memoreert hij, dat het bestuurslid, de heer A. Dorst op 28 april is overleden. Ter nagedachtenis aan de overledene verzoekt hij een minuut stilte in acht te nemen. Na de notulen brengt de boekhouder, de heer M. J. Leune verslag uit omtrent de financiën over het jaar 1961. Uit de rekening blijkt, dat de inkomsten een bedrag van 11976,57 beliepen, terwijl de uitgaven 9976,82 bedroegen, zodat er op 31 dec. 1961 een batig saldo van 1999,75 was. Deze rekening is door de heren S. L. Hage en E. van Iwaarden nagezien en accoord be vonden. Vervolgens komt nu de vraag in bespre king op welke wijze de kolenbond het beste zal kunnen blijven voortbestaan. De voorzitter zegt, dat het bestuur be sprekingen met de firma Gebr. Sakko uit Bergen op Zoom heeft gevoerd. Deze werd bereid gevonden de bestelde kolen te be zorgen. Eén lid van het bestuur zal dan meegaan om de adressen aan te wijzen, waar de kolen afgeleverd moeten worden. Zijn er eventuele klachten over de kolen, dan kunnen die ter kennis van de voorzitter of de secretaris worden gebracht. Eén van beiden bespreekt dit met de Gebrs. Sakko, die de zaak dan komt onderzoeken en pro beren zal een oplossing te vinden. Het begin is er al, er zijn reeds 230 mud besteld. Wellicht zullen er meer volgen. Natuurlijk is het de bedoeling, de kolen zo goedkoop mogelijk te betrekken. Hoe meer bestellingen dus hoe beter. Wanneer de kolen thuis bezorgd worden, wordt er een brief afgegegeven naar keuze. Wenst men een wit briefje, dan betaalt men contant. Geeft men de voorkeur aan een blauw briefje, dan geschiedt de betaling via een bank. Verder ontstond er een uitvoerige dis cussie over de vraag of de aflevering van de kolen per half mud dan wel per kg moet plaats vinden. De heer J. Hage meent, dat aflevering per kg de juiste methode is. Niemand kan hierop iets tegen hebben, de grootste meerderheid van de aanwezigen delen de mening van de heer Hage, zodat besloten wordt te verzoe ken de aflevering per kg te doen geschieden. De heer Leune had liever gezien, dat de kolen door de firma de Jonge uit Tholen werden geleverd. Hij heeft niets tegen de firma Sakko, maar toch maant hij tot voor zichtigheid. De voorzitter antwoordt, dat men toch met iemand moest beginnen. Eerst dient er te worden afgewacht hoe een en ander zal lopen. Hij vindt het niet juist een voor oordeel uit te spreken. Bij de rondvraag informeert de heer G. de Rijke naar de oorzaak waarom het be stuur deze zaak zelf niet ter hand genomen heeft. Dan zou naar zijn mening de kolen bond zeker blijven voortbestaan. Over deze vraag wordt breedvoerig gesproken, uit eindelijk blijkt, dat het voortbestaan van de kolenbond, op de wijze, zoals dat thans het geval is, niet mogelijk is. Daarom is de op lossing, zoals deze aan de vergadering is voorgelegd, naar de mening van het bestuur de juiste. Bovendien wil en kan het bestuur de financiële consequentie niet op zich nemen. Aan het einde van de vergadering ge komen zijnde, zegt de heer Leune, dat hij zich genoodzaakt zag, ontslag als boekhou der van de kolenbond te nemen. In het jaar 1940 werd hij als zodanig benoemd, zodat hij bijna 22 jaar deze funktie heeft bekleed. Hij hoopt dat de bond in de toekomst mag groeien en bloeien en zegt, indien zulks noodzakelijk mocht zijn, altijd bereid te zijn administratieve hulp te verlenen. De voorzitter dankt de heer Leune voor de gesproken woorden en sluit de verga dering. VOOR DE WISSELBEKER Zaterdag 26 mei jl. werd de eerste ronde voor de wisselbeker van de Hengelsport vereniging „De Zeebaars", vervist in de van Haaftenpolder bij de boerderij van de Heer L. van der Zande. Aantal deelnemers: 71 Gevangen vis: 38 pond. Uitslag: 1. P. W. Priem, St. Maartensdijk 960 pt 2. A. C. v. d. Werff, Scherpenisse 900 pt 3. A. C. Kommeren, Bergen op Z. 805 pt 4. Anth. Hogesteger, B.o.Z. 755 pt 5. A. van Aart, Bergen op Z. 735 pt 6. A. Pruisen, St. Maartensdijk 695 pt 7. L. J. de Graaf, Scherpenisse 665 pt 8. Tonny Priem St. Maartensdijk 620 pt 9. C. de Witte, St. Maartensdijk, 580 pt 10. F. van Twist St. Maartensdijk 530 pt 2e ronde aan de Muijepolder te St. Maar tensdijk op 21 juli van 3.306.30 uur. nm. GEVONDEN VOORWERPEN Een rol prikkeldraad, een kinderbril, een paar dameshandschoenen. Inlichtingen bij de rijkspolitie. RAADSVERGADERING Morgenmiddag om 3.00 uur wordt een openbare raadsvergadering gehouden, wa«r bij aan de orde komen de voorstellen tot verkoop van perceeltjes erfpachtsgrond, vaststelling vergoeding bijzonder onderwijs 1961, verordening reinigingsrechten en aan stelling gemeentewerkman. SANATORIA COLLECTE In de week van 14 tot 19 mei werd in deze gemeente de jaarlijkse collecte ge houden voor de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren". Het resultaat overtrof verre de verwach tingen. Een bedrag van 325,kwam binnen wat de organisatoren tot grote dank baarheid stemt. Hiermee werd bewezen dat er ook p Poortvliet wel iets mogelijk is. Waar nood gelenigd moet worden, wil het graag helpen en verstaat het haar roeping. Jammer dat er nog altijd een enkeling over blijft die zich daaraan wil onttrekken, wat echter niets afdoet aan het feit, dat met gulle hand werd gegeven, waar voor beide sanatoria zeer dankbaar zijn. GEVONDEN VOORWERPEN Er is komen aanlopen een langharige roodbruine keeshond, terwijl een paar rol schaatsen zijn gevonden. Inlichtingen bij de rijkspolitie ter plaatse. KNAAPJE ONDER AUTO Al spelend is donderdagavond om tien over zes het 7 jarig knaapje Jacob de K. op de rijksweg onder deze gemeente tegen een naderende bestelauto opgelopen. Het jongetje werd 10 meter meegesleurd en moest ernstig gewond per ambulance naar het al gemeen burger gasthuis in Bergen op Zoom worden overgebracht. Donderdagavond laat was het nog niet bij kennis. De bestelauto werd beschadigd. De bestelauto, bestuurd door J. H. uit Ouwerkerk was op weg van Steenbergen naar Zijpe. Het knaapje woont in de Juliana- straat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1