WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Hoederdag Dictatuur. De Gemeenten. Plaatselijk nieuws. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Logeermogelijkheden vreemdelingen» VERGEET MOEDER NIET Ouders hoorden van leerlingen stelsel. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN Gelukkig weer verse groente OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 18e jaargang No. 26 10 mei 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 2.70 per halfjaar franko p.p. 3.30 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Wie het grote voorrecht heeft nog een moeder te bezitten, beseft soms maar half wat deze vrouw in het gezin betekent. Kin deren waarderen moeder meestal onvoldoen de, omdat ze er niet bij nadenken wat ze allemaal aan haar te danken hebben: het leven zelf, de hele opvoeding, de eerste troostwoordjes, de heerlijke spelletjes van de jeugd, de eerste wankele stappen op hun levenspad, het voedsel, de verpleging bij die akelige kinderziekten, een beetje begrip bij moeilijkheden op latere leeftijd. Moeder zorgt toch elke dag maar weer, dat ieder op tijd óp en goed gekleed, gewassen en gevoed het huis uit kan; moeder verstelt de kleren en wast, moeder zorgt voor het eten en voor de lekkere hapjes; moeder deelt haar huishoudgeld zo in, dat er kleren ge kocht kunnen worden, dat er altijd iets goeds op tafel komt en dat de snoeperijtjes niet vergeten worden. En wat heeft vader allemaal aan moeder te danken? Zonder haar zou hij maar een droevig figuur slaan in zijn eigen gezinnetje, zou hij het huishouden niet baas kunnen en de kinderen geen verzorging kunnen geven, ja... zou hij waarschijnlijk ook het geld niet op de juiste wijze weten te besteden. O, kinderen die nog een moeder hebben, vergeet niet deze moederdag! Het is zo'n kleine moeite om iets opzij te leggen voor haar, die alles gedaan en geofferd heeft om jullie groot te brengen, jullie orde en net heid te leren en je de middelen te verschaf fen om zo gelukkig mogelijk te zijn! Doe op die ene dag in het jaar, dat je bewust aan haar denkt, eens wat meer dan een kleinigheidje geven. Probeer te weten te komen, wat moeder het liefst heeft en probeer desnoods gezamenlijk met de andere leden van het gezin haar harte- wens te vervullen.Het zou wel eens de laat ste keer kunnen zijn, dat je iets voor haar kunt doen. Houdt moeder van kersenbonbons of van nougat? Breng eens 'n gróte doos voor haar mee. Is ze dol op plantjes en bloemen? Ga dan met je spaarpot naar de bloemist en laat eens een mooi bakje opmaken, het kost niet veel meer dan een bos bloemen, die te snel verwelken. Kinderen die een moeder bezitten, kunnen haar op duizend en één manier verrassen. Bijvoorbeeld met een heerlijke parfum. Of met mooie zakdoekjes, zo mooi als ze voor zichzelf nooit zou kopen. En heeft moeder een kleurige sjaal? Is het spaarvarken dik en rond, ga dan eens een winkel binnen en kijk naar de naai- étuitjes, nagelgarnituren, tassen en porte monnees, of waag een oogje in de delica tessenzaak, waar ze zulke prachtige fruit- mandjes met vruchten op sap, blikjes met conserven, studentenhaver, noten en andere heerlijkheden opmaken. Ook bij de kruide nier kun je terecht. Denk ook eens aan nuttige dingen, als een fietstas, een nieuwe boodschappentas, een eierwekker, een klok in de keuken, een melkstel, limonadeglazen, een kleedje, een schoorsteenloper, een eigen kop en schotel, een wonderpan waarmee ze heerlijk bakken kan... Och, er is van alles te verzinnen, waar mee je moeder op deze dag een groot plezier kunt doen. Maar vergeet niet dat je haar ook een plezier doet, door haar op deze dag eens lekker te verwennen, door haar te laten rusten, de tafel te dekken, de afwas te doen, thee te schenken en zo. Dat zal ze ook bij zonder op prijs stellen! Bij het horen of lezen van dit woord zal velen een huivering door de leden gaan. Onwillekeurig denken we dan aan concen tratiekampen, vuurpeletons e.d. Neen, wij vrijheidlievende Nederlanders verafschuwen de dictatuur en willen niet ge terroriseerd worden. Hebben onze voorou ders niet 80 lange jaren voor hun vrijheid gevochten? Tegen de dictatuur zullen wij ons, met al wat in ons is, blijven verzetten. Ik meen dat het, in het algemeen gesproken, zo wel gesteld mag worden. Des te merkwaardiger mag het heten dat, al zijn wij vierkant tegen de dictatuur, wij daarom nog niet zijn tegen het spelen van dictator. Een onder ons ook wel bekend, thans overleden theoloog, betoogde reeds in 1937, schrijvende over de toen bestaande as Rome- Berlijn: „Ik zie telkens op de foto's die duizenden en duizenden omhoog geheven handen, en dan die lachende blikken van de beide dic tators. Maar... hierin is psychologisch door schouwd toch ook een bedenkelijk element voor de toegejuichten. Al die millioenen wil len feitelijk zelf Führer zijn; en nu projec teert de massa zichzelf in dien dictator. Hij is het andere van henzelf. Zij bejubelen zich zelf in hem." We menen, dat hij een en ander wel zeer juist heeft getekend. Misschien zegt deze of gene dat dit bui tenlanders en geen Nederlanders betrof. Is het echter vaak niet zó, dat wij iets gaan zoeken over de grenzen, terwijl dit in ons land evenzeer aanwezig is? Wat zeggen we: in ons land, neen, soms in de plaats onzer inwoning, of zelfs in de kring waarin wij leven. Nooit van gehoord en nimmer op gelet? Hebt ge er nog nooit op gelet, dat een of meer leden van het bestuur ener vereniging het gedaan weten te krijgen, dat de vereni ging wordt bestuurd zoals zij dat wensen en dat tot bestuurslid worden gekozen dege nen, die hun welgevallig zijn? Dat de andere bestuursleden hoegenaamd geen stem in het kapittel hebben, als figurant worden be schouwd en met hun wensen geen rekening wordt gehouden? U moet zich er niet over verwonderen dat eerstbedoelden, als het in hun kraam te pas komt het feit, dat in verschillende col lege's de helft plus één regeert en dat de helft min één weinig of geen invloed kan uitoefenen, als ondemocratisch kwalificeren. Ja maar, zal misschien iemand zeggen, dat is toch niet consequent? Dat is vanzelfspre kend niet, maar wij weten toch wel dat con sequent zijn in het dagelijks leven buitenge woon moeilijk schijnt te zijn. Erge: velen veroordelen de dictatuur doch roepen tezelfder tijd als het ware om een dictator, erger nog: trachten met alle hun ten dienste staande middelen het door hen beoogde doel te bereiken, al is daartoe dic tatoriaal optreden vereist. Anders gezegd: men kan met grote be slistheid verklaren tegen dictatuur te zijn en tegelijkertijd hoe paradoxaal het ook moge klinken het dictatorschap liefderijk aan het hart drukken en vertroetelen. Nu deze mand weer de verkiezingen voor de gemeenteraden zullen plaats hebben wil len we een paar artikelen plaatsen betref fende de gemeenten, de gemeenteraden en de gemeenteraadsverkiezingen. Het woord gemeente heeft verschillende betekenissen naar gelang van het verband, waarin het wordt gebruikt. Wanneer Pau- lus schrijft aan „de gemeente Gods, die te Corinthe is", richt hij zich tot een groep personen, die door een geestelijke band een gemeenschap vormen. Uit de inleidende ali nea van dit artikel blijkt evenwel dat we dit begrip gemeente hier niet op het oog hebben. We bedoelen een verhandeling te geven over de gemeente in staatkundige zin. Het geven van een definitie, die ruim genoeg is om alle gemeenten van de aardbol en van alle tijden te omvatten is niet mogelijk. Toch willen we ons aan een definitie wagen. Om van een gemeente in staatkundige zin te kunnen spreken moet er zijn grondgebied met een daarop gevestigde bevolking waar over een orgaan of een samenstel van or ganen gezag uitoefent. Eigenlijk is deze algemene definitie gelijkluidend aan de om schrijving van wat de staat is. Er moet dus nog iets bij vermeld worden n.l. dat de gemeente haar gezag, ja haar bestaan zelf, aan de staat ontleent. Krachtens de grond wet heeft de staatswetgever te beslissen over het al of niet voortbestaan der gemeen ten. In het stelsel van de eenheidsstaat kan het ook niet, anders. Het bestaan van een volkomen zelfstandige gemeente past niet in dit systeem. Het hoogste gezag in de staat, de grondwetgever in Nederland, zou zelfs aan het gehele gemeentewezen een einde kunnen maken. Dit is echter formeel juri disch gesproken en het karakter der gemeen ten wordt hiermee volkomen miskend. Het is namelijk niet zo, dat de Staat besloten heeft het grondgebied in gemeenten te ver delen, doch juist andersom; de staat is uit gemeenten opgebouwd. De gemeenten zijn dus niet ontstaan bij de stichting van de huidige staatsvorm in 1848 doch waren toen een realiteit. In dat jaar is evenwel de plaats van de gemeenten binnen het staats bestel opnieuw bepaald. Willen we dus het ontstaan der gemeen ten nagaan dan moeten we verder in de geschiedenis duiken daar hiervoor reeds bleek dat de gemeenten omstreeks het mid den van de vorige eeuw een werkelijkheid waren d'ie historisch gegroeid is,., Qnze sprong in de geschiedenis moet ver, zeer ver teruggaan. In de oudheid hebben vele volken een zwervend bestaan geleid. Ook in onze tijd komen nog nomadenstammen voor. De gezagsverbanden, waarin de mens toen leefde waren van kleine omvang en beperkten zich tot de „stam". Wanneer voor zo'n stam het nomadentijdperk voorbij is en ze zich op een vaste plaats, de stad, gaat vestigen wordt deze stad tevens Staat. Over deze zogenaamde stadstaten zijn vele gegevens bekend. Het oude Griekenland bestond geheel uit deze stadstaatjes. Ook het machtige en rijke Carthago was stad en staat tegelijk. Het grote Romeinse keizerrijk was een aan de stadstaat Rome onder worpen gebied. Ook uit de Bijbelse geschie denis blijkt het bestaan van stadstaten. Toen de Israëlieten het land Kanaan veroverden bleek dat elke stad een koning had. Tyrus en Sidon waren bekende vrije steden. De opkomst der steden in West-Europa is evenwel van latere datum. Deze ontstaan hier in de middeleeuwen. Meerdere redenen hebben tot het ontstaan der steden aanleiding gegeven. We zullen er hier enkele noemen. Verondersteld wordt dat de eerste steden reeds door de Romeinen gesticht zijn. Dit zijn er echter maar een paar geweest. De opkomst en ontwikkeling van de handel hebben vooral in Duitsland meerdere steden doen ontstaan en groeien. Deze „verzamel- steden" ontstonden vooral op het snijpunt van de grote handelswegen. Omstreeks het jaar 1,000 bestonden er ook in ons land al enkele van deze handelssteden. Weer andere steden hebben haar opkomst te danken aan de vestiging van bestuur en administratie. Denk hier bijvoorbeeld aan Ankara, de nieu we hoofdstad van Turkije en aan Canberra, de hoofdstad van Australië. En niet te vergeten de nog maar een paar jaar bestaan de nieuwe hoofdstad van Brasilië, Brasilia geheten. Ook stedebouwkundige overwegin gen kunnen aanleiding geven tot stadstich- ting. Om in ons land te blijven wijzen we op het plan voor de stichtin van de satel lietstad Wilsveen. Ook de industriële revo lutie heeft tot het ontstaan van vele steden geleid. De voornaamste Nederlandse steden zijn evenwel in de middeleeuwen ontstaan. De vrije burgers verenigden zich om de willekeur van de adel te beperken. De land heer stimuleerde deze ontwikkeling vaak omdat hij een bondgenoot zag in de steden tegen de machtig geworden dikwijls opstan dige adel. Hij geeft aan de steden daarom allerlei voorrechten. Deze privileges worden steeds uitgebreid wanneer de votst een be roep op de steun van de steden moet doen. De steden krijgen zo op de duur een mach tige geheel zelfstandige positie. Toen in 1579 de replubliek der Verenigde Neder landen werd gesticht hadden de meeste steden een vrijwel onafhankelijke positie verworven. Nu bij deze stichting ook de landsheer van het toneel verdween waren ze oppermachtig. De afgevaardigden der steden beheersten de Staten der Gewesten. In deze machtspositie kwam geen verande ring van betekenis voor het ineenstorten der oude republiek in 1795. De staatsrege ling van 1798 creëerde de „Bataafse Repu bliek". Aan het federatieve bestuur kwam nu een einde en in plaats daarvan werd een sterk centraal bestuur naar Frans voorbeeld ge vestigd. De gemeenten verloren hierbij hun machtspositie. Dit laat zich ook verklaren daar de gehele staatsregeling opgebouwd was op het beginsel der centralisatie. Op merking verdient het, dat de staatsregeling nu voor het eerst in de geschiedenis gaat spreken van „gemeenten" in tegenstelling met de steeds gehandhaafde onderscheiding tussen stad en platteland. Bij he herstel van de zelfstandigheid in 1814 keren de bena mingen steden en platteland weer terug. Dit betekende evenwel niet een herstel van de vroegere positie van de gemeenten. Ge vestigd werd toen de gedecentraliseerde een heidsstaat. Over de betekenis van dit begrip zijn in de voorgaande nummers van ons blad een tweetal artikelen geplaatst. Van werkelijke decentralisatie kwam evenwel niets terecht. Koning \Villem I was er de man niet naar de lagere besturen veel vrij heid te laten. De bestuursorganisatie wordt geregeld in een reglement voor de steden en een reglement voor het platteland. Het cen trale bestuur roept evenwel veel weerstan den op en kan zich op de duur niet langer handhaven. In 1848 komt een nieuwe grond wet tot stand, die voor de gehele staat een nieuwe tijd inluidt. Aan de gemeenteraden wordt nu de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente overgelaten. De gemeenten krijgen dus weer een eigen taak die ze zelfstandig mogen behartigen. Ook het onderscheid tussen stad en platteland wordt weer opgeheven. Heel belangrijk voor de betekenis van de plaatselijke overheden is evenwel de wijze van samenstelling der organen en de wijze van het functioneren. Deze berust op wat Thorbecke de twee grondpeilers noemt, na melijk rechtstreekse verkiezingen en open baarheid van vergadering. Dit is een eerste voorwaarde voor een gezond plaatselijk be- stuur.Aan deze gedachten is uitwerking ge geven in de gemeentewet, welke reeds da teert van 1851. Op de toen gelegde basis wordt nog steeds gewerkt. De gemeenten van vandaag hebben dus een meer dan honderdjarig bestaan. Ze zijn tevens de ter ritoriale organisaties, waaruit de staat is opgebouwd. Overeenkomstig de decentra lisatiegedachte beschikken ze over bestuurs bevoegdheden. Uit het vorenstaande blijkt, dat de gemeenten, die in 1848 hun huidige staatsrechtelijke betekenis kregen toen reeds door de eeuwen gevormde gemeenschappen waren. Van stadstaat door de vorming van een grotere verbandseenheid geworden tot een belangrijke schakel in de keten Staat. Deze ontwikkeling heeft zich in vrijwel ge heel Europa voorgedaan. Nog enkele stad staten zijn overgebleven, bijv. Monaco. Tus sen de twee wereldoorlogen nam de vrije stad Danzig een positie in, die sterk aan een stadstaat herinnerde. Voor het platteland is de ontwikkeling uiteraard anders ge weest dan voor de steden. Hier waren de adellijke heren de machthebbers. Met het vervallen van de heerlijke rechten dreigde hier een vacuum te ontstaan. Dit werd voor komen door voor het platteland eenzelfde bestuursorganisatie te creëren als voor de steden. Thans kennen we bestuurlijk dus geen onderscheid tussen steden en dorpen. Hoewel er stemmen opgaan om weer een onderscheid te gaan maken in de bestuurs bevoegdheid van de grote en kleine ge meenten is de noodzaak hiervan nog niet aangetoond. Met een alle gemeenten omvat tende regeling kan nog steeds gewerkt worden. In de technische school te Sint- Maartens dijk werd maandagavond om 8 uur een ouderavond gehouden, waarvoor vrij be hoorlijke belangstelling bestond van voorna melijk dan de vaders der leerlingen, die deze school bezoeken. De directeur, de her J. Vredeveld hield na een welkomstwoord een praatje over het werk op de school en de verschillende cur sussen, die worden gegeven. Vervolgens sprak de consulent van het Nijverheidsonderwijs in Zeeland, de heer C. van Elsacker over voortgezet technisch on derwijs na het doorlopen van de lagere technische school middels het leerlingenstel sel. Reeds eerder hebben we, eveneens na 'n dergelijke causerie van deze consulent daar over uitvoerig voorlichting gegeven. Er kwamen ook nu weer enkele vragen los, die de heer Van Elsacker beantwoordde. Nadat een paar korte filmpjes waren ver toond, was er voor de ouders ruime gelegen heid zich met de leraren te verstaan .over het werk van hun kinderen en eventuele verdere mogelijkheden. Bij elkaar een gevulde avond met een pret tig wederzijds contact, bijeenkomsten welke door de ouders zeker op prijs worden ge steld. ELECTRISCH LASSEN Na een opleiding van 7 maanden, onder leiding van de heer van Opstal uit Bergen op Zoom, slaagden voor de cursus electrisch lassen, welke gehouden werd in de Tech nische school te Sint-Maartensdijk, de vol gende personen. Cursus beginners: G. de Jonge uit Poortvliet. M. Moerland uit Stavenisse. A. Neele uit Stavenisse. W. M. van Vossen uit Sint- Annaland. C. M. Bolier uit Scherpenisse. G. Poot uit Scherpenisse en P. C. Stouten uit Sint-Maartensdijk. Cursus gevorderden: Chr. van 't Hof uit Sint-Annaland. Jacobus Hommel uit Oud-Vossemeer. P. S. Laban uit Tholen en M. N. de Viet uit Sint-Maartensdijk. De Vereniging voor Vreemdelingenver keer Eiland Tholen is voornemens een overzicht samen te stellen van de logeer mogelijkheden op het Eiland Tholen, tenein de dit overzicht ter hand te kunnen stellen aan toeristen, die omtrent deze aangelegen heid inlichtingen vragen. Degenen die toeristen logies wensen aan te bieden, worden verzocht hieromtrent uit voerige inlichtingen te willen verstrekken aan de V.V.V. Eiland Tholen. De corres pondentie kan worden gericht aan de ad ministrateur dezer vereniging, p.a. Gemeen tehuis Sint-Maartensdijk. Gaarne worden gegevens ontvangen be treffende de accomodatie, zoals: aantal ka mers, aantal bedden, wasgelegenheid met of zonder warm water, eventuele eigen kook gelegenheid, garage. Bovendien de prijzen voor: nachtverblijf, logies met ontbijt, pension per dag en per week, huur garage, huur kamer (s) en eigen kookgelegenheid. Dr. L. D. A. Looljsen te Tholen, TeL 01660-542 Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer TeL 01667-400 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 13 t.e.m. 19 mei 1962 DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR De gemeenten in de historie Het wordt moederdag Wat er van vakantiespreiding terecht kwam Ouderdag op de LTS Oók dictatuur Feest in Middelburg Vijf en twintig jaar Districtsopzichter En een schep nieuws van onze adverteerders De voorbarigheid is de zuster van de dwaasheid. zondag 10.55 23.30 uur maandag 12.20 dinsdag 0.41 13.27 woensdag 142 14.17 donderdag 2.31 15.00 vrijdag 3.08 15.34 zaterdag 3.44 16.10 Eerste Kwartier 11 mei te 11.30 uur Volle Maan 19 mei te 20.16 uur TROUWE DUIF Plaats van lossing St. Ghislain 124 km. In concours 173 duiven, gelost 11.45 uur. A. Wagemaker 1, 12, 15, 16, 18, 19, 47; Fr. Koppenhol 2, 6, 21, 38, 50, 53, 58; C. Praat 3; L. Laban 4, 13, 43, 44; Joh. Deurloo 5, 8, 22, 46; P. Kegge 7, 14, 20, 31; D. Jansen 9, 28, 51; Joh. Kegge 10, 23, 54; G. Soomers 11, 36; G.de Kok 17, 25, 27, 29; A. Burgers 24; L. Jansen 26, 33, 42; J. Praat 30, 49, 57; P.de Boef 32, 34, 52, 56; C. van Luijk 35, 45; M. Moeliker 37; M. Vogel 39; M. Laban 40; C. Soomers 41; 48; L. v.d. Dries 55. Aankomst eerste duif 1 uur 19 min. 39 sec. Aankomst laatste duif 1 uur 47 min. 16 sec. BURGERLIJKE STAND Geboren: 30 april 1962: Petrus Christiaan, zoon van van der Rijsen, Christiaan Antonius en van van Tilburg, Maria Catharina. Huwelijken: 2 mei: Schot, Kornelis Jan, oud 26 jaar, havenarbeider, en van der Jagt, Pieternella, oud 24 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Tholen. Loop der bevolking over april 1962. Ingekomen: Elizabeth P. Bolier van Halsteren naar 1500 gem. plder 76. Jannetje van Zetten van Rotterdam naar Doelweg 23. Lina Goedegebuure- Geuze van Scherpe nisse naar Grindweg 64. Ferdinandes J. van den Doel van Dintel- oord naar Grindweg 38. Wilhelmus B. van Osch, echtgenote en kind van Oud-Vossemeer naar Vlasmarkt 6. Vertrokken: Theodoor J. Leenknegt van Simon Lind- houtstr. 14 naar Goes. Gesina L. Praat-de Hond van Singel 65 naar Yerseke. BEVRIJDINGSDAG Zaterdag jl. de vijfde mei werd hier een uitgebreid feestprogramma afge werkt. Het begon om 10.00 uur 's morgens toen er op het sportveld kinderspelen werden gehouden voor de laagste klassen van de drie plaatselijke scholen. 'sMiddags van 2 tot 4 uur kwamen de hoog ste klassen aan bod. Vanaf het gemeente huis werden aan hen opdrachten verstrekt, zoals het vinden van een bekend spreek woord uit woorden, die bij de verschilende winkeliers in bewaring gegeven waren. Het ging er dan om, wie het snelst zijn opdracht had uitgevoerd. Voor de muzikale omlijs ting zorgde de muziekvereniging, terwijl tussen half vijf en kwart over de „Solo sleutels" onder leiding van dhr. Demmes op de muziektent concerteerden. Om acht uur werd in de turnzaal de Cefa-film „Moe der gezocht" vertoond. Er was ook hier voor grote belangstelling, vooral van de jongerenkant. Bij elkaar toch wel een aardig programma op deze 1,7e bevrijdingsdag. ER KAN WORDEN BEGONNEN Het vrij omvangrijke werk tot verbetering van de Tienhoven, Noordstraat en gedeelte Weststraat is gegund aan de laagste in schrijver van de plaatselijke annemers, de firma W. van Vossen Zn. Met het werk kan nu worden begonnen en hoewel de bewoners van deze straten enige tijd in de penarie komen te zitten, het is toch een ge lukkige bijkomstigheid, dat het werk in de zomermaanden kan worden uitgevoerd. De verbetering zal zeker in verhouding staan tot de omvang van dit karwei. NUMMERING KANDIDATENLIJSTEN Ter plaatse is de nummering van de kan didatenlijsten voor de gemeenteraadsverkie zing op 30 mei a.s. als volgt: Lijst 1 Interkerkelijke lijst; lijst 2 Arbei ders- en middenstandspartij; lijst 3 Gemeen tebelang; lijst 4 Christ. Historische Unie; lijst 5 Partij van de Arbeid. BURGERLIJKE STAND over de maand april 1962 Geboren: 7 april: Aukje Elizabeth, dochter van Jan Dooren, en Cornelia Elenbaas. 8 april: Marinus Johannes: zoon van Maris den Engelsman en Aagtje Johanna van der Maas. 15 april te Dordrecht: Cornelis Leendert, zoon van Karei Theunisse en Kommerina Jozina van den Boogaart. 24 april: Anna Corneliaj, dochter van Adriaan van Driel en Maria Johanna Dor- maar. 29 april: Suzanna Marina, dochter van Adriaan van de Repe en Wilhelmina Scher penisse. Huwelijken: 12 april: Stoffel Johannes Vermaas, oud 17 jaar, meetarbeider, wonende te Stavenisse en Adriana Jozina Dake, oud 17 jaar, zonder beroep, wonende te Sint-Annaland. 26 april: Cornelis Priem, oud 22 jaar, fabrieksarbeider, wonende te Sint-Maartens dijk en Abrahamina Maria Ridderhof, oud 18 jaar, zonder beroep, wonende te Sint Annaland. 27 april: Jacobus Marinus Cornelis Schij ven, oud 26 jaar, varensgezel, wonende te Rucphen en Cornelia Maria Dijkema, oud 25 jaar, zonder beroep, wonende te Sint- Annaland. Overlijden: 1 april: Elizabeth de Zwarte, oud 88 jaar, zonder beroep, weduwe van Marinus de Jager. 2 april te Bergen op Zoom: Johanna Christina, oud 63 jaar, zonder beroep, echt genote van Willem Keur. 3 april: Jacobus van Poortvliet, oud 82 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Eliza beth den Engelsman. 6 april te Bergen p Zoom: Jacobus Cor nelis van Poortvliet, oud 49 jaar, landar beider, echtgenoot van Cornelia van Vossen. 6 april: Nicolaas Naboth van Luijk, oud 80 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Johanna Scherpenisse. 8 april: Cornelia Prinse, oud 78 jaar, zon der beroep, weduwe van Jacobus Hage. 17 april: Jan Ligtendag, oud 71 jaar, zon der beroep, echtgenoot van Klara van der Gouwe. Loop der bevolking: Ingekomen: Cornelia M. Dijkema, van Bergen op Zoom naar Suzannaweg 40. Cornelis Priem, van Sint-Maartensdijk Z naar Hoenderweg 35. Vertrokken: Dake ev Vermaas, Adriana J van Voor straat 31 naar Stavenisse. Rijnberg, Adriaan, van Bierensstraat 22 naar Poortvliet. Ridderhof, wv van Diest, Maatje L van Javadijk 40 naar Dinteloord en Prinsenland. Verhuizingen binnen de gemeeente: Rijnberg,Dingenus J en gezin van Brug straat 12 naar Schoolstraat 19. BLOEIENDE GYMNASTIEKVERENIGING Onder leiding van dhr. Joh. Scherpenisse hield de gym „W.I.K" dinsdagavond haar

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1