WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEH EN ST.FIL1PSL0ND echtpaar in het zilver. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Plaatselijk nieuws Jaarverslag 1961 Z.LM. DODELIJKE AANRIJDING Centrale Dienst houdt het nog vol. Schooltand verzorging. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR x 18e jaargang No. 24 26 april 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 2.70 per halfjaar franko p.p. 3.30 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen ,,Al wat van U is, lijven w'in met U, bij Hollands huisgezin". Dat waren de woor den van de „Rijmprent" gedicht door Boutens, die bij hef huwelijk van Koningin en Prins aan de schoolkinderen werd uitgereikt. Hollands huisgezin" dat is de juiste aanduiding voor de wijze waarop ons volk Koningin en Prins ontving, en waarop zij beiden dat volk hebben beschouwd. Er loopt een rechte, duidelijk te her kennen lijn van het ogenblik, waarop onze Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterveld haar intocht deed in ons land en het karakter van het feest, dat Nederland straks zal gaan vieren ter ge legenheid van het zilveren huwelijksjubi leum van het Koninklijk echtpaar. „In Hol lands huisgezin" daar vierden zij feest, tóen en nü. Voor verreweg de meesten geheel onver wacht kwam de mededeling van de verloving van onze Prinses met een voor ieder on bekende Prins, die in Parijs op het kantoor van een grote handelsonderneming werk zaam was. Vele waren al de speculaties geweest... met wie zou Juliana trouwen? Zelfs werd de naam van een Zweedse prins overal genoemd, maar de profeten bleken het mis te hebben en de „hausse" in Zweedse vlaggen bedaarde weldra. Op wel zeer onofficiële wijze kwam de Prinses met haar verloofde aan in ons land...beiden gezeten in een groene open auto (helemaal geen dure) en zonder enige plechtigheid. Velen hebben zich dat later herinnerd toen al duidelijker werd hoe Prin ses Juliana, later Koningin, wilde leven temid den van haar volk. Den Haag keek somber, want het verloor zijn residentiekarakter toen het vorstelijk gezin zich ging vestigen op Soestdijk...niet in praah/olle afzondering, maar temidden van het Nederlandse volk. De Nederlanders wisten nog niet direct wat zij aan Prins Bernhard hadden, al was hij van stonde aan buitengewon popu lair. Dat hij „gewerkt had voor zijn broodje" vond men een aanbeveling en verder no teerde het scherpziend Hollands oog de hier te lande zozeer gewaardeerde afwezig heid van alle „kouwe drukte". Maar men was nieuwsgierig welke positie de echtge noot van Haar, die voorbestemd was onze Koningin te zijn, mettertijd in ons land.; zou gaan innemen. Op de voorpagina van het jaarverslag van de Kring Tholen en St. Philipsland der Zeeuwse Landbouw Maatschappij staat de nieuwe huishoudschool afgebeeld. Geen wonder, want het was voor deze Kring wel een van de belangrijkste gebeurtenissen, deze in 1961 gereedgekomen en ingebruik geno men prachtige nieuwe en ruime huishoud school. In het verslag zelf krijgt het daar om ook bizondere belangstelling. Op 14 juni verhuisde men van de oude gebouwen naar de nieuwe school. Het aantal genoemde leer lingen onderstreept nog eens de noodzaak van deze ingebruikneming. Op 31 december 1961 waren er namelijk 55 cursisten voor de primaire opleiding 1ste jaar, 57 voor het tweede cursusjaar, 16 voor de assitentenklas, 70 voor de naaicursussen en 16 voor de kookcursus. Vermeldenswaard was zeker ook, dat met ingang van de cursus 1961- 1962 aan de Lagere Landbouwschool te Scherpenisse een afdeling tuinbouw werd In de loop van die vijfentwintig jaren hebben wij leren spreken van het „Koninklijk Paar" en het Koninklijk Gezin" en die woorden kregen een geheel nieuwe inhoud. Vooral toen de oorlog over ons land los barstte en de Oranjes voor geweld moesten wijken. Wij wisten, dat de Prinses in Cana da zat en de Prins zeer nauw betrokken was bij de strijd tegen zijn eigen landge noten... ja, maar dan toch tegen de zwarte magie van het nazisme, dat miljoenen Duit sers had behekst en Duitsland langzaam maar zeker naar de ondergang voerde. De familie Von Lippe-Biesterveld1 was nooit bijster „Pruisisch" onder wijlen Keizer Wilhelm II en Prins Bernhard bleef de familietraditie trouw toen hij zich inzette tegen het nazidom. Toen na de bevrijding Prins en Prinses terugkeerden, was er opnieuw een moment als van afwachting. Alle aandacht keerde zich naar de grijze Koningin Wilhelmina..., maar al spoedig werd de naam van Prins Bernhard genoemd als die van de man, die zich er in het bijzonder mee bemoeide om onrecht en leed uit de wereld te helpen in die turbulente maanden zo vlak na de oorlog. Voor velen was „een brief aan Prins Bernhard" in die dagen gelijk aan het beroep in hoogste instantie! Toen Juliana Koningin werd en door haar onvergetelijke inhuldigingsrede duidelijk maakte, dat zij de Eerste Dienares van Haar volk wenste te zijn, was het (thans) Koninklijk Paar reeds zeker van de genegen heid van dat 'volk. Die is er met de jaren niet op verminderd. De Koningin is in die jaren met zeer velen van haar onderdanen in persoonlijk contact geweest en ieder hield daarvan een onvergetelijke indruk over, een indruk van eenvoud, van hartelijkheid en van mense lijkheid. Prins Bernhard toonde zich, vooral op zakelijk gebied, een onschatbaar ambassa deur van Nederland en dat werd in onze koopmansnatie bijzonder gewaardeerd. Het stemde tot algemene verheuging, dat hij niet slechts als „boegbeeld" behoefde te fungeren en zijn tijd vullen met het leggen van eerste stenen en het doorknippen van linten. Tenslotte leefde heel Nederland mee met het wel en ook het wee der Prinsessen, met haar studie en haar sport, met de zorgen van het Koninklijk Gezin rondom de jongste Prinses, wier gezichtsvermogen was aange tast. De ietwat gezwollen rederijkerstoon, waar op voorheen het Oranjehuis werd verheer lijkt, is verdwenen, heeft plaats gemaakt voor eenvoudiger maar ook eerlijker waar dering. Koningin en Prins hebben de juiste snaar bij hun Nederlanders aangeraakt. Zelfs daar, waar men politiek de koningskroon ziet als een ornament, dat moet verdwijnen, is er geen agitatie tegen de draagster der kroon en haar gezin. In dit opzicht is Nederland waarlijk één. Hollands huisgezin gaat feestvieren mét Hollands éérste huisgezin, ons Koninklijk Gezin. Vijfentwintig jaren zijn wij „met el kaar opgetrokken" in goede en kwade dagen, opgetrokken in goede en kwade dagen, maar goede dagen het meest. En zoals in onze dorpen en sommige buurten de gehele straat vlagt als er een zilveren echtpaar is, zo vlagt straks heel Nederland bij het zilveren feesit van Koningfn Juliana en Prins Bernhard. „Onze" Koningin en „Onze" Prins. Het zal een groot feest zijn en velen van ons zullen het zilveren bruidspaar zien, ze vijfentwintig jaren hebben geleefd, bij ons, onder ons...en voor ons! (Nadruk verboden) verbonden, waarbij de splitsing in de derde klas begint. Om een indruk te krijgen van de deelname uit de verschillende gemeenten volgt hieronder het totaal aantal leerlingen dat deze school in 1961 bezocht. Van Sint- Annaland 8, van Sint-Maartensdijk 11, van Oud-Vossemeer 5, van Poortvliet 16, van Scherpenisse 10, van Stavenisse 5, van Tho len 5 of in totaal 60. Men kan na deze op somming volstaan met op te merken: er kan nog meer bij. Dat jaar kreeg de school de beschikking over een vijftal splinternieuwe motoren met reserve-onderdelen ten behoeve van het handvaardigheidsonderwijs. Opgesomd wordt wat zoal is gedaan aan de landbouw, tuin bouw en veeteelt, de gegeven cursussen, de bestuursmutaties, de ingebruikneming van het Polderhuis, het gereedkomen van de her- verkavelingswerken en het omvangrijke werk van de bedrijfsgroepen. Een goede samen vatting van een omvangrijk werkterrein komt in dit jaarverslag, dat alle leden werd toegezonden, tot uitdruking. C. Bouwense van Sint-Maartensdijk op, hoe met dankbaarheid mag worden vast gesteld, dat de reorganisatie van deze dienst reeds vruchten heeft afgeworpen. Als school- tandarts op Tholen was dokter H. Govaert uit Bergen op Zoom werkzaam en voor St. Philipsland dokter O. J. A. Schulte uit Steenbergen. Het aantal deelnemende kinde ren bedroeg aan het eind van het schooljaar 1151, welke tweemaal werden gecontroleerd en eventueel behandeld. In totaal werden 3383 vullingen gelegd. Op het eind van de lagere school krijgt de jeugd nog een af scheidsbriefje, waarin opnieuw de nadruk wordt gelegd op gebitsverzorging. Bij die verzorging moet het halfjaarlijkse bezoek aan de tandarts niet worden vergeten. Ieder zal het wel eens zijn met de voorzitter van deze Stichting, dat er met de reorganisatie een belangrijke vooruitgang ten aanzien van deze dienst werd geboekt. Opnieuw is de gemeente St.Philips- land opgeschrikt door een dodelijk ongeluk. Het gebeurde op paasmaan dag rond 5 uur in de Achterstraat. Het 4 jarig zoontje van de heer L. Kempeneers uit Rotterdam, die met zijn vrouw de paasdagen doorbrach ten bij hun ouders, speelde op een open laadbak van een volkswagen busje. Het kind sprong er af, juist toen een langzaam rijdende personen auto, bestuurd door dhr. G. de Jager uit Groningen, welke eveneens bij familie op bezoek was. Een der wielen ging over her hoofd van het knaapje, dat na ongeveer een half uur aan de gevolgen overleed. Een juist passeren de arts verleende eerste hulp, terwijl enige tijd tater dokter Vermet uit Nieuw-Vossemeer en ook dokter Menger ter plaatse waren. Men kan er van overtuigd zijn, dat de bestuur der van de personenauto geen schuld treft. Het was voor hem volkomen onverwacht, dat het kind onder een van de wielen terecht kwam. Opnieuw is er dus in St.Philipsland verslagen heid door dit tragisch ongeval. Tijdens een vorige week te St. Philips land gehouden vergadering van de Centrale Dienst „Noord Zeeland" voor bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken, werden 44 stemmen uitgebracht voor uittreding en 45 voor handhaving van de dienst met de voorgestelde reorganisatieregeling A. Vijf gemeenten zullen uittreden, t.w. Zierikzee, Westerschouwen, Brouwershaven, Duiveland en Bruinisse. Met een kleine meerderheid wist de zo veel besproken Centrale Dienst zich alsnog te handhaven. Het laatste jaarverslag van de Stichting Schooltandverzorging Tholen en St. Philips land merkt de voorzitter, burgemeester D. Dr. A. Kugel, Poortvliet, Tel. 01662-400. Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, Tel. 01676-415. Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 29 april t.e.m. 5 mei 1962. zondag v.m. 10.49 n.m. 23.32 uur maandag 12.20 dinsdag 0.50 13.26 woensdag 1.55 14.26 donderdag 2.50 15.20 vrijdag 3.35 16.05 zaterdag 4.20 16.55 Laatste kwartier 27 april te 2.1.5 uur Nieuwe maan 4 mei te 5.47 uur JEUGDVERKEERSEXAMEN Vorige week hebben de leerlingen van de lagere scholen verkeersexamen afgelegd. Van de 55 leerlingen slaagden er 54, t.w. 24 van de openbare school, 14 van de chr. school op ger. grondslag en 16 van de chr. nat. school, waaronder één met lof. Opper wachtmeester A. M. Westdorp had ook ditmaal weer het leeuwenaandeel in de cur sus. Aan de landbouwhuishoudschool werd van 51 leerlingen schriftelijk verkeersex amen afgenomen, waarvan 47 slaagden, waaronder ook één met lof. KANDIDATEN GEMEENTERAAD De lijsten van kandidaten in de gemeente Tholen voor de op 30 mei a.s. te houden stemming ter verkiezing van de gemeente raden, bevatten de volgende namen: C.H.U.: 1. J. van de Velde 2. W. K. Quist 3. W. L. Bijl 4. J. Geluk 5. J. de Laeter 6. C. A. Geuze 7. C. J. Zachariasse 8. M. Overbeeke ^.V.P. 1. F. Verduit 2. M. M. Oerlemans 3. Joh. Deurloo S.G.P. 1C. Boender 2. C. L. M. van den Berge DE ONZE KONINGIN JARIG Bij het zilveren huwelijksfeest De gemeente belangrijker ZLM aktiviteiten neergelegd in jaarverslag Vruchten van reorganisatie schooltanddienst Strijd tegen alcoholisme Feestprogramma's koninginnedag Dodelijk ongeval te St. Filipsland Tholense boys kampioen Steek geen vuur aan, dat ge niet kunt doven. 3. L. de Jonge 4. A. Kot 5. J. C. Schot 6. J. Koster 7. J. C. Melse 8. J. W. Quist 9. P. Duinkerke 10. A. C. Quist 11. A. Jansen 12. J. L. Geluk 13. J. C. de Heer 14. C. van der Jagt 15. Fr. Bout Gemeentebelang (niet geregistreerd) 1. J. H. Bal 2. M. van der Sande 3. A. te Pas 4. P. Overbeeke 5. L. Sieling 6. P. L. v. d. Zande 7. L. D. A. Looysen 8. W. Cornelisse 9. M. Schot Algemeen belang (niet geregistreerd) 1. J. M. Berrevoets 2. D. J. van de Velde 3. P. Ottevanger 4. C. Dronkers 5. W. M. van Dijke 6. J. Schot 7. C. L. Verkerk 8. A. A. Duine 9. M. van Vossen 10. M. M. Bijl A. R. 1. H. Jansen 2. P. J. Drooger 3. W. M. Lindhoud 4. C. van den Berge 5. P. van Voornveld 6. P. Roggeband 7. M. W. Verkamman BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat in verband met de a.s. feestdagen door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op woensdag 9 mei 1962. Tegen donderdag, 10 mei 1962, bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Burgemeester en wethouders voornoemd, Tholen, 24 april 1962. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen 1 september a.s. gelegenheid bestaat tot plaatsing op de openbare school voor gewoon lager onder wijs in die gemeente van kinderen, die vóór 1 oktober 1962 de leeftijd van zes jaren zullen hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op genoemde school wensen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld daarvan aangifte te doen op dinsdag 1 mei a.s., des namiddags tussen 4.00 en 5.00 uur en des avonds tus sen 7.00 en 8.00 uur in meergenoemde school. Tholen, 24 april 1962. Burgemeester en wethouders voornoemd. BURGERLIJKE STAND Geboren 14 april 1962: Cornelis Eliza, zoon van van der Stel, Marinus Pieter en van Schot, Elizabeth Adriana. 14 april: Adrianus, zoon van van der Stel, Marinus Pieter en van Schot, Eliza beth Adriana. 19 april: Hermanus, zoon van van den Brink, Hermanus en van Deurloo, Marietje Josina. 19 april: Wilhelmina Pieternella, dochter van Bout, Kornelis Jan en van de Kok, Pieternella. Huwelijksaangiften: 17 april: Schot, Kornelis Jan, oud 26 jaar, havenarbeider en van der Jagt, Pjeternella, oud 24 jaar, winkelbediende, beiden wonen de te Tholen. VIJF EN TWINTIG JAAR KLEERMAKERIJ Per 1 mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer K. M. Priem zijn kleermakerij begon. Dat was op 1 mei 1937 in een klein perceel naast de huidige drogisterij W. Tange, toen het bedrijf van dbjr Zaltbommel. Zelfs in die dertiger jaren wierd deze kleine behuizing te moeilijk en nauveelijks een jaar later verhuisde dhr. Priem ijaar de Markt, waarin een groter perceel meer mtigelijk- MEER VLAGGEN zullen er dit jaar wapperen op koninginnedag, meer illuminaties zullen er schitteren, meer vuurwerk zal er worden afge stoken dan andere jaren op 30 april. Want onze landsvrouwe viert dit maal behalve haar verjaardag ook met haar echtgenoot het zilveren huwelijksfeest. Vanouds is een zilveren bruiloft reeds aanleiding voor grootse feeste lijkheden in de familiekring, hoeveel te meer feeststemming zal er heersen nu de hoofdpersonen van vorstelijke bloede en de hoogste autoriteiten des lands zijn?. Welhaast heel Neder land heeft zich opgemaakt verschei dene dagen het oranje-zonnetje te doen stralen, zo niet aan de hemel dan toch in het hart. Weliswaar heeft onze koningin nog niet een speciale eretitel verwor ven zoals haar koninklijke moeder die de bijnaam van „moeder des vader lands" verwierf, maar wie het oor te luisteren legt dezer dagen, zal toch wet horen hoe waarderend, met hoe veel eerbied en met hoeveel liefde over onze tegenwoordige landsvrouwe gesproken en geoordeeld wordt. Juli ana heeft zich een heel bijzonder plaatsje verworven in de harten van haar onderdanen. Een plaatsje, dat vele der buitenlandse vorsten haar be nijden. Dat verschil valt in het bij zonder de buitenlandse journalisten op die in deze feestdagen de konink lijke reünie medemaken en de band tussen vorstenhuis en volk in ons land bemerken. Wij mogen -bidden en hopen, dat koningin en prins en hun gezin nog ivéle, vele jaren voor ns gespaard mogen Blijven. heden zaten. Zestien jaar bouwde deze kleer maker daar zijn bedrijf op om vandaar naar het huidige perceel Oudelandsepoort 19 te verhuizen. De naam Priem is in onze streek verbonden met maatkleding, niet alleen van wege een vestiging in Stavenisse, zelfs niet alleen vanwege de bekende industrie te Sint-Maartensdijk, maar ook vanwege het vertrouwen, dat deze thans zilveren kleer makerij in Tholen wist te winnen. Bij dit zilveren zakenjubileum onze gelukwensen voor deze vakman en zijn familie. PAASZANGDIENST Op 2e Paasdag werd in de Geref. Kerk als naar gewoonte een paaszangdienst ge houden. Na het zingen van „Jezus leven van mijn leven" opende ds. van Egmond met gebed de samenkomst, waarna een pro gramma van declamatie en zang werd afge wisseld. Daaronder was ook solozang, een jongenskoor en samenzang. Met het geheel werd het lijden en sterven, maar ook de opstanding van Pasen van Jezus Christus vertolkt. Ds. van Egmond hield een korte meditatie en na nog enkele paasliederen eindigde hij met dankzegging. De slotzang van deze mooie paaszangdienst was Gez. 46.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1