WEEKBLDD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLANO Piet van Tilburg Welveöotód Plaatselijk nieuws. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Met 29 tegen 10 stemmen TERHORST presenteert De Nieuwe Mode in Heren- en Jongenskleding Modieuze Dames- en Meisjesmantels werd plan wegen en waterlopen door Waterschap Tholen aangenomen. RAADSVERSLAG THOLEN. In beroep bij de Kroon op plan wegen en water lopen - Onderwijsvoorschotten - Bouwgrond nodig, dus noodzakelijke onteigening - Grondruil voor dubbele lagere school. Voor de balie. Hervormd Jeugdweekend. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN U slaagt bij TERHORST OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND 18e jaargang No. 21 5 april 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Abonnementen 2.70 per halfjaar franko p.p. 3.30 inkassokosten Giro 124407 Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen In het „Holland Huis" te Scherpenisse werd zaterdagmorgen een spoedeisende ver gadering gehouden van hoofdingelanden van het Waterschap Tholen onder leiding van dijkgraaf H. van Gorsel uit Oud-Vos- semeer. Er waren 39 stemgerechtigden aan wezig. De spoedeisende vergadering was belegd om binnen de gestelde termijn van dertig dagen te beslissen of men al dan niet in beroep zal gaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake vaststelling van het plan van wegen en waterlopen, zoals destijds door de herver kaveling aan dat college was geadviseerd. Dijkgraaf van Gorsel wees er op, hoe het dagelijks bestuur zich met het besluit kan verenigen. Daar er op dit besluit toch ook bezwaren bleken te bestaan bij de hoofd ingelanden, meende men nog een spoed eisende vergadering te moeten houden. De heer B. M. Suurland van Stavenisse verklaarde inderdaad bezwaren te hebben tegen het genomen besluit. Hij achtte het op zichzelf ook onjuist dat de ingelanden er geen kennis van hebben kunnen nemen en dat in verschillende districten het bestuur er niet op wees, hoe slechts binnen 30 da gen beroep mogelijk was. Daarnaast vond hij dat de aan de dijksloten grenzende grondgebruikers onrechtmatig werden belast met het onderhouden. Daar dienen de eigenaren van die dijken voor op te draaien, want wie de lusten heeft dient ook de lasten te hebben, zo meende dhr. Suurland. Andere hoofdingelanden waren het hiermee eens. Dijkgraaf Van Gorsel vond dat men de zaak vooral nuchter moest beoordelen. De pachters van de dijken hebben er geen be lang bij, dat de sloten schoongehouden worden, de aangrenzende landgebruikers zeker wel. Anders ligt het bij gehele weide- dijken, dus zonder wegdek, daar dient de beweider wel een slootkant te onderhouden. Het bestuur van het waterschap zou het betreuren wanneer men tegen het vastge stelde plan door G.S. in hoger beroep zou gaan, aldus de heer Van Gorsel. Bij stemming bleek de meerderheid zich achter het bestuur te stellen, zodat het plan met 29 tegen 10 stemmen werd aanvaard. Tenslotte werd er nog op aangedrongen de mogelijkheden te bezien om het onder houd van alle sloten door het waterschap te laten verrichten. Grindweg, is gedeeltelijk reeds bebouwd met de 6 onlangs gereed gekomen woningwet woningen, terwijl ook de in 1961 en 1962 toegewezen woningwetwoningen - 8 in totaal - daar een plaats krijgen. Ook voor particuliere bouw werd daar grond uitge geven. De beschikbare bouwgrond in die omge ving zal dus binnen afzienbare tijd zijn be stemming hebben gekregen. Om ook daarna weer over bouwgrond te beschikken, acht ten b en w nodig de aangrenzende percelen te krijgen, in eigendom bij de erven Wauc- quez en de gebr. H. en Chr. Moeliker. Ondanks herhaalde pogingen is het b en w niet gelukt, langs minnelijke weg de ei gendom van deze gronden te krijgen. Daar om zal tot onteigening moeten worden over gegaan. Volgens concept wordt daartoe besloten. De voorzitter onderstreept daarbij nog eens, dat het grond betreft, die in het uitbreidings plan ligt, waartegen destijds binnen de ge stelde termijn door deze eigenaars geen bezwaar werd ingebracht. Bekend is ook, aldus de voorzitter, dat onteigening veel tijd vergt. Allen kunnen zich voorts verenigen met het garanderen van een geldlening door het Bouwfonds Ned. gemeenten voor woning bouw. RONDVRAAG De heer Bal informeerde of bij het gege ven eervol ontslag aan onderwijzer L. M. de Heer niet toegevoegd moest worden: „met dank voor het verrichte werk na uw pen sionering". De voorzitter zegt dhr. Bal wel te begrijpen maar men kan ook wel eens te veel van het goede krijgen. Bij zijn pensio nering is deze onderwijzer dank gebracht voor alles wat hij heeft gedaan. Hij weet, aldus de voorzitter, dat we hem ook nu weer dankbaar zijn voor de verleende hulp en de grootste waardering voor hem hebben. De heer M. van der Sande merkt op, gezien te hebben, hoe met de bouw van de Voor de openbare raadsvergadering van dinsdag 3 april jl. waren de heren D. v. d. Velde, F. Verduit en L. de Jonge met ken nisgeving afwezig. Een aantal goedgekeurde raadsbesluiten werd voor kennisgeving aan genomen. Op zijn verzoek werd aan de heer L. M. de Heer eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school per 1 mei a.s. Een verzoek om adhaesiebetuiging aan het schrijven van b en w van Aardenburg, gericht tot de minister van Landbouw en Visserij tot verlenging van de Wet op de Vervreemding van Landbouwgronden wordt voor kennisgeving aangenomen. Met de voorzitter zijn ook de leden van mening, dat dit een kwestie is van regeringsbeleid en niet op de weg ligt van de raad. Gunstig wordt beschikt op het verzoek van de afdeling Tholen van het Rode Kruis om 5 cent per inwoner bij te dragen in dfi exploitatiekosten na aanschaf nieuwe zieken auto. De voorzitter deelt mee, hoe Ged. Staten voor het jaar 1962 vier woningwetwoningen hebben toegewezen aan Tholen. Verder dat de minister van Economische Zaken het verzoek van Sint-Annaland om de streek als kerngebied aan te wijzen, tot zijn spijt niet kan inwillgen. Goedkeuring kwam er wel op het besluit tot verhuur van de woning Verbrandestraat 16 en de woningen aan de Simon Lindhout- straat 34 tot en met 44. Aan de school van de Geref. Gemeente zal voor 1962 een voorschot worden ver strekt van 4835,52 voor het gewoon en 1718,77 voor het voortgezet lager onder wijs. Ten behoeve van de chr. nat. school is dit bedrag 5729,76. Voor vakonderwijs krijgen deze scholen respectievelijk 3309,69 en 845,03. Aan „Kleuterlust" zal een voor schot worden verstrekt van 2655,36 en aan de kleuterschool Oudelandsestr. 3243,52 Als gebouwenvergoeding krijgt de chr. kleuterschool 2337,50 en de alg. kleuter school 3250, BEZWAARSCHRIFT BELASTING Door de firma J. Melse is binnen de wet telijke termijn bezwaar gemaakt tegen de haar opgelegde aanslag straat- en rioolbelas ting 1961. Ten onrechte, zo meent deze fir ma, is uitgegaan van twee panden, terwijl het perceel Markt 24 en Markt 26 na aankoop van de familie Haaijer tot één pand is geworden. B en w achten de reclame juist. De aan slag was als vorige jaren automatisch de secretariedeur uitgegaan. De firma zal 15, terugkrijgen. BEZWAAR TEGEN PLAN WEGEN EN WATERLOPEN B en w maken in zoverre bezwaar op het plan van wegen en waterlopen, dat zij van mening zijn dat de Hogeweg niet in eigendom, beheer en onderhoud van de gemeente dient te komen, zoals dat wel op het plan van Gedeputeerden van de thoolse wegen en waterlopen staat aange geven. In die Hogeweg, ongeveer 6 kilo meter uit de gemeentekom gelegen zitten ook nog twee kunstwerken. Voor de her verkaveling bestond slechts een gedeelte van deze weg ter lengte van 127 meter, nu zijn er 646 meter bijgekomen. Het is de schakel tussen de secundaire verbindings weg Oud-Vossemeer - Poortvliet. B en w zijn van oordeel dat deze weg bij het Waterschap behoort en voeren daartoe een 5 tal argumenten aan, nl. dat alle wegen buiten de kom, voor zover geen provinciale wegen, in beheer en onderhoud zijn bij het Waterschap, dat zulks ook het geval was voor het toenmalige gedeelte Hogeweg voor de herverkaveling, dat het tegen de normale gang van zaken ingaat om een stuk weg, 6 kilometer van de gemeentekom gelegen, als enige in de buurt weer wel bij de ge meente in onderhoud te geven, dat deze Hogeweg als verkeersweg niet de minste betekenis heeft voor Tholen, dat het onbil lijk wordt geacht het Waterschap te ver lichten en de gemeente daarmee te belasten. Voor onderbrenging bij de provincie wor den een viertal punten aangevoerd door b en w nl. dat het hoofdverbinding vormt tussen Oud-Vossemeer en Poortvliet, nodig voor het doorgaand verkeer, van algemene betekenis is en nog meer wordt en niet de minste betekenis voor het plaatselijk verkeer van de gemeente Tholen zelf. Al deze punten worden opgenoemd in het beroepsschrift aan de Kroon, dat b en w voorstellen in te zenden. Alle leden kun nen Zich daarmee verenigen. De heer M. van der Sande merkt op, het onbegrijpelijk te vinden, dat dit stuk weg aan Tholen in onderhoud is gegeven. Als lid van de commissie tot wering van Schoolverzuim worden her-of benoemd de heren J. L .Geluk, J. A. Kooman, J. van Veenendaal, M. C. van Stee, J. H. Bal, J. de Heer en V. Laban met dank aan de afge- tredenen. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat - hoek Llndebaan - tel. 5467 Bergen op Zoom Voor de bouw van de dubbele school aan de Molenvlietsedijk is wat meer grond nodig, dan aanvankelijk was gedacht. Die grond is eigendom van de heer A. Schot, welke de bedoeling had daarop kippen te houden en daartoe reeds een stookkas en betonnen schuur plaatste. De heer Schot is bereid deze grond af te staan, wanneer hij daarvoor in de plaats krijgt het thans bij hem in gebruik zijnde tuintje aan de Bosstraat bij het speelterrein met vergoeding voor verplaatsing materiaal. B en w menen dat hetgeen door dhr. Schot wordt gevraagd billijk is en stellen voor genoemde grond te ruilen en dhr. Schot een bedrag in geld voor verplaatsing uit te keren van 3000, ONTEIGENING De voortschrijdende uitbreiding der ge meente in noordelijke richting maakt het nodig opnieuw de beschikking te verkrijgen over geschikte bouwgrond. Het bouwterrein ter rechterzijde van de Dalemseweg, het zgn. complex Dalemseweg- sociteit voor bejaarden is begonnen en vroeg of nu alles voor elkaar was. De voorzitter antwoordde dat alles goed is geregeld. Er komt nu een nieuwe loods voor minder geld. De heer Quist vraagt tenslotte of er al voorzien was in de vakature De Heer op de openbare school, maar dit bleek nog niet het geval te zijn. Daarna sluiting. De kantonrechter te Bergen op Zoom veroordeelde de bromfietser M. A. uit Tho len tot een geldboete van 15,of 3 dagen. Deze zaak was op 8 februari aangehouden voor het horen van een getuige. A. had op 7 november 1961 op zijn brommer nabij de Thoolse brug linksaf geslagen zonder te letten op achteropkomend verkeer. Hierdoor was hij aangereden door een personenwagen, bestuurd door J. G. K. Deze merkte ter zitting op, dat A. wel zijn hand had uitge stoken, maar niet had omgezien toen hij linksaf sloeg. Hierdoor was een aanrijding niet te vermijden. Een andere automobilist, J .L. B. meende dat indien de heer K. iets meer naar rechts was uitgeweken, de aan rijding niet zou hebben plaats gevonden. De officier van justitie stelde vast, dat er geen roekeloosheid in het spel was, maar dat A. door te weifelen de aanrijding had veroorzaakt en eiste f 25,of 5 dagen. Het werd zoals opgemerkt f 15,boete. Met enkele berichten in de Kerkbode werd er reeds een en andermaal de aandacht op gevestigd, hoe het voornemen bestaat ook in onze streek een jeugdweekend te houden. Dit gaat uit van de herv. ger. jeugdbonden en vorig jaar was er zon jeugdweekend te Arnemuiden, waar ook verschilende jongeren van onze streek te gast waren. Op 7 en 8 april a.s. wordt zo'n jeugd weekend gehouden te Sint-Annaland. Er is evenals te Arnemuiden, ook nu behoorlijke animo. Van buiten de gastgemeente worden ruim 90 jongeren verwacht, zodat men za terdagavond zeker met een 120 jongeren in het hervormd verenigingsgebouw bijeen zal zijn. Zaterdag om 5 uur worden allen in het hervormd verenigingslokaal verwacht, waar men gezamelijk de maaltijd nuttigt. Waar de jongeren die van buiten komen, in Sint-Annaland zijn ondergebracht - de initiatiefnemers hebben in dit opzicht grote medewerking van de inwoners mogen ont vangen - zal men na de maaltijd gaan kennis maken met de logies-adressen. Om half acht komt men dan weer in het verenigings gebouw, waar een der leden een inleiding zal houden over de Eredienst met bespreking Zondag zal om 1,0 uur ds. L. G. Zwanen burg voorgaan in de kerk en om 2.30 uur ds. A. J. Jorissen van Utrecht. Dit is de jeugdpredikant van de herv. ger. jeugdbon den. 's Avonds komt men dan weer in het verenigingsgebouw bijeen om nader in te gaan op hetgeen op de kansel werd ver- kondigd en andere onderwerpen te bespre ken. Een binding van de jeugd. Met onder elkaar bij het Woord en de kerk. Een goed initiatief, aller medewerking en waar dering waardig. A. Kugel, Poortvliet, Tel. 01662-400. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, Tel. 01676-415. dr A. C. J. Noteboom, Sint Annaland Tel. 01665-400 HOOGWATER in de week van 8 t/m 14 april 1962 Zondag 6.10 18.37 Maandag 6.49 19.11 Dinsdag 7.25 19.44 Woensdag 8.00 20.24 Donderdag 8.58 21.26 Vrijdag 10.10 22.56 Zaterdag 11.45 11 april E.K. te 10.43 uur WANDELPROGRAMMA De thoolse wandelunie heeft voor het seizoen 1962 een uitgebreid programma op gemaakt. Op 30 april a.s. gaat ze voor de tweede maal haar Koninginnetocht organi seren in samenwerking met de Thoolse Oranjevereniging. Om half negen wordt ge start voor de 15 kilometer tocht, om 9 uur voor de 10 kilometer en om half tien de vijf kilometer. Als herinnering wordt een speci aal ontworpen medaille met lint beschikbaar gesteld en daarnaast per vereniging groeps- prijzen. Na afloop van de tochten vindt een défilé plaats. Deelnemers worden ver wacht mèt vlaggen. Verder is op 13, 14, 15 en 16 juni de avondvierdaagse gepland en op 1 september de tweede Oester- en Mosseltocht. INTERNATIONALE ZEEHENGELWEDSTRIJD Op Tweede Paasdag wordt nabij de Thoolse brug aan de Brabantse zijde een internationale zeehengelwedstrijd gehouden door de HSV „De Zeester" te Halsteren. Men begint om half twee en de wedstrijd duurt tot half vijf. DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR St. Maartensdijk heeft zo'n twee miljoen kapitaalswerken onderhanden Tholen heeft opnieuw bouwgrond nodig Opnieuw record-omzet St. Annalandse boerenleenbank Na 50 jaar landarbeid koninklijke onderscheiding Oud-rentmeester Ambachtsheerlijkheid te Oud-Vossemeer overleden Wie niet waagt niet wint slag uit over het afgelopen verenigingsjaar. De Bijbelse inleiding van Truusje Pland- soen, werd voorgegaan door zang van het 2-tal Jannu v. Dijke en Ina Nelis en be sloten met een solo van Nelleke Potappel „Uit de hemel teder". Het stemmingsstukje „Wees dan maar een flakkervlammetje", uitgevoerd door eni ge meisjes, werd achter het doek begeleid door solo-zang van Henny Klippel. Verder werden voordrachten en zangstuk jes uitgevoerd, o.a. door de leden Katrien Rijstenbil, Nelleke den Hollander e.a. Nellie den Hollander wist volgens haar komische voordracht een „Heilzaam medicijn" tegen corpulentie. In de 2 pauzes toonden de meisjes zich goede gastvrouwen voor het publiek. Het programmanummer: „Wie weet - die wint" bevatte een aardige wedstrijd voor het herkennen van beroepen, die de meisjes op het podium uitbeelden. Ds. Leenmans sloot de avond met dank gebed. G. W. J. de GRAAFF OVERLEDEN Na enige tijd in een ziekenhuis te zijn ver pleegd, overleed zaterdag nog onverwacht te zijnen huize dhr. G. W. J. de Graaff, rentmeester van de N.V. Ambachtsheerlijk heid Oud- en Nieuw Vossemeer en Vrij- berghe, en sinds 1916 ontvanger-griffier van het voormalige Waterschap Oud Vos semeer. Aan laatst genoemde functie kwam een einde bij de samenvoeging der Waterschap pen op het eiland Tholen. Vóórdien was dhr. de Graaff tevens dijk graaf en ontvanger-griffier van het Wa terschap de Sluispolder. Het rentmeesterschap bij de Ambachts heerlijkheid oefende de overledene 'reeds tientallen jaren uit, nl. sinds 1921, toen hij zijn vader als zodanig opvolgde. Dit ambt RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand maart 1962 werd te Tholen met ressort (eiland) bij de rijkspostspaar bank ingelegd f 105749.48 en terugbetaald 66361.35. AANRIJDING Hoewel zeker niet gezegd kan worden dat de personenauto's van de heren G. D. en D. A. v. D. maandagmiddag in de F. D. Rooseveltstraat hard met elkaar in aanraking kwamen, was er toch nog enige schade aan koplampen, bumpers en spatborden. De Rijkspolitie maakte een verbaaltje op. JAARVERGADERING N.H. JONGE MEISJESVER Het verenigingsgebouw was vorige week vrijdag goed bezet toen de N.H. Jonge Meis jesver. „Wees een Zegen" daar onder lei ding van mevr. Leenmans-Lotz haar jaar vergadering hield. rl aa»" POEDER - ZALF - OLIE - ZEEP Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend, sprak de plaatselijke predikant, Ds. Ph. J. Leenmans een wel komstwoord, onder het motto „het gaat niet om de verpakking, maar om de inhoud". Ook voor het welslagen van deze avond was niet de vormgeving van het programma, maar de inhoud van de zangstukjes, inleiding e.d. van wezenlijke waarde. sekretaresse Rina Lindhout en penning- is bijna 100 jaar aan de fam. de Graaff verbonden geweest. De grootvader van de overledene, dhr .A. de Graaff, oefende het uit van 1878 - 1887, vervolgens zijn oom, de oud- burgemeester G. J. de Graaff van 1887 - 191 en na diens overlijden zijn vader, wijlen J. M. de Graaff van 1911 - 1921 De overledene droeg Oud Vossemeer's muziekvereniging een bijzonder warm hart toe. Het bestaan van deze vereniging is nauw aan dhr. de Graaff verbonden ge weest. Bij de oprichting in mei 1925 was hij een der initiatiefnemers. Hij werd direct sekretaris en plm. 15 jaar geleden tevens voorzitter. Tot vorig jaar oefende hij bei de functies uit.. Tenslotte werkte hij mee aan de tot stand- koming in 1949 van de Stichting Gemeen scha Eiland Tholen. Na enige tijd zitting te hebben gehad in het Alg. Bestuur dier Stichting, gaf hij die functie echter over aan een jongere kracht. De overledene is 69 jaar oud geworden. De ter aardebestelling heeft woensdag jl. te Oud Vosemeer plaats gehad. COLLECTE Een collecte voor het heeft f 92.35 opgebracht. Leger des Heils RHEUMA-COLLECTE Bij de verkoop van tegeltjes via de kleuterschool werd daarnaast nog voor het Rheumafonds een huis-aan-huis collecte gehouden, welke 177,51 opbracht. OMZET BOERENLEENBANK BIJNA DERTIG MILJOEN GULDEN In een door ongeveer 35 leden bijgewoon de jaarvergadering van de coöperatieve Boerenleenbank „St. Annaland" werd door voorzitter C. J. J. Kooijman opgemerkt, hoe er in 1961 ruim 877.000,méér was ge spaard dan opgenomen, de recordomzet van vorig jaar die op ongeveer 25 miljoen gul den lag werd met bijna 5 miljoen overtroffen tot een totaal van ruim 29 miljoen gulden. De heer Kooijman had er vooraf op ge wezen, hoe het afgelopen jaar voor de land bouw in het algemeen gunstig was, dank zij behoorlijke opbrengst met goede prijzen. Ook de andere bedrijfstakken, als de schip- meesteresse Henny Klippel brachten een ver- pers, de grote St. Annalandse aannemers, de tuinbouw en middenstand hebben hun steen tje bijgedragen tot die grote omzet van de Bank, nu men ook steeds meer van de girale mogelijkheden gebruik maakt. Jammer is hierbij nog altijd het gebrek aan voldoende werkgelegenheid voor de werknemer. Dat het gunstige jaar het bankwezen beinvloedde blijkt uit de cijfers van de rekening en ba lans. Ook de landelijke cijfers van de Raif- feisenbank werden door de voorzitter ge noemd, evenals de verschillende crediet- mogelijkheden die er bij de Bank zijn, inclu sief de waarborgfondsen. Met name het waarborgfonds voor de tuinbouw werd daarbij onder de aandacht gebracht. Het aan de bank verbonden Boekhoudbureau mag zich eveneens in stijgende belangstelling verheugen, dank zij het bij velen verworven vertrouwen van geheimhouding, ruime service en de zekerheid dat men het juiste balanscijfer krijgt. Het is onmogelijk te zeggen, wat ons 1962 gaat brengen. We zien de moeizame E.E.G.- ontwikkelingen, de vele spanningen in de wereld, we zullen toch weer vooruit moeten en Gods aardbodem dienen te bewerken. Moge dat zijn in vreugde en met goede vruchtverwachting. De aan de leden toegezonden rekening en balans 1961 (het 49ste boekjaar) werd ter vergadering postgewijze nog eens belicht. Aan spaargeld was ontvangen 2.588.842,03 aan rente uitbetaald 156.029,12. Het giraal verkeer lag rond de 14 miljoen gulden. Het winstcijfer 1961 bedroeg 16.640,85. De spaarbank heeft in totaal van de spaarder een bedrag van 5.475.355,52. Bij monde van de heer J. A. Heijboer werd bestuur, raad van toezicht en kassier met deze prachtige balans gecomplimenteerd, terwijl de voorzitter nog eens onderstreepte de be langrijkheid van de kassiersfunctie en die van zijn helpsters. Als bestuurslid werd de heer C. J. J. Kooijman herkozen. Bij aanvaarding dezer herbenoeming wees dhr. Kooijman er op, hoe de statuten de 65 jarige leeftijd als maximum aangeven voor bestuursleden, zij het dat de zittingsperiode dan nog kan worden uitgediend. Hij is evenwel voorne mens zich aan die 65 jaar te houden en aanvaardt daarom deze benoeming nog voor een jaar. Als lid van de Raad van Toezicht wordt dhr. L. J. Breure herkozen. Door 19 overledenen en andere mutaties was het ledental van 639 tot 620 teruggelopen. Het aantal spaarbankrekeningen bedroeg 2359 tegenover vorig jaar 2261, credieten in lopende rekening 249 (v.j. 247) en dag- boekposten 52.823 (v.j. 46.878), een sterke toename dus ook van het girale verkeer. Bij het boekhoudbureau waren er 172 aangiften voor 1961 tegenover 151 het jaar daarvoor. Ook directeur Boot en het overig personeel van deze afdeling werd dankgebracht. Daarna sprak de heer C. J. C. Boot over belastingfaciliteiten voor de werkende ge huwde vrouw, werk dan in bedrijfsverband. Inleidend wees spreker er op, hoe de in komstenbelasting een belasting achterop is, iets wat de regering trachtte op te heffen door invoering van de loonbelasting en de voorlopige aanslagen I.B. Het inkomen van de echtgenote wordt altijd bij dat van de man geteld. Op duidelijke wijze door het nemen van verschillende voorbeelden maak te de directeur van het boekhoudbureau duidelijk, wat mogelijk is na invoering van de belastingaftrek voor de gehuwde vrouw per 1 januari 1962. Het minimum is 500, het maximum 2000,. Belangrijk is het verschil tussen deze be dragen, maar belangrijk is ook het verschil tussen het „aannemelijk" maken van het minimum en het „bewijzen" van het max. Niettemin is de wet belangrijk voor de vrouw die meehelpt in het agrarisch of middenstandsbedrijf of de gehuwde vrouw, die niet in de zaak van haar man, doch elders werkt. Indien aannemelijk wordt ge maakt, dat de echtgenote geregeld en in belangrijke mate de echtgenoot in het bedrijf helpt, dan wordt de beloning van de vrouw op 2250,per jaar gesteld. Van het zuivere inkomen van de man mag in dat geval 1/3 van 2250,of 750.wor den afgetrokken. Wanneer bijvoorbeeld iemand 9000,per jaar zou verdienen en zijn vrouw hem regelmatig in landbouw bedrijf of winkel helpt, dan wordt de man in 1962 aangeslagen voor 9000,min de aftrek voor de vrouw, zijnde 1/3 van 2250,is 750,zodat de aanslag wordt van 8250,en niet meer van 9000,Met de progressieve belasting (hoger percentage bij hoger inkomen) kan dit dus wel belangrijk voordeel opleveren. Nu gaat het „vliegertje" niet zo vlug op, dat de man maar f 1000,en zijn vrouw 2000,verdient, om een sterk contrast te noemen. vervolg plaatselijk nieuws derde blad)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1