EENDRACHTBODE Piet van Tilburg Het sportveldencomplex te Sint-Maartensdijk. Zéker voor jonge boer E.E.G. toekomst. Sporthoekje 18c JAARGANG No, 17 8 MAART 1962 TWEEDE BLAD Raadsverslag Scherpenisse. Uit brief van Gedeputeerde Staten blijkt dat van Sint-Maartensdijk geen plan is uitgegaan tot samen voeging - Scherpenisse doet ook mee aan gemeen schappelijke reinigingsdienst - Adhaesie-betuiging op verzoek streekkernaanwijzing - Loswal Goris- hoek wordt betonnen steiger - Behoorlijke ver betering van torenuurwerk met verlichting - Ver betering Westzeedijk - Principebesluit voor toren restauratie bij hervormde kerk. Jaarvergadering ZLM kring Tholen en St.-Philipsland. Stemmen van Lezers De voltallige gemeenteraad werd dinsdag middag 27 febrari door burgemeester D. C. Bouwense verwelkomd en na voorlezing van de notulen door secretaris A. L. G. van Doorn werden een aantal goedgekeurde raadsbesluiten voor kennisgeving aange nomen. Behandeld wordt vervolgens het verzoek van het gemeentebestuur Sint-Annaland om adhaesie te betuigen aan de brief die aan de minister van Economische zaken werd gezonden om het gehele eiland Tholen als kerngebied aan te wijzen. De voorzitter meent dat zulks weinig zin zal hebben en zelfs enige gevaren kan inhouden. Hij laat het echter geheel aan de raad over hoe te beslissen op dit verzoek. Dhr. IJzerman vindt het wel een goed idee. Wanneer een industrieel elders dan in de kerngemeente past, dan zal hij ook graag van de faciliteiten gebruik maken of die vestiging nalaten. Beter is dat de gehele streek kerngebied is. De voorzitter merkt op, dat de minister er anders over denkt. En vestigingen in de kerngemeente betekent trouwens een belang voor de gehele streek. Weth. Klcppe vreest dat na streekkernaanwijzing Scherpenisse er zeker buiten zal vallen. De voorzitter herinnert er nog aan, hoe anvankelijk geprobeerd is de gehele streek aangewezen te krijgen. Dat het een gemeente is geworden dankt men nog aan de samen werking die er in de streek was, iets wat men nu weer gaat doorkruisen. Hij meent dat het overigens wel voldoende duidelijk is en brengt het voorstel van b en w om adhaesie te betuigen in stemming. Alle leden zijn voor. MET KLEM BETOOGD Burgemeester en wethouders van Sint- Maartensdijk hebben Scherpenisse een brief doen toekomen met een afschrift van Gede puteerde staten van Zeeland, en betogen onder verwijzing naar het afschrift met klem, dat van de zijde van Sint-Maartensdijk geen initiatief is uitgegaan tot het plan voor samenvoeging, doch dat uitsluitend de no dig geachte inlichtingen zijn gevraagd naar aanleiding van geruchten omtrent grens wijzigingen. Gemeend wordt dat door deze mededeling het ontstane wantrouwen zal worden weggenomen. Burgemeester en Wet houders van Scherpenisse achten het juist, dat door St. M.artensdijk thans recht streeks op de kwestie wordt ingegaan. Aan de juistheid van de mededeling wordt ook niet getwijfeld, maar het standpunt van de raad van Sint-Maartensdijk wordt niettemin betreurd. De heer Polderman wijst er op, dat toch gevraagd is om grenscorrectie, al is het dan niet direct om samenvoeging geweest en dat was al fout om het te doen zonder overleg met Scherpenisse. De heren Bijnagte, IJzerman en Joppe zijn dezelfde mening toe gedaan. Eerst had met de daarbij ook be trokken gemeente overleg gepleegd moeten worden. De voorzitter herinnert er aan, hoe hij het vanaf het begin heeft gesteld, zoals nu ook blijkt uit de brief van gedeputeerden, n.l. dat uitsluitend inlichtingen zijn gevraagd Weth. Kleppe erkent dat er mede door publicatie in een dagblad meer misverstand is gerezen. Overigens wordt het schrijven van Sint-Maartensdijk voor kennisgeving aangenomen. Tegen toekennning van een voorschot over het 1ste kwartaal 1962 aan het gemeen- tepersoneel is geen bezwaar, terwijl ook een wijziging van het ambtenarenreglement on der de hamer doorgaat. Een kasgeldlening ad 40.000 met de n.v. Bank voor Ned. gemeenten wordt verlengd. Aan de bijzon dere lagere school zal voor 1962 een voor schot worden toegekend van 4582,31,be rekend naar 85 2/3 leerling x 53.49. Nu het nog niet mogelijk was na het vertrek van mej. Hendrikse een onderwijzeres te benoemen zal ook voor 1962 nog een vak- onderwijzeres gehandhaafd dienen te wor den. Daartoe wordt 733.35 voorschot ver strekt. HERZIENING LOSWALPLAN GORISHOEK Nogmaals werd het al lang lopende los- walplan en de nog langer lopende loswal- gedachte ingrijpend gewijzigd. Daarover kwam bij schrijven van 28 januari jl. bericht binnen van het stedebouwkundig ingenieurs bureau Wittteveen en Bos. Er is namelijk gebleken dat de lagen, waarop de loswal is geprojecterd weinig draagkrachtig zijn, tot zelfs op ongeveer 9 meter min n.a.p. Er zou dus bij het maken van een loswal op de „vaste'' grond een kostbare grondaan- vulling dienen plaats te hebben. Voorts was destijds geen rekening gehouden met de toestand na afsluiting van de Ooster- schelde. Nu is een project dat aan deze eisen voldoet gevonden in de bouw van een betonnen steiger met aan iedere zijde 50 m nuttige loswallengte, een ontwerp waarmee zich zowel de Rijks- als de Provinciale waterstaat zich in beginsel kunnen vereni gen. De kostenberaming is 35 hoger dan voor het aanvankelijke plan. Na enige be spreking meent men niet anders te kunnen doen dan het nieuwe project overeenkomstig het opgestelde plan vast te stellen. REVISIE TORENTJE GEMEENTEHUIS Vorige raadsvergadering deed de voor zitter de toezegging, dat b en w eerstko mende vergadering een voorstel zouden lan ceren tot herstel en revisie van het gemeen tehuis torentje met uurwerk, zoals dat door de raad was gevraagd. Wanneer het oud gebarsten klokje wordt vervangen door een nieuwe, de wijzerplaten worden hersteld en wijzers verguld, ver lichting van de wijzerplaten wordt aange bracht en het nodige timmer- en schilder werk, dan zal de raad moeten beginnen om e«n crediet van 5500.te voteren, af te schrijven in 10 jaar. Hoewel met name de verlichting niet goed koop wordt gevonden, acht men deze ver betering dusdanig in het belang van de ge hele gemeente, dat het ook maar goed moet gebeuren. Er zijn al in geen 10 jaar onder houdskosten gemaakt, merkt dhr. Hage op, dus kan dat nu worden ingehaald. Ook de andere leden zijn er voor het maar goed af te werken, zodat het gevraagde crediet grif wordt verleend. Een voorstel inzake toekenning van kle- dingtoelage aan de vaste gemeentewerkman tevens grafdelver tot een bedrag van 75, per jaar, wordt aangehouden, omdat de raad van mening is dat hiertoe reeds eerder een besluit is gevallen. De notulen zullen er op worden nagespeurd of het slechts een be spreking of inderdaad een besluit is geweest. Blijkt dat bijvoorbeeld tien jaar geleden reeds te zijn toeg^cend, dat heeft deze ge meentewerkman nog een aardig afzakkertje, te goed. Aangezien zulks nog moet en wel niet zal blijken is het voortshands nog blij maken met een dood musje. DE GEMEENSCHAPPELIJKE REINIGINGSDIENST B en w stellen voor om in beginsel toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling voor een vuilnisophaaldienst. Dit voorstel is al eerder in bespreking geweest, waarbij het afstuitte op het be zwaar dat Sint-Maartensdijk de zetel zou krijgen. De andere gemeenten voelen er evenwel niet voor om hierin verandering te brengen, waarna op initiatief van b - w van Sint Annaland te Poortvliet een be spreking werdd gehouden om uit de impasse te geraken. Sint-Annaland stelde daarbij voor terug te gaan naar het oorspronkelijke uitgangspunt waarmee toen ook Sint Maar tensdijk zich kon verenigen om de bevoegd heden van regeling, bestuur en beheer van deze gemeenshcappeiijke dienst in handen te leggen van een daartoe in te stellen or gaan, waarin de deelnemende gemeenten gelijkelijk vertegenwoordigd zouden zijn. Deze bevoegdheden zouden dus niet meer aan een centrale gemeente worden toegekend. Alle bij deze bespreking tegenwoordige vier colleges konden zich daarmee uiteinde lijk verenigen, dus ook b en w van Scherpe nisse. Daarom wordt thans voorgesteld het raadsbesluit van 28 december, waarbij Sint- Annaland als zetel werd aangewezen, in te trekken en te besluiten in beginsel mee te doen aan de gemeenschappelijke regeling met een bestuur uit alle deelnemende ge meenten en de autostandplaats in Sint-Maar tensdijk. Het zal op 10,(reinigingsrech ten) per emmer komen, waarbij de inwoners de emmers gratis beschikbaar krijgen. Er wordt tweemaal per week opgehaald. Alle leden kunnen zich met bovenstaande verenigen. CREDIET VOOR AANLEG TEGELPAD, EN VERBETERING WESTZEEDIJK Het tegelpad tussen de o.l.school en de lagere landbouwschool is nog niet doorge trokken tot de sloot langs de Bakkersdijk. Nu het praktijklokaal bij de landbouwschool is gebouwd is een verlenging van het tegel pad van 22 meter nodig. De kosten worden begroot op f 550.Niemand heeft er be zwaar tegen. Reeds door de commissie van onderzoek van de gemeentebegroting 1962 werd aan gedrongen op verbetering Wetszeedijk. De verbetering kan als volgt geschieden: de oude keien opruimen en vervangen door klinkers over een breedte van 3J^ meter. De grondstroken langs de achter-erven en uitritten bestraten met uitkomende oude keien plus het plaatsen van een 4 tal riool- kolken. De kosten worden op 5800,be groot. Ook daar is geen bezwaar tegen, waar de raad het destijds zelf aanhangig heeft gemaakt. Tenslotte is voor toegang tot de stortplaats aankoop van rijplaten nodig. Ze is anders niet meer te bereiken. Hoewel het straks een gemeenschappelijke stortplaats gaat worden voor vier gemeen ten, kan men niet meer wachten en zullen die rijplaten ook dan nodig zijn. Aanschaf fing wordt op 2000,geraamd, af te schrijven in 10 jaar met de gedachte dat de gemeenschappelijke reinigingsdienst deze straks overneemt. Opzichter Blaas beklem toont dat deze platen niet in waarde ver minderen. Ook hiermee kan de raad zich verenigen. ZAALHUUR BEJAARDENSOCITEIT Bij begrotingswijziging wordt voorgesteld de financiering zaalhuur bejaardensociteit ad 250,voor 1962 te nemen voor ge meenterekening, De bejaarden komen weke lijks bijeen in het Holland Huis en het loopt goed. De heer IJzeramn heeft het er gaarne voor over, evenals de heren Joppe en Hage. De heer Bijnagte vreest dat het er niet bij zal blijven, maar na enig overleg kan men zich unaniem met dit voorstel verenigen. Andere begrotingswijzigingen zijn formali teiten. RONDVRAAG De heren IJzerman, Polderman en Bijnagte attenderen nog op enkele gebreken in stra ten en riolering, waarbij opzichter Blaas toelichting geeft. De heer Polderman wijst er op, dat de restauratieplannen voor de hervormde kerk blijkbaar al in gevorderd stadium zijn. Hoe staat het nu met de toren die toch van de gemeente is. De voorzitter is van mening dat één plan is ontworpen voor kerk en toren, hoewel laatstgenoemde voor gemeen terekening zal zijn. De kerkvoogdij heeft dat plan echter nog niet ingediend bij de ge meente, wat geen bezwaar is om de raad thans reeds in principe te doen besluiten, dat ook de toren gerestaureerd zal worden. De leden vinden het een vanzelfsprekend heid dat zulks gelijkertijd zal plaats vinden, zodat dit principebesluit wordt genomen, Daarna sluiting. Ongeveer zes hectare van de Pluimpot is bestemd voor het nieuwe sportvelden complex. Met de uitvoering van dit omvang rijke werk is een begin gemaakt. Het ligt in de bedoeling om voor dit object veertig man in te schakelen en indien dit mogelijk blijkt zullen zij gedurende een dertigtal weken daar constant kunnen werken. Het spreekt vanzelf dat aan het nog on gerepte schor heel wat verwerkt moet wor den. Zo bedraagt het hoogteverschil bijna drie meter. Het zuidoostelijk gedeelte ligt 1.40 plus n.a.p. en het noordwestelijk deel 1.50 min n.a.p. De bodemgesteldheid van deze niet vol ledig gerijpte schorgronden varieert van lich te tot zware zavel. De toegang is geprojecteerd vanaf de zogenaamde „miskooie", waarstraks de weg Molendijk-centrum komt te liggen. Op de scheiding van de terrassen komt een afrastering voor de afsluiting van het hoofdveld en oostelijk daarvan komt een parkeerplaats, twee tennisbanen plus een oefenveld, welk gedeelte van het complex vrij toegankelijk blijft. Tussen de verschillende terreinen zijn paden geprojecteerd, die in gras worden aangelegd en rondom het geheel en tussen de verschillende onderdelen komt een pas sende beplanting. Het terrein wordt in twee terrassen aan gelegd. Het hoofdveld dak-profielsgewijze, waarbij het midden 20 cm. hoger komt te liggen. Een gedeelte van de bovenlaag ter dikte van 30 cm. zal worden verkregen door afgraving van de kade op de Molendijk. Enige tijd na het gereedkomen van de egali satie wordt dan op een gunstig tijdstip gerst ingezaaid voor de structuurverbetering, het volgend seizoen wellicht nog een keer aard appelen. Daarachter komt dan nog een na- egalisatie en ter verschraling van de grond een 2 cm. dikke zandlaag. Na de grasin- zaaiing moet er rekening mee worden ge houden, dat er nog twee seizoenen overheen gaan, eer het sportveld in gebruik genomen kan worden. Voorlopig zal de voetbalver eniging „Smerdiek" zich dus nog met het bestaande terrein dienen te behelpen, maar het is dan geen uitzichtloos behelpen meer. Het zal nodig zijn ook na afloop van de zogenaamde nazorgperiode, dat aan de gras mat de uiterste zorg wordt besteed en dat vooral de eerste jaren het terrein niet te intensief wordt bespeeld. Het maaien zal dienen te gebeuren met een roterende gras machine, die het gras meer stuk slaat dan afsnijdt, waarbij het stukgeslagen gras dient als bemesting. Verder zal een stikstofbe mesting noodzakelijk zijn. Er moet dus nog heel wat gebeuren voor de vlag aan de ingang van het sportveld in top gaat, maar de gelden die hiervoor van rijkswege worden gevoteerd zullen ook goed besteed dienen te worden en dat betekent aan alle voorschriften voldoen. „Wat kunnen we van de Europese Economische Gemeenschap verwachten?" Ik ben van mening, dat het tot stand komen van de Euromarkt vooral ook in politiek opzicht nodig is. Op de lange duur zal die grotere markt ook voor de Nederlandse landbouw voordeliger zijn. Wc dienen er voor te zorgen de technische voor sprong, die de nationale landbouw in het Europa van heden bezit, te behouden. Een perfecte opleiding zal nodig zijn met veel meer aandacht voor het ondernemersschap. Als klein land zullen we ons vooral op kwaliteitsprodukten moeten toeleggen, de afzet in eigen hand zien te krijgen, gesteund door marktonderzoek. Zwakke punten dienen te worden verbeterd. Dan ligt er in de E.E.G. voor agrarisch Nederland een reuze kans en meen ik dat bij flink aan pakken vooral de jonge boer niet ongerust voor de toekomst be hoefd te zijn". Dat was de conclusie van de algemeen secretaris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann na een knap en deskun dig betoog over het onderwerp „Wat kan de boer verwachten van de E.E.G.?" Het was de hoofdschotel van de agenda der jaarver gadering van de kring Tholen en St. Philipsland der Z.L.M., vrij dagmiddag in café „Tolrust" te Poortvliet gehouden met een goede opkomst. Voorzitter P. W. C. van Westen van Oud Vossemeer had na een begroeting de verga dering geopend met een terugblik op 1961 en daarbij voorts aangetoond de grote ver schillen tussen de jaren voor 1940 van die met de na-oorlogse periode. De landbouw heeft bij haar exploitatie een geheel andere basis dan voor 1940. Met name de inves teringen voor machines, enz. hebben die an dere basis gelegd. Zonder dat we de indu strie haar welvaart misgunnen, is het toch wel teleurstellend dat de landbouw niet mee kan komen. Enorme veranderingen doen zich voor vanwege de mechanisatie, afzet, e.d. Van belang achtte de voorzitter de studie voor de afzetmanier der Iandbouw- produkten. De ontwikkeling volgende is de landbouw niet zonder toekomst, maar er zal wel grote medewerking en onderlinge samenbundeling moeten zijn. In de tuin bouw vooral zit een hoopgevende tendenz. met name voor de kleinere bedrijven. Spre- VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat - hoek Llndcbaan - tel. 5467 Bergen op Zoom man van de L.J.G. werd de heer H. van Westen te Poortvliet aan het kringbestur toegevoegd. Het lid van de controle commis sie J. van Dalen te Tholen werd vervan gen door benoeming van C. P. Burgers te Sint Maartensdijk. De bespreking van het rapport van de studiecommissie van de thoolse veilingen bleef beperkt toit een toelichting van de heer Kosten en een benadrukken van de voorzit ter van de contractteelt verbeteringen. Deze merkte daarbij op dat de contractteelt tot op heden een wat eenzijdig karakter draagt wat de rechten en plichten betreft., zodat naar een beter regelinge wordt gestreefd. Daarbij wil men deze contractteelt via de veilingen doen lopen wat een betere con trole mogelijk maakt. Uit de vergadering kwam nog de aanwijzing hoe er dezer dagen buiten de veilingen 30 cent per kg voor au gurken werd gemaakt en via de veilingen 85 cent, een sprekend verschil. In het openbaar werden over het veiling- rapport, door ons gepubliceerd in het num mer van vorige week, geen opmerkingen ge maakt. De voorzitter deelde nog mee, hoe in verband met de tuinbouw-ontwikkeling dit voorjaar nog een algemene vergadering voor de tuinbouw wordt gehouden en door de ZLM afdeling Sint Annaland een groente- teel tdag zal worden georganiseerd in samen werking met de veilingen en de tuinbouw- commissie. DE SAMENWERKING IN EUROPA ker dacht daarbij ook aan de aktuele kwes tie van de Schelde-Rijnverbinding met een mogelijke kanalisering der Eendrecht en de verwachtingen die er zijn voor d euitbrei- ding van de naburige stad Bergen op Zoom Daarom is ook het voorbeeldbedrijf te Sint Annaland van belang voor deze tuinbouw. Mits goed aangepakt en goed gespeciali seerd, een betere afzetmethode toegepast zit er in de tuinbouw rendabel perspectief. Her innerend aan de gehouden biddag voor ge was en arbeid besloot dhr. van Westen zijn openingswoord in de overtuiging dat met Gods hulp ook dit landbouwjaar met vertrouwen tegemoet gezien mag worden. Uit het financieel verslag van de secre taris-penningmeester de heer M. C. J. Kos ten te Tholen bleek, dat 1961 een nadelig saldo had opgeleverd van bij de f 800. Het finantieel bezit der kring bedroeg nog f 5279,59. Ze telt 830 leden en de begro ting 1962 werd in ontvang en uitgaaf op f 2045.met een reservepost van f 259. vastgesteld. Als bestuursleden werden herbenoemd de heren J. A. Klompe van Sint Philipsland, J. L. J. v. d. Berge te Tholen (tuinbouw) en A. C. Breure te Sint Maartensdijk, terwijl de heer W. A. de Wilde aldaar zich niet meer herkiesbaar had gesteld. Voor hetgeen hij als ZLMbestuurder had gedaan werd dhr. de Wilde dankgebracht. Als contact in een bepaalde periode voltooid, waarbij door de industrie zelfs een versneld tempo werd verzocht. In de landbouw ligt dat echter geheel anders. Daar zit men met de grote verschillen in de deelnemende landen van minimumprijzen, het meng- en maal- gebod en andere beschermende maatregelen voor de boer. Ook in dit opzicht zal er naar gestreefd moeten worden dat de E.E.G. zeewering overal even hoog komt te liggen. Deze gemeenschap heeft 4 uitvoerende organen, t.w. 1 Europese commissie, bestaan de uit 9 personen (2 Italië, Frankrijk en West Duitsland en van de Beneluxlanden ieder 1), waarbij onze oud minister Mans- holt de landbouwsector kreeg toegewezen. 2. Raad van Ministers, die de beslissingen nemen (buitenlandse zaken) 3 het Europese parlement, vertegenwoordigers uit de eigen parlementen met een adviserende bevoegd heid, een politiek eenheidsstreven waarover men het nog niet geheel eens is. En in de vierde plaats is er het Europese Hof voor de rechtspraak bij geschillen. Uitvoerig stond dhr. Schlingemann ver volgens stil bij het verschillend landbouwbe leid der 6 partners en de daarmee samenhan gende problemen. De bedoeling is deze landbouwgemeenschap in 4 etappes tot stand te brengen, waarvan de eerste achter de rug is en tot de tweede werd besloten eind vo rig jaar. Wanneer Engeland niet die bereid heid tot toetreding had getoond, zouden we wellicht nog niet in de 2e etappe zitten. De omringende landen zien echter ook, dat de E.E.G. een succes gaat worden en daarmee stijgt de animo tot toetreding, ook bij de Scandinavische landen. Er zijn zo'n 20 miljoen boeren en tuinders bij betrokken. Hoewel het alles nog niet direct merkbaar zal zijn, zullen per 1 juli a.s. de reglementen voor het landbouw- en vervoersbeleid van toepassing worden. De heer Schlingemann schetste met enkele voorbeelden, hoe de verschillende landen naar elkaar zullen moe ten toegroeien door te geven en te nemen om tenslotte tot de hierboven genoemde conclu sie te komen. Er kwamen op deze duidelijke uiteenzet ting, waardoor de aanwezigen een heel wat beter inzicht in de E.E.G. kregen, nog en kele vragen los, waarna voorzitter van Wes ten met een bizonder woord van dank tot de heer Schlingemann en een felicitatie tot de herbenoemde bestuursleden en de LJG contactman H. van Westen de kringverga dering sloot. spelers waren het na rust niet met elkaar eens en het resultaat was, dat er een man buiten de lijn ging en Dinteloord met tien man verder moest spelen. Ook toen was er wei nig krachtsverschil te zien. de thuisclub wist er na een hard schot (de bal sprong van kruising terug) zelfs 2-1 van te maken en ondanks de tien Dinteloorders was het toen voor Smerdiek verkeken. De stand in de vierde klasse A is nu: Arnem. 14 10 3 1 23 48—14 Chrislandia 13 7, 3 3 17 31—25 Dinteloord 13 6 4 3 16 29—26 Tern. Boys 11 7 1 3 15 30—25 AZVV 12 5 2 5 12 42—31 Smerdiek 11 4 3 4 11 31—27 Spui 13 3 3 7 9 18—32 VVN 11 3 1 7 7 24—26 Nieuwdorp 11 2 3 6 7 13—24 Mevo 11 1 1 9 3 17—53 Mr Schlingemann begon zijn causerie met er aan te herinneren hoe een paar jaar ge leden de heer van Liere op een thoolse kringvergadering ook al over de E.E.G. heeft gesproken. De heer van Liere is thans werkzaam op het kantoor van de Europese Commissie in Brussel en zit er dus middenin. Spreker wees er vervolgens op, hoe het juist de 2e wereldoorlog was, die Europa tot nauwere samenwerking noop te. Dit werelddeel was imers na die tijd economisch in nood en bij de toen gefor meerde Marshall-hulpcommissie is de ge dachte gerijpt het samengaan ook daarna te vervolgen. Het waren 16 landen die voor genoemde hulp in aanmerking kwamen. Er zijn er 6 van overgebleven voor de E.E.G, gedachte, nl. Frankrijk, de 3 Benelux-lan- den, Italië en West Duitsland. Allereeerst kwam er een Kolen- en Staalgemeenschap daarna defensie-samenwerking, welke tot andere landen werd uitgebreid in de Navo en vervolgens werd op 25 maart 1957 de Europese Economische Gemeenschap te Ro me ondertekend, welke per 1 januari 1958 in werking trad. De inhoud van de over eenkomst bevat 4 hoofddoelstellingen, t.w. a. afschaffing handelsbelemmeringen, b. ge meenschappelijk handelsbeleid, c. vrij perso nen- en kapitaalverkeer en d. een gemeen schappelijke landbouw- en vervoersbeleid. Deze vier punten werden door dhr. Schlin gemann nader belicht, waarvan het laatste onderdeel uitvoerig. De opheffing van de handelsbelemmeringen is met name voor de industrie niet zo'n groot vraagstuk en wordt FAMILIEBERICHTEN NAAR INDONESIË Familieberichten naar Indonesië van maxi maal 25 woorden kunnen thans verstuurd worden via het Ned. Roode Kris. Benodigde formulieren kunnen worden aan gevraagd bij de secretaris van de afdeling Tholen, de heer Chr. J. C. Boot Voor straat 8 te Sint Annaland. ACTIE HONGARIJE ZEER GESLAAGD De diaconiën der Ger. Gemeenten te: Tholen, Poortvliet, Scherpenisse en Sint Annaland, alsmede de heer D. M. Treurniet te Sint Maartensdijk en de Zendingskrans te Stavenisse (p.a. de heer M. Hout, al daar) zijn zeer dankbaar voor de op brengst der gehouden inzameling ten behoe ve' van de verdrukte geloofsgenoten in Hongarije. Naar schatting zijn, uit nagenoeg alle kerkelijkee gezindten op het eiland Tholen tussen de 3 a 4.000 kg in goede (soms zelfs nieuwe) staat bevindende kleren schoei sel, enz. bijeengebracht, benevens ruim f600.aan contanten, ter bestrijding van de kosten van vervoer en verzending naar Hongarije. De firma M. D. A. Geuze te Scherpenisse was zo bereidwillig om tegen zeer billijke prijs een grote vrachtauto beschikbaar te stellen voor het vervoer naar het centrale punt: Nunspeet op de Veluwe. Reeds zaterdag j.l. had dit vervoer plaats, terwijl bij aankomst in Nunspeet dadelijk werd overgeladen op een speciale treiler, welke reeds maandag j.l. alle goederen recht streeks zou vervoeren naar Hongarije. In Nunspeet was men zeer verrast. Nog nimmer had men een dergelijke (alles ge sorteerd) grote zending in éénmaal ontvan gen. Rest ons tenslotte nog te vermelden dat, bij aankomst in Nunspeet, de zending o.a. werd ontvangen door een paar oud- Sint- Annalanders, n.l. de gebroeders C.- en J. Knuist. Uit het gevoerde gesprek bleek dat deze oud-inwoners zeer veel doen voor de Hon garen. Reeds verscheidene malen reden ze persoonlijk naar Hongarije om per eigen .Volkswagenbestelauto'' de goederen op de plaats van bestemming te brengen. Op verzoek van vele medelevenden zal deze actie t.z.t. hopenlijk nog wel eens wor den herhaald. Nogmaals iedereen, zonder onderscheid hartelijk dank. Diaconiën Gerf. Gemeenten. Leider meermalen geklopt ONI zat als op rozen en leek, gezien de achterliggende resultaten van dit elftal on bereikbaar, tot het enkele weken geleden begon na de winterrust met van Vrederust te verliezen. Vervolgens kon ONI ternau wernood met 0-1 winnen van Good Luck 2, die nog altijd hekkensluiter is en 16 febru ari moest de leider opnieuw een veer laten tegen WHS. Dat gebeurde reeds in de eer ste helft toen een vrijwel volledig WHS tegen wind in de stand blank wist te houden, welke eer volledig toekomt aan de verdedi ging. Een geen moment falende keeper Jo Ridderhof meteen hardwerkende Bert Keur en een rust brengende spil Mosselman plus goed aansluitende kanthalfs, was oorzaak dat?' de ONI-voorwaartsen tevergeefs op het doel drukten. Daarbij werden door de thuis club ook nog eens een drietal niet te missen kansen om zeep gebracht en daarmee was het voor ONI verkeken. Na rust kreeg de WHS aanval haar portie, waarbij de akti- viteit van Cor van Houdt opviel, die met 2 fraaie doelpunten de basis voor de overwin ning metselde,terwijl Rien Keur daarin het zijne bijdroeg en de vier vol maakte. Dat ONI nog even terugsloeg tijdens een fikse hagelbui kon de overwinning niet meer in gevaar brengen, al werd dan de eer door de sportieve thuisclub gered: 1-4. Oni's inzinking werd ook 23 februari ver volgd, toen het notabene Kogelvangers lukte om in Gravenmoer met 0-3 te winnen, zodat deze 6 verliespunten voor ONI in 3 wed strijden haar zo goed voorsprong bedenkelijk verminderde. De spanning blijft er bovendien in, nu over een promotie van 3 elftallen in deze afdeling wordt gemompeld om de vierde klasse der KNVB wat uit te breiden. Hier door zit er voor The Gunners, SVV, Roda en zelfs voor WHS nog alle kans in. Laatstgenoemde elftal wist 23 februari van Seolto met 2-3 te winnen,nadat het vrij wel onmiddelijk na het begin tegen een 1-0 achterstand had aangekeken. Ditmaal waren het Adri de Wit en opnieuw Van Houdt die de rollen omdraaiden en dat was eerst een kwartier voor het einde, toen de gasten weer een achterstand hadden van 2-1. Een aanmoediging vanaf de lijn en een laatste restje energie bracht nog wat vuur op het modderige terrein en voor WHS niet hele maal zonder geluk een 2-3 zege. Daarentegen stelde Vrederust die middag wel wat teleur, door met 4-1. te verliezen van The Gunners al moet er direct bij ver meld, dat het Bredase elftal haar korte in zinking te boven is en een frisse en snelle aanval demonstreerde. Vrederust had de week daarvoor ook al twee punten moeten afstaan tegen HNC, toen het in Xrijhoeve Capelle met 4-2 ver loor. SVV dat na ONI nog de minste verlies punten heeft profiteerde te weinig van het afzakken van 't 's Gravenmoerse elftal en slaagde er tegen Sprang 2 niet in tot winst te komen. Het werd 1-1. Zaterdag 23 febru ari bleef het echter baas over Roda, toen SVV met 3-1 won. Seolto had op 16 februari met 5-1 van Kogelvangers gewonnen, terwijl Good Luck 2 vriend en vijand in verbazing bracht door met 8-1 van Sprang te winnen. Door dat alles hebben we de volgende situatie gekregen, waarbij het niet moeilijk valt te concluderen, dat ONI nu toch duch tig op zijn tellen moet gaan passen, wil het op het laatste ogenblik (met nog 5 wedstrij den te spelen) niet in de penarie komen. O .N.l. 15 10 2 3 22 39 23 The Gunners 14 9 1 4 19 35 19 S.V.V. 14 7 4 3 18 35 21 Roda 15 8 1 6 17 34 30 W.H.S. 13 5 5 3 15 30 23 Seolto 15 5 3 5 13 41 33 Vrederust 15 5 3 7 13 32 34 Kogelvangers 13 5 2 6 12 25 29 H.N.C. 1.4 5 2 7 12 24 35 Sprang 2 14 1 4 9 6 22 52 Good Luck 2 12 2 1 9 5 22 39 Toch nog spanning in 1ste klasse De ook op deze eerste zaterdag van maart nog maar eens gedwongen rust in de voetbal competitie dor de weersomstandigheden maakt het ons mogelijk de ruimte te gebrui ken voor een overzicht van de huidige situatie. Voor Smerdiek is het in de vierde klas der KNVB nu mei zeker, dat het in de middenmoot blijft. Het is bovendien zeer waarschijnlijk, dat Arnemuiden in deze af deling weer de vlag gaat hijsen, want met een 6 tal punten voor op numer twee Chris landia, zal er wel geen vuiltje meer aan de lucht komen. Smerdiek moest vorige week het hoofd buigen voor Dinteloord in de uitwedstrijd al was het verschil in doelpunten bizonder gering. In de eerste helft was er trouwens helemaal geen verschil en Dinteloord kreeg het eerste doelpunt zo goed als cadeau toen een Smerdiekse verdediger finaal over de bal heenmaaide en daarmee de Dintel- oordse linksbinnen een niet te missen sco ringskans gaf: 1-0. Bij de gelijkmaker ging de Dinteloord doelman ook niet geheel vrij uit, toen hij een bal uit een hoekschop welis waar in eerste instantie keerde, maar het leer gelijkertijd bij Vroegop op het hoofd deponeerde en 1-1. Een paar thuisclub 3e KLASSE A Terwijl in deze klasse alle wedstrijden op 17 februari werden afgelast, maakte op 23 februari Tholense boys 1 een slippertje door tegen het vlot spelende Dinteloord 3 niet verder te komen dan een gelijkspel: 2-2. Iets dergelijks kan Tholense boys 1 zich niet bij herhaling veroorloven, want Chrislandia is nog steeds het elftal met de minste verliespunten, al heeft het dan ook twee wedstrijden minder gespeeld. Een thuiswedstrijd van Chrislandia 2 win nen is voor de andere deelnemers vrijwel uitgesloten, zodat daartoe alleen een Dintel oord 3, WHS 2, misschien ook Smerdiek 2. en Tholen 1 zelf bij een thuiswedstrijd toe in staat geacht moet worden. Maar de tholenaars zelf hebben ook nog een paar lastige uitwedstrijden. Bij elkaar zal ook in dezee afdeling de spanning er nog wel in- blijven en loopt het misschien uit op een nek-aan-nek-race tussen Chrislandia 2 en Tholense boys 1 met vanaf dit ogenblik de beste papieren in haden van de Heiningen, al is er een nederlaag voor nodig om de rollen om te keren. Dinteloord 3 heeft al aardig wat punten verzameld en ook WHS 2 komt goed mee. Het won zaterdag 23 februari zonder moei te van Kogelvangers 2 met zelfs 1 - 9. Chrislandia 3 werkte zich verder uit de ge varen zone door hekkesluiter Vrederust 2 met 6-2 te kloppen en door dit alles ziet de stand er nu als volgt uit. Chrislandia 2 Dinteloord 3 W.H.S. 2 Smerdiek 2 Kogelvangers 2 Thol. boys 2 Chrislandia 3 Vrederust 2 10 7 3 0 17 48 12 8 7 1 0 15 39 10 11 6 3 2 15 34 26 10 6 2 2 14 43 11 11 4 2 5 10 26 37 9 2 2 5 6 27 40 9 2 2 5 6 20 31 10 1 4 5 6 21 33 13 1 1 11 3 21 65

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 5