SIMCA De V.V.D. maakte balans. PÜROL in huis! 1 M E 0 3f STAVENISSE Plaatselijk nieuws DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND BüffiU?, handen I11II garage A. Vos ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND TEVREDEN, NIET VOOR 100% VOLDAAN Op initiatief van de afdeling Steenbergen en omstreken van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie werd op 26 tebr. 1962 een openbare vergadering belegd in samen werking met de ihoolse aldelingen van de V.V.D. Nadat de voorzitter de heer A. A. Rijstenbil uit St. FUipsland de avond ge opend had, kwam vervolgens Mevr. Mr. M. J. Stolrels-van Haatten, t weede Kamer lid voor de V.V.D. en tevens vice-presi- dente van de Tweede Kamer aan het woord. Mevr. Stottels, die een verkiezingsrede hield met als onderwerp „Balans na drie jaren legde een verklaring at, dat het niet de V.V.D. geweest is die de komende ver kiezingen voor raden en provinciale staten itt het landelijk vlak heett getrokken, maar dat ;dit is gebeurd door de socialistische voorman dhr. Burger. Deze heett namelijk verklaard, dat de uitslag van de staten en raadsverkiezingen bepalend zullen zijn voor het al dan niet voortbestaan van deze regering. Up een boeiende en vlotte manier schetste spreekster de toestanden zoals die na de Tweede wereldoorlog lagen. De regering had toen te ordenen, dus het lag voor de hand dat de regeringscoalities werden sa mengesteid uit zoveel mogelijk partijen. In 1948 leverde de V.V.D. ook een vertegen woordiger in de regering namelijk minister Stikker. Toen de toestanden zich wijzigden en de lidtekens van de oorlog verbleekten, meende de V.V.D. dat ze geen deel meer kon uitmaken van een regering die nog ordenend te werk ging en een steeds meer socialistische kleur kreeg. Reeds bij de samenstelling van de regering in 1956 bleek dat de samenwerking tussen de P.v.d.A. en de partijen ter rechterzijde steeds stroever werd, het durrde dan ook een hele tijd voor de regering gevormd werd.a Bij de staten en gemeenteradsverkiezinen in 1958 hebben 'n steeds groter aantal INederlanders hun ver trouwen aan de V.V.D. geschonken. Door deze verkiezingsuitslagen werden de andere partijen geschokt en de steeds stroever lopende regeringsmotor kwam stil te staan, de regering kwam ten val. Bij de Kamerverkiezingen van 1959 kwam de V.V.D. als grote overwinnaar uit de bus. De liberale fractie, in 1946 nog be staande uit 6 zetels, bracht het bij deze verkiezingen tot 19 zetels. Doordat de V.V. D. voor de verkiezingen verklaard had geen deel uit te zullen maken van een regering met socialisten, en ook de andere partijen het dirigistische beleid van de vorige kabinetten beu waren, werd nu een regering gevormd door de rechtse partijen samen met de V.V.D. Het kabinet stond voor: 1. Een vrijere loonpolitiek, in overleg met werkgevers en werknemers, met inacht neming van bepaalde normen. Het is niet verwonderlijk dat het niet altijd even soepel is gegaan, men moet hier aan immers wennen en steeds trachten betere richtlijnen te krijgen. Toch is het resultaat na drie jaar opmerkelijk. Haast ieder heeft een fikse loonsverhoging gehad en de prijzen staan vrijwel op het zelfde niveau. 2. Vermindering loon- en inkomsten belasting. Na de oorlog, toen ons land veel geld nodig had voor opbouw e.d., lag het voor de hand dat dit geld gezamenlijk opgebracht moest worden, met als gevolg hoge belas tingen. Deze regering wil aan het steeds meer naar de regering toestromen van geld een eind maken. Het gevolg hiervan is dat de strafklasse, die der ongehuwden een be lastingverlaging hebben gekregen. Ook de gehuwde werkende vrouw zal een belasting aftrek krijgen. Verder krijgen we per 1 juli a.s. een algemene belastingverlaging. We staan met de afname der belastingdruk na- turrlijk nog maar aan het begin, de V.V.D zal steeds blijven aandringen om de grote progressie in onze belastingpolitiek te doen verdwijnen. Het gehele kabinet staat dan ook belas tingverlaging voor, in tegenstelling tot de P.v.d.A., die juist de Staat zoveel mogelijk geld wil verschaffen. 3. In het woningbcleid moeten we terug naar normale verhoudingen. Te veel gesubsidieerde woningen (en hieraan betalen we allen), worden bewoond door beter gesitueerden. Juist door meer woningen in de vrije sector te bouwen, krijgen we een door stroming. Natuurlijk moeten er ook in vol doende mate gesubsidieerde en woningwet woningen komen. Ondanks protesten van de oppositie is dit sociale woningpolitiek. 4. Nieuw Guinea is door deze regering uit de ijskast (waarin de vorige kabinetten het gestopt hadden) gehaald. Om de Papoeas op te leiden tot zelfbe schikking heeft de regering de zaken intern fors aangepakt. Internationaal heeft Nederland het pro bleem Nieuw Guinea aanhangig gemaakt. Het is jammer dat de plannen van Neder land, waarbij wij ons zouden terugtrekken uit Nieuw Guinea met achterlating en be taling van de daar aanwezige ambtenaren, onder beheerschap van de Verenigde Naties, het in de Algemene Vergadering van de V.N. niet hebben gehaald. Ondank nuanceverschillen, heeft de rege ring toch een Kamermeerderheid die achter het regeringsbeleid i.z. de Nieuw Guinea- politiek staat. Het liberale standpunt in deze is, dat we met Indonesië moeten praten zonder vooraf gestelde voorwaarden, maar met inacht neming van de Internationale rechtsorde, aldus mevr. Stoffels-van Haaften. Na nog verschillende facetten van het regeringsbeleid behandeld hebbende, besloot Mevr. Stoffels-van Haaften met de opmer king dat ze tevreden is met het huidige beleid, hoewe niet voor 100 voldaan, maar dat dit gezien de politieke verhoudin gen in Nederland, waarbij altijd samenwer king tussen meerdere partijen nodig is tot vorming van een regering, wel nooit zal voorkomen. Al met al een behoorlijk verschil met vorige kabinetten. Nadat spreekster verschillende vragen, be antwoord had en er nog een levendige discussie was ontstaan sloot de voorzitter deze geannimeerde vergadering, waarbij hij Mevr. Stoffels dankte voor haar deskundige en duidelijke balans. Persoonlijkheden herkent men aan hun bril. Voor een „persoonlijke" bril naar Fortuin jtr. 12 - Bergen op Zoom - Bij een gunstige gelegenheid zal het aan te kopen materiaal in de maand maart aan de inwoners worden gepresenteerd. ONTSPANNINGSMIDDAG BEJAARDEN De bijeenkomst die de dames van het V.V.H. vorige week dinsdagmiddag om half 3 in het verenigingsgebouw voor de bejaar den belegden, was geheel gewijd aan de onderlinge gezelligheid, Ditmaal dus geen films of voordrachten maar wel aandacht voor de sjoelbak, e.d. en niet te vergeten voor de kopjes koffie. De belangstelling voor de bejaardenmid dag is altijd bevredigend, het aantal bezoe kers is vrij constant. Ook nu weer waren er 43 aanwezig. Mevr. I .van Daalen-Steetsel vond een goed gehoor toen zij verhaalde van haar reis De kas sloot over het afgelopen boekjaar met een voordelig saldo van f27,91. Door vertrek van J. de Goffau en het bedanken van A. Langejan moest in twee bestuurs- vacatures worden voorzien. Gekozen wer den mej. Lenie Moerland en dhr. H. Meloen Bode werd Eddy de Goffau. Ter verstevi ging van de kas komt er ook dit jaar weer een oliebollenaktie. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Stave- nisse maken bekend, dat heden aangifte biljetten voor de hondenbelasting zijn ver zonden. Ze vestigen er de aandacht op dat de biljetten uiterlijk 19 maart 1962 behoor- naar Zuid Afrika, waar zij vorig jaar een lijk ingevuld en ondertekend aan hen terug familiebezoek bracht. Zodoende werd het gezonden moeten worden, nog vrij laat alvorens de leidster, mevr. De houders van één of meer hppden, die Versluijs de bijeenkomst slooti. vóór of op 28 februari 1962 geen'"aangifte- Wij leveren zeer vlug a{ Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer Tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 11 tot en met 17 maart zondag 7.20 19.46 maandag 7.55 20.20 dinsdag 8.33 21.05 woensdag 9.35 22.13 donderdag 11.00 23.49 vrijdag 12.27 zaterdag 1.10 13.42 13 maart Eerste Kwartier te 11,12 uur OUDERAVOND O.L.SCHOOL In de zaal van de heer J. van Boven werd de jaarlijkse ouderavond gehouden van de openbare lagere school. De voorzitter der oudercommissie, de heer J. J. van der Peijl richtte zich met een bizonder welkomstwoord tot burgemeester en wethouders alsmede de spreker van de avond drs J. W. Dippel. Laatstgenoemde sprak over „waarheen met onze kinderen na de lagere school." Een belangwekkend onderwerp, waarbij de tal rijke mogelijkheden werden belicht en de beroepskeuze nog eens onder de aandacht werd gebracht. Nadat secretaris J. Gorlee het financieel verslag had uitgebracht wer den de heer van der Peijl en de heer A. F. Goedpgemond in de oudercomissie vervan gen door benoeming van de heren H. Wei man en A. Geluk. Het hoofd der school, de heer J. van Veenendaal hield een kort schoolpraatje, waarna nog enkele films wer den vertoond en de heer J. F. J. van der Peijl voor het laatst als voorzitter der ouder commissie de bijeenkomst met een woord van dank voor aller tegenwoordigheid ein digde. UNIFORME WERKKLEDING De gemeentewerklieden van Tholen zijn in een uniforme werkkleding gestoken. Met hun manchesterbroek, blauwe kiel en pet met opschrift gemeente Tholen weet men nu te doen te hebben met een aan de gemeente verbonden werkman. Een niet opmerkelijk, maar wel goed toegepast besluit. RIJKSPOSTSPAARBANK Over de maand februari 1962 werd te Tholen met ressort (eiland) bij de Rijks postspaarbank ingelegd f 86.662,64 en te rugbetaald f 59.898,74. UITVOERING TURNVERENIGING Er was goede belangstelling voor de uit voering 'van „Olympia" op donderdag 1 maart in de zaal van dhr. J. van Boven. Na opening door voorzitter M. C. Meerman werd woord en daad toevertrouwd aan directeur J. Piessens en zijn korpsen. Bij zondere aandacht kregen de vrije oefening van de jongens, waarbij de gymnastiekleider zelf meedeed. Jammer was het dat er nog geen brug met ongelijke leggers was. Nu stond de rekstok weer naast de brug. Ook dat zal nog wel eens in orde komen, want het blijkt dat er voor de turnvereniging een blijvende belangstelling is. De voorzitter dankte tenslotte alle medewerkers en ook degenen die voor de gaven in de envelop pen hadden gezodg. Waar deze nog niet werden afgehaald worden ze mogelijk nog aan het bestuur ter hand gesteld. Een ge zellig samenzijn besloot deze prettige avond. VROUWENWERELDGEBEDSDAG ,Alzo lief heef God de wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder in Hem gelooft, niet verloren ga, maar het eeuwig leven hebbe." Deze woorden zijn uitgangspunt van de liturgie op de vrouwenwereldgebedsdag 1962, welke vrijdag 9 maart door miljoe nen vrouwen over de gehele wereld gele zen worden. In Tholen wordt de vrouwenwereldge bedsdag gehouden in het gebouw van de Protestantenbond om 8 uur en ingeleid door enkele minuten klokgelui. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. EEN GOED RESULTAAT Enkele weken geleden werd melding ge maakt van een actie van de muziekvereni ging, waarbij men zich ten doel stelde om nieuwe trommen aan te schaffen. Men besloot toen de actie zodanig te voe ren, dat voor de gevers niet het eergevoel doorslaggevend zou zijn, zoals bij lijstcollec- ten het geval kan zijn, maar uitsluitend de sympathie voor de muziekvereniging. Daar toe werkte men met loonzakjes, die later dichtgeplakt werden opgehaald. De opbrengst is ook bij deze aantrekke lijke wijze van collecteren niet gering ge weest, t.w. f465. Vanzelfsprekend is het bestuur voor deze som zeer erkentelijk, te meer daar er een grote mate van welwillendheid van de zijde 1 der bevolking uit spreekt. OUDERAVOND CHR. SCHOOL In een 2-tal lokalen van de school met de Bijbel werd vorige week vrijdag een druk bezochte ouderavond gehouden. Na de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze te hebben geopend gaf de voorzitter der schoolvereniging dhr. P. van Driel, het woord aan het hoofd, dhr. B. G. Kegge, die in zijn schoolpraatje o.m. de komst van de nieuwe onderwijzeres mej. J. M. van Poort vliet memoreerde. De leerlingen voerden een stukje op on der de titel „De Kaarsjes". Inderdaad zorgden hun kaarsjes in de verduisterde zaal voor een aardig effect. Mevr. Kegge vond een aandachtig gehoor bij haar voordrachten Zeeuws dialect. Een en ander werd met vel talent naar voren gebracht. Nadat de herv. predikant ds Ph. J. Leen- mans nog het woord had gevoerd, was men aan de eerste pauze toe, waarin ieder gele genheid kreeg het werk der leerlingen te bezichtigen in het daartoe ingerichte leslo kaal van de le en le klas. Bestuurslid J. D. Droogers sprak vervol gens over de band tussen school en huis en mej. J. M. van Poortvliet gaf een uiteen zetting over het rekenonderwijs iri de laagste klassen. Het prgoramma werd verder afgewisseld door het optreden van onderwijzer B. J. Rutten en mej. J. M. van Poorvliet met diverse vlotte zangnummers. Voor harmoni umbegeleiding zorgde dhr. P. J. Droogers. Na de tweede pauze verzorgde dhr. B. f. Rutten een gezelligheidsspel onder de titel „Wie het weet mag het zeggen". Het ging vooral om spreekwoorden, die op het school bord waren uitgebeeld. Het hoofd der school sprak een slotwoord GESLAAGD Te Breda slaagde aan de Eerste Ned. Modevakschool mej. Betsy van Oost. JAARVERGADERING VEILIG VERKEER s Met een geringe opkomst van de 208 leden hield de afdeling Sint-Annaland van het Verbond voor Veilig Verkeer onder leiding van de heer P. Moerland haar jaarvergadering in café Molendijk. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het dezer dagen overleden lid mevr. Scherpenis- se-van den Bos en richtte zich met een bizonder woord van welkom tot de nieuwe postcommandant der rijkspolitie, opperwacht meester J. Slot. De aktiviteiten van de af deling waren ietwat verzwakt door tijdsge brek bij de voorzitter en de mutaties bij de rijkspolitie. Uit het jaarverslag dat secre taris G. Hage leverde bleek echter, dat er toch nogal wat werk is verzet voor jeugd- verkeerscursus, orientatierit, contactavond, enz. Betreurd werd dat nog steeds geen goe de en vaste plaats voor de verkeerstafel is gevonden, terwijl door het gemis van do centen dit jaar ook geen verkeerscursus voor ouderen kon worden gegeven. In financieel opzicht was het wel een gunstig jaar. De afdeling had ƒ713,39 in komsten en f 457.84 uitgaven of een batig slot van f 255.55. Herkozen werden als bestuurslid de heren P. Moerland en C. J. van Oost, terwijl het lid van de controlecom missie A. v. d. Meer werd vervangen door benoeming van H. Rijnberg. Meegedeeld werd dat de voornoemde opperwachtmeester bereid was als adviseur het bestuur behulpzaam te zijn, dat het voor nemen bestaat komende winter weer wel een verkeerscursus voor ouderen te organiseren, evenals in de voorzomer een contactavond, jeugdoriëntatierit en medewerking te ver lenen aan een eilandenrit. Bode Anth. van Iwaarden werd herbe noemd en zal dezelfde gratificatie van 25,- krijgen. Gesuggereerd werd tot het opnieuw plaatsen van enkele borden in de bebouwde kom om vreemdelingen wegwijs te maken. Op enkele andere punten werd voorts de aandacht gevestigd. GEVONDEN BÖlV J i Ww» I Een groene damestas. Inlichtingen bij de rijkspolitie. JAARVERGADERING „VIVA LA MUSICA" In de zaal van dhr. J. Moerland hield het jeugdorkest „Viva la Musica" haar jaar vergadering. Voorzitter A. J. Scherpenisse constateerde niet alleen alle leden maar ook verschillende ouders aanwezig. Hij beklem toonde het nut en de ontspanning van deze vrije tijdsbesteding en het herhaaldelijk open baar optreden in het afgelopen jaar Op de uitvoering waren zelfs 400 personen aanwe zig. Hij dankte directeur Laenen en spoorde ale leden aan verder door te bouwen aan een jeugdorkest dat door de bevolking ge waardeerd wordt. Men moet er geen soort van jazz-band in zien, maar een prettig muziekclubje, dat °P die wijze een prettige en leerzame bezigheid zoekt. biljet heeft ontvangen, is verplicht vóór 20 maart 1962 ter gemeente-secretarie aan gifte te doen, door invulling, ondertekening en inlevering van een aldaar kosteloos ver krijgbaar aangiftebiljet. Wegens honden, welke in de loop van 1962 «worden verkregen, dient op de in voorgaande alinea omschreven wijze aan gifte te worden gedaan binnen 14 dagen na het verkrijgen daarvan. Niet- of niet behoorlijk invulling van de formulieren, welke ter invulling worden aangeboden, alsmede niet- of niet behoorlijke vervulling van andere formaliteiten, welke tot richtige heffing der belasting ingevolge de verordening op de heffing van een belas ting op de honden in de gemeente Stavenisse worden gevorderd, kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste 50. Burgemeester en wethouders voornoemd. Stavenisse, 26 februari 1962. JAARVERGADERIN Z.L.M. De afdeling Stavenisse van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij hield op 27 febr., in hotel „Zeeland" alhier haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer C. van Putte, opende met een welkomstwoord, inzonder heid tot de heer mr. J. F. G. Schlingeman, algemeen secretaris der Z.L.M. Verder zegt spreker het spijtig te vinden dat de heer Sinke, wegens ziekte in zijn gezin, niet aan wezig kan zijn, zodat het filmjournaal over 1961 niet vertoond kon worden, maar hij hoopt dat de heer Schlingeman de avond zal kunnen vullen. Daarna geeft hij een terugblik over het jaar 1961, De afdeling telt thans 98 leden, 1 lid heeft bedankt en 1 lid overleed nl. C. Steendijk Sr. welke ruw of schraal HAMEA-GELEIlI^lii] Een ander belangrijk punt is de vraag of contingentering van suikerbieten noodzake lijk is. Vroeger werd er minder suiker ge teeld, dan men verbruikte. Sinds 2 jaar wordt er meer suiker geproduceerd, dan er geconsumeerd wordt. Voor eigen gebruik ontvangt de landbouwer de garantieprijs voor het meerdere de wereldprijs en die is uiterst laag. Bij de oogst 1960 is er een aftrek toegepast, ook voor 1961, al was deze niet zo groot. Uitvoerig staat hij stil bij de voor- en nadelen, die de contingen tering van suikerbieten met zich mede brengst. Een regeling voor het jaar 1962 is z.i. niet meer mogelijk. In E.E.G.-verband is de contingentering van suiker niet te ge bruiken. De besprekingen over de suiker moeten nog beginnen, en dan zal er met zijn allen geprobeerd moeten worden het overschot kwijt te raken. Een derde punt betreft de areaalheffing op uien. Bijna was men daarmee accoord gegaan. Maar de Z.L.M. was van mening, dat deze er niet moet komen en gelet op de gevoerde besprekingen heeft hij de indruk dat deze er niet zal komen. Het laatste punt wat hij nog naar voren wil brengen is de kwestie van de wet op de Verruiming van landbouwgronden. In deze wet worden o.a. de volgende onderwerpen geregeld: le. De prijsbeheersing van land bouwgronden, het voorkeursrecht van koop voor de pachter en het toetsingsrecht. Deze wet draagt een tijdelijk karakter en gold voor 4 jaren. In het jaar 1958 is deze voor het laatst verlengd. Met ingang van 1 jan. 1963 vervalt dus deze wet. Zo de zaken nu staan, zal deze wet wel verdwijnen, om dat de regering en de meerderheid van de 2e kamer tegen verlenging zijn. De voor en nadelen van het vervallen van deze wet zet hij uitvoerig uiteen. Er zijn echter felle voor- en tegenstanders van opheffing van deze wet. vooral de P.v.d.A. is er fel tegen. Van de bovengenoemde onderwerpen geeft hij voorbeelden, hoe een en ander is gere geld, en wat de gevolgen kunnen zijn als deze wet verdwijnt. Tenslotte wijdt hij nog een beschouwing over de E.E.G. speciaal voor wat het landbouwbeleid betreft. Deze sector brengt uitermate veel moeilijkheden met zich mee Men lette op de zeer moeizaam gevoerde onderhandelingen te Brussel in het begin van het jaar. Ook de zuivelregeling is uiter mate moeilijk. Na de pauze wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Door een aantal personen wordt hiervan gebruik gemaakt. De voorzitter dankt de heer Schlingeman voor de gegeven uiteenzetting. Daarna wordt aan de heer Schlingeman gelegenheid gegeven om iets te vertellen van zijn reis naar Joego-Slavië. Voor hij hiertoe overgaat, deelt hij mede, dat de Z.L.M. voornemens is een deskundige kracht voor de tuinbouwsector aan te stellen. De plaats waar het congres van de wereldlandbouworganisatie gehouden werd, was Dubrovnik. Van hieruit heeft hij zijn excursie gemaakt. Hij vertelt, hoe deze staat is ontstaan en op welke wijze de commu nisten aan de macht zijn gekomen. In deze st&at is alles op coöperatieve leest ge snoeid, ook de landbouw. Uitvoering geeft hij daarvan zijn indrukken weer. De voorzitter dankt de heer Schlingeman voor deze uiteenzetting. Van de rondvraag wordt door geen der leden gebruik gemaakt. De voorzitter dankt nu de leden voor hun opkomst en medewerking, inzonderheid de heer Schlingeman en sluit de vergadering. Aanwezig waren 41 personen. JAARVERGADERING N.C.V.B. Onder leiding van haar presidente mevr. Leune-Stoel hield de afdeling Stavenisse van de N.C.V.B. haar jaarlijkse vergadering op woensdag 28 febr. jl. in het dorpshuis. door de voorzitter werd herdacht. Het jaar 1961 heeft voor de landbouwers mede- _v gewerkt. De prijzen van sommige produkten Aanwezig waren 35 van de 36 leden waren goed, bv. van uien en aardappelen. 14 echtgenoten. De graanprijzen gingen ook wel, maar de J De presidente was zeer verheugd over prijs yqp. suikerbieten kon beter. De korting de grote opkomst en heette allen hartelijk wegens overproductie werd ook dit jaar welkom. weer toegepast. De prijs van de erwten was niet best. De mechanisatie in de land Nadat in het gebed was voorgegaan, las zij Nehemia 2, waaruit haar inleiding ge bouw is sterk toegenomen, vooral na de kozen was. Na deze meditatie, die atersnood van 1953. Combines, aardappel rooiers, bietenlichter enz. werden in grotere mate aangeschaft. Dat is noodzakelijk geworden, omdat er steeds minder landarbeiders komen. Die gaan werken in andere takken van bedrijf. Op een vraag van de voorzitter of er nog ingekomen stukken zijn, zegt de secretaris de heer J. L. Potappel dat er van het ge meentebestuur van Stavenisse een schrijven is binnengekomen omtrent het storten van afvalproducten door landbouwers op de gemeentemestvaalt. Dit als antwoordt op een gedaan verzoek om een stortplaats beschik baar te stellen. Op dit verzoek is afwijzend beschikt. Hij leest de beide brieven voor. goed was uitgewerkt en met volle aandacht werd gevolgd, werd gezongen Gez. 121. Verder volgde zang door het koortje, ge dichten en een samenspraak door drie dames, in het Zeeuws dialect, wat bijzonder in de smaak viel. In de pauze ontving de presidente een bloemstuk, aangeboden door de vereniging, voor het vele werk ook dit jaar door haar verricht. Mevr. van der Slikke-Leune (organiste) werd eveens een bloemstuk aangeboden. Ds. Zwanenburg bood namens „de man nen" de presidente een voorzittershamer aan, waarmee een vorig jaar gedane belofte werd vervuld. moderne Heren en Jongenskleding Naar aanleiding hiervan merkt de voorzitter op, dat het gemeentebestuur op zijn beslis sing is teruggekomen. Thans is het zo ge regeld, dat de landbouwers elke donderdag hun afvalproducten op de gemeentemest vaalt kunnen neerleggen. Toch vreest hij in de toekomst moeilijkheden. Op een gehouden vergadering van het waterschap Tholen is een verzoek van het gemeentebestuur van St. Maartensdijk om een stortplaats van vuilnis afgewezen, op grond van t.b.c. ge vaar onder de vogels. Zij lopen en vliegen overal. Er zullen maatregelen genomen moeten worden. De presidente dankte voor het geschonken bloemstuk en namens het bestuur voor de overhandigde voorzittershamer. Na verloting en verder gezellig samenzijn werd deze bijeenkomst door de presidente met dankzegging gesloten en werd tot slot gezongen Gez. 280. Het was een zeer mooie avond. AANKOOP PASTORIE OUD GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND In een vorige week gehouden leden vergadering is besloten de woning van de achter bleef, laat zich verstaan. Bij elkaar heer P. Dorst, plaatselijk gemerkt Prins Hierna krijgt de penningmeester gelegen- Bernhadstraat 23 en gelegen tegenover het heid om zijn rekening en verantwoording kerkgebouw aan te kopen als pastorie dezer over 1961 voor te lezen. Iïiköttasten gemeente voor de koopsom van"/ 22000, 3272,23 uitgaven 3297,62, nadelig slot - 25,29. Op 31 dec. 1961 was in kas 75.72, verminderd met 25,29, blijft alzo 50,43. De voorzitter zegt, dat deze rekening door de heren D. Neele en J. Hage is nagezien. De heer D. Neele rapporteert, dat alles in orde is bevonden. Het aftredende bestuurs lid, de heer J. L. Potappel, wordt bij accla matie herkozen. Daarna geeft de voorzitter het woord aan de heer Schlingeman. Over de binnen landse landbouwproblemen is niet zoveel :e zeggen. Die zijn dezelfde als verleden jaar. Ook de prijzen zijn niet veranderd. Verder bespreekt hij uitvoerig de melk- situatie in ons land. Waarschijnlijk wordt deze week de landbouwbegroting in de 2de Kamer behandeld. Dan komt, ook het prijsbeleid van de regering ter sprake. Naar zijn mening valt daar niet veel over te zeggen. Dealer THOLEN. vanaf f 5.495.™ GEVONDEN Een fruitmandje, een schaartje, een wollen handschoen en een kinderportemonnaie. In lichtingen bij de rijkspolitie, alhier DAMMEN Op 6 maart kwam het tot de volgende uitslagen: L. Heijboer P. Bout 2-0 J. Quist A. Polderman 1 - 1 A. v. Akkeren L. Heijboer 2-0 A. Polderman F. Bout 2-0 DAMMEN De plaatselijke damvereniging „Discendo Discimus" heeft de competitie in de lie klasse van de Provinciale Zeeuwse Dam- bond seizoen 1961-62 beëindigd met een thuiswedstrijd tegen Kleverskerke op 20 februari jl. Het resultaat was 12-8 een overwinning van de thuisclub, die niet in de lijn van de verwachting lajg, dus een mee- v:0er- In genoemd competitieverband wer den 3 wedstrijden gewonnen, 1 gelijk ge speeld en 6 verloren. Op de ranglijst staan nog 3 verenigingen lager, zodat het resul taat voor dit eerste seizoen niet tegenviel. Onafhankelijk van verlies of winst is het voor de spelers een zeer aantfekkelijk sei zoen geweest. A.s. zaterdag 10 maart wordt des namid dags 4.00 door genoemde vereniging een simultaanwedstrijd georganiseerd in het „Holland Huis Als simultaanspeler zal op treden de bekende sterke Zeeuwse dammer J. Sinke uit Kloetinge. Deelnemen zullen spelers van de damverenigingen uit Tholen Sint Maartensdijk en Scherpenisse. Voor belangstellende, rustige kijkers is er gratis toegang. VEEVERLOSKUNDE Een bizonder staaltje van verloskunde werd zaterdagmorgen geleverd bij de land bouwer W. Quaak aan de Rondweg al hier, waar een koe door de dierenartsen P. Derks en G. Dogge, geassisteerd door dhr. A. Bevelander met de zgn. keizersnee werd verlost van een tweeling, waarvan de ene het buitengewone gewicht had van 82 kg en de andere 35 kilo. ammer dat beide kal veren reeds dood waren, maar de moeder maakt het best. KOELHUISBOUW DEFINITIEF In een door vele leden bijgewoonde ver gadering van de Coöperatieve koelhuisver eniging .Eiland Tholen" dinsdag te Sint An- naland gehouden, kwam men tot een defini tief besluit voor de bouw van een groot koelhuis en veilinggebouw in samenwerking met de veilingvereniging Scherpenisse. BEJAARDENMIDDAG Donderdag 15 maart a.s. worden de be jaarden weer verwacht op het gemeentehuis om half drie 's middags. Zij die afgehaald willen worden even een berichtje aan de dames Mullié, Van Doorn of Kloet KANDIDATENLIJST Voor de gemeenteraadsverkiezing is de volgende kandidatenlijst samengesteld onder de naamgeving „Algemene lijst". 1. A. A. Rijstenbil, 2. P. de Raat, 3 G .C. Quist Pzn. 4. A. P. K. van Dijke, 5. J. M. Faesse, 6. M. Wesdorp, 7. Fr. Quist. 8. Th. Bakker Lzn. OPNIEUW ROODE KRUIS-TRIOMF Het wordt misschien wat afgezaagd, maar niettemin blijft het jaarlijks een bizondere prestatie dat Sint Filipsland er nog altijd in slaagt de hoogste in den lande te blijven wanneer het om de iF^pode Kruiscollecte gaat In hotel „De Druiventros" werd de jaar lijkse vergadering gehouden. Daarbij was o.a. ook aanwezig de luitenant-generaal van de Generale staf van „Het Nederlandse Roode Kruis, tevens onder voorzitter, de heer A. G. J. M. F. v. d. Kroon. Hij deelde mee hoe de collecte 1961, in d enlande f 1.687.056.had opgebracht. Provinciaal winnaar werd Zeeland met 88.3% van het treefbedrag. De afdeling Sint Philipsland heeft voor de achtste achtereenvolgende keer het hoogste percentage behaald met 437.2 procent van het streefbedrag. De in zameling leverde hier f1631.op, wat neer kwam op f 1.23 per inwoner. Het streef bedrag is normaal f 0.20 per inwoner. Bij monde van de heer van der Kroon werd door het hoofdbestuur dankgebracht voor deze uitzonderlijke steun aan het Roode Kruis en voor de achtste maal het landelijk ereteken overhandigd Door de kringcommissaris van het Neder landse Roode Kruis in Zeeland mr J. J. van der Weel werd aan de voorzitter der afde ling. dokter H. Menger het provinciaal ere teken overhandigd. Aan verschillende plaatselijke leden werd de 5e donorspenning toegekend en aan de collectanten en collectrices een wandtegel. In de pauze werden Welfare-artikelen ver loot en daarna nog een 2 tal films vertoond. Van de voorzitter van het Ned. Roode Kruis mr F. H. A. de Graaff, die momen teel in Italië verblijft, was er een geluks telegram, terwijl op deze bijeenkomst ook de directeur jhr G. M. Verspyk uit Den Haag aanwezig was EEN MOOIE MUZIEKUITVOERING Dinsdag 29 februari heeft „Concordia" haar jaarlijkse uitvoering gehouden, waar door de bovenzaal van „De Druiventros" ol was. Een avond die al een lichtstraal wierp op het te vieren zestig jarig bestaan hetgeen zoals voorzitter A. A. Rijstenbil bij zijn welkomstwoord opmerkte „Concor dia" a.s. zomer hoopt te vieren met een mu ziekavond of festival. Het hooggepunt van het muzikale gedeelte zag de voorzitter in de uitvoering van de jubileummars, gecom poneerd door de dirigent van „Concordia" de ..heer C. Dclher uit Steenbergen onder de titel „Zebramars" Na een toelichting op dit muzieknummer verzocht dhr. Rijstenbil de aanwezigen de door enige bestuursleden gemaakte tekst mee te zingen. Het werd een goed muzikaal ged. vooral de paraphrase „Boven de sterren" van S. P. van Leeuwen Na een verloting in de paze ten bate van het instrumentenfonds trad het gezelschap „De Plankeniers" uit Rilland op met het stuk in drie bedrijven „De zon tegemoet" van Maarten van Vught. Daarvan had „Concordia" de primeur. De wijze waarop dit boeiende en drama tische stuk door het gezelschap werd ver tolkt kreeg bizondere aandacht en een ver diend applaus. Men kon met recht een speld horen vallen tijdens deze vertolking. Het gezelschap kreeg uit handen van de voorzitter een flinke taart aangeboden. „Concordia" had een gezellige en mooie uitvoering.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 2