WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOt.SE COURANT. Landbouw veiligheidsdag eerst zelf weten en eerst zelf doem Gedeputeerde C* Philipse kwam nog eens naar C*H*U*kring Tholen* VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Crediet voor aankoop speeltuinmateriaal met duizend gulden verhoogd - Koperen wethoudersjubileum van de heer J. Hage Door Bedrijfsstudiegroep: Zeeland in beweging en wetvervreemding landbouw gronden belicht door Statenlid en Senator Geuze. Koninklijke onderscheiding P. Klippel te Poortvliet. 18e jaargang No. 17 8 maart 1962 I v> Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 2.70 per halfjaar franko p.p. 3.30 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen RAADSVERSLAG STAVENISSE. Een voltallige raadsvergadering onder leiding van burgemeester A. Sluijmers kreeg dinsdagavond jl. geen ingrijpende voorstel len te behandelen. Vastgesteld werd de vergoeding voor de kleuterschool over 1961 en het voorschot 1962. De vergoeding over 1961 bedroeg in totaal 2000,terwijl reeds 1950,aan voorschot werd verstrekt. Het restant van 50,— kan het schoolbestuur tegemoet zien. Voor vergoeding per kleuter krijgt het be stuur bovendien nog 123,14. Voor 1962 werd het voorschot opnieuw gesteld op 1950,—. Een wijziging van het algemeen ambte narenreglement was een hamerstuk evenals, toekenning van een voorschot gemeenteper- soneel voor het 1ste kwartaal 1962. GRONDAANKOOP Er meldden zich een drietal gegadigden voor grondaankoop aan de Prins Bernhard- straat. De heer A. van Driel wil 191 m.2 aankopen voor de bouw van een garage, de heer L. Dorst 200 m.2 voor de bouw van een drogerij voor gladiolen en voor stichting van een landbouwschuur vraagt de heer C. van Haaften 633 m.2. Er resteert daar nog een perceeltje van 291 m.2, wat de gemeente als opslagplaats kan gebruiken. De uitgifte prijs van genoemde grond werd op 7.50 per m.2 gesteld. Belanghebbenden zijn bereid deze prijs te betalen. Waar de heer Van Haaften nogal ver van de straat bouwt vraagt hij tegemoetkoming in electriciteits- en waterleidingaansluiting voor een totaal bedrag van 357,B en w stellen voor hiermee akkoord te gaan, evenals met in williging van bovenstaande aanvragen om bouwgrond. Niemand heeft er bezwaar tegen. Tenslot te wordt voor aankoop speeltuinmateriaal het crediet van 2500,met 1000,ver hoogd. HULDIGING WETHOUDER HAGE Tot grote verwondering van de betrok kene richt de voorzitter zich tenslotte tot wethouder J. Hage, er op wijzend, hoe het juist vandaag 12J4 jaar geleden is, dat dhr. Hage wethouder van Stavenisse is gewor den. Met dankbaarheid memoreert de voor zitter, hoe die functie met liefde en toewij ding werd verricht. Een bizonder prettige samenwerking bestond er tussen het dagelijks bestuur en de raad. Dhr. Hage toonde be grip voor samenwerking, verdraagzaamheid, eerbied en respect voor een anders mening. U hebt de spreuk verstaan, dat tweedracht verscheurt en eendracht sterk maakt, aldus de burgemeester. Het zou te ver voeren alles te moeten noemen, wat in uw wethou dersperiode plaats vond en tot stand kwam, maar boven dat alles steekt toch de zware verantwoordelijkheid uit, die na de ramp op uw schouders werd gelegd. In dat alles hebt ge uw plicht als mens en bestuurder ver staan, zelf niet gespaard voor zware slagen, maar bouwende op God, die wil troosten in alle leed. Persoonlijk heb ik gedurende 6 jaar prettig met u mogen samenwerken, zo vervolgde dhr. Sluijmers tot zijn wethouder en het spijt me dat u ons straks gaat ver laten, nu u zich niet meer herkiesbaar stelde. De voorzitter wenste dhr. Hage en zijn gezin van harte geluk namens de raad met dit jubileum en hoopte dat Gods onmisbare ze gen hem ook na z.n ambtsperiode zou blijven vergezellen. Als blijk van waardering werd dhr. Hage namens het gemeentebestuur een fraaie staande asbak aangeboden. Wethouder Moerland onderstreepte de felicitaties en wees op een periode van 8 jarige samenwerking. Daarvoor bracht hij zijn collega vriendelijk dank. Spreker heeft de jubilaris leren kennen als geen ander in een bestuurlijke taak. Velen leek het onmo gelijk, dat twee personen van zulk een ver schillende richting tot samenwerking zouden kunnen komen. Het is bizonder goed gegaan, dank zij de realiteitszin van weth. Hage, waaraan spreker bizonder aangenaame herin neringen heeft. Dhr. Klippel was de tolk van de raads leden in zijn felicitatie. In een betrekkelijk korte tijd zo heel veel gebeurd en daarbij persoonlijk leed niet gespaard. Toch meende hij, dat dhr. Hage ook met dankbaarheid mocht zien op wat mede onder zijn bestuur tot stand kwam als de wederopbouw, school verbetering, zuiveringsinstallatie, enz. Hij was er van overtuigd de tolk van allen te zijn, wanneer hij betreurde, dat de jubilaris niet meer in de raad terug komt. Jammer dat u nog niet zo n periode als thans wordt afgesloten de gemeente gaat dienen, zo be sloot dhr. Klippel zijn gelukwens. Van de raadsleden sprak ook dhr. Nortier nog een felicitatie, die er op wees hoe wet houder Hagevhet niet in eigen kracht heeft verwacht, maar op God de Heere steunde, die de n:e::s ^een kruis geeft dat te zwaar zou zijn om te dragen. Moge ook in de toe komst Zijn vertroosting uw steun zijn, aldus dhr. Nortier. De ambtenaar ter secretarie M. K: de Wilde bracht als tolk van al het ge- meentepersoneel zijn gelukwens op rijm en het ging hem daarbij goed af in weinig woorden veel te releveren. Bij het gedicht kwam als geschenk een kist sigaren op tafel voor weth. Hage. „Ik sta gewoon perplex merkte de jubila ris op in zijn dankwoord. Een volkomen ver rassing en dan nog die mooie cadeaux. Naast het Soli Deo Gloria betuigde hij voorzitter, wethouder Moerland, raadsleden en personeel zijn erkentelijkheid voor de goede woorden, de prettige samenwerking en de vele adviezen. Waarom zou men niet kunnen samenwerken, vroeg dhr. Hage zich 1 af, ook al moet dat gebeuren met politiek andersdenkenden. Er is al strijd genoeg op de aarde om het elkaar ook nog lastig te gaan maken. Zeker waren daarbij wel me ningsverschillen, maar dat wil nog niet be- i tekenen, dat het haat moet worden. Zeer De heer Wiersma sprak over „Veiligheid in en om de boerderij" daarbij allereerst op merkend, hoe zo'n 20.000 geregisteerde be drijfsongevallen in de landbouw voorkomen, bij de werknemers waarbij eenzelfde aantal geschat kan worden voor de werkgevers en hun gezinsleden in de land- en tuinbouw. Ondanks de vermindering van werkkrachten stijgt dit aantal nog steeds. De meeste on gelukken komen voor door onbruikbare lad ders, niet voldoende afgeschermde machi nes, onjuiste werkmethode en behandeling. Het landbouwveiligheidsbesluit toelichtend, stelde de heer Wiersma vast, dat hieraan lang niet de hand wordt gehouden. Achter eenvolgens stond hij bij de voornaamste punten van het veiligheidsbesluit stil, zoals: het voorkomen van ongevallen, voorkomen van schade, de werking bestrijdingsmiddelen en bewaring daarvan. Bij de gelegenheid tot vragen stellen werd de arbeidsinspectie onvoldoende controle verweten en ook vaak nalatigheid op de bedrijven. Door perso- neelsschaarste is het bijzonder moeilijk tot regelmatige controle te komen, was het antwoord, terwijl de heer Wiersma aan spoorde de bestrijdingsmiddelen met groot wantrouwen te behandelen en voor dege- geschat mag worden voor de werkgevers en EEN KARRETJE OVER DE ZANDWEG REED Met de zo talrijke voorlichting, de ver- keerscursussen (die ieder zou moeten vol gen) is het toch vaak het allereerste wat bij een overtreding wordt gezegd: „ik wist het niet" zo begon opperwachtmeester West dorp zijn praatje over de veiligheid op de weg". Met nadruk spoorde hij aan de voor schriften te lezen, te bundelen, te bewaren en bij te blijven. Was het vroeger zo, dat een paard zelf de weg naar huis wel kon vinden, ook al was de voerman ingedut of onbekwaam tot stuurmanskunst in het gemo toriseerd verkeer is dat heel anders. Eén moment van onoplettendheid en het ongeluk is geschied. Het is zo erg, dat we gewend zijn aan dagelijks verkeersslachtoffers. On derstreept werd voorts het gevaar van al cohol en verkeer en daarbij aangetoond hoe een geringe hoeveelheid tot reactievertra ging, overmoed, verkeerde beoordeling leidt. De opper behandelde een drietal punten uitvoerig, t.w.: a. de geestelijke en lichame lijke gesteldheid: b. de inrichting van het voertuig en c. de persoonlijkheid. Van alle verkeersongevallen is de schuld voor 80 bij de bestuurder te vinden en met de ver wachting dat er in 1980 op iedere 6 in woners een auto is (nu 1 op 27) met daar bij straks 3 millioen bromfietsen zal ieder voor zichzelf en zijn naaste gedwongen zijn tot kennis en inachtneming der voorschrif ten, nu reeds en nog te meer in de toekomst. Uitvoerig stond spreker stil bij de inrich ting van het voertuig, hetgeen met tekenin gen werd verduidelijkt, voor ditmaal dan inzonderheid de trekker met aanhangwagen. Behandeld werden verlichting, richting aanwijzers, lengtedriehoeken, enz. De interesse voor het onderwerp bleek ook uit de hierop gevolgde vragen, waaraan om der tijdswille zelfs een eind gemaakt moest worden. In de veilinghal werd vervol gens demonstratiemateriaal bezichtigd en tenslotte nog een paar leerzame instructie films vertoond. Een zeer geslaagde veilig heidsdag van de Bedrijfsstudiegroep. dankbaar was spreker voor de ontvangen cadeaux, waarvan hij met name dan van de asbak nog vele jaren genoegen hoopte te beleven. Tenslotte wenste hij nog te memo reren, hoe hij in de begintijd van zijn ambts periode, juist de moeilijke jaren na de ramp veel steun en adviezen had gekregen van oud-wethouder van der Slikke, waarvoor hij hier nog eens zijn erkentelijkheid wenste te betuigen. Na de sluiting van de officiële raad was men nog enige tijd gezellig bijeen. „Wat voor belangstelling schat je in dit drukke vergaderseizoen voor de veiligheidsdag?", informeerde een van de bestuursleden der Bedrijfsstudiegroep Tholen en St. Philipsland tot een collega bij de voorbereiding. „Nou, op een zaterdagmorgen en dat na een drukke vergaderweek misschien niet meer dan 20, hooguit 40 per sonen was het antwoord. Bij die bestuurders steek de verwon dering met de minuut, toen 3 maart de Sint Annalandse afmijnzaal van het grote veilinggebouw zich gestaag vulde en uiteindelijk overvol werd. Veilingkisten als aanvulling gaven tenslotte niet voldoende zitgelegenheid en verschillende belangstellenden moes ten met een hal-staanplaatsje genoegen nemen. Het bleek, dat een groot aantal werkgevers en werknemers in de landbouw metterdaad belangstelling hadden voor de veiligheid op hun bedrijf en op de weg en daaromtrent graag hun kennis wilden verrijken. Een goed teken van welwillendheid. Die kennis werd verrijkt middels een praatje van de heer L. J. Wiersma van de arbeidsinspectie te Breda, maar vooral ook door de „verkeersles" van opperwachtmeester der rijkspolitie A. M. Westdorp van de groep Tholen. Benadrukt werd de eis van voldoende kennis der voorschriften. Met dank aan het Sint Annalands vei- lingsbestuur voor het beschikbaar stellen van het gebouw gaf de heer J. C. Kooijman blijk van de verwondering der Bedrijfsstudie groep over deze ongedachte belangstelling en richtte zich met een bizonder welkomst woord tot beide sprekers en de ambtenaren van de voorlichtingsdiensten. In dat opzicht niet zo verwend, kon men zaterdagmiddag 3 maart in het „Holland Huis" te Scherpenisse van een goede belang stelling spreken voor de door de C.H.U. Statenkring Tholen belegde openbare bijeenkomst. Met de eindstreep voor de heer C, Philipse als gedeputeerde van Zeeland in het zicht zal het wellicht voor het laatst zijn geweest dat deze oudgediende voor deze statenkring het woord voerde. Op deze valreep zag hij Zeeland in beweging als nooit tevoren, waartoe voor bestuurders veel wijsheid nodig zal zijn en waarom de bevolking meer dan ooit belangstelling zal moeten tonen, met name ook de jeugd die weinig politieke animo toont. Het zou dan wel eens zo kunnen zijn, dat de politiek zich met die jongenren bemoeit. De Statenkringvoorzitter J. v. d. Velde te Tholen las Philippenzen 1 2 en ging vóór in gebed. Hij was verheugd over de uit alle gemeenten aanwezige streekbewoners al betreurde hij daarbij wel niet meer jongeren te zien. Toen de heer Philipse als eerste spre ker het woord voerde en zulks via een ge zellig, maer toch vaak puntig en indringend praatje deed, belichtte hij allereerst de hui dige politieke samenstelling van Provinciale Staten, welke 42 leden tet. Daarvan zijn 12 PvdAers, waarvan twee belangrijke figuren niet meer terugkeren in de nieuwe staten, fterstens het oude parade paard en de felle vechter Van Oorschot, welke veel en vaak op de bres voor Zee land heeft gestaan en vervolgens zijn vele stemmentrekkende collega mr van der Weel Volgens dhr. Philipse stond deze partij op de bovenste sport en het verdwijnen van deze belangrijke figuren zou op de uitslag van de stemming wel eens van invloed kun nen zijn. De K.V.P. moest .met veel strijd zijn eenheid naar buiten handhaven. Ze heeft 9 zetels en 2 gedeputeerden. Op 6 juni a.s. zal het nieuwe college van gedeputeer den worden gekozen en het is nog de vraag of in de zetelverdeling geen wijziging komt. De CHU kwam met haar 7 zetels vorig maal juist 94 stemmen tekort voor een 8ste bezetting. Het zou spreker bizonder verheu gen. wanneer die 8ste er nu zou komen. De A.R. zal mede door het verlies van de op Walcheren veel stemmen trekkende ge deputeerde Schout hard moeten werken om de zes zetels te handhaven. Stemmenwinst zag spreker voor de V.V.D. mede van de PvdA door terugtrekking van mr van der Weel. De vraag is of die winst met een vijfde zetel voor de VVD zal wor den gehonoreerd, in welk geval deze partij ook wel deel van het college van gedepu teerden zal willen uitmaken, zeer waarschijn lijk dan ten koste van de tweede KVP zetel. De SGP zag hij stabiel met 4 zetels. WESTERSCHELDE MET SLUIS Voor Zeeland in beweging kan de komen de Statenverkiezing verstrekkender gevolgen hebben, zo merkte de heer Philipse verder op, en Zeeland is in beweging. Daar is de Delta met een niet te stuiten ontwiwkeling. Zo zal het noodzakelijk zijn paal en perk te stellen aan uitvloeisels van recreatie. De Deltawerken besprekend merkte dhr. Philip se op eens ondeugend te hebben gesteld, dat het aanbrengen van een grote zeesluis in de Westerschelde ter hoogte van Vlissingen wat een 250 miljoen gulden zou kosten, maar de dijkverhoging langs de Westerschelde kost 500 miljoen. De idee van ir Geuze om het Kreekrakplan te projecteren op het ver dronken land tussen Zuid Beveland en Ber gen op Zoom noemde de heer Philipse als het ei van Columbus. De schorren in het Land van Saeftinge zijn immers rijp voor inpoldering. De Belgen voelen daar echter niet voor, omdat dan het waterpeil bij Antwerpen zou stijgen. Deskundigen spreken van amper 4 cm. De Belgen doen er beter aan meer aandacht te besteden aan dijkverbetering, meend de heer Philipse. Met betrekking tot de Oosterscheldebrug verklaarde spreker dat wellicht eind maart over deze zaak een extra vergadering van Provinciale Staten wordt gehouden. Verder belichtte spreker nog de kerngemeenten en het Sloeplan om te concluderen, dat met Zeeland in bewe ging ook de CHU bij de tijd zal moeten blijven. GUINEA en WONINGBOUW Met verschillende cijfers begon de twee de spreker, ir M. A. Geuze, lid van de Eer ste Kamer der Staten Generaal, een beeld te geven van de betrekkelijkheid van Neder land in de wereld. Stel dat in een dorp van 1000 inwoners de gehele wereldbevolking was ondergebracht, dan zouden zich daarin 4 personen bevinden die Nederland uitmaak ten. We zouden daar 60 Amerikanen vinden en 920 personen, die niet tot de Westerse wereld zouden behoren. Verder gaande bleek uit dit bleek vervolgens hoe gering het christendom bij het geheel was. Met dat beeld voor ogen kwam ir Geuze op de kwestie Nieuw Guinea. Hij noemde het de verdienste van het kabinet De Quay dat dit probleem weer uit de ijskast was gehaald, mogelijk ook nog te laat, maar dit kan men het politiek stelsel niet verwijten, omdat po litiek Nederland 5 jaar geleden nog niet rijp was voor onderhandeling op dit ge bied. Het plan Luns noemde hij verdienste lijk. De C.H.U. ziet niet op de voor- en nadelen en huldigt het standpunt niet van wij moeten er van af, omdat het geld kost, zoals de VVD bijvoorbeeld, maar het be- j lang der Papoea's weegt het zwaarst. Po litiek is vaak een harde zaak, aldus ir. Geu ze, want terwijl we redelijk overleg willen worden we bedreigd en gechanteerd. We dienen het gegeven woord echter trouw te blijven, wat betekent voor de Papoea zo- veel mogelijk trachten te bereiken. DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR Hoe de Scherpenisse raad meedoet aan de gezamenlijke reinigingsdienst Hoe op de ZLMkringvergadering de E.E.G.- kennis werd vermeerderd Hoe er veel animo was voor de Veiligheidsdag in de St. Annalandse veiling Hoe een wethouder onverwacht aan zijn koperen jubileum toe was Hoe Gedeputeerde Philipse nog eens kwam spreken voor de C.H.U. Hoe de competitie er voor staat Hoe Koninklijk Zilver werd uitgereikt Hoe de verkiezingstijd nadert Hoe de plaatselijke verenigingen zich weren met jaarvergaderingen Hoe in de advertenties de „crocusjes" bloeien en Hoe niemand weet hoe een koe een haas kan vangen Ten aanzien van de sociale politiek profi teerden tegenstanders, dat met de rechtse regering een radicaal beleid zou worden gevoerd en de tot stand gebrachte sociale voorzieningen zouden verdwijnen. Wat is er van die aantijgingen overgebleven? Is er aan de sociale wetgeving getornd? Integen deel, in dat opzicht zijn nog belangrijke vor deringen gemaakt. Denk maar aan het we duwen- en wezenpensioen, aan de belasting faciliteit voor de gehuwde vrouw, enz. Be tekent het dat wij als C.H.U helemaal geen critiek zouden hebben? Natuurlijk wel. Denk maar aan de woningbouw. Een van de beroerdste zaken in Neder land. Elke regering beweerde na de oorlog telkens weer, dat dit probleem binnen 5 jaar zou zijn opgelost, maar we zitten er nog mee De poging Van Aaartsen ter bevordering van de vrijere woningbouw was niet slecht maar het is volkomen uit de hand gelopen. Onze kringen hebben de opvatting dat het niet alles staatsbemoeienis moet zijn, maar wanneer de oplosing niet is gekomen met de bouw in de vrije sector, dan toch ook niet de eerste 15 na-oorlogse jaren met de staats- woningbouw. De gedachte leeft om in de probleemgebieden de bouw van woningen in de vrije sector ook vrij te geven. Op het platteland kan zeker meer woningbouw worden gepleegd dan nu het geval is. Met verwondering constateerde de senator dat men in maart nog steeds niet weet hoe de verdeling in Zeeland is voor 1962. NIEUW BELEID VOOR LANDBOUWGRONDEN Vervolgens besprak ir Geuze het nieuwe be leid van de regering ten aanzien van de wet op de vervreemding van de landbouwgron den. Ze loopt er 1 jan. 1963 af en de rege ring is voornemens de wet niet te verlen gen, hoewel de PvdA hiertegen sterk ge kant is. Hoewel hij de kamerstukken nog niet had bestudeerd, meende de heer Geuze wel de indruk te hebben, dat voor de pachter een sluitende regeling tot stand is gekomen. Het loslaten van deze wet zal betekenen het prijsgeven van de prijsbeheersing op de land bouwgrond, wat spreker niet onoverkomelijk achtte, al zullen daarvan de eerste tijd ook wel gevolgen merkbaar zijn. Iets anders is de wijziging van de pachtwet, die hieraan is gekoppeld. De pachter moet bij verkoop van het door hem geëxploiteerde land in de gelegenheid zijn tot aankoop over te gaan. De verpachter moet hem een aanbod doen tegen een prijs die door de Grondkamer in samenwerking met deskundigen is vastge steld. Weigert de verpachter de prijs ter wijl de pachter accepteert dan wordt de eigenaar (verpachter) voor de keuze ge steld: verkopen aan pachter of helemaal niet verkopen. Er kwamen over dit onderwerp nogal vragen los terwijl ook nog werd geatten deerd op de moeilijkheden die er in de woningbouwsector zijn met betrekking tot de curveprijs. Tenslotte werd nog een afscheidswoord door de voorzitter gesproken aan dhr. Phi lipse en hem dank gebracht voor het vele wat hij ook voor deze kieskring in vele jaren deed. De voorzitter hoopte dat hij nog lang van een welverdiende rustiger periode zal mogen genieten en dat men ook dan nog geen vergeefs beroep op hem zou doen. Nadat nog was geattendeerd op de zevende plaats van de heer P. W. C. van Westen als kandidaat voor de staten werd op ver zoek door de heer Philipse de bijeenkomst gesloten met dankgebed. i ..Iul v; e.V. I Na 41 jaar lang onafgebroken werkzaam te zijn geweest op de boerderij van de land bouwer C. Bierens in de Schakerloopolder aan de Kettingsdijk werd de heer P. Klippel uit Poortvliet koninklijk onderscheiden met de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Daartoe was er donderdagmorgen 1 maart ten huize van Landbouwer C. Bierens een feestelijke bijeenkomst met aanwezig de jubilaris en zijn gezin en burgemeester en mevrouw van Doorn. Na mededeling te hebben gedaan van het Koninklijk Besluit en de reden van deze onderscheiding feliciteerde burgemeester Van Doorn de heer Klippel met dit koninklijk zilver en bevestigde de medaille op de revers, de heer Klippel en familie een hoogtijdag, de he heer Klippel en familie een hoogtijdag. Ook onze gelukwensen naast deze Koninklijke waardering.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1