WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Ondervinding en bereidwilligheid, WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Eerste industrieterrein Sint-Maartensdijk straks volgebouwd Voortreffelijk samenspel tussen Polderbestuur en Dijkwacht* Raadsverslag Sint-Maartensdijk, INDUSTRIETERREIN VOLGEBOEKT Nieuw gedeelte moet bouwrijp worden gemaakt A«r. {.rekkelijke vestiging fabriek van bouwche- micaliën in het verschiet, Credietverlening voor sportvelden Mooi object door fabriek van bouwchemicaliën* 18e jaargang No. 15 22 februari 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 2.70 per halfjaar franko p.p. 3.30 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Het is haast onvoorstelbaar met de rustige februaridagen, die we nu beleven, dat nog geen week geleden met name in de noordelijke provincies windsnelheden van orkaankracht werden gemeten, dat noord-west-Duitsland door een ernstige watersnood werd getroffen en dat ook op Tholen de, zij het beperkte dijkbewaking, werd ingesteld. De tweede maal sinds deze dienst na de ramp 1953 werd opgericht. Al is het in deze contreien vorige week vrijdagnacht allemaal erg meegevallen, het is toch waard even bij het telegram „beperkte dijkbewaking" stil te staan. HET WAS NODIG De officiële naam van de dijkbewakings- dienst heet landelijk de stormvloedwaarschu wingsdienst. Een organisatie waarin o.a. de rijkswaterstaat en de P.T.T. nauw samen werken. Zo waarschuwt het KNMI te De Bilt wanneer afwijkingen van de hoogwater standen zijn te verwachten en indien de vloed zodanig dreigt op te lopen, dat er gevaar voor schade of overstroming dreigt, zendt de stormvloedwaarschuwingsdienst aan de wa terstaatsdiensten van rijk, provincie en ge meenten, aan de waterschapsbesturen en aan de militaire en civiele hulpverleningsorgani saties, zoals het Rode Kruis en de B.B. tele grammen uit. Daarbij worden een gevaarlijke en zeer gevaarlijke situatie onderscheiden. De telegrammen kunnen oproepen tot een be perkte bewaking of tot een uitgebreide be waking. De eerste wordt bevolen, wanneer de waterstanden in Den Helder zullen op lopen tot 1.90 boven N.A.P., terwijl voor Vlissingen de grens 3.10 m. boven N.A.P. is. De uitgebreide bewaking volgt wanneer in Vlissingen 3.50 m. plus n.a.p. wordt ver wacht en in Den Helder 2.60, Harlingen 3.30 m, Delfzijl 3.80 m. In 1954 was er ook zo'n kritieke situatie en vrijdag 16 februari 1962 heeft ons allen opnieuw opmerkzaam gemaakt op de natuur lijke toestand waarin wij ons als land en volk aan de zee bevinden. eZheeft ons kun nen sterken in de overtuiging, dat wij onaf- broken bezig moeten zijn in het krachtiger maken van onze afweer. Ze heeft zwakke plekken kunnen onthullen in die afweer, dit maal vooral in het Noorden. En zoals een ketting zo sterk is als de zwakste schakel, zo kan ook in de bescherming van ons volk geen zwakke stee worden geduld. Met uit spraken van vooraanstaande inwoners kan men het eens zijn, dat de zeer hoge water standen van afgelopen vrijdag opnieuw te denken geven. Al was dan de situatie in onze omgeving minder ernstig door het feit dat het hier niet boven windkracht 9 kwam, terwijl er in het Noorden van windkracht 11 sprake was en bovendien de wind voor deze streek uit een nog wat gunstiger hoek kwam, het bleek toch ook voor deze streek de be perkte bewaking in te schakelen. Daartoe kwam omstreeks zeven uur 's avonds 't sein bij dijkgraaf H. van Gorsel te Oud Vosse- mer, die het volgens voorschrift op zijn beurt doorgaf aan de technische hoofdambtenaar J. D. Jagt te Sint-Annaland, van waaruit het dijkwachtraderwerk ging draaien. Het uit zeven districten bestaande waterschap heeft evenzovele gezworenen en terwijl het cen trale punt, gevestigd in het Polderhuis te Sint-Maartensdijk het alles overkoepelde, kwam men ook plaatselijk tot instelling van een meldingspost. Daar heeft dan de gezwo rene de leiding en zetelt in een openbare gelegenheid (hotel of café) waar vanzelf sprekend de telefoon beschikbaar is. Het sein ging tegelijkertijd naar degenen, die voor de afsluiting van de grote duikers, die in onze streek zijn gebouwd, zorgdragen. Om 8 uur waren reeds alle duikers dicht. In middels was de beperkte dijkwacht tot paraatheid gebracht, bestaande uit een 20 man waterschaps-ambtenaren en personeel aangevuld met een 15 tal andere eiland be woners. Per auto of per fiets stond vanaf die tijd de 54 kilometer lange zeewering van ons eiland onder bewaking. Regelmatig kwam verslag van de situatie binnen op de plaatselijke meldingspost en vandaar uit werd de centrale post in het Polderhuis op de hoogte gehouden. Vanaf 11.00 uur tot 4.00 uur de volgende morgen was men doorlopend paraat en ter wijl het grootste deel van de streekbewoners zich door goede nachtrust geen zorgen makte, inspecteerde de thoolse dijkwacht regelmatig de zeewering. Het was ook nodig, toen omstreeks half elf de hoogwaterstand voor die dag reeds was bereikt, terwijl de vloed nog tot bijna half drie moest komen. Mogelijk is als gevolg hiervan het wel ietwat sensationele bericht via het ANP vanuit Vlissingen gekomen. Dit bracht een dusdanige bezorgdheid in dy lande te weeg, dat bijvoorbeeld de arbeiders uit onze omge ving. werkzaam in Rotterdam werden ge waarschuwd maar niet naar huis terug te gaan, omdat een nog hoger vloed dan in 1953 werd verwach. Gelukkig kon vanuit de streek een meer geruststellend antwoord worden gegeven. HET VIEL MEE Terwijl het er om half elf niet te best uitzag, bleek rond 1,2.00 uur dat de vloed ongeveer stilstond, waardoor het voor deze kant ten gunste keerde, maar wat noord west Duitsland duur te staan is gekomen. De hoogste waterstand die op ons eiland werd bereikt was die te Oud Vossemeer waar 3.50 n.a.p werd gemeten terwijl de laagste stand van 3.12 m bij Stave- nisse werd waargenomen. Daarmee was de verwachting van anderhalf a twee meter verhoging uitgekomen. Wanneer men echter weet, dat het laag ste punt (veerdijk Stavenisse) slechts op 4.35 n.a.p. ligt, dan zal men erkennen, dat een beperkte dijkbewaking na de situatie rond half elf zeker niet overbodig was De ontstane schade aan de dijken, zo werd ons door de technische hoofdambtenaar, dhr. Jagt, meegedeeld, bleef beperkt tot enige afslag aan de zeewering tussen Stavenisse en Schakerloo met daarvan vooral enkele plaatsen aan de Noord. Reden tot bezorgd heid gaf dit zeker niet, daar het kon worden beschouwd als normale stormschade. Dat de dijkbewaking tot 4.00 uur 's morgens duur de, terwijl het water dus al bijna 2 ur afnam kwaöt omdat de technici ten aanzien van de beschadiging meer zekerheid wensten. Ook in dat opzicht deed de dijkwacht zijn plicht. De voorschriften nauwgezet opgevolgd vanaf de dijkgraaf tot de dijk- wachter, inclusief de verbinding met de hogere instanties, heeft tot een vrijwel feilloze aktiviteit geleeid. Ht is ver meldenswaard en erkenning waard voor allen die daartoe vrijdagnacht hun beste krachten gaven. De ondervinding van de waterkracht bij storm en vloed, opgedaan in 1953 en de bereidwilligheid van de aan deze dienst verbonden personen op een uur, dat het op zichzelf al geen pretje is buiten te toeven, heeft tot dit goede samenspel geleid. Het lijkt ons toe, dat niemand meer kan twijfelen aan het nut van deze dienst. Een dienst die aan de streek wordt bewezen op een uur, dat men ook heel graag thuis zou blijven. Dat de vrijdagavond 16 februari jl. gehouden openbare raads vergadering een spoedeisend karakter droeg, deed aan de belang rijkheid van de agendapunten niets af. Een verzoek van de Rotterdamse Handelmaatschappij N.V. Kimmerer en Co om een perceel industrieterrein van 5000 m2 met nog een grondoptie van 7000 m2 voor vestiging van een fabriek van bouwchemicaliën mag als belangrijk streeknieuws worden aangemerkt. Daarnaast is in het bizonder voor St. Maartensdijk, maar toch ook belangrijk voor de naburige gemeenten, dat de aanleg van sportterreinen dichterbij komt. De aanleg vergt inclusief de grond- kosten het formidabele bedrag van 235.600,naar raming, waarvan het rijk evenwel zo'n 80 voor haar rekening neemt en er voor de gemeente dus zo'n bedrag rond de 50.000,— overblijft. Op zichzelf beschouwd een nog wel noemenswaardige geldsom, maar toch maar een gering gedrag in vergelijking met hetgeen men hiervoor in de plaats krijgt en zéker maar weinig gerekend naar de gemeenten die zoiets geheel op eigen kosten moeten aanleggen. Overigens vond raadslid Koopman dit voor sportdoeleinden een nog te grote investering, waarom hij zich tegen verklaarde. In deze raadsvergadering kreeg ook de bejaardensoos nog een douceurtje in de vorm van een tafelbiljart voor gemeenterekening. Voor deze spoedeisende raadsvergadering waren alle leden aanwezig, toen burgemees ter D. I. Bouwense er in zijn welkomstwoord op wees, hoe 'n paar agendapunten tot dit spoedeisende karakter noopten. Allereerst werd aan de orde gesteld het voorstel van b en w tot het verlenen van een crediet voor aanleg van sportterreinen door de Neder landse Heide Maatschappij. De raming van deze aanleg was als volgt: Aanlegkosten 218.600,kosten an te leggen duiker in de Muijepolder 12.000,aankoop grond 5000,of in totaal 235.600,- De geraamde rijkssubsidie op dit bedrag is aan lonen f65.123,60, andere kosten f 113,484.bedrage in kosten duiker f6000 totaal f 184.607,50. Voor de gemeente blijft er dus rond f 51..000.over. De voorzitter vraagt de raad of men zich met het voorstel van b en w kan verenigen tot het beschikbaar stellen van dit crediet. Hij wijst er daarbij op, dat dit een zeer groot werk is met een behoorlijke subsidie van rijksweg. De heer Geluk vindt dat er toch nog een behoorlijke bedrag 2voor de gemeente overblijft, maar bij de heer Van Zetten valt dit hard mee. De heer Koopman vraagt zich af of het hierbij zal blijven. Er zullen toch meerdere voorzieningen moeten komen. Secretaris Benou vult op verzoek van de voorzitter aan, dat in bovenstaand bedrag alles is inbegrepen wat de aanleg van de vel den zelf betreft. Voor wat de verdere voor zieningen aangaat, zoals bouw kleedgele genheid enz. zou later worden bezien, of de gemeente dat financieel kan dragen. Van zelfsprekend blijkt wel het onderhoud voor de gemeente. De voorzitter zegt dat het sportterrein door verhuur ook weer geld zal opbrengen. Dhr. Koopman vindt het nochthans een zeer ruime opzet. De heer Van Zetten zegt dat het zijn goedkeuring heeft, vindt hij het in tegen stelling met dhr. Koopman nog wel jammer, dat er niet tegelijk een sintelbaan is ge projecteerd. Het kan zijn, dat men daaraan op dit o- genblik nog niet zo'n behoefte heeft, maar dat zit er voor de toekomst toch wel in. De voorzitter antwoordt het daarmee eens te zijn, maar op een van de velden is aanleg van een sintelbaan ook dan nog mogelijk. Dhr. Koopman blijft er bij, dat er voor de gemeente een groot bedrag overblijft. De voorzitter wijst er op, dat wanneer men een dergelijk complex voor f 50.000. krijgt het wel zeer gunstig afsteekt bij die gemeenten, die er geheel zelf voor moeten zorgen. Een heel wat beperkter aanleg kost dan nog heel wat meer voor die gemeenten. Bij stemming over het voorstel verklaart dhr. Koopman tegen te zijn. De overige leden steunen b en w in deze credietverlening. INDUSTRIEVESTIGING Het ander belangrijke agendapunt is het verzoek van de N.V. Kimmerer en Co te Rotterdam voor aankoop van 5000 m2 industrieterrein voor vestiging van een fabriek van bouwchemicaliën. Daarbij vraagt deze n.v. nog een optie van 7000 m2 op aangrenzend terrein. De voorzitter zegt dat burgemeester en wethouders en naar hij veronderstelt, ook de gehele raad, zeer gelukkig is met deze aan vrage. Er is niet veel meer in de weg om dit doorgang te doen vinden, zodat het re delijk is te veronderstellen, dat deze fabriek er inderdaad komt. Een verzoek om 5000 m2 met nog een optie van 7000 m2 is een grote oppervlakte. De heer Polderman: dan blijft er van het industrieterrein niet veel meer over? De voorzitter: het is dan vrijwel opge soupeerd en het zal nodig zijn nog dit jaar het andere gedeelte in orde te doen maken, omdat er nog meerdere aanvragen in bespre king zijn. Er gaat, na een wat langzaam be gin, nu toch wel schot in de vestigingen ko men. De heer Van Zetten tch het in dit verband zeer gewenst, dat de verbindingsweg van de haven er spoedig komt, waarmee de andere leden het eens zijn. Tegen bovengenoemde verkoop heeft geen der raadsleden bezwaar. Weth. Bazen attendeert er op, dat het mis schien gewenst is de raad op de hoogte te brengen van de andere aanvragen. Er is namelijk wel een duidelijk verschil tussen het bestaande en het nieuwe industrieterrein, waarop waarschijnlijk bij eventuele bouw heiwerk nodig is. Wanneer men dus hier een optie geeft van 7000 m2 dan blijft er op het eerste industrieterrein niets meer over De volgende aanvrage is dus aangewezen op het nieuwe gedeelte. De voorzitter zegt dat men toch alleen maar rekening kan houden met de officiële aanvra ge zoals die er hier ligt van de firma Timmerer en de andere leden denken er ook zo over. Weth. Bazen slecht, dat men het slechts als een waarschuwing moet zien, waarna wordt opgemerkt, dat bij een vol gende officiële aanvrage toch eerst aan de optie-houder wordt gevraagd of hij het op tie-gedeelte inderdaad wenst te kopen, an ders wordt die toegewezen aan de volgende aanvrager. Secretaris Benou adviseert op het nieuw aan te leggen gedeelte tot grond boringen over te gaan, waarmee allen zich kunnen verenigen. Een en ander wordt aan b en w overgelaten. Hierna doet de voorzitter mededeling van de aanbesteding zuiveringsinstallatie, waarbij de firma J. en M. Moerland Zn te Sint Annaland laagste inschrijver was voor f 142.500.zonder de installatie. BILJART VOOR DE SOOS Verder is de voorzitter gebleken, dat er voor de bejaardensocieteit goede belangstel ling in deze gemeente is. Men zou er echter dolgraag de beschikking hebben over een tafelbiljart. B en w stellen voor hiertoe f300 te voteren. De biljart blijft gemeente eigen dom. De heer Van Zetten gelooft dat de mensen die naar de soos gaan, er zeer mee ingenomen zullen zijn. Niemand ver klaart zich tegen beschikbaarstelling van dit bedrag. MOTIE WONINGWETWONINGEN Hoewel er geen officiële rondvraag is, krijgt de heer L. P. van etten op zijn ver zoek nog het woord. Mijnheer de voorzitter, aldus dit raadslid aangezien de heer Polderman als oudste raadslid uw neiuwjaarsrede beantwoordde, maar daarbij op geen enkel belangrijk facet is ingegaan, is onze fractie van oordeel, dat zij haar gevoelens ten aanzien van de loop der bevolking, die naar ons inziens een di rect gevolg is van de geringe woningtoewij zing aan onze gemeente in voorafgaande ja ren, kenbaar moet maken. De fractie heeft na ampele overwegingen gemeend dit het duidelijkst kenbaar te maken, door indiening van een motie. Een motie die ongeveer als volgt luidde: ,,De raad der gemeente te Sint Maartensdijk, gelet op het feit dat in de jaren 1955 tot en met 1958 geen woning wetwoningen aan deze gemeente zijn toege wezen: overwegende dat de schrikbarende loop der bevolking in 1961 een direct gevolg is van deze misdeling; dat daarbij de woon ruimte behalve kwantitatief ook kwalitatief ernstig te kort schiet, dit met betrekking tot de privaten in ongeveer 50% der be staande woningen, besluit het college van b en w in overweging te geven, Gedeputeer de Staten van Zeeland dit feit voor of op maandag 19 februari 1962 telegrafisch ter kennis te brengen. En gaat over tot de orde van de dag. De voorzitter merkt op, dat juist a.s. maandag het provinciaal bestuur advies krijgt van de betreffende commissie voor de woningtoedeling 1962. Is het dus wel de juiste tijd voor deze motie? z Weth. Bazen is van oordeel dat het daar om juist de meest geschikte tijd is. Dhr. Koopman kan geen waardering opbrengen voor hetgeen door bovengenoemde fractie naar voren wordt gebracht. Inderdaad is er door de heer Polderman niet over gesproken die zoals gebruikelijk volstond, met een wederkerige wens. Maar ik vraag me af, aldus dhr. Koopman, waarom de PvdA fractie dit telkens weer moet doen via een raadslid In het college behoren beide wet houders tot deze fractie. Zij kunnen daartoe dus het initiatief nemen en dat mag men ook van hen verwachten. Zij zullen ons daarvan ook zeker op de hoogte kunnen houden, op dat we er ons achter kunnen stellen. De manier als hier wordt gebruikt, evenals bij de moties tijdens de begrotingsbehandeling, is naar mijn mening te veel verpolitiekt. Het algemeen belang komt op de achter grond. De Partij brengt het in het midden. De voorzitter merkt op dat b en w des tijds ook hebben gedaan wat mogelijk was om een toewijzing te krijgen en in de vol gende jaren is ook meer gekregen dan ooit te voren. De heer Van Zetten: het is ook geen kri tiek op het dagelijks bestuur. De heer Koopman: zo zie ik het wel. De heer Geluk zegt ten aanzien hiervan in b en w het volste vertrouwen te hebben, zodat het door dhr. Van Zetten naar voren- gebrachte onderwerp hem overbodig lijfct. De voorzitter brengt de door de heer Van Zet ten en dhr. Kampman ondertekende motie DE REDACTIE LEGT U VOOR: DIJKWACHT PARAAT St. Maartensdijk verkocht groot deel van industrieterrein voor nieuwe vestiging Krediet voor sportveldencomplex Kieper Versluijs keerde strafschop Van der Hoeven St. Filipsland ziet geen heil meer in Centr. Dienst Poortvliet doet mee aan gemeenschappelijke reinigingsdienst Een nieuwsbrief van anderhalve pagina Het is gemakkelijker de mens in 't algemeen dan een mens in 't bijzonder te kennen. als hiervoor genoemd in stemming. Voor zijn beide wethouders en de twee onderte kenaars tegen stemmen de heren Geluk, Polderman en Koopmana Daarna sluiting. DE NIEUWSBRIEF In deze maand met de beroemde zeven schone dagen, met er tussendoor mogelijk nog wat hagel- en sneeuwbuitjes, maar met een toch al lonkend voorjaar, met lammeren in de weide en een topvergadertijd, komt de tweede nieuwsbrief, een zeer uitgebreide zelfs, de aandacht vragen. Wanneer na enkele vorige artikelen in de eerste nieuwsbrief van 1962 ook ditmaal weer de veehouderij op de voorgrond staat in een eerste artikel van de rijksveeteelt consulent ir W. L. Harmsen, weten we dat het een onderwerp is, dat geen algemene aandacht zal vragen. Niet veehouders von den het vorig maal zelfs wat te veel van het goede maar tenslotte krijg ieder wel een beurt in de nieuwsbrieven. En de vee verbetering is momenteel in onze streek dus danig in de running dat ret gewenst is het ook levendig te houden. Ood de deskundige ir Harmsen getuigt er van in dit artikel, dat de kwaliteitsverbetering van het rundvee op Tholen een beslissende periode beleeft. In het artikel wordt bizondere aandacht gevraagd voor de fokvee-aankopen. Daar bij wordt reeël gesteld, hetgeen niet heeft voldaan. Voor de veehouderij is het een belang-wekkend artikel geworden. Na de eerdere aankondigingen wordt in deze nieuwsbrief nog eens uitvoerig mede deling gedaan van de komende veiligheids dag op Tholen, waarbij door een vertegen woordiger van de Arbeidsinspectie te Goes en de Rijkspolitie te Tholen een onderwerp wordt behandeld. Het is voorbarig te menen, dat reeds nu een aanmerkelijke verlichting is gekomen in de eisen voor tuinbouw en fruitteelt. Het Produktschap voor Groenten en Fruit ves tigt in een overzicht nog eens de aandacht op hetgeen onder bepaalde voorwaarden' of met de vereiste erkenningen wel mogelijk is. Bij iedere onderneming moet er ergens een basis te vinden zijn, van waaruit verder kan worden uitgebouwd. Zou dit bij de agrariër mogelijk de groenbemesting zijn? Een funda ment waaraan vaak te weinig aandacht wordt besteed, vooral ook vanwege de che mische mogelijkheden in deze tijd. De assis tent RLVD J. Kodde benadrukt de belang rijkheid van de organische meststof nog eens in deze nieuwsbrief. Er komt weer een korte praktische cursus Vee-beoordeling, terwijl dit seizoen weer een zaaiwedstrijd zal worden georganiseerd, zo dat het artikel „Geen goed gewas zonder goed zaaizaad" mede op zijn plaats is. REGELING POSTDIENST WOENSDAG 28 FEBRUARI a.s. (BIDDAG) In Tholen wordt het kantoor voor de postdienst gesloten om 12 uur. Telegraaf en telefoon (voor celgesprek- ken) normaal; afhalen busrecht evenzo. De tweede bestelling wordt niet uitge voerd, terwijl kwitanties niet worden aan geboden. Kosteloos afhalen van correspondentie van 17- 17.30 uur. Eenzelfde regeling geldt ook voor de hulp kantoren Sint Annaland, St. Maartensdijk, Oud Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse met dien verstande, dat op deze kantoren het afhalen van correspondentie is gesteld op 17.30 - 18 uur. In Stavenisse wordt niet beperkt omdat de biddag door de verschillende kerken aldaar niet gelijktijdig wordt gevierd. Lang gewacht en toch gekregen. Het is voor de kerngemeente St. Maartensdijk van toepassing, die met lede ogen aanzag, dat andere kerngemeenten volop in de running zaten wat industrie vestiging betrof, terwijl het in de Smalstad alles voetje voor voetje ging. Ook in dit opzicht is geduld een schone zaak en bovendien is er nog altijd die periode van hoogconjunctuur met een daarmee samenhangende spanning op de arbeidsmarkt. Daarom is het ook nog geen hopeloze zaak geweest. Er komt nu zelfs schot in. Na Priem, Muller, Elvi en het binnenkort te verwachten constructie bedrijf van de gebrs. Van Lammeren uit Halsteren, deed St. Maar tensdijk vooral in deze week een goede zet door eerstens 5000 m2 industrieterrein te verkopen en daarbij nog een optie van 7000 m2 te verlenen. Dat hakt er in. Zó zelfs dat het eerste industrieterrein als afgewerkt mag worden beschouwd. Bovendien zijn er nog meerdere gegadigden waarom een nieuw industrieterrein dan ook in gereedheid gebracht dient te worden. De jongste aanvrage is van een Rotterdamse maatschappij, die bouwchemicaliën gaat fabriceren, wat een eerste vestiging van een dergelijke fabriek in Nederland betekent. AAN HET BEGIN Hoewel de plannen serieus zijn, staat de N. V. Kimmerer en Co, gevestigd aan de Heemraadsingel te Rotterdam nog aan het begin van haar opzet om zich in Sint Maar tensdijk te vestigen. De administratieve mo lens malen niet zo vlug en de firma is uit eindelijk toch ook geporteerd voor de aan vestiging in een kerngemeente verbonden faciliteiten. De toezegging moet zijn beslag nog krijgen. Overigens heeft deze Rotter damse handelsmaatschappij niet in de eerste plaats daarom het oog op de Smalstad laten vallen, maar vooral om het goede uitgangs punt voor Benelux-afzet. Deze maatschappij heeft licentie van de grootste fabriek van bouwchemicaliën in Europa, de „Murexin" in Wenen. De bouw chemicaliën of toevoegingsmiddelen worden in het buitenland al veelvuldig gebruikt. Eén zo'n produkt van de 121 die deze nieuwe fabriek zal gaan produceren is bijvoorbeeld een mengsel voor. mortel of beton, waarbij onderbreking van het werk geen technische onjuistheden oplevert. In Amerika en Duits land worden deze bouwchemicaliën al veel gebruikt. De vestiging te Sint Maartensdijk wordt een middelgroot bedrijf, dat met een ge schoolde kern voornamelijk ongeschoolde arbeidskrachten van het eiland Tholen zal werven. Die kern kreeg reeds een opleiding te Wenen. De directie was van mening, dat de voorbereidingen nog wel een jaar kunnen duren, alvorens men in Sint Maartensdijk draait. Hopenlijk zijn de strubbelingen niet te groot om dit streven inderdaad te ver wezenlijken. De streek zal met een vestiging als deze gebaat zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1