WEEKBLAD VOOR HET EILANO THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws BIJSTAND (UW zorg - HUN zorg) WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Waar blijft het huishoudpotje? Hulp aan Hongarije. AKTIE BIJSTAND 4 Gemeentebestuur van Stavenisse kreeg brief van minister Haven toch afsluiten. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 18e jaargang No. 14 15 februari 1962 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 2.70 per halfjaarfc franko p.p. 3.30 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot DINSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Iedere huismoeder weet tamelijk nauw keurig wat zij wekelijks uitgeeft. Het is echter minder gemakkelijk precies vast te stellen, hoe het totale inkomen in de loop van een jaar wordt besteed. Alleen door dagelijks op te schrijven, wat er wordt uitgegeven, komen wij dit aan de weet. Maar wie houdt dit een jaar vol? Toch zijn er wel mensen die dit doen, maar dan op verzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Die organiseert namelijk van tijd tot tijd een budgetonder zoek. Niet bij alle gezinnen in ons land, want dat zou te koctbaar zijn, maar bij voorbeeld in een 200 gezinnen. En dan bij een gemiddeld gezin van 4 personen. Daar was het gemiddelde brutoloon f5135.—, maar door kindertoeslag, gratificatie, neven inkomsten, rente van spaargelden enz. steeg het gemiddelde inkomen tot f 6205.per jaar. De eerste interessante uitkomst was de vergelijking met 5 jaar daarvoor, toen het gemiddelde inkomen van 250 gezinnen op f 4974. lag. En de uitgaven waren respectievelijk f6157.en f 4881.Het verschil mogen we dan als spaargeld zien. Er blijkt dus uit, dat dank zij het hogere inkomen de uitgaven in vijf jaar ongeveer 25% zijn gestegen. Dat betekende niet, dat alle gezinsuitgaven in gelijke mate naar boven gingen. Voor voeding gaf men in 1955 gemiddeld 34.2% en 5 jaar later 31.6 Er werd in 1960 minder geld uitgegeven voor brood, koek, oliën en vetten dan vijf jaar daarvoor. Een verandering in de eet gewoonten. Daarentegen waren de omzet ten „gunstiger" in alcoholvrije dranken, vruchtensappen en alcoholische dranken. Het gezin gaf daaraan gemiddeld f 59.per jaar uit tegen f 36.vijf jaar geleden, overigens nog geen 1% van het inokmen. Sterker stegen de uitgaven voor vlees en vleeswaren, nl. van 5.1 op 5.4%. Dan de uitgaven voor de woning. Zij daalden van 21.8% tot 20.1% vorig jaar. De huur vergde 7.1% van de totale uitga ven. Ook voor kleding liep het percentage terug van 11.5% in 1955 tot 9.3% in 1960. Maar er waren ook stijgingen, vooral voor de medische verzorging, reinigingsartikelen, lichamelijke verzorging. Bij elkaar 6.5% van de totale uitgaven. Voor ontwikkeling kwam men tot eenzelfde bedrag, nl. f 1.10 maar voor ontspanning steeg het percentage van 6.9 tot 8.4 met name door vakantie, uit stapjes, televisie, bromfietsen, auto's, enz. Het valt rondom ons inderdaad te onderken nen. Een belangrijke slokop waren tevens de sociale verplichtingen. De uitgaven daarvoor stegen van 13.6% tot maar liefst 19.1% waarin de hogere belastingen de voornaam ste rol spelen. De uitgaven voor kerk en liefdadigheid bleven in geld gelijk, nl gemid deld f 53.per gezin. Wel geen mooie ver gelijking dus ook beneden de 1% zoals voor de dranken. Het is toch wel interessant deze cijfers even te noemen en te toetsen. Het zou kunnen zijn, dat de gedachte aan ellende bij het Hongaarse volk, nu het al weer enkele jaren geleden is, dat men daarmee sterk werd geconfronteerd door de bloedige opstand, geheel is vervaagd. Maar even teruggrijpend in de herinnering zal men bij ondervinding weten, dat het bezet zijn en onderdrukt worden altijd veel ellende meebrengt. Zeker wanneer er daarbij nog grote armoede heerst. En dat is nog altijd zo in het zo zeer beproefde Hongarije. Het is daarom goed, dat de Ger. gemeenten op Tholen het initiatief hebben genomen te trachten die nood waar mogelijk is wat te lenigen door aan de inwoners van onze streek te vragen van onze overvloed wat af te staan in de vorm van kleding en schoei sel. In een oproep elders in dit nummer wordt dat verzoek onder de aandacht ge bracht. En dat verzoek wil niet beperkt blijven tot de leden van deze kerkelijke ge meente, maar mag voor allen gelden. Moge lijk wilt u er ook iets aan doen. De adres sen van inlevering staan in de advertentie aangegeven. Ook in dit verband mag gelden: doe wel en zie niet om. Zaterdag 17 februari vangt door het gehele land een nationale aktie aan voor ALLE gezindten, die ten doel heeft bijstand te verlenen aan GEZINSZORG GE BREKKIGENZORG JEUGDZORG en WIJK- en BUURTWERK. De aktie is ge naamd BIJSTAND-4. Loten in 5 verschil lende afbeeldingen zullen a f 1.per stuk verkrijgbaar zijn. Aan deze loterij-aktie (moderne contro- Jeugdzorg Gezinszorg Wijk- en Buurtwerk Gsbrekkigenzorg leerbare collecte) zijn f 225.000.prijzen verbonden, waaronder weer 5 woonhuizen van f 25.000. per stuk. Wanneer men 10 loten koopt om deze te verkopen aan familie, vrienden, relaties en bekenden dan ontvangt men een gratis waardecoupon bij de loten. Aan deze waar- decoupons zijn totaal f 20.000.gratis prij zen verbonden. Men kan ook loten bestellen door middel van de giro. Het gironummer luidt: 5(vijf) ten name van BIJSTAND-ROTTERDAM Gironummer VIJF. Wanneer men per giro 10 loten bestelt, dan wordt bij die 10 loten de SUB-medewerkerscoupon gevoegd. Mocht u de loterijvorm niet ambiëren? Het Koningin Julianafonds heefft voor giften een speciaal gironummer en dat luidt: 433 ten name van genoemd Fonds. Met regelmaat worden wij door week-, dag- en maandbladen, door middel van de radio en niet te vergeten televisie geconfron teerd met de noden die hiervoor zijn ge noemd. Wij nemen ons dan voor bijstand te verlenen, maar meestentijds ontbreekt ons de juiste weg voor die hulpverlening. De Bijstand-4 aktie in de vorm van een controleerbare collecte biedt thans aan alle Nederlandse mannen en vrouwen de moge lijkheid tot hulpverlening. Het is niet voor het eerst dat het gemeen- tebestuur van Stavenisse er bij de minister van verkeer en waterstaat op heeft aange- drongen 'n definitieve beslissing te nemen ten j aanzien van de havensluiting, waarbij werd gesuggereerd van hoeveel belang het zou zijn, wanneer dze zwakke plaats werd be veiligd middels een keersluis en alzo de ha ven voor Stavenisse behouden bleef. Dezer dagen kwam een antwoord, dat ge zien mag worden'als een definitieve afwij zing op het verlangen van Stavenisse De afsluiting van de haven door middel van een dam komt in dat schrijven wel zo- 13 m* danig naar voren, dat het moeilijk mis te ver staan is. In dat schrijven heeft de minister namelijk gesteld, dat hij het niet eens is met de visie van het gemeentebestuur, dat het de dijken langs het havenkanaal wil versterken en middels een sluis de haven wil behouden. Het is overbekend, dat deze kwestie reeds slepende is sinds 1953 en dat zowel door de zijde van het gemeentebestuur, als van de plaatselijke middenstand en de KNMB bezwaren tegen de voorgenomen af sluiting zijn ingediend. Het blijft voor Stavenisse een trage en trieste nasleep van het gebeuren 1953. WEEKENDDIENST ARTSEN Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer Tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 18 tot en met 24 februari zondag 3.16 15.37 maandag 3.58 16.17 dinsdag 4.34 17.00 woensdag 5.06 17.31 donderdag 5.41 18.05 vrijdag 6.14 18.35 zaterdag 6.43 19.05 1,9 februari Volle Maan te 18.01 uur NAAR MEER RENTABILITEIT VAN HET KLEINBEDRIF De gladiolen vereniging Tholen hield op dinsdag 6 februari bij de heer van Boven te Tholen een vergadering waarbij "de heer ir. L\ Vellekoop sprak over economische aspecten rond de gladiolenteelt en de heer A. Spruit over: Welke aspecten biedt de bloem bollenteelt en naar meer rentabiliteit van de teelt. Beide heren van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst werden ingeleid door de voorzitter de heer J. M. van Dijke. Door de grote stijging der lonen is de U3BUU31S3AUI 3J3JOJB U3UI J30UI U3JBI 3)S;BB{ doen. Naar gelang de grote van het bedrijf zijn hierop verschillende mogelijkheden aldus ir Vellekoop. Ook de ondernemer is van groot belang. Hij moet uitmaken welke gewassen hij ver bouwt, hoeveel daarvan en welke methoden hij toepast. Deze 3 factoren zijn beslissend voor een goede bedrijfsvoering. Wanneer een bedrijf van 10 ha volgens spreker ge bruikt wordt als zuiver akkerbouw is hier voor y2 mankracht nodig. Zien we deze zelfde bedrijfsgrootte in de extensieve groenteteelt dan zijn 5 mankrachten nodig en bloembollenteelt 16 mankrachten. Heeft men een goed inzicht in de bedrijfsvoering dan kan hierdoor het inkomen stijgen. Hierna kwam de heer Spruit aan het woord. Momenteel heeft de arbeider veel welvaart. Deelt het kleine agrarische bedrijf hier ook in mee? Wij beschikken in Z.W.Nederland over goede klimatologische omstandigheden. Men praat veel over mogelijkheden maar buit ze nog niet uit. Aan de vakkennis, die nu een maal is vereist, kan worden voldaan door verschillende vakscholen te bezoeken. Verder werd aandacht geschonken aan de Gladiolenteelt en dhr. Spruit zei dan ook dat de helft van het areaal met gladio len hier in het Zuid-Westen ligt. Misschien zien we in de naaste toekomst ook hier op het kleine bedrijf de tulpen in het bouwplan verschijnen. Na nog talrijke vragen, die door beide heren werden beantwoord, sloot de voorzit ter de vergadering. BEJAARDENCENTRUM. Voor a.s. week is het verenigingsgebouw niet woensdag, maar dinsdag ter beschikking voor het bejaardencentrum. BURGEMEESTER J. VAN DEN BOS SPRAK VOOR A.R.KIES VERENIGING Maandagavond jl. kwam de Anti Revo lutionaire kiesvereniging te Tholen in leden vergadering bijeen. Voorzitter W. Lind- hout vond het bizonder prettig, da hierbij ook de jeugdvereniging met leider Van Kempen aanwezig was en richtte zich met een bizonder welkomstwoord tot de spreker van de avond, burgemeester J. van den Bos van Sint Annaland. Laatstgenoemde sprak over „algemene aspecten van de provinciale politiek". De heer van den Bos gaf daarbij een uiteenzetting van de taak der provinciale staten in deze tijd en welke bemoeiingen zij o.a. heeft met de verkeersproblemen, in dustrievestiging, het scheppen van een beter leefklimaat, zoals dat heet. De nadruk werd door spreker gelegd op de werkgelegenheid en 't verkeersprobleem. Na de pauze werden heel wat vragen op de heer van den Bos afgevuurd, die zonodig uitvoerig werden beantwoord. Zelfs in de tweede ronde kwamen nogal wat vragen los, waardoor het een geanimeerde vergade ring werd die omstreeks half elf door bur gemeester van den Bos met dankgebed werd gesloten. Ook enige dames woonden deze vergadering bij. BURGERLIJKE STAND Geboren: 4 febr. Laurens Jan zoon van Jan Tichem en Sara Wilhelmina Zachariasse Overleden: 9 febr. Izabella Bartelina Hage oud 82 jaar echtgenote van Willem Adrianus Dor- maar. VERKIEZINGEN Zitting van het hoofdstembureau. De voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland in de kies kring IV Tholen, brengt ingevolge artikel H 4, lid 2, der kieswet, ter openbare kennis, dat dit bureau op 17 februari 1.962 te 9.30 uur, in het gemeentehuis in een voor de kie zers toegankelijke zitting zal beslissen over de geldigheid der voor de op 28 maart 1962 te houden stemming ingeleverde candidaten- lijsten en over het handhaven van de daar op voorkomende candidaten. Tholen 14 februari 1962. De voorzitter voornoemd Mr. A. J. van der Hoeven VERKIEZINGEN Ter inzage candidatenlijsten De voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland in de kies kring IV Tholen, brengt ter openbare ken nis, dat ingevolge artikel H 3 der kieswet op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd de op 13 febru ari ingeleverde en door het hoofdstembureau onderzochte lijsten van candidaten. Tholen 13 februari 1962 De voorzitter voornoemd Mr. A. J. van der Hoeven DE REDACTIE LEGT U VOOR De jongste prinses jarig Hoe het geld besteed wordt Minister van Waterstaat houdt het op afsluiting haven Stavenisse Hoe de landbouwgeus de oesterschelp veroverde Hulp aan Hongarije Een speeltuindag in een Dorpshuis Intensieve teelten ]an Overeenkam en mevrouw conjunctuur Een depressie voor Smerdiek Wie alleen voor zichzelf leeft, leeft voor niemand. Zondag 18 februari a.s. wordt h.k.h. prin ses Marijke vijftien jaar. Voor velen van ons, die zich de dag van haar geboorte nog herinneren, op die besneeuwde winterse dag in 1947, lijkt dit nog maar kortgeleden en toch is onze jongste prinses alweer vijftien jaar en daarmee een echte jonge dame geworden. De benjamin van de koninklijke familie heeft in ons aller harten een bizonder plaatsje zols dat veelal met de jongste het geval is. In vergelijking tot haar zusters treedt prinses Marijke slechts weinig naar buiten op, doch dit neemt niet weg, dat zij zeer ge liefd is bij het Nederlandse volk, dat daarom de maandag na haar verjaardag, als het feest officieel gevierd wordt, spontaan vlag en wimpel zal uitsteken. Wij wensen onze jongste prinses nog vele jaren van geluk en voorspoed temidden van ons allen. BEGRAFENIS C. H. C. DE WIIT Onder grote belangstelling vond zaterdag jl. de begrafenis plaats van dhr. C. H. C. de Wit, die vorige week dinsdag te Ber gen op Zoom op 71-jarige leeftijd is over leden. Dhr. de Wit was een bekende figuur in landbouwkringen. Hij was voorzitter van de Coöp. Weegbrugver. betrokken bij het bestuur van de Boerenleenbank en sinds plm. 30 jaar bestuurslid van „Oud Vosse- meer s Muziekver." Het gehele bestuur van de muziekver, was bij de begrafenis aanwezig en alle muzikanten bewezen de overledene de laat ste eer. De donkere uniformen gaven de plechtigheid een bepaald cachet. Bij de R.K.kerk vormden de muzikanten een erehaag. Vele kransen dekten de baar, w.o. van Boerenleenbank, Muziek en Weeg brugvereniging. Aan het graf werden geen toespraken ge houden. BELANGRIJKE CREDIET-AANVRAGE OP RAADSVERGADERING Vrijdagavond komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen met een vrij belangrijke agenda als uitgangspunt. Behan deld zal worden een subsidieverzoek van de Asthma Stichting. Opnieuw zal de grens wijziging met de gemeente Tholen ter sprake komen, mede als gevolg van de gevoelens hieromtrent van de thoolse raad. Gevraagd is om een stukje grond voor woningbouw, terwijl de jaarlijkse subsidie voor de muziek vereniging eveneens op deze vergadering aan de orde komt. Verder zijn er voorstellen met betrekking tot enkele belangrijke crediet- aanvragen. Eerstens voor de riolering van de Veerstraat en Kalisbuurt, vervolgens voor stichting van een bemalingsinstallatie, c.q. gebouwtje voor de riolering. In de der de plaats een credietaanvrage van b en w voor verbetering van het wegdek Veerstraat en tenslotte nog een aanvrage om geld be schikbaar te stellen voor het doen maken van een plan voor aanleg van de verbin dingsstraat tussen de Rooseveltstraat en de Kalisbuurt. Minder tijd zal verkiezing vergen van een lid van het Wezen armbestuur, daar de heer P. W. A. Mees wel aftredend is, maar zich herkiesbaar stelde. Tenslotte zal er nog een voorstel ter tafel komen om uit de Centrale Dienst Noord Zeeland te treden, hetgeen ongetwijfeld ook tot enige discussie aanleiding zal geven. Bij elkaar dus wel een interessante agenda. Een nadere toelichting op deze voorstellen, de daar rond gevoerde discussie en van de genomen besluiten hopen we u in het volgend nummer verslag te geven. HET RENDIERVOLK UIT HET NOORDEN Het kan nog tien of twintig, misschien nog een volle generatie duren, maar het Rendiervolk uit het Noorden, de Laplandse nomaden zijn gedoemd onder te gaan in de beschaving van het westen. Dit was de conclusie van drs J. van Dijck uit Ant werpen, die vorige week in het Dorpshuis een lezing met dia s hield als een vervolg op zijn vorig jaar gehouden lezing over „Lapland, het land van de Middernachtzon". Werd vorige maal meer de prachtige natuur en fantastische kleuren naar voren gebracht ditmaal ging het vooral om de daar wo nende mensen en de rendieren. Er was goede belangstelling voor deze avond, in elk geval heel wat meer dan vorige keer en als we dit als een voor beeld mogen stellen zit er groei in de animo voor culturele avonden als deze. Ze werd mogelijk maakt door de finan ciële medewerking van de plaatselijke Boe renleenbank en Veilingvereniging en dege nen, die aanwezig waren zullen dankbaar zijn dat zulks mogelijk is geworden door die medewerking en vanwege het initiatief van de Dorpsgemeenschap. Bij verhindering van de dhr. C. J. C. Boot sprak de vice-voor- zitter de heer L. Heijboer het welkomst- en slotwoord. Ook hij vond het pretting dat drs van Dijck nu voor een aanmerkelijk groter groep zijn lezing kon houden. Na een introductie werden een aantal prachtige kleurendia's vertoond, waarbij drs van Dijck - na z'n twaalfjarige Laplandbezoek - des kundige en uitvoerige toelichting kon geven. Dat hij tot bovenstaande conclusie moest komen is bizonder jammer, omdat door de indringende beschaving opnieuw een natuur volk ten onder dreigt te gaan of te worden opgeslokt in de moderne ontwikkeling van A - Het was ditmaal iets anders dan een lint doorknippen, een sleutel op een kussen of andere gebruikelijke methoden bij opening van een school. „De Oesterschelp de thoolse landbouwhuishoudschool werd vrijdag j.l. op meer spectaculaire manier geopend. Het begin daarvan ziet men op deze foto, waar ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, algemeen voorzitter der ZLM als trekkerchauffeur de eerste versperring gaat opruimen. Vóór de trekker werd ingeschakeld begroet ir Geuze op joviale wijze de talrijke belang stellenden en genodigden. Voor verslag zie tweede blad.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1