EENDRACHTBODE Piet van Tilburg SIMCA Vijftig jaar „Puttershoek" kou gevat? Sporthoekje Sanapirin aaa (Uien)transportband terugdraaien is niet doelmatig* Veilingconcentratie was 'n te groot woord* 18c JAARGANG No, 13 8 FEBRUARI 1962 TWEEDE BLAD Raadsverslag Oud-Vossemeer, Volkstuintjes ten offer aan „Haqu"-uit~ breiding - Geen woningtoewijzing is al te gortig - Benoeming hoofd oXschooL ZX.M.vergadering te Sint Annaland. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN garage A. Vos f 5.495.- modes Een dezer dagen zal de suikerfabriek Puttershoek" 50 jaar bestaan. blust snel opkomende griep ^★BABYDERM DE GROTE DRIE VAM DEVOORRAMG I Woensdagmiddag! kwam de raad van Oud-Vossemeer voltallig in spoedeisende vergadering bijeen onder leiding van bur gemeester Mr. J. J. Versluijs. Dat de ver gadering spoedeisend was vond zijn oor zaak in het verlangen nog in de maand januari een hoofdonderwijzer aan de open bare lag. school te benoemen, in de plaats van dhr J. v. d. Tak, die op 1 mei te Oud- Beijerland benoemd is. Het nieuwe hoofd zou dan nog tijdig uit zijn huidige functie ontslag kunnen vragen. De opzegtermijn voor onderwijzers is 3 maanden. De voorzitter zegt dat een eerste adver tentie slechts 1 geschikte candidaat ople verde, die evenwel de voorkeur gaf aan een benoeming elders. Het idee om een nieuwe advertentie te voorzien van een tekening van de ambtswoning, leidde tot meer succes. In totaal zijn 9 sollicitaties ingekomen, waaruit een voordracht van 3 werd samengesteld in overeenstemming met het gevoelen van B. en Ws, Inspekteur en dhr v. d. Tak. Dinsdag gaven alle heren alhier proefles. Ze komen in de vol gende rangorde op de voordracht: 1 J. D. Vroege, schoolhoofd te Bargercompascuum (bij Emmen in Drente), 2 P. v. d. Kooij, Barendrecht en 3) J. A. v. d. Does te Veenepdaal. De wethouders verstrekken over de proeflessen enkele vertrouwelijke inlichtingen. Weth. v. Driel zegt het be langrijk te vinden dat de eerste op de voor dracht meelevend lid der N. H. Kerk is en bereid de lessen met gebed aan te vangen, de anderen waren daartoe niet bereid. Dhr. Mees zou het nieuwe hoofd graag ver plichten een bepaald aantal jaren te blijven. Ook de andere leden achten de vele muta ties bij het onderwijzend personeel onge wenst. Dhr Istha gebruikt de uitdrukking „eendagsvliegen" Er id evenwel geen andere binding mogelijk, dan die via het verplaatsingskostenbesluit. V erhuizingskos- ten binnen de 2 jaar wordt niet vergoed. Ter beantwoording van de vraag van dhr L. Istha waarom dhr N. v. d. Houten niet op de voordracht voorkomt, gaat men in besloten zitting, waarna de voordracht in steming wordt gegeven. Dhr. J. D. Vroege krijgt 6 stemmen en dhr P. v. d. Kooij 1, zodat eerstgenoemde is benoemd. Dhr Vroege is 29 jaar oud, gehuwd, zonder kinderen. VOLKSTUINCOMPLEX VALT TEN KOSTE AAN „HAQU" UITBREIDING De voorzitter stelt daarna een tewede agendapunt aan de orde, nl. grondverkoop ten beh'oeve Van de; d^epvrieS-pluimvee- slagerij „Haqu" aan de Molenweg, alhier, Men wil de slachtcapaciteit van kippen verdubbelen, een slachterij en rokerij stich ten, de mesterij van varkens en kippen uitbreiden, enz. Na uitvoering van het uit breidingsplan kan aan 100 mensen werk geboden worden. De bedrijfsgebouwen, worden vergroot en minstens 2 woningen zullen op het bedrijfsterrein gebouwd moeten worden. Voor de uitbreiding is het gehele volks tuincomplex aan de Molenweg nodig en wel licht nog een gedeelte bouwgrond van de Wezen Armen. De gemeente heeft reeds een gedeelte van het terrein in erfpacht uit gegeven. Aan de uitbreiding zullen 13 tuin tjes ten offer vallen. De burgemeester zegt dat voorlopig overeenstemming is bereikt over de prijs van 3. per m2. Het ge hele terrein is 4451 m2 groot. Dhr Istha vindt de prijs niet hoog om dat de gemeente de grond lang geleden kocht om er huizen te bouwen. Ze moet de bouw grondprijs halen. De voortzitter meent daarentegen dat het terrein in de tijd van de le wereldoorlog werd gekocht voor de bouw van een tramstationnetje. Het trammetje is verdwenen en bracht het ook vroeger nooit verder dan Tholen. Dhr van Driel zegt dat een gedeelte als bouwgrond is verkocht. Zijn eigen woning werd op dat gedeelte gebouwd. Dhr Istha meent dat men over de Wezen- Armen grond nooit spoedig kan beschikken omdat het pachtcontract eerst over enkele jaren afgelopen is, en vraagt of de 2 wonin gen met of zonder premie gebouwd zullen worden. De voorzitter mèent van zonder. Zeker is wel dat het bedrijf voor de huis vesting van haar arbeiders nog tenminste 10 woningwetwoningen nodig heeft. Dhr van Driel zegt schertsend dat het nu wel dra met de schuur van collega Droogers gedaan zal zijn. Er is maar bouwgrond voor 2 woningen beschikbaar. Daarna zal de ver bindingsstraat Kalisbuurt-Raadhuisstraat uit gevoerd moeten worden. gevormd, van ZLM zijde, welke de gedach te aan veilingconcentratie eens nader onder de loep zou nemen Die gedachte is overigens niet zo vreemd, wanneer men denkt aan de tweede EEG phase, aan de noodzaak van grotere eenheden en zo meer. Maar tijdens een gecombineerde bespreking van deze com missie en de veilingbesturen kwam men toch tot de slotsom, dat het woord „concentratie" ietwat voorbarig is genoemd. Voorbarig om te stellen, „dat de gaan concentreren op vei- lingsgebied." Het nog te verschijnen rapport over deze besprekingen zal duidelijk maken, dat het veilingwezen, zoals dat momenteel werkt, nog tot aller tevredenheid reilt en zeilt, zij het dat wel enkele klenigheden kun nen worden verbeterd, met name dan wat meer samenwerking in de top. In afwachting De voorzitter acht de uitbreiding een mooie oplossing voor de werkgelegenheid. Weth. Aarnoudse wil daarom zo veel moge lijk medewerken. Dhr Istha betreurt het dat tot nog toe veelal jeugdig personeel gevraagd wordt. De voorzitter verwacht dat na de uitbrei ding meer vaklui-slagers, e. d. nodig zullen zijn. Hij denkt dat de bouw nog deze zomer zijn beslag zal krijgen. Het zou treurig zijn indien voor deze uitbreiding geen Rijks goedkeuring werd verkregen. Men heeft altijd gezegd dat het eiland Tholen zelf met initiatieven voor industrialisatie moet komen. Welnu dat initiatief is er. Verwacht mag worden dat nu ook volle medewerking bij de stichting van bedrijfsruimte en wonin gen wordt verkregen. De gemeente heeft de huurders er van op de hoogte gesteld dat de grond waarschijnlijk in andere handen overgaat. Het is aan Quist- den Haan om uit te maken of de grond tot het najaar verhuurd kan blijven. Nadat de voorzitter dhr Droogers er van heeft verzekerd dat van gemeentewege alles zal worden gedaan om rijksgoedkeuringen en extra toewijzing van woningwet-woningen uit de z.g. industriepot te krijgen, wordt tot de grondkoop besloten. Dhr Istha merkt nog op het te betreuren dat niet het gehele Eiland als kern is aan gewezen. Volgens de voorzitter komt in een volgende vergadering het voorstel aan de orde adhaesie te betuigen bij een daartoe strekkend verzoek van de gemeente St- Annaland. AL TE GORTIG De woningnood besprekend, zegt dhr Droogers dat er betrekkelijk veel tijdelijk leegstaande woonruimte is. Hij noemt als voorbeeld huize Roosevelt. Kan een gedeelte daarvan nu niet worden toegewezen aan b.v. A. v. d. Houten, wiens woning nodig is voor de vestiging van iemand anders? De voor zitter antwoordt dat 't gemeentebestuur de huiseigenaren in de regel enige tijd laat om de bestemming van de leegstaande woning zelf te regelen. Met huize Roosevelt zit dat niet zo gemakkelijk. Dhr Istha zegt dat de gemeente met het geval van dhr A. v. d. Houten niets te ma ken heeft. Degene, die dat huis betrekken wil komt van buiten de gemeente, eigen inwoners behoren vóór te gaan. Dhr Droogers is het daarmee niet eens. De belangen van de mensen, die van woon plaats willen of moeten veranderen, dienen ook behartigd te worden. Wethouder van Driel wijst op het belang van verhoging van het inwoneraantal bij vestiging van buiten. Ook dhr Mees is het met dhr Istha oneens. Het gaat hier in feite om de vestiging van een vakman, zonder wiens kennis een pas geplante boomgaard niet renderen zal. De voorzitter zegt dat van de monteurs en chauffeurs hetzelfde geldt. Dhr Mees noemt het bespottelijk dat b.v. het expeditiebedrijf van van Poortvliet grote moeilijkheden heeft omdat een vakbekwame monteur alleen van buiten aangetrokken kan worden. En hier is geen woonruimte voorhanden. Het is toch te gortig dat Oud-Vossemeer voor 1961 geen enkele woning kreeg toegewezen. De voorzitter adviseert de besprekingen te staken tot de rondvraag op een binnen kort te houden volgende vergadering, en sluit de bijeenkomst. De uientransportband zoekt z'n weg naar boven. Het zou niet efficiënt zijn, dit apparaat terug te laten lopen. Wanneer deze vergelijking niet al te mank gaat, mag men het als een voorbeeld zien van de mechanisatie bij de uien. De klein-be- drijven hebben nog al wat bezwaren tegen de mechanisatie bij dit produkt, vooral dan voor wat het afstaarten betreft. Maar ook op dit gebied is het onmogelijk de klok in dit geval de transportband - terug te gaan draaien. De mechanisatie is er.. Met name voor wat de onkruidbestrijding en het oogsten betreft. En met een meer geperfectioneerde afstaarter in het verschiet. Daarom het maar liever zoeken in rassenverbetering, aangepast aan de bij me chanisatie te stellen eisen, dan vergeefs pogen het handwerk betaald te krijgen. Het is nu eenmaal niet anders. Deze conclusie lag voor de hand na de causerie door de heer L. J. Koert uit Middelharnis voor de leden van de ZLM afdeling te Sint Annaland, maandag avond in hotel Havenzicht'' gehouden. En daarbij was ook nieuws, dat de veilingconcentratie een te groot woord is geweest. Voorlopig van de baan. Hoogstens een tendenz tot meerdere samenwerking in de top. Maar overigens is het veilingwezen op Tholen nóg up to date. CONCENTRATIE WAT lings-ZLM-voorzitter de heer J. C. Kooij- VOORBARIG WOORD man, die in zijn openingswoord voor de ZLM vergadering bijgewoond door een De bovengenoemde tweede conclusie viel vijftig leden even de veilingconcentratie op te maken uit de woorden van de afde- aantipte. Bekend is, dat een commissie was van genoemd rapport kon dhr. Kooijman er thans niet meer aan toevoegen. Het bleek echter voor velen reeds een grote geruststel ling te zijn. De heer Kooijman had tevoren een bizonder welkom toegeroepen tot de sprekers van deze avond, de heren J. L. Koert uit Middelharnis en J. Markusse uit Goes. Voorts tot de assistent van eerstge noemde en de aanwezige ambtenaren van de voorlichtingsdiensten. De kringvoorzitter, de heer P. W. C. van Westen en de directeur van de land- en tuinbouwschool, de heer A. C. van Heusden berichtten tot hun spijt verhinderd te zijn. Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 Bergen op Zoom De voorzitter wees er vervolgens op, hoe er binnenkort een vergadering van „Land bouwbelang" zal worden gehouden, waarop een bizonder voorstel aan de orde zal wor den gesteld, namelijk een nieuwe uitbreiding van de bedrijfsgebouwen der C.A.V. „Ei land Tholen". Afgelopen seizoen is name lijk reeds komen vast te staan, dat de op slagruimte nog te klein is. De installaties van de graansilo voldoen wel goed, maar aan de gewenste opslagvoorziening was men nog niet toe. Door het bestuur van de „Ca- vetho" werd voorts de directeur J. A. Heij- boer afgevaardigd zitting te nemen in de ge vormde aardappelafzetcommissie. Een nie. eenvoudige zaak, waarmee ook heel voor zichtig te werk moet worden gegaan. Op 3 maart wordt in het veilinggebouw een veiligheids-voorlichting gehouden, zo kon dhr. Kooijman verder meedelen, waarbij het veilig gebruik van trekker in bedrijf en op de weg extra onder de aandacht wordt gebracht. In een tuinbouw-commissie voor Tholen werd dhr. L. Hage benoemd. Voor zitter van deze commissie is de heer A. C. van Heusden te Scherpenisse. Na deze me dedelingen gaf dhr. Kooijman het woord aan de spreker uit Middelharnis. De heer Koert behandelde achtereenvol gens het klimaat, de rassen, ziektebestrij ding, de oogst en bewaring van uien. Een produkt dat vooral deze weken in een bij de landbouw hoogaangeschreven middelpunt staat, waartoe men slechts nota behoeft te nemen van de wekelijkse veilingen. Spreker wenste niet te diep in te gaan op het gunstige afzetklimaat van dit seizoen. Men zou welhaast vergeten met een specu latief produkt te maken te hebben. Wel tipte hij even het mindere gunstige klimaat van Nederland aan in vergelijking met de concurrenten Polen, Spanje, Italië. In dat opzicht zal men altijd in het nadeel zijn, om dat het klimaat in de landen uitermate gun stig is voor de ui, voor een kwaliteitsui. Omtrent de rassen verklaarde spreker geen opmerkelijke dingen naar voren te kun nen brengen. Hij herinnerde aan de 1.2 se lecties van de Rijnsburger en aan de nieu welingen „Victoria" en „Onder de linden". De zekerheid neemt toe, dat laatstgenoemde soorten meer duurzaam zijn in deze selecties althans. Heeft de Grobol bij een opbrengst van 108% een rendement bewaarbaarheid in bijvoorbeeld maart 60%, bij de Victoria is dat een 103% opbrengt, maar een 71% be- waarbaar-rendement. Het verschil van de betere bewaarbaarheid compenseert dus ver re de maar weinig geringer opbrengst. vanaf Daalar THOLEN. Verder wees spreker op het Zittauer ras, waarvan de bewaarbaarheid belangrijk ho ger ligt en juist dat laatste speelt een grote rol bij de mechanisatie. De hybride is tot dusver nog Amerikaans import. Men is reeds een aantal jaren bezig aan een hol- landse hybride, een moeizame en langdurige weg. Conclusies zijn dan ook nog voorbarig, al wordt vooruitgang geboekt, al moet daar bij wel naar het rijk der fabelen worden gewezen, dat het zonder koprot zou kun nen. Het feit evenwel, dat de aktiviteit bij de veredelingsbedrijven behoorlijk is toegeno men is een winstpunt. Daarna behandelde spreker de voorwaar den om tot een goed produkt te komen, be ginnend met het goede kwaliteitszaad, het goede zaaibed, de juiste bemesting, oogsten, drogen enz. Hij wees daarbij op de overschakeling van de 25 naar de 33 cm zaaireek, wat hier en daar reeds uitgroeit tot 37 cm, naar ge lang de doorgevoerde mechanisatie. De ge wenste bemesting achtte hij bij de aanwezi gen voldoende bekend, zoals een prima kaliverzorging, fosforaanwending en de ge ringe stikstofbemesting. Te vaak nog laat men de vele kilogrammen opbrengst boven kwaliteit domineren. Vervolgens werd de chemische onkruidbestrijding behandeld en het mechanisch en het „hand '-oogsten. Ten slotte de bewaring. De causerie werd on middellijk daarop verduidelijkt door het ver tonen van een serie dia's met name dan voor wat de uienziekten betrof. Een geanimeerde discussie volgde, waar uit bleek, dat de aanwezigen het betreurden, dat het handwerk niet voldoende uit de verf kwam. Duidelijker gezegd, te weinig in de portemonnaie tot uitdrukking komt. De heer Koert meende, dat het feit van de mechani satie er is, ook niet is tegen te houden, waarom de enige oplossing is te streven naar een aan deze uienmechanisatie beter aangepast ras en het gaat er op lijken, dat er iets behoorlijks uit de bus zal komen in de toekomst. Die uienmechanisatie is er niet meer alleen in theorie, maar vooral op Flak- kee ook in de praktijk. De mening, dat de kleinere telers het mechanisatievoorbeeld niet zouden volgen, met name wat de on kruidbestrijding en het oogsten betrfet, bleek onjuist te zijn. Spreker toonde met voor beelden uit eigen streek aan, dat ook bij het klein-bedrijf de omschakeling doorzet. Ook op het gebied van de ziektebestrijding volgde nog menige vraag. WATERVOORZIENING In een kort praatje wees dhr. Markusse vervolgens nog op de mogelijkheid van wa tervoorziening bij de tuinbouw. Hij hield daarbij een waarschuwende vinger naar bo ven, toen hij een deskundige citeerde, die kortgeleden verklaarde, dat de agrariër maar 80% verdient van hetgeen een andere Ne derlander heeft. Zet deze tendens zich ver der door, dan ligt men straks niet verder dan de helft. Of gaat men daaraan iets doen? Inderdaad ziet men ook in deze streek meer intensivering. Wanneer men de spie gel van de akkerbouw in het kleinbedrijf wil blijven vasthouden, zal men in grote moeilijkheden komen, zo meende dhr. Mar kusse. En terwijl ir van Hennik adviseerde om kalm aan op de tuinbouw over te scha kelen, iets wat dhr. Markusse voorop wilde stellen, meende hij toch de vraag in het midden te moeten leggen, of men het niet voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom al te kalm aan doet. Gaat het wel vlug ge noeg? Zijn ontkenning lag in het noemen van enkele voorbeelden over een aantal ja ren. Men zal zich in het klein-bedrijf op een verdere toekomst dienen te beraden, dan met een jaar vooruitzien te volstaan. Wordt er niet veel te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheden, bijvoorbeeld ook voor wat het onderwijs betreft, zo vervolgde dhr. Markusse zijn vragenreeks. Maar dat laatste wenste hij toch ook positief te beantwoor den: de aan het onderwijs bestede tijd zal ruime rente afwerpen in de toekomst. Ook op dit gesprekje volgde nog een uit voerige gedachtenwisseling. Bij elkaar de avond ruimschoots waard, zo concludeerde voorzitter Kooijman ten slotte in zijn dankwoord. En daarmee wa ren de aanwezigen het volkomen eens. ii Uit de tegenstelling van belangen tussen de bietenverbouwers en de suikerfabrikanten ontstond rond het begin van deze eeuw in ons land de coöperatieve beetwortelsuiker industrie. Zo werd in februari 1912 de coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Puttershoek" ook opgericht met het doel door gemeenschappe lijke exploitatie van een beetwortelsuikerfa briek en de verkoop der te verkrijgen pro ducten, de hoogst mogelijke geldelijke op brengst van de van hare leden ontvangen bieten te verkrijgen. Het initiatief tot de oprichting werd ge nomen door de heer G. de Vos te Zuid- Beijerland, die als onder-voorzitter en lid van het dagelijks bestuur ruim een kwart eeuw tot de stuwende krachten van deze coöperatie heeft behoord. Tot voorzitter werd in de eerste bestuurs vergadering gekozen de heer W. H. de Vos te Dordrecht, die in zijn 45-jarige ambts periode steeds een krachtig bestuursbeleid heeft gevoerd. Zijn naam is onverbrekelijk verbonden aan de suikerfabriek „Putters hoek". Nederlandse Spiritisfabriek te Bergen op Zoom, het eigendom van de gehele Neder landse suikerindustrie. In 1926 begon de grote crisis zich ook in de landbouw aan te dienen en braken enkele zeer moeilijke jaren aan. Doordat andere landen hun suikerproductie in verschillende vormen steunden en beschermden, werd er in Nederland buitenlandse suiker ingevoerd tegen dergelijk lage prijzen, dat de bieten teelt hier te lande niet meer lonend was en onze beetwortelsuiker-industrie ernstig in haar bestaan werd bedreigd. De instelling - door de regering - van het z.g. compenserend invoerrecht op witte suiker en een steunrege ling voor de bietenteelt brachten redding. Totdat in 1940 de tweede wereldoorlog uitbrak, volgde voor „Puttershoek" een peri ode van verdere gestadige vooruitgang. In dit tijdperk verdienen vermelding de ge leidelijke uitbreiding van de fabriek tot een capaciteit van 4.000 ton bieten per etmaal, de bouw van een pulpdrogerij en bebeho- rend pulpmagazijn. Zwaar werd in de toen volgende ramp zalige oorlogsjaren de fabriek getroffen door Bij de oprichting telde de vereniging 483 leden met 2.074 aandelen. Nadat na enige aarzeling tussen een over name van een bestaand particulier bedrijf en de bouw van een nieuwe fabriek tot het laatste was besloten, viel de keuze van de plaats van vestiging op de gemeente Putters hoek, welke voor dit doel zeer gunstig is gelegen aan het ruime vaarwater, de Oude Maas, in een centrum van bietenteelt en in de onmiddelijke nabijheid van grote steden. De bouw van een nieuwe fabriek had in die dagen heel wat minder voeten in de aar de dan tegenwoordig. Bij de gebrekkige ver bindingen van die tijd eiste de organisato rische onderbouw zon zulk een grote coöpe ratie daarentegen zeer veel doorzettings kracht van de initiatiefnemers. Op 24 sep tember 1913 werden de eerste bieten op de fabriek aangevoerd, terwijl op 6 October d. a. v. met de verwerking kon worden be gonnen. Deze eerste campagne, waarin 74.000 ton bieten werden verwerkt in 66 dagen, verliep naar wens en met de nieuwe fabriek, die was gebouwd op een verwerking van 1.400 ton bieten per etmaal, kon zelfs een top-verwerking van 1.600 ton per etmaal worden bereikt. Na een drietal jaren, welke zich kenmerk ten door moeilijkheden als gevolg van het uitbreken van de oorlog in 1914 en door on voldoende geldmiddelen, werd niettemin reeds in 1916 besloten de fabriek uit te breiden tot een capaciteit van ruim 2.000 ton bieten per etmaal. Een tienjarige periode van bloei volgde, waarin de jonge coöperatie krachtig kon worden versterkt. Als belangrijkste feiten in dit tijdperk kunnen worden genoemd de ver groting van het aantal aandelen in 1920 tot 6.165, de geleidelijke perfectionnering van het bedrijf van ruwsuikerfabriek tot een wit suikerfabriek en de daarmee uiteraard ver band houdende bouw van een groot maga zijn voor witsuiker. Voorts kon de nog lopende obligatie-lening worden afgelost en een begin worden gemaakt met het kweken van aanzienlijke reserves. In het begin van dit tijdperk (1919) kwam ook tot stand een samenwerking, die thans tot aller voordee nog bestaat, de gemeenschappelijke verwer king van melasse op alcohol in de Zuid een tweetal bombardementen, n. 1. in 1940, waarbij een groot aantal slachtoffers viel te betreuren en in 1945 toen de materiële en financiële schade zeer ernstig was. Door gebrek aan bieten en als gevolg van het bombardement kon in de jaren 1944 en 1945 geen campagne worden gemaakt. Met grote voortvarendheid en veel door zettingsvermogen werd onmiddelijk na het yoorheYfen Baby-huidje POEDER-ZALF 0UE ZEEP bietendistricten opgerichte bietentelersver- enigingen. Na 1952 werd de verwerking van de fa briek geleidelijk opgevoerd tot de huidige top-capaciteit van 8.000 ton bieten met een productie van ruim 1.000 ton suiker per et maal. Duidelijk komen tot uitdrukking de vele activiteiten die de Algemeen Directeur Mr. L. H. de Vos Klootwijk en zijn medewerkers hebben ontplooid. Sinds de oorlog werd de fabriek geheel gemoderniseerd en de verwerkingscapaciteit verdubbeld. Een krachtige financiële en com merciële positie werd opgebouwd Het pro ductie-assortiment werd sterk uitgebreid. Als eerste begon „Puttershoek" in 1958 met de opslag van los gestorte suiker in een silo van 10.000 ton en de aflevering daarvan aan de afnemers per tankauto. Geïnvesteerd werden sinds 1949 40 millioen gulden. Afgeschreven hiervan werden tot op heden 28 millioen gulden, terwijl de reserve met 9 millioen gul den werd verhoogd tot 12 millioen gulden. De fabriek met een verzekerde waarde van 75 millioen gulden staat voor 12 millioen op de balans. De fabriek voorziet thans een zesde deel van de Nederlandse bevolking van de be nodigde suiker, hieronder ook begrepen de hoeveelheden suiker die de suikerverwerken de industrie nodig heft om de chocolade, suikerwerk, condensmelk en andere suiker houdende artikelen, te maken die deze bevol kingsgroep consumeert. Waardevolle bijpro ducten zijn de pulp (veevoeder) en de melas se (grondstof voor de alcohol-fabricage en veevoeder). In de afgelopen campagne, welke eind sep tember begon en enkele dagen vóór Kerstmis werd beëindigd, werden in de fabriek te Put tershoek verwerkt 645.000 ton suikerbieten waaruit werden geproduceerd 84.000 ton sui ker, 45.000 ton natte pulp, 30.000 ton ge droogde pulp en 18.000 ton melasse. De herdenking van het jubileum zal uit sluitend in eigen kring plaatsvinden. In de afgelopen campagne brachten vele leden reeds in groepen een bezoek aan de fabriek. Op de dag zelf zal 't Bestuur, de Raad van Toezicht en de Directie dit jubileum met het personeel herdenken. De geschiedenis van de suikerfabriek „Puttershoek" zal worden vastgelegd in een gedenkboek, dat waarschijnlijk vóór het ein de van dit jaar zal verschijnen. tweede bombardement het herstel van de oor logsschade aangepakt, waardoor in 1946 de eerste campagne na de oorlog kon worden gemaakt. Een periode van verdere krachtige ontwikkeling brak aan. Een eigen organisatie voor de verkoop van de suiker werd opge bouwd. Begonnen werd met het raffineren van buitenlandse ruwe suiker buiten de bieten- campagnne, zowel voor het binnenland als voor uitvoer. De als gevolg van de oorlogsjaren ver scherpte noodzaak tot modernisering van het bedrijf en de door de regering gestimuleerde uitbreiding van de bietenteelt, vormden de aanleiding tot het belangrijke besluit om de fabriek uit te breiden tot een verwerking van 6.000 ton bieten per etmaal. In 1952 was deze aanzienlijke uitbreiding voltooid. Aan deze vergroting der verwerkings capaciteit was vooraf gegaan een uitbreiding van het ledental tot rond 1.900 en het aantal aandelen met ruim 60 tot 10.000. Voorts werd het fabrieksterrein uitgebreid en werd overgegaan tot de bouw van een aantal woningen, welke dringend nodig wa ren, omdat de ontwikkeling van de huisvesti- gingsmogelijkheden in de gemeente Putters hoek geen gelijke tred had gehouden met de ontwikkeling van onze fabriek. Ook het gebied waaruit de grondstof werd betrokken, dat zich aanvankelijk beperkte tot Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant, doch vóór de oorlog reeds werd uitgebreid tot de Haarlemmermeer, Gelderland en de Wieringermeer, onderging na de oorlog een verdere krachtige verruiming. In het bijzon der verdienen vermelding de uitbreiding van het werkgebied tot Limburg en de Noord oostpolder en de tesamen met andere coöpe ratieve suikerfabrieken tot stand gebrachte samenwerking met de in deze beide nieuwe DE VERWACHTING Het is nog wat vroeg om met enige re delijkheid te verlangen dat de winter aan het afzakken is ,dat we voortaan weer ie dere zaterdag de bal zullen zien rollen. Stagnatie was er ook vorige week weer na de korte ijsperiode en sneeuwval. Dit laatste is tot dusver overigens een zeldzaamheid. Het programa werd niet opgeschoven, zodat nu een nieuwe verwachting gemaakt dient te worden. In de 1ste klasse A komt dan Good Luck 2 uit tegen ONI en weet zich bij voorbaat geslagen. The Gun ners zal wel trachten om het SVV erg lastig te maken, maar de uitslagen van de Oosterhouters geven toch meer vertrou wen, waarom we The Gunners zeker niet meer dan een gelijkspel kunnen toeschrijven. Sprang 2 zal trachten van HNC te gaan winnen, wat zeer wel mogelijk is. Roda gaat het opnemen tegen WHS en de gasten lij ken ons niet in staat om momenteel revan che te nemen voor de op eigen terrein ge leden 0-2 nederlaag. Winst dus ook voor Roda Kogelvangers en Seolto zullen elkaar niet veel ontlopen. Thuis heeft Kogelvangers de beste papieren. In de 3de klasse A verwacht Chrislandia 3 thuis WHS 2 en kan wel tot een gelijk spel komen. Vrede rust 2 krijgt in Tholense boys 1 'n te sterke tegenstander om een punt thuis te houden. Tholense boys 2 verwacht Smerdiek 2 en rekent op een niet te groot overwicht van de gasten, maar toch wel op verlies. Er wordt om kwart over drie gespeeld. U noderl een voorrangs- weg of voorrongskruistng en hier moet U iedereen voorrang verlenen. Liever even sloppen dan hel "nog nel'wagen STOPKRUISING ALT IJ O stoppen,óók als er geen verkeer te zien is. Het isvoor Uw eigen veiligheid VOORRANGSKRUISING Op de nu volgende krui sing heeft U voorrang maar let op of de ander hetUook werkelijk gééft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 5