GRATIS 6 sterke wasknijpers o De laatste grens W1NTERUIT V OERING een andere bril VAN DER HAM - Opticien Luyks Fabrieken n.v. Mevr. BAARS C PFAFF iets extra's van! Ik bij elk OMO-superpak OMO houdt 't fris en wit Firma TIMPA JERRY als Ruimtevaarder Coöp. Boerenleenbank Poortvliet Coöp. Boerenleenbank naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. Modern huisorgel Heijboer's boekhandel een frisse, witte was er» knijpers toe Een eigen vak leren bij Timpa Foundations LEERLING UITSNIJDER MODINETTE Heden werden wij verblijd met de geboorte van ons dochtertje en zusje Aplonia Johanna PLONY J. M. J. Pleune M. C. Pleune-Wesdorp Marty Mieke Ronnie St. Maartensdijk, 6 febr. 1962 Kaaistraat Heden overleed tot onze diepe droefheid zacht en kalm, in het Alg. Burger Gasthuis te Bergen op Z. onze zeer geliefde man, vader, behuwd- en groot vader de heer Cornells Dirk Bijl echtgenoot van N. A. Giffard in de ouderdom van 72 jaar en 5 maanden. Scherpenisse: N. A. Bijl-Giffard St. Maartensdijk: W. A. Bijl G. C. J. Bijl-Hage C. W. Bijl H. Bijl-v. d. Werf Willy en Kees Scherpenisse: H. C. W. Bijnagte-Bijl A. Bijnagte Wilma Scherpenisse, 5 febr. 1962 Langeweg 140b De teraardebestelling heeft plaatsgehad op donderdag 8 februari. Op 1 febr. 1962 overleed in het Alg. Burger Gast huis te Bergen op Zoom, na een kortstondig smarte lijk, doch geduldig gedragen lijden onze lieve opoe mevrouw Cornelia Pieternella Fluijt weduwe van de heer L. Hage in de ouderdom van 74 jaar en 10 maanden. Wij zullen haar in dank bare herinnering blijven ge denken. St. Maartensdijk: S. M. Lindhout- v. Damme G. Lindhout Nelly en Ina Wemeldinge: P. H. Slager- v. Damme J. J. Slager St. Maartensdijk: Nella, Willy, Leni en Tina Hage Addy, Leen en Nelly Muller St. Maartensdijk, 6 februari 1962 Heden overleed na een langdurig geduldig lijden, zacht en kalm, onze huis genoot de heer David Keijzer Cz. in de ouderdom van ruim 88 jaar. L. A. Polderman testamentair M. W. Polderman- Quaak en kinderen Scherpenisse, 6 febr. 1962 Molenstraat 199 J. T Met betuiging van deel neming aan de familie, geven we met leedwezen kennis van het overlijden van ons geacht mede be stuurslid de heer C. H. de Wit op de leeftijd van 71 jaar Zijn werk als voorzitter van onze Weegbrug ver. en als vice-voorzitter van de Landbouwvereniging, zal bij ons in dankbare her innering voortleven. Het bestuur der Weegbrug ver. Het bestuur der Landbouwvereniging Oud-Vossemeer, febr. '62 Enkele 2e hands schrijfmachines voorradig, w.o. koffer, standaardmachine en machine met grote wagen. II kunt terecht voor elke koffer- of kantoorschrijfmachine U kunt terecht voor elke telmachine. Een pracht handtelmachine voor iedere middenstander vanaf 375. Inruil mogelijk. Volledige garantie. Desgewenst onderhoudsabonnement. HEIJBOER'S KANTOORBOEKHANDEL Sint Annaland Van de Kon. Muziekvereniging „CONCORDIA" tc Tholen op vrijdag 16 febr. 1962 in de zaal „Hof van Holland", waaraan, behalve Concordia, meewerkt HALSTERENS MANNENKOOR Opening der zaal half acht - Aanvang 8 uur NA AFLOOP BAL Toegangsprijs: 1.50 belasting inbegrepen In het Alg. Burger Gast huis te Bergen op Zoom overleed op 1 febr. na een kortstondig smartelijk doch geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde moeder, behuwdmoeder, zuster en schoonzuster mevrouw Cornelia Pieternella Fluit wed. van L. Hage in de ouderdom van 74 jaar en 10 maanden. Zwaar valt ons dit verlies a.b. Ms. „Susanna" K. C. van Damme-Hage C. H. van Damme a.b.ms „Tijdstroom" M. P. Hage L. W. Hage-ten Haaf a.b. ms „Lead" C. J. Muller-Hage M. Muller Haven 14 J. P. Fluijt C. Fluijt-van Gorsel St. M'dijk, 6 febr. 1962 Molenstraat 14 De begrafenis heeft plaats gevonden te St. Maartens dijk den 5 febr. jl. Voor uw hartelijk medeleven gedurende de ziekte van mijn vrouw Wilhelmina Francina Gobel en uw belangstelling bij haar overlijden, betuig ik mijn op rechte dank. A. J. van de Giessen Tholen, 8 febr. 1962 Simon Lindhoutstraat 18 Voor de vele bewijzen van deelneming betoond na het overlijden van onze lieve man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Johannes Andreas van Beek betuigen wij U onze hartelijke dank. Wed. A. M. van Beek van Luyk A. Jacobapolder, febr. 1962 Lageweg 19 tel. 01666-410 - ST. MAARTENSDIJK - Postbus 4 Vragen voor 1962 CONTRACTTELERS voor AUGURKEN Inlichtingen en opgaven kunnen geschieden bij Wed. A. de Rijke, Prins Bernhardstraat 1, Stavenisse Corns. Scherpenisse, Hoenderweg 101, St. Annaland Gebr. Quist, Schoolstraat 6, Oud-Vossemeer H. Suurland, Schoolstraat 47, Scherpeniss A. J. Polderman, Molenstraat 5, St. Maartensdijk Het Bestuur van de Coöp. Boerenleenbank Poortvliet deelt mede, dat de jaarlijkse boekjescontrole per 31 december 1961 is beëindigd. Houders van spaar of voorschotboekjes, die niet door het Bestuur zijn afgetekend of waarvoor geen controle biljet werd ontvangen, worden verzocht zich ten spoedigste te melden bij de voorzitter van het Bestuur van de Coöp. Boerenleenbank Poortvliet. Het bestuur. Bekijk het eens door 't Wordt zo saai altijd dezelfde, terwijl er zoveel leuke en vlotte modellen zijn. Stationsstraat 12 - Bergen op Zoom U kunt er op wachten In onze uitgebreide COLLECTIE Is ook voor II De juiste BEHA - GAINE of CORSET Kremerstraat 20 tussen v. Es en Rivoli Bergen op Zoom te ST. ANNALAND Zij, die hun SPAAR- of VOORSCHOTBOEKJES nog niet voor rentebijschrijving en of controle hebben aangeboden, kunnen dit alsnog doen op maandag 12 februari a.s., des namiddag van 2-3 uur. Het bestuur. Kortemeestraal 1 7 Bergen op Zoom Tel. 5878 Electrische windvoorziening met zweltrede 3 spel 1995.- 2 spel 1740.- Vraagt vrijblijvend demonstratie HEUS! Bergen op Zoom Heeft de grootste keus Lievevrouwestraat 31 telefoon 5470 Als u glundere gezichten wilt zien, trakteer uw gezin dan eens op een extra fijne kop Douwe Egberts koffie. Uitgezochte melanges worden op een speciale wijze gebrand, waardoor de fijne geur en pittige smaak vol ledig tot hun recht komen. Door de grote vraag is Douwe Egberts koffie altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. Fijne Dessert De koffie voor .fijnproevers, werkelijk iets bijzonders. Pak van 250 g 1.80 Rood Merk 'De kwaliteitskoffie bij uitstek. Pak van 250 g 1.48 Een boek naar keuze bij Tel. 375 - Sint Annaland ..w VERNIEUWD Wasknijpers... U hebt er nooit genoeg, ze zijn altijd hartelijk welkom. Zeker deze zes sterke, kleurige exemplaren, die niet afgeven en Uw was prima aan de lijn houden. U krijgt ze gratis bij vernieuwde OMO, die U een frisse en witte was garandeert. Het laatste blijft het voornaamste. De verfrissende, zuiverende zuurstof- belletjesin hetmilde OMO-sop werken als zonlicht, veilig blekend. Haal nu meteen een paar pakken OMO in huis. Deze aanbieding geldt alleen in de provincies Overijssel, Gelderland, Limburg, Zeeland, N. Brabant en Utrecht. houdt "t -fris en wffc Voor spoedige indiensttreding vragen wij 16-17 jaar die na gebleken geschiktheid ook opgeleid zal worden tot MONTEUR. Ook hebben wij nog plaats voor enige meisjes, die opgeleid zullen worden tot Schoon, specifiek vrouwelijk werk Reiskosten worden vergoed - Goede sociale zorg Hoogstraat THOLEN tel. 01660-549 Bioscoop „DE GOUDEN LEEUW' St Maartensdijk Tel. 01666-601 Presenteert ZATERDAG 7.30 uur de grote komiek JERRY LEWIS in z'n nieuwste film: Een lachfestijn van de eerste rang 48 ALISTAIR MACLEAN „Voorlopig De commandant nam zijn lorgnet af en tikte er nadenkend mee op het blad van zijn bureau. „Vertel me, Jansci, wat is je bekend over de leden van de staatspolitie - hoe het korps samengesteld is, bedoel ik." „Vertelt u het me maar, want dat is kennelijk uw bedoeling. „Goed, hoewel ik veronderstel dat u al op de hoogte bent. Be halve een te verwaarlozen aantal uitzonderingen bestaat het korps uit machtswellustelingen, domme lieden die menen dat de staatspo litie het zonder intellect kan stellen; verder uit de onvermijdelijke sa disten die door hun aard en aanleg ongeschikt zijn voor een nor maal burgerbaantje: dan uit de typische beroepsmensen die in dienst van de Gestapo schreeuwende lieden uit bed sleurden en nu precies hetzelfde voor ons doen; ook bestaat het korps uit een aantal verbitterden die een soort van verterende haat hebben tegen de maatschappij. Een prachtig voorbeeld van deze laatste categorie in de AVO van tegenwoordig is kolonel Hidas: een man van joodse afkomst, wiens familie in Midden-Europa meer geleden heeft dan iemand zich kan voorstellen. Ten slotte zijn er natuurlijk ook die in het communisme geloven. Een kleine minderheid weliswaar, maar toch de meest gevreesde en gevaar lijke categorie omdat ze als automaten het idee van de staat aan hangen en hun zedelijk oordeel zich alleen nog maar als een permanent wantrouwen kan uiten of anders volkomen wegge kwijnd is. Tot deze categorie behoort Furmint en vreemd genoeg ook Hidas." „U moet wel bijzonder zeker van uzelf zijn merkte Reynolds voor het eerst langzaam op. „Hij is de commandant van de Szarhazagevangenis," luidde het duidelijke antwoord van Jansci. „Waarom vertelt u ons dit allemaal Ik dacht dat tijd verknoeien u met afgrijzen vervulde." „Dat doet het nog steeds Laat me echter verder gaan. Waar het de delicate kwestie betreft om het vertrouwen van een ander te winnen, hebben al die verschillende categorieën één ding met elkaar gemeen. Hidas uitgezonderd zijn al die lieden stuk voor stuk het slachtoffer van een idéé fixe, van een bekrompen conser vatisme - en wat bevooroordeeld dogmatisme - van een rotsvaste overtuiging dat de weg naar het hart van de mens..." „Spaar ons al die mooie woorden," snauwde Reynolds. ,,U bedoelt alleen het volgende: als ze de waarheid willen weten, ranselen ze die eruit „Wat rauw gezegd, maar bewonderenswaardig kort," mompelde de commandant. „Een waardevolle les hoe tijd uitgespaard kan worden en daarom zal ik op dezelfde korte manier verder gaan. De taak werd mij toevertrouwd om uw vertouwen te winnen, heren. Om het nauwkeurig te omschrijven: een betekenis van kapitein Reynolds, en van Jansci zijn werkelijke naam en de om vang en werkwijze van zijn organisatie. U bent, naar ik aanneem, op de hoogte van de bijna nimmer veranderende methoden van de... eh... collega's die ik u opgesomd heb. De witgekalkte muren, het felle licht, de eindeloze, steeds weer herhaalde, in de hersens gehamerde vragen en alles oordeelkundig doorspekt met klappen op de nieren, het uittrekken van tanden en nagels, duimschroeven en al die andere weerzinwekkende dingen en technieken die bij de middeleeuwse folterkamer behoren." „Weerzinwekkend vroeg Jansci zacht. „Voor mij welAls voormalig hoogleraar in de neuro-chirurgie aan de universiteit van Boedapest en in grote ziekenhuizen vind ik de middeleeuwse opvatting van ondervragen bijzonder onaan genaam. Eerlijk gezegd is elk soort van ondervragen onaange- gelegenheid gehad om zenuwstoringen te observeren en beter dan ooit mogelijk is geweest een studie te maken van de zeer ge compliceerde werking van het menselijk zenuwgestel. Misschien word ik op het ogenblik nog verguisd, maar volgende generaties zullen hun waardering wellicht anders baseren. Ik verzeker u dat ik niet de enige medicus ben die het commando voert over een gevangenis of kamp. We zijn van groot nut voor de auto riteiten en de autoriteiten zijn het niet minder voor ons." Hij zweeg en glimlachte bijna verlegen. „Neemt u me niet kwalijk, heren, de geestdrift voor mijn werk kan me wel eens te ver voeren. Ik zal terzake komen. U be schikt over inlichtingen en ze zullen u niet afgedwongen worden door middeleeuwse methoden. Ik heb al van kolonel Hidas ge hoord dat kapitein Reynolds heftig op... eh... menselijk lijden reageert en vermoedelijk een uitermate moeilijk geval zal zijn. Wat u betreft..." Langzaam dwaalden zijn blikken naar Jansci. „Ik geloof niet dat ik ooit in het gezicht van een mens de scha duw van zoveel lijden heb gezien en daarom kan voor u lijden op zichzelf thans ook alleen nog maar een schaduw betekenen. Het is niet mijn bedoeling u te vleien wanneer ik zeg dat ik me geen lichamelijke marteling kan voorstellen die ook zelfs maar het begin van het breken van uw geest zou kunnen veroorzaken. Hij leunde achterover, stak een lange, dunne sigaret op en keek hen onderzoekend aan. Na twee minuten gezwegen te hebben, boog hij zich opnieuw naar voren. „En, heren, zal ik een stenograaf laten komen „Wat u maar wilt," antwoordde Jansci hoffelijk. „Het zou ons echter zeer spijten nog meer van uw kostbare tijd te verknoeien dan we tot dusver al gedaan hebben." „Ik had geen ander antwoord verwacht." De commandant sprak vlug even door een microfoon en leunde weer terug. „Natuurlijk heeft u wel eens gehoord van Pavlov, de Russische psycholoog." „De patroonheilige van de AVO, meen ik," mompelde Jansci. „Helaas zijn er geen heiligen in onze Marxistische filosofie - die, het spijt me dat ik het moet zeggen, Pavlov overigens niet onder schreef. Maar ik begrijp wat u bedoelt en u heeft gelijk. Een klungelaar, in vele opzichten een primitieve pionier, doch niette min iemand aan wie de meer gevorderden onder ons... ah... onder vragers veel verschuldigd zijn en..." „We weten alles af van Pavlov, zijn honden en zijn proef nemingen met de menselijke geest," onderbrak Reynolds hem grof. „Dit is de Szarhazagevangenis en niet de universiteit van Boe dapest Spaar ons een college over de geschiedenis van de hersenspoe lingen Voor de eerste maal mankeerde er iets aan de bestudeerde rust van de commandant. Er verscheen een blos op de huid over zijn uitstekende jukbeenderen, maar ogenblikkelijk had hij zijn zelfbe heersing weer terug. „Natuurlijk heeft u gelijk, kapitein Reynolds Er lag iets huiveringwekkends en angstaanjagends in de objec tieve geestdrift van deze man. „We kunnen elk menselijk wezen breken, we kunnen hem zó danig breken dat er nooit een litteken te zien is. Behalve de niet meer te genezen krankzinnigen, die al gebroken zijn, bestaan er geen uitzonderingen. Uw nimmer toegevende en typische Engels man zoals die in de romans en, voor zover ik weet, eveneens in de werkelijkheid voorkomt, zal uiteindelijk ook breken, zoals ieder een De pogingen van de Amerikanen om hun geheime agenten te oefenen in het weerstand bieden aan wat de westerse wereld zo primitief hersenspoelingen noemt - laten we het liever hebben over een re-integratie van de persoonlijkheid - zijn even aandoen lijk als hopeloos. We hebben kardinaal Mindszenty in vieren tachtig uur gebroken: we kunnen iedereen breken (Wordt vervolgd).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 4