Plaatselijk Nieuws iiiiiimiimii! THOLEN OUD-VOSSEMEER Suede jasjes F. 89.50 ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE de heer G. A. de Hond jr in het bestuur werd herkozen, werd in de vacatures P. W. C. van Westen en H. Timmers voor- z(en door benoeming van de heren K. Poppe te Oud Vossemeer en A. van Nieu- wenhuijze te Sint Philipsland. De heren die zich niet herkiesbaar stel den werden dank gebracht voor hetgeen ze als bestuurslid voor de studiegroep hadden gepresteerd. INLEIDERS Vervolgens kwam de heer M. Murre van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst aan het woord voor de eerste korte inleiding. Hij belichtte in het kort het probleem waarover het deze middag zou gaan: de oogst en opslag van losgestort graan. Spreker wees er op, hoe door het afnemend werknemerstal het maaidorsen in de tank onherroepelijk terrein zal winnen, In 1959 was er bijvoor beeld nog 30% beroepslandarbeider, nu maar 11% meer. In de laatste tien jaar hebben er 100.000 deze gelederen verlaten. In Zee land waren het er 5000 en deze afvloei ing houdt nog niet op, waarom wordt ver wacht dat het in 1970 weinig meer dan 7 8 van de beroepsbevolking zal bedra gen. De onkosten aan lonen, enz, stijgen met ongeveer 10% per jaar en daarom kan het niet anders of de machine zal de han denarbeid moeten vervangen. Daarvan is het maaidorsen in de tank een goed voor beeld. Dit kan door één vakman gebeuren. Grote machines hebben twee uur nodig om een hectare te oogsten wanneer gebruik wordt gemaakt van de tank, maar zes uur indien zakken worden gebruikt. Dhr. Murre vond aankoop van maaidorser met tank een goede investering. Spreker schetste met een paar voorbeelden de verhouding machine en lonen in Nederland en andere landen. De kosten tractor in Nederland worden op f 10.000.gesteld, de kosten landarbei der per jaar op f6500.In Amerika kost een trekker 2000 dollar, de arbeider 3000 dollar. In Engeland de trekker 600 pond de arbeider eveneens 600 pond. In Zweden de tractor 12.100 kronen, de arbeider 10.000 kronen. De heer Murre meende dat een samen werking gevonden moet worden tussen de grote en middelgrote bedrijven. Er zijn ook bij het graandorsen met de tank nog wel moeilijkheden namelijk het transportpro bleem. Toch zal deze maaidorser snel terrein winnen, waartoe de loonwerker (dorser) zijn steentje zal dienen bij te dragen. TRANSPORT De landbouwer J. A. Klompe te Anna Jacoba Polder besprak in kort bestek het transportprobleem. Voor afvoer van het pro- dukt (granen) zijn veel wagens nodig, die geschikt zijn voor de losse storterij, zowel voor Iaden als en dat vooral het lossen dus. Er is al op velerlei manieren geëxperimenteerd. Wagens met schuine bo dem, hoge schotten, zgn. ledikanten, die in de wagens worden geplaatst, kipwagens, enz. Tot voldoening is het allemaal nog niet. Dhr. Klompe was het evenwel eens met vori ge spreker dat het probleem er ligt en met de tankcombine de wagens zullen moeten worden aangepast. Spreker stelde dat in de toekomst ook alleen maar grote machi nes rendabel zullen zijn. OPSLAG Landbouwer A. Stoutjesdijk uit Stavenisse benaderde hetzelfde probleem en daar bij voorts de opslag. Hij had zelf silo's doen bouwen met elevator en stortput. Het be reikte resultaat was niet onbevredigend. De bouwkosten waren op 1 cent per kilo geko men. Persoonlijk zou hij niet meer naar de zakkenstort terugwillen. GRAANTANK Loonwerker J. Rijstenbil te Sint Philips land wees er op, dat het graantanksysteem goed was bevallen. Het voornaamste pro bleem in deze sector ligt bij het transport. De loonwerker zal dat moeilijk zelf voor zijn rekening kunnen nemen in een tijd, dat men voor het dorsen zelf al tijd tekort komt. Men zal zich daarop nu reeds dienen te bezinnen en wagens aan elkaar uitlenen. INVESTERINGEN De technisch adviseur van de Cavetho, de heer J. de Boer merkt op, hoe de werk wijze bij de coöperaties onderling nog vaak verschillen. Het losgestorte graan is een probleem van de laatste tijd. Investeringen zullen nodig zijn om hier aan het hoofd te kunnen bieden. Het werknemerstekort dwingt tot storten. Bij de Cavetho is het afgelopen jaar bevredigend verlopen. Men is echter evenzeer met dit probleem gecon fronteerd voor de toekomst en daartoe die nen stekken te worden geslagen. VRAGEN Na de pauze werd een forum gevormd uit voornoemde inleiders aangevuld met de heren J. T. Andringa en W. P. Balkenende van de RLVD. Een vraag was onder meer hoe de verhouding ligt tussen coöperatie en boer voor wat de graanafzet betrof. Ge antwoord werd dat er momenteel een 40 - 50 van de totale graanoogst via de Cavetho wordt afgezet. Op een vraag of de boer individueel beter en voordeliger kan werken, werd geant woord dat het een voordeel is baas in eigen huis te zijn, maar de investering daartoe kan wel eens te groot zijn. Besproken werd voorts het dorsen met graantank van gras zaad, erwten, enz. Voorts het transport probleem, de rassenscheiding bij topaanvoer, stro-opslag,, ontvangst granen, structuur- bederf door grote machines, waarbij werd aangevoerd dat niet de wieldruk het doet, maar het slippen. Goed 2 uur begonnen, was het ruim 5 uur geweest eer voorzitter Kosten tot de in de aanhef genoemde conclusie kwam en de bijeenkomst sloot met een woord van dank aan alle medewerkers en te attenderen op de veiligheidsmiddag op 3 maart te Sint Annaland. moderne Heren en Jongenskleding WEEKENDDIENST ARTSEN Dr. P. J. Duinker, Tholen, tel. 01660500 Dr. H. Menger, St. Filipsland, tel. 01677—500 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 11 tot en met 17 februari zondag 8.20 20.53 maandag 9.04 21.42 dinsdag 10.00 23.00 woensdag 11.25 donderdag 0.21 12.52 vrijdag 1.32 14.03 zaterdag 2.29 15.00 11 februari Eerste Kwartier te 11.25 uur 19 februari Volle Maan te 18.01 uur RIJKSPOSTSPAARBANK Over de maand januari 1962 werd alhier met ressort bij de Rijkspostspaarbank inge legd f 106.919,95 en terugbetaald 63.435,71 STRAKS EIGEN BEJAARDENCENTRUM Het bejaardencentrum, dat nu ter plaatse sedert enige maanden werkt, verheugt zich - zoals ieder, die er eens een kijkje heeft geno men, zal bevestigen - in een grote en nog wekelijks toenemende belangstelling. Gerust kan worden gezegd, dat het gebleken heeft in een ware behoefte te voorzien. Binnen enkele weken zal een door het gemeentebestuur daartoe beschikbaar gesteld eigen gebouw in gebruik worden geno men. De inrichting en exploitatie van dit centrum in de volksmond de bejaarden- soos genoemd - vraagt van de dames van de federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening niet alleen veel zorg en tijd, doch stelt haar bovendien voor het vraag stuk van de kosten. De ervaring heeft haar geleerd, dat de Thoolse winkeliers de be jaarden een goed hart toedragen, maar de dames zijn er van overtuigd, dat ook de overige burgers dit mooie stuk van liefde voor de bejaarde naaste willen steunen. Het plan is daarom gerijpt, te trachten een vaster basis onder het werk te krijgen, en wel door het werven van velen, zeer ve len, die door het verstrekken en toezeggen van een vaste geldelijke bijdrage van ten minste f 1.per jaar zich willen laten in schrijven als donateur van de in oprichting zijnde stichting bejaardencentrum Tholen. Een dezer dagen zullen enkele bejaarden zich bij u vervoegen met een lijst, waarop u zich als donateur kunt inschrijven voor een jaarlijks bedrag, dat u met inachtneming van het bovenstaande kunt laten afhangen van de dikte van uw portemonnaie. Per kwitantie, tevens bewijs van donateur schap, zal dan daarna ten uwent worden be schikt. Wij rekenen op u. Fed. v. Vrouwel. Vrijw. Hulpverl. Tholen AANRIJDING Op de hoek St. Catharinaplein-Geweldi- gerstraat te Bergen op Zoom ontstond een aanrijding tussen een personenauto, bestuurd door M.v.d.K. alhier en een motorcarrier, bestuurd door E.B. te Bergen op Zoom. De bestuurder van de carrier reed in de richting Geweldigerstraat en verleende geen voor rang aan de auto van M.v.d.K.. De beide voertuigen werden beschadigd. Bij controle bleken de remmen van de carrier ook niet in orde te zijn. Zo werd tegen B proces ver baal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND Geboren: 2 febr. Maria Anna dochter van Johannes van Dijke en Izabella Maria Dormaar Ondertrouwd: 31 jan. Jan Knuist oud 22 jaar chauffeur wonende te Sint Maartensdijk en Jacoba Emma Donken oud 20 jaar zonder beroep wonende te Tholen Ingekomen: Abraham Aarnoudse, echtgenote en 4 kin deren van Haarlemmermeer naar Walstraat 10 Adriaan C. Noom en Maatje D. P. Ber- man van Scherpenisse naar Singel 83 Margaretha van Kooyk- van Soest en kind van Amsterdam naar Kaaij 9 Vertrokken: Maria H. A. v. d. Burg van Hoogstraat 24 naar Leiden Johannes P. Capello, echtgenote en 4 kin deren van Singel 57a naar Alphen aan de Rijn Johanna W. Kwist van Hogewal 9 naar Rotterdam Willem J. Schot van Walstraat 24 naar Zoelen Joke Heezen van Visstraat 3 naar Parijs (Fr.) Lena Tramper-van der Jagt van Minne- puttestraat 10 naar Krabbendijke. Hermanus J. Neijenhuis en echtgenote van Jan van Bloisstraat 40 naar Uden. NAAR EEN FOK- EN CONTROLEVERENIGING Met 39 leden aanwezig hield de melkcon- trole vereniging „Tholen en Sint Philips land" haar algemene jaarvergadering onder leiding van de heer P. J. Goorden. De voor zitter verwelkomde inzonderheid de rijks- veeteeltconsulent in Zeeland ir Harmsen en de consulent dhr. Stroo om vervolgens nog eens te wijzen op het nut van de melkcon- trole. Dat bleek trouwens ook wel bij voor lezing van het uitvoerig jaarverslag door secretaris G. de Hond jr. nu er zo'n 100 veehouders aan deze melkcontrole meedoen of ongeveer V3 van de thoolse veestapel. Het blijkt dat de thoolse melkkoeien met ongeveer 300 kg per koe per jaar boven het landelijk gemiddelde uitkomen, zodat dus wel een goede beurt wordt gemaakt, En toch, zo stelde ook de secretaris, kan hierin nog verbetering komen, wanneer iedereen meedoet aan de controle en tijdig een niet renderend dier ruimt. Na een financieel overzicht, waarbij de gunstige situatie in dit opzicht ook duidelijk naar voren werd gebracht, werden de heren H. Rijstenbil en J. Fase als bestuurslid herkozen. In de plaats van de heer C. Bevelander kwam de heer J. J. v. d. Zande zitting nemen in de financiële commissie, welke tevens werd afgevaardigd naar de algemene vergadering te Goes. Besloten werd om 5 cent per mons ter meer te gaan bereken voor de monster nemers. De heer Stroo belichtte vervolgens enkele produktiviteits cijfers van koeien in de streek waaruit bleek, dat er met bizonder goede produktie worden gevonden, maar ook, zoals reeds in het jaarverslag tot uiting kwam, dat er nog onrendabele koeien wor den aangetroffen. De leden zullen moeten inzien, dat het beter is dergelijke koeien te ruimen. Ir Harmsen hield vervolgens een praatje over het stichten van een fok- en melk- controlevereniging inéén verband. Men ziet dat meer en meer en het lijkt spreker ook voor Tholen mogelijk en wenselijk. Er kan bovendien een samenwerking groeien met de gezondheidsdienst en de K-I-vereniging. Indien hierbij alle 600 koeien worden ingeschreven, zullen de kos ten niet boven de f21.50 per koe komen. De aanwezigen blijken het nut van dit samengaan wel in te zien, zodat het meren deel zich direct opgeeft, De bestuursleden zullen de niet aanwezige leden bezoeken om daarmee een volledig overzicht te krijgen. Is er voldoende deelname, dan zal met een fok- en controlevereniging worden gestart. Tot verdere maatregelen kreeg het bestuur dienaangaande volledig mandaat. GESLAAGD Vorige week woensdag sloot dhr. R. Versluijs zijn studie aan de Economische Hogeschool te Rotterdam af met een exa men waarvan de gunstige uitslag hem recht geeft op de titel van doctorandus. LEDENVERGADERING CHR. SCHOOL Onder leiding van voorzitter P. v. Driel kwamen de leden van de chr. school maan dagavond in het schoolgebouw bijeen. Na de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze te hebben geopend, gaf de voorzitter een overzicht van het schooljaar 1961. Er waren geen schokkende gebeurtenissen. Het onderwijs had de gewone voortgang. Een personeelsmutatie gaf de benoeming van Mej. J. v. Poortvliet en het ontslag van Mej. Pollie. In het bestuur volgde dhr. P. van Driel Matth.zn. dhr. L. de Wilde op. In de plaats van dhr. S. C. Wessels kwam dhr. C. Minheere Matthzn. De functie van penningmeester wordt vervuld door dhr. J. D. Droogers, die van sekretaris door dhr. Th. Aarnoudse. De voorzitter herdacht de leden M. C. v. Driel en M. Duine, die in het afgelopen jaar overleden. Bij alle arbeid der school mag de oor spronkelijke doelstelling van het chr. onder wijs niet op de achtergrond geraken, zo zei spreker. Het is de taak van ieder lid om bij te dragen tot de verbetering van de positie van dit onderwijs. Ook voor 1962 is aan 's Heeren zegen alles gelegen. Bij afwezigheid van de sekretaris las de penningmeester de notulen en gaf daarna zijn financieel jaarverslag. De kas- en giro positie der school is niet ongunstig. In be roep en daarna tot in hoogste beroep bij de Kroon is het gemeentelijk vergoedingsbedrag per leerling over 1961 nu definitief vastge steld op 47.50. Periodiek aftredend waren de bestuurs leden C. Minheere en C. Elenbaas. Eerst genoemde, die zich herkiesbaar stelde zag zich opnieuw gekozen. In de plaats van dhr. C. Elenbaas koos men dhr. D. M. van Dijke. Tenslotte koos men dhr. K. Goede- gebuure in de plaats van dhr. Jac. Geuze, die aftrad en zich evenmin herbiesbaar stelde. De voorzitter dankte de aftredende bes- stuursleden voor het vele werk dat ze in het belang der school hebben verricht, en be trok daarin ook dhr. L. de Wilde, die vorig jaar zijn functie van penningmeester over droeg aan dhr. Droogers. Nadat men de datum van de ouderavond had vastgesteld op 23 februari a.s., sloot het hoofd dhr. B. G. Kegge, de ledenvergadering met dankgebed. MONTEURS-EXAMEN Dhr. M. Vos J. J. zn .slaagde onlags in Duitsland voor een bij de Sachs-fabrieken in Schweinfurt a-d Mein afgenomen 3-daags praktisch eksamen behandeling, onderhoud en in orde brengen van Sachs-Motoren. BURGERLIJKE STAND Geboren: 9 jan. Cornelis Pieter zoon van Marinus van den Houten en Annie Jacoba van Dijke 1.0 jan. Adrianus Cornelis Maria zoon van Marinus Johannis Havermans en There- sia Clara Hommel. 11 jan. te Bergen op Zoom Cornelis Hu- brecht zoon van Jacobus Heijboer en Mar tina Davida Cornelia Voshol 16 jan. Jan Willem zoon van Jacob Eliza Slager en Neeltje Geertruida den Engels man 25 jan. te Bergen op Zoom Marinus Jo hannes Maria zoon van Petrus Cornelis Martinus Tholenaar en Wilhelmina Johan na Wagemakers 27 jan. Elisabeth Gerarda Marie dochter van Bernardus Hubertus Timotheus van Mierlo en Cornelia Maria Geertruida Rij- kenberg. i nieuwe kollectie in kort, en lang de nieuwste kleuren de allerbeste merken vanaf Lievevrouwestr. 11 Bergen op Zoom Getrouwd: 9 jan. Gerardus Johannes Timmermans 27 jaar timmerman wonende te Nw. Vossemeer en Adriana Catharina Maria Hommel oud 23 jaar wonende te Oud Vossemeer. Overleden: 16 jan. te Bergen op Zoom Johanna Ver aart echtg van Adrianus Gabriël Havermans oud 75 jaar 18 jan. te Bergen op Zoom Aagtje van Poortvliet, echtgen. van Adriaan Gunst oud 53 jaar. Ingekomen: Gerardus J. Timmermans gehuwd uit Nieuw Vossemeer. Neeltje^ J. Pipping, ongehuwd uit Rot terdam Marinus J. Moerland met echtge en zoon uit Poortvliet Johannes A. Boogaart, gehuwd, 1 kind uit Amsterdam (wal-adres) Vertrokken: Catharina M. Boogaart ongehuwd naar Halsteren. ANTI-HONGER-ACTIE Ietwat later dan in het merendeel van de gemeenten in Nederland is nu ook hier een jongeren comité gevormd in het kader van de landelijke Anti-Honger-Actie. Het plaat selijk actiecomité „tien-maal-tien" bestaat uit de volgende jeugdige inwoners: Bart Vroeg- op, voorzitter, Karei Hage, secretaris, Ton- nie van Luijk, penningmeester en leden Piet Rijnberg, Kees Goedegebuure, Saartje van Eenenaam, Corrie Goedegebuure en Han Elenbaas. De jongeren tussen 15 en 23 jaar hebben deze week een circulaire ontvangen met het verzoek mee te doen aan de zgn. zakgeld- aktie. Daartoe zijn kaarten verkrijgbaar van f 1.f2.50: f5.en f 10.- al naar ge lang het bedrag dat men per week wil afstaan. Wilt u bijvoorbeeld een kwartje per week afstaan (gedurende 10 weken), dan krijgt u een kaart van f 2.50. Het bedrag kan ook ineens betaald worden. Het doel van de Antl-Honger-Actje is voldoende bekend en spreekt ook voor zichzelf. Ook langs deze weg willen we graag met name de jongeren in de gemeente opwekken, deze actie te steunen. En aan de ouderen zal die medewerking zeker niet belet worden. DE EERSTE (GROS)LIJST RAADSVERKIEZING Tijdens een maandagavond jl. gehouden vergadering bij de heer Jn Moerland werd door de afd. Sint Maartensdijk van de Partij van de Arbeid de groslijst vastgesteld voor de verkiezing van de gemeenteraad op 30 mei a.s. Een groslijst moet men zien als een aanbeveling, waarover dan alle leden van de afdeling bij referendum hun oordeel vel len. Aan de hand van die uitspraak volgt definitieve vaststelling. Dit zal voor onder staande groslijst a.s. vrijdag het geval zijn. De groslijst van de PvdA alhier luidt: l.F. J. Stols, 2 J. v. d. Boogaard, 3 P. van Schetsen 4 Corn. Elenbaas 5 Chr. van 't Hof Jz. 6 D. van Beveren 7 Abr. Rijnberg Wzn.; 8 N. D. Leinse: 9 C. den Haan; 10 J. C. Elenbaas; 11 A. Verdouw; 12 A. van Vessem. KNAPENVERENIGING HIELD JAARVERGADERING „Het is goed dat dit verenigingswerk doorgaat en men mag waardering hebben voor degenen, die hieraan leiding geven, ja men dienst ze op te dragen en te steunen", zo meende ds L. G. Zwanenburg in zijn slot woord op de jaarvergadering van de kna- penvereniging Samuël", welke vrijdag avond in het hervormd verenigingsgebouw werd gehouden. Er waren bijna 200 perso nen aanwezig. Dominee vond dat die steun werd verdiend, omdat ook op deze wijze een stukje opvoeding wordt gegeven en had voorts waardering voor de manier waarop het programma was gebracht. Ernst in de vorm van een bijbelinleiding, aardigheden ook in de vorm van samenspraken, zang en gedichten. Zoals het ook in het leven is, aldus dominee, waar ernst en blijdschap wisselen, maar waar de ernst toch het meeste waarde heeft. Dominee eindigde met de knapenvereniging verdere bloei toe te wen sen en leider Goedegebuure sterkte om dit werk te blijven doen. Het programma werd door de leden zelf verzorgd met daarnaast medewerking van enkele leden van „De Zangvogels". Vooral de samenspraak door een zeven tal leden „De Wilgen" deed het bizonder goed. Er was voorts nog een punt, waarbij deelname uit de zaal nodig was, er waren de jaarverslagen en er was de afwisselende zang. Bij elkaar een gezellige avond met vooral het unicum van jaarvergaderingen en uitvoeringen dat ze tijdig kon worden be ëindigd, zodat men rond half elf weer thuis was. MIDDENSTANDS-AKTIVITEITEN Bij een verzoek van een aantal ambachts lieden gevoerde bespreking via de plaatse lijke middenstandsvereniging werd besloten voortaan de rekeningen per kwartaal uit te schrijven. In een daarna gehouden bestuurs vergadering werd bepaald de voor de ha venopening uitgestelde ballonwedstrijd op Koninginnedag a.s. te houden. Vooraf wor den een paar extra koopdagen georgani seerd, waarvan de uitwerking in handen van een klein comité kwam. De jaarlijkse grote winkelweekactie lijkt voor het alge meen gunstiger tegen de sinterklaastijd. AARVERGADERING C.B.T.B. Dezer dagen werd onder leiding van de heer Joh. Overbeeke de jaarvergadering gehouden van de CBTB in een lokaal van de chr. school. Na de jaarverslagen werd de voorzitter als besuurslid herkozen. Na de pauze vertoonde de provinciaal secretaris, mr S. Sybrandi prachtige dia's over het laatste CBTBcongres. VERTALING CATECHISMUS De oud-predikant van de hervormde ge meente alhier, ds D. J. van Dijk te Nieuwer- kerk a-d IJssel heeft een op hem uitgebracht beroep van Eemnes-Binnen aangenomen. Deze kleinere gemeente zal het ds van Dijk mogelijk maken meer tijd te krijgen voor het omvangrijke werk, waarmee hij een begin heeft gemaakt: de vertaling van de Hei- delbergse Catechismus in de Toradja-taal. ARBEIDERS- EN MIDDENSTANDSPARTIJ Na de groslijst voor de PvdA werd ook de definitieve kandidatenlijst bekend van bovengenoemde partij. Deze zal als volgt worden ingediend: 1 C. Ridderhof; 2 P. I. den Haan; 3 L. Heijboer Johzn.; 4 Jacs Snoep; 5 Abr. den Haan; 6 Adr. Rijnberg Johzn.; 7 Adr. de Witte; 8 Adr. Burgers Johzn. Van deze lijst hebben thans de twee eerst- geplaatsten zitting in de gemeeneraad. Voor de PvdA had tot dusver niemand zitting in de gemeenteraad. Wel is de als nummer één op de groslijst geplaatste heer Stols jarenlang uitgekomen onder de lijst van de Arbeiders- en middenstandspartij en had ook als zodanig zitting in de gemeeneraad, voor welk lidmaatschap hij enkele weken geleden bedankte. BURGERLIJKE STAND Geboren: 6 jan. Martinus Johannes zoon van Pieter van Dijke en Laurina Janna Gunter. adres Cureestraat 9 13 jan. Maartje Anna, dochter van Cor nelis van der Klooster en Elizabeth Heijboer adres Weststraat 33 18 jan. te Bergen op Zoom Pieternella Abramina dochter van Hendrik Adriaan Heijboer en Neeltje Abramina Maatje Rid derhof. adres Voorstraat 44. Overleden: 4 jan. Leendert Jacob Goedegebuure oud 73 jaar zonder beroep weduwnaar van Hendrika Neele. adres Nieuwstraat 11 Ingekomen: Pieternella M. Hendrikse ev van Popering van Stavenisse naar Kloosterstraat 17 Jan Slot en gezin van Uitgeest naar Bierensstraat 6 Jan P. I. Toussaint van Melissant naar Voorstraat 31, Vertrokken: Adrianus J. M. Akkermans van Kleinedijk 2 naar Huijbergen Pieternella E Theunisse van a-b „Depen dant" p-a Julianastraat 28 naar Wemeldinge Verhuisd: Cornelia Priem wv Goedegebuure van Nieuwstraat 29d naar Weststraat 24 Anthonia W. Ketting wv Theunisse van Weststraat 8 naar Julianastraat 28 Cornelis H. Theunisse en gezin van a-b „Dependant" p-a Weststraat 8 naar a-b „Dependant" p-a Julianastraat 28 Abraham Theunisse en echtgenote van a-b „Anja" p-a Weststraat 8 naar a-b „Anja" p-a Julianastraat 28 Gerard A. Theunisse van a-b „Spes Sa lutes" p-a Weststraat 8 naar a-b „Spes Salutes" p-a Julianastraat 28 Leendert Theunisse en echtgenote van a-b „Spes Salutes p-a Weststraat 8 naar a-b „Spes Salutes" p-a Julianastraat 28 Johannes W\ van Popering van Molendijk 16 naar Kloosterstraat 17 AANBESTEDING Door het Technisch adviesbureau van Witteveen en Bos te Amersfoort werd on derhands aanbesteed het verrichten van grondwerken het leggen van rioleringen en het aanbrengen van nieuwe bestrating in de Zuidstraat. Ingeschreven werd door Joh. v. Vossen Zn f 14.738. W. v. Vossen Zn f 16.190.Gebr. Moerland Zn f 16.790.—. BESTRIJDING ALCOHOLISME Uitgaande van het evangelisatiecentrum „Bethel" der Oud Gèreformeerde Gemeente te Middelburg, werd op 30 januari 1962 des namiddags te 7.30 uur in het dorpshuis alhier een bijeenkomst gehouden. De heer A. de Ridder, opende deze met gebed en las 1 Cor. 13 voor. Dit schriftgedeelte bracht hij in verband met zijn uiteenzetting omtrent het doel en streven Van bovengenoemd centrum en ook met Zijn te houden inlei ding over het onderwerp „Alcohol en zijn gevolgen" Spreker zegt dat hij veel aan straat- en strandpredikink doet en dat hij ook wel in café's e.d. predikt. In 'n dergelijke in richting kreeg hij een aansporing van ie mand, die hem zei, wat minder te prediken, doch iets meer te doen. Daarop geeft hij een uiteenzetting op welke wijze het centrum is tot stand gekomen. De kerkeraad der Oud Gereformeerde Gemeente te Middel burg heeft eerst zijn medewerking daaraan gegeven, doch zich later terecht terugge trokken, omdat zij van mening was, dat dergelijk werk tot het particulier initiatief behoorde. Thans wordt het centrum door hem en zijn echtgenote geexploiteerd en zij doen dit werk, met de inzet van heel hun persoon. In dit centrum worden personen opgenomen, die door de omstandigheden aan de drank zijn geraakt. Eerst waren er 8 personen later kon dit uitgebreid worden tot 12, maar thans zijn de mogelijkheden uitgeput, als niet tot uitbreiding kan worden overgegaan. Bovendien is er een tekort op de exploitatie. Hij zelf moet er bij gaan werken om het centrum in stand te houden. Degene, die dan ook van mening mocht zijn, dat het in een dergelijk centrum een luilekkerland is, adviseert hij eens een week mee te gaan. Dan kan hij met eigen ogen aanschouwen dat er hard gewerkt moet wor den. Om nu het centrum te kunnen uitbrei den, is het noodzakelijk dat er een provin ciale vereniging of stichting wordt opgericht Het centrum moet interkerkelijk zijn, zodat patiënten van alle gezindten opgenomen kunnen worden. Hij toont met voorbeelden aan, dat aan een dergelijk centrum grote be hoefte bestaat. De gevolgen die het veel vuldig gebruik van alcohol met zich mede brengt, zijn weerzinwekkend. Families wor den daardoor uiteengescheurd en gezinnen uit elkander gerukt. Gedurende de Kerstda gen van het afgelopen jaar zijn er in een plaats in Nederland 2 personen door bevrie zing om het leven gekomen. Oorzaak, teveel alcohol gebruikt. Meerdere voorbeelden haalt hij aan. Meestal zijn het mensen met een slap karakter. Om deze mensen nu te kunnen helpen is veel zelfopoffering nodig, maar vooral liefde. Want de meeste personen, die aan de drank verslaafd zijn geraakt, zijn dit geworden door gebrek aan liefde. Tenslotte zegt hij, dat men zich thans al als lid kan opgeven, tegen een contributie van f 2.50 per jaar. Ook kan men zich abon neren op het blad „Bethel". Een vrije gift is eveneens van harte welkom terwijl ook foto's verkrijgbaar zijn ad f -.50 per stuk. Daarna was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door 3 personen ge bruik wordt gemaakt. De vragen werden door spreker beantwoord. De heer de Rid der dankte nu voor de opkomst en sluit de bijeenkomst met dankgebed. Die opkomst was overigens maar zeer gering. BENOEMING WIJKVERPLEEGSTER In verband met het feit, dat Zr. C. de Schipper alhier ontslag heeft gevraagd als wijkverpleegster, heeft het bestuur van de Groene-Kruisvereniging met ingang van 1 mei a. s. als haar opvolgster benoemd Zr. J. J. de Jonge uit Abbenbroek. Zr. de Jonge heeft haar benoeming aangenomen. VERKIEZING GEMEENTERAAD In de 31 januari 1962 gehouden leden vergadering der S. G. P. -kiesvereniging Stavenisse, werd de candidatenlijst voor de op 30 mei a.s. te houden verkiezing voor de leden van de gemeenteraad als volgt vastgesteld: 1 A. J. Smits, Veerweg 22; 2 G. M. Steen- dijk, Prinses Irenestraat 6; 3 A. Klippel, Prinses Margrietstraat 6; 4 N. M. Klippel Prinses Irenestraat 2; 5 L. J. van Haaften, Kerkstraat 79; 6 M. Hout, Wilhelminastraat 14; 7 A. J. Priem, Julianastraat 37. HUISSLACHTINGEN Over de maand januari 1962 werden ter gemeentesecretarie 22 vergunningen voor huisslachtingen uitgereikt. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK Het saldo van de coöperatieve Boeren leenbank alhier per 31 december 1961 be joeg 3.552.^3 7,12 Bijgeschreven rente over het jaar 1961 102.602,87 Totaal spaargelden per 31 december 1961 ,3."655.139,99 In de maand januari 1962 werd ingelegd 153.450,56 Terugbetaald werd 83.658,41 Meer ingelegd dan terugbetaald 69.792,15 Saldo per 31 januari 1962 f3.724.932,14' Over de afgelopen maand werden 6 nieu we boekjes uitgegeven. BURGERLIJKE STAND Geboren: 22 jan. Sara Wilhelmina dochter van Wil lem Potappel en Adriana Jannie Stoutjesdijk Overleden 10 januari Willemina Luijk, oud 88 jaar weduwe van Marinus Jacob van Oeveren. Getrouwd: 12 januari Johannes Witte van Popering oud 26 jaar rij-instructeur wonende te Sint Annaland en Pieternella Maria Hendrikse oud 22 jaar zonder beroep wonende alhier Vertrokken: 12 jan.: Pieternella Maria Hendrikse, echtgenote van Johannes Witte van Pope ring van Stoofdijk 9 naar Sint Annaland. 22 jan. Coenraadina Johanna Moerland van Wilhelminastraat 31, naar Blaricum. EERSTE RONDE BIJNA VOLTOOID Nu de schoolandarts is begonnen met het controleren en behandelen van de school kinderen in deze gemeente, is de eerste ron de van het huidige schooljaar bijna voltooid. Sint Maartensdijk was voor ditmaal de hek kensluiter. JAARVERGADERING A.N.A.B. Al is de opkomst gering, het is toch ver heugend, dat we ook jongere leden op deze vergadering aantreffen, aldus de voorzitter P. J. Koopman in zijn openingswoord tij dens de bijeenkomst van de Alg. Ned. Agra rische Bedrijfsbond. Mede door de pendel is de animo te yergaderen sterk geredu ceerd, terwijl een daling van het aantal leden evenmin vreemd is aan de geringe opkomst, zo vervolgde de voorzitter. Het overgaan naar de bond voor havenpersoneel is nu eenmaal onvermijdelijk. Toch wist men door nieuwe inschrijving het ledental nog bijna te handhaven. Spreker zou zelf goed betaald werk in de omgeving prefe reen boven de lange afstandspendel met zijn op langere termijn toch behoorlijke nadelen. Hierop werd later nog nader ingegaan van uit de vergadering, waarbij het zelfs zo werd gesteld, dat het als een onsociale bedoe ning moest worden gezien, heel die lange afstandpehdel. Daarbij wordt vaak verge ten, dat de rollen weer kunnen omdraaien en een kentering komt in de hoogconjunctuur. De eerste die op straat zullen staan zijn de lange afstandpendelaars. Nu 't als gesmeerd loopt, wordt de werkelijkheid te veel uit het oog verloren, maar tpen zit er soms on verwacht in, voor men er idee van heeft. Men kwam tot de conclusie, dat gezamen lijk aan het werkgelegenheidsprobleem ge werkt dient te worden. Een hiertoe te vor men commissie zou dienen te bestaan uit werknemers en alle andere belanghebbenden waarbij vertegenwoordiging va nde gemeen tebesturen eveneens gewenst is. Ook werd aandacht gevestigd op de vei ligheid in de landbouw met de toegenomen mechanisatie. Controle hierop door de inspec tie wordt vaak onvoldoende geacht. Er komt meestal pas controle als er ongeluk ken hebben plaatsgevonden. Hierna werd ende periodiek aftredende bestuursleden herkozen, terwijl de secretaris dhr. L. Kloet aandacht vroeg voor de uitke ringen uit de NVV fondsen bij ongeval of ziekte. Wanneer een lid tengevolge van een ongeval komt te overlijden, varieert de uitkering naar gelang de lidmaatschapsduur van f300.gedurende één jaar tot f 1000 gedurende 8 jaar. Voor blijvende invalidi teit van f900.tot f3000.voor blij vende gedeeltelijke invaliditeit van f 75. tot f 250.Spreker meende dat men er goed aan doet zich hiervan bij voorkomende gevallen volledig te laten inlichten. Nadat nog was besloten een bijdrage te leveren voor de plaatselijke bejaardensocieteit, dank te, de voorzitter voor de opkomst, sprak een opwekking om deel te nemen aan de ge spreksgroepen over loonvorming en sloot daarmee de vergadering. JAARVERGADERING „EDELZANGER" Dezer dagen hield de vogelhoudersvereni- ging „De Edelzanger" te Scherpenisse een jaarvergadering in het café van de heer J. C. Meulstee te Sint Maartensdijk. De voorzitter de heer I. J. van Daalen, opende deze vergadering, die door 8 van de 20 leden werd bezocht. Het ledental van de ver eniging is teruggelopen van 34 tót 20. Het financieel verslag vermeldde aan in komsten f 678,95 en aan uitgaven f 653,33, een batig saldo dus van f 25,62. Het bestuur werd in verband met de vermindering van het ledental teruggebracht van 5 tot 3 leden. Momenteel is het bestuur als volgt samen gesteld: I. J. van Daalen, voorzitter, L .van Poortvliet penningmeester en Joh. Vroegop secretaris. Besloten werd de volgende ten toonstelling in het voorjaar in Stavenisse te houden. Bij de rondvraag werd de leden gevraagd om samen met de vereniging Tho len de reis naar de nationale tentoonstelling te Rotterdam te maken. Voor deze reis gaven zich 2 leden op. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelis Laurens zoon van Adriaan de Graaf en Ploontje H. Keur

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 2