EENDRACHTBODE KüMDamp» SIMCA f 5.495.- Bfonchi letten 18c JAARGANG No. 12 1 FEBRUARI 1962 TWEEDE BLAD Raadsverslag Stavcnisse Spoedige havenbeslissing gewenst Dit jaar speeltuin verwezenlijken Grondverkoop werd opnieuw erfpachtverlenging Raadsverslag Sint Maartensdijk Samenwerking met Scherpenisse lijkt voorlopig gedaan - Verdere ontwikkeling van de gemeente - Maar straatbelasting moest verhoogd - Reinigingsdienst met drie gemeenten Subsidie voor bejaardensociteit - Renteloos voorschot voor gymnastiekvereniging - Besluit renteloos voorschot speeltuin gehandhaafd wel'-'6 garage A. Vos Met het oog op de veiligheid van onze gemeente is het zeer gewenst, dat er spoedig een beslissing valt inzake de haven, zo stelde burgemeester A. Sluijmers te Stavenisse in zijn nieuw jaarsrede, gehouden bij de eerste openbare raad in 1962. En wanneer dan rekening wordt gehouden met ons aller wens, dan zal de haven van Stavenisse voor ons behouden blijven, zij het dan met de nodige veiligheidsmaatregelen. Daarbij doelde de burgemeester op het van deze zijde aangevoerde plan er bij afdamming een sluis in aan te brengen, zodat er in feite van de haven niets verloren gaat. Het lijkt met de concessie nog steeds niet in orde te zijn. Een onbegrijpelijke zaak, dat een als zwakke plaats aangeduide „zeewering" negen jaar zwakke plaats moet blijven. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter, burgemeester A. Sluijmers begint zijn nieuw jaarsrede met allen te danken voor de ge lukwensen, die hem bij de jaarwisseling heb ben bereikt en wenst wederkerig alle raads leden en familie evenals alle andere inwo ners een goed 1962 toe. Onze gemeente is wel niet groot, doch men staat dikwijls toch voor moeilijke problemen, zo vervolgde bur gemeester Sluijmers. Laten wij deze pro blemen enerzijds met ernst en anderzijds met de nodige opgewektheid op zien te los sen. Daartoe is samenwerking, verdraag zaamheid, eerbied en respect voor elkan ders mening noodzakelijk, wil men aan die moeilijkheden het hoofd kunnen bieden. In het afgelopen jaar heb ik die wil tot samen werking kunnen constateren, waarvoor ik u dankbaar ben en van harte hoop ik, dat dit ook in het nieuwe jaar zo zal mogen zijn. wat uiteindelijk in het belang der gemeente is. Voor die goede verhouding was hij in zonderheid de wethouders erkentelijk, even als de ambtenaren ter secretarie en de fi nancieel ambtenar de heer C. Meertens. die zo veel goed werk deed. Dank ook aan het onderwijzend personeel, de districtsopzichter de rijkspolitie, branweerlieden, de gemeente bode, de gemeentearbeiders en allen die de gemeente op enigerlei manier hebben ge diend. Het dankwoord werd onderstreept ten aanzien van de Commissaris der Koningin en gedeputeerde staten. Internationaal zijn donkere wolken over ons werelddeel samen getrokken. De span ning duurt onverminderd voort. Moge God de wereld bewaren voor een catastrofe en het daarheen leiden, dat alle conflicten langs een vreedzame weg worden opgelost. Ver volgens stond de voorzitter stil bij de groot ste treinramp in de Nederlandse geschiedenis BELANGRIJKSTE WERKEN Voorzover het eigen gemeente betreft, heeft de Stoofdijk, hoewel nog niet geheel klaar, een aanzienlijke verbetering ondergaan. Het bovengronds elektrisch net werd daar te gelijkertijd vervangen door een ondergronds net, terwijl de straatverlichting aanmerkelijk werd verbeterd. De bouw van een ambts woning voor de burgemeester werd verwe zenlijkt, terwijl tevens krotwoningen werden aangekocht en een in slechte staat verke rend pand aan de Voorstraat. De bedoeling is hiervan een goede woning te maken, waar door de Voorstraat ongetwijfeld een beter aanzien zal krijgen. Een lokaal van de lagere school werd voorzien van naadloze vloer bedekking. SPEELTUIN, POSTSTRAAT, TORENUURWERK Was het voorgaande een opsomming van uitgevoerde werken, in 1961 werd voorts besloten tot aanleg van een speeltuin, verbe tering van de Poststraat en verlichting van het torenuurwerk. De voorzitter hoopte, dat deze werken dit jaar tot stand zouden ko men. HET HAVENPROBLEEM „Het behoud van onze mooie haven is de wens van u allen", zo vervolgde burge meester Sluijmers. „De uiteindelijke beslis sing over deze voor Stavenisse zo zeer ge wichtvolle zaak ligt niet bij ons, maar bij hogere instanties. Van harte hopen wij, dat de Minister van Verkeer en Waterstaat een spoedige beslissing zal nemen, mede met het oog op de veiligheid van onze ge meente en dat hij daarbij ook rekening zal houden met de wensen, welke door ons her haalde malen naar voren zijn gebracht. Dit betekent, dat de haven voor Stave nisse behouden blijft, maar wel de nodige veiligheidsmaatregelen worden genomen (sluis). Gereleveerd werd de loop der bevolking over het afgelopen jaar. De financiële positie werd gunstig genoemd, evenals de liquidi teitspositie. Door de uitvoering van enkele omvangrijke kapitaalwerken, is het over schot aan vaste financieringsmiddelen ver gereduceerd. Toch is het niet nodig, dat bin nenkort een vaste geldlening wordt aange gaan. Daartoe zal de liquiditeitspositie in 1962 geen aanleiding geven. De nieuwe fi nanciële verhoudingswet zal in de toekomst voor deze gemeete ongunstiger uitvallen. In het afglopen jaar werden aan kapi taalsuitgaven besteed f 77.000. en credieten verleend voor f 42.000. De voorzitter besloot zijn nieuwjaarsrede aldus: „Ik meen hiermede te mogen volstaan en ik hoop van harte, dat God ons ook dit jaar de nodige wijsheid en gezondheid zal schenken, om onze taak op de juiste wi|ze te kunnen verrichten. Wethouder Hage, deze rede beantwoor dend, dankt namens het dagelijks bestuur voor de toegevoegde wensen en hoopt we derkerig voor de burgemeester en gezin alle goeds. Moge de raad ook dit jaar, met Gods hulp, de belangen der gemeente behartigen, aldus weth, Hage. Het oudste raadslid de heer N. M. Klip- pel dankt b en w voor de goede verstand houding en hoopt dat de dit jaar tenemen besluiten tot heil van de gemeente zullen zijn. SUBSIDIE GEZINSZORG Van het. ministerie van Maatschappelijk Werk werd een schrijven ontvangen, dat aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk en gezinsverzorging op het eiland Tholen over het jaar 1961 een subsidie van f 1200. wordt toegekend. De heer Klippel vraagt of het subsidie bedrag jaarlijks wijzigt. De voorzitter meent dat de Stichting het vorig jaar hetzelfde bedrag heeft ontvangen, hetgeen wethouder Moerland bevestigt. Desgevraagd antwoordt de heer Meertens, dat het hier slechts één onderdeel betreft. De Stichting ontvangt meerdere subsidies. Genoemde subsidie wordt voor het Algemeen Maatschappelijk Werk ontvangen. De heer Klippel meende in de stukken te hebben gezien, dat het bedrag jaarlijks wijzigt en ook de heer Nortier dacht dat het vorig jaar iets minder was. De heer Meertens wijst er op, dat het rijk ook be paalde percentages van de salarissen betaalt. Dat betreft evenwel alleen de gezinsverzor ging. Maar dit bedrag wordt niet door de gemeente ontvangen, vult wethouder Moer land aan. Dat krijgt Oud Vosemeer, waar het secretariaat van de Stichting zetelt. De overige ingekomen stukken, zijnde goedge keurde raadsbesluiten en een dankbetuiging van de VVV eiland Tholen worden voor kennisgeving aangenomen. Onder de hamer door gaat ook de 12e en 13e wijziging van de gemeentebegroting 1961 alsmede de 3e en 4e wijziging 1962. SUBSIDIE ASTHMA STICHTING Evenals voor de Kankerbestrijding wordt ook voor dit werk voorgesteld f 0.01 per inwoner te geven. De heer Potappel krijgt een bevestigend antwoord op zijn vraag of dit de eerste maal is dat deze stichting subsidie vraagt. De heer Klippel wijst er op, dat voor het subsidiebedrag van Stavenisse een patient maar één dag verpleegd kan worden. De heer Nortier wil het anders zien meer een bijdrage in de bestrijding van de al gemene kosten, waarmee de heer C. Priem het eens is. Alle leden zijn er voor de genoemde sub sidie toe te kennen. VERKOOP ERFPACHTGROND Een laatste voorstel van b en w is om twee perceeltjes grond aan de Molendijk waarvan de heer C. P. v. d. Berg erfpachter is voor 25xde canon, zijnde f 1.25 per jaar te verkopen. sluit juist is weergegeven, omdat van ver koop wordt gesproken. De heer Klippel vindt trouwens, dat de gemeente ook ver huurde grond kan verkopen. De heer Nor tier wijst er op, dat het daarom niet gaat. De voorzitter erkent, dat de opmerking van de heer Nortier juist is. Het voorstel is ver keerd gesteld, maar dezelfde prijs kan wor den aangehouden, wat dhr. Nortier geen be zwaar vindt. Wel vraagt hij of het gewenst is, een gedeelte van het beloop der Molen dijk te verkopen, nu deze in eigendom van de gemeente is gekomen. Daaruit zouden moeilijkheden kunnen voortvloeien. Er zul len er meer komen om erfpacht af te kopen. ven die bietenboel buiten de gemeente te krijgen. Het blijkt dat na het besluit in vori ge vergadering men doende is een regeling te treffen met de suikerfabrieken. Men kan niet geregeld van standpunt veranderen. Het verzoek als hiervoor genoemd wordt in elk geval afgewezen. In de plaats van de heer Chr. Hoek wordt als lid van Maatschappelijke Zorg benoemd de heer Adr. Lindhout, Provinciale weg 50. Een begrotingswijziging van deze instelling is een hamerstuk. Voor reorganisatie Centrale Dienst „Noord Zeeland" blijft het destijds ingenomen stand- Weth. Moerland zegt dat de gemeente geen i punt gehandhaafd. Dat betekent voorkeur eigenaresse is van de gehele strook grond, reorganisatie A met dus uitbreiding perso- Enkele gebouwde perceeltjes vallen daar- neel oftewel 2 gemeenten voor een opzich- buiten. De gemeente is niet verplicht een ter- Op een vraag of voor Sint Maartensdijk verzoek erfpacht af te kopen, in te willigen, dhr. Jasperse gehandhaafd blijft (gesteld antwoordt de voorzitter op de vraag van dhr. Klippel. Weth. Moerland, zegt, dat het besluit gewijzigd moet worden, wat de heer Nortier onderschrijft. Ondertussen blijft voor hem de moeilijkheid of het andere perceeltje moet worden verkocht. De heer Potappel kan zich indenken, dat betrokkene het graag wil hebben. Op een uiteenzetting van weth, Moerland, welke grond de gemeente nog wenst te verkopen, volgt een uitvoerige dis cussie. Tenslotte meent weth. Moerland, dat het voorstel moet worden ingetrokken, zo- De heer Potappel vraagt of het twede perceel rond het gebouwtje ligt, waarop de voorzitter bevestigend antwoord. De heer Nortier vindt het voorstel niet juist gesteld. Hij kan er wel mee akkoord gaan, dat de erfpacht wordt afgekocht en ook voor dat bedrag, maar het ene perceel is verhuurd en geen erfpacht. De heer Meertens antwoordt, dat het be- dat een nieuwe kan worden gemaakt. Dit kan staande de vergadering, zegt de voor zitter. Het voorstel de twee perceeltjes grond aan dhr. C. P. v. d. Berg te verkopen wordt ingetrokken, waarvoor het voorstel tot erf pachtsverlenging in de plaats komt. Daar mee kunnen alle leden zich verenigen. Nie mand heeft meer iets voor de rondvraag, zo dat sluiting volgt met dankgebed. Van de vorige week donderdagavond in een voltallige raads vergadering behandelde agendapunten gaven we in ons vorig nummer reeds een samenvatting. Daarbij dient aangetekend, dat gedeputeerden wèl, maar b en w de rioolbelasting niet wensen te verhogen. Met een verhoging van de straatbelasting kon even wel niet worden gewacht. Tot dusver werd respectievelijk 6 en 3 geheven van bebouwd en onbebouwd, dat wordt nu 10 en 5 welke verhoging ongeveer 5300.meer zal opleveren voor de gemeente, een bijdrage die dus van de inwoners wordt gevraagd. Verder was er - in de eerste plaats - de nieuwjaarsrede van de voorzitter, waarin werd geconcludeerd, dat alles bij elkaar toch heel wat is verbeterd en totstand gekomen en dat er voor 1962 nog heel wat op stapel staat. Tenslotte moesten verschillende subsidieaanvragen van plaatselijke verenigingen worden behandeld. Discussie en genomen besluiten rond de al eerder genoemde agendapunten volgen daarom hieronder. door dhr. Koopman) moet de voorzitter het antwoord schuldig blijven. REINIGINGSDIENST Zoals in vorig nummer aangehaald zal men, zoals de zaak er thans bijstaat, met 3 ge meenten (Poortvliet, Sint Annaland, Sint Maartensdijk) de gemeenschappelijke reini gingsdienst op touw moeten zetten. Scher penisse wenst namelijk niet mee te doen als Sint Maartensdijk de „vuilniszetel" wordt Nu werd een mondelinge aanbieding ont vangen voor de levering van een tweede hands vuilnisauto, die maximaal f 10.000. moet kosten. Een nieuwe f 45.000. B en w vragen machtiging, in afwachting van de overeensteming met de twee andere gemeente, tot het doen van een uitgaaf van f 10.000 als blijkt dat deze aaukoop inder daad verantwoord is. KLEINZIELIG Voor de houding van Scherpenisse heeft raadslid Polderman maar twee woorden: zielig gedoe. De heer Koopman destijds de enige tegen stander van samenvoeging heeft er wat meer woorden voor nodig. Het zielige ontbreekt er echter evenmin aan. Hij zegt namelijk het kleinzielig te vinden, dat men in Scher penisse zo doet als met de gemeenschappe lijke reinigingsdienst werd gedaan. Teleur stellend, Het ligt op een geheel ander vlak dan de samenvoegingskwestie. Dit betreft een financiële aangelegenheid, een vorm van samenwerking in aller belang. Men had dat anders moeten bekijken. De samen voegingskwestie staat hier geheel buiten. De entourage van de eerste raadsverga dering in 1962 was niet anders dan die van de laatste in 1961, namelijk de achterzaal van het verenigingsgebouw aan de Dr. Ta- zelaarstraat. In tegenwoordigheid van alle raadsleden en de gemeentesecretaris de heer Th. C. Benou hield burgemeester D. C. Bouwense zijn nieuwjaarsrede. De voorzitter begon zijn toespraak met alle leden en hun gezinnen te danken voor de ontvangen gelukwensen en hen weder kerig het allerbeste toe te wensen. Vervol gens stond hij stil bij de spoorwegramp, in het nog kort begonnen jaar al zo veel leed brengend, bij de internationale span ningen die soms het ergste doen vrezen, waarbij hij de overheden de nodige wijsheid en tact toewenste om de vrede nog te bewaren. Voor wat eigen gemeente aangaat, mag men dankbaarheid worden geconstateerd dat veel tot stand is gekomen. Daar was de opening van het nieuwe Polderhuis, de bi- zondere lagere school, de verplaatsing van „Elvina",, de totstandkoming en opening van de timmerfabriek „De Pluimpot" van firma Muller, de uitbreiding van Priem's kledingindustrie, de bespreking met de Gebr. van Lammeren over een metaalvestiging en vele werken in de gemeente. De burge meester hoopte, dat 1962 datgene zou bren gen op het gebied van de werkgelegenheid, wat zo zeer gewenst is. Dankbaar was hij de commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen, die trachtte voor de streek goodwill te kweken. In eigen gemeente werd de brandweer op zijn post gevonden. 1961 bracht tenslotte ook nog de onaangename verrassing van de breuk in de samenwerking met Scherpenise. Dat samenwerking voorlo pig van de baan lijkt te zijn, lijkt uit de houding die men aanneemt tegenover de ge zamenlijke reinigingsdienst. Zeer jammer. In een pretige sfeer waren de besprekingen hier over begonnen. Hopenlijk komt dit weer te rug, waarmee ongetwijfeld meer bereikt kan worden dan door verwijdering. Het rioleringsplan Achterbos kwam in be handeling, vervolgde de voorzitter. Hopen lijk is zulks dit jaar het geval voor de nieu we sportvelden, welke een van de belang rijkste verbeteringen van dit jaar kan zijn. De woningbouw verloopt traag. Het aan tal bewoonbare huizen is in het afgelopen jaar eerder afgenomen dan vermeerderd. Ook in 1962 zal een flink aantal nieuwe huizen nodig zijn om onwaardige woningen te kun nen vervangen. GEMEENTEHUIS Nog onverwacht is het tot restauratie van het gemeentehuis gekomen. Er wordt met voortvarendheid aan gewerkt, maar te hopen, dat het dit jaar nog klaar zal ko men getuicht wellicht van een te groot op timisme. Toch mogen we verwachten dat de tijdelijke behuizing van het gemeentelijk apparaat niet te lang zal duren. Voor wat de loswal betreft gaf de voorzitter de raad soortgelijke inlichtingen als dat het geval was in de gemeenteraad van Scherpenisse. Een gewijzigd plan dus, waarvan bestek nog deze maand kan worden verwacht. POEDER-ZALF - OLIE - ZEEP ONDERWIJS Van de plaatselijke onderwijsinstellingen, met name dan van de hoofden dier scholen, was een verslag binnengekomen over het afgelopen jaar. De voorzitter gaf de leden kennis van de inhoud daarvan. Voor wat de b.l.o.school betreft deelde burgemeester Bouwense mee, dat de raad dienaangaande spoedig voorstellen kon verwachten. Er is door het betreffende bestuur namelijk prijs gevraagd voor een noodschool en het ligt in de bedoeling om in 1962 te starten. De directeur van de LTS gewaagde met spijt van een te sterk verloop op deze school. Bij de aanvang van het laatste schooljaar weren er 111 leerlingen, 35 zijn er afgegaan na te zijn gediplomeerd, waaronder 16 tim merlieden en 15 metaalbewerkers, 42 nieuwe cursisten werden ingeschreven, waaronder maar één uit Tholen. Er zijn nu 101 leer lingen. Een uitgebreid verslag was er van het wel en wee op de openbare lagere school, even als van de dit jaar geopende chr. lagere, de Prinses Ireneschool, welke steeg tot 105 leerlingen. De voorzitter dankte beide hoofden van scholen voor het geleverde verslag en hoopte dat de prettige sfeer, die er ook met dhr. Aarnoudse is, zal blijven voortduren. Bij de kleuterschool was het grote nieuws dat mej. Klippel hersteld mocht terugkeren. Ge hoopt werd dat Gods zegen op al dit werk zou mogen rusten, ook in 1962, waarmee de voorzitter zijn toespraak en overzicht be sloot. De heer Polderman als oudste raadslid, de voorzitter dankend, wist zich de tolk van de leden, wanneer hij de voorzitter weder kerig Gods zegen toewenste. Hij hoopte dat hij het verschil van mening de prettige sa menwerking onderling bestendigd zou blij ven. De heer Koopman inhakend op wat de voorzitter met betrekking tot de woningbouw opmerkte en hetgeen daaromtrent staat in de notulen der vorige vergadering, informeert wat b en w van plan zijn met de trage woningwetbouw. Het kan toch ook al te erg^worden, al dient hierbij enige clementie te zijn in verband met de aannemingssom. De aannemer had er in augustus 1961 al moeten opleveren. De voorzitter vindt dat het ook een vervelende en langdradige ge schiedenis. Eenvoudig is het niet om dat te bespoedigen maar de grenzen van het geduld zijn nu toch wel overschreden. Er is door b en w dan ook opdracht gegeven aan de Centrale Dienst maatregelen te nemen. Het lijkt er op, dat de andere aannemer de woningen waaraan nog maar kortgeleden is begonnen, nog eerder zal opleveren. Een dertiental ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. „WIJ WILLEN VOORUIT" De gymnastiekvereniging wil deze naam eer aandoen en vraagt voor aankoop van damesturntoestellen om een subsidie dan wel een renteloos voorschot in het geraamde te kort 1962. B en w vinden de exploitatieuit komsten van deze vereniging dusdanig, dat een renteloos voorschot van f 1000.af te lossen in 5 jaar voldoende moet worden ge acht. De heer Koopman is er niet voor. Aan de ene kant moeten de belastingen in de gemeente worden verhoogd en anderszijds wordt het zo gemakkelijk uitgegeven. De voorzitter merkt op, dat b en w van mening zijn, dat deze vereniging wel de steun verdient. Uiteraard is het maar een rente van f 25.per jaar die de gemeente hierin bijdraagt. Met de stem van dhr. Koopman tegen wordt tot dit renteloos voorschot van f 1000.besloten. Bij de ingekomen stukken maakte de voor zitter nog wel de opmerking, dat het b en w opviel hoe gering de bijdrage was van de hervormde kerk voor de Stichting Maat schappelijk Werk en Gezinsverzorging op Tholen. De heer Koopman antwoordt dat b en w dit terecht hehben gezien. Wanneer men echter weet, dat de kerk momenteel zeker f 1400.tekort heeft op de jaarrekening en wat aan bijstand wordt gedaan, dan zal men het billijken, dat de kerk daarvoor niet meer kan afstaan op dit ogenblik. De voorzitter zegt dat het geen verwijt is. Alleen maar dat het opviel in verhouding tot de andere bij dragen, temeer waar 't werk van de Stich ting eigenlijk het werk is van de kerken. Alleen omdat de kerken er geen kans toe zagen het geheel te financieren werd het breder opgezet. Een verzoek van de n.v. Elvina te willen bijdragen in de kosten van bijzondere voor zieningen die na de verplaatsing aan het noodgebouw van de chr. school naar het industrieterrein nodig bleken. B en w ach ten het billijk een bijdrage te verlenen van f 2500.Elvina betaalt per jaar f 1250. huur en moest bij deze verplaatsing f 12.000 onkosten maken. Na een toelichting is ook dhr. Geluk bevredigd en wordt z.h.st. hiertoe besloten. STRAATBELASTINGONTHEFFING DOOR BIETENOVERLAST De heer J. Nelisse, Keethil 3 houdt de zaak warm rond de bietencampagne 1961, al wordt dan ook alweer gedacht aan het zaad 1962. Hij vraagt ditmaal ontheffing van de straatbelasting, want om nu straat belasting te moeten betalen met al die mod der voor je deur is een te schrijnend con tract. B. en w zien daarin geen reden tot ontheffing .missen zelfs de bevoegdheid om hierop ontheffing te verlenen. Het me rendeel vindt het ook wat te ver gezocht, ook al zegt weth. Bazen voorstander te blij Dealer THOLEN. vanaf Overigens voelt hij niet zo heel veel voor het door b en w gemaakte voorstel. Tweedehandskopen is altijd maar gevaarlijk. Het genoemde bedrag is namelijk gering voor een in goede staat verkerende wagen. Hij adviseert b en w het heel goed te be kijken, eer men tot aankoop overgaat. Uit de verdere discussie blijkt dat zowel b en w als de andere leden de bezwaren wel in zien, maar het verschil is ook dusdanig, dat het toch zeer wel het overwegen en controle waard is. Tenslotte geven alle leden b en w machtiging dit nader te onderzoeken en zonodig de f 10.000 voor dat doel te bestem men. VERHOGING STRAATBELASTING Gedeputeerden willen uitvoering van het plan Achterbos (riolering en bestrating) in gunstige overweging nemen, mits de jaar lijkse lasten binnen een sluitende begroting worden opgevangen. De lasten bedragen f 15.000, een deel kan worden opgevangen door bezuinigingen nl. f. 6500.maar ove rigens moeten de gelden beschikbaar zijn. Gedeputeerden achten het noodzakelijk het tarief van de rioolbelasting op f 25.te brengen, nu gemiddeld f 20.terwijl de straatbelasting tot 10 en 5 moet worden verhoogd. B en w menen, dat rioolbelasting verhoging tot volgend jaar moeten wachten. Verhoging straatbelasting zal men niet on deruit komen. De heer Koopman zegt er geen voorstan der te zijn. De heer Kampman gelooft dat niemand voorstander van belastingver hoging is. Dhr. Koopman wijst er op, dat nieuwbouw- bewoners toch al duur komen te zitten en vindt deze verhoging niet op zijn plaats. De voorzitter wijst er op, dat men als t' ware in een dwangpositie zit. Weth. Bazen: nie mand doet het graag. Dhr. Koopman vraagt zich af of het niet onbillijk is van gedepu teerden om het ene aan het andere te kop pelen. Weth. Bazen meent dat ook gedepu teerden in dit opzicht aan banden zitten ge kluisterd. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Dhr. Polderman zit het precies zo bij de reinigingsdienst. Dat wordt ook beter maar het kost meer. Straten en riolering zijn of worden verbeterd. Betaling zal niet kunnen uitblijven. De heer Geluk betreurt het dan ook de agrariër weer de dupe is. Buiten de dorpskom wonend heeft men niet het voor deel, maar wel de heffing van straatbelasting Dat is onbillijk. Niemand vindt het prettig, maar zoals de voorzitter opmerkt, wanneer we door willen gaan met de verbeteringen, zal het niet anders kunnen. Bij stemming verklaren de heren Koopman en Geluk zich tegen deze verhoging. Op verzoek krijgt de Bond van bejaar den een subsidie van f 250.voor de onkos ten huur bejaardensociteit in het verenigings gebouw. Men zal zien of later nog meer maatregenlen nodig zijn. Hopenlijk lukt het en groeit het. Dhr. Koopman zou hierin graag voorstemmen, omdat hij de bejaar den best die samenkomsten gunt. Hij vernam evenwel, dat er ook aan kaartspel wordt gedaan. Dat betreurt hij zeer. Op die ma nier kan hij er niet voor zijn. De voorzitter vindt zulks wel jammer. Men kan het moeilijk aan banden leggen wanneer er geen bijzondere dingen plaats vinden. En dan moet men niet verwachten van bejaarden. De een maakt een praatje, de ander sjoelt, een derde damt y een vierde lgt mt en gropj en kaartje. Weth. op den Brouw ziet er ook weinig kwaad in. Het kaartspel kreeg een kwade reuk, toen het werd vereenzelvigd met vloe ken en drinken en de krog, maar wanner da door bejaarden in en vrenigingsgebouw gebur is h winig andrs dan kwartetten of dammen. Bij de bejaarden zal het ongetwij feld meer gaan om het „spel dan o mde knik kers". eMt de stem van de heer Koopman tegen wordt tot voornoemde bijdrage hesloten. SPEELTUINSUBSIDIE Het verhaal bekend? Een destijds gedaan verzoek door het bestuur van de speeltuin vereniging om een renteloos voorschot van f 20.000 werd door een daadsmeerderheid overgenomen. Nu schrijft g.s. evenwel, dat dit project niet voor rijkssubsidie in aanmer king komt. Het bestuur wil nochtans dat renteloos voorschot graag hebben om te kun nen starten. B en w willen daarom dit besluit handhaven. Weth. op den Brouw zegt er vlak voor te zijn, dat er een speeltuin tot stand komt in de gemeente ,al had hij dan wel een andere plaats verkozen boven de huidige. Het gevraagde bedrag vindt hij echter niet gering. Veronderstel eens, dat er geen animo voor zou bestaan. Wie is dan verantwoordelijk voor deze uitgave? Kunnen we het niet wat kleiner opzetten? Volstaan met een paar wippen enz. Die f 20.000 is zo'n tegenstelling in vergelijking met een voorzichtiger opzet. Ik ben wel voor maar maan toch tot voorzichtigheid, aldus weth. op den Brouw. De voorzitter is het daarmee eens. Soms krijgt men de indruk, dat alles van de gemeente verwacht wordt. Er is nog zo weinig initiatief getoond. Dhr. Geluk: Dat heb ik vorige keer reeds opgemerkt. Er was niet eens contributie geind. Dat is nu gebeurd, omdat we er de aandacht op hebben gevestigd. Men had als bestuur zelf wat meer moeten en kun nen doen. Weth. op den Brouw vindt ook, dat de aktiviteiten van dat bestuur nog beneden het nulpunt zijn. Weth. Bazen vindt dat zijn collega's de zaak omdraaien. De schuld ligt bij de raad. Men heeft dat renteloos voorschot gevraagd om te kunnen starten en zonder dat is het niet mogelijk. Het komt neer op een jaar lijkse subsidie van f 945.Wanneer men het initiatief niet kan verwezenlijken, hoe kan men dan contributie innen. De voorzit ter merkt op, dat het bestuur er zelf van overtuigd is, er ook met dit bedrag nog niet te zijn. De heer Van Zetten vindt het maar piete peuterig, Als hij ziet, wat er in de stads wijken van Rotterdam tot stand kan komen, is het hier nog maar kinderwerk. Een toepas selijk gezegde dus bij een discussie over speeltuinsuhsidie. Weth. Bazen: ik heb er al eerder op ge attendeerd, dat de gemeente moet begin nen. En dan de Technische school probéren in te schakelen voor de materialen. Dhr. Geluk: Laten we het wat meer bescheiden opzetten en met f 10.000 beginnen. Laten we dan toch altijd nog meer bijdragen. Dhr. Van Zetten: het kan haast niet be scheidener. De heer Geluk zegt toch tegen het be drag van f 20.000 te zijn. Wanneer het op f 10.000 wordt gehouden, zal hij voorstem men. Bij de hierna gehouden stemming zijn de heren Geluk, Polderman en Koopman tegen, met 4-3 blijft het besluit dus gehandhaafd GRONDWERKEN Bij de bouw der woningwetwoningen in plan West en bij het terrein van de chr. school is nog een belangrijke grondopho- ging nodig. Hiervoor is door gebr. v. d. Werf een prijs opgegeven van f5025. welke dhr. Jasjejrse aanvaardbaar acht. Dit werk kan gecombineerd worden met de verlenging van de Kon. Julianastraat, waarvan uitkomende grond kan worden ge bruikt. Straataanleg zal daar ongeveer f6000.kosten. B en w vragen machtiging dit werk gelpktijdig te doen uitvoeren. Er blijkt zo'n 1700 m2 grond bij te moeten, waartoe het molendijkje verder zal worden afgegraven. Allen zijn er voor b en w deze machtiging te geven. Niemand heeft voorts bezwaar tegen subsidie voor de Astmastich ting, Het wordt zoals voor de kankerbe strijding f 25. OLIETANK VOOR SCHOOL Het schoolgebouw der Pr. Ireneschool vraagt medewerking voor plaatsing van een olietank. B en w achten het gewenst, deze voor de verwarming te plaatsen. Weth. op den Brouw vindt het overigens zeer onlogisch, dat zulks nu pas gebeurd. Dit had toch bij de bouw al naar voren moeten komen. Weth. Bazen: ook het speelterrein is veel te klein. Dhr. Koopman betreurt het met de ande re leden, dat de architect zo weinig aandacht schonk bij deze bouw en voor deze zaken. In principe is er overigens niemand tegen de olietank te doen plaatsen. Nu de agenda is afgewerkt, zegt de voor- ziter nog wel even op te willen attenderen, hetgeen in vorige vergadering onvoldoende duidelijk werd, namelijk dat met betrekking tot de werkzaamheden op de begraafplaats b en w daarvan de verantwoordelijkheid volledig op zich nemen. Geen enkele blaam mag in deze opzichter of uitvoerders treffen. De rondvraag leverde geen bizonderheden op, waarna sluiting volgde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 5